Hongarije nog altijd in greep van geheime politie en rode leger DE VIJF RIETVINKEN mm SPUITENDE OLIE OVERSTROOMT WESTDUITSE LANDERIJEN Nog nooit rookte u voor 22 ct uit de ETHER Op haar bestemming PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 TELEFOONGESPREKKEN WORDEN AFGETAPT Protestmeetings tegen V.N.-rapport Op het ogenblik, tien maanden na de bloedige vrijheidsstrijd wordt Hongarije in toom gehouden door zeven divisies van het Rode Leger en de onder leiding van een Rus staande geheime politie. Nog steeds zijn er wegversperringen op de hoofdroute tussen Wenen en Boedapest, waar Russische militairen, geholpen door Hongaarse soldaten, iedere auto aanhouden voor controle van papieren en inzittenden. Buitenlanders wor den door de geheime politie voortdurend in de gaten gehouden, terwijl tijdens hun afwezigheid hun hotelkamers worden doorzocht. Buitenlandse bezoekers worden op straat en In hotels door naar uiterlijk aardige vrouwelijke agenten van de geheime politie aange sproken. Telefoongesprekken met het buitenland worden op de band afgetapt. Een zeer groot aantal „contra revolutionairen" is geëxecuteerd. Volgens officiële Hongaarse kringen bedraagt dit aantal ongeveer 200 personen, doch westerse schattingen stellen dit cijfer tienmaal hoger. In concentratiekampen ten zuiden van de Hongaarse hoofdstad worden ruim 20.000 anti-communisten vast gehouden. Westerse diplomatieke kringen in Wenen en reizigers die pas in Boedapest zijn geweest zijn het erover eens, dat de Kadar-ter- reur het Hongaarse volk in een diepe apathie heeft gedompeld. Veranderde politiek Met het oog op het komende debat in de Verenigde Naties is de politiek van het regiem de laatste weken in een nieuw verfje gezet. Het is duidelijk, dat de Westerse wereld moet geloven, dat het in Hongarije rustig ia en dat het regiem door }iet volk wordt gesteund. Om deze in druk te vestigen zijn berichten over processen tegen anti-communisten en contra-revolutionairen bijna ge heel uit de door de regering geleide pers verdwenen. Een nieuwe, vriend schappelijke toon en houding wordt Hoge Raad zal uitmaken of autorijles onderwijs is De Hoge Raad zal binnenkort moe ten uitmaken, of het geven van auto- rijles onderwijs Is in de zin der wet of niet. Op dinsdag 1 oktober zal de raad in cassatie de zaak behandelen van de Amstelveense autorysclioolhouder, die in Gouda een autorijschool had gevestigd zonder daartoe vergunning te hebben van B. en W. van Gouda, De autorysclioolhouder, de heer J. A. Hippe lilt Amstelveen had een proefproces hierover uitgelokt op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat, die een uitspraak van de Hoge Raad wenst in verband met een wetsontwerp, dat hij over deze materie aan het voorbereiden is. In dit proefproces is de heer H. door de kantonrechter te Gouda ver oordeeld, conform de eis, tot een boete van een gulden subsidiair een dag hechtenis. De Goudse politieverordening bevat de bepaling, dat voor het vestigen van een autorijschool vergunning van B. en W. nodig is. De heer H. achtte dit in strijd met artikel 208, tweede lid, van de grondwet, dat de vrijheid van onderwijs waarborgt. De kantonrechter sprak uit, dat het autorij-onderricht niet is be grepen in het grondwettelijke arti kel, zodat dit onderricht niet in rijkswetten is geregeld. Daarom kan aan de politie-verordënlng geen bindende kracht worden ont zegd. Op deze grond werd de heer H. veroordeeld. Dr. J. Zandee wetenschappelijk hoofdleraar te Utrecht De provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland heeft aan dr. J. A. Zan dee, hervormd predikant te War mond eervolle ontheffing van zijn ambt verleend wegens aanvaarding van de benoeming tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan de rijksuni versiteit te Utrecht ten behoeve van het koptisch, met ingang van 1 ok tober 1957. Dr. Zandee is benoemd in de functie van wetenschappelijk hoofdassistent. aangenomen jegens de intellectuelen, die het tot dusverre zwaar te ver duren hebben gehad. Verder moet de indruk gevestigd worden, dat het Hongaarse volk praktisch eensgezind het Verenigde- Natiesrapport afwijst. In het gehele land worden protestmeetings geor ganiseerd tegen het rapport. In pro pagandistische leuzen wordt verder gesteld, dat het rapport is gebaseerd op valse verklaringen van Hongaar se vluchtelingen en kapitalisten, die in het westen zijn afgelegd. Zelfs ae kerk, zowel katholiek als protestant, is gedwongen deel te ne men aan de protestcampagne. Twee bisschoppen, die volgens de lezing van de regering de gegeven direc tieven hebben genegeerd, mogen hun dorpen niet meer verlaten. In Boedapest liggen de winkels vol goederen, die de schijn moeten ophouden, dat Hongarije een land met hoge levensstandaard is. In te genstelling daarmee zijn de toch al lage lonen voor de arbeiders op het zelfde niveau gebleven, terwijl de prijzen aanzienlijk zijn gestegen. Zware ontploffing in munitiefabriek bij Wenen In de munitiefabriek te Hirtenberg, ongeveer dertig km ten zuiden van Wenen, heeft zich donderdagmiddag een zware ontploffing voorgedaan, die aan drie personen het leven heeft gekost. Drie mensen liepen zware verwondingen op. Boven de fabriek, die eigendom is van de Oostenrijkse wapenfabrikant Fritz Mandl, hingen dichte rook- en stofwolken. Hongaarse revolutie wordt in V.N. behandeld Over enkele dagen zullen de Verenigde Naties in New York bijeenkomen om te praten over het rapport van de ok toberrevolutie in Hongarije. In het rapport wordt Rusland verweten de Hongaarse op stand verpletterd te hebben en de legale revolutionaire rege ring van premier Imre Nagy te hebben vernietigd. Verder wordt de conclusie ge trokken, dat het door de Rus sen in het zadel geholpen re giem van Janos Kadar niet namens het Hongaarse volk spreekt. De strenge onder drukkingsmaatregelen zijn opnieuw ingesteld en het re giem is erop uit, de teugels met Sowjet-hulp in handen te houden. Tot nu tot heeft, volgens wes terse deskundigen, het Kadar- regiem nog geen vat op het volk gekregen en is het er niet in geslaagd enige steun te krijgen. Westerse diplomatieke kringen verwachten, dat bij de behan deling van het Verenigde-Na tiesrapport, de reacties nage noeg gelijk zullen zijn aan die van het vorig najaar. Onge twijfeld zal het Sowjet-blok tegen enig optreden van haat- kant, tijdens de revolutie, stemmen. Ook de landen die zich van stemming hebben onthouden Inzake de resolutie welke het gedrag van Rusland laakte zullen waarschijnlijk op hun standpunt blijven staan. 113. „Kan lk ook meegaan, Teupellnk?" vroeg meneer Rietvink, „lk ben <ie vader van deze jongen en lk ben hierheen gekomen omdat we ons heel erg onge rust maken over een vriend van mijn zoon, .die Teupelink wuifde geruststellend met zijn hand. „Die zit In de molen, meneer. Er is hem geen haar ge krenkt. Veel ernstiger is, dat ik ook geloof dat die twee Jongens zich schuldig hebben gemaakt aan het wegnemen van een paar manden. Deze mensen zijn niet voor niets zo verontwaardigd". De lange zigeuner die Huub had beschuldigd, zei op een heel besliste toon: „Ik ga mee naar binnen, maar d'r moet er nog een van ons mee, als die Jongen z'n vader d'r by is, anders ben lk in de minderheid". Teupellnk knikte, hy zei: „Twee van jullie kunnen meekomen, en van de rest verwacht ik, dat zy zich rustig houden en dat ze met hun fikken van de auto afbUjven. Kan ik daar op rekenen?" De lange zigeuner zei iets in een vreemd taaltje tegen zyn kameraden en deze deden op hetzelf de ogenblik enige stappen achteruit. „Er zal nlett ge beuren", zei de zigeuner tegen Teupellnk. „Goed", antwoordde deze, „volg my dan naar de molen". ONGERUSTHEID IN GRENSGEBIED WV\A**V\<\*W\A/VV\AA'V\W Amerika had droogste zomer in 130 jaar Na een vergelijking- van weer-sta- tistieken is de Amerikaanse weer- dienst tot de conclusie gekomen, dat de afgelopen zomer in Amerika de droogste sinds 130 jaar is geweest. De regenval in de vier maander» die op 31 aug. eindigden, was min der dan de helft van het gebruikelijk totaal voor deze periode. (U.P.) Eén vonk kan onblusbare brand veroorzaken Grote ongerustheid heerst er in het Westduitse Emsland, vlak langs de Nederlandse grens nabij Oldenzaal: dagenlang heeft ont snappend aardgas een oliefontein uit de aarde omhoog gespoten. Vruchtbare weiden worden over stroomd en een oliemeer van rond 100.000 vierkante meter heeft zich reeds gevormd bij het gehucht Os- terwald, in het concessiegebied van de Westduitse oliemaatschappij „Preussag", die hier sinds 1945 bo ringen verricht. Vanwege het grote explosiegevaar is politie uit omliggende dorpen naar Osterwald gedirigeerd. Zij heeft de hele streek afgezet. Een achteloos weggeworpen sigaret zou een cata strofe kunu- n veroorzaken, want nog veel gevaarlijker dan de uit de aarde stromende dikke oliebrij is de aard gaswolk, die boven het oliemeer hangt en voor de oliefontein in de eerste plaats verantwoordelijk is. De „Preussag" heeft speciale des- kudigen naar Osterwald gestuurd, om net gevaar te bezweren. Op ver schillende punten rond de fontein zijn gaten geboord, waardoor het aardgas kan ontsnappen, teneinde op die wijze de druk op de oliefontein te verlichten en het uitstromen van de olie tot staan te brengen. Andere ploegen werpen dammen op om de oliezee, die hier en daar al een diepte heeft van 2 m en steeds meer boerderijen bedreigt, in toom te houden. Een buis is aangelegd naar het oliestation Os terwald en speciale pompwagens pro beren de olie af te voeren. Meer dan een week stroomde de olie uit een krater, die ongeveer drie meter breed is. Men heeft ge raamd dat er per uur ca. 100 ku bieke meter olie naar boven wordt gedrukt, die zich al borrelend met de aarde vermengt tot een vette brij. Aan de wegen, die naar het boorterreln voeren, waarschuwen bordjes voor het gevaar van ro ken en het gebruik van vuur. Dag en nacht staan de brandweren uit alle omliggende gemeenten klaar om te kunnen ingrijpen, hetgeen indien het onverhoopt ooit nodig zou worden een vrijwel onbegonnen taak zal zijn. De dijk van het beekje Lee loopt gevaar onder de oliedruk te bezwij ken. Deze dijk vornit een van de wan den van het oliemeer. Als de olie in de Lee zou stromen, zouden er zelfs moeilijkheden met Nederland ont staan; omdat deze beek zich op Ne derlandse bodem voortzet. Inbreker bezorgde zich een ,niel' Dinsdagavond werd ingebroken bjj een kantoor van een Oostenrijkse lo terij te Wenen. De dief had het ken nelijk voorzien op de bankbiljetten, die gedurende de dag in de etalage worden uitgestald. Wat de man ech ter niet wist was dat de bankbiljet ten 's nacht worden vervangen door eenzijdig bedrukte imitaties. Slechts één bankbiljet van honderd schilling was echt. Overdag wordt voor vele onbekende reed met een gestolen au to de winkelruit kapot. De politie is er tot op heden niet in kunnen sla- de man op te sporen. ZATERDAG 7 SEPTEMBER Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9-05 Gram. (9.35—9.40 Water- st.j. VPRO: 10.00 Tijdeiyk ultgesotyakeld, caus. 10.05 Morgenwyding. VARA: 10.20 Zigeurierork. 10.50 Bultenl. weekoverz. 11.05 Promenade-ork. 11.35 Vlooi en pia no. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-warla. 13.20 Roemeens ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Orgelspel. 15.25 Maatschap pelijke problemen In Amerika, caus. 15.40 Omr. ork. en sol. 16.15 Gram. 17.00 Lichte muz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 10.20 Lichte muz. 18.45 Rege- rlngsultz,: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen aangesloten by het Atlantisch Pact. ÏO.OO Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans caus'. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. prog. 21.00 Cabaret. 21.45 Soc. comm. 22.00 Lichte muz. 22.30 Gram. 22.40 Politie patrouil les, klankb. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Dansmuz. 23.40—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10,00 Voor de kleu ters. 10.16 Gram. 10.30 Ben Je zestig? ll.oo Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14,20 Ballroomork. 14.40 Bockbespr. 14.50 Koorzang. 15.10 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.35 Gram. 16.00 Voor de Jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Mu sette ork. en solist. 17.40 Lichte muz. 17.55 Amus, muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.40 Jazzmui. 19 00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Lichtba ken, caus. 19.30 Edinburgh Festival: Concertgebouwork. (In de pauze: i 20.25—20.40 Act.) 21.30 „Roulette". 21.55 Gram. 22.35 Wij lulden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 22M Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.30—±18.30 Intern. Concours Hlppique. AVRO- 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. VARA: 20.15 Zeven liedjes. 20.50 Filmverz. progr. 21.15 Vraag- en ant woordspel. Feuilleton door riare Brelnn Smilh ken. Ik ben heus weer in orde." Hij fronste het voorhoofd, wist niet wat er van te denken. „Meen je dat heus"" .Natuurliik, arme Joe," lachte Ma- eine hardop. „Ik voel me een ander mens. Misschien heb ik rust... of ont- 67 „Ik denk. dat je je vergist," had Joe haar nog verdedigd, maar Findlater had het uitgeschaterd. „Je bent een echte idealist, Adamson. Ik ken het soort. Nu ze haar kostwinner heeft verloren, ziet ze naar een ander slachtoffer uit. Als je niet oppast, ben je er bij!" Joe had zich achteraf geschaamd. Hij was geen jonge dwaas en ook geen verwaande oude kerel. Zoals de meeste dokters had hij wel ondervin ding opgedaan van al te „aanhankelij ke" patiënten- Maar toch had hij nooit gedacht, dat Madeleine Joe keek verrast op, toen zuster Green zijn arm aanraakte. Ze zag er beter uit dan de vorige avond, toen ze stil, met vermoeid, betrokken ge zicht. was binnengeslopen. „Dokter! Ze is veel beter." Hij staarde haar verwondert} aan. „Wie? Onze patiënte?" „Ja. het is heel merkwaardig, dok ter. Ze zit in bed en kijkt heel opge wekt- Ze zegt, dokter." ging het ver pleegstertje zenuwachtig voort, „dat ik vanmiddag wel kan uitgaan, maar...." Hij keek haar vriendelijk aan. j „Maakt u zich over iets bezorgd?"' vroeg hij en schrok toen er plotseling tranen in haar ogen stonden. Ze knikte even. „Ja, over mijn zus ter. dokter. 25e heeft het thans erg moeilijk." „Natuurlijk kunt u vanmiddag wel uitgaan. Ik ben er nog." „Dank u wel dokter; ik kom niet laat terug." Joe ging langzaam de trap op. Ma deleine begroette hem met een stra lende glimlach. „Ik voel me veel be ter," zei ze dadelijk. „Ja je ziet er nu heel anders uit." gaf hij toe, a een blik op haar ge zicht. Inderdaad had ze een kleur en ston den haar ogen helder. Ze stak de hand uit en raakte de zijne aan. „Joe, het spijt me, dat ik me zo heb aangesteld. Ik weet niet wat het was, maar ik kon het niet helpen." zei ze glimlachend. „Je bent erg lief ge weest. met 2»Iang te blijven, maar je kunt nu, als je wilt, gerust vertrek spanning nodig. In elk geval is nu al les weer goed. Ga gerust, Joe, zo gauw als je maar kunt. O. ik wil je niet wegjagen, Joe, maar..." Hij stond op. „Ik ben blij, dat je je zoveel beter voelt. Om drie uur gaat er een trein." Zijn stem verried dat het vooruitzicht hem opwond. Madeleine sloeg de ogen neer. „Ik ben je alleen maar dankbaar voor al les wat je gedaan hebt, Joe." Toen htj afscheid kwam nemen, scheen ze al half in slaap. Kalm glim lachend vroeg ze nog: „Zul je me schrijven?" „Dat spreekt van zelf." Hij aar zelde even. Zou hij Findlater nog op bellen, om hem de plotselinge beter schap van Madeleine mee te delen? Het zag er naar uit, dat die sceptische oude kerel ongelijk had. Misschien was het inderdaad zo, dat op Madelei ne's tranen en ineenstorting een heil zame ontspanning was gevolgd. Ze zag er nu heel opgewekt uit. „Nu, goedendag dan, groet de jongens van me." Nog aarzelde hij. „Hoor eens, Madeleine, ik zag graag dat je van hier wegging. Voor de jongens weet ik een uitstekende kostschool in de „New Forest". Het hoofd is een beste kerel, een vriend van me en hij zou je wel een baantje kunnen bezorgen. B.v. directrice of secretaresse. Heb je ook op een kantoor ge- Ze was heimelijk trots op de tevre den klank in haar stem, maar inner lijk kookte ze van woede. Een baantje als directrice of secretaresse nota bene, terwijl hij met een of ander on nozel schaap ging trouwen, in plaats van met haar, Madeleine, zoals, zijn plicht was. Hij was immers de oor zaak van Ralphs dood geweest! „Zou je dat heus willen. Made leine?" Joe kon het bijna niet gelo ven, maar zijn gezicht straalde van voldoening. Hij boog zich voorover en klopte haar op de schouder. „Mooi, hoor. Ik zal me met hem in verbinding stellen en je dan bericht sturen. Het spreekt van zelf." voegde hij er wat onhandig aarzelend aan toe, dat ik het schoolgeld voor de jongens zal betalen." „Je bent zo goed voor me, Joe," glimlachte Madeleine. Joe was al halfweg het station, toen hij begreep, waarom hij zich zo wei nig op zijn gemak voelde. Er was iets vreemds geweest in Madeleine's glim lach, zoals trouwens in haar gehele doen en laten. Madeleine had gewacht tot Joe goed en wel vertrokken was. Toen was ze uit bed gestapt, maar had bemerkt, dat ze zich allesbehalve de oude voel de. Ze had zich aan het meubilair moeten vasthouden. Natuurlijk had de moedwillige onthoudingskuur, erop berekend óm Joe indruk te geven, dat ze ziek was, haar verzwakt, maar dat zou nu wel gauw veranderen. Ze be hoefde niet langer te veinzen, want haar opzet was mislukt. Joe zou niet met haar trouwen. Of... zou ze toch nog een poging doen Een extra dosis van het slaapmiddel innemen o vooral niet te veel en dan zo moei lijk, zo ellendig ontwaken, dat zelfs die oude Findlater zich een rad voor de ogen zou laten draaien. Hij zou ongetwijfeld geloven dat ze er toch veel ernstiger aan toe was, dan hij had willen aannemen en er allicht Joe van op de hoogte stellen. Ze was alleen in huis mevrouw Harris had de jongens mee naar de bioscoop- ge nomen'en dus kon ze op haar ge mak het nieuwe plannetje ten uitvoer brengen.... In elk geval, het was haar laatste kans en die moest ze aangrij- Toen Joe het huis van dokter Der- went binnentrad, bleek alleen juf frouw Sargeant thuis. „De dokter is uit en dokter Unwin moest naar Little Nuwbury, omdat er wordt gesproken over een nieuw zie kenhuis daar," vertelde ze. „Juffrouw Ann, vraagt u, die is weg. Wist u het niet? Ze is in Londen." „Ik wist zelfs niet, dat ze ooit van plan was daarheen te gaan," zei Joe, zenuwachtig door zijn haar strijkend. „Hoe is ze er toe gekomen?" Jufrouw snufte eens, greep een vork en begon de rand van de tulband, waarmee ze bezig was, te fatsoene ren. „Juffrouw Ann zei, dat ze hier geen fust had en eens ergens anders heen wilde." Uw Hheumatische Pijnen wijken voor een bloedznlverende knnr. Hot Kruscben Salts - iedere dar die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee oegonnen Iedere dag verder leven in mdragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloedzuiverende organen die nieuwe stimulans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit Joe ging langzaam naar zijn ka mer. Hij was zo opgewonden huis waarts gereisd, dat de teleurstelling, toen hij Ann niet aantrof, dubbel groot was. Hij had stellig gedacht, dat ze hem zou opwachten en al het plan gevormd, haar aan het kantoor af te halen. Misschien zou zijn komst haar hebben overrompeld en zou ze hem haar liefde hebben bekend. Dan had hij zegevierend kunnen uitroe pen: „Eindelijk, liefste!" en zou alles ln orde zijn geweest. En nu... was ze er niet. Hij wierp snel een blik door de weinig ordelijke kamer. De boeken, die hij had willen rangschikken, lagen nog op de vloer. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12