zal nog wel meevallen Alimentatieverplichting tussen ouders en kinderen gehandhaafd Opbrengst van late aardappelen KLANKBORD AMERIKA STELDE RESOLUTIE OP OVER RUSSISCH OPTREDEN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 LEKKERNIJEN. Onlangs brak nabij Oslo een zware brand uit, waardoor twee fabrieken in de as werden ge legd. De schade, die werd veroorzaakt bedroeg ongeveer drie en een half mil joen gulden. Met veel chocolade en druiven is het hoofd van de politie van een zesjarig jongetje te weten gekomen, dat hij met een vriendje van vijf jaar een vuurtje had gestookt, waardoor de brand ontstond. De lek kernijen dienden om de angstige jon gen wat op zijn gemak te stellen. SLAAP. De 42-jarige Norman Hacley sliep rustig tussen de rails van een spoorlijn nabij Stanley in de Ameri kaanse staat Virginia. Hij werd ook niet wakker toen vier diesel-locomo tieven en een aantal wagons over hem heen denderden. Hackley bleef ongedeerd, maar werd toen de trein gepasseerd was, onmiddellijk gearres teerd door de politie wegens openbare dronkenschap. Maximum-snelheid voor schepen in Netlev? De gemeenteraad van Netley bij Southampton in Hamshire -wil trach ten een snelheidsbeperking te verkrij gen voor de „Nieuw Amsterdam", de „Caronia" en de „United States". De inwoners hebben er namelijk over ge klaagd dat deze schepen een hevige deining veroorzaken, waardoor voor de mensen op het strand overlast ont staat. Volgens een lid van de raad zou de schepen verboden moeten worden meer dan acht knopen te varen. Onder grote belangstelling arriveerde in Tholen Pieter Corneliszoon, de le gendarische herbergier uit Yerseke die evenals Kaat Mossel in Brui- nisse deed het oester- en mossel seizoen inluidde. (Foto P.Z.C.) ADENAUER gezellige verkiezingstoespraken met humor..... Prinses Beatrix won prijs van Sint Hubertus Prinses Beatrix heeft tijdens het 10e internationaal concours hippique te Rotterdam, met haar prachtige ze venjarige bruine Ierse ruin „Foxtrot" de prijs van Sint Hubertus gewonnen, een concours voor jachtpaarden. Dit numer was in twee rubrieken ge splitst, een voor de lichte en een voor de zware klas. Het Wereldgebeuren Bewaakt Tweeëntwintig politiemannen en een stel fikse herdershonden be waken de verklezingutrein, waar mee bondskanselier Adenauer door Duitsland reist. Niet dat de verkie zingscampagne voor de Duitse bonds dag zo woelig zou zijn, maar men wil geen risico's lopen. Uiteindelijk Is Adenauer een 81-jarig man en als hij in zijn verklezlngstreln uitrust van de verkiezingstoespraken, mag hij niet gestoord worden. Het Is geen luxe-trein. De speciale wagon van Adenauer is een oud beestje, dat der tig jaar geleden in gebruik werd ge nomen en waarin sedertdien allerlei cre-gasten van de Duitse spoorwegen hebben gereisd. Toen hij met de trein ln Bremerha ven aankwam, hadden zijn socialisti sche tegenstanders juist een nieuw verkiezingsplakkaat aangeplakt. Het vertoonde Adenauer gekleed als Si- oux-indlaan, waarmee de socialisten Adenauers Amerikaanse sympa thieën bespottelijk wilden maken. Zelfs de tegenstanders van Ade nauer zijn 't erover eens, dat de kanselier veel succes heeft met zijn verkiezingstoespraken, die onge veer anderhalf uur duren en die hij houdt op een gemoedelijke en vader lijke manier, waarbij de humor niet ontbreekt. Wel valt het op, dat Adenauer na genoeg uitsluitend voor eigen publick spreekt. Zijn tegenstanders kunnen blijkbaar uiterst moeilijk toegangs kaarten voor de bijeenkomsten krij gen. Aan de jonge C.D.U.'ers gelukt het daarentegen vlot om in socialistische vergaderingen door te dringen en daar oppositie te voeren. De heer Ollenhriuer, leider van de socialisten, is ook al een dag of veertien op het verkiezingspad. Hij wordt vergezeld van zijn vrouw Martha, die er strikt op toeziet, dat Ollenhauer de nodige rust krijgt. Die zorgen van zijn vrouw hebben een goede reden, want Ollenhauer pleegt na het uitspreken van een rede erg vermoeid te zijn. Bovendien begint zijn stem het te begeven en dat ter wijl hij 26 jaar jonger is dan Ade nauer, die er elke dag lustig op los babbelt. Maar Adenauer spreekt in zalen en dat is heel wat gemakkelijker dan 't houden van openluchttoespraken, waaraan Ollenhauer verknocht Is. Bo vendien is in de openluchtbijeenkom sten de infiltratie van politieke te genstanders, die lawaaischoppen, heel wat gemakkelijker. Tijdens een rumoerig incident in een Noordduitse stad moet Ollenhau er uitgeroepen hebben: „Wij lieten ons destijds niet het zwijgen opleg gen door de bruinhemden en wij zul len ook niet zwijgen voor de zwart- hemden, (katholieken)". Algemeen wordt de huidige verkie zingscampagne in Duitsland be paald rustig genoemd. Er wordt weinig, zoals in 1953. gewerkt met uitbundige persoonlijke verdachtma kingen, met geheime dossiers en ver valste documenten. Men is het er ook wel over eens, dat Ollenhauer een betere redenaar is dan Adenauer. De laatste spreekt graag over ditjes en datjes. Hij biedt zijn hoorders een causerie met „elk wat wils". Ollenhauer houdt loglsch- opgebouwde toespraken, die gericht zijn tot politiek-belangstellenden. Het zullen echter de niet-belang- stellenden zijn, die de doorslag ge ven, wanneer over enkele weken het Duitse volk naar de stembus gaat. Van de vijf en dertig miljoen kiezers en kiezeressen is slechts een klein deel aangesloten bij een politieke partij. De meesten behoren tot dat, wat men de „kleurloze" massa pleegt te noemen, die zich niet druk maakt over politiek. Men neemt aan, dat de ze massa door de slappe verkiezings campagne maar matig beroerd is. Niemand durft daarom in Duitsland voorspellingen te doen over de uitslag van de stembusstrijd. De opinie-peilers zwijgen. Toch geeft men Adenauer de meeste kans. Hij zal zijn derde ambtstermijn als bondskanselier wel halenofschoon ook in zijn eigen partij de zachte waarschuwing wordt gehoord, dat" het nu wél tijd voor Adenauer wordt om met pensioen te gaan. Een verkie zingsoverwinning zou een mooie apotheose voor zijn politieke loop baan zijn! TITELS VAN B.W. VASTGESTELD slechts met één vrouw, de vrouw slechts met één man door het hu welijk verbonden zijn". Dit artikel leverde de Kamer geen moeilijkheden op, De amendementen daarentegen van de heer Van Rijcke- vorsel verdeelde de Kamer in twee kampen. Nog niet eens zozeer het amendement, dat sterkere beletselen in de weg bedoelde te leggen voor een huwelijk tussen bepaalde familie leden sterker dan de regering had voorgesteld maar wel het amen dement tot handhaving van de bepa ling, dat een persoon, die bij rechter lijk vonnis van overspel is overtuigd, nimmer met de medeplichtige aan dat overspel in het huwelijk mag treden. Reeds in zijn autwoord op de alge mene beschouwingen over het eerste boek van het burgerlijk wetboek, waarmede de Tweede-Kamervergade ring van woensdag begon, stelde de minister nadrukkelijk vast, dat de wetgever, die dit huwelijksverbod wil opheffen, In geen enkele opzicht een zwakker standpunt inneemt over de laakbaarheid van de daad van de overspelige. Wij allen gaan uit, zo verzekerde hij, van de onvervangbare betekenis van het huwelijk en het gezin voor staat en maatschappij. Overspel blijft strafbaar volgens artikel 241 van het wetboek van strafrecht. Het desbe treffende huwelijksverbod heeft geen enkele preventieve waarde. Het leidt alleen tot concubinaat. De heer Van Rijckevorsel was niet overtuigd. Hij vond, dat al wordt een zedelijke norm nog zo vaak overtre den, deze norm daarom niet mag worden afgeschaft. Dat het verbod moet worden opgeheven, omdat de kans bestaat dat de overspelige en de medeplichtige in concubinaat gaan leven, noemde hij geen'argument. Hoe men ook redeneerde men kwam over deze kwestie, waarin sterke levensbeschouwelijke elemen ten meespreken niet tot overeenstem ming. De Kamer zal een beslissing moeten nemen. Hoe deze zal uitval len was woensdag nog dubieus. De niet-confessionele partijen staan te genover mr. Van Rijckevorsel, de confessionele staan achter hem. Mis schien met uitzondering van de C.H.U. De minister zegde toe een commis sie in te stellen, waarin prof. Van Oven, oud-minister van justitie en prof. De Grooth, liberaal lid van de Eerste Kamer, zitting hebben en die zal onderzoeken welke bepalingen van de wet tot opheffing van de han delingsonbekwaamheid van de ge huwde vrouw eventueel wijziging be hoeven. De beperking van de alimentatie verplichtingen verdedigde de minister met een verwijzing naar de zedelijke plichten, die voor de mens bestaan, maar die niet alle onder het civiele recht gebracht behoren te worden. Bovendien zijn de sociale voorzienin gen toegenomen. Op grond daarvan meende hij, dat de alimentatieplicht tussen groot ouders en kleinkinderen vervallen kan. Opheffing van die plicht tussen ouders en kinderen, die beoogd wordt door een amendement van mejuf frouw Zeelenberg ging hem te ver. HONGAARSE OPSTAND Menselijke rechten en vrijheden geschonden De Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft een resolu tie opgesteld over het optreden van de Bussen in Hongarije. Het hoofd van de delegatie, Henry Cabot Lodge, hoopt, dat het memoran dum als basis kan dienen voor een veroordeling van de Sowjet-Unie. De algemene vergadering komt op 10 september bijeen in een speciale zitting om de Hongaarse kwestie te bespreken. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat de Sowjet-Unie in strijd met het hand vest der Verenigde Naties Hongarije vrijheid en politieke onafhankelijk heid onthoudt en het Hongaarse volk de uitoefening van de elementaire mensenrechten belet. De tegenwoordige Hongaarse re gering door tussenkomst van de Sowjet-Unie aan de macht gekomen heeft de menselijke rechten en vrijheden geschonden. De algemene vergadering wordt verzocht deze han delwijze te veroordelen. Op de Russische en Hongaarse autoriteiten wordt een beroep gedaan de vrijheid en politieke onafhanke lijkheid te eerbiedigen, de gedepor teerden te repatriëren, de menselijke rechten en vrijheden te herstellen en in het algemeen af te zien van onder drukkingsmaatregelen. Een speciale vertegenwoordiger van de algemene vergadering dient een rapport uit te brengen over de verwezenlijking Van de doelstellingen van de Verenigde Naties in Hongarije. Fabriek in Vlaardingen door brand verwoest In de fabriek voor verwerking van zuidvruchten e.d. „De Hollandse Pel molen" te Vlaardiiigen heeft gisteren een uitslaande brand gewoed. Vele kostbare machines en grote voor raden erwten en bonen gingen ver loren. Van het kantoorgebouw, dat aan 't pand is vastgebouwd heeft men de inventaris kunnen rédden. Het scha debedrag kon nog niet worden vast gesteld. Het zal ongetwijfeld het mil joen overschrijden. Men is op benrs- polis verzekerd en ook is men tegen bedrjjfschade gedekt. Arbeiders ontdekten de brand, maar toen sloegen reeds de vlammen hoog boven het dak van de fabriek uit. De fabrieksbrandweer trachtte het vuur te doven. Dat was echter onmogelijk. Er werd groot alarm gemaakt. De Vlaardingse brandweer, de fabrieks brandweer van de Lever Zeepmaat- schappij en het waterkanon van de in Vlaardingen gestationeerde Ko ninklijke Marechaussee werden Inge schakeld. Na enkele uren van hard werken kon de brandweer inrukken. Tij dens de blussingswerkzaamheden kreeg de brandwacht eerste klas Th. Abbenbroek een vallende balk op zijn lichaam. Hij is per ambu lance-auto naar het ziekenhuis vervoerd. In Bangkok, de hoofdstad van Thailand, is de staat yan beleg afge kondigd. Drie ministers, onder wie maar schalk Thanarat, de minister van de fensie, zijn afgetreden. Pompstation overvallen: tas met geld ontvreemd Een man gewapend met een pistool heeft gisteren een overval gepleegd op het benzinestation aan de Haagse weg in Amsterdam. De pompbediende heeft onder bedreiging de geldtas, waarin ongeveer f 760 zat, afgegeven. Later is de tas, leeg in een wegberm te Oegstgeest gevonden. Dit is de derde roofoverval op een benzine pompstation binnen twee maanden. De politie had het pompstation ge adviseerd beveiligingsmaatregelen te nemen o.a. door net aanbrengen van een sirene of een claxon en het bij de hand houden van een afweerwa- pen. De eigenaar van het station had chercheur het station geobserveerd. Hij heeft ook nog met de pompbe diende gesproken. Op de vraag wat hij zou doen als hij zou worden over vallen zei hij: „Dan geef ik mijn tas wél." Nauwelijks was de rechercheur in de stad teruggekeerd of de politie werd gewaarscnuwd dat het station was overvallen. Atoomgeleerden komen bijeen in New York Meer dan 150 atoomgeleerden uit 14 landen, waaronder de Sowjet-Unie en Nederland, komen op 9 september voor een conferentie van vijf dagen in New York bijeen. De conferentie wordt gehouden on der auspiciën van de Columbia-uni- versitelf; dè Amerikaanse commissie voor atoomenergie, en de instanties van marine en luchtmacht die zich met atoomenergie bezighouden. UITVOER VAN 2.000.000 TON GEVRAAGD Kwaliteit heeft door het weer echter zeer veel geleden De oogstvooruitzichten van de late aardappelen zijn niet onver deeld gunstig. Er is door vorst schade aangericht. Warm, droog weer en regenval hebben nadien de groei onregelmatig gemaakt. In verband met deze oogstomstandigheden heeft de handel een afwachtende hou ding aangenomen. Aan de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening zal worden gevraagd om tweehonderdduizend ton voor een bepaalde datum onbelemmerd te mogen uitvoeren. Dat zou de binnenlandse voor ziening op geen enkele wijze rem men, zo werd gisteren op de ver gadering van het produktschap voor aardappelen bekendgemaakt. De uitvoer van de aardappeloogst 1956 is buitengewoon ongunstig ge weest, namelijk 121.400 ton tegen 24 miljoen gulden. Het thans met aardappelen beplante areaal bedraagt bijna 144.000 ha. De hoeveelheid consumptie-aardappelen is 3 tot 7 procent kleiner, de hoeveel heid fabrieksaardappelen is plm. 10 procent groter dan in 1956. De op brengst van de late aardappelen zal kwantitatief groter zijn, maar de kwaliteit niet zo best. De bestrijding van de ziekte fytofthora is bijzonder moeilijk geweest. Frankrijk zal dit jaar waarschijn lijk geen uitvoeroverschot hebben. Italië zal wel moeten invoeren. In de Oost-Europese landen zijn de verwachtingen niet ongunstig. In Engeland en Ierland heeft de oogst geleden. In Noord-Amerika, Canada en West-Duitsland worden de oogst vooruitzichten niet ongunstig beoor deeld. In Zuid-Amerika vreest men voor tegenvallers. Het produktschap besloot, de be staande heffingsregeling op aard appelmeel voor een jaar te handha ven, omdat een nieuw voorstel niet voldeed. Een bespreking over een in te stellen termijnmarkt in aard appelen werd met het oog op verdere studie aangehouden. K.V.P. is tegen het verruimen van echtscheidingsgronden De eerste beslissingen over de vaststelling van het eerste boek van het nieuwe burgerlijk wetboek zijn woensdagmiddag in de Tweede Kamer genomen. Titel 5: „Het huwelijk", kon nog niet worden goed gekeurd, omdat hierop twee amendementen waren ingediend door mr. Van Rijckevorsel (k.v.p.), waarover de Kamer pas donderdagmiddag stemt. Een amendement van mejuffrouw Zeelenberg (p.v.da.) op een van de artikelen van titel 5 nam de mi nister van justitie, prof. Samkal- den, over. Hierdoor werd de bepa ling „hy die gehuwd is, mag gaen nieuw huwelijk aangaan" vervan gen door „de man kan tegelijkertijd Geen nieuws, zegt Valerin Zorin weer De Russische gedelegeerde Zorin heeft woensdag op de ontwapenings conferentie andermaal verklaard dat de Westerse ontwapeningsvoorstellen niets nieuws bevatten en onaanvaard baar zijn. Zorin zeide dat Rusland wenst dat de kernproeven onmiddellijk en on voorwaardelijk opgeschort worden, los van enig andere ontwapenings maatregel, daar die alleen maar tot een warboel van moeilijke problemen kunnen leiden. Stassen, Noble en Ritchie drongen allen bij Zorin op een duidelijk ant woord aan: wat zegt Rusland op het jongste westelijke voorstel. Maar Zo rin antwoordde: het jongste voorstel is oud nieuws, en ons antwoord is te vinden in de verklaring, die de Rus sische regering op 28 augustus heeft uitgegeven. Stassen bestreed, dat het voorstel de zaak ingewikkeld maakt. De geleide lijke stappen, die het westen voor stelt, zijn praktisch en uitvoerbaar, aldus Stassen. En de Amerikaanse gedelegeerde tartte Zorin, enig on derdeel te noemen, dat nodeloos in gewikkeld was. Tenslotte leek de conferentie op een dood punt te zijn aangekomen en Moch zeide op zachte toon: „Om 3 uur dertig morgen?" De voor zitter heeft tot taak, iedere keer de kwestie van de voortzetting te ber de te brengen. Vandaag donderdag, is Zorin voorzitter Het ontwapeningsoverleg dat nu ruim vijf maanden aan de gang is, is nu duidelijk in een impasse geraakt. Hoewel er geen aanwij zingen jsijn, dat een van de deel nemers zal voorstellen, de be sprekingen te verdagen, ver wacht men in doorgaans welin gelichte westelijke kringen, dat er deze week in feite een einde zal komen aan de bijeenkomsten van de subcommissie. Naar van gewoonlijk goedinge- lichte zijde wordt vernomen, is het onwaarschijnlijk, dat Zorin het initiatief tot een verdaging- zal riemen, hoewel hij en de Sow- jet-pers de laatste tijd de voor delen hebben belicht van een overbrenging van het debat naar de algemene vergadering der Verenigde Naties. Deense torpedoboot zonk Tijdens manoeuvres De Deense torpedoboot „Hoegen" (de Havik) is woensdagmorgen ge zonken na 'n aanvaring met 'n zus terschip de „Vlyvefisken" (vliegen de vis) tijdens de N.A.V.O.-manoeu- vres die in de Grote Belt worden ge houden. Een bemanningslid van de „Hoegen" wordt vermist en men vreest dat hij is omgekomen. De FJyvcfiskcn raakte dc Hoegen in haar achtersteven en kwam met haar gehele gewicht op het ongeluk kige schip te liggen. De Hoegen zonk bjjna onmiddellijk na het onge luk. Vier man van de Hoegen, die een bemanning had van 25 koppen, liepen lichte verwondingen op. De Flyvefis- ken werd naar dc marinebasis in Korsoer gesleept door het fregat „Rolf Krake." Bij de botsing liep de Flyvefiske 'n groot gat in haar boeg op en slechts door voortdurend pompen slaagde men erin het schip drijvende te hou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9