maggi KIPPCNBObILLONSOEP Feest in Bruinisse, Tholen en in Bergen op Zoom Zeeuwse Almanak van win ffl tot OUDHEIDKUNDIGEN SPRAKEN OVER LAATSTE VONDSTEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR A. M. KOOLWIJK TE GOES Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER lUül (Advertentie) PER ZILVERZAKJE c' OESTER. EN MOSSELSEIZOEN BEGINT.. Kaat Mossel en Pieter Cornelisz. kregen een hartelijk welkom „Lang leve Oranje, lang leve Bruinisse". Deze uitroep van Kaat Mossel werd woensdagmiddag door honderden onderstreept tijdens een luidruchtige ontvangst, die een der hoogtepunten werd van de feestelijkheden ter gele,- genheld van de opening van het mossel- en oesterselzoen te Bruinisse. Kaat Mossel reed aks een waardige mossolvorstin op een fraai versierde mosselwagen naar Bruinisse. Daar gingen honderden gekleurde ballonnen de lucht ln by haar aankomst. Ook handen werden omhoog gestoken: Kaat reed door een juichende massa. Officieel werd zjj begroet door burgemeester H. K. Michael is in de muziektent. „Hartelijk welkom in Bruinisse, Kaatje Mossel. Uw hoge aanwezigheid by dit feest ln onze mosselstad nummer een wordt hogelijk gewaardeerd".... De burgemeester onthulde alg leef tijd van Kaat Mossel 224 jaren, maar even later voegde hij daar een char mant compliment voor haar welgecon- serveerde uiterlijk aan toen. Hij meen de dat enkele eeuwen intensieve om gang met de mosselen hieraan niet vreemd zouden zijn. De burgemees ter memoreerde wat sinds Kaats op treden zoals veranderd was in Brui nisse en vroeg aandacht voor het Del taplan, dat deze veranderingen zal voltooien. „Mossel en mens zón ech ter niet veranderd en daarom mogen we vandaag wel eens feestvieren", al dus de heer Michaelis, die Kaat een fraai boeket aanbood en de hoop uit sprak, dat haar bezoek een traditie zou worden. Kaat kreeg nog meer aangeboden, natuurlijk mosselen En ze verzekerde aan de honderden, dat ze van bovenste beste kwaliteit wa ren. Ze is sinds 1758 keurvrouw en moet dus wel over mosselen mee kun nen praten. De mosselen werden haar op een fraaie schaal aangeboden door de vissersvereniging. De voorzitter van deze vereniging benoemde haar in een adem direct maar tot „Bruid van Bruinisse"! Kaat dankte voor de overweldigende ontvangst, die „ruige Kee, haar nicht, en haar was bereid". 's Avonds was Kaat, na nog een triomftocht door het. dorp gemaakt te hebben in haar verlichte statiekaros, eregast by de opvoering van „Het Mosseloproer 1773" door amateurs uit Bruinisse bi de muziektent. Dit stuk werd een groot succes. Het gaf een voortreffelijk beeld van de historische strijd tegen een mosselordonnantle. Honderden hebben het spel van hun dorpsgenoten met grote aandacht ge volgd. Spoclaal de vertolkingen van A. Hogerheide, W. de Korte en C, en W. Jumelet vielen op. De heer J. 't Gilde had de regie van dit zo geslaagde „ge- meenschapsspel". In Tholen De feestelijkheden te Tholen begon nen gisteravond met volksdansen door het gezelschap Medioburgum uit Mid delburg. Hierna werd een optocht ge formeerd waaraan werd deelgenomen door het muziekgezelschap „Concor dia" en de gymnastiekvereniging „Olympia". Men ging eerst naar de brug, waar Pieter Corneliszn. en gevolg arriveer den. zy werden verwelkomd door een commissie van ontvangst. Vervolgens ging men in een lam pionoptocht, waaraan ook de school kinderen deelnamen, naar het vere nigingsgebouw, waar de hoge gasten door net gemeentebestuur officieel werden ontvangen. In het verenigingsgebouw waren o.a. aanwezig wethouder H. Jansep, de gemeente-secretaris, de heer V. Laban raadsleden en de leden van de com missie voor ontvangst. Burgemeester mr. A. j. van der Hoe ven neette hen welkom. Pieter Corne liszn dankte voor de ontvangst en gaf een opsomming van de verande ringen, die in de stad Tholen tot stand waren gekomen. Hó hoopte, dat wan neer de gelegenheid zich weer eèns mocht voordoen, zy ontvangen zou den kunnen worden in 't nieuwe stad huis. Met een driewerf „leve de mos selcultuur" eindigde hy zijn toespraak. Bergen op Zoom Tevoren was Pieter Cornelisz., de legendarische herbergier ut Yerseke, gearriveerd aan het Havenplein te ergen op Zoom. Pieter Cornelisz. werd door de voorzitter van het ere- comité, de heer A. van Doorn ont vangen. Het deed hem veel genoe gen, dat Pieter Cornelisz. en gevolg naar Bergen op Zoom kwam, omdat de oestercultuur ook voor deze stad -an veel belang is. „Bij onze opperste feesten speelt de Krab een grote rol en dit em bleem van de oprechte Bergenaren wordt dan ook in de hoogtijdagen van het Carnaval als stadswapen gevoerd. Daarom is het fraaiste geschenk, wat wij Pieter Cornelisz. KERMISVIEREN. De kermis is iets dierbaars in Zeeuwsch-Vlaanderen. En men mag wel zeggen, dat vooral de kermis in Sas van Gent elk jaar voor grote hoeveelheden plezier borg staat. Eind vorige week werden de festiviteiten begonnen met „de ronde van Sas". Deze was niet alleen voor de toe schouwers aantrekkelijk, maar óók voor de exploitanten van de bekende vermakelijkheden, 's Avonds gaf het muziekgezelschap „De Verenigde Vrienden" een concert in de muziek- kiosk. De volgende dag. zondag maakte dit gezelschap een muzikale wandeling door het dorp, die af en toe werd onderbroken voor een be zoek aan een muzikale cafébaas. In de kermisweek is in het zuiden van LOTERIJ ,Jij kon eigenlijk best eens een vette bout verloten", sprak in dat Terneuzense café een stamgast tot een bezoeker, van ivie bekend was dat hij er een aantal lang niet ma gere konijnen op nahield. De vlieger ging onmiddellijk op. In enkele ogenblikken was de spotilane loterij in kannen en kruiken en was er een twintigtal loten uitgeschreven en verkocht. Morgen trekking en uitreiking van de prijs", sprak de loterijbaas plechtig. De volgende dag waren alle loten- bezitters weer present. Na trekking kwam de kastelein als winnaar uit de bus, welke triomf hij met een welwillende glimlach incasseerde. ,Jk heb altijd geluk met die dingen", ver klaarde hijhet omvangrijke, pakket in ontvangst nemend, dat de konij nenhouder hem overhandigde met de woorden,.JEen vette bout voor me neer", waarop de kastelein onmid dellijk inhaakte met: „En van mij een rondje voor de hele tent!" En terwijl de klanten dankbaar en genietend aan hun glaasjes nipten, pakte de in die dingen altijd zo ge lukkige kastelein z'n prijs uit. Hij heeft er niet van gegeten. Want ook al is een ijzeren bout nog zo kwistig ingesmeerd met wagen- vet, het blijft toch altijd een tame lijk onverteerbaar boutje ons land en België de maandagmid dag bestemd als feestmiddag voor de mannen. „Men kon in de café's een ongewone drukte waarnemen", schrijft onze correspondent plechtig. De jaarmarkt, die dinsdag werd ge houden moest vanwege de kermis een ander plaatsje opzoeken. Thans liggen de feestelijkeden te Sas van Gent weer stil.... Tot het volgend weekeinde, waar op de kermis hervat wordt. O.K.K. uit Schoondijke zal concerteren en meerdere festiviteiten zullen voort gaan te bewijzen, dat de Zeeuws- Vlaming het kermisvieren beter machtig is dan de bewoners van meer noordelijk gelegen streken. EEN VAANDEL Het oude was bijna verteerd en niet meer toonbaar. Daarom heeft de harmonie „Concordia" uit Axel een nieuw vaandel aangeschaft. Het is gemaakt van witte zijde, waarop de I naam en de oprichtingsdatum van i het korps zijn geborduurd. Doch het I leuke van dit nieuwe vaandel zijn de diverse symbolische voorstellingen van de muziek o.a. een strofe van I het Zeeuwse volkslied die sterk afsteken tegen de smetteloos witte achtergrond. Men kon het vorige weck bekijken, toen „Concordia" een muzikale rondwandeling maakte. TURNDEMONSTKATIES. Enige tijd geleden werd het nieuwe .sportpark van de gemeente Groede officieel in gebruik gesteld. Dat men verheugd is over dit nieuwe bezit is algemeen bekend. Zondagmiddag 15 september zal van het nieuwe terrein druk gebruik gemaakt worden. Er worden namelijk grote demonstraties gehouden. v.aaVnan wordt deelgeno men door 250 turners en turnsters. De verenigingen V.T.V. uit Vlissin- gen, Astrow uit Souburg en D.I.O. uit Breskons hebben inmiddels reeds hun medewerking toegezegd. Een achttal keurturners en keur- turnsters van de Z.E.B.R.A. zullen de toeschouwers verder nog doen genie ten van zeer goede gymnastiek. De signaalafdeling van V.T.V. en de plaatselijke muziekvereniging zul len voor de muzikale omlijsting zor gen. De organisatie van het geheel is in handen van de heer S. J. Klompe, rijksconsulent voor lichamelijke op voeding in Zeeland. Men verwacht voor dit grootse evenement grote be langstelling. In Bruinisse keurde Kaat Mossel nauwgezet een proeve van het zilte zeebanket, haar aangeboden door burgemeester H. K. Michaëlis. (Foto P.Z.C.J Opleiding leerkrachten lagere technische scholen Over enige tijd zal in de provin cie Zeeland de mogeiykheid worden geschapen tot het volgen van een op leiding ter verkrijging van de N.O.- akten voor leerkrachten aan lagere technische scholen. Met ingang van 1 oktober start te Goes namelijk een avondschool, waar bij voldoende deelname, voor alle ak ten voor het nijverheidsonderwijs een opleiding kan worden genoten. Na een basisopleiding van twee jaar, een voortgezette studie van een jaar en een afsluitende opleiding van een jaar, kan men door het afleggen van een staatsexamen in het bezit komen van een bevoegdheid tot les geven aan lagere technische scholen. Na beëindiging van de studie be staat de mogelgkheid tot het behalen van een pedagogisch getuigschrift Deze opleiding duurt twee jaar. Kaat ontsteekt een kaars Toen Kaatje Mulder aan het j e einde van de' achttiende eeuw in de gevangenis zat te Rot- i terdam, omdat ze het niet eens was met de Fransen, kreeg zij i elke avond een kaars voor de I verlichting. Zy gebruikte de i i kaars niet geheel op, doch be- 1 waarde de lange eindjes. Toen i Kaat Mulder, bijgenaamd Kaa- i tje Mossel bericht kreeg, dat j I de Fransen verdwenen waren, I had zg van al die eindjes kaars i één nieuwe kaars gemaakt en I ontstak die ten teken, dat men j i aan het begin stond van een i nieuwe periode. I Ook nu zal Kaat Mossel, als I ze in Yerseke gearriveerd is en j i haar toespraak samen met I Pieter Corneliszoon houdt, de j i kaars ontsteken. Nu ten teken, j dat het Oester- en Mosselsei- j zoen geopend is. Kaat Mossel zal bij zich heb- j ben haar oude karbiesje, waar j j een karakteristieke Kaat Mos- j selverrassing in zal zitten. i llllllinillllllllllllllllllllllllllllllll kunnen aanbieden een grote zilve ren krab", aldus spreker. Mevrouw Cornelisz. bood hij een fraai bloemstuk in de stadskleuren aan. Voorafgegaan door de Markie zen drumband trok de stoet toen naar het Marktplein, waar in het stadhuis, in de fraaie markiezenzaal, loco-bur gemeester Havermans Pieter Corne lisz. en gevolg officieel ontving en toesprak, „Door U wordt het mossel- en oesterseizoen ingezet", aldus de wet houder, „en wy hopen dat vele dit heerlijke Zeeuwse zeebanket zullen nuttigen." Pieter Cornelisz. sprak hierna de „Schout en Schepenen" van Bergen op Zoom toe, waarna de erewyn werd rondgediend. EILANDENSYMPOSION TE MIDDELHARNIS Bewoning in late steentijd op Schouwen staat wel vast Door de ryksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek werd in sa menwerking met het streekmuseum Goeree-Overflakkee op dinsdagavond een tweede oudheidkundig eilanden symposion gehouden te Middelharnis. Öp deze bijeenkomst waren byna alle burgemeesters, wethouders, land bouw- en waterstaatfunctionarissen van het eiland aanwezig alsmede ve le vooraanstaande geologen en ar cheologen. De bedoeling van de by- eenkomst was aandacht en opmerk zaamheid te vragen voor wat by de aanvang der ruil- en herverkavelings werkzaamheden op het eiland zou kunnen worden gevonden. By de diverse inleidingen was er een van ir. J. A. Trimpe Burger, con servator R.O.B., die sprak over neoli- tische en Romeinse bewoningssporen by Haamstede. Hy hield zyn lezing aan de hand van interessante, ge deeltelik nog niet eerder vertoonde lichtbeelden over de laatste vondsten uit de nadagen van het stenen tyd- perk te Haamstede. Het was voor het eerst dat dergelijke pijlpunten, ge- reedschapen van vuursteen enz. In 't westen des lands gevonden werden. „Het was een openbaring voor alle Nederlandse archeologen, dat op de uiterste strandwallen reeds tweedui zend jaar voor onze jaartelling be woning was. De heer P. van Beveren, gemeente archivaris van Zierikzee, hield een le zing met als onderwerp „Archivalia VEERTIGJARIG JUBILEUM BIJ DE PZ.E.M. Jhr. De Casembroot speldde hem eremedaille in goud op Een grootse hulde is woensdagoch tend ten deel gevallen aan de heer A. M. Koolwijk te Goes, die op 1 septem ber j.l. 40 jaar in dienst was van de elektriciteitsvoorziening in Zeelandi Vele superieuren, collega's en vrien den kwamen de jubilaris hun geluk wensen aanbieden. Het hoogtepunt van deze feestelijke bijeëhkomst was met moment, toen de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. O. de Casembroot, de heer Koolwijk de eremedaille in goud, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau, op de borst speldde. Behalve dit eremetaal werden de jubilaris nog verschillende cadeaus aangeboden, terwijl ook mevrouw Kooldijk in de hulde mocht delen. De receptie, die onder leiding stond van de heer L. Vuijk, hoofdmonteur te Goes, werd gehouden in hotel „de Korenbeurs", waar ir. T. Michielsen, directeur van de P.Z.E.M., een kort begroetingswoord sprak. Als eerste in de rij van sprekers voerde jhr. De Casembroot het woord als commissa ris der koningin en als voorzitter van de raad van bestuur van de P.Z.E.M. Hij herinnerde er aan, dat de heer Koolwijk eerst enige jaren werk zaam is geweest bij de toenmalige tramwegmaatschappij Vlissingen Middelburg, die later door de P.Z. E.M. werd overgenomen. De commissaris vertelde dat hij vroeger vaak met de tram had ge reisd, nooit waren er storingen in de bovenleiding. „Hiervoor mijn hartelij ke dank", aldus de commissaris. Ver- Onder grote belangstelling vierde de heer A. Koolwijk te Goes, technisch hoofdambtenaar le klasse van de P.Z.E.M., zijn J/0-jarig dienst jubileum. Naast de koninklijke onderscheiding welke de jubilaris mocht ontvangen, werd hij ook rijkelijk bedacht met geschenken. Mevrouw Koolwijk deel de in de hartelijke huldiging. (Foto P.Z.C.) I der roemde hij de tact van de heer Koolwijk om met mensen om te gaan. Veel waardering had hij ook voor het werk van de jubilaris op maatschap- i pelijk, cultureel en sociaal 'terrein. Hierna deelde de commissaris mede, dat de heer Koolwijk bij K.B. van 23 augustus was onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Met een krachtige handdruk feliciteerde spre ker de jubilaris, toen hij hem de gou den medaille had opgespeld. Burge meester mr. W. C. ten Kate van Goes dankte de heer Koolwijk voor het geen deze in de loop der jaren voor de gemeente Goes en zijn inwoners heeft gedaan, op het gebied van de elektriciteitsvoorziening. Mr. dr. R. W. Graaf van Lynden secretaris van het dagelijks bestuur van de P.Z.E.M., noemde het werk, dat de onderscheiden technisch hoofd ambtenaar eerste klas voor de maat schappij heeft gedaan, van grote waarde. „Dank zij uw goede eigen schappen van hoofd en hart, was U de juiste man op de juiste plaats. Eens temeer werden wij in deze over tuiging gesterkt, toen de gemeente Goes twee jaar geleden een tevreden heidsbetuiging naar U en ons liet uitgaan". Nadat deze spreker ook mevrouw Koolwijk dank en hulde had gebracht voor de vele opofferingen die zij zich in de loop der jaren heeft moeten getroosten, overhandigde hij de jubilaris een geschenk onder cou vert. STEUNPILAAR Ir. T. Michielsen was de volgende spreker, die zich bij de gelukwensen aansloot. Hij noemde de onderschei dene een ijverig en toegewijd werker, die er een uitgesproken persoonlijke mening op na houdt. „U bent een dei- steunpilaren van onze maatschappij", zo zeide de directeur. Hij gewaagde voorts van het gemakkelijke aanpas singsvermogen van de heer Koolwijk, die zich steeds in veranderde en nieu we situaties volkomen op t.ijn plaats voelde. Als bewijs van waardering bood hij hem een draagmedaille aan. Namens de personeelsleden uit de ge hele provincie voerde de heer J. M. Moorman, technisch assistent te Goes, het woord. Hij verraste de jubilaris met een door praktisch alle perso neelsleden getekende lijst, welke in een fraai getekende omslag was ge borgen. Namens hen bood hij de heer Koolwijk een projector aan voor dia's. Voor mevrouw Koolwijk waren er bloemen. De hoofdmonteur A. j. Göoijen uit Goes, verdiepte zich in herinneringen uit de „goede oude tijd". Hij wees er voorts nog op, dat de jubilaris de in richting van de televisietoren in Goes als een prachtig sluitstuk van deze 40 jaren trouwe dienst mag zien. Het zal zijn laatste werkstuk zijn, voor hij met pensioen gaat. Verder spraken nog de heren J. Vader, technisch hoofdambtenaar in Vlissingen, namens de collega's, J. H. W. van Beuzekom, chef personeel uit Middelburg, B. de Jonge, vertegen woordiger van de personeelsvereni ging „O.N.O.", die een tas voor de projector aanbood, en de heer P. Vet te, een van de oude garde van de P.Z.E.M. De heer Koolwijk bracht alle spre kers tenslotte dank. Na het officiële j gedeelte bleef men nog énige tijd ge-1 zellig bijeen. en Archeologie". Hij opperde de mo gelijkheid, dat vondsten, zoals die in Haamstede zijn gedaan, ook op Goe- ree zouden volgen. Hij vestigde er in het byzonder de aandacht op, dat voor zuivere interpretatie van archi valia grondige kennis en gebruik making van geologie en archeologie onmisbaar zijn. Inzonderheid geldt dit voor de vondsten uit de aller vroegste tijden. De heer Van Beve ren achtte de laatste vondsten, die bij Haamstede zyn gedaan, een bewijs voor zijn theorie, dat het Stroa-feest, dat thans nog op Schouwen wordt gevierd, van Keltische oorsprong zou zijn. Wanneer dit juist zou blij ken zou de consequentie daarvan zijn dat op Schouwen-Duiveland voortdu rend bewoning is geweest. Het voort bestaan van dit feest onzer voor ouders is immers slechts mogeiyk door overbrenging van ouder op ouder. De heer Van Beveren achtte het niet onwaarschijniyk, dat de laat ste ontdekkingen voor de antropolo gen aanleiding zouden kunnen zijn om enig licht te kunnen krijgen in de afstamming van de bevolking van Zuid-Bevelana en Schouwen. Hy sprak de hoop uit, dat by de komen de werkzaamheden op Goeree-Over flakkee een vruchtbare samenwer king zou kunnen bestaan tussen oud heidkundigen en functionarissen van de herverkaveling. T.V. zender in Goes draait eind september op proef In oktober in bedrijf? De televisietoren in Goes zal eind deze maand met de proefuitzendingen beginnen, aldus verwacht men in P.T.T. kringen. Na een maand van min of meer experimenteren zal de Goese zender dan eind oktober defini tief in bedryf worden gesteld, hoewel de volledige afwerking van de toren nog wel enkele maanden in beslag zal nemen. Vorige week zyn de zenders en de benodigde kabels gearriveerd, die thans worden geplaatst. Met man en macht wordt er aan gewerkt om de vyftiende verdieping, die bestemd is voor de omroep en ae televisie, in ge reedheid te brengen. De werkzaam heden kunnen nu vry vlot verlopen, omdat de lift van het 21 verdiepingen tellende bouwwerk reeds in werking is gesteld. Het uitwendige van de 8o meter hoge toren met de» 45 meter lange mast is bijna klaar, er resten hier slechts kleinere werkzaamheden. Inmiddels is men ook begonnen met het afbreken van de directieketen, zodat een weg rondom de televisie toren kan worden aangelegd. Het pu bliek wordt hierdoor in de gelegen heid gesteld de toren van nabij te be zichtigen, hoewel de toren zelf niet voor het publiek toegankelyk zal zijn. Oud-Goesenaar inspecteur lager onderwijs Amsterdam De oud-Goesenaar, de 43-jarige heer J. M. Verburg, leraar aan de Chris- teiyke kweekschool in Groningen, is benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in het ressort van de in spectie Amsterdam. De heer Verburg zal op het tijdstip, dat zijn huidige werkzaamheden dit toelaten, in funk- tle treden. De heer Verburg behaalde in 1933 aan de Christelijke kweekschool te Middelburg zijn onderwijsacte. Hoe wel er, onder invloed van het onder wijzers-overschot in deze periode, aanvankelijk voor hem geen geschik te plaats bg het onderwgs was, werkte de heer Verburg noest door. Zo behaalde hij vijf lagere acten en de middelbare acten Duits en peda gogiek, waarvoor hij aan de Vrije Universiteit studeerde. (Advertentie) Ang«t voor iedere hep eten met dat znurbranden in 't verschiet. Kennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in *t vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Ren- nies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met uw eigen speelsel - ko men de zuurbrand dovende ingre diënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans Wég pijn VANDAAG Middelburg Electro: „Rose Marie", 7 en 9.15 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—23 uur. Van Benthem en Jutting: Hokusal. Kunstmuseum Expo sitie Zeeuwse Kunstenaarskring, 10—12, 14-17 en 20—22 uur. Vlissingen Alhambra: „Het uur der schande", 7 en 9 uur, 18 Jaar, Luxor: „De drie Musketiers", 8 uur, 14 jaar. Bejaardenhuis: Tentoonstelling „Mi- chiel de Ruyter", 10—17.30 uur. Goes Grand: „Carousel", 8 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2