PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rusland stelt voor om in Midden- Oosten geen geweld te gebruiken KAAT MOSSEL „presenteerde Zeeland" DRUKTE IN „CAML GRANDE" NEGERS LASTIG GEVALLEN DIE NAAR SCHOOL GAAN STAGNATIE VAN WONINGBOUW IN DEN HAAG EN MAASTRICHT Koningin Juliana brengt bezoek aan trekpaardententoonstelling KONINGIN JULIANA zal een bezoek brengen aan de 25e nationale tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", die op 10 en 11 september in de veemarkthallen te Den Bosch wordt gehouden. Hare Majesteit is voornemens de jubileum tentoonstelling op de tweede dag te bezoeken. Dit is de tweede keer, dat koningin Juliana haar belangstelling toont voor deze grootse show van Neerlands beste koudbloedpaarden. De koningin bezocht de tentoonstelling voor het eerst in 1951. In 1948 aanvaardde onze vorstin het beschermvrouweschap van de vereniging. Voordien waren koningin Wilhelmina en prins Hendrik beschermvrouw en beschermheer van de vereniging, die in 1948 het predikaat „koninklijke" werd verleend. Koningin Wilhelmina bezocht de tentoonstelling in 1939 en 1947, prins Hendrik deed zulks In 1932. VERWACHT. PLAATSELIJK REGEN. Aanvankelijk hier en daar enige regen of motregen. Later verspreide opklaringen maar ook enkele buien. Matige, nu en dan krachtige wind, ruimend naar zuidwest. Dezelfde temperaturen als woensdag of iets lagere. ZON EN MAAN 6 september Zon op 6.01 onder 19.19 Maan op 17.49 onder 3.15 200e jaargang - no. 209 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaus: vlisstngen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 8546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Nleuwitraat 43, telefoon 20; Terncuzen. Brouwci ij 'iaat 2; Zierlkzce, N Rog'-rvu Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Donderdag 5 sept. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 6 regels) 13 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres ourcau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. NOTA'S AAN AMBASSADEURS Ben Goerion: Israël kan aanval van Aziatische landen weerstaan Geen spoor van Franse bergbeklimmers Acht mijnwerkers gedood bij mijngasexplosie Bij een mijngasexplosie die zich woensdag heeft voorgedaan In een schacht van een kolenmijn te Com bes, Zuid-Frankrijk, zijn acht mijn werkers gedood. Verder zijn vijf gewonden naar bo ven gebracht, van wie drie in levens gevaar verkeren. In totaal 33 mijnwerkers waren in de verdieping aan het werk op het moment van de explosie. Twintig van hen wisten zich in veiligheid te stel len voordat het vuur de uitweg af sloot. Eisenhower tekende wel voor De Russische regering heeft nota's gezonden aan Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten over het Midden-Oosten. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft de nota's overhandigd aan de ambassadeurs van de drie landen. In de nota's wordt opnieuw de suggestie gedaan, dat de vier mo gendheden, die permanent lid van de veiligheidsraad zjjn, verklaren dat zij het gebruik van geweld als middel om bestaande geschillen in het Midden-Oosten te regelen, veroordelen en zich verplichten om zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de lan den in dat gebied. In de nota aan Engeland zegt de' Sowjet-regering, dat Londen zich niet aan de Russische suggestie heeft gestoord en is overgegaan tot gewa pende acties in Oman en Jemen. In de nota aan de Verenigde Staten wordt de Amerikaanse regering er van beschuldigd, dat zij de staats greep in Jordanië heeft veroorzaakt en komplotten tegen de leiders van Syrië en Egypte heeft voorbereid. Ook wordt de Verenigde Staten verweten, dat zij de Britse politiek in het Midden-Oosten steunen, omdat zij daardoor hopen de Britse posities daar te kunnen overnemen. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk worden ook gekritiseerd, omdat zij de landen van het Midden- Oosten zouden willen betrekken in „agressieve blokken, zoals de orga nisatie van het verdrag van Bagdad", die de Sowjet-regering de grondoor zaak van de spanningen in dat ge bied noemt. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Rammarskjöld, zegt in het jaarlijks rapport der Verenig de Naties over het Midden-Oosten: dat ofschoon er weinig of geen te kenen zijn, die wijzen op 'n naderbij komen van een oplossing, hij blijft hopen dat de Verenigde Naties en de betrokken regeringen samenwerken om .de volkeren van het Midden- Oosten stap voor stap te leiden naar een veiliger en meer belovende toe komst. Ernstig „De toestand in Syrië is uiterst ernstig en kan een uitwerking hebben op de veiligheid van heel de vrije wereld", verklaarde de Amerikaanse zaakgelastigde voor het Midden-Oosten, Loy W. Henderson, toen hij woensdag terugkeerde van zijn reis door het Midden-Oosten. Hij verklaarde wel enkele maat regelen in gedachte te hebben, maar wilde er niet over uitwijden. Ook wei gerde hij zich uit te laten over het standpunt van de buurlanden tegen over Syrië. Volgens officiële kringen zullen waarschijnlijk enkele nieuwe voor stellen voor Amerikaanse hulp aan de anti-communistische landen van het Midden-Oosten worden gedaan. Hen derson verklaarde, dat hij van me ning is dat weinig kan worden ge daan om het getij in Syrië te doen keren en dat de Verenigde Staten er naar moeten streven, de communis tische vloedgolf van Syrië een halt toe te roepen. Israël is thans sterker dan in de Kaat Mossel, zwaaiende met haar bloemen, achter de viswagen, even voor zij zich inscheepte aan boord van de „Bru 8". tijd van de Sinaï-invasie. die vorig najaar is uitgevoerd, zo heeft premier David Ben Goerion op een perscon ferentie verklaard. Sterker „Zonder de hulp van een buiten landse mogendheid kunnen de Arabische landen Israël niet ver slaan binnen de komende paar jaar. Maar ook dient gezegd, dat Israël zich niet tegen een grote mogendheid kan handhaven, als zij Israël zou aanvallen", aldus de premier. Een reddingsploeg heer. gisteren de top van de 3106 meter hoge Montval- dier in de Pyreneeën bereikt, zonder een spoor te vinden van drie Franse bergbeklimmers die zaterdagochtend uit Seix waren vertrokken om de noordhelling van de Montvallier te bestijgen. buitenlandse hulp President Elsenhower heeft dinsdag het wetsontwerp getekend, waardoor 2.768.760.000 dollar wordt uitgetrok ken voor hulp aan het buitenland. Dit bedrag Is ongeveer één miljard dollar minder dan waarom de presi dent had verzocht. SPANNING IN LITTLE ROCK Soldaten staan gereed om m te grijpen De directeur van het stedelijk lyceum in Little Rock (Arkansas) heeft woensdag, na een uitspraak van een federale rechter tegen de BESTEDINGSBEPERKING Financieringsregeling doet zich gelden In een nota over de bestedings beperking en de investeringsbeper king deelt het college van B. en W. van 's-Gravenhage mee, dat op de bestedingen een bezuiniging van f 2.320.541 zal worden verwezen lijkt, de investeringen zullen wor den teruggebracht van circa 156 miljoen tot 129 miljoen gulden. De bezuinigingen worden voorna melijk bereikt door het uitstellen van onderhoudswerken aan gebouwen, publieke werken en eigendommen. Zonder verlichting van de huidige re geringsmaatregelen zal ook de wo ningbouw in 1958 nagenoeg tot stil stand komen. Er wordt naar gestreefd dat in het tweede halfjaar van 1957 nog op dracht kan worden verleend tot de bouw van twee woningcomplexen van 264 en 538 woningen. Ook voor de scholenbouw» zijn moeilijkheden te verwachten. Ook in Maastricht is men bezorgd over de woningbouw. De verdere wo ningbouw wordt zeer belemmerd door de bestedingsbeperking en door het feit, dat de woninbouw alleen nog maar met z.g. vast geld gefinancierd kan worden. Het gevaar bestaat, dat het woning tekort weer zal terugkeren tot het peil van vlak na de oorlog. rassenscheiding, verklaard, dat de negen negerleerlingen die voor zijn school zijn ingeschreven, met in gang van woensdag de cursus kun nen volgen. De gouverneur van Arkansas, Fau- bus, heeft echter de school laten omsingelen door militairen en le den van de nationale garde, niet al leen om de orde te handhaven doch tevens om de negerleerlingen te be letten de school binnen te gaan. Toen acht negers gisteren tracht ten de school binnen te gaan, heeft een stel studenten getracht een 14- jarig negermeisje tegen te houden. Toen zij zich per bus wilde verwijde ren, schreeuwden opgewonden lieden bedreigingen en gemeenheden. „Ga terug naar New York" werd er ge bruld toen een (blanke) vrouw het meisje in bescherming wilde nemen. In Charlotte, in Noord-Karolina, hebben zich gisteren eveneens onge regeldheden voorgedaan. Een 15-jarig negermeisje werd door opgeschoten jongelui aangevallen tpen zij uit een (blanke) school kwam. In Strugis, Kentucky, stond een groep van 100 scholieren en ouderen toe te kijken toen 17 negers in auto's naar hun „blan ke" school kwamen, maar er de den zich geen ongeregeldheden voor. Russische vliegtuigen voor Oost-Duitsland De Westberlijnse krant Nacht De- pesche zegt uit Oostberlijnsebron ver nomen te hebben dat de Russen 250 straaljagers van het type Mig-17 en 50 straalbommenwerpers aan Oost- Duitsland zullen geven. Volgens genoemd blad heeft Kroesjtsjew deze vliegtuigen beloofd aan premier Grotewohl en partijleider Ulbricht op een geheime conferentie, welke te Jalta aan de gang is. Men was tot de conclusie gekomen dat Oost-Duitsland dit materiaal nodig heeft als tegenhanger voor de lucht strijdkrachten van de Nato. Per kotter van Rotterdam naar een vrolijk feestend Bruinisse De opening van het Zeeuwse oester- en mosselseizoen, die vandaag in Yerseke met velerlei feestelijkheden gepaard zal gaan, is reeds woensdag ingeluid met een spectaculair optreden van Kaat Mossel, de Oranjege zinde Rotterdamse visvrouw, die aan het einde van de 18e eeuw nogal van zich deed spreken. Kaat reisde woensdag van Rotterdam, waar men haar een groots huldebetoon bracht, naar Bruinisse en vandaag zal zy vanzelfsprekend present zijn in Yerseke. Voorts begonnen gisteren festiviteiten in Tholen, terwyl ook in Bergen op Zoom aandacht werd geschonken aan de manifestatie „Zeeland presen teert". In Rotterdam scheepte Kaat Mos sel zich woensdagmiddag in aan boord van de fraai gepavoiseerde kotter „Bruinisse 8", die in de Maas haven gemeerd lag. Een duizendkop pige menigte was op de been om Kaat en de zes haar vergezellende joffers plus een dertigtal Zeeuwse schonen uitgeleide te doen. Die der tig schonen vormden het charmante gevolg van het muziekgezelschap Mozart" uit Yerseke, dat zich voor het naby de Maashaven gelegen Markthuis had opgesteld om Kaat Mossel muzikaal te begroeten. Tevo ren had het kranige korps reeds een mars gemaakt door Rotterdam-Zuid, waar net veel belangstelling trok. Omringd door de Zeeuwse dames werd Kaat begroet door de plaats vervangend directeur van het markt wezen, de heer W. C. Weger, die haar een goede reis en behouden vaart toe wenste. De voorzitter van het comité „Zee land presenteert", de heer J. P. de Leeuw, die met zijn secretaris, de heer B. J. Korstanje, naar de Maas stad was gereisd, dankte daarna Kaat Mossel voor haar bereidwilligheid om naar het Zeeuwse dorp Yerseke te komen, waar men, zo zei hij, met spanning op haar wachtte. Namens de harmonie „Mozart" werd Kaat een groot boeket oranje kleurige chrysanten aangeboden, die zij spontaan in ontvangst nam. Ten slotte speelde het korps het Zeeuwse Volkslied. Or an jebitter Voorafgegaan door het korps begaf Kaat zich met haar gevolg naar het „Vispleintje" aan de Maashaven, waar ze een fles echte oranjebitter ontving. Kaat Mossel, die eigenlijk Caet- Mulder heette, heeft nooit voor de patriotten haar oranjegezindheid en haar liefde voor de fles verbor gen en ook nu gaf zij daaraaji uiting, door direct de fles te ontkurken. Joviaal sloot ze vriendschap met enige marktkoopvrouwen, die enkele malen achter elkaar het bittertje ver rassend snel lieten verdwynen! Kaat sloot zich vervolgens aan bij de stoet, maar nu achter een met vis beladen handwagen, die ze stevig voortduw de. Even later hoorden w\j haar zeg gen: „Dat is ook wat, wy maar schenken en zelf heb ik geen druppel gehad...." Inmiddels liet ze zich niet onbe tuigd om de duizenden belangstel lenden te groeten, waarbij haar ojan- Spitsuur in Venetiëf Hef lijkt er wel wat op, doch in f| werkelijkheid werd de foto ge- maakt tijdens de jaarlijkse ff wedstrijd voor gondeliers, die s duizenden en duizenden toeris- ff ten naar de Dogenstad lokte. H De traditionele race werd dit g Bi jaar gewonnen door de gebroe- H ders Palmiro én Guiseppe ff ff Fungher. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiit!iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!t!f!!iiiiiiiiiiniiiii!iniitiin In zee verdronken Woensdagmiddag is bij Terschel ling de heer H. S., uit Leeuwarden, ambtenaar van de provinciale water staat van Friesland, die op Terschel ling logeerde, in zee verdronken. Toen de heer S. in zee baadde kwam hij tijdens vloed in een sterke bran ding terecht. Hij werd van de been geslagen en kon niet meer overeind komen, hoewel hij niet ver uit de kust was. Het stofeflyk overschot is nog niet gevonden. Het weer in Europa Volgens de weerrapporien van gister- avond 7 uur. Stockholm, regenbui 18 gr. Oslo, licht bewolkt 19 gr- Kopenhagen half bewolkt 17 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 17 gr- Londen, regen 15 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 17 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 18 gr. Parijs, geheel bewolkt 21 gr. Bordeaux, half bewolkt 21 gr- Grenoble, licht bewolkt 22 gr. Nice, onbewolkt 24 gr. Berlijn, vrijwel onbewolkt 18 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 20 gr. Munchen, licht bewolkt 16 gr. Zürich, onbewolkt 18 gr- Genève, onbewolkt 20 gr. Locarno, onbewolkt 25 gr. Wenen, regen 13 gr. Innsbruck, licht bewolkt 18 gr. Rome, onbewolkt 23 gr. Ajaccio, onbewolkt 27 gr. Mallorca, licht bewolkt 28 gr. jekleurige chrysanten het hard te verduren hadden. Aan een steiger in de Maashaven, lag omringd door talrijke schepen de „Bruinisse 8" gereed. Om even half vier werd Kaat met haar gevolg aan boord genomen. Op de Maas passeerden even later nog de Prinsesseplaat van de Spido- rondvaartdienst, waarop talrijke toe risten kennelijk verrast waren door het plotseling verschijnen van deze historische Rotterdamse dame. (zie verder pag. 2) OP TWEEDE JUBILEUMDAG IN DEN BOSCH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1