De laatste der Heksenmeesters bedient zich van velerlei trucs C Kroesjtsjew gooide eigen glazen in sterke binding aan Westen blijft TRIËST ROUWT OM DAPPER MOORDEND MENSENREDDER WOENSDAG 4 SEPTEMBER 195T PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T ZWARTE KUNST IN ANTWERPEN T Waarom Hitier niet in Engeland kwam Wie in deze dagen de drempel van de enorme Stedelijke Feestzaal op de Meir te Antwerpen over- schrydt, zal daar van feestelijkheid weinig bemerken. Zij is herscha pen in een labyrinth van donker behangen, geheimzinnige gangen en ruimten met bovenzinnelijke lichteffecten. Aan de wanden grijn zen de beeltenissen van heksen en duivels, overal ontwaart men mysterieuze tovervoorwerpen, gril lig gevormde alraunen of mandra gorawortels, kwakzalversattribu ten, liefdesamuletten, nagels van doodkisten en zelfs een eigenhan dig geschreven verklaring van As- modée. Een grote, witte magische tovercirkel op de vloer doet de be zoeker verschrikt terugdeinzen. Reeft Antwerpen de klok enige eeu wen teruggezet? Stellig niet, maar het gemeentebestuur van de Schel- destad doet wel sinds enige jaren po gingen de platgetreden wegen van de door COR DOMMELSHUIZEN JR.^/ zomertentoonstellingen te verlaten en nieuwe, ongekende thema's te zoe ken. En zo heeft men thans, voor de eerste maal in de geschiedenis de magie met al haar facetten op een expositie bijeengebracht. Zelden had een historische tentoonstelling een zo actuele betekenis en een zo verlich tend en waarschuwend karakter, want het bijgeloof en al zijn verder felijke uitlopers behoren ook in deze tijd van kernenergie en andere tech nische wonderen nog geenszins tot het verleden! Daarom is deze ten toonstelling, die op internationaal peil staat, dan ook werkelijk van vérstrekkend belang en verdient zij de internationale belangstelling ten volle. ASTROLOGIE HEKSENGELOOF Vanaf het moment dat de eerste mensen op aarde bewust handelden, waren ook bijgeloof, hand in hand met de magie aan hun zijde. Men toont het hier de bezoeker door prachtige afgietsels van de voorstel lingen in de grotten van Lascaux en Altamira, waarop men magische te kens heeft menen te kunnen herken nen. Via de oudheid, toen de priesters ware tovenaars waren, die zich ijve rig met waarzeggerij en droomuitleg de dagen vulden, worden wij in de geheimzinnige wereld van de magie van het westen binnengeleid. Het westen van de vroege en late middeleeuwen in de eerste plaats, met zijn slaafs geloof aan duivelse machten. Het westen van de zoge naamde nieuwere tijd met zijn astro logie, zijn chiromantie, zijn alchemie, welke tenslotte nog de eer te beurt valt de bakermat te zijn geweest van onze moderne chemie en erger dan dit alles zijn heksengeloof en de daaruit voortvloeiende erbarmelijke heksenvervolgingen. BESCHAMEND Dat het bijgeloof met al zijn waan zinnige uitlopers en dat zelfs de hek senvervolgingen om niet te spre ken van het heksengeloof ook in deze dagen nog niet tot het verleden behoren, toont deze tentoonstelling ons op overtuigende en beschamende wijze. Van deze waarheid werd ik trou wens ten overvloede doordrongen, toen ik, door de vriendelijke bemid deling van mr. dr. J. D. Jacobson, bekend rechtsgeleerde, meester-goo- chelaar en fel bestrijder van het bij geloof, in deze wonderlijke omgeving in kennis kwam met dr. Gerald Bros- seau Gardner, „de laatste der hek senmeesters". Dr. Gardner's naam verscheen in 1950 terloops in de pers, omdat hij in dat jaar in Castletown op het eiland Man in de Ierse Zee, het eerste museum voor toverkunst, en magie ter wereld had geopend. De merkwaardige dokter had daar overi gens wel de juiste plaats voor uitge zocht, want Man werd sinds onheu-1 gelijke tijden bevolkt door toverhek sen en aanverwante particulieren en zij blijken er ook thans nog te zijn en houden hun bijeenkomsten in een oude molen, de „Witcher Mill". Dr. Gradner, de typische lange En gelsman, met zijn zachte overtuigen de stem, zijn lichtende blauwe ogen en zijn markante Toorop-kop, is eigenlijk de ideale tovenaar uit het kindersprookje. Bovendien heeft hij mij de overtuiging gegeven, dat hek senmeesters hun hoedanigheid geens zins geheim trachten te houden. Im mers, aan zijn zijde draagt hij een tovenaarsdolk, die dienst doet bij het trekken' van magische cirkpls, aan een zijner vingers prijkt een'zilveren ring, versierd met mysterieuse tekens en zijn rechter pols is behangen met een zware koperen bracelet, met de aanduiding van zijn graad in een of andere magische orde. Bovendien is zijn gehele lichaam bedekt met vreemdsoortige magische tatoeërin gen. Zodat men het al met al slechts kan betreuren dat deze zonderlinge Engelsman maar een bezoek van en kele dagen aan Antwerpen bracht en niet voor de gehele duur van de ten toonstelling te bezichtigen is! RIJKE VERZAMELING Mr. Jacobson merkte ondertussen met ontzag op dat de Engelse hek senmeester in zijn museum te Cast letown een der rijkste verzamelingen op het gebied van de magie bijeen bracht. Men vindt er amuletten, ta lismans, magische ringen, toverfor- muleboeken, heksengereedschappen en boeken, gewijd aan de magie, maar ook folterwerktuigen, gebruikt tegen de heksen. Enkele van de mooiste stukken uit zijn collectie prijken thans in een speciale vitrine op de Antwerpse tentoonstelling. Mijn Belgische zegsman is overigens in al les het tegendeel van de Engelse hek senmeester. Hij besteedde haast zijn juridische en literaire arbeid een groot deel van zijn leven aan de be strijding van het bijgeloof. Uit hoof de daarvan is hij lid van het „Bel gisch Comité voor de Wetenschappe lijke navorsing1 van Paranormaal ge achte Verschijnselen", maar hij is tevens onder naam „Prof. Jackson" een internationaal bekend gooche laar. „Juist omdat ik goochelaar ben", zegt hij met klem, „weet ik dat al die zogenaamde buitenissigheden voor 90 procent op bedrog berusten en voor 10 procent op zinsbegooche ling. Waarzeggerij, voorspellingen door middel van horoscopen enz. enz., het is alles niets anders dan aftrog- gelarij!" Als illusionist van bijzondere klas se hij is drager van de Medaille Houdin van de Franse „Ordre des II- lusionistes" tracht mr. Jacobson op zijn manier het bijgeloof te be strijden. Bij voorkeur toont hij zijn publiek ongelooflijke staaltjes van Saranormale kracht en helderziend- eid, om dan na afloop doodleuk te verklaren: „En toch, mijne dames en heren, waren dit allemaal trucs en BIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Knipperbol geslaagde straatversierm?. Op de Stationsweg te Ede, pal voor het hoofdbureau van poli- H tie, stond enige tijd een knip- perbolinstallatie, die poogt de voetgangers op het Zebrapad 1 tegen het rijdende verkeer te beschermen. Men heeft de installatie ech- M ter buiten gebruik moeten stel- j= len, omdat een nog onbekende booswicht een van de mooie, van oranje plastic vervaardig- de bollen van de zwart-witte paal gestolen heeft.... en een reservebol is niet voorhanden. jj§ Het nut van de installatie ont- ging trouwens toch vele men- sen, want toen tijdens de heide- feestweek, ook de Stationsweg M versierd en geïllumineerd was, vond menigeen de zo regelma- tig en olijk twinkelende oranje M bollen op hun zwart-witte pa- ji len het meest geslaagde onder- deel van de feestverlichting. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiii bezit lk geen enkele bovennatuurlijke eigenschap!" Maar met iets van spijt in zijn stem, verklaart hij mij daar na: „Tot nu toe was het echter allemaal vergeefs. De mensen willen mij eenvoudig niet geloven en zijn er on danks mijn verzekering van over tuigd, dat ik bovennatuurlijke gaven bezit!" En dr. Gardner? Met ernstige stem vertrouwt hij mij toe dat Engeland op het ogenblik 400 toverheksen of „witches" rijk is, die niet speciaal van het vrouwelijk geslacht behoeven te zijn. Dat zij deel uitmaken van een soort „clans", van een van welke hij zelf lid is en dat zij gewapend zijn met geduchte machtsmiddelen. Aan hun bezweringen immers was het voor vele eeuwen reeds te dan ken, dat Spanje's Onoverwinnelijke Vloot een behoorlijk fiasco leed. Zij waren het ook, die later voorkwamen dat Napoleon bezit nam van Enge land enU zult het misschien niet geloven, de bezweringen van de ze tovenaarsbeweging zorgden er voor dat Hitler's plannen voor een landing in Engeland in de ware zin van het woord schipbreuk leden! Een nieuw terrein van onderzoek voor ons Rijksbureau voor Oorlogsdocu mentatie! „Ik heb overigens een speciale zen ding", besluit dr. Gardner, die meer dere boeken over deze tovenarij schreef, „de Engelse „witches" droe gen mij op de wereld te vertellen dat zij geen dwazen zijn en slechts de oude eredienst van hun voorouders bedrijven dat zij geen mensen be toveren of door bezweringen benade len en evenmin op een bezem door de ruimte vliegen of het bloed van klei ne kinderen bij huh handelingen ge bruiken!" Met de verzekering, dat een en ander voor mij een enorme gerust stelling was, heb ik afscheid geno men van dr. Gardner en van de be minnelijke Belgische bijgeloofsbe strijder. Twee uitersten, die elkander vervolgens vriendschappelijk bij de arm namen om in een naburig sta- mineke, ieder uit eigen gezichtshoek een pint te drinken op het welslagen van de tentoonstelling „Magie", die overigens tot 15 september geopend blijft en die ik U zeer kan aanbeve len, want gij kunt er vreemde dingen zien envreemde ontmoetingen hebben! Op de najaarsbeurs in Frankfort is dit moderne divanbed te zien, dat ze ker het enthousiasme van ieder jong meisje kan opwekken. ADENAUER. DE BANDIET CARMELO JURISSEM1TSCH Tito-vriend werd Tito-vijand (Van een speciale correspondent) De anti-communistische, naar Triest uitgeweken Joego-Slaven rouwen om hun beste helper. De Kroatische grensgids Carmelo Jurissewitsch, aan wie de redding van vijfduizend poli tieke vervolgden wordt toegeschreven, is door de Tioïstische grenspolitie doodgeschoten. In de Tweede Wereldoorlog was Car melo Jurissewitsch de leider van een Kroatische partisanengroep, die aan de zijde van Tito's legers zijn vader land verdedigde tegen de Duitsers en tegen de „Quislings" van Pavelitsch. Na de bevrijding was dit vechtlustige heethoofd gedurende korte tijd éen der leidende mannen in de provincie Kroatië. Al heel gauw echter lag hij overhoop met zijn vroegere bevelheb ber over diens onderdrukkingspolitiek tegenover de niet-Servische minder heden. In '49 ontkwam hij 'ternauwer nood aan arrestatie wegens „partij- vijandige activiteit", Ih ballingschap, in de Italiaanse zóne van Triest, bouwden Carmelo en zijn broer Emil een goed functionne- rende organisatie voor het smokke len van mensen op, teneinde slacht offers van het regiem het land uit te krijgen. Meerdere malen probeerde de Joego-Slavische politie, nem te grij pen. Drie aanslagen op zijn leven mis lukten. Zijn broer echter werd zo maar op straat doodgeschoten, zijn familie werd opgesloten in een con centratiekamp aan de Donau. Acht jaar lang heeft Carmelo zich met deZe mensensmokkel bezig gehou den. Terwijl andere grensgidsen hoge beloningen verlangden, nam hij geen geld van zijn „cliënten" aan. Integen deel: vaak maakte hij extra tochten over de grens om een gevangenis of een strafkamp in Slowenië te overval len en verwanten of vrienden van zijn beschermelingen te bevrijden. Een maal, toen hij met een groep vluch telingen in een hut nabij Capodistria overnachtte, klopte plotseling de grenspolitie aan de deur. Carmelo heilp eerst zijn medereizigers door een achterdeur naar buiten, opende toen de deur, wierp een handgranaat naar buiten en volgde daarna de anderen. De groep kon ongestoord verder rei zen. In de afgelopen weken, in het begin van deze maand, verliet het geluk echter Carmelo. Hij bevond zich in het Karstgebergte boven Triëst, slechts enige honderden meters van de bevrijdende grens, toen hij met zijn metgezellen, een echtpaar en 2 kin deren, door de Joego-Slavische grens politie werd opgemerkt. De politie mannen openden het vuur. Carmelo schoot terug met zijn Beretta-MP, zeeg echter kort daarop in een wa terloop langs de weg ineen terwijl de vluchtelingen de reddende grens kon den bereiken. Terwijl een dag later het ministerie van binnenlandse za ken te Belgrado bekendmaakte, dat het eindelijk gelukt was, de gevaar lijke bandiet Jurissewitsch op te rui men, werden in alle kerken van Triëst missen gelezen voor Carmelo, de held der grensgidsen. Zondagmiddag kort voor drie uur is de 41-jarige mevrouw J. Bouw- knecht-Oosting uit Haarlem bij een botsing tussen twee bromfietsen do delijk verongelukt. Zij reed met haar bromfiets op het rijwielpad langs de Haarlemmerweg in de gemeente Am sterdam in volle vaart tegen een man op, die per bromfiets uit de te genovergestelde richting kwam en juist enkele wielrijders passeerde. WEST-DUITSERS NAAR STEMBUS Verwacht wordt dat Adenauer opnieuw een zege zal boeken Vijfendertig miljoen West-Duitsers van 21 jaar en ouder zullen 15 september, voor de derde keer sinds de stichting van de Bondsrepu bliek in 1949, naar de stembus gaan om voor vier jaar een nieuw par lement (Bondsdag) te kiezen. Van deze 35 miljoen stemgerechtigden is meer dan de helft vrouwen. Men verwacht weer een grote opkomst, evenals de laatste keer, toen 86 procent van de kiezers ter stembus trok. Ook de vrouwen kunnen in de Bondsdag zitting hebben; thans zijn er 46 vrouwelijke afgevaardigden. De helft van de Bondsdag-le den wordt in 247 kieskringen di rect gekozen de overige 247 afge vaardigden komen via de z.g. „Iand3lijsten" in het Westduitse parlement. Iedere kiezer brengt tweemaal zijn stem uit: eenmaal op de kan didaten der kieskringen; de twee de keer wordt de stem in de „landslijst" verrekend. Van de op iedere „landslijst" uitgebrachte stemmen worden die zetels niet meegerekend, die de betreffende party in de kieskring reeds dade lijk verworven had. Het kiesrecht is dus een mengsel van het sys teem der evenredige vertegen woordiging en de persoonskeuze. De nummering der kandidaten ge schiedt in geheime keuze door de par tijen. De kieswet bepaalt, dat slechts die partijen afgevaardigden naar de Bondsdag kunnen zenden, die of da delijk in tenminste drie kieskringen een mandaat verwerven of meer dan vijf procent van alle geldige stemmen in' het gehele gebied van de Bondsre publiek op zich verenigen. Hierdoor worden kleine partijen gedwongen tot verbintenissen met andere partijen. Deze zogenaamde vijf procent-clau sule geldt niet voor de nationale min derheden. De beide grote partijen in West- Duitsland, de Christlich Demokrati- sche Union (C.D.U.) en Christlich- Soziale Union (C.S.U.) en de grootste oppositiepartij, de Sozialdemokrati- sche Partei Deutschlands (S.P.D.) verenigden, zo staat vast, in april van dijaar tezamen zeker 80 procent van de kiezers op zich. De radicale partijen hebben in de Bondsrepubliek geen invloed. De wei nig betekenende communistische partij ls verboden, evenals de ultra rechtse Sozialistische Reichspartn (S. R.P.). De bijzondere plaats, die Berljjn in neemt, vraagt een aparte gang van zaken. De 22 afgevaardigden worden dan ook niet door de inwoners geko zen, maar door het parlement van de stad Berlijn, in overeenstemming met de sterkte van de fracties der daar vertegenwoordigde partijen. Zij heb ben in de Bondsdag slechts een raad gevende stem. De Bondsdag is de opperste wetge vende instelling in de Bondsrepubliek, die tezamen met de Bondsraad, even eens een vertegenwoordiging der sta ten. beslist over wetten en de uitvoer- besluiten der Bondsregering en het Bondsbestuur controleert. De Bondsdag kiest, op voorstel van de Bondspresident, met absolute meerderheid de Bondskanselier. Zij kan hem slechts ontslaan, als vooraf een meerderheid voor een opvolger tot stand is gekomen. De Bondskanselier stelt de algemene richtlijnen van de politiek vast; de Bondsministers wor den op zijn voorstel door de Bondspre sident benoemd. Een motie van wan trouwen van de Bondsdag tegen een enkele minister is onmogelijk. Presi dent van de Bondsdag is de C.D.U.- afgevaardigde dr. Eugen Gerstemaier. In de nieuwe Bondsdag zullen thans ook tien afgevaardigden van Saar land zitting nemen. Gezonde kijk Er wordt geen belangrijke verschui ving in het huidige politieke bestel van West-Duitsland verwacht. Aden auers C.D.U./C.S.U. zal zijn grote voorsprong op z(jn naaste en enig be langrijke tegenspeler, de S.P.D. van Ollenhauer, stellig bewaren. Ollen- Een formatie Javelin" (z=z speer straaljagers giert over Famborough in Engeland, waar de grote tentoon stelling van de Britse vliegtuigbou wers haar poorten voor het publiek heeft geopend. Iedere dag, zolang de tentoonstelling duurt, zal er een défilé van Engelands snelste en beste jagers over het tentoonstellingsterrein plaatsvinden. Britse socialisten willen ontwapening. Het jaarlijkse congres van de Brit se Labourparty dat begin oktober irt Brighton bijeenkomt, zal ongeveer 443 resoluties behandelen, welke door de verschillende afdelingen zijn inge diend. Velen betreffen het ontwape- ningsvraagstuk en eisen de onmiddel lijke stopzetting van de proeven met kernwapens in alle landen. In '46 resoluties wordt de partij ver zocht haar actie op het gebied van de nationalisatie voort te zetten. Een afdeling eist de uitzetting van de Franse socialistische partij uit de socialistische internationale om haar houding tegenover de Algerijen. hauer is, zoals men wel zal weten, In tegenstelling met Adenauer, de me ning toegedaan, dat West-Duitsland zich niet te zeer aan het westen moet binden. Hij hoopt door een onafhankelijke politiek de zo gewenste eenheid van de beide delen van Duitsland te ver krijgen. Maar, het is ook tijdens de verkiezingen in 1953 bewezen, dat de West-Duitser de politiek van Ade nauer meer waardeert dan de opvat tingen van Ollenhauer, Het vertrou wen in de oprechtheid van de Russen, dat toch al niet groot zal zijn geweest, heeft door de gebeurtenissen in Hon- farije een geweldige knauw gekregen. rouwens, de Sowjets zijn bi] het gros der Duitsers toch al niet geliefd door de manier waarop zij tijdens en na de verovering van oostelijk Duitsland daar zijn opgetreden. En ook de woorden, die Kroesjtsjew bij zijn bezoek aan Oost-Duitsland sprak, woorden vol bitterheid en drei ging, waren nu niet bepaald geschikt om de West-Duitsers enthousiast te maken voor een grote mate van ont wapening in hun land. Temeer, daar de Oostduitse buur reeds lang over een groot potentieel aan leger, poli tie en fabrieksmilitie beschikt. Er heerst in West-Duitsland weliswaar op het ogenblik enige tegenkanting tegen het vormen van voorraden kernwapens en het inrichten van lanceerplaatsen voor geleide projectielen, maar er Is een groot verschil tussen dit project, waarvoor men thans nogal huive rig is, en de plannen van Ollenhau er voor een grote mate van weer loosheid. De politiek van Adenauer heeft West-Duitsland in de afgelopen jaren veel goeds opgeleverd en het berooide land van vlak na de oor log is herschapen in een welva rend gebied. En de hereniging? Och, de West-Duitser wacht, tot de tyd rijp Is, al gaat hem dit pro bleem, als toegewyd staatsburger, natuurlijk wel bijzonder ter harte. OLLENHAUER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7