Tweede Kamer nam eerste boek Burgerlijk Wetboek in behandeling K.L.M.-verbinding met Texas door „Zuiderzee" geopend mmöRD PLANNEN VOOR BOUW TUNNEL TUSSEN ENGELAND-FRANKRIJK WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWBE COURANT 8 ZOMERRECES VOORBIJ Weinig verandering aangebracht in echtscheidingsbepalingen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de algemene beraad slaging over het wetsontwerp tot vaststelling van het eerste boek van 't nieuwe Burgerlijk Wetboek. Enkele afgevaardigden hebben aan de overleden prof. Meijers en minister Donker, die vorm aan het nieu we wetboek hebben gegeven, posthume hulde gebracht. De leden, die dinsdag het woord voerden, mejuffrouw Zeelenberg (p.v.d.a.) jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.u.) en de heren Berkhouwer (v.v.d.), Bachg (k.v.p.) Van Rijckevorsel (k.v.p.) Versteeg (a.r.), Beernink (c.h.) en Meulink (a.r.) hebben zich nog niet verdiept in detailkwes ties, maar algemene beschouwingen gehouden. Daarbij werden enkele belangrij ke zaken, zoals de regeling van de echtscheiding en de scheiding van tafel en bed, de positie van natuur lijke en andere kinderen, de posi tie van de gescheiden vrouw, de alimentatieverplichtingen en de kunstmatige inseminatie bespro ken. Mejuffrouw Zeelenberg verklaarde uitdrukkelijk, dat voor de P.v.d.A. het huwelijk een hoog goed is en dat het een blijvende verbintenis is en behoort te zijn. Dat wil echter niet zeggen, dat het huwelijk onder zeer bijzondere omstandigheden niet ontbonden moet kunnen worden. Daarom hoopte zij, dat uit het inter- levensbeschouwelijlc gesprek buiten het parlement een voorstel tot ver beterde regeling van de echtscheiding zou kunnen worden geboren en dat die regeling zou kunnen worden in gevoerd, voordat het nieuwe burger lijk wetboek in zijn geheel van kracht wordt. Met die laatse wens stemden en kele afgevaardigden in, want men voorzag, dat het nog zeker tien tot vijftien jaar zal duren, voordat het nieuwe burgerlijk wetboek geldend recht zal zijn. Intussen zijn de echtscheidings bepalingen met slechts geringe wijzigingen, die de materiële in houd ervan nagenoeg niet raken, uit het oude burgerlijk wetboek in het nieuwe burgerlijk wet boek overgenomen. Zonnevlek verstoorde radioverbindingen De atmosferische storingen, die maandag en dinsdag met de grootste belangstelling door de geofysici wer den bestudeerd en waarvan er nog veel meer verwacht worden in dit geofysisch jaar, hebben grote verwar ring gesticht op het gebied van de communicaties. Uren achtereen kwa men de radioverbindingen eenvoudig niet door, wat weer tot gevolg had, dat de draad-communicatiemiddelen overbezet waren. De storingen wer den het hele jaar al verwacht (om de ze reden werd 1957 uitgeroepen tot geofysisch jaar) en ook voor de rest van 'de week worden er nog verwacht. Gemaskerde mannen pleeg den overval op bankauto Drie gemaskerde, met machinepi stolen gewapende mannen hebben te Marseille 6.832.000 francs uit een bankauto gestolen. De drie man nen verdwenen in een auto, die zoals later bleek, was gestolen. Tot op he den ontbreekt elk spoor. Omstreeks half zes werd de vracht auto van de Compagnie Algerienne die het geld van de diverse bijkanto ren had gehaald, in het hart van de stad aangehouden. De vier inzitten den werden met machinegeweren in bedwang gehouden, terwijl een dei- bandieten het geld uit de laadruimte haalde. Op korte afstand van de plaats van de overval werd een grijze vrachtwagen aangetroffen, die de die ven eveneens hadden gestolen. Vorig jaar oktober werd op vrijwel analoge wijze een bedrag van 16 mil joen francs van de Compagnie Alge rienne gestolen. HERSENEN. Twee Amerikaanse chi rurgen hebben een proef genomen met hersenen. Zij hebben bij een man de helft van zijn hersenen weggeno men. Uit onderzoekingen is het ge bleken, dat de man zijn intelligentie volkomen had behouden. Hij is in het bezit van zeer grote geestelijke ver mogens, verklaarden de artsen. De naam van de man hebben zij niet be kendgemaakt. SNUIFDOOS. Een dame uit Wales zag vijftig jaar geleden een luchtbal lon opstijgen in Cardigg. Zij kreeg toen een groot verlangen om ook eens een reisje met zo'n ballon te maken. De kansen werden echter zeer gering, daar sinds lange tijd in Engeland niet meer aan ballonsport wordt gedaan. De grote kans kwam, toen Jan Boesman ten noorden van Londen zou opstijgen. Aan het verzoek van de charmante dame voldeed de Neder lander graag. Na een vaart van twee uur landden zij veilig in een weiland. Als souvenir voor de onvergetelijke luchttrip ontving Boesman voor zijn historische verzameling een antieke snuifdoos met erop afgebeeld een bal lonopstijging van 150 jaar geleden. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen was met haar socialistische vrouwe lijke collega van mening, dat het ver bod van huwelijk in geen enkel op zicht het kwaad van overspel beteu gelt. Mensen, die zich in een huwe lijk indringen, slaan heus niet eerst het burgerlijk wetboek op, om na te kijken, of zij later wel kunnen trou wen, merkte zij op. Met de opheffing van enkele ali mentatieverplichtingen is de regering net even te ver gegaan. De socialisti sche fractie maakte er geen bezwaar tegen integendeel, zij kon zich er zeer wel mede verenigen, dat groot ouders en kleinkinderen wederzijds niet meer onderhoudsplichtig z(jn. De rest van de Kamer was evenwel zeer voor het behoud van de alimen tatieplicht tussen grootouders en kleinkinderen geporteerd. De opheffing van de handelings onbekwaamheid van de gehuwde vromv toont in de praktyk enkele lacunes. De Kamer vroeg daarvoor de aandacht van de minister. De heer Van Ryckevorsel vroeg de minister, wat hij daciit van een kleine com missie voor het bestuderen van enke le nadere regelingen. De minister wenst geen wettelijke regeling van de kunstmatige insemi natie. Men kan dat wel begrijpen. Er liggen hier namelijk heel wat moei lijkheden. De heer Berkhouwer ge loofde, dat er toch een regeling zal moeten komen, voordat het nieuwe B.W- over een jaar of tien in werking treedt. Mejuffrouw Zeelenberg wijdde in deze vergadering uitvoerige be schouwingen aan de verhouding van kinderen tot hun al of niet ge huwde ouders. De minister van justitie, prof. Samkalden, die met de regerings commissaris prof. Drion achter de regeringstafel zat, antwoordt de af gevaardigden vandaag. COMMISSIE SAMENGESTELD Steun van autoriteiten voor het project Men zal een diepgaande studie maken over plannen om Frankrijk en Engeland met een tunnel onder het Engelse Kanaal te verbinden. Een woordvoerder van de Suez- kanaalmaatschappij, die voor 30 procent geïnteresseerd is in het ob ject, deelde mede, dat 'n speciale studiecommissie de technische pro blemen zal uitwerken. De commis sie zal de volgende maand in Parys haar eerste bijeenkomst houden. De studie zou minstens twee jaar in beslag kunnen nemen, voegde hy eraan toe. Hij achtte het mogelijk, dat leden van de commissie reeds contact heb ben gehad met ingenieurs, die advies en eventuele medewerking zouden kunnen geven voor het project. Hij ontkende echter dat de Deense inge nieur Lassen-Nielsen de tunnel zou bouwen, zoals in de Deense pers was gemeld. Ook in Engeland verklaarde een woordvoerder van de „Channel Tun nel Company", die eveneens voor 30 procent in het plan geïnteresseerd is, niets te weten over enige suggestie omtrent Lassen-Nielsen. Twee andere groepen een Fran se (30 procent) en een Amerikaanse, de „Technical Studies Ine" (10 pro cent) besloten in april met de Suezkanaalmaatschappij en de Chan nel Tunnel Company samen te wer ken om een tunnel tussen Engeland en Frankrijk te bouwen. René Massigli, de voormalige Fran se ambassadeur in Londen, werd in juli benoemd tot de Franse voorzitter van de technische studiecommissie. Nederlandse delegatie voor vergadering van de V.N. Minister Luns zal de Nederlandse delegatie voor de twaalfde algemene vergadering der Verenigde Naties die op 17 september te New York zal bijeenkomen, leiden. Van de delegatie maken deel uit: Mr. C. W. A. Schürmann, oerma- nent vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N. te New York, prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, o.f.m., lid van de Eerste Kamer der staten-ge- neraal en de leden van de Tweede Kamer der staten-generaal de heer G. J. N. M. Ruygers en mevr. mr. J. M. Stoffels-Van' Haaften. Voorts prof. dr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wrjck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij het Europees bureau van de V.N. te Genève, ars. J. Meijer, chef van de directie internationale organisaties van het ministerie van buitenlandse zaken, prof. B. V. A. Röling, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Groningen, dr. J. P. Ban nier, directeur van het Bureau Tech nische hulp van het ministerie van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Mexico, de heer A. H. Kloos, secretaris van het N.V. V., en vertegenwoordigers van Suri name en de Nederlandse Antillen, dr. J. F E. Einaar en de heer C. D. Kroon Bij een brand in een slijterij te Sevilla zijn vijf vrouwen om het le ven gekomen. Vier mannen werden gewond. De brand ontstond toen een fles al cohol kantelde boven een vuur, dat werd gebruikt om flessen dicht te lakken. Vóór het uitbreken van de we reldoorlog waren om strate gische en economische redenen bezwaren geuit tegen het aan leggen van een tunnel onder de woelige wateren van het Engel se Kanaal, die Engeland met het Europese vasteland zou verbin den. Maar thans hebben de Franse zowel als Britse autori teiten zich bereid verklaard steun te verlenen aan het pro ject, dat door zakenlieden uit de drie landen zal worden gefinan cierd. Nederlands oorlogskerkhof m Oslo geopend Op de begraafplaats „Vestre Grav- lund" in Oslo is gisteren een Neder lands oorlogskerkhof geopend. Hier bij waren o.m. aanwezig de Neder landse ambassadeurs in Oslo en Stockholm, leden van het korps di plomatique te Oslo, vertegenwoordi gers van de Nederlandse vereniging aldaar en het personeel van de Neder landse ambassade. De Noorse rege ring werd vertegenwoordigd door de minister van defensie, Nils Handal, de gemeente Oslo door de voorzitter en de vice-voorzitter van de gemeente raad. Rolf Stranger en Toralv Oeks- nevad. Op het nieuwe oorlogsberkhof heb ben 35 Nederlandse militairen en bur gers, die in de tweede wereldoorlog zijn omgekomen en in Noorwegen, Zweden en Finland tijdelijk begraven zijn geweest, hun laatste rustplaats gekregen. Het bronzen gedenkteken is gemaakt naar het ontwerp, dat de beeldhouwer Cor van Kralingen voor alle Nederlandse oorlogsbegraafplaat sen in de wereld heeft ontworpen. De grafstenen zyn uit portiandsteen ge houwen. Een slaapkamer in de Cheam school in Engelandwaar prins Charles bin nenkort naar toe gaat. De vaste was tafels aan de wand zijn modern, maar de bedden zijn reeds tweehon derd jaar oud! Op de plankjes komt irde vlokkenmatras te liggen. s Tn de nacht van maandag op H dinsdag is de Amsterdamse .fiu Midi"-bioscoop uitgebrand. m In iets meer dan een uur ver- M anderde het moderne theater, dat ingebouwd is in de Apollo- p hal, in een trieste ruïne van M verkoolde balken en verwron- gen ijzer. De Apollohal zelf bleef gespaard. IIIIIIIIIIOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Nederlands nog onmisbaar voor Indonesisch student Hoogleraren aan de universiteit van Indonesië en verscheidene studenten organisaties hebben er onlangs by de Indonesische regering op aangedron gen op middelbare scholen weer les sen in het Nederlands in te voeren. Zij betoogden dat een goede kennis van het Nederlands nog steeds onmis baar is voor een academische studie in Indonesisch recht, Indonesische let terkunde en Indonesische geschiede nis. Professor dr. Poerbotjaroko zei zelfs, dat het onderwijs dertig jaar terug is gezet door de afschaffing van het Nederlands als leervak op de middelbare scholen. Studenten, die de ze taal niet beheersen, komen voor vele problemen te staan. Hij wees er op, dat van de studie boeken, die tijdens het Nederlandse bestuur over Indonesië zijn geschre ven, er nog niet één in het Indone sisch is vertaald. De regering, die spoedig na de overdracht van de sou- vereiniteit in 1949 het Nederlands door het Engels bij de universitaire studie verving, heeft tot dusverre zelfs niet aangegeven, dat zij deze kwestie zal bestuderen. Onderwijsdeskundigen zijn van me ning, dat de tot dusverre gevolgde methode om Engels te doceren op de middelbare scholen verkeerd is ge weest. In feite is deze methode de zelfde als op de vooroorlogse Neder landse middelbare scholen in Indo nesië. Het was toen een bruikbaar systeem, omdat de leerlingen reeds een vreemde taal spraken het Nederlands en dit was een goe de basis om Engels te leren. De Indonesische jeugd van vandaag kent echter geen Nederlands meer en over het algemeen kan zij slechts voldoende woorden in het Engels meester worden, zonder de ze woorden in het juiste verband te kunnen gebruiken. Zoeken naar Nederlandse bergbeklimmers gestaakt Het zoeken naar de Nederlanders Van Midden en Schaefer, die sinds donderdag, toen zy de Grossvenedi- ger in Oostenrijk wilden beklimmen, vermist worden, is wegens het slech te weer gestaakt. Een autoriteit van de Oostenrijkse gendarmerie te Salz burg zei gisteren, te vrezen dat de vermisten niet meer in leven zijn. Het Wereldgebeuren Bezoek De Poolse heer Gomulka behoort tot de Europese politici over wie het laatste jaar erg veel is geschreven. Men meent dat hij in Polen een nieuwe politieke koer» hoeft ingeluid en dat er thans wat meer vrijheid in Polen bestaat. Volgende week gaat de heer Go mulka naar Belgrado om daar de hand tn schudden van zijn oude vriend Tito, met wie hij sedert 1947 nogal bevriend is. Die reis is lang uitgesteld, want zomin Gomulka als Tito wilden de heren in Moskou voor het hoofd sto ten. Ze hebben braaf gewacht totdat de spaningen tussen ac communisti sche landen wat geluwd waren. En zij zijn ook helemaal niet van plan de Belgradose ontmoeting te maken tot een soort demonstratie onafhankeiykheid jegens het Kremlin! Integendeel! De Poolse communis tenleider heeft in Warschau laten weten, dat er van zogenaamd „Tito- ismc" geen sprake zal zyn en dat zijn reis alleen maar verband houdt met zulke zaken als het garanderen van de Oder-Nclsse-iyn als grens tus sen Duitsland en Polen. Gomulka zou hopen, dat Tito een garantieverklaring voor die nog al tijd betwiste grens zou willen afge ven. Het moet overigens voor Gomulka wel interessant zijn om Tito weer eens te spreken. In 1947 by het laatste gesprek was Tito ere-gast in Warschau en daar was Gomulka toen vice-premier van de Poolse regering. Sedertdien is er heel wat gebeurd. Gomulka zuchtte drie jaren in een communistische ge vangenis, Stalin stierf, Gomulka werd in eer hersteld en het Hongaar se drama voltrok zich. Daarover kunnen Tito en Gomulka heel gezellig praten. Het opvallende is, dat zowel Tito als Gomulka on danks alle teleurstellingen altijd com munist gebleven ziin. Zij zyn daarin bijzonder hardnekkig geweest en men kan er zeker van zijn. dat ze ook te Belgrado de wereld weer door dezelf de rode bril zullen bekijken, waaimee ze hem 25 jaar geleden a'.s jonge communisten reeds aanzagen! Toch is het waar, dat er in Polen en Joego-Slavië iets meer vrijheid heerst dan in Rusland. Gomulka staat zijn mensen toe. cowboyhemden en spijkerbroeken te dragen, rock 'n roll" tc dansen en zelfs in het vroegere casino van de geheime politie, naast het paleis van ,3e ministerraad, films uit het westen te zien. De Poolse jeugd mag ook naar hartelust kranten uit het westen lezen en eveneens vaktijdschriften en boeken. Zij kan zelfs naar niet-com- munistische landen reizen en bezoek uit die landen ontvangen. Naar ver luidt is ook Polen als eerste staat van het Sovjet-blok toegetreden tot de internationale jeugdherbergcentrale. De bilzonder reislustige Poolse jeugd was hierover zeer verheugd. Tengevolge van de economische noodtoestand echter krijgen zij geen deviezen om te reizen, bovendien zijn de Poolse zsloty's elders nauwelijks begeerd. Wt denkt, wat hoopt, wat wenst vandaag de Poolse jeugd Al le teleurstellingen van de af gelopen jaren hebben veel cynisme doen ontstaan. Het is daarom een voudiger te zeggen, wat de jeugd niet wil, dan wat zij wil. Bijvoorbeeld: het moet uit zijn met de macht van de geheime politie, met de verheerlij king van alles wat Russisch is, het moet uit zijn met de geestelijke, cultu rele en economische isolatie ten op zichte van de vrije wereld, uit met ae zware drie jaar durende militaire dienst, uit met de honf-erlonen. Het inzicht groeit, dat dit slechts door een rationele en zeker niet door een verpolitiekte economie bereikt kan worden. Ideologische kwesties worden door de Poolse jeugd nauwe lijks meer ernstig genomen. De Kom- informstryd met Tito, de rehabilitatie van vroeger geëxecuteerde .kamera den", het 20ste partycongres in Rus land en het neerslaan van de Hon gaarse opstand hebben de harten van de jonge Polen gepantserd tegen alle propagandawapens. Het is ook onmo gelijk, nieuwe in de strijd te brengen: Gomulka was verstandje- genoeg, om het zelfs niet eens te proberen. Om elf uur dinsdagavond is de DC-7C „Zuiderzee" van Schiphol met bestemming Houston in Texas vertrokken. Deze openingsvlucht van de nieuwe luchtlijn van de K.L.M. naar Amerika wordt ge maakt door 57 passagiers, o.w. 20 gasten van de K.L.M., o.a. de mi nister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera. Zoon snelde bij ruzie te hulp met jachtgeweer Na afloop van de Veldense kermis is een ernstige vechtpartij uitgebro ken tussen de families H. (Hooi- mans) en van B. (Biggelaar) uit Kerkdriel. Tussen de families, die beiden een expeditiebedryf exploite ren, ontstond ruzie over vervoer van vrachtgoederen. Het gezinshoofd van de familie H. werd ernstig mishan deld en moest opgenomen worden in het ziekengasthuis te 's-Hertogen- bosch. Op het hulpgeroep van H. kwam diens zoon in nachtgewaad naar bui ten gesneld met een jachtgeweer en loste schoten op de vechtenden. Een lid van de familie van den B. werd niet ernstig door hagelkorrels ge wond. Minister Algera zal na een ver blijf van enkele dagen in Houston naar de Nederlandse Antillen vliegen en na een kort verblijf aldaar naar ons land terugkeren. De heer Aler zal eind dezer week naar Madrid vlie gen waar hij de jaarlykse vergade ring van de I.A.T.A. gaat bijwonen. De openingsvlucht van gisteravond gaat via Shannon en Montreal naar Houston in Texas. Verwacht wordt dat de vlucht circa 22 uur in beslag zal nemen. De „Zuiderzee" zal in Ne derland op 14 september a.s. terug keren. Het vliegtuig had gisteravond behalve de 20 gasten die naar Hous ton gaan 13 passagiers voor Mon treal en 22 voor Houston aan boord. Voorlopig zal de nieuwe verbin ding eenmaal per week worden ge vlogen. Met ingang van de winter- dienst op 6 oktober zullen twee vluchten per week in beide richtin gen worden uitgevoerd. Donderdagochtend zal het gezelschap officieel verwelkomd worden door het gemeentebestuur van Houston. Verdrag met VS goedgekeurd De Eerste Kamer heeft met 42 te gen 8 stemmen gisteren het wetsont werp tot goedkeuring van het op 27 maart gesloten verdra» van vriend schap, handel en scheepvaart met de Verenigde Staten goedgekeurd. Te gen stemden de SGP en de CPN. De heer Anema (ar) merkte op, dat er voor Nederland alle aanleiding- is e8n dergelijk verdrag met de Ver enigde Staten te sluiten. Over het houden van processies (deze kwestie werd ter sprake gebracht in de Tweede Kamer) zei hy dat de kwes tie van de godsdienstvrijheid dient te worden besproken bij een wijziging van de grondwet en niet bij een be spreking van een tractaat. Naar zijn mening wijkt het verdrag niet af van de grondwet. Goedkeuring met twee derde meerderheid is dan ook niet vereist. De heer De Gou (KVP) achtte het artikel, dat handelt over de vryheid van het houden van godsdienstoefe ningen wél in stryd met de grondwet. De heer De Groot (WD) deelde het standpunt van de heer Anema. De heer Cammelbeeck (PvdA) zei dat voor hem als katholiek de pro cessie geen essentiële vorm van de godsdienstoefening is. „Als het houden van een processie naar de mening van de niet-katholie- ken van de straat een kerk maakt, dient de katholiek naar zyn mening daarin verdraagzaam te zyn." De heer Kolff (CHU) achtte de be treffende bepaling ook niet in strijd met de grondwet. De heer Smits (S GP) betoogde dat de mogelijkheid bestaat, dat r.-k. Amerikanen in ons lanj overal processies gaan houden. Daarom zou hij tegenstemmen. Na dat de staatssecretaris van buiten landse zaken, de heer Van der Beu gel, had geantwoord en de Kamer leden hadden gerepliceerd, werd het voorstel in stemming gebracht. GOMULKA spijkerbroeken vo: de jeugd.... Landbouwwet 1956 in Staatscourant afgekondigd In het staatsblad is opgenomen de wet van 26 juli 1956, houdende nieu we regelen ter bevordering van de voortbrenging, de afzet en een rede lijke prijsvorming van voortbreng selen van de landbouw en de visserij en in verband daarmede ten behoeve van de afnemers van produkten. De „landbouwwet" treedt in werking op een door door de kroon te bepalen tijdstip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5