4 Zeeuwse oester- en mosselwereld presenteert zich! Zeeuwse Almanak IdiLLUiliLRJI beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! EERSTE STEEN GEREF. KERK GELEGD VOOR IN RILLAND GENTS GEMEENTEBESTUUR OP EXCURSIE IN ZEELAND HET EI EN DE HANDELAREN Agenda 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 ACHTER DE SCHERMEN Yerseke verwacht morgen duizenden bezoekers IN HET GEMEENTEHUIS van Yerseke staat de telefoon de laat ste drie, vier weken geen ogenblik meer stil! Het lijkt er wel een hoofdkwartier van een bruggen hoofd, waar de mededelingen de gehele dag binnenstromen. De „commandant" die hier de scepter zwaait, is de commies ter secreta rie, de heer B. J. Korstanje. Be roepshalve voert hij gewoonlijk heel wat minder telefoongesprek ken, maar daar zit-em juist de kneep: men vraagt niet naar commies Korstanje, doch naar de secretaris van het comité „Zee land Presenteert!" De heer Korstanje heeft eigenlijk helemaal niets met oesters en mos selen te maken. Hij is geen kweker, geen handelaar en geen conserven fabrikant! Neen, niets van dat alles. En toch, toch is hij de man, die te- samen met o.a. de heer J. Glerum, hoofd van de openbare lagere school in het oester- en mosseldorp, en de mosselconservenfabrikant P. J. de LeeuwGeluk, een feest organiseert, dat onder de schone leuze „Zeeland Presenteert" voor de tweede achter- eenvolgende maal het nieuwe mos selseizoen zal openen. Duizenden Zeeuwen, honderden landgenoten uit de overige provincies en buitenlan ders grijpen de gelegenheid van de vijfde september aan om naar „Yer- se" te komen, om vooral het schouw spel van het binnenvaren van de 150 Zeeuwse oester- en mosselschepen tellende armada gade te slaan. P. J. de Leeuw-Geluk, de actieve voorzitter van Zeeland Presenteert". Opzet Voor het echter zo ver is, komt er heel wat kijken. Vraag het aan de heer Korstanje, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laar organseert. regisseert en debatteert. Zo, dat hij zelfs in zijn slaap van oesters en mosselen droomt! Wat is eigenlijk de opzet van dit grootse feest, deze manifesta tie van de gehele Zeeuwse oester- en mosselwereld? „Ons zeebanket in een zo groot mogelijke kring bekendheid te geven, die het ver dient. Eén dag in het middelpunt van de belangstelling te staan, zodat geheel'Nederland en ook de mensen ver daarbuiten weten wat een oester en,een mossel is. In één woord: propaganda maken voor on.s proaukt." Aldus drukte de secretaris van het comité zich uit. De actieve voorzitter, de heer De Leeuw, uien geen moeite teveel is en op wie men altijd een beroep kan doen, denkt er pre cies zo over. Vorig jaar is het begonnen. In vroeger jaren was het zo, dat de ope ning van het seizoen haast onge merkt voorbij ging. De buitenstaan der merkte er weinig van, dat het verse zeebanket op een bepaald mo ment weer op de markt kwam. „Daar moet iets aan gedaan wor den" oordeelde de heer De Leeuw, die als exporteur van mosselconser- ven een bloeiend bedrijf heeft in Yer seke. Enige maanden voor de ope ning van het seizoen kwamen be langhebbenden uit Yerseke, Bergen op Zoom, Tholen, Zierikzee en Brui- nisse bij elkaar om dit probleem te bespreken. Ondanks het feit, dat men met financiële moeilijkheden had te kampen, werd een comité in het le ven geroepen, dat de feestelijkheden zou voorbereiden. Want een groot feest moest het worden, daar was ieder het over eens. Onder voorzit terschap van de heer De Leeuw pak te het werkcomité de zaak energiek aan en zelfs werd bij de organisatie de medewérking verkregen van de heer Jaap G. Kolkman, de man, die ook de vlaggetjesdag in Schevenin- gen elk jaar weer tot een zo bijzon der gebeuren weet te maken. Suc ces stond bij voorbaat vast! En het feest werd een succes! Duizenden en nog eens duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland bezoch ten Yerseke, smulden oesters en mosselen en genoten van de vaar tocht op de Oosterschelde met de rijk gepavoiseerde schepen. VAN TOT KLEINE ZEILBOOT IN NOOD. Maandagmiddag verkeerde op het Noordland iff de Oosterschelde een klein zeilbootje in nood. In dat bootje zaten twee Duitse jongeren, allebei van 18 jaar, K. I. uit Mülheim aan de Ruhr en W. F. uit Krefeld. Men waarschuwde de politie en toen deze op de plaats des onheils aankwam was het bootje inmiddels omgeslagen en de knapen worstelden in de vaar geul tegen de stroom. De drenkelin gen werden gered en naar Tholen, waar zij logeerden, gebracht. VLIEGER Zoonlief wilde een vlieger en wan neer zoonlief zo iets wil, dan heeft papa maar te zorgen dat het in orde komt. Daarom pakte die Vlissingse papa zijn rijwiel en toog de binnen stad in, alwaar hij zich voorzag van: een hengel, gekleurd papier, touw en lijm. Dat liep alles bij elkaar nogal knapjes op en papa was enkele gul dens lichter, toen hij bepakt en be zakt thuis kwam. Niettemin zette hij zich onversaagd aan het werk. De hengel werd vakkundig gesplitst in ranke bamboelatjes, het papier werd geplakt en zo ontstond dank zij va ders hardnekkig zwoegen een pracht van een vlieger, waar Hans onmiddel lijk mee op pad ging. Een uur later tv as hij weer thuis. Met de schamele resten van wat nog maar zo kort tevoren een prachtstuk van een vlieger was geweest Er was iets onduidelijks mee ge beurd, maar wel was duidelijk, dat het werkstuk grondig vernield was. Leiden in last. Hans ontroostbaar, papa mistroostig over het verlies van enkele guldens en nog meer over de vergeefs gedane moeite. En Hans wenste vanzelfsprekend een an dere vlieger! Die kwam sneller, dan vader en zoon gedacht hadden. Want toen papa de volgende dag wederom door de stad fietste kwam hij voorbij een winkeltje, vuur waarlijk pronkjuwe len van vliegers kant en klaar te koop waren voor de som van zegge en schrijve één gulden per stuk REIZEN OP UW STOEL. Schouwen-Duiveland ls een uiterst fraai eiland, dat is bekend. Maar er zijn ook bepaalde gebieden, die de zomergasten minder bevallen. Als zij daar dan zitten, en niet in het bezit zijn van een snel en/of veilig vervoer- middeltje, zal een vakantie in Schou wen voor hen veel minder plezierig zijn. Maar dan heeft men toch be slist buiten de heren van „Schouwen's Schoonheid" gerekend! Deze heren hebben deze zomer een goed plan ten uitvoer gebracht: zij maakten voor voornoemde categorie vakantiegan gers een trip over het eiland op het projektiescherm...... Men nam foto's en stelde snel een draaiboek samen. Men ging eik Schouwens dorpje af... Donderdagavond heeft de camera van de heer Van de Berge voor het laatst zijn kleurig werk verricht. Wat be treft deze vakantie althans. SCHIP KON NIET AFREMMEN. Toen het Rotterdamse motorschip „Moser", dat op weg was van Duits land naar Antwerpen, de sluis van Ransweert wilde binnenvaren, wei gerde de machine achteruit te draaien. Het schip kon dus niet af remmen, en voer met een grote vaart in de sluis en met de kop tegen de sluismuur. Het schip werd ernstig be schadigdEn wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. Het motorschip „Neska 20" dat in de sluis lag, werd óók een beetje beschadigd. Zelfs aan de sluismuur was voor 250 gulden kapot. Secretaris B. J. Korstanje U mag allemaal komen „Mag ik komen Morgen worden nog meer bezoe kers verwacht dan vorig jaar en zij zullen van een kleurrijk en vrolijk schouwspel kunnen genieten: de ont vangst vna de achttiende eeuwse Kaat Mossel, de „heldin" van de Rot terdamse mosseloproer, en de nog twee eeuwen vroeger geboren ver maarde oesterkenner Pieter Cornells- zoon en het binnenlopen van een grote vloot van oester- en mossel schepen. Het ls bijv. de heer Korstanje overkomen, dat hij helemaal vanuit Alkmaar werd opgebeld. De man daar het een en ander over de komende feestelijkheden gehoord en hij wilde die eigenlijk wel eens mee maken. Waar bel je dan in zo'n ge val heen? Het gemeentehuis natuur lijk! De Alkmaarder trof het; want hij kreeg de heer Korstanje aan de lijn, de secretaris van het comité „Zee land Presenteert". Beter kon het be slist niet. Of hij ook mocht komen.... Lachend stond de heer Korstanje hem te woord: „Natuurlijk kunt U komen en U mag heel Alkmaar nog meebrengen ook!" Toen de man aar zelend opmerkte, dat hij toch geen t Advertentie) »'l P'J». futp ol ..landerig" gevotl jorgt een enkel i Ublel del U titer nel plezier Uw werk kunt doen I officieel genodigde was, kon de heer Korstanje hem gerust stellen. „Hoe meer zielen hoe fneer vreugd. Ieder een is welkom. De Alkmaarder komt! Zo zijn er tientallen voorbeelden te noemen van mensen die inlichtin gen willen, omdat ze toch wel eens zo'n zeldzaam oester- en mosselfeest willen meemaken. Jaap Kolkman, die in de visserij wereld een bekende figuur is, ver leent ook dit jaar weer zijn mede werking. Hij heeft namelijk de tekst geschreven voor de ontmoeting tussen Kaat Mossel en Pieter Corneliszoon met hun gevolg. De heer J. Glerum, het hoofa van de openbare lagere school, heeft de regie van het spel en onder zijn vaardige leiding hebben de ongeveer 20 medespelenden, die de klok enkele eeuwen hebben te ruggezet, gedurende vele avonden hun rol ingestudeerd. Het ls, zoals de heer Korstanje op merkte: „Er komt heel wat kijken alvorens de organisatie van een der gelijk festijn op rolletjes loopt. De' comitéleden en de leden van de sub- comité's werken reeds weken van te voren met een koortsachtige bedrij vigheid om toch alles op tijd klaar te hebben. De voldoening is dan echter des te groter wanneer blijkt, dat dui zenden bezoekers een onvergetelijke dag hebben doorgebracht in Yerseke." En pluim voor de organisatoren Is hier zeker op zijn plaats. Zij weten de oester- en mosselcultuur één dag In het middelpunt van de belangstel ling te brengen, één dag hoort men over niets anders praten dan het ede le zeebanket. Eén dag ook zetten de kwekers de zorgen over een verre bedreiging van het Deltaplan over boord, omdat men er eenvoudig geen tijd voor heeft om er aan te denken. En zoals de boeren hun oogstfeest vieren, de haringvissers hun vlagge tjesdag kennen, viert men in Yerseke zijn oester- en mosselfeest. En om het festijn nog breder en nog groot ser te maken, zal de bevolking van Bergen op Zoom, Tholen, Bruinïsse en Zierikzee reeds aan de vooravond met ontvangsten van Kaat Mossel en Pieter Corneliszoon een voorproefje krijgen Enkele weken geleden werd de eer ste spade in de grond gestoken voor de bouw van een niemve gereformeer de kerk aan de Derdeweg, tegenover de begraafplaats, in Rilland en dins dagmiddag was men zover gevorderd met de werkzaamheden, dat de eerste steen officieel kon worden gelegd. Dit geschiedde door de heer W. J. A. H. van Berkel, adviseur voor kerken van het Nationaal Rampenfonds, diè nieuw soort, steen op het reeds gemetselde gedeelte van de muur naast de ingang plaatste. Tevoren had ds, Ph. Stoffels, gere formeerd predikant te Rilland-Bath, een begroetingswoord gesproken tot de leden van de kerkeraad, de bouw commissie. vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, gemeenteleden en de heren van het Rampenfonds. De predikant gewaagde van zijn gro te dankbaarheid voor dit nieuwe ge bouw en in het byzonder bracht hij dank aan de heer van Berkel, wiens positieve adviezen er veel toe hebben sigaar-genot sigaret-formaat bijgedragen, dat met de bouw een be gin kon worden gemaakt. Vervolgens verrichtte de heer Van Berkel de officiële steenlegging, waarbij hij er aan herinnerde, dat ds. Stoffels de eerste stoot had gegeven om tot nieuwbouw te komen. Dank zij het initiatief van de predikant, het doorzettingsvermogen van de bouw commissie en de medewerking van het Nationaal Rampenfonds konden de plannen worden gerealiseerd, al dus spreker. Ds. Stoffels schetste nog in het kort ALS GASTEN VAN THOLEN Vaartocht op de Oosterschelde Burgemeester en schepenen van Gent, die dinsdag met hun dames het traditionele bezoek aan Tholen brach ten, waar zy de gasten waren van de oestermaat schappy „Bona Fides" N. V„ zijn thans volledig op de hoogte van de problemen rond 't Drie Eilan denplan, het Deltaplan en de oester cultuur in de Oosterschelde! Tenmin ste, gedurende een groot gedeelte van de dag werden zy daarmede gecon fronteerd en verdiepten zij zich in deze voor een leek lang niet gemak kelijke materie. De Gentenaren maakten met de „Tholen 18" een Interessante vaar tocht op de Oosterschelde, waarby de oesterpercelen werden bezichtigd en waarbij dit voortreffelijke zeebanket dankbaar werd genuttigd! Het uit ongeveer twintig personen bestaande Belgische gezelschap arri veerde omstreeks half tien in de ge meente Tholen, waar het in hotel „Zeeland" officieel werd verwelkomd. Burgemeester mr. A. J. van der Hoe ven sprak een kort begroetingswoord, waarin hij er zijn spijt over uitdrukte, dat de ontvangst niet in het stadhuis kon geschieden in verband met res tauratiewerkzaamheden. Spreker wees op de vriendschapsbanden die er in de loop der jaren tussen de Gentse gasten en Thoolse gastheren zijn gesmeed. De heer G. Mercier, burgemeester van Gent, dankte voor de hartelijke ontvangst en bood en- Inwoonster van Zierikzee bij auto-ongeluk gedood Een ernstig auto-ongeluk, dat zon dag in Aken (Duitsland) gebeurde, heeft aan een Zierikzeese dame het leven gekost. De 87-jarige mevrouw Pr. van der Velde werd gedood, toen de door haar neef bestuurde auto in volle vaart tegen een boom vloog. De heer S. van der Velde, leraar te Dordrecht, vroeger onderwijzer te Zierikzee en Bruinisse, had zijn tante uitgenodigd voor een tpchtje van en kele dagen naar Duitsland. Zondaj tussen de middag is hij met zijn For< C-4 op de door de regen spekgladde asfaltweg van Vaals naar Aken waarschijnlijk geslipt. De wagen sloeg tegen een boom en werd ver nield. De oude mevrouw Van der Vel de overleed onderweg naar het zie kenhuis. De heer Van der Velde werd met een schedelbreuk ln levensge vaarlijke toestand opgenomen. Zijn echtgenote liep een zware hersen schudding op. Van zijn beide doch tertjes, die in de auto zaten, kreeg er ééii een bekkènfractuür. Het andere meisje werd minder ernstig gewond. Koeien stierven na eten van aardappelloof Dertien koeien van de veehouder A. B. de Grootte te Kamperland, die op het Pauwdijkje werden geweid, braken door de omheining van een perceel aardappelen, waarvan het loof pas met een zwaar vergif was besproeid. Twee van de- dieren zijn reeds gestorven, de andere zyn ge vaarlijk ziek. Jongens vonden granaten Tijdens het spelen langs het water van het Zijpe vonden enkele jongëns aan de buitenkant van de dflk een aantal granaten. De projectielen zijn van bijzondere makelij en waarschijn lijk afkomstig van luchtdoelgeschut. De jongens waarschuwden de politie die de granaten heeft meegenomen om ze af te leveren bij de munitie opruimingsdienst. de lotgevallen van het oude, uit 1869 daterende bedehuis. Wel werd de kerk na de watersnoodramp van fe bruari 1953 opgeknapt, maar gron dige restauratie bleek onvermijdelijk. Bij de kerkeraad en de commissie van beheer rees langzamerhand de ge dachte, dat men zich moest beijveren om een nieuwe aan de eisen des tyds aangepaste kerk te kriigen. „Wij mo gen God er voor danken, dat wij thans een nieuwe kerk krijgen", zo besloot ds. Stoffels. Tenslotte werd de genodigden in de pastorie een ver versing aahgeboden. Links op de foto: de heer Van Ber kel, van het Nationaal Rampenfonds na de eerstesteenlegging. Op de voor grond links met handen op de rug ds. Th. Stoffels. Overtredingen in Middelburg berecht Het blijkt, dat verschillende detail listen van zuivelprodukten, alsmede kippenhouders, nog steeds niet op de hoogte zijn van de bepalingen, die gelden ten aanzien van de verkoop van eieren. Voor de economische po litierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, moesten zich dinsdag morgen enkele detaillisten en een kippenhouder verantwoorden, die zich niet aan de juiste bepalingen gehou den hadden. De detaillist M. V. uit Koudekerke stond terecht, omdat hij op 12 maart j.l. eieren zonder gewichtsaanduiding verkocht had. Zoals bekend zijn de eieren ingedeeld ln verschillende ge wichtsklassen, namelijk van I tot en met VI en zonder die aanduiding i mag men ze niet verkopen. De eieren waren afkomstig van V.'s eigen kip pen. Ter zitting verklaarde de detail list, dat de zaak thans in orde ge maakt is. Conform de eis van de of ficier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, veroordeelde de politierechter V. tot een boete van f 20 of 4 dagen. Eenzelfde geval betrof de zaak te gen de detaillist J. L. te Middelburg. Hij had de eieren overgenomen van een kippenhouder, daar hij dacht, dat de zaak vrij was. Inderdaad mag een detaillist eieren van een kippenhouder overnemen. Echter niet meer dan een aantal van 25 stuks. De kip penhouders mogen namelijk hun eieren verkopen aan detaillisten en particulieren, maar niet meer dan 25, mits zij er evenwel geen handel van maken. De detaillis ten mogen ze dan weer verko pen, maar mét gewichtsaandui ding. In het onderhavige geval had de detaillist er ongeveer 150 overgeno men. Ook hier eiste de officier een boete van f 20 subs. 4 dagen, waartoe de politierechter L. conform veroor deelde. De landbouwer P. E. K. uit Hoek kele cadeaus aan. Tevens nodigde hQ de Thoolse gastheren uit om nog de ze maand een bezoek aan Gent te brengen. Vervolgens scheepte h gezelschap zich in op de „Tholen 18", welk vis sersvaartuig naar de oesterpercelen in de Oosterschelde stoomde. In het haventje van het Goese Sas kwamen ir. J. G. Snip, hoofdingenieur van de Srovinciale waterstaat en de heer D. Blom, waterbouwkundige van de rijkswaterstaat, aan boord. Onmid- dellyk kwamen toen de kaarten van het Drie Eilandenplan op tafel. Vervolgens werd de tocht voortge zet naar de Zandkreek, waar de in aanbouw zijnde sluiswerken werden bezichtigd. Via het Goese Sas, waar het gezel schap aan land werd gezet, ging men naar Goes. In de „Korenbeurs" hield ingenieur Snip nog een lezing over het Deltaplan en drs. Drink- waard, bioloog van het rijksinsti tuut voor visseryonderzoek, behan- dolde de problemen van de oester cultuur in het kader van het Delta plan. Nadat men tenslotte nog een kykje had genomen in het labora torium van het rijksinstituut voor visseryonderzoek in Wemeldinge, werd de gasten in de „Korenbeurs" een diner aangeboden. V eld we dstrij den voor jachthonden Op de landerijen in de omgeving van de Schelphoek hielden de geza menlijke afdelingen der Koninklijke Nederlandse Jagersverenigingen in de provincie Zeeland, de jaarlijkse on derlinge wedstrijden voor jachthon den. Aan deze altijd zo spannende wedstrijden werd door een groot aan tal honden uit de gehele provincie deelgenomen. Daar de zon een groot gedeelte van de dag verstek liet gaan, waren de patrijzen aan de rille kant. Toch kregen alle honden af en toe kans om hun wel zeer goede kwa liteiten te tonen. De uitslag luidde: Oudere honden: 1. Castro- eigenaar J. Stevense te Renesse, voorjager M. L. J. Fokker, Noordwelle; 2. Jane, dr. Frlma te Zoutelande, voorjager eige naar; 3. Patricia, eigenaar J. I. v. d. Bout, Bruinisse, voorjager eigenaar; 4. Bascaro, eig. mr. W. Seydlitz, Hulst, voorj. Th. de Kort, Hulst; 5. Viola, eig. W. van Doorn, Poortvliet, voor jager eigepaar; 6. Thea's Peter, eigenaar H. van Weele, Krabbendijke, voorjager eigenaar; 7. Jenny, eige naar, F. de Schutter, N. Namen, voor jager V. van Waes, Hulst; 8. Avro, eigenaar J. van de Zande, Nieu- werkerk, voorjager, eigenaar. Jeugdklasse: 1. Leks, eigenaar A. Hanse te Haamstede, voorjager M. L. J. Fokker, Noordwelle. De prijs (zil veren wisselbeker) voor de beste voorjager werd toegekend aan M. L. J. Fokker te Noordwelle. Goesenaar had botsing in Bergen op Zoom Op de hoek bij de Vierwlnden te Bergen op Zoom kwam maandag de auto van de heer M. H. uit Goes in botsing met een auto, bestuurd door de heer A. K. uit Bergen op Zoom. Beide auto's reden in de richting van de Bosstraat, toen K. zijn auto tot stilstand bracht om voorrang te verlenen aan een autobus. H. zag dit te laat en reed tegen K.'s auto op. Beide auto's werden beschadigd. Na dat de politie een onderzoek had in gesteld, kregen beide automobilisten een bekeuring. Mosselexport De mosselexport door de kwekers van Bruinisse is in de maand augus tus zeer bevredigend geweest. De uitvoer was zelfs iets hoger dan de aanvoer van de percelen op de Wad denzee. De aanvoer van de Waddenzee was vooral in de tweede helft van de maand augustus zeer groot. De Bruinisser kwekers lostten ln Yerseke en Tholen 9150 tonnen mos sels van de Zeeuwse oercelen. Uit de Waddenzee werden 8725 tonnen ge lost. Een totaal van 18.000 tonnen hetgeen neerkomt op 12 van de gezamenlijke standaardcapiciteitscij- fers. Kinderverlamming. In de week van 18 t/m 24 augustus werd een geval van kinderverlam ming gesignaleerd in 's Heer Arends- kerke. had er een bedrijf van gemaakt om verse kippeëieren aan de consument te verkopen. Hij had er dus meer dan 25 verkocht, onder meer aan zijn vier vaste arbeiders, die er elke dag met hun gezinnen van gebruiken. De politierechter raadde de landbouwer aan om een grossier in te schakelen, of de eieren allemaal zelf op te eten. „Dat is onmogelijk, edelachtbare", verklaarde K. of dan maar een paar kippen weg te doen. K. kreeg dezelfde veroordeling als in de beide voorgaande zaken uitgesproken was: f 20 of 4 dagen dus. VANDAAG Middelburg Electro: „Vlucht uit fort Bravo, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Molenwa ter: Miniatuur Walcheren, 9—23 uur. Kunstmuseum: Expositie Zeeuwse Kunstenaarskring, 14—17 uur en 20—22 uur. Vllsslngen Alhambra: „Beklemmende uren", 7 en 9 uur, 18 jaar. Luxor: „De drie musketiers", 8 uur, 14 Jaar, Bejaar denhuls: Tentoonstelling „Michlel de Ruyter". 10—17.30 uur. Goes Grand: „Sissle, de Jonge keize rin", 8 uur. a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2