PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Henderson voldaan over zijn reis is naar Washington teruggekeerd Zeeland heeft maar al te vaak ongunstige positie in ons land BILT HET OESTER- EN MOSSELFEEST ZORIN: RUSLAND BEREID OM OVERLEG VOORT TE ZETTEN TROEPENCORDON ROND SCHOOL OM GEWELD TE VOORKOMEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 UJnen (b.g.g. 8546 of 8304); Middelburg, Markt 61, telefoon 8841; Goes, Lange Vorststraat 63. telefoon 2475 (b.g.g. 22J8); Oostburg, Nieuw straat 43, telefoon 20; Terneuzen. Brouwerljursat 2; y.'.prlk^ee. N r.. 200e jaargang - no. 208 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Woensdag 4 sept 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») 13 cent p. regel met een minimum van f L—„Brieven of adre» oureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 33WM P.Z.C™ Middelburg. TOESTAND IN HET MIDDEN-OOST EN Syrië viel buitenlandse politiek van de Libanon zeer scherp aan De Amerikaanse speciale afgezant naar het Midden-Oosten, Loy Henderson is gisteren per vliegtuig uit Istanboel naar Washington teruggekeerd. Hij heeft met Turkse, Iraakse, Jordaanse en Libanese leiders gesproken over de toestand in Syrië. Volgens een woordvoer der van de Amerikaanse ambassade te Istanboel is Henderson vol daan over de gevoerde besprekingen. Hij werkt thans aan een uit voerig rapport. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, zal zodra Henderson terug is, de vraag bestuderen of Ameri ka volledig lid van het Pact van Bagdad moet worden. Daarop heeft men in Turkije, Iran, Jordanië en Libanon aangedrongen. Syrië heeft inmiddels een scherpe aanval op de buitenlandse politiek van de Libanon gedaan. Dit land zou, aldus de Syrische minister van bui tenlandse zaken door het aanvaarden van de Eisenhower-doctrine en het samengaan met het westen niet in staat zijn op positieve wijze bij te dragen aan de oplossing van de pro blemen in de Arabische wereld. Hij achtte het onmogelijk dat Hen derson in de landen, die hij heeft be zocht goed over Syrië zou zijn inge licht. Henderson heeft géén bezoek ge bracht aan Syrië. De Arabische regeringen die zich aan de zijde van het westen hebben geschaard handelen niet in overeen stemming met de wensen van het volk, zo zei de Syrische minister. De Arabische volkeren hebben te veel moeilijkheden o.a. met imperia lisme en Israël om zich zorgen te kunnen maken over andere gevaren. Geen verantwoordelijk Arabier kan in het westelijk kamp blijven als hij kennis neemt van de Engelse bom bardementen in Oman en de Franse vernietigingsoorlog in Algerije, aldus de Syrische minister. Verdubbeld De Egyptische minister van oor log en opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal-majoor Abdel Hakim Amer, heeft in het parlement verklaard, dat de luchtmacht sinds de FransEn gelse en Israëlische aanval in november van vorig jaar is ver dubbeld en voortdurend in sterk te toeneemt. Bij deze aanvallen sneuvelden 2100 Egyptenaren. De Egyptische minister van oorlog verklaarde, dat de Engelsen nimmer geheel heer en meester in Port Said zijn geweest. Stormtroepen en leden van het volksverzet bleven het de bezetters moeilijk maken. Route Een Australische woordvoerder van de regering heeft verklaard, dat Australië probeert een nieuwe lucht- route naar Engeland te krijgen voor het geval, dat de bestaande route verbroken wordt door politieke moei lijkheden in het Midden-Oosten. Verdrag Rusland en Syrië zijn overeenge komen een verdrag voor economische en technische samenwerking te slui ten, zo is officieel dinsdag in de Rus sische hoofdstad bekendgemaakt. In de bekendmaking werd verklaard, dat een delegatie van hoge functiona rissen binnenkort naar Syrië zal ver trekken. Van 28 augustus tot 3 september zijn in Moskou reeds besprekin gen gevoerd tussen een Syrische delegatie en de raad voor econo mische betrekkingen met andere landen van de U.S.S.R. „De besprekingen hadden plaats in een sfeer van volkomen har telijkheid en verstandhouding tussen de partijen", aldus de be kendmaking. [avew VAK \jerseke feesfefijl? ver(ic/\f MORGEN viert Yerseke zijn tweede oester- en mosselfeest! Gister avond werd de verlichting van haven en schepen beproefd. De scheep jes, geboend voor de vlootshow, weerspiegelden zich in het rimpeloze wateroppervlak van het oude haventje, dat een feëerieke aanblik bood. Bouw van zestien ondiepwatermijnenvegers De koninklijke marine heeft op dracht gegeven voor de bouw van 16 ondiepwatermijnenvegers. De vlagofficier materieel, schout bij-nacht W. J. Kruys, heeft gisteren de contracten uitgereikt aan de di rectieleden van de scheepswerven, die de mijnenvegers zullen bouwen, te weten de werf „De Noord", N.V. te Alblasserdam, de Arnhemse scheeps werven te Arnhem, en de scheeps werf G. de Vries Lentsch Jr. te Am sterdam. VANDAAG WEER VERGADEREN Geen tegenstelling in leiding VPRO Het bestuur van de VPRO deelt het volgende mee: „Het bestuur van de VPRO stelt er prijs op, naar aan leiding van verschillende persuitin gen als zouden er tegenstellingen ge rezen zijn in zijn midden en in de lei ding van het bedrijf in verband met de televisie-uitzending- der N.T.S. op 31 augustus, te verklaren dat deze uitingen van iedere grond ontbloot zijn." Een modeshow in Parijs. Terwijl een mannequin een creatie van Dior toont kijken (v.l.n.r.) de hertogin van Windsor, mevrouw Norstad, de echt genote van de N.A.T.O.-generaal en de filmster Gloria Swanson met belangstelling toe. Nog geen definitieve beslissing over Westerse voorstellen De Sovvjet-Unie heeft dinsdag, by monde van haar afgevaardigde naar de ontwapeningsbesprekingen te Londen, Valerian Zorin, geweigerd duidelijk te verklaren, of zy de jong st© westelyke voorstellen voor een eerste fase in de ontwapening al dan niet heeft verworpen. Zorin verklaar de alleen, dat hy bereid was, woens dag „fundamentele ontwapenings kwesties" te bespreken. Zoals bekend was Zorins eerste re actie op de westelijke voorstellen dat deze „niets van waarde" bevatten. Toen de subcommissie voor ontwape ning na een lang weekeinde dinsdag weer bijeenkwam, stelde de Ameri kaanse afgevaardigde Stassen, die pas te Washington overleg heeft ge pleegd met president Eisenhower en minister Dulles, Zorin een aantal vragen. Zo wilde hij weten, welke onderde len van de westelijke voorstellen voor Moskou onaanvaardbaar zijn en hoe de Sowjet-regering denkt over be paalde kwesties, die in deze voorstel len aan de orde worden gesteld. Ook de Britse vertegenwoordiger Alan Noble vroeg, of Zorin eerste re actie beschouwd moet worden als het laatste woord van Moskou. De Rus sische afgevaardigde antwoordde slechts, dat zijn delegatie bereid was „fundamentele ontwapeningskwes ties" te bespreken. Tegen Stassens voorstel om het overleg woensdag voort te zetten, zei hij geen beswaar te hebben. President Eisenhower heeft dins dag verklaard, dat het aan de Rus sen is om de volgende stap te doen om uit de impasse bij de ontwape ningsbesprekingen te geraken. Hij merkte op dat hij geen enkele bij zondere opbouwende stan kon zien, die de westelyke mogendheden op het ogenblik zouden kunnen doen. K.L.M. over poolgebied naar Tokio en Biak De K.L.M. mag in de herfst 1958 over de pool naar Tokio en Biak. Dat is het resultaat van de besprekingen, die zijn gevoerd tussen Japan en Ne derland. De K.L.M. zal de route ne men Amsterdam, IJsland, Groen land, Alaska, de Aleoeten, Tokio en Biak. Japan krijgt de routes; Tokio, Aleoeten, Alaska, Canada, Groen land, IJsland, Scandinavië, Duits land,, Arasterdam en Tokio, Manilla en Biak. De landen zijn overeengekomen dat zodra de aangewezen Aluchtvaart- rmatschappij van Japair gereed is om aan de poolroute deel te nemen 't vèrvoèrsbeeld op de bestaande pool- routes opnieuw zal worden bezien met de mogelijkheid van een redelij ke aanpassing daarvan tussen beide partijen als de wenselijkheid daartoe mocht bestaan. De K.L.M. zal de dienst via enkele tussenstations met een nader te be palen frequentie vliegen met Douglas Dc 7c vliegtuigen. Bioscoop Cinema du Midi door brand verwoest In de Amsterdamse bioscoop „Ci nema du Midi" heeft maandagnacht een felle, uitslaande brand gewoed, waardoor deze, in de Apollo-hal gele gen bioscoop geheel is uitgebrand. Ook in het aangrenzende café is gro te schade aangericht. Omstreeks één uur deed zich door tot nog toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing voor in het parter re-gedeelte van de bioscoopzaal. De vlammen sloegen door de bioscoop en het dak en het gehele gebouw stond in een oogwenk in lichterlaaie. Een reusachtige vuurgloed was overal duidelijk zichtbaar. De afmetingen van de bioscoopzaal zijn 37 bij 20 meter. De brandweer die groot alarm gaf, was omtreeks twee uur de brand meester. RASSENDISCRIMINATIE IN AMERIKA Jongens gewapend met dolken en revolvers Dinsdag is het schooljaar in eni ge zuidelijke staten van de Ver enigde Staten begonnen. Er deden zich moeilijkheden voor op scholen waar de rassen-integratie voor het eerst wordt toegepast. De gouver neur van Arkansas heeft de nood toestand afgekondigd en een troe pencordon om de middelbare school Albert Schweitzer toch terug naar Lambarene Dr. Albert Schweitzer, thans 82 jaar, is beslist van plan zijn werk in zijn ziekenhuis te Lambarene in Frans Equatoriaal Afrika voort te zetten, zo heeft een lid van zijn huis houding verklaard. Zijn verpleegster, Mathilde Martin, verklaarde dit, nadat in de Duitse pers beweerd was, dat dr. Schweitzer te zwak is om naar Lambarene terug te keren en dat hij geen lang leven meer zal hebben. Schweitzer heeft zijn besluit naar Afrika terug te keren ook verteld aan de heer en mevrouw Carlton Smith, van de National arts Founda tion in New York. Dit echtpaar heeft het afgelopen weekeind bij dr. Schweitzer gelogeerd. Hij vertelde hun dat het hem speet hun uitnodi ging niet te kunnen accepteren de Verenigde Staten in november te be zoeken als gast van de Foundation. Zijn werk eist zijn terugkeer naar Lambarene. CIJFERS TONEN AAN: Studie van prof. dr. Hofstee (slot) Prof. dr. Hofstee, uit wiens nieuw ste boek wij gisteren een aantal ge gevens publiceerden, heeft zich ook beziggehouden met de sociale levens omstandigheden op het Nederlandse platteland. Uit de door hem bijeen gebrachte gegevens, blijkt dat Zee land in vergelijking met overig Ne derland vaak een (ongunstige) uit zonderingspositie inneemt. Zo woont meer dan 60 procent van onze bevolking in gemeenten met minder dan 5000 inwoners. Op de tweede plaats staat Groningen met 23 procent, terwijl het Nederlandse gemiddelde, beïnvloed door de grote steden, op ruim 13 procent ligt. Het spreekt vanzelf dat dit het peil van allerlei voorzieningen ongunstig be- invloedt. Het is reeds lang bekend, dat de Zeeuwse bevolking door het vertrek van vele jongeren veroudert. Daardoor is bijvoorbeeld het percen tage 014-jarige jongens hier (en in Noord-Holland) het laagst: 14 procent. In Noord-Brabant is dit 17,4 procent. Zou dit in Zeeland ook zo hoog liggen dan waren er niet 4000, maar 5000 jongens in die leeftijds klasse. Omgekeerd staat Zeeland met de mannen ouder dan 50 ver aan de spits," namelijk met 15,4 procent, waar Noord-Brabant er 9,7 procent heeft. Op het Brabantse niveau zou Zeeland niet 4300 maar slechts 2700 van zulke mannen tellen. Dit verschijnsel uit zich ook in het aantal boerenzoons van meer dan 25 jaar, dat het bedrijfshoofd moet op volgen. Alleen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is dit boven het Neder landse gemiddelde van 11,2 procent, namelijk bijna 14 procent, op Zuid- Beveland en in West-Zeeuws ch- Vlaanderen geldt ongeveer het Ne derlands gemiddelde, terwijl het in overig Zeeland op ruim 6 procent ligt. Het geboortecijfer in ons land ligt per streek bezien slechts in Oost-Groningen lager dan in Zeeland, evenals natuurlijk in de grote steden. Binnen Zeeland lig gen het zuidelijk deel van West en het middendeel van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, de .staart' van Zuid-Beveland en de Zak weer op vrij hoog niveau. Het hoogste Zeeuwse percentage is ongeveer 25 procent („staart"), het laagste ligt beneden 16 pro cent (Cadzand e.o.). Het sterftecijfer daarentegen ligt in Zeeland hoog, mede door de ver oudering van dc bevolking. Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen staat hier zelfs derde op de Nederlandse rang lijst, zelfs als wij de veroudering niet meerekenen. Tholen en West- Zeeuwsch-Vlaanderen daarentegen hebben dan een uitgesproken laag sterftecijfer. Het valt op dat in het algemeen de kindersterfte onder de landarbeiders hoog is. De algemene kindersterfte was in 1875 in Zeeland op één na de hoogste van ons land; in 1955 was zij echter de laagste! Zo is de agrarische kindersterfte met uitzondering van Tholen hier zeer laag. De ongunstige leeftijdsopbouw spreekt ook, wanneer blijkt dat Zee land de eerste plaats inneemt bij de sterfte aan kanker en hartkwalen. Ook de t.b.c.-sterfte is in Zeeland hoog, zij het lager dan in Limburg. Volgens gegevens ingevolge dc ziektewet ligt de aangifte van ziekte (Vervolg op pag. 5) van Little Rock getrokken om te verhinderen dat negers de school zullen betreden. De gouverneur hoopt daarmee bloedvergieten te voorkomen. Hij ging echter tegen een duidelijke ge rechtelijke uitspraak in. De recht bank van Arkansas heeft bepaald dat scheiding dient te worden gehand haafd, maar de federale rechtbank heeft vrijdag een streep door deze beslissing gehaald. De gouverneur is van mening dat de rassenscheiding dient te worden gehandhaafd. Hij vestigde er de aan dacht op dat de verkoop van revol vers en dolken aan jonge negers en blanken plotseling op alarmerende wijze is toegenomen. In Clinton Tenessee is de negerbe volking gewaarschuwd dat de aan wezigheid van negers op blanke scho len met dynamiet wordt beantwoord. In Nashville is slechts de laagste klas voor neger-leerlingen opengesteld. President Eisenhower merkte over de gespannen toestand op, dat de Amerikaanse minister van justitie de kwestie op het ogenblik bestudeert. De gouverneur van Arkansas heeft de nationale garde van de ze staat opgeroepen om bloed vergieten te voorkomen als ne gerkinderen zullen trachten scholen voor blanken te betre den. Eisenhower legde er de na druk op dat het besluit van de Hoge Raad om een einde te ma ken aan de rassenscheiding in de scholen geleidelijk moet worden uitgevoerd. Het weer in Europa Volgends de weerrapporten v avond 7 uur. Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, ücht bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, onbewolkt Amsterdam, onbewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, geheel bewolkt Bordeaux, lichte motregen Grenoble, zwaar bewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, licht bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt Munchen. regenbui Zürich, zwaar bewolkt Genève. lichte regen Locarno, half bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, lichte regen Rome, weerlicht Ajaccio, lichte regen Mallorca, onbewolkt 17 gr. 18 gr. 17 gr. 16 gr. 16 gr. 17 gr. 8 gr. 15 gr. 20 gr. 20 gr. 23 gr. 17 gr. 19 gr. 19 gr. 15 gr. 19 gr. 22 gr. 17 gr. 15 gr. 25 gr. 25 gr. 28 gr. VERWACHT. ZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met hoofd zakelijk in de kuststreken plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind. later zwakke tot matige wind nit zuidelijke richtingen. Weini" verandering In temperatuur. ZON EN MAAN 5 september Zon op 6.00 onder 19.21 Maan op 17.23 onder 2.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1