KAPPIE Voor een nieuw kerkgebouw moeten offers gebracht worden VOORLOPIGE RAMING: GOEDE OPBRENGST PER HA VERWACHT bestemming door 10 PROVI NO I ALE ZEEUW as COURANT WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 SUBSIDIËRING VAN KERKBOUW Aanvullende taak van de staat in bijzondere omstandigheden Hoewel het niet de eerste keer is dat de subsidiëring: van kerkbouw onze belangstelling: vraagt, is 't toch wel zo dat van een hernieuwde actualiteit kan worden gesproken. En wel om twee redenen. Eerstens, dat by afne mende kerkelijke belangstelling en offervaardigheid, de stichtingskosten van nieuwe kerkelijke gebouwen tot fantastische bedragen *yn uitgegroeid, zodat de kerkelijke gemeente praktisch niet meer In staat is geheel zelf standig nieuwbouw te realiseren. Ten tweede zouden w-y willen noemen het willig oor der hedendaagse overheid voor subsidiëring in 't algemeen. Het Is begrijpelijk dat, terwijl de overheid enorme bijdragen verleent aan aller lei vorm van sociaal, maatschappelijk en cultureel werk, ook de kerk tracht een bijdrage te verkrijgen voor haar sociaal, maatschappelijk en geestelijk werk. Zonder twijfel kan de stelling wor den geponeerd, dat de Staat gebaat is bjj een goede functionering van 't kerkelijk werk, maar ook omgekeerd, dat de Kerk gebaat is bg een goed beleid van de overheid in het alge meen en bij haar houding ten opzichte van de kerken in het bijzonder. Toch willen wij hier in Nederland de veelbesproken scheiding tussen Kerk en Staat. De kerken willen zo veel mogelijk vrij zgn; niet afhanke lijk van de Staat, die het waarlijk Kerk zijn alleen maar kan belemme ren door eventuele geboden en ver boden. Dus willen ze ook zo min mo- gelgk financiële hulp van de Staat. Van een volstrekte scheiding tussen Kerk en Staat kan o.i. echter moei lijk worden gesproken. In art. 185 van de Grondwet is zelfs een „zilve ren koorde" (dr. A. Kuyper) zicht baar die de Kerk met dè Staat ver bindt. Na de naasting der kerkelijke bezittingen door de Franse overheer sers was een financiële bijdrage der overheid volkomen op haar plaats. In het verleden is er echter ook al sprake van subsidie-verlening voor de bouw van kerken en pastorieën. Over de jaren 1859 tot 1872 werd van Staatswege ongeveer een half miljoen gulden voor dat doel beschikbaar ge steld. In onze ogen weliswaar geen fantastisch bedrag, maar in het licht van die tijd bezien, zeer zeker geen onbelangrijke som. In 1884 remde de Tweede Kamer de subsidiëring af door een uitspraak te aanvaarden, dat slechts dan uit de begrotings post voor het financieren van kerk bouw mocht worden geput, als de Kamer daarvoor toestemming had gegeven. Lange tyd bleef dan ook deze begrotingspost onbenut. Bewoonbaarheid Toch zijn er na deze tijd een paar perioden aan te wijzen, waarin de subsidie werd verleend Op 22 de cember 1914 werd door de Tweede Kamer een principe besluit genomen waardoor de kerkgenootschappen in de mijnstreek subsidie kregen. Zuid- Limburg kampte tengevolge van de sterk opgevoerde mijnexploitatie met een geweldige bevolkingsaanwas, die velerlei problemen met zich mee bracht, o.a. de bouw van kerken. Eenzelfde verschijnsel deed zich voor bij de droogmaking der Zuiderzee. En doet zien daar nu nog voor. Tel kens als er weer een polder is drooggemaakt, moet het nieuwe land bewoonbaar worden gemaakt. Voor vele mensen behoort een kerk nog altijd tot de kenmerken der be woonbaarheid. Daarom verleende de Overheid ook hier een bijdrage. Wij zagen dus dat daar waar een sterke bevolkingsaanwas ontstond èn dat daar waar nieuwe wonncentra verrezen, de vóór 1940 lang niet her en-der subsidiërende Staat, een bij drage leverde in de stichtingskosten van nieuwe kerkelijke gebouwen. In dat licht bezien was het geen verrassing toen bij koninklijk be sluit van 9 augustus 1954 een beslis sing van de Gelderse Ge _:miteerde Staten werd vernietigd, welke aan de raad van de gemeente Nijmegen het recht ontzegde om subsidie te verle nen voor de bouw van een r.-k. kerk. Immers, voortgaande in de reeds veel en veel eerder gevolgde lijn, be paalde de Kroon dat siibsidièverle- ning ten behoeve van kerkbouw niet in strijd is met enige wettelijke be paling. Overwoog zelfs verder, dat niet kan worden ontkend dat bij de totstandkoming van een passend kerkgebouw, waaraan in een nieuwe stadswijk dringend behoefte bestaat, een gemeentebelang Is betrokken. Meningsverschil Daarna zijn er door verschillende gemeenten maatregelen getroffen om te komen tot subsidiëring van kerk bouw. Maar ook hier gold: zoveel hoofden, zoveel zinnen. De ene ge meente subsidieert graag, de ander traag en de derde helemaal niet. Want laten w« niet vergeten dat de politieke sentimenten in deze kwestie nog altyd meespelen Toen dan ook in Den Haag door de Raad over deze zaak werd gedis cussieerd, wilde de liberale woord voerder van geen subsidie weten. Buitenkerkelijken zouden belasting gelden moeten opbrengen die in we zen kerkelijke belasting zou zijn. Dat de kerkmensen belasting betalen voor velerlei doeleinden waarvan om principiële redenen door die groep geen gebruik wordt gemaakt, daar aan dacht deze politicals op dat mo ment niet Van socialistische zijde werd op- Zuidaf rikaanse minister van financiën uit Nederland vertrokken De Zuidafrikaanst minister van fi nancien de heer J. F. T. Naudé is na een verblijf van enkele dagen in Ne derland maandag van Schiphol naar Parijs vertrokken. Tevoren had de heer Naudé in het Amstelhotel te Amsterdam een bespreking met een groep Nederlandse bankiers. Naar van welingelichte zijde verluidt zijn daarbij de mogelijkheden van inves teringen in de Unie van Zuidafrika en van de overmaking van de win sten der buitenlandse beleggingen ter sprake gekomen. Tijdens ztjn bezoek aan Nederland heeft de minister ook een onderhoud gehad met zijn Neder landse collega, de heer Hofstra. De minister zeide dat een terugkeer tot de gouden standaard van het groot ste belang geacht moest worden. Hij gaf voorts de wens te kennen voor Zuid-Afrika een lening van ongeveer tien miljoen Zuidafrikaanse ponden (100 miljoen gulden) te verwerven. gemerkt, dat het beroep der Kerk op de Overheid om een financiële bij drage getuigde van gebrek aan in nerlijke kracht. Wy kunnen deze op merking begrgpen maar wijzen dan tegeiykertyd op de zwakte van som mige socialistische organisaties, die voor haar sociaal en maatschappeiyk werk de Overheid als financier in schakelen. We zouden haast zeggen: vanzelf sprekend is van Rykswege een com missie ingesteld ter bestudering van deze materie. Dat was in december 1955. Nu reeds heeft deze commissie Sassen een rapport voltooid, dat zeer binnenkort verkrygbaar is. Insiders wisten ons een en ander van de inhoud te vertellen. Zo waren wg aanwezig op de Zomerconferen- tle van de C.H.U. waarop mr. H. Mulderye, oud-mimster van justitie, deze materie on wel zeer deskundige wijze behandelde. De volgende ge dachten zgn ontleend aan zijn refe raat. De regeling De financiering der kerkbouw is in beginsel een taak der kerkgenoot schappen zelve en niet die der Over heid. De financiering is een kracht meter voor het geestclnk leven. Al leen in bijzondere omstandigheden is het geoorloofd een beroep te doen op de Overheid. Byzondere omstandigheden dragen enerzhds een tgdeljjk karakter, an- derzyds zullen zy zich telkens her halen. zy het plan in andere gedaan te, bijvoorbeeld nieuwe wooncentra, een in beweging zynde conjunctuur, rampen en eventueel andere plaatse lijke dan wel landeiyke omstandig heden. Als subsidiërende instantie is de Rijksoverheid de aangewezen instan tie. Gelijke monniken, gelijke kappen. Plaatselijke sentimenten worden dan geweerd. Voor subsidie-verlenen wil men zich beperken tot wel omlynde gemeen ten en kerkgenootschappen die b.v. minstens 10.000 leden tellen. De sub sidiëring van gebouwen ten behoeve van bezinningsorganisatie, zoals het Humanistisch Verbond, vormt een geheel apart vraagstuk, dat niet aan de subsidiëring van kerkbouw moet worden gekoppeld. De grootte van het subsidiebedrag wil de commissie Sassen beperken tot een derde deel der stichtineskos- ten. Teneinde een vérgaande Over heidsbemoeiing tegen te gaan zou het subsidiebedrag theoretisch moeten worden vastgesteld, b.v. een bedrag per zitplaats. Van detailonderzoek alsmede een 'onderzoek naar dc eigen middelen der kerk kan worden afge zien. Ongeacht welke bedra?cn met deze subsidieverlening zouden zgn ge moeid, dient de subsidie slechts een bydrage te zijn. Het grootste deel der kosten moet worden gedragen door de leden van het kerkgenoot schap zelve. Daarom zal iedere nieu we kerk een Veëel offer blijven ver gen van haar leden. En de bereidheid tot dat offer behoort tot de essentie van het christen-zyn. A. J. K. Augustus veel te nat (Van onze weerkundige medewerker). Als een zomermaand heeft augustus zich, evenals verleden jaar, allerminst gedragen. Maandag 5 augustus was te Vliaalngen evenals in De Bilt de enige zomerse dag (26 C). Ook ging de eerste week hoop vol met ruim 60 uren zonne schijn en droog weer voorbij, maar toen kwamen de depres- sies aan het woord met plaat selijk zeer grote hoeveelheden regen. Zo werd er te Heiloo 258 en te Alkmaar 220 mm regen gemeten. Ook in Zeeland viel be- §f langrijk meer dan de normale hoeveelheid die hier om de 65 mm schommelt. Vlissingen kreeg 110 mm. Van de P.Z.C.- regenwaarnemers ontvingen wij de volgende opgaven: Aar denburg 98, Sas van Gent 114, Middelburg 130, Goes 117, Re- nesse 125, Kats 135, Biezelinge 92, Aagtekerke 82, Borssele 118. In De Bilt bedroeg het tekort aan uren zonneschijn 30 uren. De gemiddelde etmaaltempera- tuur bedroeg te De Bilt 15.6 C. tegen normaal 16.7 C. Wij kunnen er lang en breed over praten maar vast staat, dat augustus in vele opzichten een herfstachtig karakter had. Vooral op de zondag 11 en 25 toen er een harde tot storm achtige wind woel. Alle ogen zijn nu op september gericht, want als deze maand „wil", dan kan zij nog volop zomers zijn met veel zonnige en soms zeer warme dagen. Hier lijkt het tot dusver nog niet veel op. OOCSTRESU LTATEN 19S7 lllllli Slrenge wettelijke eisen voor rönlgenapparaten De Nederlandse arbeidsinspectie houdt zich reeds geruime tijd bezig met de v raagstukken, die verbonden zijn aan het toenemend gebruik van röntceapparaten in niet-medische bedrijven, vooral de röntgenappara- ten voor het passen van schoenen hebben de aandacht van de elektro technische dienst van de arbeidsin spectie. Aan deze toestellen zullen binnen kort eisen v/orden gesteld ter bescher ming van het bedienend personeel. De normen waaraan deze apparaten zullen moeten voldoen zgn vastge legd in het voorontwerp veiligheids besluit ioniserende stralen. Het is te verwachten, mede in verband met in Nederland geconstateerde onregel matigheden, dat dit besluit op korte termyn wetskracht zal verkrijgen. Voorts wordt momenteel hard gewerkt aan een algemene maatregel van be stuur op grond van de wet op ge- vaarliike werktuigen. Deze wet maakt een nog strenger optreden mogelijk en beschermt niet alleen het bedienend personeel doch ook de cliënten die gebruik maken van in schoenenmagazijnen opgestelde rönt- genapparaten. De normen, die ln deze wet worden vastgelegd zgn bovendien aanzienlijk scherper dan die welke men op grond van het veiligheidsbe sluit Ioniserende stralen kan aanleg gen. Het Centraal Bureau voor de statistiek heeft de eerste voorlopige cyfers gepubliceerd over de oogst- resultaten 1957. Hieruit blijkt, dat de opbrengst per ha van de ge wassen, waarvan reeds begin augustus een voorlopige raming kon worden opgemaakt, over het algemeen boven het gemiddelde van de laatste vijf jaar ligt. Alleen de schokkererwten vormen hierop een uitzondering. Rogge: de opbrengst per ha wordt 2 pet hoger geraamd dan verleden jaar en 4 pet hoger dan het gemiddel de over de jaren 19521956. Ala ge volg van een inkrimping van het are aal is de totale opbrengst (460.000 ton) echter 4 pet lager dan in 1956. Wlntergerst: de gemiddelde ha op brengst geeft een stijging te zien van Soekarno: Nederlanders spoedig uit N.-Guinea In een redevoering te Soa Sioe op Tidor heeft president Soekarno voor speld dat „het Nederlandse imperia lisme in West-Irian spoedig vernietigd zal worden." Roeslan Abdoelgani, vice-voorzltter van de nationale raad en voormalig minister van buitenlandse zaken, ver klaarde: „We zullen de Nederlanders uit West-Irian verdrijven." Het tweetal richtte zich tot 20.000 inheemsen, tijdens een tournee in Oost-Indonesië. De reis heeft tot doel een basis te leggen voor een conferen tie, welke de geschillen tussen de cen trale regering en de regionale leiders uit de weg moet ruimen. Gevluchte Polen naar kasteel in Seeland Aan alle Polen, die onlangs van het Poolse schip Batory stapten om er niet op terug te keren, is politiek asiel in Denemarken verleend. De plaatse lijke vluchtelingenorganisatie begon gisteren met het vervoer van 69 Polen naar het Smidstrup Kasteel in Noor delijk Seeland waar de eigenaresse mevr. Dagny Plum hen heeft uitgeno digd als haar gasten. In totaal verlieten 70 van de 800 passagiers van de Batory dit schip. 69 vroegen asiel in Denemarken, van één werd niets meer gehoord. De poli tie neemt aan dat hij is uitgeweken naar Duitsland. Duikers van de Franse marine hebben in de wateren bij Marseille in een Ro meinse galei 500 kruiken gevonden met geconserveerde vis. Men vermoedt, dat de galei een bevoorradingsschip van de legers van Julius Caesar Is geweest. 0 President Eisenhower heelt zijn hand tekening gezet onder het wetsontwerp voor de bouw van de op een na groot ste krachtcentrale ter wereld, die zal worden opgericht aan de waterval van de Niagara, in 1960 moet zijn voltooid en in capaciteit slechts ten achter zal staan bij die, welke ln de staat Washington aan Grand Coulee Dam is gelegen 13.000 miljoen kwh tegen 13.670 miljoen kwh. 6 pet in vergelijking met 1956 en van 5 pet. ten opzichte van het gemiddel de over de afgelopen vijf jaar. Door een geringere uitzaai is de totale pro- duktie echter vrijwel gelijk aan ver leden jaar. Groene erwten: de produktie per ha ligt bijna 60 pet hoger dan in 1956 en 14 pet hoger dan in 19521956. Daar de oppervlakte landbouwerwten.welke in onrijpe toestand is geoogst, thans nog niet bekend is, is het niet moge lijk de totale produktie vast te stel len. Schokkers: de opbrengst per ha blijkt 12 pet hoger te zijn dan in 1956, maar is 4 pet lager dan het vijfjaarlijks ge middelde (19521956). Door een aan zienlijke uitbreiding van de beteelde oppervlakte is de totale produktie (14.300 ton) 30 pet groter dan ver leden laar. Kapucijners en grauwe erwten: hoe wel de opbrengst per ha 3 pet groter is dan in 1956 is de totale produktie. door inkrimping van de beteelde op pervlakte, 35 pet lager. Karwijzaad: de totale produktie wordt, tengevolge van een grotere uit zaai en een nogere ha-opbrengst, thans 70 pet hoger geraamd dan in 1956. Vezelvlas: hoewel de opbrengsten per ha groter liggen dan in 1956 is ook hier de inkrimping van het are aal er de oorzaak van ,dat de totale produktie van het lijnzaad en het ge repeld vlas aanzienlijk (resp. -27 en -24 pet) lager zijn dan verleden jaar. NIET-BESCHERMDE OVERSTEEKPLAATSEN V De hele. lange nacht stond de Maat beweging loos aan het roer van de Kraak. De schrik zat de arme stuurman danig in de zeebenen. Na de laatste, dreigende woorden van de Vliegende Hollander was alles stil geworden. Bevond de spookgedaante zich nog steeds aan boord? Volgde hij in zijn geheimzinnig schip de Kraak? Zelfs de zon, die met haar vrolijke ochtendstralen zo vaak de donkere angstge dachten van de nacht ver drijft, bracht geen verlich ting. Integendeel, de vrees van de stuurman nam nog toe. Het bleef ongewoon stil aan boord. „Er is iets aan de hand!" dacht de Maat paniekerig. „Dit is onnatuurlijk 1 Al zo laat en nog niemand te zien. Zou die VIvlie gende Hollander iedereen hebben meegenomen? BrrrEen rilling voer over zijn rug. De rust aan boord van de Kraak was inderdaad opvallend. Kappie ontwaakte eerst, toen de zon opende langzaam de ogen. Met een ruk schoot hij overeind. „Wel, alle lamgeslagen zeekakelobesen", barst te hij uit. „Aan de stand van de zon te zien, is de helft van de ochtend al om!" Haastig sprong hij uit liep naar de deur. Halverwege, in van de kajuit, bleef hij staan, schreeuwde hij. „Die sakkerse kist De A.N.WJ3. herinnert alle voetgan gers eraan: U bent verplicht haaks op de rijrichting van het verkeer over te steken. Doe dit bovendien voorzichtig en zonder nodeloze onder breking. Ook bij het oversteken van een rijwielpad is oplettendheid ge boden. Tussen de naderende fietsers kan een snelrijdende bromfietser zitten. Waar een kruispunt is bevei ligd door stoplichten of een ver keersagent dienen ook voetgangers zich te houden aan de rode lichten of stoptekens. Ook wanneer het licht op groen staat, of als de agent het te ken doorlopengeeft, blijft oplet tendheid geboden, want het afslaan de verkeer mag zich„voorzichtig" door de voet ganger sstroom heen- boren. Iedere oversteekplaats die niet van knipperbollen is voorzien, of waar de knipperbollen niet branden, is onbeschermd, ook al is deze aan gegeven door een zebra-markering op het wegdek. De A.N.W.B. vraagt alle voetgangers dringend hun aan dacht te verdriedubbelen als zij di rect vóór- of achterlangs een gepar keerde auto, bus of tram moeten oversteken. Deze. wijze van overste ken kost jaarlijks aan vele mensen het leven. Het beste is om op enige afstand van het geparkeerde voertuig over te steken, en liefst stroomop waartsdat is dus achterlangs het voertuig als het in de richting van het verkeer staat gekeerd. Op deze wijze heeft U meer zicht op het rij- verlceer. Feuilleton Qp haST Clarp Breton Smith 65 „Ik wilde wel, dat U het mij ook had verteld", zei Ann bedroefd. „Ja. maar haar moest ik het wel vertellen, Ann, omdat ik wenste, dat ze hier zou blijven. Bovendien wilde ik jou niet ongerust maken. Je hebt toch al te veel zorgen gehad". Een poosje later spraken ze over de toekomst. Ze vertelde hem, dat ze haar betrekking er aan gaf en naar Londen ging. „Toch niet om Rosemary?" vroeg hij angstig. „Natuurlijk niet. Het heeft niets met haar te maken", verzekerde ze geruststellend, „met de hand op het hart". Een uitdrukking, die een glim lach op zijn een ogenblik ernstige ge laat bracht. „Ik zou niet graag willen, dat je het gevoel had alsof „Dat heb ik niet", viel ze hem in dc rede. terwijl ze op een kussen bij zijn voeten ging zitten. „Ik kan me niemand voorstellen met wie ik U lie ver zag trouwen". Nu viel het hem op, hoe mager ze er uitzag en dat er kringen onder haar ogen waren. „Ben je gelukkig, Ann?" vroeg hij snel. Ze eek hem vlug en wat verschrikt aan. „Natuurlijk wel. Waarom zou ik het niet zijn?" „Och, ik dacht maar zo". Ze* gooide een blok op het vuur. „Ik zal liet erg prettig in Londen hebben, daar een baan krijgen en misschien een kleine flat huren", zei ze, maar het ietwat kille vooruitzicht gaf haar stem een geforceerde klank. „Vreemd, dat we niets van Joe ho ren", hernam haar vader. Ann zag snel naar hem op, maar zijn gezicht stond heel onschuldig. „O, hij komt vandaag of morgen wel als hij er zin in heeft". Meteen keek ze naar de klok. „Zou Rosema ry laat thuis komen?" Juist op dit ogenblik trad Rosema- ry de kamer binnen. Ze zei verlegen goedendag. Anns vader liep dadelijk op Rose mary toe. Hij had zijn dochter ver geten. Toen Ann hen beiden daar zo, tegen elkaar glimlachend, zag staan, begreep ze, dat ze eenvoudig wacht ten tot zij de kamer verliet, om el kaar vlug te kunnen omhelzen. Ze ging heen en begon thee te zet ten. Toen ze later het theeblad bin nenbracht, kuchte ze even voor <ïe deur en zag, toen ze de kamer be trad, haar vader en Rosemary keurig in leunstoelen op behoorlijke afstand van elkaar zitten. Rosemary had een hoge kleur en haar kapsel was een beetje in de war, terwijl de kin van de dokter sporen van een lippenstift vertoonde. „O, Ann, ik had je eigenlijk moeten helpen", riep Rosemary bij wijze van verontschuldiging. Nadat ze wat gepraat hadden, schoot Rosemary plotseling iets te binnen. Ze haalde een brief uit haar handtas je en zei: „Ik had je dit al willen ge ven, John; het lag op de mat in de Advertentie j Wordt U gekweld door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bg apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88. Mjt 1/6LP0N hall. Waarschijnlijk was het verkeerd bezorgd en heeft iemand het hierheen gebracht. Het is van Joe". Ze over handigde dokter Derwent de brief. Zich tot Ann wendend, ging ze voort: „Ik zou zijn kleine, keurige schrift overal herkennen. Van alle dokters, die ik ken is hij zowat de enige, die leesbaar schrijft. Ann zag hoe haar vader heel be dachtzaam de brief opende en bleef terwijl hij las, in gespannen afwach ting op de rand van haar stoel zitten. Het kostte haar ontzettend veel moeite, kalm te moeten toezien, hoe hij het papier weer opvouwde, in de enveloppe stak en op de schoorsteen mantel legde. Toen vroeg hij nog een kopje thee. De kamer werd Ann te benauwd en ze haalde diep adem. O, eindelijk, ein delijk zou haar vader toch wel iets zeggen! Het scheen haar een eeuwigheid voor hij de mond opende. „Dat moet dezelfde vrouw zijn", zei hij. Ondertussen sloeg Rosemary aan dachtig Anns gezicht gade. Dat ar me kind; dus het was Joe! „Wat voor een vrouw, John?" vroeg ze snel, want ze begreep, dat Ann, hoc graag ze ook wilde, die vraag niet durfde sUileA. „Kn waarom bliif- Joe zo (Advertentie) lang weg? Hij heeft alleen maar een klein koffertje meegenomen". „Madeleine", antwoordde de dokter, terwijl hij het vuur opstookte. „Ik herinner me, dat ik indertijd een fo to van haar in de krant heb gezien. Een knappe vrouw, lang en slank, en met een sprekend gezicht. De foto was slecht, maar toch.... „Gaat Joe met haar trouwen"? hei-nam Rosemary, wat aan haar schoenen morrelend. Ze durfde Ann niet in het gezicht te kijken, maar vond het beter, dat zij dadelijk wist, hoe de zaken stonden. „Dat zegt hij niet", zei de dokter langzaam. „Hij schrijft alleen, dat de kleine jongen ziek is geweest, maar nu weer beter is en dat nu Ma deleine te bed ligt. Ze schijnen niet te weten, wat haar eigenlijk scheelt, maar hij lijkt nogal bezorgd. Joe heeft ten aanzien van dat gezin een groot verantwoordelijkheidsgevoel". „Waarom?" Rosemary keerde als terloops haar hoofd in Anns richting. Het arme kind zat roerloos op haar stoel, de ogen abnormaal groot, het gezicht doodsbleek. Wat jammer toch want Joe en Ann zouden zulk een ideaal paar zijn geweest. Over het al gemeen voelde Rosemary er weinig voos. huwelijken tot stand te bren- 'ówyt crtsn, gen, maar haar eigen geluk was zo groot, dat ze graag anderen wilde helpen. „Ik heb je toch verteld van het dra ma, waarbij Joe betrokken is ge weest?" zei dokter Derwent. „Drie van zijn vrienden kwamen bij een proefneming om het leven. Maar één van hen was getrouwd. Madeleine bleef achter met twee kleine jon gens. Ik weet, dat Joe zich altijd schuldig voelt aan het gebeurde. „Dwaasheid", zei Rosemary fel. „Ie der verstandig mens begrijpt, dat het zijn schuld niet was". „Ik ben het geheel met je eens", glimlachte de dokter. „Jammer ge noeg is Joe in sommige dingen niet erg verstandig!" Zonder acht te slaan op Anns protesterend gebaar, ging hij voort: „Joe heeft negen maanden met brandwonden ln het ziekenhuis gele gen. Toen hij er uit kwam, bemerkte hij, dat Madeleine en haar kinderen er slecht aan toe waren. Weinig geld, veel schulden en Madeleine op het punt, er bij neer te vallen. Ik weet, dat hij haar financieel heeft geholpen en geloof, dat zijn reizen naar het noorden haar golden. Toch heeft hij nooit over een huwelijk gepraat en het ligt niet in zijn aard om geheim zinnig te doen". Wordt vervolgd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12