macci KlPPEMILLOilSOEP Vlissingen nam derde openbare kleuterschool in gebruik KWATTA „BEKLEMMENDE UREN", KNAP WERK VAN WILLIAM WYLER SAHARA ZAL IN 1960 TIEN MILJOEN TON OLIE OPBRENGEN t is weer Op haar bestemming Kunstgebitten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 (Advertentie) JjTjjK J». NV®t3 PER ZILVERZAKJE 18 NA DRIE JAAR VOORBEREIDING Fraai nieuw gebouw aan de Schuitvaartstraat AAN DE RAND van nieuw-Vlissingen, rustig aan het eind van de Schuitvaartstraat gelegen, heeft het openbaar kleuteronderwijs van de Scheldestad een fraai, nieuw schoolgebouw gekregen waarin het, zoals de hoofdleidster, raej. A. Doets zelf enthousiast zei plezierig is te vertoeven. Niet alleen voor de kleuters, maar ook voor het personeel. Vo rige week hadden de kinderen reeds feestelijk bezit genomen van dit door zijn glanzende, vrolijke kleuren zo feestelijke home, doch maandagmor gen kwam het gemeentebestuur met een aantal genodigden byeen om dit gebouw officieel te openen. De burgemeester, mr. B. Kolff her- De heer J. Oosterling bracht de innerde ln z(jn openingswoord aan de gelukwensen van de afa. Vlissingen totstandkoming, welke naar hij op- van Volksonderwijs en de N. O. V. merkte, „bepaald moeizaam" is ge- over en liet zyn woorden vergezeld weest. In 1954 reeds werd er bouw- gaan van een geschenk, in de vorm volume aangevraagd voor een vyf- van een plant. klaasi£e school, waarna in 1955 vo lume voor zes lokalen word verkre- Een. Aan de architect Landman uit eiden werd opdracht gegeven een plan te maken, doch toen kwam de bouwstop, die noopte zeer ingrijpend op het plan te bezuinigen. Uiteinde lijk werd in mei 1956 het besluit ge nomen om een school te bouwen met twee werklokalen en èen werk- speellokaal. Dat er grote behoefte aan deze derde openbare kleuter school bestond, werd reeds bewezen door de grote wachtlijst voor de school in de Willem Roelofslaan. De nieuwe kleuterschool begint thans met ongeveer 100 kleuters, onder de leiding van mej. Doets. die reeds 'n iaar met een klas onderdak genoot in de openb. lagere Jac. Catsschool. Burgemeester Kolff noemde ook enkele cijfers, die duidelijk de grote belangstelling voor het kleuteronder wijs aantoonden. De Vlissingse kleu terscholen blijken n.l. door 1025 kleu ters bezocht te worden, waai-van 315 op de openbare scholen. Wanneer men nagaat, dat de eerste klassen van de lagere scholen in deze ge meente 626 leerlingen tellen, komt het erop neer, dfet plm. 80 van de kleuters een kleuterschool bezoekt. Man te Grenoble maakte amok om een vrouw. Een 31-jarige arbeider te Grenoble (Fr.) die in de mening verkeerde dat hfl zojuist de vrouw, die zijn gelief de was, had vermoord heeft op een nationale hoofdweg amok gemaakt alvorens zichzelf een kogel door het hoofd te jagen. Drie maanden hand Gilbert D'Avion omgang gehad met een 47-jarige kel nerin. Drie dagen geleden vertelde zij hem dat zij hem ging verlaten om met vakantie te gaan. Twee dagen later sloeg hij haar met een hamer en liet haar voor dood achter. Vervol gens stapte hij in zijn auto en reed de route nationale no. 7, tussen Gre noble en Valence op. Ten zuiden van Valence ramde hij twee andere au to's en een motorrijwiel en liet ver volgens zijn eigen auto verongeluk ken. Hij sprong uit de wagen en vuurde met een geweer op een van de auto's die hij had aangereden. Hoewel deze wagen met kogels door zeefd werd, bleek geen der inzitten den gewond te zijn. Vervolgens schoot D'Avion zichzelf dood. Maar voor hij stierf slaagde hij er nog in een bus met benzine om te werpen en die in brand te steken. Hij viel bij de vlammen neer. Zijn vriendin werd in zwaar gewonde toestand gevonden. Bij de botsingen werd een persoon gewond. De Inspectrice van hot kleuteron derwijs, mej. A. E. G. van Waes- berge hoopte dat de kleuters in deze prachtige school de liefde en vreug de zullen ontdekken, waaraan het Tn de tegenwoordige wereld zo veel ont breekt. Nadat de architect, de heer D. Landman nog het woord had gevoerd en een klok voor de kamer van het hoofd had aangeboden, sprak mej. P. Timmerman, hoofdleidster van de school op het Haven dorp, namens de collega's van mej. Doets. Met dank baarheid gewaagde zij daarbij van de grote belangstelling, welke hetge meentebestuur voor het kleuteron derwijs heeft. Voordat de genodigden zich daar op persoonlijk konden overtuigen van de fraaie en doelmatige inrich ting van de nieuwe school, sprak mej. Doets woorden van dank na mens het personeel. Theo van Wijchen deed weer van zich spreken. Theo van Wijchen die de laatste we ken opmerkelijke successen heeft weten te boeken tussen de Belgische profs, deed zaterdag ook in Zeebrug- ge weer van zich spreken. In een wedstrijd over 100 kilometer wist hij tezamen met Leon van Daele, Jos Planckaert en Lucien Demunster een voorsprong van anderhalve minuut tot het einde toe te handhaven. Tal loze demarrages van de Zeeuw om met de finish in zicht nog alleen weg te komen mislukten door toedoen van sterke rijders als Van Daele, die uiteindelijk de wedstrijd op zijn naam schreef. De Zeeuw Van der Lijke eindigde in het grote peloton, waarin ook Rik van Steenbergen reed, met anderhal ve minuut achterstand op de winnaar. Jan Westdorp moest wegens een lekke band de strijd staken, terwijl J. Bruggenkamp reeds vijftien kilo meter voor het einde moest opgeven. In tegenwoordigheid van een aantal genodigden verrichtte de burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff, maandagmorgen de officiële opening van de fraaie, nieuwe openbare kleu terschool aan de Schuitvaartstraat. Foto P.Z.C.) FILMS IN ZEELAND. Beroemde operette in de donderdagcyclus. Alhambra, (Vlissingen) begint de ze week met de vertoning van „Be klemmende uren", een film van regis seur William Wyler, die vooral naam maakte met „Roman Holiday" en „De beste jaren van ons leven". Een ori gineel gegeven maakt deze film in teressant. Drie ontsnapte boeven dringen 's morgens een huis binnen en dwingen de bewoners ervan hen te verbergen voor de speurende ogen van de F.B.I. De tweestrijd van de leden van het gezin, die stuk voor stuk de boeven willen aanbrengen, maar toch niet de levens van de an deren durven riskeren, maken de film bijzonder boeiend. Zij zijn niet de enige, die een strijd met zichzelf moeten voeren, ook een der boeven heeft het geestelijk zwaar te verduren, wanneer hij verliefd wordt op de knappe dochter des hui zes. Hij ziet in, dat hy verkeerd heeft gedaan en wil berouwvol zijn leven beteren. Het onderwerp is verleidelijk genoeg om er een overdreven drama tische film van te maken. Gelukkig is dat onder de regie van William Wy ler niet gebeurd. De film is spannend en vol dramatische scènes, die ech ter nimmer sentimenteel worden. De rol van leider der gangsters wordt overtuigend vervuld door Humphrey Bogart, die hiermee een van zyn beste films heeft gemaakt. Grand, (Goes) zet wegens het suc ces de vertoning voort van „Sissi, de jonge keizerin. Deze film hebben we reeds uitvoerig besproken, evenals „Vlucht uit fort Bravo", die In Elec tro, (Middelburg) wordt vertoond. William Holden vervult daarin de rol van een keiharde kapitein van het le ger der Noordelijken tijdens de Ame rikaanse burgeroorlog. Zijn tegen speelster is Eleanor Parker, die al spoedig door die uiterlijke hardheid weet heen te dringen. Overigens is het een vertoning, die weinig indruk op de toeschouwer zal maken. Een gevecht met een groepje Indianen moet de spanning in de film bren gen. „De drie musketiers" zijn de be roemde figuren uit de boeken van Alexander Dumas. De roman is in zijn geheel verfilmd en het resultaat is te zien in Luxor, (Vlissingen), een resultaat dat een bezoek aan de bi oscoop best de moeite waard maakt. Lana Turner is een knappe, maar ge vaarlijke avonturierster in dienst van minister De Richelieu en tegenstand ster van de musketiers. DONDERDAGCYCLUS In de donderdagcyclus vertoont Grand (Goes) „Carousel". Het is een geschiedenis, die zweeft op de rand der profanatie. Gordon Macrae vertoeft in de he mel, waar hij tot de ontdekking komt dat zijn vrouw en dochtertje op aarde niet gelukkig zijn. Hij krijgt toestemming om naar de aarde te rug te keren voor een dagje, zodat hij goed kan maken wat hij geduren de zijn leven misdeed. Het is een film, waarin de humor niet ont breekt, maar die voor velen onaan vaardbaar zal zijn. „Het uur der schande" wordt ge draaid in Alhambra, (Vlissingen). Het is een Franse film van het som bere genre, dat de verdorvenheden dezer aarde ongegeneerd bloot legt. Jean Gabin speelt voortreffelijk de rol van een gemoedelijke restaura teur met als tegenspeelster Danielle Delorme, die knap spel levert. Electro (Middelburg) brengt don derdagavond de verfilming van de operette „Rose Marie". Het verhaal is geen meesterwerk, maar de mu ziek is mooi. Ann Blyth vervult de titelrol en doet dat niet onaardig. MAX LEJEUNE VOOR JOURNALISTEN. Boringen en exploitatie maken grote voortgang. De minister voor de Sahara, Max Lejeune, heeft meegedeeld, dat de woestijn de Sahara in 1960 10 miljoen ton olie zal opbrengen, waarmee dan een-derde van het verbruik van Frankrijk aan olie gedekt zal zyn. Hij voegde daar aan toe, dat de boringen en de ex ploitatie grote voortgang maken. Al in 1958 zal 1 miljoen ton olie naar de Franse raffinaderijen wor den verscheept. Hein Cujé verbeterde het Zeeuws record op 3000 m. Met 0.1 sec. verschil achter Reiff werd hij 5e in België Wat de Middelburgse atleet van E.M.M., Hein Cujé, op de grasbanen van de sportvelden in Middelburg en Goes niet gelukt is, lukte hem wel op de doorweekte en kapotgelopen baan in de Belgische plaats Oude- naerde. Het afgelopen weekeinde ver beterde de E.M.M.-er hier namelijk zijn eigen Zeeuws record op de 3000 meter en bracht het van 8.30.6 op 8.28.5. Dit gebeurde na een zeer felle strijd tussen de beste lopers uit België en Nederland op deze afstand. Het ge beurt niet vaak, dat op deze afstand tussen de eerste vijf lopers nog geen twee seconden verschil bestaat. Deze maal was dit wel het geval. Van de 30 deelnemers werd de Belg Leenaert tenslotte winnaar na een ongekend spannende eindsprint met vier andere lopers. Tweede werd eveneens een Belg, narhelijk Allonsius, terwijl de derde plaats bezet werd door de Thor-atleet Wim Roovers. Hein Cujé werd dus vijfde inet 0,1 seconde verschil ach ter niemand minder dan de gerenom meerde Belgische, atleet Gaston Reiff. De tijd van de winnaar bedroeg 8.27.1. Res. eerste klas thans definitief samengesteld De K.N.VJB. heeft thans alsnog be sloten over te gaan tot het instellen van een reserve le klas in district zuid I. In deze reserve le klas zijn op genomen: Brabantia II, Goes II, Hel- mondia H, Middelburg II, N.A.C. m, N.O.A.D. m, P.S.V. m, Taxandria II, Vlissingen II, Willem II III, W.S.C. II en Zeeland Sport n. De reserve 2e klas is als gevolg hiervan opnieuw ingedeeld en ziet er als volgt uit: Alliance II, Roosendaal n, Axel II, Corn Boys II, Hontenisse H, Middelburg IH, R.C.S. H, Terneu- zen n, Vlissingen IH en Hulst II. (Advertentie) Koop zo'n Kwatta-pakje ...elke week. De minister zei, dat de regering spoedig kredieten ter beschikking zal stellen voor de economische opbouw van de Sahara. De exploitatie van de rijkdommen zou, zo zei hij, aller eerst aan de plaatselijke bevolking ten goede moeten komen. Lejeune deelde op een lunch van de vereniging van journalisten voor overzees Frankrijk mede, dat de hoge commissie van de Organisation com mune des regions Sahariennes, een regeringslichaam de volgende maand nieuwe machtigingen voor on derzoekingen in de Sahara zou uit geven, Lejeune zei, dat de olie-voorraden, die kortgeleden bij Hassi Mesa Saoud in Zuid-Algerië aangeboord zijn, ge schat worden op tussen de 300 mil joen en 1 miljard ton. Natuurlijk gas bij Hassi Messaoud zal naar een energie-installatie worden geleid, door middel van buizen, om de zo nodige elektriciteit op te leveren, zei de minister. De arbeid voor een bulsleiding van Ouargla naar Bougie is aan de gang. Ouargla ligt op 650 km ten zuiden van de Middellandse zeehaven Bou gie, in het oost-Algerijnse departe ment van Constantine. Boude, zei Lejeune, zal de voor naamste olie-haven van de Sahara worden. Lejeune besloot met te zeg- Sen, dat Marokko, Tunesië en Lybië eel zullen mogen nemen aan de eco nomische opbouw van de woestijn om de werkloosheid en de armoede ln Noord-Afrika te doen verminderen. Hans Bostelaar vestigde nieuw record op de 20 km Hans Bostclaar van het Middel burgse E.M.M. heeft hot afgelopen weekeinde voor een uitstekende pres tatie gezorgd toen hij deelnam aan een nationale wegwedstrijd over 20 kilometer te Gouda. Zijn tijd van 1 uur 10 minuten en 26 seconden be tekende een verbetering van het Zeeuwse record op deze afstand, dat met 1 uur en 17 minuten op naam stond van de Marathonatleet Staf Dobbelaere uit Schoondijke. Van de 53 deelnemende lopers be zette Bostelaar een keurige zesde plaats achter vijf A-klassers. De Mid delburgse atleet werd dus de eerste D-klasser, terwijl hij voorts alle B- en C-klassers achter zich liet. Door zijn uitstekende prestatie promoveer de Bostelaar van de D- naar de B- klas. De wedstrijd werd gewonnen dooi de bekende lange-afstandloper Piet Bleeker. Avondrit voor motoren en personenauto's Onder auspiciën van de provinciale competitiecommissie en met mede werking van de M.A.C.A. werd op de verjaardag van prinses Wilhelmina te Axel een avondrit gemaakt, geldend voor het kampioenschap van Zee land, waarvoor tussen half acht en acht uur werd gestart. Het aantal deelnemers bedroeg 26. Het was een zeer moeilijke rit, die slechts door enkele goedgetrainde rijders zonder veel strafpunten kon worden beëin digd. De problemen begonnen reeds onder de gemeente Terneuzen, waar een weggetje vaak over het hoofd werd gezien, waardoor vertraging ontstond. Ook het verder deel van he traject bood verschillende moei lijkheden, zodat verscheidenen niet op de vastgesteld tijd de finish te Perkpolder bereikten. De uitslag was voor motoren: solo: 1. J. J. Crucq, Arnemuiden (16 st.p.); 2. J. Dees, Terneuzen (154 st.p.): duo's: 1. C. Crucq, Arnemuiden (29 st.p.); 2. D. Buijze, Sluiskil (30 st.p.); auto's: 1. P. van Boven, Middelburg (25 st.p.), 2. D. J. Dees, Terneuzen (292 st.p.). Feuilleton door Clarp Rrelon Smilli 64 „Och, John", zei ze vrolijk, terwijl ze zich tegen hem aanvlijde, zodat hij niet meer aan haar liefde kon twijfelen. „Je praat zo'n onzin." Nu kuste hij haar zachtjes, als ver baasd; maar daarna vuriger, zodat ze haar mond ophief naar de zijne en haar armen om zijn hals sloeg. „John. John, je hebt me dus lief?" En dacht toen aan zijn eerste vrouw. „Ja, ik heb je lief", zei hij en kuste haar opnieuw, zodat ze wist, dat ze nooit jaloers op zijn eerste liefde be hoefde te zijn. Ann was de eerste, wie ze het ver telden. In het midden van de kamer staande, keek ze beiden verbaasd aan. „En ik heb het nooit vermoed", zei ze langzaam. Rosemary, met blozende wangen en schitterende ogen, lachte even. „Ik dacht, dat het zo gemakkelijk te zien was. Joe wist het." „Wist hij het?" vroeg Ann. Meteen herinnerde ze zich een onderling ge sprek, dat ze eens met Joe had ge had. Ze hadden over Rosemary ge praat en ze had uit zijn woorden opgemaakt, dat hij en Rosemary op elkaar verliefd waren. Zijn vraag, of het haar, Ann, iets kon schelen, had haar zo vreemd in de oren ge klonken. Hij had natuurlijk gemeend, dat ze van Rosemary's liefde voor dokter Derwent afwist. Plotseling liep ze op haar vader, die er dwaas verlegen bij stond, toe. „Lieve paps, ik ben zo blij", zei ze, hem een kus gevend. „En zie je er niet tegen op, dat ik je stiefmoeder wor vroeg Rose mary wat zenuwachtig. Ann omhelsde haar lachend. „Lieve hemel, neen!" riep ze en ze meende het ook. Toch werd de manier, waar op Rosemary en de dokter elkaar toelachten, haar bijna te machtig. Het leek wel, alsof zij beiden alleen op de wereld waren en er niemand anders was. Ann huiverde; ze voelde zich buiten de tovercirkel gesloten. „Mike zal het prachtig vinden", merkte ze wat hulpeloos op. „Dat hoop ik", zei Rosemary, nog enigszins bezorgd. „Ik weet het zeker", glimlachte Ann. „Hij vindt je zo iets als een to venares, Rosemary." Ze lachten alle drie maar bewaar den daarna het stilzwijgen. Ann zag, dat haar vader een blik op de klok sloeg. Hij dacht eraan, dat Rosemary over enkele ogenblikken spreekuur moest houden en verlangde ernaar, alleen met haar te zijn. Het leek alles zo vreemd, dat Ann het nog maar niet kon begrijpen. Haar vader an dermaal verliefd! En mevrouw Macy dan, dacht ze vol meegevoel. Die armearme mevrouw Macy! Het volgende ogenblik echter deed de ge dachte aan Joe haar alles zowel haar vader, als Rosemary en me vrouw Macy vergeten, behalve haar eigen verdriet. „Ik geloof, dat ik een bad ga ne men", zei ze toonloos en ging de ka mer uit. Ze sloot de deur achter zich en liep haastig de trap op naar haar eigen kamer, weer geheel ten prooi aan jammer en ellende. JoeJoe! O, nee zou ze het ooit kunnen dra gen Ann beleefde de volgende dagen het gevoel alsof ze droomde. Ze kon nog steeds moeilijk wennen aan het feit, dat Rosemary en haar vader elkaar liefhadden, ofschoon een en kele blik voldoende moest zijn om haar daarvan te overtuigen. Soms deed zelfs de kalme glimlach van dokter Derwent aan Rosemary's adres zijn oudste dochter pijn, Ann voelde, dat men haar niet nodig had en er waren ogenblikken, dat ze nadrukkelijk voorhield, dat het kin derachtig en onbekrompen was. Per slot van rekening had ze toch altijd het geluk van haar vader gewild en bovendien mocht ze Rosemary erg graag. Waarom moest ze zich dan ongelukkig voelen? Natuurlijk bleef Joe dagelijks in haar gedachten. Urenlang verdiepte ze zich in herin neringen aan met hem gevoerde ge sprekken, aan zijn zo uiteenlopende stembuigingen; geruime tijd ook in de vraag wat er zou zijn gebeurd, als ze vroeger had beseft, hem lief te hebben. Hoe kon ze toch zo blind zijn geweest Achteraf bezien waren Advertentie OENTOFDC houdt ze stevig op hun plaatst Uw gebit raakt niet meer los, wanneei U 's morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de ge hele dag een heerlijk gevoel van ze kerheid en welbehagen, want DENTO FIX doet zijn pliditl Dit moderne, anti septische poeder werkt als een be schermend kussen en houdl bovendien de adem fris, Prijs per strooibus slechts f 2,35) bij apotheken en drogisterijen. er toch allerlei dingen, die haar de ogen hadden moeten openen. Nu had ze het eindelijk ontdekt... en nu was het te laat. O, het zou misschien in elk geval te laat zijn gebleken. Vreemd toch, dat Joe, zo openhartig en vriendelijk, nooit een toespeling had gemaakt op zijn ver loving! Was die Madeleine jong en heel knap? De stem had anders de indruk gewekt, dat ze wel ouder dan Joe kon zijn, maar dat kwam mis schien door de angst, die erin had geklonken. Ann lag heel vaak onrustig in haar bed te woelen, terwijl uit de zit kamer. waar haar vader en Rose mary bij elkaar zaten, het vage ge murmel van stemmen tot haar door drong. De dagen werden nu korter en er was dikwijls mist, zodat Ann ge woonlijk in een geelachtige nevel naar huis wandelde. Het enige licht punt in haar leven was de tactvolle manier waarop Hubert haar uit de weg bleef. Hij had extra-lang vakan tie genomen en ze had hem niet te rug gezien. Meneer Lassels, die hem verving, was een rustige, al wat oudere man. Hij toonde zich aller minst verrast toen Ann haar betrek king opzegde en vroeg alleen uiterst vriendelijk, of ze bereid was, haar opvolgster wegwijs te maken. Ann begreep nooit ten volle, dat haar vader zo opgewekt kon zijn. Eigenlijk verdroot het haar, want ze zag er het bewijs in, dat züzelf, n> de dood van haar moeder, schrome lijk was tekort geschoten. O. ze had wel goed voor hem gezorgd, maar hem blijkbaar nooit de nodige hui selijkheid verschaft. John Derwent was een andere man geworden. Jonger, levendiger, altijd vrolijk en opgewekt. Nu vertelde hij zijn dochter ook wat hij haar tot nu toe had verzwegen dat zijn hart te wensen liet. „O, rrjpar ik ben best in orde kind lief", verzekerde hij geruststellend, toen hij haar angstige gezicht zag. Ze waren bij uitzondering eens met hun beiden, had Ann vol bitterheid gedacht en ze had eerst nauwelijks naar hem geluisterd. Vol schaamte had ze zichzelf haar „laag hartigheid" verweten. Tenslotte was het toch niet meer dan duidelijk, dat Rosemary gaarne met haar vader alleen was en dat hij zo'n samenzijn onder vier ogen eveneens op prijs stelde. Wanneer het nu eens Joe en haar zelf had gegoldenOch, ze was maar blij, dat het onver wachte nieuws haar gedachten even van Joe afleidde. „Maar paps, vindt de specialist dan. dat je ziek bent?" „Neen mal kind", zei hij teder, „al leen maar, da' ik me in 'acht moet nemen". „Weet Rosemary het „Ik heb het haai- dadelijk na mijn terugkomst verteld". CWordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6