PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britten nemen proeven met raket, die andere moet onderscheppen Treinramp op Jamaica Zeelands landbouwcijfers en die van de rest van Nederland BILT ONTWAPENINGSCONFERENTIE WORDT VANDAAG HERVAT N.T.S. BETREURT UITZENDING VAN NATIONAAL PROGRAMMA VERWACHT. 200e jaargang - no. 207 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.oo p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 sept. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») Q cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adrea oureau v. d. blad" 23 cent meer. Ziro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: vilsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 83, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwitraat 43, telefoon 20; Temcuzen. Brouwerijstraat 2; Zlcrlkzee. N. Bo:. r!-tr aat 24. tel.2« WEER ATOOMEXPLOSIE IN NEVADA Amerikaanse proef met raket Thor mislukte voor de derde maal Op het terrein voor atoomproeven in de woestijn van Nevada is gisteren de zestiende atoomexplosie van de Amerikaanse serie in dit jaar ontketent. De bom was ongeveer de helft kleiner dan die welke op het èinde van de Tweede Wereldoorlog boven Japan werden nergeworpen. De bom werd tot ontploffing gebracht op een toren van 150 meter hoogte. De paddestoel bereikte een hoog te van ongeveer negen kilometer. Een gigantische vuurbal, waarvan de kleur wisselde van helderrood tot oranje, steeg de lucht in nadat de stalen toren geheel tot as was verpulverd. Om de reactie van mensen te testen moest een groep van ongeveer honderd soldaten met volle bepakking door een baan met hindernissen rennen op ongeveer 4300 meter van de toren. De ballistische raket, die vrijdag van de Amerikaanse basis in Florida is afgevuurd heeft zijn doel niet be reikt, De raket was van het type Thor. Reeds tweemaal heeft men met een dergelijke raket proeven geno men, die beide mislukten. Het raket maakte een wijde boog en stortte in zee. In het Amerikaanse tijdschrift voor geleide projectielen en raketten werd zaterdag in een artikel gezegd dat de Russen waarschijnlijk van de Amerikanen hebben gewonnen in de strijd om het afvuren van het eerste intercontinentale ballistische projec tiel. Defensie De bevelhebber van de luchtver dediging in het noorden van Amerika, generaal Earle Par tridge, heeft meegedeeld, dat het mogelijk is een intercontinentaal ballistisch projectiel met een an der projectiel te onderscheppen. De Verenigde Staten moeten nu zo spoedig mogelijk een defen- Interpol arresteerde nóg een internationale oplichter. Interpol heeft zaterdagavond door de arrestatie van de pseudo-Duitser in Amsterdam, die daar en in Utrecht valse cheques van de Montreal Bank aanbood, ongetwijfeld een goede dag gehad. Het mechanisme van de or ganisatie draait op volle toeren om het, verleden en de relaties van de arrestant te ontrafelen. Het weekeinde is voor de interna tionale politieorganisatie wel extra goed geworden; omdat zondag in Pa rijs een andere internationale oplich ter is gearresteerd, die enige tijd ge leden een juwelier te Amsterdam tot zijn slachtoffers maakte met vervalste cheques van de Bank of America van 100 dollar. De gearresteerde, die zich in Am sterdam had uitgegeven voor de Amerikaan Hudek, is een Portugees (van wie men de ware naam nog moet uitzoeken) Het is bij het werk van Interpol in het algemeen van veel belang, zo merkt men van die zijde op, dat bij het 'Uitbetalen van cheques en het inschrijven in hotelregisters de gege vens uit paspoorten enz. nauwkeurig worden genoteerd en dat niet de hand wordt gelicht met de bepaling, dat cheques moeten worden getekend bij de aanbieding ter verzilvering. Duizenden Italiaanse zwarthemden hebben met geheven armen afscheid genomen van hun „Duce", wiens stof felijke resten aan de weduwe zijn vrijgegeven voor een herbegrafenis. siesysteem opbouwen, dat geba seerd is op dit nieuwe projectiel, aldus de generaal. Groot-Brittannië zal binnenkort proeven doen met een raket, die ge bruikt zal worden om de interconti nentale raketten met atoomlading te onderscheppen. De eerste proeven met dit wapen zullen nog deze maand op het proefterrein bij Maralinga in Australië worden gehouden. Resolutie Meer dan twintig afdelingen van de Britse liberale partij zullen op het congres in Southport een resolu tie indienen waarin wordt gevraagd om proeven met waterstofbommen te beëindigen. Militairen leggen beslag op hotel te Bandoeng. De Centrale Militaire Gezaghebber te Djakarta heeft beslag doen leg gen op het hotel „Savoy Homann" in Bandoeng. Deze maatregel werd ge nomen in het kader van de strijd te gen de corruptie. „Savoy Homann", het meest mo derne hotel in Indonesië, werd enige jaren geleden door Indonesische za kenlieden overgenomen van de Ne derlandse eigenaren. De verdere exploitatie zal geschie den onder toezicht van een door het centrale militaire gezag aangestelde beheerder. Prauwen sloegen om; 97 mensen verdronken. Nadat vier prauwen, die van Ta- rakan opweg waren naar Brits-Bor- neo, door een storm werden overval len en omsloegen, zijn 97 personen om gekomen. Van alle opvarenden werden er slechts vier gered. Zij werden, na dat zij twee dagen lang op zee hadden rondgedreven, opgepikt door een In donesisch vissersvaartuig. MACM1LLAN SCHRIJFT BOELGANIN Verzoek om Westers plan in gunstige overweging te nemen Premier Harold Macmillan van Engeland heeft in een brief zijn Russische ambtgenoot, maarschalk Boelganin, verzocht het westelijke plan voor een gedeeltelijke ontwa pening in „gunstige overweging" te nemen. „U behoeft maar te spreken en een werkelijke voort gang is verzekerd", schrijft de Brit se premier. Zoals bekend heeft de Russische afgevaardigde op de Londense ont wapeningsconferentie, Zorin, vorige week donderdag onmiddellijk na de officiële indiening van het westelijke plan verklaard, dat het niets van waarde bevatte. Macmillan zegt het te betreuren, dat Boelganin niet heeft geantwoord op de vragen, die hij in zijn brief van 14 juni stelde over de hereniging van Duitsland. De Britse minister her innert Boelganin aan diens verzeke ring dat de Sowjet-Unie wenst bij te dragen tot een blijvende vrede in het Midden-Oosten. Het Russische optreden van de laatste tijd was daar niet mee in overeenstemming. Macmillan deelt het standpunt van Boelganin, dat een vergroting van de economische samenwerking een be langrijk element is bij het verstevi gen van de betrekkingen. Zolang de internationale spanning echter zo groot blijft, kunnen de door het Wes ten ingestelde handelsbeperkingen niet worden opgeheven. De openbare mening in Engeland was „zeer geschokt door de Rus sische interventie in Hongarije". Het culturele contact tussen Engeland en de Sowjet-Unie is daardoor moei lijker geworden. Optimisten Harold E. Stassen, Amerikaans af gevaardigde bij de ontwapeningsbe sprekingen in Londen keerde gisteren naar de hoofdstad van Engeland te rug. Hij hoopt dat nog wel iets be reikt kan worden met Rusland. Stas sen heeft voor zijn vertrek een onder houd gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. De ontwape ningsconferentie zal vandaag worden hervat. Dit is een beeld van de grote H sodafdbriek in aanbouw te Delfzijl, die langzamerhand 11 haar voltooiing nadert. Aan het M H einde van dit jaar hoopt men de eerste soda te kunnen af- leveren; als de fabriek eenmaal op volle toeren draait zal zij een capaciteit hebben van H 170.000 ton per jaar. n minimum Acht mensen gedood bij auto botsing in Duitsland. Acht mensen kwamen maandag om het leven en twee werden zeer ernstig gewond tijdens een autobotsing op de autoweg tussen Mannheim en Dar- stadt. By het ongeluk waren een Ame rikaan en een Duitse auto betrokken. De Amerikaanse militair Donald Walcott reed met een grote snelheid, toen hij verblind werd door de kop lampen van een tegenligger. Hij had twee Duitse gezinnen in zijn auto. Karl-Heinz Moeckel, 32, en zijn drie kinderen van 6, 8 en 10 jaar, werden op slag gedood, toen de benzinetank van de Amerikaanse wagen ontplofte en beide auto's in vlammen opgingen. Drie inzittenden van de andere auto werden eveneens op slag gedood. De passagier, die naast Walcott zat stierf later in het ziekenhuis. Walcott ontkwam met talrijke schrammen. Slechts twee passagiers, mevr. Schoeckel en haar dochter Ange- lika, konden uit de brandende wa gen worden gered. De vierde inzit tende van de Duitse auto liep slechts lichte verwondingen op. DAG KONINGINNEDAG" Maatregelen genomen om herhaling te voorkomen Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Televisiestichting heeft een communiqué uitgegeven. Daarin verklaart het bestuur het ten zeerste te betreuren, dat onder zijn verantwoordelijkheid op 31 augustus 'n volstrekt onaanvaard baar nationaal programma is uit gezonden. Maatregelen zullen wor den genomen om herhaling van dergelijke fouten te voorkomen. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener, verklaarde nadat de N.T.S. haar communiqué had uitge geven dat hij met enige vertegen woordigers van de N.T.S. nadere ver klaringen over de uitzending heeft gekregen. „We zetten nu voorlopig 'n punt achter deze kwestie", aldus de staatssecretaris. Hij voegde er nog aan toe akte te hebben genomen van de mededeling volstrekt onaanvaard- Honderd en drieënzeventig mensen gedood Honderd en drieënzeventig mensen werden gedood en 400 anderen ge wond toen een excursie-trein van 12 wagens en twee diesel-locomotieven zondagavond even buiten het Kendal- station in Jamaica ontspoorde. Doktoren en verpleegsters werden met spoed naar de plaats van het on geluk vervoerd. Op de inwoners van het eiland is een beroep gedaan om bloed te geven voor de gewonde slachtoffers van het treinongeluk. Het ongeluk gebeurde, toen de trein na een bocht een brug van zeventien meter lengte naderde en remde. Door het remmen brak een koppeling. De twee locomotieven en twee rijtuigen reden door naar het station van Ken- dal. De volgende twee rijtuigen reden te pletter tegen de brug. De twee daaropvolgende kantelden en vijf rij tuigen stortten in een ravijn. Alleen het laatste rijtuig bleef op de berm staan. Er bevonden zich 1.500 katholieke pelgrims in de trein. Studie van prof. dr. Hofstee Van prof. dr. E. W. Hofstee, vroeger econoom bij het E.T.I. in Gro ningen verscheen onlangs een boek over leven en welstand ten platte- Iande in Nederland, waaruit wij enige Zeeuwse cijfers hebben geput, ter vergelijking met overig Nederland. Van de 169.100 ha, die Zeeland be slaat, bestaat 160.800 ha uit jonge zeeklei. Deze is licht van karakter in Zeeuwsch-Vlaanderen, westelijk en oostelijk Zuid-Beveland, noordelijk Tholen en St..-Philipsland en in het grootste gedeelte van Duiveland. Zij is zwaar in de overige delen. Hetzelf de beeld treft men ook aan in n.w. Friesland, noord Groningen, de kop van Noord-Holland, de Noordoostpol der en W.-Brabant. In deze gebieden is de grond zeer geschikt voor de ak kerbouw en het gemengde bedrijf Wat de verkaveling betreft, vinder, wij in Zeeland en dé genoemde delor van de noordelijke provinciën de zgn blokverkaveling, waarbiï de perce len onregelmatige rechthoeken vor men met de boerderijen verspreid over het land en de percelen er on- heen. Zij zijn niet bijzonder geschikt voor mechanisatie, maar bevredigend in dit opzicht, vergeleken met andere verkavelingen. Deze blokken treft men meestal aan op gronden, di? voor 1600 werden gewonnen. Binnen Zeeland vertoonden de ver schillende percelen In 1950 een ge middelde grootte, die op Walche ren de kleinste is van ons land en die in Z.-Vlaanderen en Noord-Be veland tot de grootste behoort. De afstanden van de boerderij naar de percelen zijn voor ons land het grootst in West Zeeuwsch-VIaande- ren, Noord-Beveland, Drente en Lim burg (10003250 m) voor wat de akkerbouw en in Zuid-Beveland (meer dan 1500 m) voor wat het grasland betreft. De gemiddelde boerderij-grootte verschilt voor Zeeland weinig met Nederland als geheel (meestal 10 12% ha), zij is groot op Noord-Beve land (ong. 21 ha) en in West Zeeuwsch-Vlaanderen (ong. 19 ha). De eigendom van het land by de boer komt het meest op de zandgron den voor, waar meer dan tweederde van het land aldus wordt geëxploi teerd. In Zeeland is dit cyfer niet zeer hoog n.I. lopend van Zeeuwsch-Vlaan deren (27 pet) met zijn grote buiten landse bezit tot Zuid-Beveland (47 pet). Ook de eigen arbeid van de boer en zijn gezin in tegenstelling tot het gebruik van landarbeiders is op de zandgronden zeer hoog (meer lian 90 pet) en voor Zeeland laag. .let laagste cijfer heeft Noord-Beve- and (minder dan 50 Dct), het hoog ste Walcheren (72 pet). De meeste '•ndarbeiders treft men in Gronin- n en de Noordoostpolder aan. Toch is de agrarische winterwer keloosheid in Zeeland niet hoger dan normaal met uitzondering van Tholen, dat hier alleen voor Goeree en oost Groningen uit de weg gaat. In overig Zeeland zijn de cijfers het hoogst in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hiermee klopt in grote lijnen het aantal man-werkeenheden per 100 ha bouwland, dat voor Nederland 21, voor West Zeeuwsch-Vlaanderen minder dan 15 en voor Zuid-Beve land 24 bedraagt. GRASLAND Permanent grasland komt in Zee land relatief het minst voor, alhoewel Walcheren en de Zak van Zuid-Beve land en het Platte van Schouwen nog wel kunnen „meedoen". Tuinbouw is relatief vrij frequent, rond Kapelle en Krabbendijke en voor uien e.d. in westelijk Tholen. Landbouwindustrieën zijn in Zee land, vooral door het ontbreken van zoet water, schaars. Van de 413 coöperatieve zuivelfa brieken telt Zeeland er 5, van de 164 (Vervolg op pag 2) Negende trekking bracht de honderdduizend Bij de negende trekking van de staatsloterij, vierde klasse is de honderdduizend uitgeloot op lot 15601. De series van het lot werden verkocht in 's-Hertogenbosch, Am sterdam, Den Haag, Hengelo en Hil versum. In Den Haag is van het nummer een kwart lot verkocht aan een lo terijclubje van broodbezorgers. Ver der werden een half lot en vijf twin- tigjes verkocht aan onbekenden. In Hilversum werd het lot verkocht in vier kwart loten aan particulieren. In Amsterdam is de helft van het lot verkocht aan een clubje, een kwart lot aan particulieren, een „twintigje" aan een groot drukkerijbedrijf en twee „tientjes" aan twee personen. In Hengelo heeft de collectrice het lot in zijn geheel verkocht aan een inwoner van Goor. En in Den Bosch is het lot verkocht in een kwart lot en verder in tientjes en twiatigjes. baar. Hij wilde ook aandacht vesti gen op de laatste zin van het com muniqué waarin maatregelen worden aangekondigd om herhaling van der gelijke fouten te voorkomen. „Aangezien geen misdrijf aan de orde is gekomen als bedreiging van de veiligheid van de staat, de open bare orde of de goede zeden", aldus de staatssecretaris, „beschouw ik de zaak voorlopig als afgehandeld." Het onderhoud over de bewuste te levisie-uitzending is gisteren gevoerd tussen de staatssecretaris, de vice- voorzitter van het N.T.S.-bestuur, mr. A. B. Roosjes, plaatsvervanger van de voorzitter, prof. dr. J. B. Kors O.P., die in het buitenland vertoeft, de heer J. W. Rengclink, commissa ris voor de programma's van de N.T.S. en de regeringscommissaris voor het radiowezen, prof. dr. L. J. M. Beel. De heer Rengelink verklaarde na dit onderhoud niets te hebben toe te voegen aan het commu niqué van de N.T.S- „Wat is er verder ook te doen?" zo zei hij, „er is een fout gemaakt, de fout is toegegeven en het zal niet meer voorkomen." Twee jonge mannen overvielen oude vrouw Twee jongemannen, de 22-jarige H. J. van D. en de 25-jarige I'. W. T., zijn maandag door de Utrechtse re cherche gearresteerd nadat zij ge tracht hadden op een oude vrouw, de 76-jarige mevrouw H. J. van der H., een roofoverval te plegen. De vrouw drijft een klein kruide nierswinkeltje in de Johan Kamp huisstraat te Utrecht. Om half vijf stapten de beide knapen de winkel van mevrouw Van der H. binnen. Toen de vrouw uit een achter het winkeltje gelegen woonvertrek kwam greep een der knapen haar beet en kneep haar de keel dicht. Hij drukte de oude vrouw tegen een schot waar op planken waren bevestigd. Op deze planken stonden flessen limonade en andere artikelen, die door de worste ling naar beneden vielen op de aan vallende jongeman. Hij schrok hier van dermate, dat hij de vrouw losliet en op de vlucht sloeg. Op het gillen van de vrouw, die volkomen over stuur was en het lawaai van de val lende flessen snelde een buurvrouw te hulp. Het weer in Europa Volgens de weerrappoi ten van gister avond 7 uur. Stockholm, licht bewolkt 15 gr. Oslo, zwaar bewolkt 15 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 17 gr. Aberdeen, regenbui 16 gr. Londen, zwaar bewolkt 17 gr. Amsterdam, licht bewolkt 17 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 18 gr. Parijs, geheel bewolkt 17 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 21 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 23 gr. Nice, licht bewolkt 23 gr. Berlijn, regenbul 18 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 18 gr. München. zwaar bewolkt 16 gr. Zürlch, geheel bewolkt 19 gr. Genève, zwaar bewolkt 20 gr. Locarno, zwaar bewolkt 23 gr. Wenen, onweer 19 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 18 gr. Rome, onbewolkt 28 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 24 gr. Mallorca, zwaar bewolkt 29 gr. MINDER WIND Toenemende bewolking met later In het zuiden van het land enige regen. Matige, tydeiijk zwakke veranderlij ke wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 4 september Zon op 5.58 onder 19.23 Maan op 16.53 onder 1.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1