Tweede Kamer begint dinsdag met vaststelling burgerlijk wetboek XPEDITIE r NIEUWS UIT DE KERKEN Honderd Papoea's gaan rietmassa te lijf MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZE EVV/BE COURANT 9 PERSONEN- EN FAMILIERECHT Na vakanties duiken kamerleden meteen in moeilijke materie (Van onze parlementaire redacteur) Nederland krjjgt een nieuw Burgerlijk Wetboek. Op dinsdag: 3 september a.s. staan de Tweede Kamerleden voor de moeilijke taak zich ln deze inge wikkelde materie te verdiepen en het eerste boek van het nieuwe Burger lijk Wetboek vast te stellen. De voorbereidingen hiervoor zijn reeds In 1947 begonnen. Het nieuwe Burgerlijk Wetboek zal de volgende onderdelen bevatten: boek 1: personen en familierecht; boek 2: rechtspersonen; boek 8: vermo gensrecht ln het algemeen; boek 4: erfrecht; boek 5: zakelijke rechten; boek 6: verbintenissen in het algemeen; boek 7: bijzondere overeenkom sten; boek 8: zee-, binnenvaart- en luchtvaartrecht en boek 9: rechten op voortbrengselen van do geest. Tenslotte, zo hoopt men, zullen bin nen het gebied van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek getrokken kunnen worden, alle regelingen, waarvan niet betwijfeld wordt, dat zij van burger rechtelijke aard zijn, dus de materie van het tegenwoordige Burgerlijk Wetboek (met uitzondering van het bewijsrecht)het wetboek van koop handel; het verenigingsrecht: de pri vaatrechtelijke overeenkomsten, ook voor zover zij, zoals de pachtover eenkomst en de collectieve arbeids overeenkomst, thans buiten de wet boeken staan; de rechten, op voort brengselen van de geest. Uiteraard zijn al deze dingen ook thans al geregeld, doch dat is ver spreid gebeurd. Men huldigt nu de opvatting, dat wat uit zijn natuur bij elkaar behoort, oolc bij elkaar gebracht dient te worden. Het bestaande Burgerlijk Wetboek dateert van 1838. Een grondige herziening was nodig geworden. Beroemd rechtsgeleerde De regering verzekerde zich daar voor van de hulp van een van de grootste rechtsgeleerden die ons land ooit heeft opgeleverd, prof. mr. E. M. Meijers, oud-hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden. Prof. Meyers was reeds voordat hy opdracht kreeg (1947) in 1941 be gonnen met het ontwerpen van de hoofdlijnen voor een nieuw Burgerlyk Wetboek. Er is niet «rostreefd naar een op een geheel nieuwe grondslag rustend bur- ferlijk recht. Aansluiting is gezocht ij die delen van het bestaande B.W., die in de praktijk deugdelijk zijn ge bleken en bij het recht, zoals dit zich op bevredigende wijze in het maat schappelijk leven heeft ontwikkeld. Er is dus niet geëxperimenteerd. Dat is maar goed ook, want de voorschriften van. burgerlyk recht bevatten de bezonken wijsheid van vele eeuwen. Prof. Meters heeft zijn gigantische werk niet kunnen beëindigen. Op 25 juni 1954 is hy plotseling overleden. Prof. mr. J. Drion, hoogleraar in Leiden, prof. mr. J. Ee-"-ens, advocaat- generaal bij de Hoge Raad en mr. P. J. de Jong, raadsheer in de Hoge Raad, zijn toen verzocht de arbeid van prof Meijers voort te zetten. Zij waren reeds nauw betrokken bij het werk van prof. Meyers. Adoptiewet reeds behandeld Enkele onderwerpen uit het nieuwe B.W, heeft het parlement al behan deld. Op 1 november 1956 is namelijk de adpotiewet titel 12 van boek 1 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek die in beperkte vorm adoptie van waarborgen omkleed, toelaat, in wer king getreden. En op 31 mei 1956 is de wet op de stichtingen titel 4 van boek 2 vastgesteld. Ook bij de wet van 14 juni 1956 tot opheffing van de handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw is een aantal be palingen van het B.W. in een nieuwe vorm gegoten. Dinsdag a.s. en de volgende dagen zal de Tweede Kamer zich verdiepen in boek 1 de titels 9 en 10 worden by een afzonderlijk wetsontwerp vastge steld cn derhalve beraadslagen over het personen, cn familierecht. Dat wil zeggen: zjj zal zich bezighou den met kwesties als het huwelijk, rechten en verplichtingen van echt genoten, de wettelijke gemeenschap van goederen, huwelijkse voorwaar den, ontbinding van het huwelijk, scheiding van tafel en bed, het vader schap en de afstamming van kinde ren, de minderjarigheid, de ouderlijke macht, voogdij en curatele. Vooral over de ontbinding van het huwelijk en scheiding van tafel en bed zullen hartige, principiële woorden gesproken worden. Intrede ds. Van Heezen in Meliskerke Na een jaar vacant te zijn geweest heeft de Gereformeerde Kerk te Me liskerke zijn nieuwe predikant be groet. Zondagmorgen werd ds. M. E. van Heezen in zijn nieuwe plaats be vestigd door ds. J. M. Spier van Sneek. Als tekst had deze gekozen 2 Timotheüs 4, vers 1 tot 5: „Dat gij het Woord Gods moet brengen on verkort, in alle eenvoudigheid." Des middags deed ds. Van Heezen zijn intrede, waarvoor hij als tekst had gekozen Hebreeuwen 4, vers 12 en 13 met als thema: „Dat wij ernst moeten maken met het woord Gods." Hierna sprak de voorzitter van de kerkeraad, ds. G. Beukelman, de nieuwe predikant toe. Na het zingen van gezang 29 sprak namens de clas sis van Middelburg en tevens als consulent van Meliskerke ds. P. van Til uit Middelburg. Namens de her vormde gemeente van de omringende dorpen. Zoutelande en Biggekerke, begroette ds. J. P. Wagener jr. uit Zoutelande ds. Van Heezen. Burge meester C. A. A. Adelaar voerde na mens de burgerlijke gemeente het woord. Intrede ds. P. Melse in Zonnemaire De gereformeerde kerk van Zonne maire, die ruim twee jaar vacant is geweest, heeft thans weer een eigen predikant. Zondagmiddag deed ds. P. Melse, die enige tijd geleden het be roep naar deze Schouwse gemeente aannam, zijn intrede in een stampvol le kerk, waar ds. J. Melse uit Ma- riënberg, hem tijdens de morgen dienst in het ambt had bevestigd. De nieuwe predikant, die als kandidaat te Vrouwenpolder woonde, stelde de eerste officiële dienst met zijn ge meente in het licht van Catechismus zondag 12, waar hij sprak over de hoogste Profeet, de Hogepriester en de eeuwige Koning, Na de verkondi ging van het evangelie trad een aan tal sprekers ds. Melse met welkomst woorden tegemoet. De eerste was ou derling N. Viergever, de waarnemend voorzitter van de kerkeraad, die aan het eind van zijn toespaak psalm 143 vers 10 liet toezingen. De consulent voor de gemeente Zonnemaire, ds. P. L. Schuddebeurs van Brouwershaven verwelkomde vervolgens zijn nieuwe collega, waarop de hervormde predi kanten van Zonnemaire en Noord- Gouwe, M. J. van Wijck en H. W. Buinink eveneens met een hartelijk woord ds. Melse begroetten. Tenslotte was het de loco-burgemeester van Zonnemaire, J. van Splunder, die na mens de burgelijke gemeente sprak. Ds, Melse, die met zijn komst de laat ste vacante plaats in de classis Zie- rikzee heeft opgeheven, bedankte aan het eind van de dienst alle sprekers. Dr. Weeda 85 jaar Dr. W. H. Weeda te Bussum, werd gisteren (zondag) 85 jaar. Dr. Weeda promoveerde in 1899 op een proef schrift „Joseph Butler als zedekun- dige beschouwd en gewaardeerd" tot doctor in de godgeleerdheid. Vervolgens was hij hervormd pre dikant te Cadzand en later te Ooster- land, alwaar hij op 20 december 1943 emeritaat verkreeg, Dr. Weeda nam in het Zeeuwse kerkelijk leven lange jaren een zeer vooraanstaande plaats in. Vele jaren was de jubilaris voorzitter en lid van de algemene synode der Nederlands Hervormde Kerk en secretaris van (Door overste G. F. Venema) e waren uit Mindiptanah vertrokken. We waren geland in de Ok Sibilvallei. We waren zelfs nieuwsgieriger dan de papoea's, die ons van minuut tot minuut in de vallei omringden, omdat de meesten hunner voor het eerst blanke mensen zagen. Wij hadden aanvankelijk geen oog voor onze donkere gastheren. We baanden ons kris kras een weg door het oneindig lijken de riet, we snuffelden over de grond of we iets heel kostbaars verloren hadden. Uiteindelijk vonden we wat we zochten: een geschikte plaats voor de aanleg van een vliegveld. Een geschikte plaats? Het was nog een baaierd van wilde begroeiing. Maar allemaal waren we het er over eens, dat het hier moest komen of nergens. Jean Cecille, de piloot, was blij het eindelijk eens wat rustiger aan te kunnen doen. Hij zag in alles en allen belagers van zijn vliegtuigjes. Zo'n belager zag hij ook in de papoea, die bij een tussenlanding op de terugweg uit de vallei naar Mindiptanah doodkalm in zijn helikopter was gestapt, en tijdens de afwezig heid van Cecille de veiligheidsgordel maar vast had dichtge maakt. Hij deelde Jean heel laconiek mee, dat hij „voor bood schappen naar Mindiptanah moest". De piloot keek hem wantrouwend aan, maar vond het veiliger de man maar mee te nemen, in plaats van schade tg doen aan de good will van de expeditie en de man te weigeren. Zo naakt als hy was, werd de papoea overgevlogen naar Min diptanah, constant argwanend door Cecille bekeken. Maar het ging allemaal prima; zonder enig bezwaar accepteerde de papoea het feit, dat hij voor het gratis vliegtocht je vier dagen terug moest lopen. Onze ervaringen in de vallei van Ok Sibil waren wonderlijk. Op een hoge oever langs de ri- Zó was onze keuken: ivat palen, wat pannen en wat potten. spanning kijkt de heer Izaac Pois nnier, één van de deelnemers trekker-behendigheidswedstriji zaterdagmiddag te Bchoondijk ird gehouden, om naar de wiebelen melkbus op de aanhangwagen '.t lukte hem deze recht te late, tan, terwijl hij één van de lastigst idernissen van het tamelijk zwar parcours neemt. (Foto P.Z.C. Onafhankelijkheid van Malakka uitgeroepen Tijdens een plechtigheid in Merdeka-stadion te Koeala Loemj s zaterdagochtend de onafhankelijk ield van de federatie Malakka uitge Premier Abdoel Rahman las de on ifhankelljkheidsverklarlng voor, dii ie hertog van Gloucester, als verte jenwoordïger van koningin Elizabeth iem overhandigd had. De belangstelling van het publtel /oor de plechtigheid was niet z< groot, een gevolg van de regen die ii stromen neerviel. Het stadion, da 25.000 kan bevatten kan, was hal rol. De hertog van Gloucester verklaar ïe bij de overhandiging van de onaf ïankeüjkheidsverklaring ervan over :uigd te zijn, dat de onafhankelijkheii /an Malakka niet het einde van d' ïauwe betrekkingen tussen Malakki m Engeland zal betekenen. De premier las de onafhankelijkheids /erftlaring eerst in het Maleis ei Jaarna in het Engels voor. Daarna werd de vlag van Malak '3 gehesen, terwijl een muziekkorp :ipf volkslied speelde. De plechtigheid werd besloten me riet voorlezen van een vers uit de Ko '■an. 101 saluutschoten van kanonnen ?en gebed van tien minuten van all aanwezigen en het loslaten van hon ierden gekleurde ballonnetjes. i Dr, M. Weisglas, adviseur voor exter ie betrekkingen van het verbond vat Nederlandse werkgevers en het centraa sociaal werkgeversverbond, zal per 1 november 1857 deze verbonden veria ten om als algemeen vertegenwoordige zan de Nederlandse Industrie in diens te treden bij de stichting vertegenwoor liging ln Indonesië van de provinciaal kerkbestuur in Z land. Ook had hij een aandeel in bijbelvertaling van het I 3 Bijbelgenootschap. vier, dichtbij de plaats waar we in het riet het vliegveld geprojec teerd hadden, was ons bivak ge bouwd: een houten geraamte, be dekt met een paar grote stukken zeildoek. Het klimaat was er verrukke lijk, zjj het wel erg vochtig. Na de tropische hitte bij het doortrek ken van de laagvlakte, was het ons hier op twaalfhonderd meter by na té fris. Touwtje De bevolking scheen zich van de kou niets aan te trekken. De papoea's liepen geheel bloot rond. Een hele enkele kou kleum droeg een touwtje om zijn middel Fluisterde hij hen VI, Slot een toverformule n? Onze moderne beschaving trok ze kennelijk wel aan. Zelfs 's nachts lieten de papoea's ons niet in de steek. Ze bouwden vlak bij ons onderkomen zelf een bivak, om maar niets van onze verrich tingen te hoeven missen. Hun standaard-uitroep van ver bazing en ook teveredenheid was niet van de lucht. Ze riepen maar fif<Rtc.r elkaar ..mok mok". We moesten het ons, terwille van de goede verhoudingen, laten welge vallen dat we regelmatig betast werden. Vooral onze haren, die niet krulden en ook niet met klei bestreken waren, vonden ze zo in teressant, dat ze iedere kans waarnamen om er in te wroeten. Hinderlijk, maar we konden er niet onderuit. We creëerden door onze meegaandheid een vriend schapsband, die achteraf zou blij ken van ontzettende waarde te zijn. Ergerlijke baldadigheden van nozems in Londen Een ware veldslag heeft vrijdag avond plaats gevonden tussen de Londense politie en een honderdtal I.ondense nozems, die zich voorzien hadden van ijzeren staven, pikhouwe len en zelfs met scheermessen en fietskettingen. Het gevecht duurde een half uur. ZeB nozems werden gear resteerd, de anderen vluchtten. Acht politiemannen moesten worden behan deld voor verwondingen aan het ge zicht. anderen hadden een shock op gelopen. De onrust begon, toen drie bendes nozems op drie verschillende stations in de ondergrondse stapten en daar de zittingen losscheurden en lampen kapot sloegen. Bij Mays'orook Park, waar een kermis was, stapten ze uit en gingen de kermis op. De kermislui sloten onmiddellijk hun tenten, waar op sommige teddy boys met hen be gonnen te vechten. Ook andere ker misbezoekers raakten erin gewikkeld, totdat enkele politiewagens versche nen. De nozems begonnen de agenten te stenigen en de veldslag begon. Sommige politiemannen werden tegen de grond geslagen, waarna de nozems op hen gingen staan. Politie zoekt naar pseudo-politiemannen De Rotterdamse politie zoekt.op 't ogenblik naar twee knapen van on geveer twintig jaar oud met een zo genaamd bebop-uiterlijk, die donder dagavond als pseudo-politiemannen een chauffeur hebben aangehouden. Een 29-jarige chauffeur kwam de po litie vertellen, dat de knapen hem met een zwaaiend rood licht hadden gedwongen zijn personenauto op de Goudse Rijweg te stoppen. Zij zeiden van de politie te zijn en sommeerden hem mee te gaan naar het hoofdbu reau van politie, omdat de verlichting van de wagen niet in orde was, Bei den stapten bij hem in de auto en één man nam zelfs het stuur over. Voor zij wegreden drong nog een vijftal'mannen in de wagen, van wie één de chauffeur een klap in het ge zicht gaf. Daarna ging het vijftal weer weg. De auto kon toen wegrij den. Op het Hofplein slaagde de ohauffeur er in de aandacht van hei publiek te trekken. De pseudo-politie mannen brachten toen de auto tot stilstand en wisten tussen het publiek te ontkomen. Bij K. B. is in de provinciën Noord- Holland en Zuid-OSolland benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland, mr. F. M. A. Schokking te Wassenaar. i Na een enkele dag reeds be merkten we, dat de eerste invloe den van onze beschaving bij de papoea's doordrongen. Een leeg Unox-blikje zonder bodem of deksel gold onmiddellijk als een eerste klas versiering rond de arm. 'n Leeg rolletje van leukoplast bleek precies in 't gat van een papoea-oor te passen; de drager van het nieuwe oor-orna ment werd een enthousiast sup porter voor ons. Tal van Papoea's liepen rond met de labels van onze koffers rond hun hals: FLY K.L.M, Raadsel Maar het was allemaal zin vol, want Hei-mans (die met zijn collega Dracht te voet naar de vallei was doorgedron gen) vond het klimaat rijp om de papoea's te winnen voor iets. waar ze nog nooit van gehoord hadden en waarvan ze ook de zin niet begrepen. In de omgang met de bevol king bleek Hermans weer de juis te man op de juiste plaats. Hoe hij het klaar speelde zal wel al- tiid een raadsel blijven, maar op de morgen van de eerste juli za- Economische opbouw in Nieuw-Guinea gaat langzaam „We hebben kunnen constateren, dat de afgelopen vier jaar wel veel in verricht bij de opbouw van de ste delijke centra in Niruw-Gnioei, In an dere opzichten hebben wij dit weer niet kunnen constateren", dit zeiden de Tweede Kamerl'-den, de heren De Graaf (k.v.p.) en De Kadt (p.v.d.a,), die met de Eerste K-rnerlcden Derk- sen (k.v.p.) en Van Meel (k.v.p.) als eersten van de parlementaire missie naar Nieuw-Guinea, zondag per vlieg tuig in Nederland terugkeerden. Op een vraag of de ervaringen mee- of tegengevallen zijn. zei de heer De Kadt, dat een antwoord hierop moei lijk is. „In een aantal opzichten is het meegevallen, in een aantal andere op zichten is het tegengevallen". De vier Kamerleden zeiden wel, dat' de faci liteiten, waarover het gouvernement van Nieuw-Guinea thans beschikt om het beheer over dit gebied te voeren, zijn meegevallen cn belangrijk ver beterd. Op vragen antwoordde de heer De Kadt voorts, dat de economische op bouw in een aantal aspecten zeer langzaam gaat en van zeer bescheiden aard is, Ook in andere gevallen is de verwachte opbouw niet tot stand ge komen. De heer De Graaf voegde hier aan toe, dat men in Nieuw-Gui nea niet precies weet. langs welk pa troon men moet werken. „Maar ook in Nederland zelf is nooit een plan ontwikkeld", zeide hij. Radiorede mej. dr. Klompé Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappeljjk werk, heeft zaterdag in een radiorede, die zij in het nationaal radioprogramma hleld.'Be luisteraars gevraagd om door een extra gift aan het Koningin Wil- helminA-fonds voor de kankerbestrij ding. aan prinses Wilhelmina hun dank, hun aanhankelijkheid en hun eendracht te tonen. Zij hield de rede ter inleiding van de jaarlijkse collec te voor het fonds. Mevr. Roosevelt naar Sowjet-Unie Mevrouw Roosevelt, de weduwe van president Roosevelt, is vrijdag uit New York naar de Sowjet-Unie vertrokken. Zij reist als journalist. De Oostenrijkse bondskanselier dr. Julius Raab, die zaterdag tijdens zijn bezoek aan een landbouwtentoonstel ling ln Linz door een lichte beroerte getroffen werd. heeft een verlamming van het rechterbeen. De toestand van de patiënt is echter niet ernstig. Ons bivak in de vaUei van Ok Sibil. gen we stomverbaasd hoe ruim honderd zwarte naakte bergbewoners met volle kracht en onder luid gezang het riet te lyf gingen. Ze deden het met een overgave alsof het riet plotseling hun ergste vjjand was geworden. Op die dag was het doel van de voorexpeditie bereikt; er was een begin gemaakt met d :nleg van een vliegveld, in een gebied waar dit voor onmogelijk werd gehouden. De grote expeditie van 1958 kon doorgaan. Dankzij de papoea's die door Hermans een toverfor mule hadden ingefluisterd gekre gen. Welke formule? Het kon ons eigen,i!k niet meer scheien, want we zagen dat het riet week voor de vechtlust van de naakte man nen. We waren er dankbaar voor. Die avond dronken we onder elk aar een fles cognac leeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5