Schipper van „Ena" bestal ook redder Zeeuwse Almanak OPENLUCHTSPEL IN THOLEN Douwe Egberts ZILVER-SHAG M c ATTRACTIEF PROGRAMMA OP DE „ZEEUWSE PIJPERDAG" SCHOLEN AAN OLMENLAAN IN MIDDELBURG GEOPEND Iwin *°s; Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 Uit kast 5400 frs ontvreemd De 21-jarige Belgische schipper van he| gezonken motorschip „Ena", J. S. uit Gent, die zaterdagmorgen voor de Justitie te Middelburg werd geleid omdat hy van zyn gastheer, de heer Juc. S. te Wemeldinge, een geldkistje met f 5500 wegnam, blijkt thans ook nog van zyn collega-schipper van de „Migna", die hem en zijn gezin nota bene van het zinkende schip redde, 5400 Belgische francs te hebben ge stolen. Juist toen S. op transport naar Mid delburg zou worden gesteld, kreeg de Gereformeerde vrouwen in Middelburg bijeen op provinciale dag De gereformeerde vrouwenvereni gingen in Zeeland houden op donder dag 26 september in de Schouwburg te Middelburg een „provinciale dag In de morgenvergadering zal als spreekster optreden mevrouw E. Don- nerHonig te Broek op Langendijk, met als onderwerp „Geen tijd". In de middagvergadering zal ds. W. F. M. Lindeboom uit Zwijndrecht spreken over „Wij zijn verblijd Zijn wij verblijd?*' Districtsverpleegster Ter verduidelijking van het bericht, waarin werd medegedeeld, dat er een districtsverpleegster voor de kanker bestrijding in Zeeland is aangesteld, vestigen wij er de aandacht op, dat deze verploegater is aangesteld door het bestuur van de Stichting voor de Kankerbestrijding, een stichting die uitgaat van de Kruisverenigingen. De districtsverpleegster staat in dienst van alle medici in of buiten de zie kenhuizen in Zeeland. Oostkerk thans gesloten voor kerkdiensten De kerkvoogdij der Hervormde ge meente vun Middelburg heeft zich eerder dan verwacht genoopt gezien de Oostkerk door de in uitvoering zijnde restauratie-werkzaamheden te sluiten. In verband met deze sluiting zullen in de Nieuwe Kerk twee ochtenddien sten worden gehouden en wel één om 9 uur en één om half elf. De nieuwe re geling is zondag j.l. ingegaan. Proefvaart verbouwde „Sperwer" Vorige week werd op de Grevelln- gen te Bruinisse de proefvaart ge houden van het bewakingsvaartuig „Sperwer" van het bestuur der vis serijen op de Zeeuwse stromen, dat werd verbouwd door de firma Duh vendijk en Zonen te Bruinisse, Bij deze proefvaart waren onder andere aanwezig ir. Dorst, voorzitter van het bestuur der visserijen en de heren Rock en Riezebos van de scheepvaartinspectie van de rijks- vaartuigendienst. rijkspolitie te Wemeldinge telefonisch bericht van de schipper van de „Mig- na", die inmiddels al naar België was doorgevaren, dat hy 5400 francs uit een kast in zyn kajuit miste. Hij had even tevoren die onaangenamen ont dekking gedaan en vermoedde, dat de schipper van de „Ena" zich mogelijk aan deze diefstal had schuldig ge maakt. Nadat de „Ena" in de nacht van 23 op 24 augustus in de Witte tonnen Vlije, op de achtersteven van de „Mig- na" was gebotst en met een vernielde voorsteven op de plaat was gezet, bleef de „Migna" in de nabijheid om assistentie te verlenen. Toen het niet langer verantwoord was om aan boord van de „Ena" te blijven, nam de be manning van de „Migna" 's nacht» schipper S. met zijn vrouw en baby over. De schipbreukelingen werden gastvrij ontvangen in de Kajuit, waar ze ook hun nog geredde kleren kon den opbergen. Bij die gelegenheid zag S. In een kast een stapel geld liggen, deed een greep en eigende zich ongeveer 5400 francs van zijn redder toe. De man heeft zaterdag by een hernieuwd ver hoor bekend ook deze diefstal te heb ben gepleegd. Een gedeelte van het geld, hy had voorgegeven dat het zijn eigendom was, had hy nog bij zich. Een ander deel moet hjj aan zyn vrouw hebben gegeven, die Inmiddels met haar kindje naar België is ge reisd. Atoomcentrale van „De Schelde" De N.V. Kon. My. „De Schelde' te Vlissingen heeft aan een Neder landse Elektriciteitsmaatschappij een aanbieding gedaan voor de le vering van een complete atoom centrale, met een nuttige produktie van 150.000 k.W. Deze activiteiten by „De Schel de" op atoomgebied konden ont plooid worden in samenwerking met de Nuclear Power Plant Co. In Knutsford, hoofdontwerpers en fa brikanten van de eerste atoomcen trale te Calder Hall in Engeland. Gecompliceerde botsing nab\j Krabbendijke Op de splitsing van de Rijksweg en de Dorpsstraat te Krabbendijke, nabjj het pompstation, gebeurde zaterdag middag rond drie uur een gecompli ceerde autobotsing, waarbij drie per sonenauto's waren betrokken. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor en de materiële schade viel mee. De heer F. M. uit Rilland Bath had, komende uit de richting Goes, zijn wagen aan de rechterkant van de weg geparkeerd om in afwach ting van een tegenligger uit de rich ting Bergen op Zoom de Dorps straat te kunnen indraaien. Een even eens uit Goes komende auto, bestuurd door L. J, v. N. uit Eindhoven, kwam met de wagen van M. in botsing, evenals een auto, bestuurd door mej. J. G. F. v. B. uit Antwerpen, die weer achter v. N. reed f Advertentie} Wie van goud-gele kiest Het is Uw beste en geurigste keus. Zo'n pakje Douwe Egberts Zilver-Shag is een en al fijne smaak en milde geur. Nieuw element in Delftse groentijd Studenten naar Schouwen-Duiveland In de groentjjd van het Delfts Btu- denten Corps te Delft is ditmaal een nieuw element gebracht. Samen met eerste en tweedejaarstudenten zullen de groenen drie dagen gaan werken bjj ae Herverkavling in Schouwen en Dqlveland, waar zy in kampen zullen worden ondergebracht. Men be schouwt dit niet alleen als een goede bezigheid maar men ziet er ook een verlichting in voor de gang van za ken in op de sociëteit „Phoenix", wel ke thans een verbouwing en uitbrei ding ondergaat. Reeds vorig jaar kampte men er met ruimtegebrek en men verwacht, dat dit zich nu min der laat voelen als twee groepen ge durende drie dagen naar Zeeland gaan. Faillissementen in juli. Het aantal uitgesproken faillisse menten in Nederland in juli bedraagt 90 tegen 93 in dezelfde periode in 1956, In Zeeland werd in deze maand é#n faillissement uitgesproken (twee in juli 1956). Het totaal aantal uitgesproken fail lissementen van 1 januari tot en met 31 juli 1957 bedraagt 735, tegen 687 in die periode in 1956. STERTOCHTEN EN TAPTOE Geslaagde feestdag in Kamperland Het tamboers- en pijpercorps „Nico- leen" te Kamperland heeft het zater dag b'yzonder goed getroffen met het weer. Geen regenbuien hebben de feestelykheden 'n ogenblik verstoord en de talrijke bezoekers hebben kun nen genieten van een zeer attractief programma op deze Zeeuwse pyper- dag. Behalve de organiserende ver eniging waren er clubs uit Goes. Mid delburg en Biezeljnge en zy hebben er allen aan meegewerkt om deze dag voor Kamperland tot een feest dag te maken. Om opgeveer 4 uur maakten de ver enigingen afzonderlijk stertochten door het vrolijk vlaggende Kamper land, waarna gezamenlijk opgemar cheerd werd paar het sportveld. Het was een aantrekkelijk gezicht de groepen in hun fleurige uniformen te zien voorbijmarcheren, met een vlot te strakke pas, alsof het dagelrjks werk was! Ook op het sportveld was veel publiek aanwezig en dat 't gebo den programma geappricieerd werd, VAN TOT MOSSELTHERMOMETEK Waarschijnlijk niet ten onrechte wordt er in mosselkwekerskringen in Zeeland gevreesd voor een terug gang van de export naar Frankrijk, omdat tengevolge van de financiële moeilijkheden, waarin dit land ver keert de invoer, die eerst geliberali seerd was, Uians weer is gecontin- geerd. Gelukkig is er gedurende de afgelopen weken nog niets van te merken geweest. De verzending naar Parijs is echter nog niet begonnen. De export naar België en Noord-Frankrijk en de voorraadvorming voor de export naar liet overige Frankrijk dragen er toe bij, dat de „thermometer" van de ex port gemeten naar de gezamenlijke capaciteitscijfers snel stijgt. Niet alle kwekers profiteren hier op het ogen blik reeds van, maar het percentage, dat al aan de levering deelneemt, is zeer groot. DERTIG JAAR WETHOUDER Op 6 september aanstaande zal de heer P. de Koeijer gedurende dertig jaar onafgebroken wethouder van de gemeente Yerseke zijn ge weest. In 1919 deed hij voor de C.H. MARSLEGENDE Er is de afgelopen dagen enige op winding ontstuan rond een vreemd soortige plant in de tuin van een Ziertkzeese ingezetene. De Britse Vliegende Schotel Vereniging" is er zelfs aan te pas gekomen en het be stuur van dit illuster gezelschap be toogde niets meer en niets minder dan: ,J)ie plant is afkomstig van Mars!" Die van Mars, zo redeneerden de Britten, hebben moeder aarde ge bombardeerd met plantemaden. Óok in Engeland waren vreemdsoortige planten gevonden en het exemplaar in Zieriksee zou er mee overeen stemmen. Het ging allemaal om een stekelige plant met een vreemd soort zaadbol len. waar bruine pitjes in zaten. „Onkruid"redeneerde onze man in Zierikzee, ,j?ee, een Marsplant", zeiden de Engelsen. J)e geleerden hebben tenslotte voor een bevredigende verklaring gezorgd. „IIct is een doornappel"vertelden ze en daarmee was de Marslegende snel en grondig ten einde..,. U. zijn intrede in de gemeenteraad. In 1927, op 6 september dus, volgde zijn benoeming tot wethouder. Sedert 23 januari 1934 is de heer De Koeijer ook loco-burgemeester. De waardering voor het vele goede werk van de heer De Koeijer kwam reeds bij zijn 70ste verjaardag zo treffend naar voren; H.M. de Koningin be noemde hem tot ridder in de Orde van Oranje-NasaauDat was in fe bruari 1953. Na de bevrijding is hij tot op het tijdstip van de benoeming van burge meester A. C. Willemsen waarnemend burgemeester geweest. Als ambtenaar van de burger lijke stand heeft de heer De Koeij er na 1945 .niet minder dan 550 huwelijken gesloten. En als deze eenzelfde karakter dragen als de carrière van de heer De Koeijer, heus, dan zijn er weinig echtschei dingen te verwachten Op de jubileumdag zal de heer De Koeijer tijdens een bijzondere raadsvergadering een passende hulde worden gebracht. MYXOMATOSE In Terneuzen hebben de leden van de konijnen- en pluimveehoudersver eniging „Terneuzen" die in ,,'s Lands Welvaren" in algemene verga dering bijeen waren besloten de zogenaamde tafelkeuring uit te stel len. Zaterdag 7 september zou de keu ring worden gehouden, maar nu is zij, in verband met de thans weer heersende myxomatose zes weken uitgesteld. De officiële keuringsda tum zal in overleg met de keurmees ter opnieuw worden vastgesteld. De toneelvereniging „Ons Genoe gen" uit Tholen heeft zaterdagavond', ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhelmina in het ge meentepark met veel succes het his torische openluchtspel „In Naam van Oranje" van J. Sjoerds opgevoerd. Bijna tweeduizend aandachtige toe schouwers uit de stad en het eiland Tholen en uit West-Brabant hebben deze voor Tholen eerste opvoering van een openluchtspel met grote be langstelling geyplgd. De sfeer, waarin het stuk werd ge speeld, de rustige omgeving en voor al de aankleding, décors, kostuums, geluid en verlichting, droegen veel bij tot het slagen van deze opvoering- Een woord van lof dient bovenal te worden toegezwaaid aan het adres van de vertolkers, die stuk voor stuk uitstekend spel lieten zien. In drie taferelen werden de toe schouwers meegenomen naar de Dil lenburg, het geboortehuis van Willem van Oranje en het Prinsenhof te Delft, de plaats van de laffe moord. Het stuk werd met grote aandacht gevolgd. De burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven, sprak het slot woord. Hij wees er "op. dat dit eerste openluchtspel een succes is geworden en sprak de hoop uit, dat het niet bij dit éerste openluchtspel zal blijyen, (Slot van pag. 1) trok, dat de school al 90 jaar be staat. De vereniging heeft thans bijna 600 leerlingen onder haar hoede, in een complex, dat meer dan zes-en- een-halve ton heeft gekost. Was de school in de jaren voor da tweede wereldoorlog reeds keer op keer ver bouwd, in 1946 bleek do ruimte we derom onvoldoende. Zo rees in 1952 het denkbeeld voor één nieuwe school, een denkbeeld, dat gelukkig later door een dubbele gedachte werd verstoord Beving De loco-burgemeester van Middel burg, de heer J, W, Kögeler, was de eerste, die na het openingsceremo- nieel een felicitatie uitsprak, „Wij verheugen ons met U" zo sprak de loco-burgemeester, „maar het is een verheuging met beving". De gemeen te moet jaarlijks 40.000,op de gebouwen afschrijven en dat is, met een begrotingstekort van zes ton voldoende om een klein beetje te be ven Zaterdagmiddag zijn de beide door ir. F. H. Klokke ontworpen scholen van de vereniging De Christelijke Burgerschool", die aan de Olmenlaan te Middelburg verrezen, officieel ge opend. De Middelburgse kunstschilder Raymond Kimpe bracht zowel in het gebouw voor lager onderwijs als in de nieuwe ulo-school een wandschil dering aan. Tijdens een geanimeerde bijeenkomst na de openingsplechtig heid raakte ir. Klokke (links) in ge sprek met Raymond Kimpe (rechts). Op de achtergrond Kimpe's wand- schildering „Jezus in de tempel". Maar deze „aderlating voor de ge meente", zoals hij het noemde, stond de heer Kögeler niet in de weg om de nieuwe gebouwen „een paar mo delscholen" te noemen. Hierna spraken velen nog eep feli citatie uit. Zo voerden het woord ds. P. Kloosterman, inspecteur C.V.O. te Kloetinge, de heer J, A. van Ben- nekom, directeur van de chr. kweek school te Middelburg, de heer I. van Noppen, hoofd van de geref. school voor l.o. aan de Heerengracht die namens de collega's sprak de ar chitect, ir. F. H. Klokke, de heer W. de Haan, namens de chr. h.b.s., de heer J, M. Goedemondt te Vlissingen, de aannemer, de heer W. S, Pouwer te St. Laurens, die het glas- en schil derwerk verzorgde, de heer R. A. Swanborn, het hoofd van de u.l.o.- school, de heer C. Kranendonck, hoofd van de l.o.-school, de heer A. P. Steketee, onderwijzer (het oudste personeelslid) en tenslotte de heer G. H. Luyendijk, die namens de ou ders een prachtige piano aanbood. Ook de architect, de aannemer, de schilder en het personeel lieten hun woorden met een stoffelijk blijk ver gezeld gaan. In zijn dankwoord be trok de heer Batten de beeldhouwer Ph. ten Klooster uit Veere, van wiens hand de beeldengroep is, die aan het l.o.-gebouw werd aange bracht en de kunstschilder Ray mond Kimpe uit Middelburg, die de hall in beide scholen van een fraaie muurschildering voorzag. Ds. J. van Woerden sloot de openingsbijeenkomst met dank gebed, waarna een verversing werd gebruikt en de scholen door de vele belangstellenden werden bezichtigd Bommen uit tijd van Napoleon in Bergen op Zoomse bodem Tydens de werkzaamheden voor de aanloopwegen van het nieuwe viaclukt over de spoorlün Bergen op Zoom Vlissingen heeft men diverse vuur- bommen en andere werpgranaten uit de tijd van Napoleon uit de grond ge haald. Een inwoner van Bergen op Zoom heeft de politie er op attent gemaakt, dat men bij de afgraving van zand op het plein XIII te Bergen op Zoom, zou kunnen stuiten op granaten en ander oorlogstuig, dat na de vlucht van de Duitsers in de zogenaamde éénmansputten was gestopt. Omdat daar tamelijk veel gevaar aan was verbonden, had de politie op het ter rein van de werkzaamheden waar schuwingsborden geplaatst. Vrijdag morgen. toen leden van de münoprui- mingsdienst het terrein kwamen af zoeken, deden zjj de verrassende vondst Onder het Napoleontische oor logstuig waren bommen, gevuld met ongeveer 50 kilogram zwart kruid. Ook uit latere oorlogen heeft men nog handgranaten en scherven naar boven gehaald, maar het gezochte krijgsmaterianl werd nog niet gevonden. Kaartwedstrijd In hotel „Centraal" te Terneuzen werd voor de leden van de daar ge vestigde kaartclub een wedstrijd ge houden. waarvan de uitslag luidt als volgt: 1. J. Romeijnsen; 2. F. Bracke; 3. L. Dieleman. bleek wel uit het gulle applaus. Alle verenigingen getuigden hier op wer kelijk voortreffelijke wijze van hun Hunnen. Er werden ingewikkelde fl» guurmarsen uitgevoerd en ip het by» zonder komt toen wel de instructeurs yan al deze verenigingen een woord van lof toe voor de wyze, waarop z(j met hun, ook zeer jonge, leden aeze figuren hebben ingestudeerd. Tenslotte werd afgemarcheerd naar het terrein van de fa. Schippers, waar een massale taptoe werd ge houden. Al met al was het voor de organiserende vereniging „NiColeen" een bijzonder geslaagde dag.Er werd door alle verenigingen met enthou siasme gewerkt, het weer hield zich de gehele dag uitstekend, er was bij zonder veel publiek op de been en het was een prachtige propaganda. Rest ons noe- te vermelden dat ..Ons Ge noegen" na afloop nog een concert ln de muziektent gaf. dat ook door ve len werd beluisterd. Hondenshow in Middelburg op 19 september a.s. Op donderdag 19 september a.s. houat op liet terrein van het dieren asiel aan het industrieterrein nabij de Veerseweg to Middelburg de Zeeuwse vereniging tot bescherming van die ren „Dioren in nood" een hondenshow. Het gaat niet om de mooiste hond maar om de beste verzorging, zodat elke hondeeigenaar aan deze show kan deelnemen. Er worden cijferp ge- eeven voor verzorging in het bi" het onderhoud van de huli omgang met de baas of bazin enz. De jury voor deze show zal bestaan uit 'mevrouw J. B. Sissingh-Eerlapd te Vlissingen en de heren E. P. Olden- kapip, dierenarts te Meliskerke, A. A. Elzerman, dierenarts te Goes en C, J. Jongepier. inspecteur te Middel burg. De winnaars kunnen aardige priïzen verdienen. Des avonds om acht uur wordt in café-restaurant „Wöhler" de prijsuit reiking gehouden. Dokter Elzerman zal de show bespreken, waarna dokter OJdenkamp een causerie zal houden oyer de voeding van de hond- Voorts zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. In Goes wordt een dergelijke show gehouden op 4 oktober a.s. op het terrein van de Zeeuwse Voedermaat schappij aan de Westhavendijk, Duits kinderkoor zong op Miniatuur Walcheren Het 60 leden tellende „Bochumer Stadtischer Kinderchor" uit de Duit se stad Bochum, dr.t vorige week de gast was van „Jong Leven" uit Vlis singen, heeft zaterdagavond een uit voering gegeven op Miniatuur Wal cheren in Middelburg. Een groot aan tal toehoorders heeft een uur lang aandachtig toegeluisterd naar de jon gens en meisjes, die onder leiding van dirigent Richard Schmidt op voortreffelijke wyze een groot aantal liederen, canons en soli ten gehore brachten. Niet alleen in het Duits, maar ook in het Nederlands verras ten de Duitse koristen hun toehoor ders met enkele liedjes. Een der meisjes zong in uitstekend uitgespro ken Nederlands het bekende „Knaap je zag een roosje staan" Zrj beschik te over een gave som-aanstem, zodat een waarlijk ovationeel applaus haar ten deel viel. De voorzitter van de heer J. L. Verhagen, dankte aan het slot van dit concert de dirigent voor dit optreden. Na afloop van deze uitvoering was er voor de laatste maal gedurende dit seizoen geleeenheid om op de to nen van het „Claviolinekwartet" een dansje te maken. Ook hiervoor ber stond, zoals alle voorgaande malen, een grote belangstelling. VANDAAG Middelburg Electro: „Morgen zal Ik huilen7 en 9 15 uur, 18 J.; Schouw burg: „De .terugkeer van Lemmy Caution", 8 uur, l* Jaar; Provinciale bibliotheek: Tentoonstelling „Zeeuw se geschiedenis door tijdgenoten ver haald", 1012 30 uur en 13.3d—II uur; Van Benthem Jutting: Hokusai; Kunstmuseum: Expositie Zeeuwse Kunstenaarskring, 14—17 en 20—22 u.; Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9 —23 uur. Vlissingen Alhambra: „Artiesten en modellen". 7 en 9 uur, 14 J.; Luxor. „Laurel en Hardy bij de luchtbe scherming", 8 uur. alle leeftijden; Bejaardenhuis: Tentoonstelling „Mi- chiel de Ruyter", 13—17,30 uur. Goes Grand: „Sissi, de jonge keize rin", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2