PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Navo-generaal Norstad: Westen behoudt superioriteit in lucht Twin Pioneer op Nieuw Guinea neergestort Gemeentebestuur kreeg maandag waterstaatsplan voor zeewering DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 205 Dagblad, ultgava van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. da Kok. ABONNEMENTSPRIJS 96 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 aug. 1957 ADVERTENTIE? 13 cent p. regel met een minimum van L—„Brieven of adres oureau v. d. blad" 25 cent meer. Siro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: vilsslngen, Walstr. 58-80, tel. 2855 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 8304); Middelburg, Markt 51, telefoon 8841; Goes, Lange Voratstraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuw straat 43. telefoon 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Ztcri SOWJET-SUPERRAKET MAAKT NIET ONGERUST Zijn Amerikanen verder met raketten dan zij voorgeven De opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten, generaal Norstad, heeft vr\jdag- in een te Park's uitgegeven verklaring gezegd, dat ondank» de Russische proef met een intercontinentaal projectiel het overwicht on omstotelijk bü de Navo-landen ligt en zal blijven liggen, omdat deze lan den duidelijk sterker zijn, wat betreft bemande vliegtuigen. Bovendien werkt het Westen ook aan lange-afstandsraketten. Generaal Norstad zei geen reden te hebben eraan te twijfelen, dat de Sowjet-Unie een proef heeft genomen met een dergelijk ballistisch pro jectiel, maar van een opreationeel wapen met de voorgenomen reikwijd te moeten de Russen nog ver verwijderd zijn. Er is, zo was het oordeel van generaal Norstad, geen reden tot onge rustheid in de Navo-gemeenschap. Uit goede bron te Washington wordt vernomen dat Amerikaanse deskun digen er zo goed als zeker van zijn, dat de Sowjet-Unie in de loop van de laatste drie maanden minstens vier en misschien zelfs wel zes ballistische lange-afstandsraketten heeft beproefd in noord-Rusland en Siberië. De pro jectielen zouden met een snelheid van zes a zevenduizend km op een bepaald doel zijn afgeschoten. Het zouden prototypen zijn geweest en aan de produktie zou men nog lang niet toe zijn. Op de hoogte. De Amerikaanse Inlichtingen dienst wist al verscheidene weken van de Russische prestaties. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie is in dit geval afge weken van haar gebruikeliike po litiek om een Russische kernont ploffing dadelijk bekend te maken, mogelijk omdat zij benieuwd was welk politiek gebruik Rusland van zijn succes zou maken. Sinds de Russische bekendmaking heeft men. in Amerika herhaaldelijk laten doorschemeren, dat men in dit land verder is met de ontwikkeling van lange-afstandsraketten dan het departement van defensie voorgeeft. Zo zou een Amerikaans raket voor middelgrote afstand op het punt staan in produktie te worden geno men. Geduld Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde naar 't ontwapenings- overleg te Londen, heeft vrijdag te Herbegrafenis van Mussolini. Het Italiaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft vrijdag be kendgemaakt, dat het stoffelijk over schot van Mussolini ter beschikking van zijn weduwe, Rachele, is gesteld. De stoffelijke resten waren tot dus ver op een geheime plaats bijgezet om fascistische betogingen te voor komen. Zoals beleend werd de fascistische dictator in april 1945 bij de Zwitser se grens door communistische parti- sanen doodgeschoten. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het familiegraf van de Mussolini's te Predappio, in het noor den van midden-Italië. Enkele honderden ontroerde mensen gaven gisteren in Predappio bij de opgebaai'de kist met het stoffelijk overschot van Mussolini blijk van hun belangstelling. Aartsbisschop Makarlos van Cyprus heeft onder grote belangstelling in de Atheense voorstad Kalsserianl een mo nument onthuld, dat is gewijd aan de Cyprioten, die in de strijd tegen de Britten om het leven zijn gekomen. Vrijdagochtend is met het lijntoestel van de K.L.M. uit Amerika op Schip hol aangekomen het door de gemeente Amsterdam in Indianapolis aange kochte salk-c vacoine tegen de kin derverlamming, voor inenting van de Amsterdamse kinderen, géboren in de jaren 1952, 195S en 1951f. De foto geeft een beeld van de overdracht op Schiphol van de zen ding. New York verklaard, dat de Weste lijke mogendheden en de Sowjet-Unie nooit in de afgelopen twaalf jaar dichter by een akkoord over een eer ste stap tot ontwapening zyn ge weest dan thans. De krachtige aanval, welke de Rus Zorin donderdag op de jongste voor stellen. van het Westen heeft gedaan, noemde Stassen „slechts een onder deel van vinnige onderhandelingen". Zorin had weliswaar „enige negatie ve commentaren" geleverd, maar dat was te verwachten. Op de vraag, hoe het kwam dat hg zo optimistisch was, antwoordde Stassen, dat hy nooit 'n optimistisch maar steeds een realistisch stand punt had ingenomen. Hij zei er van overtuigd te zgn, dat de westelgke voorstellen te Moskou op hoog niveau Prinses Beatrix reist in februari naar de West. Op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse An tillen zal H.K.H. prinses Beatrix in februari van het volgend jaar een be zoek aan deze rijksdelen brengen. De {irinses zal zich eerst naar de Neder- andse Antillen begeven en daarna naar Suriname reizen. Gedurende dit bezoek, dat voor elk der rijksdelen ongeveer 2 weken zal duren en dat een eenvoudig karakter zal dragen, zal H.K.H. in de gelegen heid zijn met de verschillende aspec ten van de samenlevingen in Surina me en de Nederlandse Antillen ken nis maken. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllJII I Nog geen zomerse vooruitzichten. p (Van onze weerkundige medewerker). M Deze te koele, sombere en M H natte augustusmaand eindigt vandaag met vrij veel bewol- king en m onze omgeving nog kans op wat lichte regen. Ook H het begin van september zal nog niet zomers kunnen zijn. Een storingsfront, dat vrijdag- ff H middag de waddeneilanden be- ff reikte, passeert vandaag onze ee omgeving en wordt weer ge- M volgd door koelere lucht van ff de Noordzee. Hierin komen plaatselijk enkele buien voor. s Met een zuidwestelijke lucht- ff stroming wordt zachtere lucht |i naar de Britse eilanden ge- transporteerd, waarvan moge- ff M lijk ook wij zondag enigszins ff ff zullen profiteren. Bij IJsland ligt echter weer een depressie, ee ff De mogelijkheid bestaat, dat ee een deel hiervan naar de ff Noordzee zal trekken, waar- ee door het weer een wisselvallig ff ff karakter zal houden. Alleen wanneer het hoge-druk-gebied, waarvan het centrum bij ff ff noord-west-Frankrijk ligt, kans ziet zich nog verder naar het noord-oosten uit te breiden, dan §f is ook zondag de kans op droog M H weer met opklaringen groot. ee ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiil zullen worden bestudeerd. Hoewel de V.S. en de Sowjet-Unie „over onge veer elk onderwerp zeer verschillend denken", hebben zy beide belang by vrede. Daarom was Stassen van me ning dat men geduld moest hebben. Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft vrijdag zijn goed keuring gehecht aan het wetsvoor stel om aan het buitenland hulp ter waarde van hoogstens 3.435.810.000 dollar te verlenen in het belasting jaar,dat op één juli j.l. is begonnen. Aangezien de senaat het voorstel al heeft aanvaard, moet 't alleen nog door president Eisenhower worden getekend om kracht van wet te krg- gen. Het bedrag is een miljard dollar minder dan de president had ge vraagd. Het wetsontwerp was een van de meest omstreden kwesties van deze zitting van het congres. Tijdens een instructievlucht is gisterochtend een Twin-Pionier van de luchtvaartmaatschappg „Kroonduif" neergestort op Nieuw Guinea. Aan boord bevond zich slechts de uit twee leden bestaande bemanning. Aange nomen wordt, dat de beide mannen om het leven zyn gekomerr. De K.L.M. heeft voor de beide andere Twin Pioneers op Nieuw Guinea in verband met het ongeluk een 'verbod tot opstijgen uitgevaardigd. De Kroonduif is een dochtermaatschappy van de K.L.M. Na het ongeval is gouverneur Van Baal onmiddellyk per vliegtuig naar Biak vertrokken. Twee vliegers omgekomen Voor radio Bia.lc w,erd gisteravond een verklaring van de gouverneur voorgelezen, waarin hij zgn leedwe zen en deelneming uitsprak bij het overlijden van de beide „vrienden en pioniers." Aan boord van de jz-ppx waren Johannes Weekhout (34), gehuwd en vader van twee kinderen. Hg was sinds november 1956 in dienst bg de K.L.M. en kreeg een vliegeropleiding bij De Kroon duif. Hg was voormalig luitenant ter zee tweede klasse bij de ma rine luchtvaartdienst. De andere vlieger was Benjamin Gottschalk (35), gehuwd en vader van drie kinderen. Hg was vroeger ser geant-majoor bij de marine lucht vaartdienst en kreeg eveneens een vliegeroDleiding bij De Kroonduif. De jz-ppx was één van de drie Twin Pioneers, die door de Schotse fabriek enkele maanden geleden wer den afgeleverd. Ze werden aange schaft, omdat ze onder de bgzondere omstandigheden in Nieuw Guinea zeer goed bruikbaar zijn. De aan schaffingsprijs bedraagt ruim 'n half miljoen gulden. Zeven mijl ten zuiden van Biak :,it >itte het toestel in het water. Ogenblikkelijk werden reddingsacties begonnen, evenwel zonder resultaat. Slechts enkele wrakstukken werden aangetroffen. Men meent te weten, dat een vleugel van het toestel is af gebroken. Naar wij vernemen waren de echt genote van de verongelukte vlieger Weekhout en haar twee kinderen zon dagavond per vliegtuig uit Nederland naar Nederlands Nieuw Guinea ver- Franse bakkers leggen het werk neer. In geheel Frankrijk zullen de bak kerswinkels op elf én twaalf sep tember zgn gesloten als protest tegen „de demagogische politiek van de re- fering aangaande de broodprijs", zo eeft de voorzitter van de bakkers organisatie vrijdag bekendgemaakt. Tijdens een instructievlucht is de Twin-Pioneer JZ-PPX van de Nederlands Nieuw-Guinea luchtvaartmaatschappij ,fKroonduif" in de Straat van Japan, een deel van de Geel- vinkbaai, verongelukt. De beide inzittenden kwamen hierbij om het leven. Op de foto ziet men een toestel van het type Twin- Pioneer en in de inzet de inzit- tenden: links de heer B. Gott- schalk en rechts de heer J. Weekhout. IIIIÜIIIIIIIIIIIIIIIII1IIU Wereldburger nummer één weer in Amsterdamse cel. Gary Davis, zich noemende we reldburger nummer één, reizende op het door hem zelf uitgegeven wereld- paspoort, genummerd één. die enke le maanden geleden de Nederlandse regering en de K.L.M. door zyn aan wezigheid in ons land het lastig maakte, zit weer In een Amsterdam se cel. Hij werd destgds door de K.L.M. ln Amerika afgeleverd, maar heeft daarna kans gezien weer in Europa terecht te komen. Hij was de laatste tijd in Duitsland, waar hem een vreemdelingenpaspoort werd uitge reikt. Toen hij legaal de Nederlandse grens niet kon overkomen, i3 hy op illegale wijze ons land binnengeslipt, teneinde een deel mee te maken van het congres, dat door de wereldfe deralisten op 't ogenblik in ons land gehouden wordt. Gistermiddag ver scheen hg plotseling in het Kurhaus. Hij maakte van zijn aanwezigheid geen geheim en als de organisatoren het hem niet verboden hadden, zou hij meegegaan zgn naar de officiële ontvangst op het Amsterdamse stad huis. Nu bezocht hij een concert in de Westerkerk. Rechercheurs van de hoofdstedelgke politie lieten hem ruistig uitluisteren, maar toen hg na afloop niet anders dan zijn in ons land niet erkend paspoort, kon tonen werd hij meegenomen naar het hoofd bureau. VRAGEN IN VLISSINGSE RAAD Op 1 april j.l. was eerste contact Het in de P.Z.C. van 1 augustus j.l. gepubliceerde plan van Rijks waterstaat voor een nieuwe oeververbinding langs de Vlissingse bou levards, gaf drie raadsleden, de heren J. J. Kempe (p.v.d.a.), E. G. Vader (k.v.p.) en H. van Rooyen (c.h.) aanleiding tot het stellen van schriftelijke vragen, die B. en W. van Vlissingen vrijdagmiddag in de gemeenteraadsvergadering hebben beantwoord. Op maandag 26 augustus j.l. heeft het college het bij een bespreking van 1 april door Rijkswaterstaat toegezegde plan Boulevard de Ruy- ter ontvangen. Dit plan stemt in grote trekken overeen met het be richt in de pers en komt dus neer op het aanbrengen van een geleidelijk oplopende berm vóór de bestaande muur, zo deelde de burgemeester, mr. B. Kolff mede. Bij de bespreking met rijkswater staat op 1 april, waarbij op verzoek van B. en W. ook twee vertegenwoor digers van het Ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning aanwezig wa ren, werd zo bleek uit de beant woording een tekening van het plan zeewering Boulevard de Ruyter getoond, welk plan voor wat de Rijles- waterstaat betreft, als definitief kon worden beschouwd. Het was toen ook door de hogere rijkswaterstaatsin- stanties reeds in principe goedge keurd. Het plan OranjedijkEiland, waarvan eveneens tekeningen wer den getoond, stond echter nog niet definitief vast en zou vermoede lijk nog enige wijzingen onder gaan. B. en W. kregen op een van hun kant gestelde vraag over de Buulevard Bankert ten antwoord, dat eventueel langs deze boulevard uit te voeren werken nog in studie zijn bij de Polder Walcheren. De heer Vader kreeg nog ten ant woord dat geregeld overleg tussen de Rijkswaterstaat en het college niet heeft paats gehad. Wel is de Rijkswa terstaat vooraf hei'haaldelijk in con tact geweest met de directeur van gemeentewerken. Zodra B. en W. zich nu een oordeel over het plan Boule vard de Ruyter zullen hebben ge vormd, willen zij dit plan ter beoor deling aan de raad voorleggen. Na afloop van de zitting mochten de raadsleden reeds kennis nemen van de tekening. In dien dit door de Rijkswaterstaat ontworpen plan wordt verwezenlijkt, zal de Boulevard de Ruyter in zover re wijziging ondergaan, dat de uit springende bastions in de zeemuur, dus dat bij de Gevangentoren en dat bij het z.g. Leugenaarshoofd, moeten worden weggenomen om een zo glad mogelijk tracé te verkrijgen. Voorts zullen aan de voet van de Gevangen toren, enige voorzieningen getroffen' moeten worden. Tenslotte deelde de burgemees ter op de laatste schriftelijke vraag van de heer Van Rooyen mede, dat het in het voornemen van de Rijkswaterstaat ligt om te bevorderen, dat de uitvoering van het onderhavige werk in het voorjaar van 1958 ter hand zal worden genomen. Op deze uitvoerige beantwoording van de schriftelijke vragen haakten verschillende raadsleden bij een mon delinge discussie in. De heer Kempe zei, dat hij liever had gezien, dat de Waterstaat eerst de plannen aan het gemeentebestuur had doorgege ven, voordat ze in de pers kwamen. Burgemeester Kolff merkte echter op, dat van doorgeven aan de pers geen sprake is. „Wij zijn er nog niet in geslaagd om te weten te komen, hoe het in de pers is verschenen". De heer Vader (k.v.p.), die niet aan de indruk kon ontkomen, dat er aan de planne van de Rijkswaterstaat weinig meer te doen valt, trok in twijfel of het krediet van 20.000, dat destijds was uitgetrokken om de gemeente van advies te laten die nen over dit vraagstuk, veel zin had. Een conclusie, die de burgemeester wel iets te voorbarig vond. De heer J. L. Verhagen (v.v.d.) informeerde naar het standpunt van Ged. Staten ten opzichte van deze plannen. Bij aanneming van de Deltawet zal dit college toch over dergelijke zaken gehoord moeten worden. Deze opmer king deed burgemeester Kolff er op wijzen, dat de onderhavige voorzie ningen niet geheel in het licht van de Deltawet moeten worden gezien. Het Rijk is eigenaar en onderhoudsplich- j tige van het bewuste gedeelte zeewe ring. J Tandartsen woensdag weer aan de slag voor fondsen. Van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid wordt medegedeeld, dat het hoofdbe stuur van de Nederlandse maatschap pij tot bevordering der tandheelkun de heeft besloten zijn leden te advi seren met ingang van woensdag 4 september 1957 de medewerking ajui de ziekenfondsen, georganiseerd in 't geimeenschappeiyk overlc" van zie kenfondsorganisaties, te hervatten. KORTE PREDIKATIE Wordt niet moede te doen wat goed is. II Thess S 15. Wanneer je goed wilt doen, doe het dan aan je varken, dan krijg je er tenminste nog spek voor terug. Dat is een volksuitdrukking, waarin een zekere wijsheid verborgen ligt, die voort komt uit niet altijd plezierige ervaring. Het is er mee als met de baker, die stank voor dank krijgt. Zij is er echter aan gewend, tenminste wanneer het gaat om haar speciale werk. De meeste mensen zijn er niet aan gewend en vervallen nog al eens in een zekere bitterheid wanneer het hun overkomt dat zij goed hebben ge daan en daarvoor niet hebben ont vangen de dankbaarheid waarop zij meenden recht te hebben. Ze leggen zich meestal de vraag niet voor of zij zelf ook wel eens de aanleiding zijn geweest dat anderen in diezelfde bitterheid zijn vervallen door hun hou ding. Ze weten het nu wel goed doen f dat kun je het beste doen aan je varken. En waarom dan krijg je er tenminste nog iets voor terug. Dat is dus de achtergrond van ons goed doen, bewust of onbewust. Maar doen we dan wel goed op de rechte wijze t We doen het dan in geen ge val zo, dat de linkerhand niet weet wat de rechter doet. Doe wel en zie niet om. Dat is voor ons mensen in de praktijk van het leven niet zulk een eenvoudige zaak. Het goed doen wordt in de Bijbel gerekend tot de vruchten van de Hei lige Geest. Deze spoort er altijd weer toe aan. Maar de apostel Paulus is realistisch genoeg om te weten en het daarom ook te zeggen, dat dit goed doen niet vanzelf gaat. Ver traagt niet; wordt niet moede, zo ver maant hij daarom. Het gevaar be staat dat toij er heel spoedig moede van worden en menen dat vnj nu ge noeg hebben gedaan. Laat een ander nu ook maar eens iets doen. In het woord „goed doen" vinden we eigenlijk een korte samenvatting van heel het christelijk leven. Het is ruimer van betekenis dan dat wij aan een ander die dat nodig heeft, barm hartigheid beicijzen. Dat goed doen kan ook betrekking hebben'op ons ge wone werk, op het besturen van ons gezin, op datgene wat ons wordt ge vraagd in kerk en samenleving. Wan neer we echter vragen wat wij er voor terug krijgen, is het al niet goed meer in bijbelse zin, hoe goed het op zich zelf ook mag zijn. En wanneer het gebeurt, zoals het inderdaad tel kens weer gebeurt, dat wij met de teleurstelling van de ondankbaarheid in aanraking komen, laat dit ons dan zijn een stukje van het dragen van ons kruis, qenter Christus aan. H. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tet ma tige, maar langs de Waddenkust tij delijk vrij krachtige wind, in hoofd zaak tussen west en noordwest. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren. ZON EN MAAN 1 september Zon op 5.53 onder 19.30 Maan op 14.41 onder 23.16 2 september Zon op 5.55 onder 19.28 Maan op 15.33 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1