Arbeidsvrede berust op overleg in georganiseerd bedrijfsleven In Australië zullen kernwapens met grote vuurkracht ontploffen KLANKBORD NAJAARSBEURS 1957 GROTER IN OPZET DAN VORIG JAAR VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEBÜW8B COURANT s VOORZITTER JAARBEURS „Wij moeten niet alleen waar, maar ook werk voor ons geld krijgen" Ons geld kan gezond blijven als wij niet alleen waar, maar ook werk voor ons geld kunnen krijgen. Dat Is de wezenlijke kern van het vraagstuk van lonen en prijzen en van het vertrouwen In ons geld, aldus de nieuw benoemde voorzitter van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal te Utrecht. In feite berust de arbeidsvrede in Nederland op het overleg, dat in de toporganen van het georganiseerde bedrijfsleven wordt bereikt. Men is het er over eens, dat men In Nederland loon naar werk en waar voor zyn geld moet kunnen krijgen. Daarop berust volgens dr. Van der Wal het compromis van de algemene loonronden bij stijgende arbeidsproduktiviteit met prijssta- bilisatie. De algemene loonsverhogingen zijn aldus dr. Van der Wal afgestemd op de stijging van de gemiddelde pro- duktiviteit van het gehele bedrijfsle ven met ongeveer drie procent per jaar. Men dient volgens hem te be seffen, dat dit in tal van bedrijven echter niet bereikt wordt. In derge lijke bedrijven wordt de stijging van de kosten als een achteruitgang van het rendement ervaren. Bij een volledige werkgelegenheid dient de stijging van de arbeids- {iroduktiviteit gezocht te worden n diepte investeringen, niet in de verbreding van de produktie, maar in de verbetering van het produktie-apparaat. Nu aan deze wens blijkbaar, zo ver volgde de voorzitter, in grote mate gevolg is gegeven, roept men de in vesteringen een vermanend halt toe. Het opvangen van de stijgende loon kosten met kostenbezuiging enz. heeft slechts een defensief effect. De politiek van de algemene loonronden stelt, aldus dr. van der Wal, de be- Jozef Cantre, beeldhouwer en houtsnijder overleden. De beeldhouwr en houtsnijder Jozef Cantre is gisteren aan de gevolgen van een hartaandoening overleden. Hij was op 26 december 1890 te Gent geboren. Hij is leerling van de Koninklijke Academie van schone kunsten te Gent geweest. Later werd hij leraar aan dezelfde academie. Van 1940 tot 1946 gaf hij de cursus in moderne typografie en illustratie van het boek aan het Hoger Instituut voor Architectuur en Sierkunsten te Jozef Cantre, die lid was van de koninklijke Vlaamse academie voor wetenschappen, letteren en schone kunsten van België, maakte het Eduard Anseele-monument te Gent en werkte met andere kunstenaars mede aan het fresco, dat de monu mentale arcade van het Albertpark te Gent versiert. Cantre ontwierp ook het monument voor John Messchaert te Hoorn in Nederland en het sierbeeldhouwwerk voor het gerechtshof te Oostende. Brochure over huren en onderhoud van woningen. Bij het staatsdrukkerij- en uitge verijbedrijf is een door de afdeling voorlichting van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid samengestelde brochure verschenen, waarin een korte uiteenzetting wordt gegeven van de belangrijkste bepalin gen ten aanzien van de huurverho ging, de onderhoudsverplichting en de blokkering van een deel van de huur opbrengst. Deze brochure „Huurprijzen en on derhoud van woningen en bedrijfs ruimten na de huurverhoging 1957" van vandaag af in de boekhandel en op de postkantoren verkrijgbaar zijn. RUSTEN. Een Amerikaanse straal jager-piloot, die met zijn vliegtuig neerstortte, is gevonden. Hij zat rus tig onder een boom uit te rusten De piloot, Thomas Curtis, vertelde dat hij zijn straaljager een RF 84 F- type, niet meer onder controle kon krijgen, gedurende een oefenvlucht van Frankrijk naar Italië. Hij kwam neer midden in een bos. Maar hg be sloot te wachten, daar hij bang was de richting kwijt te raken KOPPIG. De buschauffeur Harold Pridham reed onlangs met zijn bus op de smalle Devon-weg bij dit Engelse plaatsje, toen van de andere kant Al- bert Harris met zijn zwaar-beladen vrachtauto naderde. Zij stopten recht tegenover elkaar, want passeren was niet mogelijk. Zo bleven de voertui gen staan, een uur, twee uur. De bus passagiers gingen maar verder lopen, de conductrice viel in slaap. Als niet eindelijk de politie geko men was, zouden Pridham en Harris waarschijnlijk nog zo staan. Harold vertelde de rechter dat hij Albert heel vaak op datzelfde punt tegenkwam. Albert week nimmer en altijd moest Harold weer met zijn bus achteruit manoeuvreren tot een bre der stuk weg. Dat ging hem vervelen. Nu moest Albert maar eens wijken. De verdedigers beschuldigden el- kander's cliënten van grote koppig heid. De wijze rechter legde Albert tien, en Harold vgf pond boete op. drijfsleiding van alle ondernemingen voor de voortdurende en blijvende zorg voor de verbetering van de effi ciency. De jaarbeurs heeft, aldus dr. Van der Wal, een taak in het presen teren van de verscheidene mogelijk heden op het gebied der efficiency. De jaarbeurs als internationaal concentratiepunt van vraag en aanbod brengt het Nederlandse artikel onder de buitenland aan dacht en toetst het tegelijkertijd aan de concurrentie van de bui tenlandse goederen. De concurrentie in kwaliteit, prijs en levertijd kan, aldus dr. Van der Wal, onze export bevorderen en daar door zowel onze afzet in het buiten land als onze valuta weer steunen. In dit verband pleitte dr. Van der Wal voor het kweken van bredere en grotere belangstelling van het buiten land op de jaarbeurs. Aanvaring stoomschip eist 94 slachtoffers De Argentijnse maritieme politie heeft officieel meegedeeld, dat er 94 personen vermist worden van de 203 passagiers en leden van de beman ning van het rivier-stoomschip „Ciu- dad de Buenos Aires", dat maandag avond in de monding van de rivier de la Plata zonk, na door het Ame rikaanse vrachtschip „Mormacsurf" te zijn geramd. politie) is bekend gemaakt, dat er zich onder die 94 vermisten 71 pas sagiers bevinden en 23 leden van de bemanning. Overlevenden van de ramp hebben verteld, dat kapitein Silverio Brizue- la en een machinist, die als helden beneden in het schip bleven, om de ontploffing van een ketel te verhin deren, zich onder de leden van de be manning bevinden, die met het schip naar de diepte verdwenen. 83 overlevenden kwamen aan boord van de Argentijnse mijnenveger „Drummoned". Zij verhaalden van een nachtmerrie, die aan het zinken van de „Andrea Doria" deed denken, waarin tientallen passagiers in het met olie overdekte water verdronken, nadat de twee schepen in aanvaring waren geweest. RUIM 2000 FIRM AS EXPOSEREN Aanzienlijke ruimte voor industriële vormgeving. De 69ste jaarbeurs, die op 3 sep tember haar poorten zal openen, is groter in opzet dan het vorige jaar. Ruim 2000 firma's zullen expose ren op een oppervlakte van 43.000 vierkante meter. De expositieop pervlakte van de vorige najaars- beurs bedroeg 33.000 vierkante meter. De directeur van de jaar beurs, mr. H. A. R. Schuit, die op een gisteren gehouden persconfe rentie deze cijfers verstrekte, deel de voorts mede, dat er in verschil lende afdelingen sprake is van een aanzienlijke uitbreiding, ook zijn er enkele nieuwe afdelingen in de jaarbeurshallen ondergebracht. Door het ruimtegebrek in vorige jaren was het niet mogelijk om in het midden van de jaarbeurs een groep te huisvesten," die in het alge meen economisch beeld van ons land en zeker ten opzichte van onze posi tie als exporterende natie een belang rijke plaats inneemt. Thans zullen de Beatrix- en Irenehallen door groepen- verschuiving beschikbaar komen voor de voedings- en genotmiddelenindus trie. Hoewel mr. Schuit erop wees, dat hier nog van een beginstadium moet worden gesproken, acht hij het aan bod toch belangwekkend voor de ge- interesseerde bezoeker en zeker ook voor de buitenlandse inkoper. De elektrobeurs die in de Ju- lianahal en in de Margriethal is ondergebracht en een oppervlakte Naarmate de datum van de al- I gemene verkiezingen in West- Duitsland, 15 september a.s. nadert, geraken de muren en schuttingen in de Westduitse steden voller met verkiezings- propaganda. Deze foto-combi- natie toont links een biljet van de 8.P.D. waarop wordt ge- vraagd om nieuwe huizen in- plaats van de aankoop van oude tanks en erop wordt ge- wezen, dat elke tank Jt0 nieuwe huizen kost. Rechts een biljet van de C.D.U., de partij van bondskanselier Adenauer. van 7000 vierkante meter beslaat, heeft dit jaar voor het eerst een informatiecentrum waarvan de be doeling is om de huisvrouw voor te lichten omtrent het doelmatig ge bruik van mechanische hulpmid delen, waardoor zij minder belast zal worden in haar dagelijks werk. Naast efficiency in het bedrijf, waaraan in de Bernhardhal tijdens de komende beurs grote aandacht zal worden besteed, zal ook de efficiency in het vervoer worden belicht en met name het verzamelde lastensysteem door middel van containers. Ter ge legenheid van het congres, dat het „Bureau international des containers" in Nederland houdt, zal grotere be kendheid worden gegeven aan de voordelen van het gebruik van con tainers bij het goederentransport. "Voorts heeft de jaarbeurs op haar terreinen een centrum gecreëerd waarvan de bedoeling is dat de Ne derlandse industrie en handel kennis maken met de ontwikkeling die zich hier en daar in het Nederlandse in dustriële leven heeft voorgedaan, nl. de toepassing van de industriële vormgeving. Een aanzienlijke ruimte is voor dit doel ter beschikking ge steld van een groep ontwerpers. Het Wereldgebeuren Gisteravond werden de deelnemers aan de elfde inter-provinciale con tactdag voor provinciale ambtenaren in Middelburg ontvangen. Als ont vangstcentrum fungeerde het Abdij complex, waar in de verlichte kloos tergang na aankomst der deelnemers verversingen roerden aangeboden, (Foto P.Z.C.). Minister Maulding voerde besprekingen in Den Haag. De Engelse minister zonder porte feuille Reginald Maudling, die don derdagavond met het B.E.A.-toestel naar Londen vertrok, en op Schiphol uitgeleide werd gedaan door de am bassadeur 6ir Paul Mason, deelde de pers mede, dat tijdens het onderhoud met de staatssecretaris voor huiten- landse zaken drs. E. H. van der Beu gel alle problemen ten aanzien van de plannen voor een vrijhandelsgebied in Europa ter sprake zijn gekomen. „Ik ben niet naar Den Haag geko men om onderhandelingen te voeren, maar om het standpunt van de Ne derlandse regering over deze vraag stukken te vernemen. Natuurlijk is daarbij ook het zeer belangrijke on derdeel landbouw aan de orde gesteld. Zonder twijfel is door dit contact enige vooruitgang geboekt en ik heb thans een betere indruk gekregen van het Nederlandse standpunt. Mijner zijds heb ik aan de Nederlandse staatssecretaris een uiteenzetting ge geven hoe de Engelse regering staat tegenover de plannen voor een vrij handelsgebied in Europa. Het contact was, het zij nogmaals gezegd, uiter mate nuttig en heeft verhelderend ge werkt", zo besloot de Engelse minis ter zijn mededelingen. Indonesië vraagt schadeloosstelling De Indonesische minister voor oud- strijders-aangelegenheden, Chairoel Saleh, heeft donderdag in het parle ment verklaard, dat de Indonesische regering van plan is schadeloosstel ling te eisen aan Nederland voor de verliezen, die het Indonesische volk tijdens de strjjd voor de onafhanke lijkheid heeft geleden. Saleh zeide tijdens de behandeling van een wetsontwerp, waarin de kwestie van de oudstrijders wordt ge regeld, dat deze verliezen zgn ont staan „tijdens de Nederlandse agres sie". Naar hij mededeelde is de Indone sische regering van mening, dat in de wet de periode van de strg'd voor de onafhankelijkheid dient te worden ge steld van 17 augustus 1945 tot 27 de cember 1949. de dag van de over dracht van de souvereiniteit. Bij de debatten merkte het Masjoe- mi-lid Rasjid Kakih echter op, dat naar zgn mening het onjuist is te spreken van 27 december als einde van de strijd „daar de strijd tegen de Nederlandse handlangers daar na nog moest worden voortgezet." Zuidkoreaanse lepralijders gedood door inwoners van Satsjon. Inwoners van het Zuidkoreaanse kustdorp Satsjon, die waren opge schrikt door het bericht, dat in de omgeving van hun dorp een leprozen- kolonie zou worden gebouwd, hebben lepralijders, die bezig waren met de uitvoering van dit werk, aangevallen en tien van hen gedood. PROEVEN WORDEN VOORTGEZET. Proef met ballistisch projectiel is spectaculair succes geworden Engeland zal de volgende maand proeven nemen met atoomwa pens, die een vuurkracht hebben van 10.000 ton tnt. De proefnemin gen zullen half september in Maralinga in Centraal Australië be ginnen zo deelde het Britse ministerie van bevoorrading donderdag mee. Het zullen proeven zijn waarvan de vuurkracht gemeten moet worden met kilotonnen. De zegsman van het ministerie weigerde mee te delen wat voor soort bommen tot ontploffing gebracht zullen worden. De atoombom, die in 1945 werd afgeworpen boven Hirosjima had een kracht van 20.000 ton tnt. Vol gens waarnemers moeten de proe ven, waarbij een kracht wordt ont wikkeld van 10.000 ton, daarom proeven zyn met taktische wapens. De proeven zullen pas worden ge nomen, als de veiligheidscommissie bestaande uit Australische geleer den verklaard heeft, dat de om standigheden er gunstig voor zijn. De Engelsen zullen tevens bij Hat Field, ten noorden van Londen, een proefterrein voor een ballistische projectiel inrichten. Er zgn twee to rens gebouwd, die een grote stalen brug dragen. Naar vernomen wordt zal het pro jectiel, dat de minister van defensie onlangs „meer gevorderd dan de Amerikaanse projecten" noemde, een reikwijdte hebDen van meer dan 3200 tan. Verwacht wordt, dat het projec tiel in 1960 zal worden gelanceerd op de raketbaan in Australië. De volgende week zal de Royal Air Force een geleide projectiel de monstreren. Het projectiel is bestemd voor luchtgevechten. Er zullen 23 van deze projectielen worden afge vuurd. De R.A.F. wil trachten de NATO- landen en de landen van het Britse gemenebest voor deze Engelse wapens te interesseren. Succes De Amerikaanse minister van het leger, Brucker heeft donder dag in een persconferentie te Cape Canavral verklaard, dat de proef neming met het ballistische pro jectiel met middelgrote actieradius (1500 mijl) van het type „Jupi ter", die woensdag heeft plaats ge had, een „spectaculair succes" ge worden is. De proefnemingen zul len worden voortgezet. Een subcommissie uit de congres commissie voor de atoomenergie Rantsoenering In communistisch China ls een rant soenering afgekondigd voor ka toenen Kleding. Terwijl China spoorwegen aanlegt, zijn produktie van kolen. Ijzer, koper enz. opvoert en zelfs tanks produceert schiet het tekort wat betreft de kledlngvoorzle- nlng. Het meest tragische is, dat de Chinese regering dit tekort zelf heeft uitgelokt. China zelf brengt te weinig katoen voort. Het is altijd aangewe zen geweest op import, maar de rode regering heeft blijkbaar de voorkeur gegeven aan andere importartikelen aan katoen. Dat is de communistische wijze van importeren en van zaken doen. Met de belangen van de bevol king wordt minder rekening gehou den dan met het volvoeren van groot-opgezette industriële plannen, waarvoor geen offer te groot Ss. Datzelfde verschijnsel doet zich ook voor in de landen van het Europese Sowjet-blok. De „Ti mes" vestigde daarop nog eens de aandacht in een beschouwing over de handelsrelaties van Rusland. Dat land verstrekt technische hulp aan andere landen, terwijl het zelf met velerlei tekorten worstelt. In ruil worden grondstoffen en landbouwprodukten feëist, welke de Russen dringend no- Ig hebben. Bepaald royaal is Rus land met de levering van lichtelijk verouderde wapenen. Het staat niet op contante betaling en het vraagt slechts 2% of 3 rente. Overigens iB Rusland verzot op katoen, wol enz. zo moet bijvoorbeeld Afghanistan de helft van zijn katoenproduktie, drie kwart van zijn wol en 90 van zijn oliezaden aan de Russen leveren. In ruil daarvoor krijgen de Afghanen dit jaar voor een bedrag van ruim 200 miljoen gulden aan verouderde wapens. Burma en Rusland drijven geen handel, maar doen elkaar schen kingen. Er gaat 400.000 ton rijst naar Rusland en uit Rusland komt als cadeau een staalfabriek, een zie kenhuis, een stadion, een theater en een technologisch instituut met Rus sische deskundigen. Wat Egypte betreft ls het wel ze ker, dat net 40 van zijn katoen- oogst zal moeten leveren in ruil voor de wapens enz., welke Rusland naar het land van de Pharao's zond. India kreeg op krediet een staalfa briek geleverd van Rusland, maar het moest goedvinden, dat Russische technici in de Poendsjab naar olie boren. Een aantal Russische deskundigen staan inmiddels te trappelen van on geduld om naar Indonesië te gaan, dat een Russische lening van 100 mil joen dollar kan krijgen, maar nog niet heeft toegehapt. De overeen komst is nog niet ondertekend. Nog een viertal andere landen, waartoe Syrië behoort kocht wapens in Rusland. Hoe Syrië deze wapens betaalt is niet duidelijk, maar de an dere landen moeten katoen, gedroog de vruchten, koffie enz. leveren. Het ls allemaal nog wat wonderlijk gesteld met deze communisti sche buitenlandse handel, maar er spreekt toch wel een nieuwe men taliteit uit. Een „Times" medewerker ls van mening, dat het hier gaat om een van de meest opmerkelijke veranderingen in de Sowjet-politiek na de dood van Stalin. Men wil het oude isolement verbreken en door het drijven van handel in vriendschappelijk contact komen met „neutrale" landen. Niet langer zijn de Russen uit op rechtstreekse politieke infiltratie. Ze bewandelen de veel subtielere weg van de minzame vriendelijkheid. Ze verstrekken leningen, ze zenden ad viseurs en technici, ze leveren wapens en dat doen ze uit een Rusland waar ernstige tekorten bestaan aan hon derd en een onmisbare zaken en waar men in armoe leeft! Precies zoals in China thans de mensen de winter te gemoet gaan zonder behoorlijke kle ding! Het is voor de Westeuropese mens niet gemakkelijk om deze tegenstrij digheden te verstaan. Ze zouden in de Westeuropese landen en in de Ver enigde Staten niet wel mogelijk zijn. Maar in communistische landen wor den ze blijkbaar aanvaard en vormen ze mede de basis van de buitenlandse handel! Prins Bernhard zal het negende internationale accountantscongres, dat van 913 september in het Con certgebouw te Amsterdam gehouden wordt, officieel openen. (waarin zowel senatoren als leden van het Huis van Afgevaardigden zit ting hebben) heeft een aantal rege ringsdeskundigen op het gebied van de nieuwe Amerikaanse en Russische wapens uitgenodigd inlichtingen te verschaffen over de bewering dat Rus land een intercontinentaal projectiel heeft gelanceerd. Ook wenst de subcommissie te we ten of het waar is dat het Ameri kaanse programma tot ontwikkeling van de nieuwe projectielen vertraagd is. Activiteit Overigens verwacht men een gro tere activiteit met het lanceren van nieuwe projectielen In de aanstaan de herfst. Men heeft immers het sta dium bereikt, waarin uit de ontwikkel de onderdelen de complete wapens kunnen worden gemaakt, en dus kim- nen worden beproefd. Japanse weerkundigen hebben don derdag te Tokio verklaard, dat zg redenen hebben om aan te nemen dat op 22 augustus op Sowjetrussisch ge bied op zeer grote hoogte meer dan 27.000 meter een ballistische raket ontplofte. Op deze datum zijn op drie plaatsen in Japan gedurende tien minuten luchtstoten waargenomen. De waarnemingen waren niet po sitief genoeg om met onomstote lijke zekerheid te kunnen vast stellen, dat hier sprake is geweest van een kernwapenontploffing, doch zij wijzen wel in de richting van de mogelijkheid, dat de Russen een projectiel hebben 'aten ontplof fen, in welks kop een atoombom was aangebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9