PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen diende schriftelijk plannen in tot stopzetting kernproeven Middelburg heeft een tekort van ruim 6 ton BILT TANDARTSEN WERKEN WEER VOOR ZIEKENFONDSEN Vorstelijk bezoek aan Markelo 200e jaargang - no. 204 Dagblad, ultgava van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F, v. d. Velde en T. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMÈNTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p, p. f 7.25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. t regels) tl cent p. regel met een minimum van I.—..Brieven of adres bureau v. d. blad" 23 cent meer. 31ro no. 3S9MO P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-80. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3548 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Voratetraat 83, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwitraat 43, telefoon 20; Terneur.cn. Brouwerijstraat 2: ZicriX/ti H 19 TÓCH GEEFT MEN DE MOED NIET OP. Russische gedelegeerde Zorin: Het papier biedt niets van waarde De westelijke mogendheden op de ontwapeningsconferentie te Londen hebben gisteren officieel voorgesteld het gebruik van kern wapens te verbieden met uitzondering van Individuele en collectieve zelfverdediging. Het plan omvat het z.g, plan-Dulles voor luchtinspec- tie, vermindering van de troepen, vermindering van conventionele wapens en scherp omlijnde regels voor het opschorten van proeven met kernwapens voor de tijd van twee jaar en het stopzetten van de produktie van kernwapens Als Rusland een totaal verbod van de produktie van a-bommen accepteert en bovendien akkoord gaat met een volledige inspectie dan zouden de kernproeven voor onbepaalde tfjd worden stopgezet. Het document volgt verder de lij nen van de mondelinge voorstellen, die reeds gedaan zijn op de thans vijf maanden oude Londense ontwape ningsconferentie. Het westers voorstel voorziet ook in een veto-recht. Iedere Lenen Kunnen de inwoners van Hulst een half miljoen gulden bijeenbren gen om dat geld tegen een (lage) rente te lenen aan hun gemeentebe stuur? En zouden andere Zeeuwse ge meenten, die evenals Hulst dringend om geld verlegen zitten, ook een be roep op hun ingezetenen kunnen doenT Deze vragen rijzen bij het be schouwen van een circulaire, welke het gemeentebestuur van Hulst aan xijn onderdanen toezond. Dat bestuur ziet geen kans om bij banken enz. tegen een lage rente een half miljoen gulden te lenen, die no dig zijn voor het aanpakken van vele werken in Hulst. Nu moet de burgerij dat geld leve ren. Zij kan haar duiten kwijt op ge wone onderhandse schuldbekentenis sen of ki de vorm van een obligatie lening, wanneer daarvoor voldoende belangstelling zou bestaan. Zuinig is het gemeentebestuur van Hulst wel, want terwijl andere gemeentebestu ren Zeeuwsch-VIaanderen reeds tot 6l,i procent rente moeten betalen voor korte leningen, meent het gemeente bestuur van Hulst, dat het tegen 414 procent wel geld kan krijgen van de eigen burgerij. Wie zou er geen respect hebben voor deze zuinigheid, voor al wanneer die goede eigen schappen gepaard gaat met een optimisme, zoals dat te Hulst wordt gedemonstreerd? Maar daar naast blijft toch de vraag bestaan of het mogelijk is de plaatselijke burger zin zo sterk te activeren, dat men voor de eigen gemeente een offer brengt door geld tegen lage rente be schikbaar te stellen. Die burgerzin en die liefde tot de eigen stad vertonen in het Nederland van ma 1900 geen beeld van frappante bloei. Integendeel! Vooral de verbondenheid met de eigen stad is sterk verminderd, door dat grote landelijke belangen de be tekenis van locale activiteiten hebben overschaduwd en meestal ook die ac tiviteiten sterk hebben beperkt. Ieder wil de eigen woonplaats wel maken tot een oord, waar het aange naam leven is, maar het besef dat er ook lasten gedragen moeten worden, ontbreekt bij het overgrote deel van de burgerij. Men vindt dat de gelden daarvoor maar geput moet worden uit de kas van de centrale overheid en men ziet helaas het gemeentebe stuur meer als een verlengstuk van die centrale overheid, dan als een orgaan voor het uitvoeren van eigen, locale initiatieven. Overweegt men nu wie in een ge meente als Hulst in aanmerking komen om geld tegen lage rente aan het gemeentebestuur te verstrek ken dan is de keus niet groot. De plaatselijke middenstand heeft zijn kapitaal nodig voor bet eigen bedrijf. Hier en daar is wellicht een spaar duitje beschikbaar, maar bedragen die in de honderd duizenden lopen kunnen van die zijde niet komen. Misschien is er een enkele industrieel, die enig reserve-kapitaal te beleggen heeft en vermoedelijk zijn er wel in stellingen of fondsen, die bedragen voor belegging in kas hebben. Ook die bron zal echter beperkt vloeien. De kans is niet groot, dat van die zijde een half miljoen beschikbaar komt. En zal de liefde tot de eigen stad zo groot zijn, dat men een hogere rente, die men elders gemakkelijk kan bedingen, laat schieten? Men moet zic'h daarvan niet te veel voorstellen. Niet omdat het Hulst betreft, want in die stad is de plaatselijke saamhorig heid bijzonder groot en als het ergens in Zeeland zou gelukken om gelden te lenen van de burgerij dan zou dat vermoedelijk wel in Hulst zijn. Maar het zal waarschijnlijk in geen enkele van onze kleinere steden mogelijk zijn, omdat in die steden niet de men sen wonen, die op de kapitaalmarkt beslissende woorden kunnen spreken. En van de spaarduitjes der kleine be leggers zal men er niet komen Over enkele weken zullen wij wat Hulst be treft in elk geval weten hoever de fi nanciële liefde van zyn burgerg voor de stad reikt 1 regering zal het recht hebben haar verplichtingen geheel of ten dele op te schorten als zij haar veiligheid be dreigt acht. Het Westerse plan werd gelijktij dig In Londen en Washington bekend gemaakt. Onmiddellijk deden de Ver enigde Staten een beroep op de Rus sen om het plan te accepteren. Dat tevergeefs. Onmiddellijk nadat de Amerikaanse afgevaardigde Stassen was uitgesproken nam de Russische afgevaardigde Zorin tot grote verba zing van de westerse vertegenwoordi gers het woord. Westerse kringen hadden aangeno men dat Zorin tenminste de tijd zou nemen het lange document en ue nog langere toelichting te bestuderen. De speech, die Zorin hield was bijna ge lijk aan die van dinsdag. Het enige verschil was dat hij thans het wes ten er niet van beschuldigde, dat het voorbereidingen treft voor een oorlog. „Het papier biedt niets van werkelij ke waarde", zei Zorin. En hij ver wierp de plannen voor gedeeltelijke ontwapening. Nadat Zorin was uitgesproken werd besloten de zitting te verdagen tot dinsdag. Sommige gedelegeerden heb ben de moed echter nog niet laten zakken. De Franse afgevaardigde Jules Moch zei dat geen beslist definitief besluit zou worden genomen, voor dat Moskou gelegenheid zou heb ben gehad het document zorgvul dig te bestuderen. Hij beschouwt Zorins speech niet als het laatste woord. „Hoe langer we op 't ant woord moeten wachten des te be ter", aldus de Fransman. OVER ENIGE DAGEN Commissie bindend advies voor tandartsenconflict De tandartsen zullen binnen eni ge dagen de medewerking aan de ziekenfondsen hervatten. De juiste datum zal tijdig worden bekend ge maakt. De Nederlandse Maat schappij tot bevordering der tand heelkunde en het gemeenschappe lijk overleg van ziekenfondsorga nisaties zullen de tandartsen en de verzekerden richtlijnen verstrek ken over de gang van zaken gel dend van het moment af, dat de tandartsen de medewerking hebben hervat. De aard en de omvang van de te verstrekken tandheelkundige hulp evenals de financiële verplichtin gen van de ziekenfondsverzeker den zijn gelijk aan die van vóór 1 april 1957. De tandartsen en de ziekenfondsen zijn het er over eens, dat in de aard en de omvang van de tandheelkundige hulp binnen kort wijzigingen moeten worden aangebracht. Voor de bond van de r.k. zieken fondsen in Nederland en de stichting Autonome ziekenfondsen zal deze re geling niet gelden, daar beide organi saties zich niet hebben kunnen ver enigen met het resultaat van de be sprekingen, zoals dat in de tussen de partijen gesloten overeenkomsten tot uiting is gebracht. De akte van compromis tussen de maatschappijen tot bevorde ring der tandheelkunde en het ge meenschappelijk overleg van zie kenfondsorganisaties is inmiddels getekend en de commissie van bin dend advies is met haar werk zaamheden begonnen. De commissie bestaat uit de heren J. J. A. Berger, directeur van het ge meenschappelijk administratiekan toor te Amsterdam, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, hoogleraar aan de Katholieke Economische hogeschool te Tilburg, de heer H. J. Kuiper, di recteur van de sociale verzekerings bank te Amsterdam, en oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe, president- curator van de Katholieke economi sche Hogeschool te Tilburg. Zij heb ben tot voorzitter van de commissie aangewezen professor dr. B. Pruyt, hoogleraar in de bedrijfshuishoudkun- de aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Prof. Pruyt heeft deze benoeming aanvaard. Bemanning van ,ijsschip' per helicopter gered. Een helikopter van de Amerikaan se luchtmacht heeft enkele beman ningsleden gered van het Noorse schip, dat voör de kust van Groenland vastgeraakt was ïn het Ijs. De overi ge leden van de bemanning zullen eveneens per helicopter aan land wor den gebracht. Het schip, de „Polarbjoern", dat een bemanning heeft van 17 man hdfeft al sinds vrijdag vastgezeten. Maandag vluchtte de bemanning op het ijs, omdat er gevaar was, dat het schip zou zinken, maar later klauter den zij terug aan boord en zonden het bericht uit, dat zij zouden trachten hel schip te redden. Twee dagen lang hebben zij vervol- Q ais gewacht tot het Ijs het schip zou loalaten. Dat gebeurde echter niet en aarzelend gaf de kapitein Giaever ge hoor aan de oproep van de Ameri kaanse luchtmacht, die steeds toe zicht had gehouden, om het schip in de steek te laten. Vrachtauto rijdt op publiek in in India: vijf mensen gedood. Tussen Agra en Bombaij, in India, is woensdagavond een vrachtauto van de weg geraakt en met grote snelheid ingereden op de deelnemers aan een openluchtbijeenkomst. Er werden vijf mensen gedood en 70 ernstig gewond. De bestuurder van de auto is door het publiek afgemaakt. Straaljager verongelukt Bij het maken van een noodlanding is gisteren een straaljager van de Ko ninklijke Luchtmacht op de vliegba sis Ypcnburg verongelukt. De 23-ja- rige sergeant-vlieger J. C. J. Rem mer uit Schiedam kwam om het le ven. Het toestel een van het type F 84 F Thunderstreak was afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Bij het na deren van Ypenburg gaf de vlieger noodseinen, daar het toestel motor storing had. Hij trachtte een noodlanding te ma ken, maar het vliegtuig kwam te ver op de baan binnen. Het schoot door en botste tegen een dijk, die ongeveer haaks op de landingsbaan ligt. Het toestel werd vernield. De bestuurder van het toestel heeft narvr de luchtmachtvoorlichtings dienst mededeelt, nog de kans gehad zich met zyn schietstoel te redden, Hy heeft er echter de voorkeur aan ge geven te proberen een noodlanding te maken. Hy vloog namelijk, toen de motorstoring optrad boven Den Haag en wilde niet het risico lopen, dat z(jn toestel zou neerstorten in de dichtbe volkte stad. Daarom verliet hy het toestel niet en probeerde hy een nood landing te maken, welke poging hy met zjjn leven heeft moeten betalen. De foto geeft een beeld van de blus- singsioerkzaamheden door de brand weer van de vliegbasis Ypenburg. Koningin Juliana en prinses Beatrix hebben donderdag het Twentse dorp Markelo bezocht, waar op het ogenblik een herdenkingsbijeen komst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland en een landbouwtentoonstelling Gouden Aren" worden, gehouden. De foto boven toont de koningin en de prinses onder bogen van korenaren, vastgehouden door Mar- kelose meisjes, op weg naar de grote jubüeuintentwaar 7006 leden van de P. J.G.N. bijeen waren gekomen om hun vorstin te ontmoe ten. De foto onder toont tijdens een wandeling over het feestterrein van rechts naar links: de commissaris der koningin in de provincie Overijssel ir. J. D. G. M. Ridder van der Schueren, H. M. de konin gin, burgemeester jhr. mr. A. J. de Beaufort van Markelo, mevrouw Repelaer van Driel geboren v. d. Willigen, dame du palais, en H.K. H. prinses Beatrix. Geen invoerrecht op vers fruit in W.-Duitsland. De Westduitse bondsdag heeft met grote meerderheid het wetsontwerp der regering aangenomen, waarbij de invoerrechten op citrusvruchten, ap pelen, peren, pruimen en meloenen wordt afgeschaft. Op druiven, perziken, abrikozen blijft een minimaal invoerrecht van 4 tot 6 D.-mark per 100 kilo gehand haafd. De maatregel is genomen ter be strijding van de voortdurende prijs stijging, die vergeleken met 1956 reeds 15 tot 20 pet. bedraagt. De so cialisten stemden voor, al noemden zij de maatregel „te laat". Alleen de vertegenwoordigers van de boeren stemden tegen. HET MES MOET ER IN Onmogelijk om begroting in evenwicht te brengen DE GEMEENTE-BEGROTING van Middelburg voor 1958 geeft een te kort aan van ruim 6 ton, dat wil zeggen ruim 3 ton meer dan vorig jaar. Het is dan .ok begrypelyk, dat de begeleidingsbrief van B. en W. aan de raad een allesbehalve opgewekt stuk is. Integendeel, deze „ge meentelijke troonrede" is een vier pagina's lange litanie van bittere con clusies, die geen enkele grond tot optimisme geven. Wat er moet gebeuren? „Met gezamenlijke krachtsinspanning alles in het werk stellen om de bestaande moeilijkheden zo goed mogelyk te overwinnen" zeggen B. en W. En zy erkennen, dat een dergelijke be groting in feite niet aan de raad ter vaststelling kan worden aangebo den. Het ligt daarom in hun voornemen een nota van wijzigingen aan te bieden, die een aanzienlijke verlaging van het tekort beoogt. De be groting, zoals die nu is ingediend, zien B. en W. als een beeld van dat gene, dat zy voor de gemeentelijke huishouding nodig achten. Maar er is geen geld, dus zal het mes er in moeten, al ziet het college (nog) niet hoe een volledig evenwicht kan wor den bereikt. Het wordt een zorge lijk jaar voor de gemeente Middelburg pas wordt gebruikt." Het is name lijk zo, dat de begroting over het lo pende jaar, dus over 1957, destijds sluitend gemaakt is met een bedrag dat de ministers van binnenlandse za ken en financiën moesten geven uit het gemeentefonds, een zogenaamde „subjectieve uitkering." Maar Ged. Staten van Zeeland Er is in deze begeleidende brief van B. en W. aan de raad enige malen een woord terug te vinden, dat op dit moment in Nederland hét modewoord bij uitstek is: be stedingsbeperking. En grimmig ver klaart het college: „Op zijn zachtst uitgedrukt lijkt het er op of deze bestedingsbeperking te pas en te on- hebben nu, na overleg met de ryksinspectie voor de gemeente- financiën, besloten aan de minis ters te adviseren dit bedrag niet toe te staan. Waarom niet? Beste dingsbeperking! Althans, die in druk hebben B. en W. Maar on dertussen zit dit college met de brokken en krygt er bij de narig heden over de begroting 1958 er nu ook nog eens de opdracht b(j op de lopende begroting ('57) een tekort van drie ton weg te wer ken Uitvoerig zetten B. en W. nog eens uiteen, hoe de inkomsten van de ge meenten geregeld z^n en zij wijzen daarbij op een aantal maatregelen uit de jongste tüd, waardoor de kraan van inkomsten uit het gemeente fonds aanzienlijk minder krachtig is gaan stromen, o.a. de stopzetting van verhogingen uit het gemeentefonds. „Wij hebben er begrip voor, dat elke gemeente haar aandeel moet leveren in de strijd, leidend naar het herkrij gen van normale financieel-economi- sche verhoudingen" zeggen B. en W. van Middelburg, om er daarna schier- wanhopig aan toe te voegen: „Maar het is ons volslagen onduidelijk, dat dit doel bereikt moet worden onder meer door een volledige stopzetting van de verhoging der uitkeringen uit het gemeentefonds. Dit is al te sim pel gedacht....^" Een dergelijke gedachtengang leidt namelijk naar de stellige overtuiging van het Middelburgse college tot niet te overzlene moei lijkheden, ja zelfs tot het vastlo pen van de genieentefinanciën. De gemeentebesturen kunnen n.l, aan het toenemen van hun, tekorten vrijwel niets doen: „De uitgaven stij gingen zijn niet een gevolg van het ter hand nemen van nieuwe taken, zelfs niet van de uitvoering van ge wenste of noodzakelijke voorzienin gen, doch worden veroorzaakt door prijsstijgingen in allerlei takken van (Vervolg op nag 2) Overleg van drie vakverbonden De voorzitters van het N.V.V., de K.A.B. en het CK.V. zullen de vol gende week een bijeenkomst hebben om het overleg voor te bereiden, dat de vakcentrales zullen voeren. Het doel Is om te komen tot een geza- menliik standpunt aangaande de kos ten van het levensonderhoud. De kos ten van het levensonderhoud zijn ge stegen boven de grens, die door de vakverbonden als aanvaardbaar wordt geacht. Bezoek van B en K aan Syrië ontkend Volgens berichten uit Syrië zullen de communistische partij-secretaris in Rusland Xikita Kroesjtsjew en maar schalk Boelganin nog dit jaar een bezoek brengen aan Syrië. Een woordvoerder van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dit bericht onbetrouwbaar genoemd. Hy wilde geen verder commentaar geven. Ook de Syrische minister van buitenlandse zaken heeft de be richten van het bezoek tegenge sproken. Hij noemde het bericht een hervatting van de propagan- da-campagne tegen Syrië. In Moskou is woensdagavond een Syrische economische missie aange komen voor besprekingen over de Russische hulp aan Syrië. Men ver wacht, dat de Russen" machines en technische hulp tot een bedrag van vijfhonderd miljoen gulden zullen le veren. De delegatie zal een week in de Russische hoofdstad blijven". Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Stockholm, zwaar bewolkt, 18 gr. Oslo, onbewolkt. 19 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 17 gr. Londen, half bewolkt, 20 gr. Amsterdam, licht bewolkt, 17 gr. Luxemburg, half bewolkt, 16 gr. Parijs, half bewolkt, 19 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt, 23 gr. Berlijn, regenbui, 19 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 18 gr. Ztirich, zwaar bewolkt. 18 gr. Genéve, geheel bewolkt, 19 gr. Locarno, zwaar bewolkt, 23 gr. Wenen, licht bewolkt, 19 gr. Rome. licht bewolkt, 28 gr. DE VERWACHT... WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking, in het noorden van het land enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot ma tige wind tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. ZON EN MAAN 31 augustus Zon op 5.51 onder 19.32 Maan op 13.40 onder 22.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1