In de wereld van de „vreemden" groeit kerk met eigen vormen Straaljagerpiloten hebben soms met „vliegkolder" te kampen HOE OUD ZIJN DE REGERENDE ORANJEVORSTEN GEWORDEN? DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 NIEUWE WEGEN BIJ EVANGELISATIE Goed gemeenteleven kan veel evangelisatiewerk onnodig maken (Van een onzer redacteuren) De Hervormde Kerk heeft een industriepredikant beroepen, die als los arbeider in fabrieken gaat werken. De Gereformeerde Kerk van Rotter dam-Zuid heeft een Welkombureau geopend, waar de kerkelijke en buiten kerkelijke mens, die in geestelijke moeilijkheden verkeert, telefonisch in lichtingen en adviezen kan krijgen. Deze recente krantenberichten zijn slechts twee van de vele, waarin iiienwe soorten kerkelijke activiteiten aangekondigd worden. „De kerk" zoekt nieuwe wegen voor haar werk naar buiten, voor het werk dat ge woonlijk als „evangelisatie" wordt aangeduid. Dit streven krijgt langza merhand gestalte, doch slechts een enkele maal in een vorm, die tot de verbeelding spreekt. Een arbeider-predikant en een bureau voor telefoni sche zielszorg zijn slechts symptonen van de „experimenten", die op dit gebied in binnen- en buitenland ondernomen worden. Het eigenlijke, grote werk wordt op de achtergrond verricht. In een gesprek met ds. F. J. Pop, voorzitter van het directorium van „Kerk en Wereld", kregen wij een in druk van de richting, waarin de „moderne evangelisatie" zich aan het ont wikkelen is. een industriestad in een volksbuurt woont, kun je wel in de kerk „neer zetten", maar daarmee wordt het „zijn kerk" nog niet. De kerk is iets van bulten en past in zijn wereld niet. Hier nu spitst het moderne evan gelisatiewerk zich toe. Drie din gen staan voorop, namelijk: 1. ook de volksbuurt is een stuk van Gods wereld; 2. de kerk moet aan deze mensen bewijzen, niet zoals nog te dik wijls wordt gedacht een knecht van het kapitaal te zijn, maar be reid is voor hen ook offers te brengen en voor hen wil leven; 3. de kerk moet het kunnen ver dragen wanneer deze mensen, als zij op hun eigen wijze eenmaal tot het geloof gekomen zijn, hun Door de eeuwen heen is het woord evangelisatie herhaalde malen van inhoud gewisseld. Oorspronkelijk bedoelde men er het verspreiden van de bijbelse boodschap onder heide nen en mohammedanen mee, dus wat nu zending is. In de gekerstende lan den van het westen echter werd de volksgenoot, die niet meer in de kerk kwam of zich niets meer van zijn belijdenis aantrok, een voorwerp van evangelisatie. Hij immers moest naar de kerk worden teruggebracht. Vervreemden. Het zijn „de van het Evangelie ver vreemden", waar de hervormde kerk orde van spreekt. Men vindt hen spe ciaal onder intellectuelen, in sommige streken onder boeren en landarbei ders. Vervreemding van de kerk komt ook zeer veel voor onder ar beiders, die van het platteland naar de industriestad trekken. Op hun dorp waren ze geheel in het kerkelijk leven opgenomen. De kerk maakt er een zo voornaam deel van het dorps leven uit, dat ze zich trouwend' niet aan de invloed onttrekken konden. Maar in de stad merken ze veelal heel weinig van de kerk. Dikwijls worden ze slecht opgevangen. Ze zoeken er als het ware hun dorp te rug, maar vinden het niet. De litur gie, de preek, de omgang met predi kant en gemeenteledenalles is an ders. Het is een andere wereld en zij voelen zich vreemd. En dat is ge-1 woonlijk juist genoeg om hun vaak uitgehold „milieu-christendom" in elkaar te doen ploffen. Met deze mensen is nog te praten, hoezeer ze soms ook van de kerk vervreemden. Een belangrijk deel van het evangelisatiewerk is er op gericht deze mensen terug te brengen naar de kerk. Maar steeds meer be gint men zich af te vragen of dit nu waarlijk wel evangelisatie is. Vreemden. „Ik geloof, dat een groot stuk van de onkerkelijkheid in de Hervormde Kerk ontstaan is door het tekort schieten van het pastoraat", zegt ds. Pop. Velen zijn er met hem van over tuigd. We moeten het niet meer zo ver laten komen, zeggen zij, dan heb ben wij deze vorm van evangelisatie niet meer nodig. Met een goed ge meenteleven, waarin ook de nieuwko mer zich thuis en welkom voelt, voor al ook met een goed pastoraat („de predikant moet een ware zieleherder zijn, maar ook een vriend, die mee leeft met de zorgen van alle dag"), kan veel vervreemding voorkomen en zelfs hersteld worden. Bij de tweede generatie van de „vervreemden" komt men echter in de buurt van de „vreemden". Voor hen is dikwijls de kerk zo ver weg, dat men eigenlijk niet meer van te rugbrengen, maar van toebrengen spreken moet. Daar begint wat men met recht evangelisatie kan noemen. En daar ook ontmoet men de grote problemen, die het zo noodzakelijk maken, dat de evangelisatie op een moderne leest wordt geschoeid. Een arbeider bijvoorbeeld, die in In Milaan wordt op het ogenblik voor de achtste maal in successie de doof stommen-olympiadegehouden. 1200 sportsmannen en -vrouwen uit 34 lan den doen aan deze manifestatie mee. Op de bijgaande foto zien we de Ne derlandse deelnemers in het stadion van Mïlaa/n. beleving van het christendom niet de traditionele vorm kunnen feven, maar eigen interessen heb- en, eigen vormen zuljen zoeken en wellicht als een „eigen gemeen te" hun weg in het kerkelijk le ven zullen gaan. Zo vereist moderne evangelisatie begrip voor een medemens, die bij voorbeeld niet veel voelt voor de ge ijkte vorm van kerkelijke eredienst, maar wel in bijeenkomsten met me de-christenen uit zijn eigen milieu onder goede leiding wil praten over de diepere zin en betekenis van ar beid en vrije tijd, van goede verhou dingen in de fabriek en rechtvaardig loon, kortom: over de betekenis van zijn geloof voor het leven van alle dag. In zo'n gemeente zal stellig ook plaats zijn voor een vorm van ere dienst, voor doop en avondmaal en zelfs voor een zekére vorm van ker kelijke tucht, maar veel daarvan zal anders zijn als „de kerk" het van oudsher is gewend. Fles op tafel. Er zijn reeds voorbeelden. In Am sterdam bijvoorbeeld leidt ds. W. Bar nard, de bekende dichter-dominee, el ke dinsdagavond diensten voor kun stenaars met een preek van 10 minuten, met een avondmaalsviering waarbij de Franse landwijn niet in 'n zilveren kan maar in een doodgewo ne fles op tafel staat, met gaven in natura die uit een gedicht kunnen bestaan of uit een lied, dat dan ook in de dienst gezongen wordt. Ook dat is „werk in een wereld van vreem den". En het slaat aan. Er groeit een vaste kern uit de 300 a 400 wekelijk se bezoekers van deze kerkdiensten voor kunstenaars. Iets dergelijks en eveneens met resultaat doet ds. Van Veldhuizen in Rotterdam. „Zijn" Krooswijkers gaan niet naar de grote wijkkerk, de „deftige" Koninginnekerk. Daar om belegt hij aparte bijeenkomsten voor industrie-arbeiders, die hem ge rust mogen interrumperen onder zijn preek en vrijuit met hem en met el kaar kunnen praten over de dingen van de dag. Elders in Arnhem en de IJ-mond bijvoorbeeld vormen wika's (wer kers in kerkelijke aangelegenheden) Zoals ieder jaar wordt ook in 1957 in het Olympia-stadion te Berlijn een groots politiesportfeest gehouden. Het feest dat op 8 september is vast gesteld, zal ook dit jaar ongetwijfeld spannende momenten kennen, getui ge deze foto van een zevental trai nende politiemannen tijdens e?» hals brekende stunt op een motorrijwiel. kringen van fabrieksarbeiders, waar in allerlei onderwerpen worden door gepraat. Wika's worden opgeleid voor werk onder het personeel van grote bedrijven. In Amsterdam-Oost zijn twee wika's bezig de arbeiderswereld waaruit zij zelf afkomstig zijn, te verkennen om te zien wat de moge lijkheden zijn. Dit alles verkeert nog in het sta dium van het experiment. Het gaat niet om het loslaten van oude vor men, maar wel moeten daarnaast nieuwe vormen mogelijk zijn, is de opvatting van de „moderne evange list". Wanneer het Evangelie werke lijk geleefd en gesproken wordt, gaat 't niet zozeer om de manier waarop het wordt gepresenteerd. Maar 't moet natuurlijk christendom blijven en geen humanisme worden. Democratische overwinning in staat Wisconsin De tussentijdse verkiezing in de Amerikaanse staat Wisconsin, nodig geworden door het overlijden van se nator McCarthy, is door de democraat William Proxmire gewonnen. Het is voor het eerst in 25 jaar dat Wis consin een democraat afvaardigt naar de senaat. Door de verkiezing van Proxmire is het aantal democratische senatoren gestegen tot 50. Tot nu toe hadden zij twee zetels meer dan de republikei nen. MYSTERIES VAN HET EVENWICHT Twee nieuwe Fordmodellen namelijk Edsels een Citation 2-deurs Hard Top en een Citation Convertible tonen U de nieuwste stylering, waar door deze gedistingeerde wagens zich onderscheiden. Speciaal vallen op de verticale radiateurgrille, de dubbele koplampen en de on de hoeken ge monteerde kninnerlichten. Horizonta le achterlampen gaan gelijkmatig over in het vlakliggende kofferdek sel. Een eenvoudige chroomversiering accentueert het lichtelijk ingebogen achter-zijpaneel. Zij kunnen beter op instrumenten dan op zichzelf vertrouwen Op grote hoogte vliegt een straaljager. Langzaam dwalen de blikken van de piloot over de apparatuur naar buiten in de oneindige ruimte en weer terug over de instrumenten, klokken, schaalverdelingen en knoppen. Plotseling staart hij naar de kunstmatige horizon. De wijzers tonen een afwijking van 45 naar links. Onmogelijk, denkt hij. Naar zijn gevoel ligt de machine recht. Maar ook de andere instrumenten geven de niet ongevaarlijke afwijking aan. Hij drukt de stuurknuppel naar rechts. De wijzers slingeren weer in de juiste stand, maar nu heeft de piloot het gevoel, met de machine naar rechts weg te duiken. Panische angst overvalt hem. Hij beweegt de stuurknuppel weer naar het midden en weer rijst de kunst- matige horizon de alarmerende af wijking naar links aan. Weigeren de instrumenten hun dienst of falen zijn eigen zintuigen? Nog eens drukt hij zijn stuurknuppel naar rechts en weer overvalt hem de angst als het rechter draagvlak wegzakt. De hoog temeter wijst aan, dat hij snel in de diepte duikt. Zijn oren dreunen. Ver twijfeld vliegen zijn ogen langs de instrumenten. Hij knijpt ze vervol gens stijf dicht en klemt zich vast aan verschillende steunpunten. Plot seling is het angstige gevoel en het naderende spook van de dood ver dwenen; voelt hij zich weer zeker worden en krijgt hij de machine weer in zijn macht. Wat was dit voor een hefsen- schim? Als hij weer normaal kan denken weet hij het. Het was een z.g Vertigo aanval, het zo gevreesde duizelige gevoel, dat reeds honderden piloten noodlottig is geworden en waar tegen ook de meest ervaren vliegers haast machteloos zijn. Vaak genoeg heeft de instruc teur gewaarschuwd nooit de zelfbeheersing te verliezen wan neer het gevoel voor evenwicht plotseling wijkt. Alleen de aan duidingen van de kunstmatige horizon kunnen de piloot dan redden van een vrijwel zeker schijnende dood. Onder geen en kele voorwaarde mag men aan dit instrument twijfelen. Doch wanneer men zich in deze duize ling bevindt en de controle over zichzelf heeft verloren is het uiterst moeilijk slechts op die ene lichtende plek te staren. Over de groeiende gevaren van wat men populair „vliegkolder" noemt heeft de Duitse arts en vliegdeskundige kolonel Nuttall op een congres van de Ameri kaanse vereniging voor artsen in New York een inleiding gehou den, aldus het Duitse blad „Dei- Mi ttag". De jongste onderzoe kingen naar de oorzaak van do delijke ongevallen met straalja gers heeft aangetoond, dat een van de zes ongevallen een ge volg is van deze duizeligheid en het in de war raken van de evenwichtsorganen. In vele gevallen was de even wichtsstoornis zo ernstig, dat pi loten zonder het te weten op de kop vlogen. Zij hielden de in de pikdonkere nacht verspreide grondlichten voor sterren en de hemel voor de aarde. Hoe ontstaan nu deze storingen? Het evenwichtsorgaan zetelt in het oorlabyrinth naast het gehoororgaan. Het bestaat onder meer uit drie cir kelvormige kanaaltjes die met een vloeistof zijn gevuld. Aan de uitein- Fruit leed van harde wind De harde wind van de afgelopen da gen heeft geen goed gedaan aan het fruit dat aan do bomen hangt. V ooral de percelen waar weinig vruchten aan de bomen hangen en deze zun er dit jaar heel veel hebben op sommige plaatsen nog al wat storm- schadc als gevolg van het afwaaien van de vruchten. De meeste vruchten zijn afge waaid b|j de peren en dan speciaal bil die rassen welke spoedig pluk- rijp zijn. Ook bij de anpcls zijn vruchten afgewaaid maar toch valt over het algemeen het per centage wel mee, zeker ln Zeeland. In de fruitcentra van deze provin cie is door de storm schade ont staan. maar deze is niet van grote omvang. Het al of niet aanwezig zün van een goed wlndschut rond de boomgaar den is bepalend voor de omvang van de schade. Onbeschutte oercelen wel ke direct aan de wind waren bloot gesteld, hadden de meeste afgewaaide vruchten. Verder hebben de oercelen welke zeer matig met vruchten zjjn bezet, groter percentage afgewaaide vruchten dan percelen waar de bo men vol hangen. Slreng optreden tegen verkeersovertreders In de Sow jet-Republiek Kazakhstan treden de autoriteiten krachtig op te gen hen, die verkeersongevallen ver oorzaken. In de hoofdstad Alma Ata is een chauffeur gefusilleerd, die ter dood veroordeeld was omdat hij in dronkehschap een voetganger had doodgereden. Een andere bestuurder, die met zijn vrachtauto in een sloot reed waardoor drie personen werden gedood en vier gewond, is tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Prinses Wilhelmina de oudste In het jaar 1938 schreven wij in de Middelburgse Courant een artikel, waarin wij aantekenden hoeveel jaar elk der Oranjevorsten had geregeerd. Toen wij genoemd artikel schreven, had koning Willem III de meeste dienstjaren, als wij dit woord willen gebruiken, namelijk 41, slechts één jaar meer dan prins Maurits, die er 40 had. Later spande echter koningin Wil helmina de kroon, toen zij in 1948 af stand deed van de regering na een regeringsperiode van 50 jaar. Nu eerstdaags koningin Wilhelmina, na haar afstand de naam dragende van Prinses der Nederlanden, haar 77ste jaardag zal bereiken, willen wij ook eens nagaan hoe oud elk der rege rende Oranje vorsten is geworden. 1 Stadhouder Willem II geb. 27 mei 1626, overl. 6 nov. 1650 werd slechts 24 jaar. 2 Stadhouder Willem IV geb. 1 sept. 1711, overl. 22 okt. 1751 is 40 jaar ge worden. 3 Stadhouder Willem I geb. 24 april 1533, overl. 10 juli 1584 werd 51 jaar. 4 Stadhouder Willem III geb. 16 nov. 1650, overl. 10 maart 1702 had o2 levensjaren. 5 Koning Willem II geb. 6 dec. 1792, overl. 17 maart 1849 is 56 jaar gewor den. 6 Prins Maurits geb. 14 nov. 1567 overl. 23 april 1625 bereikte de leef tijd van 57 jaar. 7 Stadhouder Willem V geb. 8 maart 1748 overl. 9 april 1806 werd 58 jaar Hij was de eerste Oranjevorst, die vol gens psalm 128 een van 's mensen ze geningen, n.l. het zien van een kinds kind, de latere koning Willem II, heeft genoten. 8 Frederik Hendrik, geb. 29 jan. den zijn deze kanaaltjes verbonden met de evenwichtszenuwen. Wanneer men zich wendt, gaat bukken of liggen, beweegt nu deze vloeistof in de een of andere richting en dwingt de zenuwbundel de daar aan beantwoordende impuls over tc brengen naar de hersenen. Normaal kan zo elke beweging zonder moeite worden uitgevoerd. Hoe gevoelig het evenwichtsorgaan echter is onder vindt men wanneer men zeeziek is, teveel heeft gedronken of een snelle wals heeft gedanst. De voeten staan reeds stil, maar de vloeistof beweegt nog en men wordt duizelig. Bij vliegers worden aan dit orgaan hoge eisen gesteld, met als gevolg dat evenwichtsstoringen slechts zel den voorkwamen. Pas na het toe nemen van de snelheid en de tech nische vervolmaking van de straal vliegtuigen zijn ongelukken met deze toestellen toegenomen. Men kan het binnenste van het evenwichtsorgaan zodanig in oproer brengen, dat de hersenen slechts ver keerde bewegingen registreren als ge volg van de verkeerde reactie van de zenuwbundel van het evenwichtsor gaan. Reeds een lichte beweging van het hoofd van de piloot kan op een gegeven moment minder prettige ge volgen hebben. Hij gelooft, te stijgen, terwijl hij in werkelijkheid in de diepte duikt. Naar het oordeel van kolonel Nut tall is het onmogelijk het plotselinge gevoel van duizeligheid te bestrijden. Vele piloten deelden mede, dat zij het gevoel van wurgende angst door hoofdschudden en soms door andere bewegingen verdreven, maar de wer kelijke toedracht is nog zeer raadsel achtig. Men wil echter trachten de uitwerking en de gevolgen van deze duizeligheid op zijn minst te verklei nen waartoe in de eerste plaats de instrumenten verbeterd dienen te worden. Bovendien leren de piloten in geraf fineerd geconstrueerde linktrainers, waarin zij dezelfde verschijnselen on dergaan. ongeacht alle „gevoelens" slechts op de instrumenten te reage ren. 1584, overl. 14 maart 1647 bereikte 63 levensjaren. 9 Koning Willem I geb. 24 aug. 1772, overl. 12 dec. 1843.is 71 jaar gewor den. 10 Koning Willem III geb. 19 febr. 1847, overl. 23 nov. 1890. Door zijn 73 jarige leeftijd was hij bij zijn overlij den de oudste Oranjevorst. Ook had hij toen de meeste regeringsjaren na melijk 41. 11 Koningin Wilhelmina geb. 31 aug. 1880 zal dus D.V. eerstdaags de geze gende leeftijd van 77 jaar bereiken, een leeftijd, die geen van haar rege rende voorgeslacht heeft bereikt. Wij schreven reeds, dat zij ook het langst heeft geregeerd namelijk 50 jaar. Met welk en vast geloofsvertrou wen heeft zij ons land niet geregeerd in de moeilijke bezettingsjaren Moge God haar nog verscheidene ja ren sparen. B. J. DE MEIJ. Geen verzoening tussen koning Hoessein en koningin Dina Koningin-moeder Zein van Jordanië heeft prinses Aliye, het dochtertje van koning Hoessein en koningin Di na, van Instanboel maar Amman ge bracht. Men leidt hieruit af, dat er geen sprake is van een verzoening tussen de Jordanische vorst en zijn gemalin. Koningin Dina zal spoedig naar Egvpte terug keren. Uit standbeeld van een Egyptische boer met een bijl over de schouder zal bij Port Said aan de ingang van het Suez-kanaal worden geplaatst op het voetstuk, waarop eens het enor me beeld stond van Ferdinand de Lesseps, de Fransman, die de leiding had bij de aanleg van het kanaal, het beeld van Be Lesseps werd, na de ontruiming van Port Said door de Frans-Britse strijdkrachten, door de bevolking met springstof opgeruimd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7