rnrnm 1 Eisenhower teleurgesteld over afwijzing van Westers voorstel Vijfjarenplan opgesteld voor het verrichten van onderzoekingen MINDER MELKVERBRUIK ALS GEVOLG VAN PRIJSVERHOGING KR0ESJTSJEW LANCEERT WEER FELLE AANVAL OP MALENK0W DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ONTWAPENINGSBESPREKINGEN. Afgevaardigde Stassen voor korte tijd terug naar Washington President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie zijn diepe teleurstelling geuit over de verwerping van de westelijke ont wapeningsvoorstellen door de Russi sche afgevaardigde Valerian Zorin. Het is opmerkelijk, aldus de presi dent, dat Zorins scherpe propaganda- aanval op het westen samenvalt met de blufferige verklaring van de Sow- jet-Unie, dat zij vooruitgang hebben gemaakt in de ontwikkeling van mid delen tot de massale vernietiging van welk deel in de wereld ook. Het is hoogst teleurstellend voor alle ware vredelievenden dat de Sowjet-Unie met zulke honende woorden de voor stellen heeft gekritiseerd, die door Canada, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten te Londen zijn inge diend. Voorzover het de Verenigde Staten betreft zullen wij nimmer de pogin gen opgeven om naar de middelen en wegen te zoeken om de mensheid van een mateloos gevaar te redden en een rechtvaardige vrede tot stand te bren gen, aldus Eisenhower. Ook gisteren heeft de Russische af gevaardigde Zorin het westers voor stel tot voorwaardelijke stopzetting van de proeven met atoomwapens duidelijk van de hand gewezen. Nadat Zorin dinsdag al het voor stel tot wederzijdse luchtinspectie af gewezen had, scheen nu de conferen tie die vijf maanden geduurd heeft, tenslotte helemaal op niets uitgelopen te zijn. Maar na de zitting die 25 minuten duurde, werd toch nog met instemming van Zorin besloten van daag opnieuw bijeen te komen. Het westen zal dan het totaal-ontwape ningsplan op schrift kunnen aanbie den. De grote lijnen van dit totaal plan voor een eerste stap naar ont wapening zijn echter reeds ver worpen, toen ze mondeling ter sprake werden gebracht. Men kan dus zeggen, dat het westen een reeds verworpen plan gaat aan bieden. Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde naar het ontwape- ningsoverleg te Londen, zal in het komende weekeinde voor korte tijd naar Washington terugkeren, waar hij, naar men verwacht, een bespre king zal hebben met minister Dulles. De eerste aanleiding tot deze reis was, volgens de woordvoerder, het huwelijk van Stassens zoon, dat za terdag te Charlottesville in Virginia zal worden gesloten. Waarschijnlijk zal Stassen echter ook president Eisenhower bezoeken. Teleurstellende cijfers van Nederlandsche Bank De weekstaat van de Nederlandsche Bank bracht in verschillende opzich ten een teleurstelling. In de eerste plaats blijkt dat goud en deviezen ook in de afgelopen week zijn weg gevloeid, zelfs tot een bedrag van f 162.miljoen, waardoor het saldo aan goud en deviezen afgelopen maandag precies f 3200 miljoen was. De directie deelt mee, dat het ver lies voor een aanzienlijk deel nog be trekking heeft op transacties die vóór 19 augustus zijn verricht. Sindsdien is het verlies veel minder groot geworden. Een andere teleurstelling is dat de overheid opnieuw van de Nederland sche Bank heeft moeten lenen, waar door het voorschot aan de schatkist thans f 131miljoen bedraagt. Maar ook door anderen is er 'n flink beroep op de centrale bank gedaan, daar de post voorschotten, alsmede de postwissels behoorlijk stegen. Wereldfederalisten willen wereld-divisie. Sinds maandag zijn de wereldfede ralisten bijeen in het Kurhaus te Scheveningen. Gisteren hebben Brit ten een plan ter tafel gebracht, dat beoogt als eerste stao tot het vormen van een aleemene politiemacht der Verenigde Naties een soort van lichte wereld-divisie in het leven te roepen. Deze divisie van twintig duizend man zou overal ter wereld waar zich pro blemen kunnen voordoen, moeten wor den «elegerd. Deze strijdmacht zou posities kunnen betrekken tussen elk aar bedreigende nationale strijd machten. Het plan, dat voor het eerst in een openbare vergadering naar vo ren werd gebracht, oogstte in het congres van de wereldfederalisten nogal succes. Verkoop van röntgen- apparaten voor schoenen- passen gestaakt De verkoop van Duitse röntgenap- paraten voor 't passen van schoenen van 't type „Schucoskop P.T.B. 537" is in Nederland gestaakt. De Nederlandse firma, die zich in ons land met de verkoop belastte, heeft inmiddels van de Duitse fabri kant bericht ontvangen dat het keu ringscertificaat op de door hem ver vaardigde apparaten door 't Fysisch- Technisch Bondsinstituut in West- Duitsland is ingetrokken. Op grond hiervan heeft de firma de verkoop van de apparaten ge staakt en zich bereid verklaard de apparaten, die op proef bij een aan tal schoenwinkeliers staan, terug te nemen. De betrokken firma heeft, na in gewonnen juridisch advies, gemeend zich van de Duitse fabrikant te moe ten distancieren. Nieuw soort synthetische rubber vervaardigd „General Tire and rubber co" heeft bekendgemaakt, dat haar laborato rium een nieuwe synthetische rubber soort vervaardigd heeft, die men „genthane-s" gedoopt heeft, en die volkomen tegen olie en zon bestand is, onbenerkt bewaard kan worden en zowel bij woestijnhitte als bij pool- koude zijn eigenschappen bewaart. Men wil thans onderzoeken of het bruikbaar is voor de fabricage van autobanden. Voor gebruik in kleppen, oliestangen, olieafsluiters, pompen, kabelisolatie en schoenbezoling is het volgens de firma reeds geschikt ge bleken. FOTO. Een Duitse vakantieganger bezocht onlangs Harlingen en maak te aan de havenkant enige foto's. Een daarvan verzond hij naar de „onbe kende brugwachter" die on de foto stond. Voor tante Pos was de brug wachter geen onbekende en de foto werd dan ook vlot bezorgd. GEEN NIEUWS. In vele „beschaaf de" landen zijn kalmerende middelen tegenwoordig erg in de mode. Een van deze middelen heet reserpine. De reserpine is echter niets nieuws. Kort geleden heeft men ontdekt, dat me dicijnmannen van de Zoeloe's reser pine wonnen uit de schors en het wortelhout van een wilde boomsoort en dit middel vermengden met hun toverdrankjes en kooksels. De Afrikaanse tovenaars en medi cijnmannen hadden reeds tegen kwa len 'n preparaat, dat de jachtige mo derne wereld onlangs dacht te heb ben uitgevonden. LANGZAAM HERSTEL Produktschap voor zuivel stelde onderzoek in Er is op de drastische verhoging van de melkprijs, die op 30 juni van kracht geworden is, enige ver mindering van het verbruik van melkproducten gevolgd. De cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek kortgeleden publiceerde, toonden dit aan. Het produktschap voor de zuivel heeft in zijn woens dag gehouden openbare vergade ring nadere cijfers gepubliceerd, die deze tendens bevestigen. Hoewel die cijfers met de groot ste voorzichtigheid gehanteerd worden, kan toch gezegd worden dat het totale verbruik van melkprodukten in de periode van 7 juli tot en- met 3 augustus dus in vier weken, ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1956 is teruggelopen met 3,6 procent. Merkwaardig is, dat het verbruik in de week van 30 juni tot en met 6 juli ten opzichte van dezelfde week van het vorige jaar toenam met 9,2 procent. Het verbruik van gestand aardiseerde melk verminderde in die week vrij aanzienlijk, maar dat van karnemelk, alsmede van pap van kar nemelk en van yoghurt van gestand aardiseerde melk steeg opvallend. De verhoging van de mekprijs is in die periode niet de oorzaak geweest van het teruglopen van het verbruik van gestandaardiseerde melk. Het was de warmte van de zomerdagen, die de huisvrouwen deed besluiten, zo weinig mogelijk melk in huis te ne men, om het risico van schadeposties door zuurworden te verminderen. De toeneming van 't karnemelkverbruik vindt eveneens zijn oorzaak in de warmte. Stelt men het totale verbruik van melkprodukten in het tijdvak van 7 juli tot en met 3 augustus 1956 op 100, dan was het aandeel van de ge standaardiseerde melk hierin 68,6 procent. Als men het totaal voor de zelfde periode in 1957 eveneens op 100 bepaalt, dan blijkt het verbruik van gestandaardiseerde melk teruggelo pen te zijn tot bijna 65,7. Een sterke achteruitgang is er dus niet geweest. In de week van 4 tot en met 10 augustus 1957 was het verbruik van melkprodukten 4 procent min der dan in de overeenkomstige week van 1956 en in de week van 11 tot en met 17 augustus bedroeg dit percentage 7,5. In het algemeen gesproken is de vermindering van het melkverbruik als gevolg van de prijsverhoging mee gevallen. Bovendien herstelt het zich langzamerhand. Woensdagochtend heeft Z.K.H. prins Bernhard der Nederlan- §j den in zijn functie van inspec- H teur-generaal der Koninklijke H Marine 'n bezoek gebracht aan l§ het marine-opkomstcentrum te Voorschoten. Op de foto ziet M men Z.K.H. de prins tijdens de inspectie van het centrum. Hij wordt vergezeld door de com- m H mandant van het centrumka- pitein ter zee R. M. Crommelin (rechts). s IllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllI Arrest in zaak van de Zwarte Ruiter uitgesteld De Hoge Raad zou gisteren arrest wijzen in de zaak van H. G. uit Mier- lo-Hout, bijgenaamd „de Zwarte Rui ter". Wegens ziekte van een der raadsheren is dit arrest uitgesteld tot 10 september a.s. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, heeft op 14 augus tus geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van H. G., die in hoger beroep door het gerechtshof te 's Hertogenbosch wegens verschillen de misdrijven is veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling. Verwerking van magere melkpoeder tot veevoer. Het produktschap voor zuivel heeft in ziin woensdag gehouden vergade ring een belangrijke beslissing geno men over de verwerking van magere- melknoeder tot veevoeder. In artikel 2 der zuivelverordening 1955, verbod surrogaatmelk, is ver boden om melk, melkpoeder met dier lijke of plantaardige vetten of olie te verwerken tot op melk gelijkende wa ren of tot produkten, waaruit zodani ge waren door oplossing in water kunnen worden verkregen. Voorgesteld werd, dat-het bestuur van dit verbod ontheffing kan verle nen in geval zuivelfabrieken of standaardisatiebedrrjven daarmee proeven willen nemen en voor andere bedrijven voor veevoederdoeleinden. Om waarborgen te schermen, dat van een ontheffing alleen voor de ge noemde doeleinden gebruik gemaakt wordt, wenste het bestuur de moge lijkheid om aan die ontheffing voor waarden en beperkingen te verbin den uitdrukkelijk vast te leggen. Ook werd opgenomen, dat het ver bod om zogenaamde melk vreemde vetten te veiwerken, niet geldt voor produkten, die door hun aard en sa menstelling gekenmerkt zjjn als spe ciale kindervoeding of dieetvoeding. Het Wereldgebeuren Het laatste wapen In een bijeenkomst van de ontwa peningscommissie te Londen heeft de Rus Zorin bh wijze van dreige ment medegedeeld, dat de Russen beschikken over een nieuw lange af stand-projectiel. Het kan van het ene werelddeel naar het andore wereld deel geschoten worden. Vermoedelijk gaat het om een suoer-raket waar mee In Siberië is geëxperimenteerd. Tot voor kort weigerden Ameri kaanse experts aan te nemen, dat er een raket zou bestaan, die geschikt was om bijvoorbeeld afgeschoten te worden in Los Angelos en neer te komen ln Moskou. Wel waren er ze kere berekeningen, die uitwezen, dat zo'n raket indien zij te construe ren was de afstand in slechts 13 minuten kon aflcpecn! Er zou tegen dit super-wapen geen afweer moge lijk zijn en het zou bovendien de door mensen bestuurde bommenwerpers geheelo verbodlg maken. de bekendmaking van Zorin te _onden is men in Washington en Londen wel geschrokken, want NI het bestaan van zo'n absoluut wapen zou de Engelse en Amerikaanse de fensie voor nieuwe problemen stel len. Het is bekend, dat de Russen se dert 12 jaar werken aan lange af stand-raketten. die voorzien zijn van atoomlading. Hun nieuwe vinding is volgens 'n Engelse commentator ver moedelijk een 20 tons suoer-raket, die afgevuurd wordt tot in de stra tosfeer en daar een kleine raket af schiet, welke als projectiel met een snelheid van 15000 km per uur naar een bepaald doel wordt geslingerd. De commentator acht het uitge sloten. dat met een dergelijk projec tiel een grote nauwkeurigheid wordt b&reikt. Men zal altijd met afwijkin gen van het beoogde doel rekening moeten houden, afwijkingen van min stens 160 kilometer. Franse en Britse technici zijn van mening, dat de Russische mede delingen over het nieuwe wapen wel op waarheid zullen berusten. Tot nog toe is altijd wanneer de Russen een bepaald technisch succes wereld kundig maakten, geb leken, dat ze inderdaad iets hadden bereikt. Hetgeen overigens niet wegneemt, dat de Russen het nieuws over de raket hebben gepubliceerd als een politieke stunt. Zij willen de oorlogsvrees stimule ren om daardoor de geneigdheid tot ontwapening te bevorderen en dus tot toegeven aan de Russische ont- wapeningseisen. Het is merkwaardig hoe vrijmoedig de Russen over het gebruik van bom men en raketten praten als het gaat om het bereiken van politieke oog merken. Ten tride van de Suez-ka- naal-crisis dreigde maarschalk Boel- ganin openlijkmet atoombommen. Nu de ontwapeningsbesprekingen in Londen dreigen te mislukken, ko men de heren met hun super-raket. Het resultaat van dit Russische derieement kan alleen maar zijn, dat de Verenigde Staten èn Engeland zich biizonder intensief zullen toeleg gen op de hestudering van afweer- mogelijkheden en voorts, dat zc bin nen een of twee jaar soortgelijke ra ketten zullen construeren als ae Rus sen thans voorgeven te bezitten. JAARVERSLAG F.O.M. EN I.K.O. Australië tegen bespreking in V.N. over Nieuw-Guinea Australië zal zich verzetten tegen elke bespreking over Nederlands Nieuw-Guinea door de Verenigde Na ties, zo heeft de Australische minis ter van buitenlandse zaken, Casey, woensdag in Sydney verklaard. De kwestie Nieuw-Guinea is het enige meningsverschil in de overigens goede betrekkingen tussen Australië en Indonesië, zo voegde hij hieraan toe. Outillage zal moeten worden verbeterd en uitgebreid „De groei van het zuiver wetenschappelijk natuurkundig ouderzoek neemt sterk toe. Elke tien jaar verdubbelen de onderzoekingen. Het laat zich aanzien, dat de versnelde groei zich in de eerstvolgende tien tal jaren zal voortzetten. In Nederland zullen tijdig maatregelen moe ten worden getroffen om deze groei van het fysisch onderzoek te kun nen bijhouden. Bij voortduring zal het zuiver wetenschappelijk onder zoek krachtig moeten worden gesteund en gestimuleerd". Dit schrijft de Stichting voor fundamenteel onderzoek der mate rie (F.O.M.) en de Stichting insti tuut voor kenphysisch onderzoek (I.K.O.) in het jaarverslag over het jaar 1956. In dat jaarverslag wordt tevens melding gemaakt van een vijfjarenplan. Het ligt in het voornemen in het tijdvak van 1957 tot 1962 op een aan tal nieuwe gebieden onderzoekingen te verrichten. De jaarlijkse kosten voor de uit voering van het vijfjarenplan worden geschat op ongeveer 3.5 miljoen gul den in 1957, opklimmend tot ruim zes miljoen gulden in 1962. Dr. W. J. Beekman, directeur van de F.O.M., wees er op, dat de kosten, verbonden aan het zuiver wetenschap pelijk natuurkundig onderzoek, vele buitenstaanders waarschijnlijk aan de hoge kant voorkomen. Men moet ech ter niet vergeten, aldus dr. Beekman, dat het onderzoek van een niet te overschatten betekenis voor ons land is. Het vormt namelijk de basis van het toegepaste natuurwetenschappe lijk onderzoek, waarvan de Neder landse industrie zeer veel profijt kan trekken. Daardoor kan het mede de 'conomische toestand van het land op Zwaarbewapende Franse parachutis ten en Zouaven houden de wacht in een smal straatje van de kasbah, de inheemse wijk van Algiers, nadat zij daar een razzia hebben uitgevoerd tegen verdachte elementen. zeer gunstige wijze beïnvloeden. In het jaarverslag wordt er op ge wezen, dat de outillage moet worden verbeterd en uitgebreid. In enkele ge vallen is de apparatuur echter reeds zo kostbaar geworden, dat dit onder zoek slechts in onderlinge samenwer king kan worden verricht. Bij de op stelling van haar plannen heeft de F. O.M. telkens weer te maken met het feit. dat de subsidiëring van het fy sisch zuiver wetenschappelijk onder zoek aan de universiteiten achterge bleven is bij de snelle groei van dit onderzoek. Het verkrijgen van een goed inzicht in deze subsidiëring wordt echter zeer bemoeilijkt door de omstandigheid, dat in de begrotingen van de univer siteiten de subsidies voor onderwijs en voor wetenschappelijk onderzoek niet gescheiden worden opgevoerd, welke scheiding door het sterk ver weven zijn van onderwijs en onder zoek ook moeilijk is door te voeren. ZORIN dreigement inet super-raket Koningin Juliana ontving deputatie wereld federalisten De koningin heeft woensdagoch tend een delegatie ontvangen van het tiende'congres van wereldfederalis ten. De delegatie bestond uit vijftig afge vaardigden uit België, Canada, Dene marken, Frankrijk, Duitsland, Enge land, Israël, Italië, Japan, Nederland, Nigeria, Noorwegen, Spanje, Zweden, Zwitserland en de Verenigde Staten. STRIJD OM MACHT IN KREMLIN Rivaal van partijsecretaris heeft nog te veel macht. De secretaris van de Russische communistische partij Nikita Kroesjtsjew bereidt volgens de des kundigen in Russische aangelegen heden de volledige vernietiging voor van Georgi Malenkow. De Rus sische leider uitte gisteren nieuwe beschuldigingen aan het adres van Malenkow. Hij zei, dat Malenkow een wapen in handen van Beria was en dat hij nagelaten had Stalin te matigen. Uit de toon van deze rede menen de Russische deskundigen te mogen opmaken, dat een nieuwe fase in de strijd om de macht in het Kremlin is ingetreden. Bovendien zijn er aanwij-gerust te maken. zingen, dat het achter het ijzeren gor dijn niet alles naar de wens der com munisten gaat. Kroesjtsjew, die na de wegzui vering van Malenkow, Molotow, Kaganowitsj en Sjepilow de opper ste macht in de Sowjet-Unie be kleedt, voelt zich kennelijk nog niet gerust. Hij zou in hoge mate afhanke lijk zijn van de steun van maar schalk Zhoekow en dus van het Rode Leger. Volgens sommige aanwijzingen staat Rusland dich ter bij een militair- dan bij een partij-dictatorschap. Hij zou Malenkow nog steeds als een ernstige rivaal beschouwen. Des kundigen zien in Malenkow de enige leider, indien de macht van Kroesjt sjew zou verzwakken. Malenkow is dan wel naar de wildernis verbannen, maar hij heeft kennelijk nog een macht die groot genoeg is om diege nen die thans aan de macht zijn, on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5