Mr. Van Roggen nam afscheid als president rechtbank Middelburg BELGISCHE SCHIPPER NAM GELDKISTJE MET 5500 WEG OUD-DIRECTEUR MINDERHOUD BEVORDERD TOT OFFICIER O.N. jÊËij, MAN STAK JAS IN BRAND EN WERD NOG NET GERED BATAVUS Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 TIJDENS BUITENGEWONE ZITTING Scheidende magistraat nam grote plaats in Zeeuwse rechtspraak in Tijdens een buitengewone zitting van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg, die woensdagmiddag in de raadszaal van het stadhuis ge houden werd. heeft de president van de rechtbank, rar. C. R. F. van Roggen, afscheid genomen in verband met zijn benoeming tot president van de rechtbank te Dordrecht. Hierbij waren o.a. tegenwoordig een groot aantal leden van de balje, personeelsleden van de griffie alsmede een aantal genodigden, onder wie de naaste familieleden van de schei dende president. Tgdens dit afscheid is uit de woorden van de verschillen de sprekers wel duidelyk gebleken, welk een grote plaats mr Van Rog gen in de Zeeuwse rechtspraak en daarbuiten heeft ingenomen. De ver trekkende president bezit een grote mensenkennis en hy wist immer een uitstekende sfeer en verstandhouding te scheppen tijdens de besprekingen. Mr. Van Roggen gaf een terugblik op de afgelopen negen jaar, waarin hij met zeer veel vreugde aan het college en het arrondissement ver bonden is geweest. Vervolgens herin nerde mr. Van Roggen aan de ver bouw van het gebouw van de recht bank. „Hetgeen U binnen enkele maanden aan het Hofplein in' ogen schouw zult kunnen nemen, zal wer kelijk bijzonder fraai zijn", aldus mr. Van Roggen. Sprekend over de „inwendige dienst" van de rechtbank merkte de schei dende president op, dat de samen stelling van het college in de afge lopen negen jaar bijna niet veranderd is. terwijl de taken van de rechbanlc belangrijk uitgebreid werden. Bij de uitbreiding van het grlffiepersoneel met ruim 40 procent, wees mr. Van Roggen er op, dat het aantal vrouwe lijke krachten van 0 tot 4 gestegen is. Bij de balie overleden twee advokaten en trok zich één terug. Van „onder af" stroomde echter een groot aantal jongeren toe. Voorts wydde de schei dende president aandacht aan het verschijnsel van de specialisatie by de rechtbank. Belangrijke toeneming Met enkele cijfers schetste mr. Van Roggen de belangrrjkè toene ming van het aantal behandelde zakenin 1946 werden 256 civiele zaken behandeld, in 1956 322, een sty ging van 25 pet.; liet aantal vonnissen steeg van 154 tot 268, dus met 73 procent, terwyl het aantal korte gedingen met 100 pet. steeg van 17 tot 34! Ondanks deze toeneming steeg het aantal leden van het college niet, zodat de taak van de rechters eveneens uitgebreider werd, aldus betoogde de scheidende president. In dit verband merkte'mr. Van Roggen op, dat er thans een wetsont werp in voorbereiding scliynt te zyn, waarhy onder meer voor de Middel burgse rechtbank voorzien wordt met 2 vice-presidenten en 7 rechters. Tot slot dankte mr. Van Roggen allen, die op enigerlei wiize met hem samengewerkt hebben, de balie, de griffier, de officier van justitie, de vioc-prcsident en de rechters. Mr. P. van Empel, de vice-presi dent, merkte op verheugd te zijn, dat de scheidende president van zijn aan vankelijke idee om met „stille trom" te verdwijnen, afgestapt was. „Hoe wel U weergegeven heeft hetgeen er in de afgelopen negen jaar is gebeurd, heeft U toch niet verteld, wat daarbij uw activiteit geweest is", aldus mr. Van Empel. „Wij hebben van uw voortvarendheid tijdens de rechtzit tingen veel geleerd!" Met name stond EERSTE HULP VOOR VARKENS Tot zijn bittere teleurstelling vond een landbouwer uit Heille (Sluis) één van zijn vette varkentjes dood in de schuur liggen. Hij bracht he.t stoffelijk overschot naar buiten en keek daar, tezamen met zijn dochter, het dode biggetje nog eens in de gebroken ogen. De dochter echter, vond dat de meneer, die daar zo roerloos lag, er toch niet zo heel erg dood uitzag. Als ijverig en gediplo meerd E.H.B.O.-ster nam zij snel een besluit en paste, volgens de regelen der kunst, kunstmatige ademhaling op het varken toe. En zie... de levens geesten keerden terug! Het varken wandelt nu weer rustig rond. alsof het nooit dood is geweest, in de fraaie omgeving van Heille. STOPPELDIJKS GOUD. Ter ere van vijftig jaren echtelijke trouw, heeft men in een fleurig-ver- DEPRESSIE. Een uitgewaaide en uitgeregende toeristenfamilie teas naar Veere ge togen in een diepe geestelijke depres sie. Die neerslachtigheid kwam door het verloren gaan van allerlei nuttige voorwerpen, die zich in een strand huisje hadden bevonden. Dat huis was door de onvriendelijke storm en diens vriendje zee weggebeukt. In een depressie dus naar Veere. Daar werd de vismijn bekeken. In diepe concentratie werd de handel ge volgd, doch daardoor lette men niet op de jongste spruit van het gezin. En deze drukte argeloos mei zijn kleine vingertjes op een knopje. De gevolgen waren ontzettend: de kleuter kocht aldus op naam van een rechtschapen handelaar een juist on der handen zijnde partij vis voor een een allesbehalve lief prijsje Het is tenslotte allemaal in der minne geschikt. Maar een depressie dat onze toeris ten hadden, een depressie de vice-president stil by het kort ge ding. dat mr. Van Roggen uitge bouwd heeft. „Ik heb de indruk", al dus mr. Van Empel, „dat uw oud ad- vokatenhart daaraan met genoegen gewerkt heeft." Voorts stipte mr. Van Empel de energie aan, waarmee mr. Van Rog gen de verbouwing van het recht bankgebouw aangepakt heeft. Na mens zijn ambtgenoten dankte de vice-president mr. Van Roggen voor de ondervonden vriendschap en wens te de scheidende magistraat tot slot van harte geluk met zyn benoeming. Teamgeest De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, betoogde, dat hij wel geen dagelijks contact met de president had, „maar eenmaal in de twee weken hadden we elkaar toch nodig voor de behandeling der za ken", aldus de officier. Mr. Van der Dussen betoogde, dat de scheidende president door zijn buitengewoon prettige persoonlhkhcid een goede „teamgeest" geschapen had. De deken der balie. mr. C. M. Kegge uit Goes, wenste namens zijn confrères de heer Van Rog gen geluk met diens benoeming. „U was altijd bereid en welwil lend om ons te ontvangen", aldus mr. Kegge. ..Wat mij getroffen heeft, is uw zeldzame tact", zei de griffier, mr. J. W. Muller. In de 3*A jaar. dat ik U ken, bent U meermalen naar Den Haag getrokken, wanneer de belan gen van het griffiepersoneel op het spel stonden", aldus mr. Muller, die tot slot wees op de uitstekende sfeer, verstandhouding en samenwerking, die de scheidende president immer wist te bereiken op de griffie. Mr. Van Roggen zal maandag a s. (om half drie) th'dens een buitenge wone zitting van de rechtbank te Dordrecht geïnstalleerd worden. Café en Iandbouwschuur in de as gelegd Totale schade van branden geschat op 35.000 De brandweer van Sint-Jansteen heeft een zware taak gehad in het blussen van twee branden die kort na elkaar ontstonden, 's Avonds om streeks kwart over vijf brak brand uit in een houten hangar met strooien dak van de landbouwer P. H. J. van de Boogert aan de Gentsestraat onder de gemeente Clinge. In een minimum van tyd was het gebouw, waarin acht ge- met gerst en drie gemet haver in on- fedorste toestand waren opgeslagen, én laaiende vlammenzee. Ook 25-000 kg. geroot vlas van de vlasser P. Mor tier werd door de vlammen verslon den. Men vermoedt dat kinderen die met vuur speelden, de brand hebben veroorzaakt. De schade wordt ge raamd op 15.000. De landbouwer was niet, de vlasser wel verzekerd. De brandweer van Sint-Jansteen was nog aan het nablussen, toen voor de tweede maal alarm werd geslagen. Door kortsluiting was brand ontstaan in café „Hier is 't", vijfhonderd meter van de eerste brand verwijderd. Geas sisteerd door de brandweer van Clin ge bonden de mannen van Sint-Jan steen de strijd tegen de vlammen voor de tweede maal aan. Tevergeefs ech ter. Het gebouw ging met de hele in ventaris. op een juke-box na, verloren. De schade wordt geschat op 20.000. GASTVRIJHEID SLECHT BELOOND Diefstal te Wemeldinge snel opgehelderd. De twee en twintig jarige Belgische schipper J. R. J. M. S. uit Gent, die vrijdag jl. na het verloren gaan van het door hem bevaren motorschip „Ena" in de Oosterschelde, niet zijn vrouw en de twee maanden oude baby, onderdak had gekregen bij de scheepsbevrachter Jac. S. te Wemeldinge, heeft zich deze gastvrijheid allerminst waardig getoond. De man heeft namelyk uit een kast van zyn gastheer een geldkistje met ongeveer 5500 weggenomen. Doordat de eigenaar het kistje spoc- ig miste en direct ook de plaatselijke rijkspolitie van een en ander óp de hoogte stelde, kon de zaak worden opgelost. De schipper wer< aangehouden en bekende het geld kistje te hebben weggenomen. Op zijn aanwijzingen werd het verstopt in de gang van de woning, teruggevonden. Er bleek nog niets uit te zijn ver dwenen. De heer S. kwam tot de onaangena me ontdekking, toen zijn zoon woens dagmorgen met de schipper naar Hansweert was om diens reispapieren in orde te laten maken. De man wilde namelijk met zijn nog van het schip geredde bezittingen per vrachtauto naar Gent teruggaan. Toen ook de zoon van de heer S. niet wrist waar het Tijdens een buitengewone zitting van j de rechtbank te Middelburg, die ge-1 houden werd (rt de raadszaal van het stadhuis, heeft de president van dc rechtbank, mr. C. R. F. van Roggen, woensdagmiddag afscheid genom en j in verband met zijn benoeming tot president te Dordrecht. Van livl:s' naar rechts op de foto: mr. J. A. Ab- j bing, rechter, mr. P. van Empel, vice-t A. J. van Rooyen, rechter, m r. J. W. Muller, griffier, mr. Th. H. van Bcr- kum, substituut-griffier, achter deze mr. J. A. E. Rink, vervolgens mr. J. Moolenburgh en jhr. mr. G. C. D. Rut gers van Rozenburg, de laatste drie rechters-plaatsvervangers. (Foto P.Z.C.). KON. ONDERSCHEIDING IN WILHELMINAPOLDER Gouden plaquette van de Maatschap By Kon. Besluit van 27 augustus is de heer A. Minderhoud, oud-directeur van het grote landbouwbedrijf „De Wilhelmtnapolder" te Wilhelminadorp b|j opvolging benoemd tot Officier in sierde Sasdijk in Stoppeldijk (gem. Vogelwaarde) een stevig feest ge vierd. Velen hebben de heer en me vrouw HemelaarMartin de hand gedrukt, want een gouden paar is zeker geen alledaags verschijnsel. Het buurtcomité, dat de feestelijkheden organiseerde, heeft dat duidelijk ge demonstreerd. AANSLUITING... Dat de Zeeuwse „eilanden" van de buitenwereld afgesloten zijn, zoals nog wel wordt gedacht, is toch beslist niet meer het geval. De nieuwe telefoongids van het eiland Tholen meldt tenminste, dat in St. Annaland alleen al 173 per sonen zijn aangesloten op het te lefoonnet. Dat wil zeggen, dat on geveer 25V« van de St. Annalandse gezinnen, In het bezit is van dat onmisbare monster „telefoon". MUZIKALE VOOR OVERDRACHT EN Vrijdagavond znllen vele genodig den bijeenkomen in het verenigings gebouw te Arnemuiden. Daar zal ~de burgemeester dan op symbolische wij ze de nieuwe instrumenten overdra gen aan het welbekende muziekkorps „Arnes Genoegen". Daarna zal de har monie de instrumenten inblazen. Uit deze tonen zal de dank spreken voor de hulp die het gemeentebestuur van Arnemuiden aan het muziekge zelschap heeft geboden toen het om een nieuw instrumentarium verlegen zat. „De Ruytertentoonstelling" te Vlissingen De belangstelling voor de „De Ruy tertentoonstelling", die in het Tehuis voor Bejaarden in Vlissingen wordt gehouden, blijft groot. Kwamen er in het rijksmuseum te Amsterdam 25.000 betalende bezoekers deze ten toonstelling bekijken, in Vlissingen boekte het tentoonstellingscomité reeds 18.000 belangstellenden. Vele buitenlandse toeristen combineerden een tocht naar Walcheren met een bekijken van de zeer interessante ex positie. Het blijkt niet mogelijk te zijn de duur der tentoonstelling te verlen gen. zodat op 16 september de deuren definitief gesloten zullen worden. Drie weken is er dus nog gelegen heid deze leerzame expositie te bezoe ken. Hierbij wordt speciaal gedacht aan de jeugd van de lagere en mid delbare scholen in Zuid-Nederland en België. Het zal immers minstens vijf tig jaren duren, alvorens er weer een tentoonstelling zal zijn, óf in Amsterdam öf in Vlissingen, over 't leven van Nêerlands grootste admi raal, Michiel Adriaanszoon de Ruv- ter. „In naam van Oranje" uit de lucht. Zaterdag wordt in het stadspark te Tholen 't openluchtspel „In Naam van Oranje" opgevoerd. Ter gelegenheid hiervan zal de be kende snort vlieger Harry Bruys bij gustig weer nog deze week boven Bergen op Zoom. Halsteren, Oud- Vossemeer, Sint-Annaland. Stavenis- se, Tholen, Sint Maartensdijk, Scher pen isse en Poortvliet folders en pa rachutes droppen met verrassingen. Extra collecte De in de maand augustus gehouden extra collecte ten bate van de herv. kerk te St. Annaland heeft f 259.52 opgebracht. de Orde van Oranje Nassau. In een intieme byeenkomst in de woning van de nieuw benoemde Officier, heeft de burgemeester van Kattendyke, de heer P. J. Evers, onder meer in tegen woordigheid van het voltallige hoofd bestuur van de Maatschap, de versier selen verbonden aan deze onderschei ding, uitgereikt. In zijn toespraak heeft burgemees ter Evers in het kort de grote ver diensten van de heer Minderhoud voor de landbouw belicht. De gehele natio nale landbouw heeft profijt mogen trekken van diens enorme ervaring en kennis. In talloze functies heeft hij hieraan zyn beste krachten gegeven. Namens het hoofdbestuur van de Wilhelminapolder heeft de voorzitter, de heer B. C. D. Hanegraaff uit Was senaar, het woord gevoerd en ge tuigd van de waardering voor het werk van de heer Minderhoud in de twintigjarige periode, dat deze als di recteur leiding gaf aan dit landbouw bedrijf. De voorzitter bood de heer Minderhoud daarby de plaquette in goud van de Wilhelminapolder aan. De heer C. Kemp. afgevaardigde van de arbeiders, overhandigde vervolgens namens alle werknemers in het be drijf. de afgetreden directeur een ge schenk, in de vorm van een verrekij ker. Nadat de heer C. Burger neg had gesproken als voorzitter van de mu ziekvereniging „De Echo", waarvan de oud-directeur nog werkend lid is geweest en hem nu het erelidmaat schap met een oorkonde werd aange boden. dankte tenslotte de heer Min derhoud voor de gebrachte hulde. Vastrechttarief voor gas te hoog berekend. B. en W. van Middelburg hebben de raadsleden bericht, dat in hun voor stel over de verhoging van de gasta- rieven een vergissing gemaakt is. Het bestaande vasttariefrecht by levering over de muntmeter werd abusievelijk vermeld als 14.40, hetgeen moet zyn 13.20. Het nieuw voorgestelde vasttarief recht werd hierdoor vermeld als 16.50, hetgeen dus moet zyn 15.30. De voorgestelde verhoging blijft dus gehandhaafd op 2.10, zodat In de be rekening van het eindresultaat geen wijziging komt. geldkistje gebleven was, werd de poli tie gewaarschuwd. Het lag voor de hand. dat mogelijk de Belgische schip per. die enkele dagen lang by de fa milie ln de bewuste kamer had ge woond, daar misschien iets meer van zou weten. Men toog naar Hansweert, waar S. nog bezig was aan het rege len van zijn zaken. De man werd ge arresteerd en naar Wemeldinge over gebracht. waar bij het verhoor het hoge woord eruit kwam, dat inderdaad hij het was, die zich over het geld kistje van zijn gastheer had ontfermd. De man bleek de hulpvaardigheid waarmee men hem en zijn gezin tege moet getreden was, toch helemaal slecht te waarderen. Uit het hotel, waar zij 's nachts sliepen, had hy na melijk ook wat beddegoed weggeno men. De vrouw was geheel onkundig van de vreemde handelwyze van man lief. De Belg is in hechtenis genomen en zal zaterdag in Middelburg aan de justitie worden voorgéleid. De heer Teeuwkens uit Heiningen (gemeen te Fijnuart) heeft met zijn uiotorvlet, die hij te St. Philipsland had la ten repareren, een ang stig avontuur beleefd, in de nacht van dinsdag op woensdag. Doordat zyn bootje waarmee hij op weg was naar huis, lek stootte, en water binnen kreeg, sloeg de motor af. Het bootje, dat bovendien stuurloos was, dreef met de ebstroom het krabbe in. De heer Teeuwkens wilde toen proberen de Plateeuwse Wouw te bereiken, doch dit mocht hem niet ge lukken. Hy strandde op één der droogten van dc Zuid-VIye. Het bootje was toen zo lek dat het byna zonk. De schipper wilde het echter niet verlaten, omdat de vloed inmid dels weer opkwam en het dan op de plaats van de Zuid-Vlije met zyn vele kreken, gevaarlijk lopen is. Hij trachtte door hard roepen de aandacht te trekken en werd dan ook gehoord door de havenmeester van Nieuw-Vossemeer en de rijkspolitie van Oude- tonge, die in het jacht veld was. In Noord-Brabant dacht men dat iemand in Flakkee om hulp riep, in Flakkee dacht men dat iemand in Noord-Brabant hulp be hoefde. Tenslotte stak de onfortuinlijke schip per zijn jas in brand en. met de laatste lucifer die hij had. óók nog zijn pet. Toen begreep men dat men met een schip breukeling of liever men dacht dat het er meer waren met schipbreukelingen te doen had. De waterpoli- tie uit Dordrecht als mede het reddingswe zen werden gewaar schuwd. Doch gelukkig, dé beide mosselvaartui gen Bru 19 van schip per C. de Keijzer en Bru 9 van schipper L. de Waal passeerden op weg naar de Wadden zee. Het gelukte schip per De Keijzer de om hulp roepende man in het zoeklicht te krijgen en daarna werd het bootje op sleeptouw ge nomen en met de dode lijk vermoeide en ver schrikte heer Teeuw kens aan dc rijkspolitie, die het reddingswerk vanaf de dijk had gade geslagen. in de veilige haven afgeleverd. De riikswaterpolitie van Dordrecht, behoefde toen hij arriveerde, géén dienst meer te doen. I Advertentie) de bromfiets die 't 'm levert Bilonet G-50 'Sport* icoare, comfortabele duo-brommer goed voor BATAVUS MONTEER! UITSLUITEND VREOESTEIN Zoutelande „won" 2000. Het gemeentebestuur van Zoute lande heeft door bij de Kroon in be roep te gaan tegen een beslissing van de minister van financiën, waarbij de vergoeding voor de schade aan de Duinweg tengevolge van oorlogson- deihandelingen op 10.216,36 werd vastgesteld, een bedrag van ongeveer 2000 verdiend. De Kroon heeft de beschikking van minister Hofstra vernietigd en be paalt, dat de aan de gemeente Zou- Hoof dakte-examens aan christelijke kweekschool. De volgende cursisten, opgeleid aan de Chr. Kweekschool te Middelburg slaagden voor het A-gedeelte van de hoofdakte en behaalden daarmee de volledige bevoegdheid: mej. E. M. de Bokx te Vlissingen en mej. P. E. La- port te Vlissingen en de heren A. v. d.. Berg te Domburg. H. M. de Bokx te Middelburg, I. J, de Boo te Vlis singen, A. Goedhart te Ritthem, H. D. Hendrikse te Kapelle, P. L. den Hollander te Zoutelande, R. P. Hoo- geboom te Westkapelle, J. de Jager te Lewedch-p, F. A. D. v. Kerkhoven te Vlissingen, P. Minderhoud te Sluis kil, J. J. Moens te Vlissingen, E. P. D. van Ooijen te Scrooskerke, C. van Pelt te Wolfaartsdyk, H. J. Schoen maker te Zoutelande, J. de Winter te Vlissingen en J. A. de Visser te Axel. Twee kandidaten werden afgewezen. Voor het B-gedeelte slaagden de dames: J. H. Noback te Middelburg en J. Schout te Serooskerke en de heren C. Alewynse te Middelburg, H. Bruitsman te Breskens, P. Datema te Yerseke, H. Heijt te Vlissingen, J. Leynse te Middelburg, A. Prinsen te Meliskerke en J. C. Spoor te Vlis singen. Ook voor dit gedeelte werden twee kandidaten afgewezen. Ook buitenlandse televisie vertoont Verse mosselen' De première van de film „Verse Mosselen", vervaardigd door Wil Windmeyer uit Delft, gaat op 5 september a.s. te Yerseke. Bij deze première zullen, naast vele officiële gasten, o.a. aanwezig zijn minister Mansholt en zijn Belgische ambtsge noot. Ook de N.R.C.V. zal in haar avond televisie programma van 5 september de film „Verse Mosselen" brengen. Enkele dagen daarna komt deze film voor de Belgische televisie (Brussel), terwijl de Franse versie van deze do cumentaire door T.V. Lille gebracht zal worden. Benoemingen bij Zeeuwse polders en waterschappen By koninklijk besluit zijn in de provincie Zeeland herbenoemd met ingang van 27 september 1957: tot dijkgraaf van de Adriaanpolder, de heer J. D. Verburg, te Kortgene, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar waarin hy 70 jaar zal zijn geworden; tot dijkgraaf van de Oost- Nieuwlandpolder, de heer M. J. Mol te Wolphaartsdijk cn tot dijkgraaf van de Oostpolder (Krabbendijke, de heer D. P Woutersen te Krabbendij ke. Benoemd werden met ingang van 4 september 1957, tot dijkgraaf van de Willempolder, de heer 8. Breure te Geersdijk (gemeente Wissekerke); tot voorzitter van het bestuur dei- waterkering van de calamiteuze pol ders Oost-Beveland en Wilhelmina. ir. J. Minderhoud te Wi'helminadorp (gemeente Kattendijke). Tot gezworene van het waterschap St. Philipsland. werd de heer W. C. van Nieuwenhuvzen te St. Philips land herbenoemd. VANDAAG Middelburg Electro: „Ich denke oft an Piroschka", 7 en 9.15 uur, a.l. Pro vinciale Bibliotheek: Tentoonstelling „Zeeuwse geschiedenis door tijdgeno ten verhaald", 10—12.30 en 13.30—18 uur. van Benthem en Jutting: Hoku- sal. Kunstmuseum: Expositie Zeeuw se Kunstenaarskring. 10—12, 14—17 en 20—22 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—23 uur, vanaf 20 uur dansen op muziek van Clavloline- kwartet. Nieuwe Kerk: Orgelconcert 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 7 en 9 uur. 18 jaar. Luxor: „Pioniers van het westen". 8 uur. 14 jaar. Bejaarden huis: Tentoonstelling „Michiel de Ruyter", 10—17.30 uur. Goes Grand: „Anastasla", 8 uur, a.l. telande uitgekeerde schadevergoeding op 12.142,14 zal moeten worden vastgesteld. Het gemeentebestuur van Zoutelande was bij de Kroon in be roep gegaan, omdat men bezwaar maakte tegen de bij de berekening van het door de minister vastgestelde bedrag toegepaste aftrek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2