PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Kroesjtsjew met Boelganin zal dit jaar bezoek brengen aan Syrië Op 1 januari 1960 nieuwe gemeente grenzen op Schouwen-Duiveland AANTAL MISLUKKINGEN ZAL MOETEN WORDEN VERMINDERD LUISTERBIJDRAGE WORDT MET DRIE GULDEN VERHOOGD DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 203 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 aug. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 1 (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. regel») S3 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adre» oureau v. d. blad" 25 cent meer. Olro no. 3S93O0 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorstatraat 63, telefoon 3473 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nieuwitraat 43. telefoon 20: Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zicrikzcc, N. i'.oi'rat tel „TWEELING" WEER VERENIGD Jordanië zal worden verdedigd tegen mogelijke Syrische aanvallen Maarschalk Boelganin en party-secretaris van de communistische partij in Rusland, Kroesjtsjew gaan weer gezamenlijk op reis. Uit Da mascus wordt gemeld, dat zij voor het einde van dit jaar een bezoek zullen brengen aan Syrië. Een hoofdambtenaar van het Syrische mi nisterie van buitenlandse zaken deelde mee, dat de beide Russen een uitnodiging van de Syrische minister van defensie, Chaled el Azem, om een bezoek te brengen aan Syrië hebben aanvaard. „Zij komen be slist voor het einde van 't jaar", aldus de Syrische zegsman. De Sy rische minister van defensie heeft onlangs een bezoek gebracht aan Rusland. De levering van Russisch oor logsmateriaal aan Syrië gaat nog steeds door. Reeds zijn honderden tanks en tientallen vliegtuigen in Syrië aangekomen. Ook zijn er ver scheidene raadgevers het land binnengekomen om Syrië bij te staan by de behandeling van die wapenen. Onder de Russische bevoorra ding zouden zich behalve vliegtui gen en tanks ook kanonnen bevin den. De voorraden zijn geleverd in verband met een overeenkomst. Volgens berichten uit Beiroet zouden, naar wordt beweerd, de grote hoe veelheden Russische wapens niet voor plaatselijk gebruik zijn bestemd, maar daarmee zouden voorraden wor den gevormd voor Russische parachu tisten in geval van oorlog. Volgens dezelfde berichten zouden de Russen thans een vrij behoorlijk geoefend Arabisch legioen hebben, dat gevormd is uit Arabisch spreken de Russen, die gereed zouden staan om naar het Midden-Oosten te wor den vervoerd. De Amerikaanse deskundige voor kwesties inzake het Midden-Oosten Loy Henderson, heeft dinsdag in An kara tegen de Turkse minister-presi dent Adnan Menderes gezegd, dat de Verenigde Staten hopen dat er nog meer landen tot het pact van Bagdad zullen toetreden. De Amerikaan zou aan de ko ning van Jordanië hebben meege deeld, dat Jordanië zal worden be schermd in geval van een aanval van een communistisch geworden Syrië. Na 16 jaar blind te zijn geweest, weer genezen. De broer van de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer A. D. Jonckheer, eigenaar van het dagblad „La Prensa" in Willemstad (Curasao), is na een oogbehandeling in de kliniek van prof. Weve te Utrecht thans als genezen ontslagen na 16 jaar blind te zijn geweest. Hy blijft nog enige tijd in Nederland voor een nabehandeling. Indonesië veroordeelt Brits optreden in Oman Het Indonesische parlement heeft dinsdagavond met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedron gen stappen te nemen om een einde te maken aan de Britse interventie in Oman. De minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, zeide dat de regering de resolutie goedkeurt. Woensdagochtend heeft koningin Ju liana op Huis ten Bosch in Den Haag een delegatie van het tiende congres van wereldfederalisten ontvangen. Gelijk met deze delegatie werd de be kende Parijse priester Abbé Pierre (rechts achter H.M.) ontvangen. Woensdag heeft Henderson gecon fereerd met de Libanese president. De Libanese regering zou uiting heb ben gegeven van haar bezorgdheid over de gang van zaken in het nabu rige Syrië. Er is gesproken over maatregelen om de communistische invloed een halt toe te roepen. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" heeft de Syrische president tijdens de eerste kabinetszitting, die hij na zijn terugkeer in het land bij woonde drie maanden verlof ge vraagd om een galoperatie te onder gaan in Zwitserland. De dokters in Alexandrië hadden hem deze opera tie aanbevolen. Het kabinet is later opnieuw bijeen geweest om Koewat- ly's verzoek te behandelen en na te Generaal-majoor Afifï Bizri, die on langs tot stafchef van het Syrische leger is benoemd, heeft woensdag be richten dat hij communist is, tegen gesproken. „Ik ben nooit communist geweest en ik ben er ook thans geen", verklaarde hij in een vraaggesprek op zijn hoofdkwartier te Damascus. Aantal doden treinramp Woensel tot zeven gestegen. Het aantal doden als gevolg van de op 12 augrostus b\j Woenssel gebeur de treinramp is gestegen tot zeven. In het r.-k. binnenziekenhuis te Eindhoven is "-is ter en de 60-jarige heer A. Wevdeven uit Eindhoven, die bjj het ongeluk ernstig werd gewond, overleden. De heer Weydeven was hoofdconducteur van de trein uit Eindhoven naar 's-Hertogenbosch. Op het ogenblik verblijven nog twintig personen, die bij liet ongeluk werden gewond, in ziekenhuizen te Eindhoven. BIJEENKOMST H.B.S.-LERAREN Betere opleiding en selectie noodzakelijk. De voorzitter van de vereniging van leraren aan de Rijks Hogere Burgerscholen, de heer A. S. van Dam, Is van oordeel, dat er pogin gen moeten worden aangewend om het aantal doublures en mislukkin gen te doen verminderen. Dat zei hij in zyn openingsrede van de al gemene vergadering die de vereni ging in het conferentieoord St. Pie tersberg te Oosterbeek houdt. De vereniging bestaat veertig jaar. D,e heer Van Dam is van mening, dat de vooropleiding en de selectie methoden moeten worden verbeterd. De toelatingseisen zouden volgens hem niet moeten worden verzwaard, omdat daapan vooral de minst draagkrachtigen de dupe zouden worden. Spreker vroeg aandacht voor een voorbereidende klas verbonden aan de school voor V.H.M.O., die aan bei de doelstellingen (verbetering voor opleiding en selectie) beantwoordt, 17" uit Het is volgens spreker voorbarig t de onrustbarend grote aantallen zittenblijvers en de grote aantallen Leerlingen, die vertrekken wegens on voldoende vorderingen, de conclusie te trekken, dat het intellectuele peil der leerlingen is gedaald. Hij zei, dat vooral in de steden door de leerlingen minder goed wordt gewerkt. De ouders zijn daarvoor volgens hem aansprakelijk te stellen. Voorts zijn de leerlingen die uit milieus komen waar men geen V. H.M.O. heeft genoten in de aan vang vooral ernstig gehandicapt. Zij verdienen bijzondere zorg en aandacht van de docenten, aldus de heer Van Dam. Argentijns passagiersschip na aanvaring gezonken Het 3750 ton metende Argentijnse passagiersschip Ciudad de Buenos Ai res is op de Rio de la Plata gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met een Amerikaans schip, verscheidene mensen werden gewond. De opvarenden van het gezonken schip 141 passagiers en 89 beman ningsleden zyn aan boord genomen van het Amerikaanse vrachtschip „Mormacsurf", waarmee de „Cuidad de Buenos Aires" in aanvaring is ge weest. Het passagiersschip was onderweg van Buenos Aires naar Conception in Uruguay. Het is vijftig jaar geleden speciaal voorde vaart op de Rio de la Plata gebouwd. M Deze luchtopname geeft een beeld van het werk aan de nieu- we veerhaven, welke 2 km ten westen van Breskens in aanleg H is. In zee lopen de reeds bijna voltooide havendammen. Op de §f voorgrond de in aanleg zijnde s kom voor de „fuik". H (Luchtopname A.N.P.-foto). p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Amerikanen vuurden raket af Een reusachtig geleld projectiel is woensdag afgevuurd op het raketten- centrum Cape Canaveral. Het projec tiel verdween uit het gezicht zonder te exploderen, zoals met enkele vroegere gebeurd is kort na de start. De raket ging recht omhoog vanaf de startbaan over een afstand van naar schatting twee myl en verdween daarna in de richting van de Atlanti sche Oceaan. Mogelijk betreft deze proef de „Ti tan". een projectiel dat van continent continent moet kunnen gaan. Sedert twee dagen ging hier het ge rucht dat de „Titan" de tweede in tercontinentale raket in het Ameri kaanse arsenaal in gereedheid werd gebracht voor zijn eerste proefstart. WETSONTWERP INGEDIEND Financiering Wereldomroep is een zaak van de staat Als de Tweede Kamer het inge diende wetsontwerp zal goedkeu ren, zal de luisterbijdrage met in gang van 1 juli 1958 worden ver hoogd van twaalf gulden tot vijf tien gulden per jaar. De inkomsten uit de luisterbijdrage zullen in 1958 met 4.100.000 en het jaar daar na met 8.200.000 stijgen. De reden tot verhoging van de luisterbijdra ge is de stijging van kosten bij de radio-uitzendingen. Indien men echter in aanmerking neemt, dat voor 1957 een verwacht Hevige explosies op de zon: felle grote zonnevlam geobserveerd Op de sterrewachten te Utrecht en Nederhorst den Berg is gisteren een zeer grote zonnevlam geobserveerd. Nadat de gehele ochtend de zon reeds tekenen van onrust vertoond had in een gestoord gebied, werd omstreeks half elf een zeer felle zonnevlam waargenomen. Het is een van de grootste zonnevlammen, die dit jaar zijn gezien. De uitbarsting van gisteren duurde bovendien langer dan normaal is voor zonnevlammen. Een normale zonnevlam heeft een levensduur van twintig tot dertig minuten, terwyl deze vlam om half één nog te zien was. Het radio verkeer op de korte golf werd gisteren door de krachtige explosies op de zon gestoord. De bovenste luchtlagen werden zo krachtig beïnvloed, dat elektromagnetische golven bijna geheel we den geabsor beerd. Dit meldt het instituut voor ionosferisch onderzoek in Göttingen. Het observatorium bij Stockholm heeft eveneens zonnevlekken waargenomen. Zy waren het gevolg van de hevigste ontploffingen op de zon, die het ob servatorium ooit heeft geregistreerd. MINISTER STRUIJCKEN VERWACHT: Nieuwe grenswijzigingsplannen voor Walcheren op stapel MINISTER STRUIJCKEN heeft gisteravond aan het slot van zijn tweedaags bezoek aan Schouwen- Duiveland enkele mededelingen ge daan over de concentratie van ge meenten in Zeeland. Deze medede lingen behelsden het volgende: De bewindsman zal over de sa menvoeging van de 17 gemeenten op Schouwen-Duiveland binnenkort een beslissing nemen en hij ver wacht, dat de definitieve indeling per 1 januari 1960 haar beslag zal krijgen. Over enige tijd zal de minister een bezoek aan Walcheren bren gen, teneinde daar het concentra tie-vraagstuk te bestuderen. En zo voegde de bewindsman er aan toe vermoedelijk zal dan het laatste, in 1956 ingediende grens- wyzigingsplan van Ged. Staten i gespreksbasis dienen. geval te denken! Bovendien mag Deze laatste mededeling geeft ™en. njet uit 00S verHezen. dat deze grond tot enige speculatie. Zij wet- bewindsman veel meer op heeft met tigt o.i. de veronderstelling dat de wegingen van gemeentegrenzen minister voor Walcheren verder- dan 21Jn ambtsvoorganger Beel. gaande plannen wenst dan 't voor stel, dat Ged. Staten nu al weer geruime tijd geleden in 1956 aan de Walcherse gemeentebestu ren hebben gezonden. Dit voorstel wilde het aantal Walcherse ge meenten van 19 op 15 terugbren gen. Men kan zich nu afvragen of de door het provinciaal bestuur krachtig gesteunde en aan de mi nister ongetwijfeld bekende plan nen tot uitbreiding van het indu strie-areaal rond de Westerschel- de-monding, niet mede van invloed behoren te zijn op de nieuwe ge meentegrenzen van Walcheren. Met name kan dit het geval zyn voor zover het Vlissingen en de kleinere aangrenzende gemeenten aan de Westerschelde betreft. Of deze veronderstelling juist is, zal mogelijk tydens het komende be zoek van de bewindsman aan Wal cheren blijken, 's Ministers mede deling, dat het huidige plan van Ged. Staten vermoedelyk niet aan de orde zal komen, geeft in ieder SCHOUWEN-DUIVELAND. Minister Struijcken heeft twee da gen lang Schouwen-Duiveland afge reisd en daar geconfereerd met de 17 femeentebesturen van het eiland. „De esprekingen waren prettig en open hartig" verklaarde ons de minister gisteravond in de raadszaal van Zie- rikzee. „Er werd eerlijke taal "espro ken, er was natuurlijk verzet, maar men bleef correct!" Ondanks 't ..ver zet", verklaarde mr. Struijcken de indruk te hebben, dat men over het algemeen op het eiland wel begrijpt, dat er o" bestuurlijk gebied iets moet veranderen. Bezoek en de besprekin gen hadden hem veel geleerd en op bepaalde punten was hij tot andere inzichten gekomen. Hij zal de thans verzamelde geeevens-uitvoerig bestu deren om daarna zijn beslissing te nemen. Daarna kan het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentegren- ze op Schouwen-Duiveland naar de Tweede Kamer. „Bent U van plan om het voorlopig voorstel van Ged. Sta ten om in plaats van 17 gemeen ten er 6 grote voor in de plaats te stellen te handhaven?" aldus onze vraag. „Daarover kan ik nog niets zeggen" aldus de bewindsman. Op één punt was hij echter zeer con creet: het hier en daar ook op het eiland geopperde plan om van (Vervolg op pag. 5) tekort van rond 3.000.000 moet wor den goedgemaakt, dat de kosten van de omroep als gevolg van de econo mische en sociale factoren nog verder zullen oplopen, dat enige jaren reeds geen storting in het reservefonds heeft plaats gehad aanvulling hier van moet noodzakelijk worden ge acht met het oog op de nieuwbouw en tenslotte, dat aldus de wereldom roep nog enige jaren uit de luisterbij drage zal kunnen worden betaald, kan de verruiming der jaarlijkse in komsten met een bedrag van 8.200.000 ingaande 1959, niet te hoog genoemd worden. Als factoren die van invloed ziin op de hogere uitgaven van de Nederland se Radio Omroep worden in de Memo rie van Toelichting gewezen op ver hoogde uitgaven voor salarissen, de oprichting van het F,M. zendernet en het uitbreiden en het vernieuwen van het zenderpark van de wereldomroep. De regering is tot de conclusie gekomen dat de financiering van de wereldomroep primair als een staatszaak moet worden gezien. Zij meent echter dat een definitie ve beslissing daarover principieel bij de behandeling van het ont- werp-omroepwet dient te worden genomen. De regering heeft nog overwogen om de luisterbijdrage in etappes te verhogen. De bijdrage zou dan eerst woren verhoogd tot 13.80 en daarna tot 15.Om velerlei redenen heeft de regering dit plan laten varen. Het zou teveel moeilijkheden hebben ge geven. Gloeilamp die minstens een eeuw blijft branden In het laboratorium van de General Electric heeft men een gloeilamp ver vaardigd. die naar men verwacht, minstens 100 jaar zal blijven branden. Deze lamp is met gebruikmaking van nieuwe materiaalsoorten een nauwkeurige navolging van de eerst bruikbare gloeilamp van Thomas A. Edison, die in 1879 echter slechts 40 uur brandde. Door middel van een speciale kracht bron heeft men een constante stroom toevoer zonder onderbreking naar de lamp verzekerd tijdens de geschatte levensduur van 100 jaar. Deze lamp zal evenwel in deze vorm niet bruik baar zijn voor algemene toepassing, omdat het grote stroomverbruik ae lamp te duur maakt. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van gisteravond n Stockholm, licht bewolkt, 19 gr. Oslo, onbeworkt. 20 gr. Kopenhagen, regenbul. 17 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt, 15 gr. Londen, half bewolkt, 19 gr. Amsterdam, half bewolkt. 17 gr. Luxemburg, regenbui. 15 gr. Parijs, licht bewolkt. 17 gr. Bordeaux, onbewolkt. 21 gr. Nice, onbewolkt. 24 gri Berlijn, regenbui. 16 gr. Mïinchen, zwaar bewolkt. 14 gr. Genéve, half bewolkt, 19 gr. Locarno, onbewolkt. 24 gr. Rome, onbewolkt. 26 gr. Mallorca, half bewolkt. 30 gr. Wenen, regen, 20 gr. VRIJ ZONNIG. Opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid, later weinig wind. Iets hogere middagtemperaturen dan gis teren. ZON EN MAAN 30 augustus Zon op 5.50 onder 19.34 Maan op 12.31 onder 21.47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1