=?3187 Vir vakmanne het hierdie land 'n toekoms, mits 'n mens wil leer SPAAR GRATISAUTONUMMERPLAATJES MAGGI <S> BIJ KIPPENBOUILLONSOEP Geen maagklachten meer! AMERIKANEN GAAN IJSBERGEN MET SPRINGSTOFFEN TE LIJF KIME\ uit de ETHER Op haar bestemming 10 PROriXGI ALM IMMVW8M OOVX.AVT DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 (Advertentie) BRIEF UIT ZUID-AFRIKA Duisende Hollandse boere het sukses gemaak en skatrijk geword Voordat ek U die volgende onderwerp „Boerderij In Suid-Afrika en sij moontlikhede vir die Hollandse boer", wil voorlê, wil ek in korto trekke herhaal, wat ek in vorige briewe al Iaat deurskemer het. Daar is In hierdie pragtige land se politiek dus skerp teenstellings. Die Hollands sprekende gedeelte( of laatons Hewers s6 die grootst gedeelte) soek die skepping van 'n Suid-Afrikaanse nasie wie se wortels geleë is in die Republikeinse verlede soos In die tagtiger jare hier bekend was, ter wijl die Engelse gedeelte (en hier haal ek prof. Dnrrant van die Natalse Universiteit aan) samensmelting soek, mits die Hollands sprekende deel die taal en tradisies van Engeland aanvaar. As Prof. Durrant die mening van dié Engelse seksie sou verteenwoor- dig, is dit mijns insiens 'n hoogs een- sijdige opvatting van hierdie lands- probleem, want dan moet die Afri kaner al die opofferings doen. Si; taal en tradisie is verlore en hij moet 'n Engelsman word. SuidyAfrika is modern 'n land wat vorentoe vloeg. Industries spring soos paddastoele uit die grond op ook op landbougebied is die Unie modern. Wat 'n verskil met ons ou Hol- landjie, waar op 'n klein stukkie grond elf miljoen mense vergader is. - dje vyêrepj oop en Hier is ruimte ek dlnk dat die meeste van mij landgenote, geen idee van die afstand het nie. Waar ek, toe ek as seun in See- land, lief vir die boerderij was en baié met boere op Suid-Beveland in aanraking gekom hét, moet ek vergelijking trek tussen moderne boerderij in Suid-Afrika én boerderij in 1920 in Seeland. Dit is natuurlik onmoontlik, dus sal ek mij slegs bij die Suid-Afrikaanse boerderij be paal. Volkomen anders Die Hollanders staan bekend as harde werkers, wat hulle werk deege- lik verrig. Vir vakmanne en persone met kapitaal het hierdie land 'n uit stekende toekoms, mits 'n mens wil leer want boerderij-omstandighede is hier so heel anders as in Holland. Laat oris met dié natuur begin. Niet alleen licha melijk, maar ook Ïeestelijk gaat de iaaglijder onder zijn kwaal gebukt. Pessimistische stemmingen, hu meurigheid, zijn 't gevolg van pijnen, krampen, zuur- branden enz. Wórdt weéï een prettig, opgeruimd mens zonder maag klachten met de térbifsterénd en fïristig Wérkende ABRO MAAG- TABLETÏENI 3.90 per 50 tabletten. Ook tn grotere óf kleinere verpakkingen nm wtm i.t KIM6EH HOUANO Eén deel van die land het winter- reëns, een deel soraer- en winter- reëns en één deel somerreëns. Die dele is nabij die kuste geleë. Die grootste gedeelte krij sy somerreëns van donderbnie en daarom bom pe riodieke droogte -dikwels voor. Hier leer 'n mens, om na die Hemelse Va der op te kijk om reen. Die grond is, swartturf, rooigrond, vaal en sandgrond, waarvan die Swartturf die beste grond is. In die winterreënstreek in die Kaapprovinsie is die boerderij, ko ring, druive en allerlei soorte vrugt In die vaste somerreenstreek is die produkte, suiker, pijnappels, pie- sangs, ens., terwijl in die grootste gedeelte van die oorskietende deel daar mlljoene sakke mielies, kaffer- koring, gróndboontjies, sonneblomme ens. gekweek word (hierdie jaar is daar 43.000.000 sak mielies). Die bèesboerderij staan op 'n hoë trap van ontwikkeling. Ook die eierpro- dufctié is hoog. Legale diamantsmokkel naar en van Duitsland Maandelijks worden minstens dertigduizend ruwe diamanten voor een waarde van drie miljoen mark naar West-Dultsland ge smokkeld. De diamanten worden iia verwerkt te zijn, weer uit het larid gesmokkeld. Dit geheime pendelverkeer zou oogluikend wor den toegestaan door de Duitse douane-autoriteiten, aldus schrijft het Duitse weekblad „Der Spiegel" in een artikel over sir Ernest Op- penheimer. Ook de Ministeriés van Financiën en Economische Zaken zouden van deze handel op de hoogte zijn, waar door, aldus „Der Spiegel", het dia- mantenverkeer over de Belgische, Nederlandse en Franse grens min of meer gewettig zou zijn. Deze smokkel van diamanten zou, zo schrijft „Der Spiegel", noodzake- zijn daar de Londense Corporatie boden heeft de Duitse diamant slijperijen van grondstoffen te voor zién; Belgische én Nederlandse diamant handelaars zouden initiatiefnemers zijn van deze smokkel. Zij slagen erin aan diamant te kómën, smok kelen die haar Duitsland en terug en verkopen de bewerkte diamanten in de.Verénigde Staten. Dé diamantslijperijen in Idar, Öber- steiri, Bruckéri en Hanau hebben zich gespecialiseerd in het bewërken van kleine diamantsplinters van 0,4 mg en kleiner tot juwelen. Ons kan dus sê, dat dieselfde soort boerderij a In Holland beoefen kan word, hier ook beoefen kan word. Suikerbeet en vlas word hier nie ver- bou nie. As 'n boer uit Suid-Afrika in Hol land sou moet gaan boer, sou hij be gin om alles weer te leer maar ook die omgekeerde is waar. Hoe en waarom? Dnisende Hollandse boere het eg- ter 'n sukses in hierdie land van boerderij gemaak en het skatrijk ge- word. Dit was omdat hulle oor die algemeen sulke goeie en ekonomiese werkers was, wat nie gesè het, ons doen dit in Holland so, maar wat ge- vra het, hoe doen julle dit hier en waarom Die gronde varieer in prijse. Laat ons die pond op 12 gulden stel. (Óns pond het nie die waarde niet, maar is laer). Goeie grond, waarop 'n goeie woonhuis staan is tussen 30 en 85 pond per morg. ('n Morg is 'n bietje minder as 'n ha). Jij kan egter nóg plase kry wat 6 en 7 pond per morg verkoop word. Pryse van plase is na tuurlijk maar soos oval onderhevig aan vraag en aanbod, maar tussen hier die pryse kan jij uitstekende boerderije koop, waarop 'n goeie be staan gemaak kan word. Die eerste vraag vïr'n boer is dus: „Hoe staan.dit met die water- voorsiening op die plaas en wat is die gemiddelde reënval per jaar". Is dit bekend, dan weet jij ook vir wat ter soort boerderij jij kan ingaan. Die lande word met trekkers geploeg en in die grootste gedeelte van die land moet kraal en kunsmis gebruik word. Die onkruid word hier dikwels 'n misplaatste wonderwerk genoem. Die strijd wat die bóer hier moet voer om sij lande soveel moontlik skoon te hou, is geweldig. Volgens Tass heeft een groep Russische parachutisten een in maart Jl. door Tsje- cHoslowaken gevestigd wereldrecord springen met vertraagde opening der pa rachute gebroken. Zij sprongen op een hoogte van bijna 15 km uit een vliegtuig, lietër» zich bijna vier minuten lang val len en openden hun valschermen op min der dan een km van de grónd. Toenemend vervoer op de Rijn in dit jaar Volgens de Wesfdultse statistieken bedroeg bet op- en neer-waartse ver keer op de Rijn aan de Duits-Ne derlandse grens in de eerste helft van 3957 29.689.277 ton tegen 25.809.868 ton In de eerste helft van 1956. Het opwaartse verkeer steeg met 2.680.827 ton en het neerwaartse verkeer met 1.198.582 ton. Het opwaartse verkeer van Rot terdam op de Rijn steeg van 12.980.077 tot 15.01.865 ton en van Amsterdam van 562.255 tot 856.467 ton, van Antwerpen van 1.651.893 tot 1.749.244 ton en voor de overige Belgische havens trad een daling in van 1.063.891 tot 870.253 ton, terwijl voor de overige Nederlandse havens een stijging intrad van 1.175.692 tot 1.494.195 ton. Via de Rijn werd naar Rotterdam vervoerd 2.792.965 ton tegen 2.312.358 ton in de eerste helft van 1956, naar Amsterdam 352.462 ton tegen 271.421 tori, overige Nederlandse havens 2.493.494 ton tegen 2.674.962 ton Naar Antwerpen werd via de Rijn vervoerd 1.797.119 ton tegen 1.544.033 ton en naar de overige Bel gische havens 1.393.626 ton tegen 1.021.321 ton. Mmisterie-Suksefeiaien in Finland weer gered De minderheids-coalitie van de agra rische premier Sukselainen in Fin land is door een gevaarlijke parle- ments-zitting heen gekomen, die, naar men gevreesd had, een motie van wantrouwen in de regering te zien zou hebben gegeven. Maar inplaats van een motie van wantrouwen stemde het parlement voor het invoegen van een milder ge stemde motie in een wets-ontwerp voor het uitstellen van de kinderbij slag, waarin er op wordt aangedron gen, dat ér weer een wettige status ingesteld zal wordën bij de betalin gen van de staat, die achter gebleven zijn als gevolg van de acute kas-cri- sis. Vier mensen gedood bij ontploffing in munitiefabriek In een munitiefabriek te Merioneth in Wales heeft zich woensdagochtend vroeg een zware ontploffing voorge daan. Vier personen, drie vrouwen en een man, zijn om het leven gekomen. Twaalf personen zijn gewond. De ont ploffing, waardoor de fabriek coo- kes explosives, te Penrhyndeudraeth, (Merioneth) getroffen werd, ont stond in een gebouwtje, waar patro nen gevuld Werden. Dit gebouwtje en enige andere werden met de grond gelijkgemaakt. VIJFHONDERD GLINSTERENDE REUZEN 1JQT f-B. So. 6 Cop^koa.n COSPER Sufferd, nu heb je nog geen suiker meegebracht. Elke beweging van gletcher- kalveren wordt gevolgd (Van een correspondent) „Wéest op uw hoede! Ijsbergen!" Deze waarschuwing werd kortgele den gegeven aan de scheepvaart op de noordelijke Atlantische route. Want na de uitzonderlijke hitte van het begin van deze zomer dreven de ïjs-reuzén dit jaar verder zuidelijk dan anders en bedreigden de passa giers- en vrachtschepen op dit drukke traject. Dat zich niettemin het tragische lot van de „Titanic' niet kan herhalen, is te danken aan de Internationale Ijsbergen Pa trouille. Want haar ontgaat geen van deze glinsterende reuzen. Kort na de ramp met de „Titanic' 1912 werd na een intensief Interna tionaal overleg de „International Icé Patrol" in het leven geroepen, waar van de Amerikaanse kustwacht het uitvoerend orgaan zou worden, dertdien heeft deze ijs-waarschu- wingsdiensf belangrijke feiten verza meld en grote ervaring opgedaan. Men kent de normale routes van de grote ijsbergen, die van de arctische in de zee uitmondende, gletsjers af brokkelen en naar het zuiden drijven. Maar men weet ook, dat stormen de lijke ijs-reüzen van hun route i doen afwijken en terecht kun nen doen komen in de scheepvaart routes, waar Zij voor de niet gewaar schuwde zeeman een dodelijk gevaar Betekenen. Het werk van de patrouille begint er mee, dat uit de lucht de kusten van Groenland en van Baffin-island in het noordoosten van Canada worden ver kend, want dit is het gedeelte van het 400.000 vierkante kilometer „dienst- gebied" vari de patrouille, waar de ijsbergen „geboren" worden. rifer, ln het Poolgebied, waar de gletsjers hun machtige ijsmassa's in zee schuiven, beginnen de ge vaarlijke reuzen, die een lengte kunnen hebben van ruirn ander halve kilometer en soms 130 meter hoog zijn, hun reis naar het zui den. Zij worden door vliegtuigen gecatalogiseerd en deze meldingen worden doorgegeven aan andere vliegtuigen en wachtschepen, die ze dan verder volgen, de route en de snelheid berekenen en ze als dat mogelijk is met springla dingen vernietigen. Verkeer Gewoonlijk eindigt het ijsberg-„sei- zoeri" in de eerste weken van juli, maar dit jaar duurt het enkele weken langer. Ditmaal was het „verkeer" der ijsbergen bijzonder intensief. Bij na 500 van deze „reuzenkalveren der Sletsjers" heeft men geregistreerdna at zij waferi ontdekt, zijn zij dag en nacht, met gebruikmaking van radar en alle andere moderne hulpmiddelen gevolgd. Vaak ieder uur kregen de schepen berichten over de plaats, de snelheid en de richting der bergen tot deze ten slotte in de warme wateren van de golfstroom waren terechtgekomen en daar het lot van alle ijs ondergingen en smolten. Ditzelfde lot ondergaan uiteraard ook die gevaarlijke brok ken, die even onder het Communisten behalen winst bij verkiezingen in West-Java Volgens woensdag in Djakarta ont vangen voorlopige uitslagen hebben de communisten in West-Java hun stémmen-uitslag met ruim 200.000 vergroot in de jongste provinciale verkiezingen. Zij verkregen 1.06 mil joen stemmen tegen 800.000 in de verkiezingen voor de wetgevende ver gadering vari twee jaar geleden. De Masjoemi heeft echter haar po sitie als grootste partij in "Vest-Ja va weten te handhaven met 1.5 mil joen stemmen. De P.NJ. verkreeg 1.1 miljoen stemmen en de N.U. 0.5 miljoen. vlak drijven, de delen van grote 1 gen, die daarvan zijn afgebroken, wanneer deze door het smelten van het fundament slechts één negende van een ijsberg steekt boven water uit zijn gekanteld. Langzaam drijven zij naar het punt, waar het groene konde water van het Poolgebied piaats maakt voor het warme van de golfstroom, naar het ijsbergen-„kerkhof". Slechts aan het onvermoeide, harde werken van de mensen van de ijspatrouille is het te danken, dat geen tweede ramp als van de „Titanic" meer heeft plaats gevonden en wanreer men dan nu over radar spreekt, dan moet men vooral niet vergeten, hoe deze mensen tussen de twintiger jaren en de Twee de Wereldoorlog hebben moeten wer ken. VRIJDAG 30 AUGUSTUS. HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Avonteuren met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleutert. 10.40 Promenade ork., klein koor eri soliste. 11.20 Trompet en trom bone. 11.30 Voor de kinderen. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Vlooi, altviool en oontrabas. 14.35 Voordr. 14.55 Planoreoital, 15.10 Gevar. progr, VARA: 16.00 Viool en plano. 16.20 Mammondorgel- spel. 16.40 Voor de Jeugd. 17.05 Lichte muz. 17.25 Vakambietips. 18.00 Nws. 18.15 Aot. 18.20 Dansmuz. 18 50 De puntjes op de 1, caus 16.00 Voor de kinderen. 19.it) Ritm.muz. 19.25 Sport. VPRO: 19.30 Vrije tijdsbesteding, klankb. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus, 20.00 Nws. 20.05 Op het eerste gezicht, caus, 20.15 Pianoreci tal. 20.35 De Verenigde Naties weer bij- caus. 20.45 Een flitslicht op het na bije Oosten, caus. VARA: 21.00 Planopa- let. 21.40 Lichte muz. 21.55 Bultenl. week- overz. 22.10 Snaarinstrumenten van Noord-Indla, caus VPRO: 22.40 Zorg om mens, caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM IL 298 m 1007 kc/s. 7.00 -24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 815 Grata. 9 00 Voor de zieken. 9.30 Instr. sept. 9.50 Gram. 10.00 Orgelspel. 10.30 Morgendienst. 1100 Gram 11.15 Radlophilharm. ork. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Hongaarse volksmuz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.45 Gram. 14.20 Kamerork. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tulnbouw- praatje. 16.15 Gram. 16.25 Pianorecital, 17.00 Voordr. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van over zee. 18.15 Gr. 18.35 V. <L jeugd. 19.00 Nw en weerber. 19.10 Regerlngsultz.Vragen over de huurverhoging en de blokkering door W. Dam, hoofd afd. voorlichting van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Rubriek verklaring en toelichting. 19.20 Regeringsultz.: Emlgra- tierubr. Het emlgratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Nieuwe gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Radiophllharm. ork. en solist. 21.15 Christelijk onderwijs ln Europees verband, caus. 21.35 Gram. 21.45 Radlophilharm. ork. (verv.). 22.30 Gram. feuilleton 60 Döktër Derwent gréëp een gelegen heid aan, om ér Rosemary over te pol sen, maar ze antwoordde veront waardigd: „Hóe kómt u ér bij? Ik beft best in órde." Hij zelf Vónd, dat Ann gelijk had. Rosemary zag et tnaé éh overspannen uit, maar toch wilde ze geen vrijaf nemén. Hoe zouden ze het trouwens klaarspelen, als dat wèl het geval was? De dokter voelde Zich wel ster ker, maar toch had de specialist zich nadrukkelijk verzet tegen elk plan om de praktijk weer volledig op zich te nemen. „Je zou er alleen maar je levén mee verkorten," had hij gezegd. „Doe lie ver Wat aan tuinieren, vissen; hoüd desnoods op bescheiden schaal wat kippen." Waarop John Derwent zo'n lelijk gezicht had getrokken, dat de ander in een schaterlach was uitge barsten. „Mevrouw Macy moest eens naar huiten." zei Rosemary wat later, ,al knapt ze aardig op." Rosemary maak te ér een soort manie van. die ellen dige mevrouw.Macy in het gesprek te betrekken, óok al probeerde ze nog door dorp Rrelnn Smith zo, het na te laten! Soms kwam de hartgrondige wens bij haar op, dat John zijn plan om met mevrouw Macy te trouwen, maar ronduit zou mede delen. Dan zou er tenminste aan de spanning een eindé Komen en zou zij, Rosemary, niet tegen beter weten in blijven hopen. „Ja. ze is een flinke vrouw en ook heel verstandig," zei Anns vader. „Ook heel lief," vulde Rosemary, wier keel pijn scheen te doen, aan. John sloeg haar peinzend ge de. Misschien verbeeldde hij het zich, maar hij had de laatste tij 1 de indruk gekrégen, dat hij min of meer met mevr. Macy werd achtervolgd. Och, hij zou zich wel vergissen- Eva was althans steeds dezelfde heel vriende lijken toegewijd, maar gelukkig vrij van romantische bevliegingen, „Ja dat is ze." beaamde hij kortaf. „Tussen twee haakjes. Ann schijnt nogal opgewekt, nietwaar?" „Dat vind ik ook," zei Rosemary zacht, maar pijnlijk getroffen omdat hij met haar niet over mevrouw Macy wilde spreken, „Dokter Unwin," zéi hij eensklaps, „soms kómt dé Wens bij me op om eens over de toekomst te praten. Ik heb een massa plannen." Het verbaasde hem dat de jonge vrouw plotseling haar ogén sloot. Had ze soms erge hoofdpijn „Ik zal mijn werk hier niet kunnen voortzetten," ging hij verder, „dat staat als een paal boven water. Daarom wil ik de praktijk verkopen." Rosemary hield de adem in. Dan ging hij dus met mevrouw Macy trou wen! „Ik zou ze wel willen k'öpéri," hér- nam ze, „maar heb het geld er niet voor." „En ik dacht dat je specialist wilde worden?" merkte hij verbaasd op. „Dat was mijn eerste plan," ant woordde ze even zuchtend, „maar ik ben hier zo op mijn gemak. Ik kan goed met de patiënten opschieten en ook met het ziekenhuispersoneel. Daarom zou ik niet graag weggaan." Het. verwonderde hém, dat hij vroe ger niet had opgemerkt, hoe knap ze wel was, met het mooie haar en de be weeglijke mond, die zo verschillende stemmingen kori weergeven. Eerst was Ze enkel maar 'n collega geweest nu was ze een en al vrouw. Ze had haar hoofd naar hem toegewefid en hij bedacht hoe jong en teer ze er uitzag. „Hoe oud ben je?" vroeg hij eens klaps. „Dertig." En hij liep naar de vijftig. Bijna twintig jaar was een te groot ver schil Bovendien had Afin hem ver teld, dat naar haar mening Rosemary óp Joé véfïiefd was. Hij stond op. „Ik moet de stad in." „Zal :k j rijden?" vroeg ze ont hutst over ziin plotselinge besluit. Hij keek haar éven aan mét een blik, die h.i. afkeuring of iri elk geval afwijzing betekende. „Neen," zei hij toen, „ik loop lie ver." Hubert Larkin nodigde Ann dik wijls uit om te dansén, inaar op zeke re avond scheen hij zich al bijzonder in te spannen om haar genoegen te doen. Er werd een orchidee in een doos van cellophaan bezorgd, hij had een speciaal diner in het George Hotel besteld; kortom alles droeg ér toe bij, dat Ann zich door hem bewonderd voeldé. Ze wist opperbest, dat ze er in haar wijd uitstaande groene jurk heel goed uitzag: de muziek klonk vrolijk, Hubert danste uitstekend. Gek, dat ze eerst bang voor hem was geweest. Misschien kwam het door ziin wat arrogante voorkomen, zijn niet onder stoelen of banken gestoken zekerheid, dat hij het steeds bij het réchte eind had. O, hij was niet bepaald ver waand, maar bewoog zich achteloos iri de sfeer van welslagen. Toen de muziek 'n wals Inzette, wen telde de grote lichtbol-midden in de zaal 'n slag om. zodat alles duister werd met uitzondering der gekleurde lichten, die via de bol hun weerschijn op de dansende paren wierpen. Ann gaf zich met gesloten ogen. over aan de bekoring van het ogenblik. „Wil je met me trouwen, lieve Ann?" vroeg Hubert plotseling. Ze staardhem vol schrik riiet wijd geopende aan. Op hetzelfde ogenblik eindigde de dans en wérden alle lichten weer ont stoken. Ze stonden elkaar op de dans vloer aan te kijken. Hij zag de schrik op haar gezicht, haar onwillekeurig afwijzend gebaar. Zich bewust, dat iedereen hen gadeslóeg, bracht hij haar uit de balzaal naar dé grote hal, waar bij toeval nog een divan onbezet was. „Heeft het je zo verschrikt?" her nam hij, op zo luchtig mogelijke toon. „Ik geloof van wel." antwoordde ze, hem bedroefd aankijkend. „Ik had nooit gedacht...." „Er is zeker iemand anders?" Ze schudde het hoofd. „Neen. nie mand, Hubert. Ik mag je erg graag, maar..." O, het leek %vel een nacht merrie. Ze droomclé het zekér alle maal. Dit kon toch geen werkelijk heid zijn? „Dank je voor je oprechtheid," Zei hij stijfjes. „O, Hubert," riep zé met tranen in haar ogen. Het was alles haar schuld. Ze had moéten begrijpen waar het óp uit zou lopen... maar ze had et geen ogenblik aan gedacht. Nu zóu alles bedorven zijn, want ze kon toch onmogelijk vóór hem ilijven werken. Hun zo prettige vriendschap behoorde tot het verleden. Zo vlug als ze kon vroeg ze hem haar naar huis te brengen. Zijn kalm te bracht haar van streek. Wat kon ze zeggen, wat kon ze doen Bij de voordeur aarzelde ze even. „Ik mocht jé altijd zo graag," bracht ze er tenslotte uit. Plotseling kuste hij haar. Het was één ruwe pijnlijke ktis. Hij liet haar dadelijk weer los en keek haar boos aan. „Neen je houdt helemaal niet van me..." begon ze, maar Hubert snelde al als bezeten weg. Ann ging naar binnen. Toen ze de voorkamer betrad, staarden ze alle maal verbaasd naar haar. „Je bent vroeg." zei Rosemary. „Ja." Ann bleef bij de deur leunen; haar wangen gloeiden, haar kapsel was in wanorde. Joe vond, dat hij haar nog nooit zo mooi had gezien. Maar toch was hij boos. Zijn stem klonk hard toen hij kortaf zei: „Ik heb de anderen juist verteld, dat ik met mijn werk klaar ben." „O, Joe en ben jé geslaagd?" vroeg Ann snel, maar haar gedachten waren bij de arme Hubert, die nu het jaag pad afliep. Zou het wel goéd met hem zijn? Wat had ze moetén doen? „Natuurlijk," kwam haar vader tussenbeide, zal het ons spijten, Joe, dat je weggaat." „Weggaat?" herhaalde Ann, nu al haar aandacht op Joe gericht. „Ver trek je dan? Waarheen?" „Ik denk naar Brits Columbia," zei hij ruw. Feitelijk had hij nog geen be sluit genomen, al waren hem wel een paar mooie aanbiedingen van overzee gedaan. Hij zag, dat de blos van Ann's wan gen verdween en haar gezicht be trok. „Dus je gaat weg? Voor goed?" 'Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12