PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B!LT Nog geen stopzetting van proeven met kernwapens: Rusland zegt neen In Zeeland hebben thans meer dan tienduizend auto's bun basis RUSSISCH INTERCONTINENTALE RAKET VERWEKT BEROERING UITSCHIETENDE SCHIETSTOEL DOODT TWEE MILITAIREN 200e jaargang - no. 202 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Cng. mededelingen driemaal tarief- Kleine advertentie* (max. 8 regel») U cent p. regel met een minimum ran 1.—„Brieven of adrea oureau v. d. blad" 25 cent meer. 31ro no. 159300 P.Z.C, Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nieuw straat 43. telefoon v>\ Tcrncuzcn Brouwerijstraat 2: Zlenxzee. N Etyrr'b... «at -<■ NA VIJF MAANDEN VERGADEREN Luchtinspectie kan plotselinge aanvallen niet verhinderen Zorin, de Russische afgevaardigde bij de ontwapeningsbesprekingen, die in Londen worden gehouden, heeft gisteren de hoop op een over eenkomst weggevaagd. De Russische plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken heeft het voorstel van het westen tot het houden van een luchtinspectie voor geheel Rusland, de Verenigde Staten en Canada afgewezen. Ook wees Zorin de voorwaarden, die het westen had gesteld, om de proeven met atoomwapens voor twee jaar stop te zetten van de hand. Zorin, die een speech van negen tig minuten hield, verweet het westen, dat het een nieuwe oorlog voorbereidt. Zorin vroeg op een scherpe wijze naar het doel van de voorstellen van de luchtinspectie. Hij beweèrde dat het plan-Dulles alleen maar tot doel heeft, gege vens te verzamelen met het oog op de voorbereiding van een agres sieve oorlogvoering. Volgens Zorin houdt het Westerse voorstel gebrek aan bereidwilligheid In tot het sluiten van een overeen komst. Onder omstandigheden van spanning en wantrouwen kan geen vredelievende staat er in toestemmen dat over zijn gehele gebied wordt ge vlogen, zo betoogde hij. Ëen luchtinspectie kan een plotse linge aanval niet verhinderen. Over de vraag van het stopzetten van proeven met atoomwapens zette Zo rin uiteen, dat Rusland een onvoor waardelijke stopzetting wil. Hij beweerde, dat het westen de kernwapenproduktie opvoert. Zorin verklaarde nadrukkelijk, dat Rusland de proeven met kernprojec tielen zal voortzetten zolang het wes ten dat ook doet. De kennisgeving van maandag dat Rusland een inter continentaal raket bezit, werd giste ren aangevuld met een scherp „neen" op de grootste concessie, die het westen tot dusverre heeft aangebo den in de ontwapeningsbesprekingen, die in Londen nu reeds vijf maanden aan de gang zijn. Felle branden in Kampen en 's-Hertogenbosch. Een hevige brand heeft gisteren de grasdrogerij van de firma Stoker te Kampen in de as gelegd. De brand is ontstaan in het gedeelte waar ruim driehonderd ton lucernemeel opgesla gen was, die een waarde heeft van 25 cent per kg. Deze hoeveelheid ging geheel verloren. Het machinepark kon behouden blijven. In het- magazijn van de zaadhandel gebroeders Van Engelen in Den Bosch brak gistermiddag brand uit. De brand ontstond in de bovenver dieping, die geheel gevuld was met gras en klaverzaad van de nieuwe oogst en die over een lengte van on geveer dertig meter uitbrandde. De schade is nog niet bij benade ring vast te stellen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Zelfont branding door broei wordt door de di rectie uitgesloten geacht. Het maga zijn was verzekerd. Op de top van een berg in Telemarjc (midden Noorwegen) is men bezig 'n radio-versterkerstation te bouwen. Tonnen en tonnen materiaal moeten naar een hoogte van 1884 meter ge bracht worden. Dit zou haast een on mogelijk karwei zijn, ware het niet, dat men zich kon verzekeren van de hulp van een drietal helikopters van het 11e helikopter transportcomman do uit Stuttgart een onderdeel van de Amerikaanse luchtmacht. Zorin zei, dat zijn regering nog steeds bereid is te onderhandelen over gedeeltelijke maatregelen. En Stassen, de Amerikaanse afge vaardigde, merkte op dat de wes telijke landen aan hun voorstellen blijven werken. De Amerikaanse delegatie blijft streven naar een overéenstem- ming. Prijsbeheersing in Frankrijk De Franse minister van financiën, Felix Gaillard, heeft dinsdagavond be kendgemaakt, dat de regering met het doel de inflatie tot staan te bren gen heeft besloten de prijzen te be vriezen op het peil van 15 augustus De prijsbeheersing geldt voor de prij zen van alle produkten en diensten, die tot dusverre vrij kon worden vastgesteld Voorts heeft de regering besloten, dat de prijzen van alle famaceutische produkten met 4 moeten worden verlaagd. Minister Gaillard herinnerde er in zijn bekendmaking aan, dat de grote warenhuizen en een aantal andere winkels reeds vrijwillig zijn overge gaan tot een verlaging van 6 tot 10 procent van de prijzen van huishou delijke goederen, elektrische toestel len, radio- en televisietoestellen, gra- mofoonplaten en camera's. Op het bericht, dat de Russen een intercontinentale raket hebben be proefd, is op verschillende wijze ge reageerd. Men vraagt zich af of men het bericht als waar moet aanvaar den. In diplomatieke kringen in Lon den wordt het niet voor onmogelijk gehouden, dat Rusland op het ogen blik bezig is aan een bluf-propagan- dacampagne zonder weerga. Minister Dulles is van oordeel dat de Verenigde Staten en door de ge beurtenissen in Syrië en door het be- Nederlands meisje tegen haar zin terug Nederlandse consulaire ambtenaren moesten dinsdag de 16-jarige Olga Leroy aan boord van het Nederlandse emigranfenschip „Sibajak" brengen, omdat zij geweigerd had naar Neder land te gaan, waarheen haar ouders zes maanden geleden waren terugge reisd. Snikkend vertelde zij aan verslag gevers, dat haar vertrek het gevolg was van maandenlang argumenteren met haar ouders. „Toen ik beslist „nee" zeide nam de Nederlandse con sul de zaak in handen en hier ben ik en ik kan er niets tegen doen. Ik wil niet naar huis. Dit is mijn land". Olga Leroy werkte in Sydney als model en maakt voorts deel uit van een waterballet. Zij heeft ook deelge nomen aan de schoonheidswedstrjjd om de titel „miss Australia". Moordenaar van twee kinderen gearresteerd De 16-jarige moordenaar van twee jongens te Mainz is na 5 dagen zoeken door de politie gearresteerd. Gerhard Birkenbach heeft bekend zijn 13-jarig broertje Manfred en zijn vierjarig neefje Klaus met een bijl te hebben vermoord. Hij was daartoe gekomen na een ruzie met zijn broertje over het verliezen van de sleutel van een gereedschappenkist. Het neefje werd eveneens vermoord, omdat Gerhard bang was dat hij door hem aan de po litie zou worden verraden. Prinses Irene heeft gisteren met goed gevolg het'examen voor het autorij bewijs afgelegd. Oeieningen in Oost en West De Amerikaanse zesde vloot, die op het ogenblik oefeningen houdt In Keeft 7 de Midde?Land*e Zee heeft zonder op Save van redenen alle bezoeken aan 6 Franse Middellandse zeehavens op gezegd. Een zegsman van het hoofd kwartier voor het oosten van de At lantische Oceaan en voor de Middel landse Zee in I/onden noemde als een mogelijke reden het slechte weer waarmee de vloot te kampen heeft. Er werd door deze zegsman geen ver band gezien met het feit, dat twee Russische oorlogsschepen door de Middellandse Zee varen op weg voor een bezoek aan Albanië. De kern van de zesde vloot bestaat uit twee kruisers en twee vliegkamp- schepen. Zondag zal er door de Russische, Tsjechische, Poolse en Oostduitse luchtmacht een gecombineerde oefening worden gehouden. De oefening zal een demonstra tie zijn van „het communistische kamp". In de herfst zullen door de Navo grote manoeuvres worden gehouden met schijnaanvallen met atoomwa pens bij Engeland en verschillende punten in West- en Zuid-Europa. Aan deze oefening zullen 183 Amerikaan se oorlogsschepen en vijfhonderd Amerikaanse vliegtuigen deelnemen. Ook worden in Europa andere oefe ningen gehouden w.o. een invasie in Noord-Italië en een landing bij de Dardanelles Aan de Navo-oefening zal waar schijnlijk de atoomonderzeeër Nau tilus deelnemen. In Griekenland en Turkije worden thans door Ameri kaanse mariniers van de zesde vloot landingsoefeningen gehouden. richt van de raket zich geplaatst zien voor een grote bedreiging. „Als Rus land erin geslaagd is een dergelijke raket te maken, dan zou dat nog niet de balans der militaire sterkte doen overslaan in het voordeel der Rus sen", aldus Dulles. Hij opperde dat de aankondiging misschien is ingegeven door politieke motieven. Senator Symington is van mening, dat Rusland half de strijd om de ra- ket-suprematie heeft gewonnen. Hij verweet de regering Eisenhower, dat zij de pogingen om in Amerika een eigen intercontinentaal projectiel te ontwikkelen vertraagde alleen maar uit zuivere begrotings- en belastings overwegingen. Op het hoofdkwartier van de Na- vo-strijdkrachten ziet men geen reden om te twijfelen aan de juist heid van de Russische bewering. In het defensieplan van de SHAPE is er rekening mee gehouden, dat de Russen op zekere dag in het be zit zouden zijn van zo'n wapen. Verwacht wordt, vooral in Franse kringen, dat de Russische uitspraak van invloed zal zijn op de Ameri kaanse diplomatie. De Franse autori teiten nemen de Russische verklaring ernstiger dan de Engelsen en Ameri kanen. De Fransen zijn ook van me ning, dat de Amerikanen al verder zijn met hun geleide projectielen dan uit hun laatste mededelingen zou blijken. Nederlandse fabriek fabriceert porcelein De N.V. Koninklijke Plateelbakke rij „Zuid-Holland" te Gouda gaat por selein produceren. Tot dit Besluit is men gekomen door samenwerking met een grote Duitse porseleinfa briek, waarvan men de naam niet wenst te noemen. Het nieuwe Neder landse porselein zal op de komende najaarsbeurs te Utrecht worden ge ïntroduceerd. Vorig jaar heeft Neder land voor meer dan 12 miljoen gulden aan porselein voor huishoudelijke doeleinden ingevoerd. Voor ruim 8.5 miljoen hiervan kwam uit Duitsland. s Z.K.H. prins Bernhard bracht maandagavond een bezoek aan de Pakistaanse kruiser „Ba- bur", die voor een vierdaags bezoek aan Rotterdam gemeerd ligt aan de Parkhaven. Aan boord werd door de Pakistaan- se ambassadeur, de begum Ra' s Ana Liquat AU Khan, een di- ner aangeboden. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Russen willen in Siberië 'n binnenzee creeëren Russische geleerden hebben een plan van vele miljoenen roebels uitgedacht om. rivieren te verleden en woestij nen te irrJgéfeiT in verlaten en woeste e-ebieden van Siberië en Kazakhstan zo heeft radio Moskou gemeld. De ri vieren Oh en Enisei zouden ..omge legd" worden, om eneorme nieuwe ba ses in woestijngebied te creëeren. Er zal een grote binnenzee worden gevormd, door de Ob even beneden het punt, waar zij in de rivier de Ir- tysh stroomt af te dammen. Een ka naal van 640 km lengte zal door de Toergai-woestrjn worden aangelegd, om water te Brengen naar de dorre streken van zuidelijk Siberië. Het Russische plan, dat ontworpen is door een ingenieur, die alleen maar aangeduid wordt met de naam Davi- dow, houdt ook een omlegging in van de rivier de Enisei, die het meeste water van alle rivieren in Rusland naar zee draagt. Een dam in de Enisei, zou het mogelijk maken een groot reservoir te vormen, dat door een kanaal verbonden zou kunnen worden met de binnenlandse zee. De gezamenlijke watertoestroom van de twee reservoirs zou het moge lijk maken over een groot gebied van Kazakhstan over hvdro-elektrische energie te beschikken. Het water zou bovendien grote gebie den van midden-Azië kunnen irrige- ren, een grotere uitgestrektheid zélfs dan het totale geirrigeerde gebied van E<>-vpte. Jaoan, de Verenigde Sta ten, Italië, Canada en Australië by elkaar. ERNSTIGE ONGEVALLEN Vrouw van burgemeester in Z. Willemsvaart verdronken In ons land hebben zich gisteren verscheidene ernstige ongevallen voorgedaan. Tijdens 'n zware regen bui is in de nabijheid van Maarheeze een personenauto, waarin drie mili tairen zaten, tegen een truck met op legger gereden. De dienstplichtige soldaat J. J. Gerritsen uit Bargh kwam om het leven. Soldaat M. A. G. J. van de Rande uit Nijmegen ernstig ■gewond. Soldaat W. J. A. Brück even eens uit Nijmegen werd licht gewond. De auto vloog na de botsing in brand. De inzittenden van de truck bleven ongedeerd. Tijdens h stoel in een Hawker Hunter straal- jdens het plaatsen van een schlet- jager, die stond opgesteld in een van de hangars op de vliegbasis Leeuwar den is een schietstoel door nog onbe kende oorzaak in werking getreden. Korporaal F. K. Monsma uit Sneek kwam daarbij om het leven. Ook korperaal E. Terpstra uit Am sterdam is aan de bekomen ver wondingen overleden. Joego-Slavië bouwt 36 zeewaardige schepen De drie grootste scheepswerven in Joego-Slavië hebben contracten geslo ten voor de bouw van 36 zeewaardige schepen tot een gezamenlijke waarde van 140 miljoen dollar. De te bouwen schenen zijn bestemd voor Zwitserland, Groot-Brittannië, Panama, Liberia. Noorwegen, Zweden en de Verenie-do Staten. ER KOMEN STEEDS MEER WAGENS Een auto bestuurd door burgeme'es- ster A. J. B. Ploegmakers uit Asten is gisteren bij sluis negen in de Zuid- Willemsvaart gereden. Mevrouw Ploegmakers verdronk. De burge meester zijn zoon en zijn dochter konden zich nog in veiligheid stellen. Een 81-jarige man, die als lifter meereed kon zich eveneens in veilig heid brengen. De oorzaak van het on geval is vermoedelijk een gebroken stuurstang. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiRi Augustus blijft onbestendig. H (Van onze weerkundige medewerker). Men kan de hoop op een be langrijke weersverbetering in de augustusmaand wel opge ven. Nog steeds blijft er van de oceaan koele en onbestendi ge lucht naar ons land stromen waarin op tal van plaatsen nog regen en onweersbuien voorko men. Tot nu toe is er in het groot ste deel van Zeeland van tach tig tot honderd millimeter re gen gevallen in deze maand. Gisteren trok er weer een de pressie met veel regen over Frankrijk in de richting van de Alpen. Een buienstoring bevond zich dinsdagavond bij de Engelse oostkust en deze zal ook van- daag op tal van plaatsen weer enkele buien brengen. m H De temperatuur blijft voor eind augustus steeds te laag en komt overdag vrijwel nergens H hoger dan 17 graden Celsius. n Ïï!!:i!llllll!llllllllll!!lllllllllllllinilliill!llllllllllllllllll!lllllllllll||llllllllll Het weer in Europa. Maar er zijn maar 32 reinigingsauto's... Hoe sterk het verkeersbeeld van juist voor de oorlog met dat van hedeu verschilt, blijkt uit het huidige aantal personenauto's. Nemen wij daarom dc cijfers voor Zeeland telkens op 1 juli dan komen wij tot de volgende opstelling: 19393000 (een aantal dat na de oorlog pas begin 1949 weer werd be reikt)19504150; 19546630; 1955—7770; 1956—9230; 1957—10.600 (betrouwbare schatting). De laatste drie jaren bedroeg de groei van het park ten opzichte van het voorafgaande jaar 17,2 18,8 en minstens 14,8 Het is duidelijk, dat steeds lagere inkomensgroepen in aanmerking wensen te komen voor een personenauto, met andere woorden dat dit voertuig steeds minder als luxe wordt beschouwd. Zo is ook de weg geweest van ande re duurzame verbruiksgoederen, zoals stofzuiger, radio, douche; zo zal ook het televisietoestel worden geïntrodu ceerd. Trouwens: waar zouden de steeds meer producerende fabrieken hun afzet anders moeten vinden Men •can het nog anders zeggen: het eco nomische peil van de Verenigde Sta ten bereiken wij in Nederland vroeg of laat ook. En als wij economisch misschien een jaar of acht op Zweden achterlopen dan kunnen wij in Zee land over zoveel jaren, dus b.v. in 1965 ook 1 auto op de 15 inwoners verwachten, zoals in dat land. Daar mee is het eind nog allerminst in zicht. Voorlopig kunnen wij rekenen op een toeneming van minstens 1000 per jaar en de vraag is: zal de capa citeit van onze garages, onze wegen en onze veerdiensten hierop berekend zijn? Binnen Zeeland zijn er grote ver schillen. West Zeeuwsch-Vlaanderen stond reeds in 1956 bijna op het „Zweedse peil" met 1 personenauto op de 20 inwoners. Dit gebied heeft de hoogste inkomens- en vermogenscij- fers van Zeeland, hetgeen wel voor de verklaring zal zorgen. In Walcheren is de welstand het geringst, evenals de omvang van het personenauto park (1 op 40 inwoners). Op de Beve- landen daarentegen, alsmede in Noord-Zeeland en Oost Zeeuwsch- Vlaanderen was de stand ln 1956 on geveer 1 op de 30. VRACHTAUTO'S In 1956 telde onze provincie 404 vrachtauto-aanhangwagens of 3%% van het Nederlandse totaal (10739) en 39 vrachtopleggers of nog niet 1% van Nederland (4100). Wat de aan hangwagens betreft staat Zuid-Beve land met 118 bovenaan, hetgeen sa menhangt met de centrale verkeers- positie van Goes. Op de tweede plaats komt West Zeeuwsch-Vlaanderen met 87, hetgeen relatief meer is dan voor ^uid-Beveland. Dit hangt samen met het ontbreken van eert spoorweg en kanaal in dit gebied. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen met 2,3 maal zoveel in- (Vervolg op pagi 2) Stockholm, licht bewolkt, Oslo, regenbui. Kopenhagen, licht bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, motregen. Amsterdam, half bewolkt, Luxemburg, regen. Parijs zwaar bewolkt. Bordeaux, zwaar bewolkt, i Grenoble, half bewolkt, j Nice, zwaar bewolkt, Berlijn, regenbui, j Frankfort, regen, i MÜnchen, geheel bewolkt. Zürich. zwaar bewolkt, Genéve, zwaar bewolkt, Locarno, zwaar bewolkt. Wenen, regen. Innsbruck, regen, Rome, onbewolkt, Ajaccio. licht bewolkt. 15 gr. 18 gr. 17 gr. 15 gr. 19 gr. 18 gr. 11 gr. 16 gr. 22 gr. 22 gr. 23 gr. 18 gr. 14 gr. 15 gr. 15 gr. 19 gr. IS gr. 21 gr. 13 gr. 27 gr. 24 gr. DE VERWACHT... NU EN DAN BUIEN. Nu en dan buien, plaatselijk met onweer. Overwegend matige weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 29 augustus Zon op 5.48 onder 19.37 Maan op 11.16 onder 21.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1