Ook Moskou kent - zij het in het geheim - bloeiend nachtleven Uitvoerige debatten verwacht in Tweede Kamer over Euromarkt AMOR IN DE DRUIVENKIST RUSSISCHE VLOOT WORDT IN SNEL TEMPO UITGEBREID MÉÉR SUIKERMÉÉR SIGARETTENMAAR MINDER BOTER. DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t ALLEEN VOOR GELDARISTOCRATEN Geheime politie grijpt niet in tegen exploitanten en bezoekers Buitenlandse bezoekers, die in de nacht eens door Moskou wandelen, krijgen de indruk, dat de Russische hoofdstad na middernacht uitgestor ven is. Men heeft het gevoel te wandelen in een provinciaal stadje. De lichten in de café's en de restaurants zijn gedoofd en de deuren zijn ge sloten. De weinige mensen, die men op straat kan tegenkomen, zijn po- litie-agenten die lange blauwe jassen dragen en arbeiders die naar hun werk of naar huis gaan. „In Rusland kent men geen nacht leven", vertelde een portier van een hotel aan de Journalist Charles A. Leybrune die dit schreef in de Schweizer Wachen Zeitung. Met enige trots voegde hij er aan toe: „Onze mensen werken overdag en slapen 's nachts om de volgende dag weer fit voor het werk te zijn. Als men geen slechte bedoelingen heeft, kan men zich in Moskou net zo goed amuseren als in New York, Parijs of Rome..." Maar Moskou kent toch ook zijn nachtleven. Dat alles gebeurt in het geheim en het begon direct, toen door het Kremlin het nachtleven werd verboden. De maatregelen, die werden genomen konden de natuur van de Russen niet veranderen. De Russen hebben immers steeds een sterke nei ging gehad voor „amusante bijeen komsten" in de nacht, waar ook ge legenheid bestaat voor hazardspelen, pokeren en andere gokspelen. Het illegale bestaan van de nacht clubs werd min of meer in de hand gewerkt, doordat in deze klassenlo ze staat hoge partijfunctionarissen, legerofficieren, ingenieurs en kunste naars met een veel groter salaris worden beloond dan de mensen, die in de fabriek werken. De mensen, die tot deze geldaristo- craten behoren, willen lxun geld toch op een prettige wijze uitgeven en zij treffen elkaar in de nachtclubs, die officieel niet bestaan en waartoe een buitenlander moeilijk toegang kan verkrijgen. De journalist Charles A. Leybrune gelukte dat wel. Een Russische vriend had hem uitgenodigd. Door deze vriend werd hij op een avond om elf uur van zijn hotel afgehaald. In een kleine zwarte auto reden zij naar de Gorkistraat. Daar stonden reeds vele auto's geparkeerd. Van de Gorkistraat gingen zij te voet naar een groot huis. De deur stond open. Zij gingen een trap af, en kwar men bij een grote deur. De Rus druk te op een elektrische knop. Een luikje werd geopend en er ver scheen het gezicht van een man. Gevraagd werd of de Russische vriend het wachtwoord kende. Deze zei het woord en de zware eiken deur werd geopend. De portier maakte een buiging en zei: „Welkom heren". Zij kwamen in een zaal, die op ro mantische wijze was verlicht. Onge- Industrieel kabinet bespreekt inflatie In Lonclen is gisteren voor het eerst sinds 10 jaar Eng elands in dustrieel kabinet" bijeengekomen, of ficieel geheten „National Production advisory council on industry", een commissie waarin de voornaamste personen uit de regering, de vakbe weging, de genationaliseerde indus trieën en de organisaties van werk gevers zitting hebben. Het voornaamste punt van de be spreking is de kwestie van de infla tie. Daarbij zal het niet zonder be tekenis zijn, dat volgende week de jaarvergadering van de T.U.C. (Tra- de union congress) plaats heeft, waar een van de grootste vakverenigingen een resolutie wil indienen. Daarin worden de economische politiek van de regering en bevriezing van het loonpeil afgekeurd. Bedrijfschap schilders stelde vakantie vast. Het bedrijfschap Schildersbedrijf heeft in een openbare vergadering in het gebouw van de S.E.R. te 's-Gra- venhage de bedrijfsvakantie voor '58 vastgesteld. De werknemers, werk zaam in ondernemingen of aan objec ten gelegen ten noorden van de lijn. gevormd door de Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas, de Botlek en de Briel- se Maas, waarbij geheel Rotterdam en Arnhem, zullen de verplichte alge mene bedrijfsvakantie krijgen in de periode aanvangende 12 juli 1958 en eindigende 21 juli 1958. De werknemers, werkzaam in on dernemingen of aan objecten ten zui den van deze lijn in de periode van 2 augustus 1958 tot 11 augustus 1958. 10 Een Italiaanse boer heeft bij Pachino, op de zuidoostelijke punt van Sicilië, een grote antieke vaas gevonden, die ruim zeshonderd voor het merendeel zilveren munten uit de eerste helft van de derde eeuw voor Christus bevatte. De meeste munten waren afkomstig uit de Griekse •tad Corinthe. veer honderd mannen en vrouwen za ten aan tafeltjes. In het midden van de zaal bevond zich een open ruimte, waar gedanst kon worden. Het cabaret was reeds begonnen. Een dame, die een zwaar gedecollec- teerde japon droeg, zong een lied uit een Russische operette. Aan de bar, die een getrouwe na bootsing was van een bar in het wes ten, stonden verscheidene mannen te drinken zonder enige aandacht te be steden aan de zangeres. De vrouwen die zich in de zaal bevonden waren in hoge mate opgemaakt en gebruikten Franse parfum. De avondtoiletten waren fantastisch, gemaakt van goed materiaal niet alleen, maar ook ver toonden ze een goede snit dikwijls op het geraffineerde af. Er waren géén vrouwen, die geen sieraden droegen. Er werd door hen met de mannen goed en overdadig ge geten en gedronken (meestal kaviaar en champagne). Er hing een lucht van parfum gerhengd met sigarette- rook. Aan de tafeltjes ontbraken ook niet de animeer-meisjes. De wijze, waarop zij te werk gingen, maakte geen verschil met de werkwijze van haar collega's in het westen. Het programma van het cabaretgezel schap had uiteraard nog meer attrac ties dan de dame, die een liedje uit de operette zong. Er traden ook hup se meisjes op, gekleed in vleeskleuri ge bikini's. Het hoogtepunt van de „Ik ben jong en mooi en wil graag trouwen" De romantiek is ook in dit atoomtijdperk nog niet de wereld uit. Dat bewijst wel die kleine lief desgeschiedenis, die dezer dagen een gelukkig einde vond in een kerk in de buurt van Napels. In het zonnige zuiden is het voor een meisje niet zo eenvoudig een goede man te vinden. Wat doet een meisje echter niet allemaal binnen de moraalcode van het land om de veilige ha ven van het huwelijk binnen te lopen f Felicetta Montatori, na." En deze brief stak sen pakstertje bij een zij in 'h kist met drui- groothandel in fruit te rerracina bij Napels, schreef een briefje: „Ik ben jong en mooi en wil graag trouwen. Wie hier belangstelling voor heeft, moet een briefkaart schrijven aan Felicetta Montato ri, La Fiora, Terraci- ven. In de Milaanse Via Angello werd deze brief gevonden door de 23-jarige Carlo Napo- letano, die met zijn jongere broer 'n groen ten- en fruithandel drijft. Carlo, die zo als zijn naam al doet vermoeden zelf Napo- litaan is, vond, dat hij het maar eens moest proberen. Uit een eer ste contact groeide 'n levendige briefwisse ling tussen Milaan en Terracina. Op een goe de dag trok Carlo zjjn beste pak aan en reis de naar het zuiden, om zoals hii zei eens het stadje Terra cina te gaan bekijken. Pas na twaalf dagen was hij er uitgekeken. Kort daarop bezocht het meisje Felicetta, zoals de zeden van Italië dat willen goed bewaakt door haar oudste broer, Milaan en zij keerde met een verlovingsring naar Terracina terug. De bruiloft is dezer da- f en gevierd na een ienst in de kathedraal van Terracina. 'Het organisatiecomité van de wereld kampioenschappen voetballen 19S8 is te Malmöe in Zuid Zweden aangeko men, vanwaar zij een inspectiereis gaan maken langs de verschillende stadions waar het volgende jaar de wedstrijden zullen worden gespeeld. Enkele leden inspecteerden de gras mat van de voetbalarena in Malmöe. V.l.n.r. de Zweed Holger Beryerus, de Engelsman Stanley Rous en Karei Lotsy. Achtergrond: Herald Lindwull en Erik Persson, beiden Zweden. voorstelling was het optreden van een „Mademoiselle Flfi", een jong meisje, dat terwijl de zaal ademloos stil was, langzaam een „striptease" uitvoerde. De heren beloonden haar met een donderend applaus. Toen de Rus met de journalist de zaal om drie uur verliet waren de meeste mannen en ook vrouwen, da nig onder de invloed van de alcohol. Zij zetten echter het feest nog voort. De Rus vertelde de journalist, dat hij aanneemt, dat de Geheime politie het bestaan van de geheime nacht clubs kent. Er zijn ongeveer twintig van dergelijke clubs, waaronder enige die worden bediend door spaarzaam geklede kelnerinnen. De politie treedt echter niet op te gen de exploitanten en bezoekers van de nachtclubs. Toen Nikita Kroesjtsjew aan de macht kwam werd de tendens naar luxe door de geldbezittende klasse ver groot. Kroesjtsjew heeft een groot zwak voor luxe en overdaad. In de tijd, toen hij nog een post bekleed de in de Oekraine, had hij een grote verzameling in zijn huis. Er waren meubelstukken, die nog' afkomstig waren uit het paleis van de tsaar in Zaskoje Selo. Zij waren voor de huidige Russische partijleider uit een museum gehaald. Zijn eetzaal kon meer dan vijftig gasten bevatten en bood nog voldende ruimte voor het plaatsen van een met goud bedekt klavier en het opstellen van een groot buffet. De muren waren met wit satijn bekleed, de vloer met kostbare Perzische tapijten. Kroesjtsjews fees ten hadden de pracht en de praal van sprookjes uit Duizend en één Nacht. Het is echter duidelijk, dat het ge heime Nachtleven in Moskou en ook in andere grote plaatsen in Rusland een aanfluiting is van de leer die door de communistische leiders wordt gepredikt. Bromfietser op onbewaakte overweg aangereden Zondagavond, is op de onbewaakte overweg tussen Beesd en Geldermal- sen een bromfietser, de 19-jarige P. H. aangereden en gedood. VOORDELEN, MAAR OOK VELE NADELEN 4 Regering zal het niet gemakkelijk hebben bij de verdediging (Van onze parlementaire redacteur) Op woensdag 4 september, zal het voorlopig verslag worden vast gesteld over de wetsontwerpen tot goedkeuring van het verdrag tot oprichting van de Europese Economische Gemeenschap ook E. E. G. of Euromarkt genoemd en van het verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor atoomenergie, ook wel aangeduid als Euratom. De Tweede Kamerleden hebben de beide wetsontwerpen op vrijdag 16 augustus in de afdelingen on derzocht. Op 4 september zullen zij nog de gelegenheid krijgen wensen voor de definitieve tekst van het voorlopig verslag kenbaar te ma ken. De Staten-Generaal staan voor de vraag, of zij een stukje Nederlandse souvereiniteit aan de supra-nationalé organen van Euromarkt en Euratom zullen afstaan. Het laat zich aanzien, dat de beide wetsontwerpen uiteinde lijk het fiat van het Nederlandse par lement, dat omstreeks 1 oktober met de behandeling ervan beginnen zal, wel zullen krijgen, evenals dit inder tijd het geval was met de Europese gemeenschap voor kolen en staal (K. S. G.) en de Europese Defensie Gemeenschap (E. D. G.). De E. D. G. is niet tot stand gekomen daar het Franse parlement zijn goedkeuring eraan onthield. Ook de K. S. G. kent een supra-nationaal orgaan. Gemakkelijk zal de Nederlandse re gering het bij de verdediging van het ratificatieontwerp met name van de Gemeenschappelijke Europese Markt niet hebben. Er worden wel enorme belangen met de voortschrijdende eenwording van de Europese landen gediend maar voor de nationale Nederlandse econo mie brengt de oprichting van de Eu romarkt enige nadelen mee. De Tweede Kamerleden hebben de- bezwaren breed uitgemeten en het uitvoerige voorlopige verslag vormt daarvan de weerspiegeling. Met dc invoering van Euromarkt en Euratom wordt een nieuwe, ge wichtige stap gezet op de weg naar de volledige Europese integratie. Er is namelijk op "het gebied van de Europese samenwerking al heel wat bereikt. We herinneren aan de organistatie voor Europese Economische samen werking (O.E.E.S.), De Europese Be- talings Unie (E.B.U.), Benelux, De Westeuropese Unie (W.E.U.), de Raad van Europa en de Europese Ge meenschap voor kolen en staal (E.G. K.S. of K.S.G.). Daarnaast bestaan nog enkele gespecialiseerde instellin gen, zoals de Europese Conferentie voor de Civiele luchtvaart, de Europe se organisatie voor kernonderzoek en de Europese conferentie van ver keersministers. Dezelfde landen, die lid zijn van de K.S.G., West-Duitsland, Frank rijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg zijn ook betrokken bij Euromarkt en Euratom. Als zij al le de verdragen tot instelling van deze beide organisaties hebben ge ratificeerd, beschikt Europa zo langzamerhand over verscheidene instellingen die de eenheid van dit oude werelddeel bedoelen te bevor deren. Er zijn er enkele bij, die zich gedeeltelijk op eikaars terrein bewegen. Vandaar, dat men reeds nu op ver eenvoudiging bedacht is. Zo zal er voor Euromarkt, Euratom en K.S.G. één parlementaire vergadering komen van 142 leden. Dat beperkt hét aantal Internationale parlementarire vergade ringen, waaraan anders parlemen tariërs uit de zes landen, dus ook van Nederland, zouden moeten deelnemen. ADMIRAAL BURKE: Bouw van honderd duikboten per jaar Admiraal Arleigh A. Burke, chef van de operatiestaf van de Ameri kaanse marine, heeft in een rede in Miami Beach enige mededelingen gedaan over de Russische vloot. Admiraal Burke deelde mede, dat de Sovjet-Unie Engeland als tweede maritieme macht reeds is opgevolgd. De Russen, zo zeide hij, hebben reeds de grootste duikboot- vloot der geschiedenis en bouwen nog ongeveer 100 duikboten per jaar erbij, een tempo, dot geen en kel land in vredestijd ooit gepres teerd heeft. „Zij besteden veel aandacht aan de ontwikkeling van duikboten, die ge leide projectielen kunnen afvuren, ge richt op grote industriële en bevol kingscentra", aldus Burke. De Verenigde Staten, zo verklaarde de admiraal, bouwen een vloot van 21 vaartuigen met aandrijving door kernenergie, ten einde aan deze be dreiging het hoofd te kunnen bieden. Burke gaf toe, dat de Verenigde Sta ten op net ogenblik nog geenszins de volmaakte verdediging tegen vijande lijke duikbootaanvallen bezitten. Zij streven naar een „bewegelijke" defen sie door schepen, vliegtuigen en pro jectielen. Een belangrijke taak in het herstel van het militaire evenwicht is volgens Burke weggelegd voor de schepen met aandrijving door kernenergie. Het programma omvat 19 atoomduik boten, een atoomkruiser en een atoom-vliegkampschip. Van de duikboten wordt de vierde eerstdaags in gebruik genomen. De atoomkruiser wordt op het ogenblik gebouwd, en het vliegkampsehip Is pas aanbesteed. Auto werd door de wind van de weg gestoten In de Wilhelminalaan te Beuningen en Wijchen is gisteren als gevolg van een hevige windstoot een bestelwagen van een bedrijf uit Arnhem van de weg geraakt en, na een boom te heb ben ontworteld, zwaar beschadigd In de berm van de weg terecht gekomen. De auto had een matige snelheid. Volgens deskundigen is het aanneem baar. dat tengevolge van hepaalde ef fecten. die in zekere streken van het land bij storm kunnen optreden, zo danige windstoten voorkomen, dat dergelijke ongevallen zich kunnen voordoen. Volgens het K.N.M.I. wer den omstreeks die tijd windsnelheden geregistreerd van 20 meter per secon de, of ruim 70 km per uur. Een sergeant van de politie kwum om het leven en vier agenten werden geioond toen te Goalisland in de Noordierse provincie Tyrone een Jlooby Trap" ontplofte, die daar was gedeponeerd door leden van liet ille gale Ierse republikeinse leger. De po- ïitie-patrouille was naar een land huisje gegaan, nadat een telefoontje was ontvangen, dat er verdachte per sonen rond het huisje waren waarge nomen. Toen sergeant Arthur J. Ovens een binnendeur opende, volgde er een explosie waardoor hij het le ven verloor en vier agenten werden gevjond. De foto geeft een beeld van hetlandhuisje nadat de ontploffing zich had voorgedaan. U zult ze wel niet ge teld hebben, maar wanneer U tot de gemiddelde Neder landers kunt worden gere kend, hebt U vorig jaar 140 kippeeieren geconsumeerd. Dat zeggen tenminste de heren v an het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die voor een aantal vocdings- en genotmiddelen hebben nagegaan hoeveel er gemid deld per jaar, per hoofd der bevolking voor binnenlands verbruik beschikbaar geko men is. Om nog even op die eitjes terug te komen, vóór de oorlog, in 1938, tikten we er zelfs nog 3 méér per jaar. Het boterverbruik is bijna de helft minder ge worden, zeker r.iet omdat we dit natuurprodukt min der zouden waarderen, doch ongetwijfeld meer vanwege de hogere prijs. In 1937 en 1938 verdween er nog ge middeld 5,5 kg boter per jaar in de Nederlandse ma gen maar vorig jaar was dit tot 2,9 kg gedaald. Droog brood werd er ech ter niet gegeten, want het margarineverbruik is in bij na twintig jaar verdriedub beld, van 6,<5 kg in 1937 tot 19,9 kg vorig jaar! Het melkverbruik is in ver gelijking met 1937 ook aar dig toegenomen, nl. van 144 kg tot 175 kg. terwijl het in 1951 en 1952 zelfs nog 200 kg is geweest. Al gaan we dan voor een kaas- etend volk door, toch is dat maar 7.3 kg per hoofd per jaar, wat tegenover 1938 zelfs nog 200 gram minder is. Vlees daarentegen gaf een kleine stijging te zien nl. van 36.9 kg in 1937 en 39 kg in '55 tot 39.C kg vo rig jaar. Al is ons visver- bruik van 8 7 kg per hoofd, de laatste jaren constant gebleven, is het interessant te weten, dat de doorsnee Nederlander in 1937 toch bpna 2% kg zeebanket méér at. Snoepen Dat met de gestegen wel vaart ook het snoepen sterk is toegenomen leren de cij fers van het suikerverbruik wel zeer duidelijk,. Terwijl we in 1937 nog 25.6 kg sui ker en suikerhoudende ar tikelen per hoofd verorber den, was dit in 1956 geste gen tot 39.3 kg of wel 1.2 kg méér dan het voorgaan de jaar. A propos, is het U bekend, dat we in 1955 daarbij ook nog 3 kg cho colade-artikelen per hoofd voor ohze rek- - p" namen. Het fruitverbruik nam eveneens flink toe, namelijk van 38 kg in 1937 tot 48 kg vorig jaar. Hiervan was 33 kg binnenlands fruit, ter wijl van de verse z"!dvruc*> ten '""•l. de s'-aaen*^ pelen en mandarijnen met 10 kg 't grootste deel vorm den. Koffie en thee Daar staat weer tegenover dat in 19 wen het aard- appelverbruik met 40 kg per hoofd is gedaald tot vo rig jaar 90 kg en de groen te van 67 kg tot 62 kg. De koffie is ook al „slapper" geworden, wan» daarvan lien het verbruik terug van 3.6 kg in 1937 tot 3.1 kg in 1956. Met de thee was het al precies zo. n.l. van 1.2 kg tot 0.9 kg. Het blijkt dat de gemiddelde Neder lander iets sterkers wenst, want in dezelfde periode is volgens de cijfers van de accijnsopbrengst, het ver bruik van gedistilleerd toe genomen van 1.45 liter 50 vol tot 2.58. Het bier- en wijnverbruik steeg ook wel doch minder dan het gedir t'llcerd Voor het bier v.a dit t.o.v. 1937: 3.8 liter tol 17.9 liter en voor de wijn van 1.20 liter tot 1-40 liter. Tabak Tens e het tabaksver bruik. Per hoofd der bevol king. dus babies en kleuters al meegerekend, werden er in 1956 niet minder dan 120X ten gerookt, of wel 702 méér dan in 1937! Het -:~aren- en pijprokers is daarentegen kleiner geworden, al schjjnt bet dieptepunt toch gepas seerd te zijn. In 1937 gingpn 174 -en per hoofd in -ook o" welk aantal in 1951 daalde tot slechts 70. doch sindsdien blijken steeds weer meer rokers het genot van een goede sigaar op de juiste waarde te schatten. Vorig jaar was het gemid delde .verbruik al weer ge stegen to» 101. Hef ver bruik van kerftabak, dat in 1937 nog 1.2 kg per hoofd was. bleef de laatste twee jaar constant op 0.8 kg staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7