Schade door storm aan ringdijk in het Haringvliet valt mee Duitse röntgenapparaten om schoenen te passen ondeugdelijk KLANKBORD BEPERKING VAN LAWAAI ZAL NOG NIET VOLDOENDE ZIJN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957. PROVINCIALE Z E E W 8 B COURANT BOUWLAND ONDER WATER Opgestuwd water in Spui sloeg gat in damwand te Hekelingen De storm van zondag op maandag heeft in het Haringvliet het werk van een hele week aan de bouwput voor de sluizen ongedaan gemaakt. Aan de noordelijke top van de dyk, die de westelijke zijmuur van de bouwput moet vormen, werd de kleikade over een lengte van 200 me ter weggespoeld. De dijk zelf heeft het geweld van wind en golven met glans doorstaan. Het asfaltdek was, ondanks op lopende golven tot drie en een half h vier meter boven N.A.P., niet vernield. Slechts bij de kop van de dijk heeft het water enige vat op het bitumen kunnen krjjgen, waar door het asfaltdek over een lengte van circa 20 meter ondermijnd en afgebrokkeld is. Hoewel er hier en daar enig water over de zware dijk heengelopen is, werd de onbe schermde binnenzijde van de bouw put niet beschadigd. Maandagmorgen is door het opstu wende water van het Spui een gat in een damwand in de Sehuddebeursdijk in Hekelingen (op het eiland Putten) geslagen. De polder liep geheel onder water. Het watergemaal „De Volhar ding" werd door het water buiten werking gesteld. In de middag is het gat gedicht. Voor de getroffen damwand is een nieuwe ijzeren damwand geslagen. Het gat is gedicht met vijftienhon derd zandzakken. De dijkwacht was voor de afgelopen nacht opgeroepen. In de Biesbosch is 200 ha bouw land en 100 ha weiland onder wa ter gelopen. De stand van het wa ter was 2.65 boven N.A.P., nor maal is 1.30 boven N.A.P. Industriële democratie moet nog worden veroverd. De industriële democratie moet nog worden veroverd, zo zei drs. W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., zondag op een studieconferentie van de Katholieke Arbeidersbeweging in Voorhout. Na enkele eeuwen van industriële ontwikkeling en stijging van de wel vaart nemen de werknemers nog steeds geen deel aan de financiering van de industrie en hebben zij nog steeds geen medebezit van het pro- duktie-apparaat verkregen. De heer Schmelzer wees op de enorme investeringen, die o.a. de toe passing van de kernenergie en de automatisering zullen "^re-en Hij vroeg zich af, wie de eigenaren van deze nieuwe industriële e.gruuon:- men zullen worden. Zijn voorkeur is, dat naast een redelijke mate van zelffinanciering door de bedrijven de werknemers meer als kapitaal verschaffers zullen fungeren. De mogelijkheid bestaat, aldus de staatssecretaris, dat de on dernemers bezwaren zullen heb ben tegen de toeneming van de economische machtspositie van de arbeiders. Deze machtsposi tie is echter geen middel tot vernietiging van de onderne mers, maar moet en kan met verantwoordelijkheidsbesef wor den uitgeoefend in dienst van het algemeen welzijn. Er zijn geen doorslaggevende re denen, om aldus drs. Schmelzer, bij de aanvaarding van de gedachte van de economische medezeggenschap der arbeiders de mede-eigendom van de produktiemiddelen af te wijzen. Zonder andere mogelijkheden uit te sluiten, verklaarde hij voorstan der te zijn van het vormen van be leggingsmaatschappijen, die geheel of ten dele door werknemers worden beheerd; maatschappijen, die zelf aandelen uitgeven en met de aldus verkregen middelen een zo gespreid mogelijk aandelenpakket van ver schillende bedrijven verwerven. Oud-minister mr. J. W. Beyen, re- gerings-commissaris voor Duitse aangelegenheden, is gisteren naar Bonn vertrokken om met prof. dr. E. Kaufmann overleg te plegen over de regeling van de Duits-Nederlandse onderhandelingen. BRIEF EN SIKKEL. Elke week stuurt de 80-jarige landeigenaar Hugh Lanfear te Crawley (Sussex), een briefkaart aan premier Mac- millan, waarin hij deze tot een ere- duel met sikkels uitdaagt. Lanfear wenst extra compensatie voor land dat door de regering is onteigend. Sikkels zijn, volgens Lanfear, de enige wapens, die men ,,in dit land met recht voor een duel gebruiken kan". ZESENDERTIG MAAL. In Santa Monica in Californië deed zich een merkwaardig ongeval voor. Het hart van een 53-jarige tandtechniker bleef in een etmaal 36 keer stilstaan. De man kreeg een hartaanval. Twee artsen hebben toen langs elektrische weg het hart weer op gang ge bracht. Steeds als het stilstond werd er een nieuwe shock gegeven. Het resultaat was, dat de man thans weer geheel gezond is en weer zijn beroep uitoefent. De boerderijen in dit land, dat wel meer onder deze omstandigheden on der water loopt, omdat dit land tot vloedkom dient, staan droog, omdat zij hoger liggen. Op 40 ha van het bouwland staat graan, dat nog geoogst moet worden en 13 ha is beplant met bieten. De Haagse brandweer is van zon dagmorgen zes uur af tot diep in de nacht van zondag op maandag bezig geweest om Hagenaars te assisteren, die in moeilijkheden waren geraakt door de storm en de stortbuien. In de Van Leeuwenhoekstraat waren 8 be nedenwoningen ondergelopen en het water stond daar 30 cm boven de vloer. Door een defect aan de pomp van de riolering waren zalen op de bega ne grond van het r.-k. ziekenhuis aan het Westeinde onder water komen te staan. Met behulp van personeel van het ziekenhuis is de brandweer twee uur bezig geweest om de zalen wa- tervrij te maken. Uit de foyer van het Studio Theater werd 10 m3 water weggepompt en uit de kelder van een daar vlakbij gelegen café-restaurant pompte men 40 cm water uit de kel der. Ook heeft de brandweer in tal van gevallen assistentie verleend om ver stopte goten door te steken, markie zen, die losgewaaid waren, weg te ha len of weer te bevestigen en ramen dicht te spijkeren, waaruit de ruiten waren weggewaaid. Op Scheveningen heeft de storm een aantal consump tietenten op het strand ondergraven, die daarna instortten. KNALPOT VAN BROMMERS Herrie maken kost benzine en snelheid. Dit jaar zal worden voorgeschre ven, dat alle bromfietsen een knal- pot moeten hebben. Naar de K.N.A. C. meedeelt, is deze maatregel slechts een voorlopige. Ook als er een knalpot aanwezig is kan bet lawaai van bromfietsen hinderlijk zijn. De Technische Physische Dienst te Delft (een instelling van de organisaties voor toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek en de Technische Hogeschool) onder zoekt op welke wijze de geluidshin der van bromfietsen en ook van motorrijwielen meer afdoende kan worden beperkt en welke maatsta ven moeten worden aangelegd by het uitvaardigen van verdere voor schriften. Het kan nog een jaar duren voor dat het onderzoek is afgerond. Daar na kan het nog een half jaar duren, voordat een wijziging van het wegen- Nederland financiert projecten in India De Nederlandse regering heeft aan de regering van India een bedrag van 1,5 miljoen gulden aangeboden voor de financiering van twee projecten, zo deelde de minister van landbouw van India in het parlement mede. Het betreft de vestiging van een technisch leercentrum en een plan om zoutmoerasgebieden in de staat Saurashtra voor landbouw geschikt te maken. Het aanbod van de Neder landse regering wordt op het ogen blik door de regering van India on derzocht. In het Zwin heerst op het ogenblik weer activiteit. De watergeul, destijds op verzoek van België op Nederlands gebied gegraveii om de planten in het Zwin van het hoognodige zoute zee water te blijven voorzien, is verzand, terwijl zich in de plaats hiervan een nieuwe natuurlijke geul heeft ge vormd. Deze nieuwe geul evenwel, loopt niet loodrecht op het strand, zo als de kunstmatige deed, maar even- wijdig aan de duinerij, waarvoor zij op Nederlands gebied een bedreiging vormt. Om deze laatste reden is men nu kortgeleden op Nederlands gebied begonnen de reeds eenmaal gegraven geul met bulldozers open te maken, waarvan deze foto een beeld geeft. De nieuwe Zwin-geul heeft inmid dels het gewenste resultaat gehad. De hoge vloed, onder invloed van de storm, bracht via de nieuwe geul een overstroming in het natuurre servaat teweeg. De sleuf werd door de stroom diep ingesneden, zodat op de grens een „Zwin-mond" van importantie is ontstaan. verkeersreglement voor een doeltref fende lawaaibeperking is tot stand gekomen. Wel heeft de Technische Phy sische Dienst juist kortgeleden enkele voorlopige successen be haald bij haar onderzoek en. het permanent anti-lawaaicomité zal waarschnijlijk op basis daarvan al een propaganda-actie ondernemen. Te Delft heeft men vastgesteld, dat de hinder van 't bromfietsen- en mo- torrijwielenlawaal niet alleen wordt bepaald door de sterkte van het ge luid (het aantal decibel), maar ook door de toonhoogte, het verloop in tijd van het geluid en de esthetische waardering onaangenaam/zeer onaan genaam. De vaststelling van een ma ximum aantal decibel is dus onvol doende. In verschillende andere lan den heeft men daarom in de wet een maximum voor het aantal „foons" ge noemd. De „foon" is een eenheid, waarin sterkte en toonhoogte van het geluid in een vaste onderlinge relatie zijn verwerkt. Ook deze maat bevredigt echter niet. Men is thans te Delft op de goede weg voor het vinden van een juister criterium, maar nadere gegevens daarover staan nog niet ten dienste, zo deelt de K.N.A.C. mede. Delftse meningen, waar wel al Iets mee te doen valt, zijn: Voor alle motorrijwielen en brom fietsen zijn uitlaatdempers mogelijk, die het geluid binnen redelijke gren zen houden; het rijden zonder uitlaat dempers of met uitlaatdempers waar uit schotten zijn verwijderd, pleegt bij tweetaktmotoren (nagenoeg alle bromfietsen en zeer vele motorrijwie len) het benzineverbruik te verhogen en het prestatievermogen te vermin deren. Het is een misverstand te me nen dat men sneller gaat wanneer men meer herrie maakt. De K.N.A.C. waarschuwt daarom; herrie maken kost behalve de rust ook benzine en snelheid. Mannen uit Hekelingen zijn op --- het eiland Putten op het ogen- H blik bezig met het dichten van een If meter groot gat, dat het opstuwende water van het spui onder druk van de stormachti- m ge wind heeft geslagen in een damwand in de Schuddebeurs- M dijk, aangebracht voor het bou- wen van een schutsluis. Het EE water, dat aanvankelijk met grote kracht door het gat ee stroomde foto boven), heeft de m polder „Schuddebeurs" geheel blank gezet en het gemaal „Volharding" buiten werking s gesteld. Het dijkleger dat thans het gat H tracht te dichten met zandzak- ken en dergelijke (foto onder) staat onder leiding van archi- tect K. Dekker. lllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllï Gewapende overval op tankstation bij Utrecht Een onbekende dader heeft gisteren een overval gepleegd op het benzine station aan het verkeersplein Oude R\jn bij Utrecht. Iiy is met 300 aan contanten verdwenen. Ongeveer half vijf verscheen aan het benzinestation een man, die zich door middel van een wassen neus en een namaaksnor onherkenbaar had gemaakt. Hij hield de pompbediende twee revolvers onder de neus, en dwong hem tot het afgeven van de sleutels van een geldkistje, waarin de directe ontvangsten zaten, en van de kluis in de kantoorruimte achter het station. H(j maakte zich meester van 300 uit het geldkistje, maar gunde zich geen tijd voor een onderzoek van de kluis. Onder bedreiging met de revol vers gebood hij de bediende binnen te blijven, waarna hij verdween. De bediende bleef niet binnen, maar waarschuwde passerende automobilis- Gemeenteraad van Geulle ontslaat wethouders De gemeenteraad van Geulle heeft gisteren in een bewogen vergadering tussentijds ontslag verleend aan de twee wethouders, P. H. Muijtjens en H. P. J. Sassen, met vier stemmen tegen een. Direct na de opening van de verga dering werd het woord verleend aan de wethouder Muijtjens, die zijn ver dediging op schrift had gesteld o.a. inzake het standpunt van B. en W. in de zgn. Groene-Kruis-kwestie. B. en W. hadden destijds de bovenwoning van het Groene Kruisgebouw toege wezen aan een ingezetene van de ge meente. De raadsleden waren van mening dat men deze woning aan een dokter had moeten toewijzen. Wet houder Sassen wenste in het belang van de gemeente geen verweer te ge ven. Voor de stemming wees burge meester Van de Ven de raad op de ernst van deze zaak. Hij vroeg het algemeen belang niet te schaden. Er bestond voor deze vergadering een ongekend grote belangstelling. Niet alleen was de publieke tribune propvol, doch vele nieuwsgierigen die buiten stonden trachtten door de openstaande ramen van de vergader zaal de beraadslagingen te volgen. De kernachtige discussies bleven toch binnen redelijke grenzen zodat de ver gadering ordelijk verliep. Waarschijn lijk zullen vrijdag nieuwe wethouders worden gekozen. ten. De politie heeft nog geen spoor van de overvaller, doch vermoed te doen te hebben met de dader (s) van een dergelijke overval op een tanksta tion bij Amsterdam, kort geleden met ongeveer dezelfde vermomming ge pleegd. Het signalement van de over valler komt ongeveer overeen alsmede de bedreigende woorden. UITSTRALINGSDOSIS TE GROOT Fabrikant weigerde gebreken, die gevaar opleverden, te herstellen Een groot aantal van enkele honderden Duitse röntgenapparaten, die in Nederlandse schoenzaken voor het passen van schoenen worden gebruikt, voldoet niet aan de voorschriften, die door het fysisch- technisch bondsinstituut te Braunschweig, dat met de keuring van deze apparaten is belast, worden gesteld. Er zijn toestellen in ons land, waarvan de stralingsdosis soms drie maal zo groot is als op het keuringsrapport, dat door het instituut is afgegeven, staat aangegeven. De materialen, die in de toestel len verwerkt zijn ter afscherming van de röntgenstralen, voldoen niet aan de eisen, die eraan wor den gesteld. Daardoor staan cliënt en bedienend personeel aan grotere doses röntgenstralen bloot dan de internationaal vastgestelde tole rantiedosis. Gebleken is thans, dat slechts één toestel werd gebouwd volgens de eisen, die door het Duitse instituut zijn gesteld en die in het keurings rapport waren opgenomen. Inmid dels heeft het instituut het afgege ven keuringscertificaat ingetrokken en de Nederlandse arbeidsinspectie van de ernstige onregelmatieheden op de hoogte gesteld. De Nederlandse importeur kwam pas tot de ontdekking van deze on regelmatigheden, toen het vorig jaar in de Nederlandse dagbladpers pu- blikaties verschenen, waarin deze apparaten door röntgenologen in het algemeen als gevaarlijk werden bestempeld. Op grond daarvan wilde de impor teur maatregelen nemen om de dosis röntgenstralen, die bij het passen van de schoen vrijkwam, zo gering mogelijk te maken. Ondanks het verzoek van de Nederlandse impor teur aan de fabrikant om de fouten te herstellen,' bleek deze daartoe niet bereid. Daarop werd het contact tussen de importeur en de fabrikant ver broken. De Duitse fabrikant vond echter in ons land een nieuwe im porteur. Aan de eigenaars van de apparaten werd gezegd, dat er geen veranderingen noodzakelijk waren en zij kregen een keuringscertificaat. De schoenwinkeliers kregen echter een volkomen onjuiste voorstelling van zaken. Het cer tificaat werd zonder medeweten en in strijd met de betrokken bepalingen afgegeven. Het in stituut heeft een klacht bij de Duitse justitie ingediend tegen de fabrikant wegens valsheid in geschrifte. De eerste importeur heeft zowel bij de Nederlandse als bij de Duitse justitie ook een aanklacht ingediend tegen de Duitse fabrikant op grond van vermeend bedrog, het in gevaar brengen .an de volksgezondheid in Nederland en het misbruik maken van een officieel rapport en valsheid In geschrifte. Het Wereldgebeuren Bezoeker Heeft dc chef van de Russische po litie, Iwan Serov, een bezoek aan Syrië gebracht? Ja. zeggen sommige mensen in Londen en neen zeggen anderen in Syrië, maar in fei te doet het er niet zo heel veel toe of Serov werkelijk met de vriendjes van Rusland heeft gesproken in Damas- cus. Het is wel duidelijk hoe in Syrië de kaarten liggen! De Westerse mo gendheden en de Wereldbank zijn te duur geweest met hun kredieten. '£v vroegen een te hoge rente. Kroesjtsjef deed namens Rusland een heel wat goedkoper aanbod. Hij wilde wapens en fabricksuitrusting leveren op lang lopend krediet en hij was bereid met een rente van 2 Va procent genoe gen te nemen. Wie neemt er on dit ogenblik in de Westerse wereld nog genoegen met 214 Niemand en men was in Washington en in Londen akelig verbaasd door het goedkope bod van Kroesjtsjef. Nu zijn er dan opeens geruchten over Russische agitatie in Syrië, over de voorbereiding van een opstand In Jordanië en over ontstem ming in Irak en in Turkije. Men zal dit alles" niet zo zwaar moeten nemen. Het staat wel vast, dat dc huidige president van Syrië, de advocaat Sjoekrl al Koewatly, geen communist is. HIJ mag dan overleg plegen met president Nasser in Caïro en hij mag dan coquetteron met Rusland, in wer kelijkheid is hij een conservatief mam Hij is 65 jaar oud en hij vindt een kort verblijf in zijn vijgentuln bulten Damascus heel wat aangenamer dan het uitvechten van politieke contro versen.. Koewatlv is geporteerd voor par ticuliere rijkdom, hij gaat graag op lacht, hij is trots op zijn kinderen en hij is van mening, dat de oude, voor aanstaande families van Damascus ook in het toekomstige Syrië nog veel te vertellen zullen hebben. Daarnaast is hij een verwoed Ara bisch nationalist. Uit dat ver woede nationalisme zal men zijn toenadering tot de Russen moeten verklaren. Toen hij 25 jaar oud was, wierpen de Turken hem reeds in de gevangenis en wachtend op zijn dood vonnis, probeerde Koewatly zelf moord te plegen. Dat gelukte hem niet en zo kon het gebeuren, dat de Fransen, die in Syrië het gezag van de Turken overnamen, ook al weer achter de opstandeling Koewatly aan zaten. Hij werd ter dood veroordeeld, begenadigd en uiteindelijk in 1943 president van de Syrische republiek. Een rustige republiek was het niet. Sedert 1945 vechten militaire groepen en politieke figuren om de macht. Het is minder een gevecht tussen partijen dan tussen personen met hun aan hang. Moorden en pogingen tot moord kwamen en komen regelmatig voor. President Koewatly moest in 1949 vluchten en reeds in 1955 kon hij naar zijn vaderland terugkeren. Op dit ogenblik heeft zijn vriend, generaal Afif Bizri, die met de communisten op goede voet staat, het heft in handen, maar als morgen of overmorgen een paar scho ten knallen, heeft een andere groep het voor het zeggen in Syrië en dan moet de 65-jarige Koewatly weer vluchten. Men moet dat niet al te tragisch nemen in een land als Syrië, dat nog geen twintig jaren geniet van zijn on afhankelijkheid. Er heersen in dat land felle tegen stellingen, die nog vele jaren zullen durenzolang totdat er eenheid in de Arabische wereld heerst. En daarvoor kan men nog wel een eeuw uittrekken Iwan Serov, hoofd van de Russische politie, zou een bezoek aan Syrië ge bracht hebben. Korporaal werd dodelijk geraakt door helicopter. Te Rüswyk onder de Gelderse ge meente Maurtk is gisteren de 28-jari- ge beroepskorporaal le klasse L. L. Breuer uit Amsterdam ln aanraking gekomen met de staartrotor van een helicopter. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde tijdens de tiendaagse oefening van de genie school uit Soesterberg. Bij deze oefe ning worden twee helicopters ge bruikt voor luchtverkenning. Het was de bedoeling dat korporaal Breuer. die chauffeur was, ook met een helicopter de lucht in zou gaan, zodat hij zich een indruk kon vormen van de camouflage van zijn auto. Toen hq zich naar het toestel begaf is hij door een tot nu toe niet verklaarde oorzaak met het hoofd in aanraking gekomen met de staartrotor van een van de toestellen. Onmiddellijk werd hij met het twee de toestel naar het militair hospitaal „Oog in al" te Utrecht vervoerd maar toen de machine daar in de tuin aan de grond was gezet, bleek het slacht offer reeds overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5