Zuidwester beukte nieuwe dijk bij Hansweert Molen van Oosterland draaide zich in brand rS.ijfC wÊÊ wÊÊpi IR. M. A. GEUZE TE HELSINKI van tot Zeeuwse Almanak Zee richtte slachting aan tussen strandhuisjes in Zoutelande KINDERKOOR UIT DUITSLAND TE GAST IN VLISSINGEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE O O R A N T DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957. STAGNATIE BIJ DIJKWERKEN Duizenden kubieke meters klei en zand weggeslagen Zonder dat er nu direct gevaar bestond voor dijkbreuk, heeft het zondag nacht aan de zeedijk by Hansweert toch gespannen. De felle storm beukte zo meedogeloos hard tegen de tydelgk aan de landzyde ontgraven dyk, dat de technische dienst van 't waterschap „De Breede Watering bewes ten Yerseke" geen enkele risico nam. Met een vyftfental arbeiders is men zondagavond tot gistermorgen druk in de weer geweest om het meest bedreigde punt met zeilen en zandzakken voor afkalven te beschermen. By het licht van de schijnwerpers en autolampen hielden de mannen, onder aanvoering van de technisch ambtenaar C. Beehakker en de op zichter J. A. v. d. Graaff, de wacht op het smalle dijkgedeelte vlak by Hansweert-west, dat bij de ramp van '53 reeds tot de kritieke punten be hoorde. Momenteel is het grootse werk van de verhoging en verzwa ring van deze dyk aan de gang, waarvoor de kleibekledin" aan de binnenkant is verwijderd, om hierach ter het machtige zandlichaam te spuiten. Toen zondagmiddag een verhoging van ongeveer 3 meter voor de Wes- terachefde werd voorspeld, waardoor het water op ongeveer 3% meter plus N.A.P. kwam, was dit het sein voor extra waakzaamheid. Nog voordat maandagmorgen tegen half vier de vloed het hoogste punt had bereikt, had men de kruin stevig tegen af kalven en het eventueel overslaan van golven verdedigd. Maandagmorgen bil laag water is men onmiddellgk begonnen om door het aanbrengen van krammat en het storten van steen dit dgkgedeelte verder te ver sterken. Intussen zUit de werkzaamheden voor de verhoging en verzwaring van de gehele dille door een en ander toch wel een weekje achterop geraakt. Te meer ook omdat van de reeds aan de zeezijde opgespoten zanddam in de richting van de werf, naar schatting Wethouder J. D. J. Martens opende stadsmolen te Hulst. Zaterdagmiddag heeft wethouder J. D. J. Martens namens de burge meester van Hulst (die verhinderd was deze opening te verrichten) de uit 1792 daterende stadsmolen offi cieel voor het publiek opengesteld. De heer Martens loofde in de eer ste plaats het initiatief van de heer P. J. van Ham, die zonder enige fi nanciële steun van de gemeentelijke overheid het had aangedurfd de cx« Eloltatie van de molen voor zijn re ening te nemen. Hij wenste de heer Van Ham veel succes toe en ver klaarde daarna de stadsmolen voor het publiek voor geopend. Nadat de wethouder de sleutel in het slot had gestoken en de deur open had ge steld, sprak de heer Van Ham, waarbij hij de waarnemend burge meester dank zegde voor diens woorden en hoopte, dat zijn initia tief het resultaat zou geven wat hij ervan verwachtte. Dat er inderdaad wel perspectief in deze exploitatie zat. bleek wel uit het feit, dat be reids een verzoek was ontvangen van een Frans gezelschap om een koffietafel te kunnen gebruiken in de stadsmolen. Hierna werden de aanwezigen door de heer Van Ham uitgenodigd tot bezichtiging van de molen. Na de bezichtiging werden de ge nodigden door de neer Van Ham ontvangen in de snack-bar waar een verversing werd aangeboden. een paar duizend kubieke meter Is weggespoeld van de afgegraven klei die tijdeiyk op de kruin van de oude dyk was gelegd om straks voor be kleding van het nieuwe dijklichaam te dienen, werd ook ongeveer een zelfde hoeveelheid door de golven af geslagen en In de zee meegesleurd. By een te verwerken hoeveelheid van 100.000 m3 klei betekent dit nu ove rigens ook weer geen ramp. Het Is alleen een tegenvaller, maar niette min hebben de deskundigen alle hoop dat vóór 1 oktober, de datum waar op de stormperiode wordt geacht in te gaan. de kleibekleding volledig zal zyn aangebracht. BAK OMGESLAGEN. Ook rond de werken voor de bouw van de sluisput in de Zandkreek by Katseveer heeft het dit weekeinde flink gespookt. Toch is er hoege naamd geen schade aangericht, zo deelde men ons mede. Van het opgespoten zand is er door de hoog opgestuwde golven een flinke hoeveelheid afgegleden, doch het zand is binnen het profiel geble ven en dus niet verloren. Wel is een nieuwe bak met ruim 500 ton mynsteen, tengevol ge van het slippen van het an ker, een prooi der golven gewor den en gekapseisd. De bak dryft thans met de bodem naar boven in de Zandkreek. Twee andere bakken lief en on elkaar gescho ven tegen de Noord-Bevelandse oever. Bij de werkzaamheden aan de nieu we dijk te Ellewoutsdiik is tgdens het weekeind ook de wacht bétrokken, doch schade trad daar gelukkig niet op. Aan de verzwaarde zeedijk van St.- Phillpsland ontstond eveneens scha de: op enkele plaatsen werd klei van het dijklichaam weggeslagen. Er wer den onmiddellgk voorbereidingen ge troffen SCHOUWEN. Ongeveer ter hoogte van kilometer- paal 24, aan het strand by de vuur toren van Haamstede op Schouwen heeft de storm in de nacht van zon- dag op maandag de meeste schade aangebracht. Het duin werd daar over een afstand van 5 meter wegge slagen. Ongeveer op dezelfde plaats vond men 's morgens ook nog de resten van een houten schip, waarvan de ouderdom niet viel te schatten. Helaas was het niet mogelijk een ander onderzoek in te stellen. Het beschadigde duin is namelijk na enkele uren inge stort, zodat alles onder het »nd werd bedolven. Wel heeft men kunnen constateren dat het schip met hout geklonken is geweest, hetgeen zou kunnen duiden op 'n vaartuig uit de late middeleeuwen. Landelijke demonstraties met bietenoogstmachine te IJzendijke In de eerste week van november (streefdatum woensdag s november as.) zal op de bedrijven van de heren Ltevens en Van Oers te IJzendijke een landelijke demonstratie worden gehouden met bie tenoogstmachine®. Deze demonstratie wondt georganiseerd door de bedrijfsstudleclubs In Zeeuwsch- VIaanderen, de werktulgencommlssie West Zeeuwsch-VIaanderen. de rijkaland- bou wvoorl Ichtlngsdienst, het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, het Instituut voor Rationele SuUcerpro- duktie, het rijksconsulentschap voor Landbouwwerktuigen te Wageningen en het Landbouwschap. Van tegen de honderd strandhuisjes in Zoutelande lieten storm en zee niet veel meer over dan een hoop kachel- houtjes. Vele vrachtwagens opgetast met waardeloze stukken hout moesten rijden voor de ravage wat opgeruimd EXAMENS Voor het eerste gedeelte van het textielbrevet slaagde dezer dagen te Rotterdam, mej. R. Rijk uit Klooster- zande. EUROPESE LANDBOUWORGANISATIE Sprak over landbouw en waterhuishouding Op de jaarvergadering van de C.E.A., de Europese Landbouworga nisatie, wcllse van 1216 augustus te Helsinki, Finland, is gehouden, werden ook van Nederlandse zijde verschillende inleidingen gehouden. In de coöperatie-commissie werd een rapport behandeld van de hand van prof. dr. H. J. Frietema, geti teld: „Vraagstukken van bestuur van dorps-, gewestelijke en lande lijke landbouwcoöperaties", welk on derwerp werd verdedigd door ir. J. S. Keyser, directeur van de Centrale Coöperatieve Raiffeisenbank te Utrecht. In de commissie „Landhuishoud kundige vraagstukken" sprak de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, over „Karak ter en waardering van de boeren arbeid". ,%y Tydens 'n rondwandeling door KIoos- terzande van de muziekgezelschappen van Kloosterzande en Terhole, die ge houden werd ter gelegenheid van de kermis, hebben de feestvierenden eventjes in angst gezeten. Plotseling stak een kind de drukke ryksweg over en werd gegerepen door 'n auto. De chauffeur kon ondanks krachtig rem men. een aanryding niet voorkomen. Terwyi de muziek en de aanwezigen zwegen, onderzocht een dokter het meisje. Tot grote vreugde en verba zing van allen bleek zy niets te man keren. Prompt zette de muziek weer In en een vroiyke stoet vervolgde zyn weg. LATIJN. Meneer Snel van de Eerste Goese Hengelsportvereniging haalde in Kamperland een rog op, zo hebt ge gisteren in dit blad kunnen lezen. En bij deze mededeling werd nog gemeld, dat de heer Snel geen visserslatijn nodig heeft om in aller aanzien te staan. Want de rog woog niet minder dan negen kilo en drie ons Neen, de heer Snel heeft dat latijn niet nodig. iVfaar wel onze man, die dat bericht maakte.' Hij gaf namelijk al schrijvende het roggebeest een dubbel gewicht: de vis woog géén ne gen kilo, maar negen pond Nu hengelt onze man nooit, althans niet naar vissen. Maar dat beroemde visserslatijn spreekt hij in tegen stelling tot de heer Snel bijzonder vlot. Mocht de heer Snel les -willen nemen, dan krijgt hij dat voor niks. Maar de lessen worden niet in onze gebouwen gegeven: Dat zou té ge vaarlijk zijn FILM Na Lewedorp zal nu ook van Graauw in Zeeuwsch-VIaanderen een film wor den gemaakt. De lagere school zal worden „herschapen" in een studio voor het maken van de geluidsopna men en de gehele plaatselijke bevol king en diverse verenigingen zgn uit genodigd om hun medewerking te ver lenen. Dit initiatief van de voetbalver eniging te Graauw zal reeds spoedig zyn vruchten afwerpen. Donderdag aanstaande begint men namelijk al met de opnamen. VURIG AFSCHEID Zakdoeken kwamen er niet aan te pas, lampionnen wel, vrijdagavond in Haamstede, toen de V.V.V. Burgh Haamstede afscheid nam van zgn zo mergasten. Dat gebeurt elk jaar oonieuw met een lampionoptocht en een vreugde vuur. Van Burgh trok men met de harmonie voorop naar Haamstede, waar de Haamsteedse afdeling van feestgangers reeds klaar stond. Teza men marcheerde men daarna naar de „Paassehil". Het moet wel een kleurig gezicht zijn geweest in die zandvlakte met al de lampionnen en dat vuur. De wind trachtte nog roet in het eten te gooien, maar dat is hem niet eelukt. Tydens het laaien van de vuurzee speelde de harmonie enkele populaire nummers, waarop menig rondedansje werd gemaakt. Ja, Burgh en Haam stede namen op waardige wgze af- jcheid van hun gasten. DIAMANTEN SCHUTTER Een geyreesde schutter in het Zeeuws- Vlaamse land ls de heer F. Steyaert te Graauw die op 1 september aanstaan de zyn diamanten schuttersjubtleum zal vieren. Hy ls voorzitter van de be kende schuttersvereniging „De Frie zen" en thans 75 jaar. On de dag van zijn jubileum zal hij gehuldigd worden met een grote schieting. Bij.de werken te Katse Veer is een bak met mijnsteen gekapseisd. De bak drijft thans met de bodem naar boven in de Zandkreek. (Foto P.Z.C.). Tankauto kantelde in Vogelwaarde. Op de Sasdijk in de gemeente Vo gelwaarde kwam, bij het uitwijken voor een luxe auto, een tankauto geladen met 15 ton benzine in de zachte berm terecht en kantelde ver volgens in de sloot. De 15.000 liter ontvlambare brandstof moesten eerst in een andere wagen worden over gepompt eer de verongelukte wagen kon worden opgetakeld. Persoonlij ke ongevallen deden zich niet voor. In de technische commissie, die onder voorzitterschap stond van ir. M. A. Geuze, werd het probleem „Landbouw en waterhuishouding" opnieuw aan de orde gesteld. Er werden een drietal besluiten dienaangaande genomen. In de eerste plaats zal een voor lopige inventarisatie van de vraag stukken der waterhuishouding Tn West-Europa gereed gemaakt wor den voor interne publikatie. Ten tweede zal een enquête ge houden worden naar inrichting en beheer van de hydrologische diensten in de verschillende landen. Ten derde zal op verzoek van F.A.O. contact worden opgenomen met de ln dat verband op hetzelfde terrein werkzaam zijnde groep. Verder werd in deze commissie o.a. een mededeling behandeld van de hand van ir. M. A. Geuze en dr. ir. W. H. Ubblnk, getiteld: „Land bouw en ruimtelijke ordening". Op voorstel vari minister Schumy, (Oostenrijk), zal dit onderwerp vol gend jaar voor rapportering worden aanbevolen. Het congres, dat onder voorzitter schap stond van minister dr. An dreas Hermes, (West-Duitsland), werd bezocht door ongeveer 300 agrarische vertegenwoordigers uit 15 West-Europese landen, van wie 19 uit Nederland. Tenslotte werd een resolutie aan vaard. waarin gewezen wordt evenals in 1955 reeds geschiedde op de verslechterende positie van de landbouw, terwijl de voortdurende aandacht en zorg van volksvertegen woordigingen en regeringen ge vraagd wordt, teneinde de groeiende ongewenste gevolgen van deze te ruggang te voorkomen en op te (Slot van pag 1» Zulke vragen waren maandag op het strand geen uitzondering. Velen zoch ten hun „hebben en houen" dat door water en wind soms honderden meters ver weggeslingerd werd. Avontuur Mevrouw Foeken uit Breda behield haar spulletjes na een angstig avon tuur. Ze had haar kinderen beloofd, dat ze 's nachts mee mochten, kyken naar de zee, wanneer het water op zyn hoogst was. De wekker was op half twee gezet. Midden In de nacht toog men naar het strand. Maar het was helemaal geen plezierig uitstapje meer. Op het strand zagen ze een ziedende watermassa, die niets spaarde. Langs allerlei kronkelwegen heeft het gezel schap zich toen naar de gehuurde ca bine op het noorderstrand begeven. Die vonden ze met een afgerukte deur en van het voetstuk gelicht. Alle ei gendommen waren echter nog aanwe zig en die heeft men toen samen nog net in veiligheid kunnen brengen. Nacht in touw Ook in DIshoeck ls het raak geweest. De hotelhouder F. P. J. Christlaanse, die een flink aantal huisjes op het strand verhuurt, was om twaalf uur nog op het strand geweest, maar zag de toestand niet somber ln. Twee uur later werd hij uit bed gehaald. Op het strand gekomen kon hy zyn ogen niet geloven. In de achttien jaar die hij in Dishóeck woont maakte hy iets derge- Igks nog niet meè: zijn huisjes dobber den stuk voor stuk rond in net kolken de water. Met zijn zestienjarige zoon werkte hy de gehele nacht door. Het water ging niet af, om half vier ston den ze nog tot hun knieën in het wa ter. Ze zagen samen kans duwend en trekkend twintig huisjes met inhoud in veiligheid te brengen. Dertien huisjes bij het Vebena-bos wa ren echter reddeloos verloren. Er bleef niets van heel. Naar het schynt heb ben de huurders, ondanks waarschu wingen, er toch kostbare voorwerpen als camera's en kijkers in achtergela ten en niet meer teruggezien. Ook ln Zoutelande vertelde enkele toeristen voor honderden guldens verloren te hebben. Burgemeester ontving een miniatuur mijnlamp. "Opmerkeiyk zuiver klonk gister middag in het Vllssingse stadhuis een driestemmige canon, door zestig kristalheldere stemmetjes gezongen. Zy behoorden toe aan de jeugdige le den van het ..Boohumer St&dtischer Kinderehor", die officieel door burge meester rar. B. Kolff werden ontvan gen. Het koor is gedurende een week de gast van „Jonge Stem" te Vlissin gen en zal vrg dagavond een uitvoe ring geven in het Concertgebouw. „Kunst in het algemeen en muziek in het bgzonder is niet aan grenzen gebonden", sprak burgemeester Kolff in zgn begroetingsspeechje. „Ik hoop De oude molen van Oosterland, die reeds geruime tyd niet meer ln ge bruik is en op een grondige restaura tie wacht. Is zondag op een merk waardige wgze in brand geraakt. Door de hevige windstoten raakte de ketting los, waaraan de wieken vast waren gemaakt, en daardoor be gonnen deze met grote snelheid te draaien. De as in de molen liep warm en door de wrijving ontstond brand. Er werd onmiddeliyk alarm geslagen en de brandweer onder leiding van de heer Capelle was direct ter plaatse. Het was echter levensgevaarlijk om de nog steeds snel draaiende molen te naderen, omdat ieder ogenblik de as kon breken. Met behulp van molenaar Hoek zag de brandweer kans de mo len te „verkruien", zoals men het draaien noemt, waardoor de wieken tot stilstand kwamen. Men kon de brand daarop spoedig meester worden en de schade aan het interieur tot een minimum beperken, zodat de molen daterend uit 1752 behouden bleef. Het rad, waarmee de molen moest worden gedraaid, bleek ge heel vermolmd en brak juist op het moment, dat men met het draaien gereed was. Ware dit eerder ge beurd, dan zouden de wieken van zelfsprekend niet t« stilstand zijn gekomen. De molen draalde byzonder snel: de meterslange losgeslagen ketting, die zich nog aan een der wieken bevond, groef een diepe sleuf in de grond, waardoor zoden en aarde overal heen- vlogen. Uit voorzorg waren de belen dende percelen ontruimd. dat dit bezoek de verstandhouding tussen onze beide landen ten goede zal komen". De burgemeester sprak verder de hoop uit, dat de Duitse gasten aan dit bezoek prettige herinneringen zullen bewaren. De dirigent van het kinderkoor uit Bochum, de heer Richard Schmidt, dankte voor de gelegen heid, die hen door het gemeente bestuur van Vlissingen en het be stuur en leden van „Jong Leven" werd geboden om elkaar beter te leren verstaan door muziek en zang. Als een herinnering aan dit bezoek van zangers uit „de stad van het iizer en de steenkool" bood hg de burgemeester een mi niatuur mijnlamp aan. Nadat de kinderen limonade en hun begeleidsters koffie was aange boden zongen zij hun mooiste lied als tegenprestatie voor de vriendelijke ontvangst. Voor zij, de met de rode loper bedekte, trappen van het stad huis weer afdaalden om in hun auto bus te stappen, bezichtigden zij het stadhuis, waarbij de burgemeester hen rondleidde. Vóór de officiële ont vangst in het stadhuis waren de kin deren na aankomst in het A.N.M.B.- gebouw aan hun „pleegouders-voor- acht-dagen" voorgesteld. Gedurende hun verblgf in Vlissingen zal het be stuur van „Jong Leven" hen zoveel mogelgk van Zeeland laten zien. Behalve Miniatuur-Waleheren in Middelburg zullen zg ook de vismgn in Breskens bezoeken, naar Veere gaan en tal van andere excursies ma ken. Vrydagavond zullen zy dan sa men met „Jong Leven" een concert geven. In Den Haag, waar zU vori ge week optraden oogstten zg reeds veel succes. Marktdievegge betrapt. Op de Axelse weekmarkt werd za terdag bij een kraam van één der textielhandelaren een Axelse huls vrouw betrapt hij het ontvreemden van ondergoed. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op. Op Schouwen Ook in Schouwens Westhoek zgn strandhuisjes en de kleedhokjes weg gespoeld. Vier wisselcabines, eigen dom van de gemeente Haamstede zgn verdwenen. Een aantal huisjes van de firma W. Giljamse en Zn. is voor een deel zwaar beschadigd en onbruik baar geworden, voor een deel weg gespoeld en voor een deel enkele hon derden meters verder als wrakhout weer aangespoeld. Een consumptie tent, die werd geëxploiteerd door de heer G. A Felius uit Haamstede, werd vernield. De schade aan tenten en goederen bedraagt hier ruim dui zend gulden. Meer naar de punt van Wester-Schouwen by „Toledo's Gat" werden de strandhuisjes van de heer B. W. Blom geheel vernield. Hier zyn tevens een aantal strandgoederen van gasten weggespoeld. De schade aan huisjes en kleedcabines wordt in totaal op enkele duizenden guldens geschat. Vlissingse viel tussen perron en trein. Zondagavond is op het perron van het station Bergen op Zoom bij de trein van 20.15 uur naar Zeeland een ongeluk gebeurd, dat te wijten was aan verregaande onvoorzichtigheid. De 46-jarige mej. S. uit Vlissingen wilde nog in de reeds rijdende trein springen, waarbij zij misstapte en tussen de trein en het perron viel. Ge lukkig wist een man, die op het per ron stond, haar nog juist bij de han den te grijpen en de ober van de trein-restauratie, die het ongeval zag gebeuren, trok snel aan de noodrem, waardoor de trein nog geen vijf me ter verder reeds tot stilstand kwam. De onvoorzichtige dame had wat schaafwonden opgelopen en werd meegenomen naar het bureau van de chef. De trein had enkele minuten vertraging. Met een trein later kon de passa- giere vertrekken. Drie koeien vergiftigd. Drie koeien van de landbouwer d. Z. zijn maandag uit een wei uitge broken. Op een belendend perceel, waar zojuist met vergift bespoten aardappelen stonden, aten zij van het vergiftigde loof, waardoor één koe korte tijd daarna overleed. De andere twee zijn later op advies van de vee arts afgemaakt. De schade wordt ge schat op ongeveer 3000 gulden. De heer d. Z. was niet verzekerd. LEZERS SCHRIJVEN Een woord van dank. Zonder twijfel ben ik de tolk van duizenden inwoners van Middelburg, ja van geheel Walcheren en van evenzovele honderden vreemdelingen, bezoekers van onze mooie stad, als ik een woord van welgemeende dank spreek voor het niet hoog genoeg te schatten genot, dat de verlichtings commissie van V.V.V. en haar hel pers ons heeft geschonken in de vorm van kerk- en Abdijverlichting Een prachtstunt voorwaar voor V. V.V., die ze wijselijk het volgend sei zoen op een even zuinige wijze zegt te zullen hanteren Gaarne wilde ik echter een verzoek doen Zou het niet mogelijk zijn dan éénrichtingsverkeer in te stellen Zoals het thans heel dikwijls voor kwam, dromde de stroom van bezoe kers hinderlijk tegen elkaar in, het geen een rustige beschouwing van in terieurs, van statenzaal, bibliotheek enz., niet bevorderde. Voor de plaatsing van dit verzoek ben ik U zeer erkentelijk. Middelburg, aug. 1957. L. A. STOFKOPER. VANDAAG. Middelburg Electro: „De zoon van de wreker", 7 en 9.15 uur, 14 J.; Provin ciale Bibliotheek: Tentoonstelling „Zeeuwse geschiedenis door tijdge noten verhaald", 10—12.30 en 13.30—18 uur. Van Benthem en Jutting: Hoku- sal. Kunstmuseum: Tentoonstelling Zeeuwse Kunstenaarskring, 14—17 en 20—22 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: „Slssl, de Jonge keizerin", 7 en 9 uur. al.l. Luxor: .Pioniers van het westen". 8 uur, 14 J. Bejaardenhuls: Tentoonstelling „Mlehlel de Rlyter", 10—17.30 uur. Goes Grand: Anastasla", 8 uur, a.l. Grote Kerk: Tentoonstelling „De boer ln de Nederlandse schilderkunst" 14—17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2