HEEL VROEG DUIKT DE HEER JULIANUS (70) HET WATER IN ZEEUWSE KAMPEERTERREINEN DOOR STORM LEEGGEBLAZEN SPORT EN WEDSTRIJDEN WALCHEREN Agenda ZUID-BEVELAND MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 PKOVINOIALL ZEEUWSE V O U K A N '1 „OVERSLAAN IS VERVELEND Oudste Middelburgse zwemmer gehuldigd Het was zaterdagmorgen en voor veler begrippen nog héél vroeg, am per zeven uur. De wind floot door de rietmatten omheining van het Mid delburgse zwembad aan de Poelen- daelesingcl en veroorzaakte zelfs enige deining op de wateroppervlakte van het „diepe". Echt een morgentje om met een zeker behagen aan de winterjas-in-de-mottenballen te den ken. Maar in het bassin spartelde, zo als elke morgen om deze tijd, de Mid delburgse heer J. J. Julianus. En om dat dit nu al jaren zo gebeurt,, school er in dit tafereel ook niets onge woonsOf het moest dan zijn, dat de heer Julianus, thans rustend siga renwinkelier, deze dag de 70-jarige leeftijd bereikte Inderdaad, dit was het bijzondere van dit voor het oog zo normale ge beuren in het Middelburgse zwembad Bijzonder genoeg om de lieer Julianus direct na dit frisse bad een verwar mende hulde te brengen! De heer P. A. Bouwense uit Mid delburg was de eerste, die de krasse zwemmer namens het bestuur van „Luctor" en de Stichting Middelburg se zweminrichting, toesprak. „De naam Julianus heeft in de zwemwc- reld geen onbekende klank" zo zei de heer Bouwense, „Luctor is opgebuowd door uw broer". De heer Bouwense sprak zijn respect uit voor deze vroe ge en geregelde prestaties van de heer Julianus, de oudste zwemmer van het bad. „Zoals iedere morgen hebt U weer een verfrissend bad genomen" zo sprak de heer P. Bosdijk, de bad meester. „U doet het ook met on weer en tijdens hagelbuien. U bent een vriend van het water!" De heer Bosdijk, die namens het per soneel van de zweminrichting sprak, wenste de jarige toe, dat hij nog vele jaren het voorbeeld van het Middel burgse publiek moge zijn en bood hem een haarkam in zilveren foudraal aan. De wethouder, de heer L. J. van 't Westende, voerde als waarnemend voorzitter van de Stichting het woord. De heer Van 't Westende noemde dit vroeg zwemmen op gevorderde leef tijd „een groot voorrecht". „Het is het bewijs, dat U gezond en vitaal bent." Nadat de heer Julianus door de KERKNIEUWS Afscheid ds. A P. van der Made In verband met het vertrek van ds. A. P. van der Made naar Rotterdam, werd zondagmiddag in de Ned. hervv kerk te Niéuw-dorp een afsehei cis- dienstgehóuden! Tijdens deze dienst sprak ds. A. Postma namens de classis Goes. Hij dankte ds. Van der Made voor het werk, dat deze voor de classis had gedaan. „Moge God's zegen met U zijn in uw nieuwe werk te Rotterdam", aldus spreker. De heer D. Moelker sprak namens de ge reformeerde kerk te Nieuwdorp een woord van dank voor de prettige sa menwerking tussen de beide kerken. Burgemeester A. Vermet sprak na mens B. en W. over de goede contac ten tussen kerkelijke en burgerlijke werken. Namens kerkvoogdij en no tabelen sprak de president-kerkvoogd de heer W. J. de Vlieger eveneens een woord van dank jegens de schei dende predikant. Ds. Van der Made dankte hierna alle sprekers, genodig den, verenigingen enz. In zijn toe spraak tot de gemeente zei hij: „Ik heb hier altijd met plezier* gewerkt. Alle mensen tevreden maken is nu eenmaal onmogelijk. Moge alle goe de dingen straks met de nieuwe pre dikant worden voortgezet. Hierna be gon de openbare eredienst. Als tekst had ds. v. d. Made gekozen :He- breeuwen 13, vers 14: „Want wij heb ben geen 'blijvende stad, maar wij zoeken de toekomstige". Aan het slot van deze dienst sprak ouderling J. Traas. Deze bracht dank aan me vrouw Van der Made voor de leiding van de jeugdvereniging en verdere médewerking voor deze kerkgemeen schap verricht. Ook tot ds. Van der Made richte hij een woord van dank, ondermeer voor de prettige samen werking en wenste hem een gezegende toekomst toe. Vervolgens zong men de scheidende predikant het bedelied uit gezang 94, gewijzigd. Na de dienst werd gelegenheid gegeven af scheid te nemen van ds. Van der Made, waarvan men druk gebruik maakte. Ds. Heule zoekt nieuwe vormen voor evangelisatie (Van onze Haagse redactie) Helemaal in de lijn van het moder ne leven ligt de opening van de jong ste afdeling van het evangelisatiewerk van de gereformeerde kerk in Rotter dam-zuid: het inlichtingen- en advies bureau, dat ten dienste staat van iedereen kerkelyk en buitenkerke- lyk die in geestelijke moeilijkheden verkeert en steun van protestantse zy- de behoeft. Een telefoontje naar het Welkom- bureau in de Rysoordstraat 14, en men krygt gratis alle gewenste inlichtin gen en adviezen. Het plan voor het Welkom-bureau werd geboren na lezing van een Ame rikaans tijdschrift, dat een artikel wijdde aan de naaste medewerkers van evangelist Billy Graham, die da gelijks telefonisch bereikbaar zijn. Vooral vlak na een preek van Graham hebben de medewerkers het razend druk met het helpen van mensen, die b.v. nog eens een bepaald gedeelte uit een preek willen horen. Dat kan, want de diensten worden met een band-re corder opgenomen. „Dat moet bij ons ook kunnen", dacht ds. Joh. E. Heule toen hij de re portage las. De predikant was reeds lange tijd zoekende naar nieuwe vor men voor het evangelisatiewerk. Nu komt dan het Welkom-bureau, heer Bouwense en de badjuff., me juffrouw D. Simonse, enkele fleurige attenties waren aangeboden, zei hij: „Het is een groot voorrecht om op deze leeftijd nog te kunnen trakteren en te kunnen zwemmen. Ik vind het heerlijk om het te kunnen doen. Het is alleen maar vervelend als ik een keer oversla". Eg Zaterdagmorgen heel vroeg, H amper zeven uur, nam de heer J. J. Julianus uit Middelburg, die deze dag 70 jaar werdeen M koene duik in het frissse water van het zwembad aan de Poe- lendaelesingel. En voor wie H denke, dat er uit de vastgeleg- de houding nog een weg terug |1 M is: men kan de vitale zwemmer H iedere morgen deze duik ette- lijke malen zien uitvoeren. m (Foto p.z.c.). n llllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll!llllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllliil Dodelijk ongeval te Nieuwerkerk. Vrachtwagen sloeg over de kop Zaterdagmorgen omstreeks half acht is op de Itjjksweg bij Nieuwer kerk, op de kruising De XS aereld, een ongeval gebeurd, waarbU de 36-jarige D. van der Have uit Oosterland dode lijk Is verongelukt. De heer Van der Have, die in dienst was van de gcm. Nieuwerkerk, begaf zich zaterdagmorgen per fiets naar zijn werk. Op het kruispunt De Wae- reld stak hij de Rijksweg over zon der voldoende uit te kijken. Hij werd door een uit de richting Zierikzee na derende vrachtauto van de firma Al- bert Heijn geschept en enkele meters meegesleurd. Het slachoffer moet on middellijk dood geweest zijn. De vrachtauto sloeg enkele keren over de kop en werd ernstig bescha digd. De wagen werd bestuurd door de heer P. uit Zierikzee. De chauf feur liep geen ernstige verwondingen op. Jubileum Ph. A. van der Linde In Hotel „Het Wapen van Zeeland" te Zierikzee is zaterdag opziener Flip van der Linde gehuldigd in ver band met zijn gouden jubileum bij de Zeeuwse visserijpolitie. Vele vrienden en talrijke relaties kwamen hem ge lukwensen met dit jubileum en "er werd hem een schat van bloemen aangeboden. Tijdens het officiële gedeelte van deze receptie werd o.m. het woord gevoerd door de voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuw se Stromen, ir. J. D. Dorst. Deze schetste opziener Van der Linde als een man van grote plichtsbetrachting, vakbekwaamheid, bovendien beschik kend over een grote mate van humor. Voor hem is er in de afgelopen vijf tig jaar eigenlijk alleen maar de vis serij geweest, adus ir. Dorst, Van der Linde werd de vertrouwensman van al wat visser is. Ir. Dorst bood dc ju bilaris namens het ministerie van fi nanciën een enveloppe met inhoud Daarbij herinnerde hij er nog NOORD ZEELAND Zierikzee verloor strijd tegen sterker Alliance Zierikzee heeft het in de tweede bekerronde van dc K.N'.V.B. niet tot een overwinning kunnen brengen tegen Alliance uit Roosendaal. Harde wind deed veel afbreuk aan. het spel. Het eerste doelpunt werd geleverd door Alliance. Dc linksbuiten zette de bal hoog voor en via spil C. van Aken verdween dc bal in het Zie- rikzeese net (01). Even later kwam Alliance weer opzetten over de rech tervleugel. En weer was het raak, 0—2. Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft kwam Zierik zee gevaarlijk opzetten en W. Kra mer, die ingevallen was voor S. de Vlieger maakte voor Zierikzee het eerste doelpunt. Zierikzee liet het hier niet bij en wist zelfs de gelijk maker te forceren door een hard schot van C. Kraello. Nog twee maai doorboorde echter het zich herstel lende Alliance de verdediging van Zierikzee, waardoor het einde kwam met de stand 42 voor Alliance. ZIERIKZEE Auto's botsten Zondagavond omstreeks half zeven is bij de Nobelpoort te Zierikzee een auto, bestuurd door de heer D. T. K. uiet Aken in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door de heer H. C. v. V. uit Rotterdam. De heer K. verleende bij de Nobelpoort geen voorrang, zodat de wagens te gen elkaar botsten. Er ontstond al leen materiële schade. (Slot van pag. 1 andere, op het eerste zulderstrand, moesten In de loop van zondag wor den afgebroken. Ook de andere strandhuisjes liepen gevaar. Van nacht heeft men de wacht gehouden bij de bedreigde huisje», klaar om in te grijpen. Men verwachtte dinsdag is het springvloed een hoge waterstand. Ook in andere delen van Zeeland, zoals In Wcstenschouwen, viel een uittocht van kampeerders waar te nemen. In Haamstede sloeg dfe storm een gat in een grote Youth for Christ-tent. De tent werd afgebro ken, ZEEZIEKTE OP FLANDRIA. De Flandria XVI was met 260 pas sagiers aan boord van Antwerpen op weg naar Vlissingen en Oostende. Zondagmorgen is het schip de haven van Hansweert binnengelopen. De kapitein achtte het niet verantwoord me't het gezelschap de Schelde af tc verschillende passagiers, onder wie vrouwen en kinderen waren reeds zeeziek. De passagiers zijn daarom in Hansweert van boord gegaan en per autobus naar Vlissin- gen en Oostende verder gereisd. Zondagmiddag hebben zij zien weer ingescheept, waarna de „Flandria XVI" de terugreis naar Antwerpen aanvaardde. Russische dames wonnen alle roeikampioenschappen De Russische dames hebben de he gemonie bil het damesroeien, dat vo rig jaar-te Bied doorbroken werd door overwinningen van de Duitse skiffeuse Inge Scholtz en de Tsjechische dub- beltwee, weer volledig hersteld. Vijf maal ging zondagmiddag op de roei- ES- d,?JUb'S„teVEfIS2?nS!,; in het „Vvcdau SÏortpark» Duisburg de Russische vla? als eerste omhoog. Slechts eenmaal heeft een Russische zege aan een zijden draad gehangen. Het was in de skiff, de finishfoto ontvangen. „U bent de eerste bij de visserijpolitie, die bij een ambtsjubi leum een persoonlijke felicitatie van de minister heeft gekregen", aldus ir. Dorst. Het jongste personeelslid, de 19-ja- rige S. Jille, bood de heer Van der Linde namens het personeel een fraaie rooktafel aan. Met een koffietafel werd deze bij eenkomst voor het personeel beslo ten. De Koninklijke harmonie „Kunst en Eer" zorgde voor een muzikale hulde. Examens Geslaagd voor scheepswerktuigkun- dige, diploma, B II, de "héér J.J. Lous, lèéfling der „De'Ruyterschool" te Viissiagên. MIDDELBURG Behoeftè aan kasmiddelen neemt voortdurend toe In verband met de in uitvoering zijnde kapitaalswerken, bestaat er bij ZEEUWSCH-VLAANDEREN AXEL Spoedeisende raadsvergadering De raad van de gemeente Axel komt heden maandagavond in een spoedzitting bijeen. Op de agen da staat een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldlening groot f 250.000,—, in verband met een tekort aan financieringsmiddelen, dat per 1 juli jongstleden f 480.000,be droeg. Men stelt zich voor, deze le ning af te sluiten tegen een rente van 614. niet een looptijd van één jaar, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat deze lening binnenkort in een vaste lening wordt omgezet. IERNEUZEN Zesduizendste bezoeker Zaterdag reeds mocht men op de Temeuzense watertoren de zesdui zendste bezoekster verwelkomen, hetgeen betekent, dat sinds de open stelling voor het publiek gemiddeld twee duizend personen per week de watertoren hebben bezocht. Het was mevrouw LaurensDubbeldam uit Terneuzen, die als zesduizendste van het unieke uietzicht kwam genieten en ook zij mocht het fraaie aanden ken, dat door de V.V.Vr beschikbaar was gesteld, in ontvangst nemen. Terneuzen dellen", 8. uur, a.l. Oostburg Led&l theater; meisje", 8 uur, 18 j, Groede Gemeentehuis: van Arnoud Paashuis. VANDAAG. Luxor: „Artisten en mo- dat met een telefponkabel helpers en degenen die geholpen willen worden verbindt en dat wat deze werkwijze betreft ongekende mogelijkheden heeft. Zo zal het mogelijk worden, dat zie ken of bejaarden, die op een gege ven ogenblik behoefte hebben om een geeste.lijk lied te horen, zich te vreden kunnen stéllen met het tele fonisch beluisteren van de gevraag de plaat uit de disfeotheek van het bureau. Naar de identiteit van de vragenstel ler zal niet worden gevraagd. Een half jaar lang zal men door middel van ad vertenties de nieuwe evangelisatie propageren. de gemeente Middelburg een voort durend toenemende behoefte aan kas middelen. „Zolang geen vaste lenin gen tegen het daarvoor vastgestelde rentegamma kunnen worden geslo ten. zullen wij noodgedwongen vo renbedoelde behoefte moeten dekken door het aangaan van kasgeldlenin gen" zo schrijven B. en W. de raad in een voorstel tot het opnieuw aan trekken van vlottende middelen tot een bedrag van 250.000. Officiële publikaties MIDDELBURG. GEMEENTEREKENING 1954. B. en W. van Middelburg maken be kend, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van de bedrijven en diensten over het dienstjaar 1954 ter gemeente-secretarie (afd. financiën) voor een leder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift algemeen verkrijg baar zijn gesteld Middelburg, 23 augustus 1957. moest uitmaken of Emilia Mukhi: dan wel de Oostenrijkse Eva Sika de titel had veroverd. Bij elk dameskampioenschap wordt de achterstand van het westen op de Óost-Europese landen schrijnender. Thans gingen dertien van de vijftien ereplaatsen naar Oost-Europese lan den, want daartoe mag men toch ook de Oostduitse vier met stuurvrouw. dubbelvier en acht, die het voornaam ste contingent van de Duitse vertegen woordiging uitmaakten, rekenen. De overigens prachtige tweede plaats van Eva Sika en de derde van de Westduitse dubbeltwee zijn slechts een schrale troost voor het westen. Tegen dit Oost-Europese geweld waren de Nederlandse meisjes niet opgewassen. Zij stelden heus niet te leur en toch eindigden-zowel de dub- belvier^ yan „D.e, .YJiet" als de jiubbeJ- twee van „De Hunze" op de- zesde en laatste plaats zonder dat zij zien in. de strijd hadden kunnen mengen. Zeeuwse renners boekten successen in België. Op initiatief van oud-zesdaagse renner Goger Deneef trad de ren- en toerclub „Th^o Middelkamp" zaterdag met een tienmans-ploeg in het strijd perk tegen tien geselecteerde Belgen. De kern bestond uit acht Middelkam pers en twee gastrenners, namelijk Timmermans en Bloetjes. Al vroeg wist een Nederlands trio bestaande uit Piet Rentmeester, Timmermans en Heeren aan de greep van de gro te groep te ontkomen. In 'n vlucht van 36 kilometer vermochten zij met een voorsprong van 1 minuut en 20 secon den overtuigend in de genoemde" volg orde door de finish te gaan, RAAD OVEZANDE Gemeente verleende tal van subsidies De raad der gemeente Ovezande kwam in vergadering bijeen ter be handeling van een lijvige agenda. Al lereerst werd een nieuwe verordening op de straatbelasting vastgesteld. Vanaf 1 januari 1958 zal van alle ge bouwde eigendommen een belasting worden geheven van 5 van de be lastbare opbrengst volgens het ka daster. De nieuwe verordening op 't gebruik van de lijkauto is gelijklui dend aan de oude. Verzoeken om sub sidie van het Humanistisch Thuis front en de Bond tegen het schenden van Gods heilige naam door vloeken werden afgewezen. Besloten werd een garantie te stellen v„or de kosten verbonden aan de komende inenting tegen kinderverlamming. Gedurende 40 jaar zal de waterleidingmij. een bijdrage ontvangen voor aansluiting van onrendabele gebieden. De totale jaarlijkse kosten worden begroot op 544,32. Voor de gemeente komt dit neer op een jaarlijkse subsidie van 4,32 per aan te sluiten, perceel. De raad vroeg zich wel even af of alle percelen genoeg water zouden krij gen. Met de P.Z.E.M, werd een nieuw contract gesloten voor de straat lichting. De rekeningen van de gemeen-- schapnelijke motorbrandweer over"57- en de vleeskeuringsdienst over het. tijdvak 1 jan. tot en met 7 oktober 1957 werden vastgesteld. He* bedrag per leerling voor de r.k. school en de prot. chr. school were! voor het jaar 1958 vastgesteld op 37.50, het geen een verhoging betekent van 5 per leerling. Tot leden van d^ commissie tot wering van schoolv zuim werden benoemd de heren L. M. Huige, J. Oostdijk, M. J. de Jonge, J. Vermeu- le en B. van de Meer. Tot leden van de adviescommissie woonruimtewet werden herbenoemd de heren W. A. Mol, A. Rijk, K. L. van Steenbergen, A. D. de Waal en L. Zuidhof. Toegekend werden voor het jaar 1958 de volgende subsidies: Wit-Gele Kruis en Groene Kruis te Ovezande én Wit-Gele Kruis te 's-Heerenhoek 2,50 per lid, woonachtig in de ge meente Ovezande. Bijdrage exploita tie wrjkgebouw W.G.K. te Ovezande 200 en te 's-Heerenhoek 100; Koningin Wilhelminafonds 1 cent per inwoner; Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcoholisme 50; prot. chr. zangvereniging te Ovezande 25; plaatselijke voetbalvereniging 200; r.k. jeugdraad 250; muziekvereni ging 150; r.k. bibliotheek 70; prot. chr. bibliotheek 40; r.k. en prot. chr. Mil. Tehuizen, ieder 25; maatschappelijk werk 0,20 per in woner. Vastgesteld werd de le wijziging van de gemeente-begroting 1957 voor de kapitaaldienst. Besloten werd tot aankoo^ van grond aan de Bloemenstraat van de heer Jac. de Jonge voor woningbouw. In principe werd besloten medewer king te verlenen aan de verbetering van de bluswatervoorziening. Ten slotte werd behandeld de gemeente begroting voor het dienstjaar 1958. Deze werd zonder hoofdelijke stem ming- vastgesteld op 211,319,71 in ontvang en uitgaaf met een post on voorzien van 5680,81 voor de gewo ne dienst en op 302.843,82 in ont vang en op 372.853,69 in uitgaaf en alzo met een nadelig slot van '-09.S7 voor dé kaDitaaldicnst. RAAD YERSEKE Duizend gulden voor het oester- en mosselfeest De raad der gemeente Yerseke kwam onder voorzitterschap van bur gemeester A. C. Willemse byeen. Een verzoek om subsidie van het Huma nistisch Thuisfront werd afgewezen. Het comité „Zeeland Presenteert" had de raad verzocht een bedrag be schikbaar te stellen voor de officiële ontvangst ten gemeentehuize op 5 September ter gelegenheid van het oester- en mosselfeest. B. en W. stel den voor hiervoor 1000 te voteren. De heer C. J. Gebraad (s.g.p.) keur- waardoor de landenzege onomstotelijk was komen vast te staan. In de grote groep won de Belg W. van Vlietbergen de sprint voor J. Bloetjes en Jaap Huissoon. In Ryckevorssel. België, ontging de renner* Theo van Wijchen uit Goes 'n zekere ereplaats toen hij op honderd meter voor de finish, terwijl hy in de leiding lag, in het publiek werd ge drukt, waardoor hij vijftiende achter de winnaar Ludo van der Eist werd geklasseerd. Aan deze wedstrijd voor profs werd door zeventig renners deel genomen. Van Wijchen eindigde in de zelfde tijd als de winnaar. Jan Westdorp uit 's-Heerenhoek eindigde in Lokeren, België, op de ze vende plaats in dezelfde tyd als de winnaar. Rik van Looy. Vergadering G.V. en A.V.Goes'. De Goese voetbal- en atletiekvereni ging „Goes" komt hedenavond (maan dag) om 8 uur, in algenVene vergade ring bijeen in „De Landbouw". Ds agenda vermeldt o.m. verkiezing voor zitter, secretaris, penningmeester en bestuursleden. Na de algemene ver- gaderisrf van 17 jurii Mi telde het be stuur 7 leden, namelijk de-heTen-A.- J. Wijnands, waarnemend-voorzitter, J. J. Platteeuw, secretaris, Th. Pee man, penningmeester en Th. Fokke, J. Rosier, J. C. Villée en J. van Zeg, leden. Gezien de met dit zevenman-, bestuur opgedane ervaringen, stelt het bestuur de vergadering voor, hieraan geen uitbreiding te geven en derhalve het bestuur voortaan uit 7 leden te doen bestaan. Dit kan wor den bereikt door in de vacatures van de heren Mos en Driessens niet te voorzien. Uitgaande van deze ge dachte, zijn van het bestuur in zijn huidige samenstelling aftredend ue heren Wijnands, Platteeuw, Peeman, Rosier en v. d. Zee. Voorts ontstaat er een vacature 'in verband met het vertrek uit Goes van de heer Villée. De waarnemend voorzitter, de heer Wijnands, is kandidaot voor het voorzitterschap, terwijl de heer Plat teeuw zich als secretaris herkiesbaar heeft gesteld. In verband met drukke werkzaamheden heeft de heer Pee man zich genoodzaakt gezien zijn functie als penningmeester neer te leggen. Als kandidaat voor deze functie stelt het bestuur de heer J. de Grip. Door diens verkiezing zou dan tevens worden voorzien in de vacature Villée. De heer Peeman. zal na verkiezing wel als bestuurslid aanblijven. dedit ten stérkste af. Hij zag het feest liever niet dooi> an. „Het druist tegen Gods geboden in." De heren P. de Leeuw (gem. bel.), J. C. Sinke (a.r.) en C. Pekaar (p.v.d.a.) waren een geheel andere mening toe gedaan. Zij verklaarden dat dit feest, mits op gepaste wijze gevierd, zeker verantwoord is. Met de stem van de heer Gebraad tegen werd het voor stel aangenomen. Het verzoek van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme om een jaarlykse subsi die, werd aangehouden tot een vol gende vergadering. In principe werd besloten medewerking te verlenen bij het in orde maken van de water put bij de hofstede „Zweedijk" ten einde de beschikking te krijgen over een brandput. D,it op verzoek van de kring Zeeland van de B.B. Met de P.Z.E-M. werd een nieuw contract voor de straatverlichting gesloten De waterleidingmij. zal een bijdrage ont vangen voor de aansluiting van on rendabele gebieden. De verordening op de begrafenfsrechten, die op 1 ja nuari 1958 afloopt, werd zonder wij ziging verlengd. De huur der gemeen tewoningen is verhoogd met 25 die van de noodwoningen met 15 c/0. Een wijziging werd aangebracht in het uitbreidingsplan Molenpolder en Bureripolder. De heren C. J. Ge braad, J. C. Sinke, P. J. de Leeuw, J. van Schaik en M. C. Polderman werden herkozen als leden van de woonruimtecommissie. Tijdens de rondvraag stelde de heer C. Pekaar voor om een gedeelte van de voorma lige wasfabriek te bestemmen voor ontspanningslokaal voor de ouden van dagen. De voorzitter zegde toe dit voorstel in overweging te zullen nemen. Het een-richtingsverkeer in de Noord-Zandstraat zal binnenkort worden ingesteld, deelde de voorzit ter mede op een vraag van de heer J. M. Elenbaas. Dc „Gudrun"- kampte met motor- pech. Het schip dreigde op de zee dijk nabij Waarde te lopen. Amper tien meter buiten de kuat gelukte het de enige opvarende het anker uit te werpen. Toen de eerste nood seinen van dc Belg werden opge vangen, la dc sleepboot „Joma" die in Hansweert lag, uitgevaren. Een maal verloor de „Joma" zijn sleep, maar kon opnieuw vastmaken. Zon dagmorgen arriveerden belde sche pen behouden In de haven van Hans weert. Deze storm, die volkomen het ka rakter ilroeg van een herfststorm, heeft het slechtste weer van deze zomer over 'Zeeland gebracht. Dc windkracht bedroeg gemiddeld ze ven, dat is vijftien meter per secon de. Er werden zeer krachtige wind stoten gemeten van 23 meter per seconde, dut is windkracht negen. Eerste Nederlandse film in kleuren en wide screen De Standaardfilm prodaktie Maat schappij N.V. te Amsterdam heeft of ficieel medegedeeld dat de opnamen voor de eerste Nederlandse film in kleuren en wide-screen dinsdag 27 augustus zullen beginnen. De maat schappij (een dochteronderneming van het Film-verhuurkantoor N.V. Standaardfilms te Amsterdam) ver vaardigt deze film In samenwerking met een Westduitse maatschappij (B:ttlns' film). Zij zet hiermee de eerste stap op dc weg naar een C'ontinu-proauktie van Nederlandse films, wnarvoor zij gerede plannen In portefeuille heeft. Dc regisseur van de Nederlandse versie van de film, die als werktitel „Jenny" gekregen heeft, is Willy van Hemert. De supervisie over dc nieu we produktie is opgedragen aan dc Duitse regisseur Erich Waschnek, die zich bereid heeft verklaard jonge Ne derlandse regisseurs met raad en daad bij te staan. Produktieleider Is Co ter Linden. De hoofdrol wordt gespeeld door Ellen van Hemert. De "overige rollen zijn toegewezen aan Andrea Dom- boig, Teddy Schaank, Ko van Dijk en Cees Brusse. „Jenny" is een verhaal over dc he dendaagse jeugd met zijn Hef en leed in de ruimste zin van het woord. De opnamen worden genomen in ..Cine- tone-studio's", op dc Bosbaan, de Am- stel, Schiphol, het Wilhelmina gast huis en op verscheidene andere plaat sen in de hoofdstad. Waterkracht-project voor Belgische Kongo. Er kan een „Afrikaans Roergebied" ontstaan Een internationale commissie van deskundigen is op het ogenblik de plannen aan het uitwerken voor de bouw van een waterkrachtcentrale by de Inga-watervallen, een ruim twln- ti" km lang gedeelte van de rivier de Kongo tussen Lr jpoldstad, de hoofdstad van Belgisch Kongo en Ma- tadi, de grote haven aan de beneden loop van de rivier. Men wil een dam aanleggen in een wijde bocht. Van de rivier waar het water een val van ongeveer honderd meter maakt. Op deze plaats zou naar schatting tweehonderd-duizend kubieke meter water per seconde doorstromen. De stuwdam zou tweehonderd meter lang moeten worden en de erbij te bouwen elektrische centrale - *°n capaci teit van twintig tot vijfendertig mil joen kilowatt krijgen. Volcens deskundigen zou de aan leg van deze centrale het aanschijn van niet alleen Belgisch Kongo maar van freheel Centraal Afrika verande ren. Er zou een Afrikaans ..Roerge bied" kunnen ontstaan met een wel dertig maal zo grote industriële ca paciteit al j van Detroit en Pittsburgh tezamen. Men zou willen beginnen met een centrale van twee miljoen ki lowatt. De kosten van de bijbeho rende stuwdam zouden op 700 mil joen gulden komen. De bouw hier van zou zes jaar vergen. De ge leidelijke ontwikkeling van net Inga-project zou 25 k 40 jaar du ren. In Los Angeles zijn twee mannen, van resp. 36 en 35 jaar. ter dood veroordeeld, die in april brand gesticht hadden in een café. Zes mensen zijn door die brand om het leven gekomen. De mannen hadden, nadat zij uit het café waren gezet, een bus met benzine en een fakkel naar bin nen gegooid. Een derde beklaagde kreeg levenslang. De postduivenhoudersvereniging „De Scheldevüegers" te Borssele, hield een wedvlucht vanuit Quentln. afstand 180 km. Uitslag: 1, 7 en 10 A. Rijk; 2 M. Wei- leman: 3, 5 6 en 9 P. Deurloo; 4 en 8 gebr. Priester. De heer G. Heijboer te Sint-Arma- land behaalde te Amsterdam het di ploma voor boekhandelaar. KAPELLE Kampvuur met dagsluiting Op het padvindersterrein te Ka- pelle hield de hervormde jeugdraad in samenwerking met de gerefor meerde jeugdcentralc voor de bij hen aangesloten jeugdverenigingen een kampvuuravond. Alle deelnemers ver zamelden zich eerst in het vereni gingsgebouw „Obadja". waar onder leiding van de heer A. Eversdjjk spelen werden gehouden. Ook werd over 't oecumenisch werkkamp, dat dit jaar te Kapelle is gehouden, een discussie gehouden. Later on de avond begaven allen zich naar het padvindersterrein, waar 't vuur ont stoken werd en de heer W. de Jager een kamnverhaal voorlas. Aan het eind hiervan hield mevrouw I. A. Jeb- bink-Paap een dagsluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7