Geertraidenberg krijgt primeur van atoomcentrale Op IJsland staan dag en nacht straaljagers startklaar GEEN MELDINGSPROCEDURE AGRARISCHE PRODUKTEN MEER MAN, DIE OP VLOER SLIEP, LIET GROTE RIJKDOM ACHTER MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZBEUWBB COURANT B BEVOLKING WORDT OPGETROKKEN Strijdvaardige dame zorgt voor een moeilijk dilemma (Van een speciale verslaggever.) „Wanneer die kernenergiecentrale inderdaad hier in Geertruiden- berg komt en het personeel eenmaal hier gevestigd is, zal de bevolking In belangrijke mate worden „opgetrokken", naar ik verwacht. Als hier meer intellect komt wonen, *wordt het ook voor andere industrieën aantrekkelijker zich in Geertraidenberg te vestigen. De „equipment" van de stad zal moeten worden aangpast en gemoderniseerd, een meer stedelijk karakter moeten krijgen. Dat geldt dan met name voor de woningbouw, de vrijetijdsbesteding, sport en onderwijs. Ja, en ver der zal Geertraidenberg nog meer dan voorheen een streekfunctie krjjgen, ten gunste van de middenstand!" Voorzichtig formuleert mr. J. Ch. J. Faure, die over het oude vesting stadje aan de Amer bij de monding van de Bergse Maas de burgervader- lijke scepter zwaait, zijn antwoord op onze vraag, welke gevolgen hij voor zijn gemeente van de bouw van de eerste kernenergiecentrale van Nederland verwacht. Die voorzichtig heid is verklaarbaar. Officieel weet burgemeester Faure nog van niets. Hij betwijfelt zelfs of de zaak al de finitief beklonken is. En in de korte tijd na dat onverwachte bericht uit Den Haag heeft hij uiteraard nog geen gelegenheid gehad zich te ver diepen in de ontzaglijk ingewikkelde problemen, die in een stadje met 4400 inwoners kunnen ontstaan wanneer daar binnen enkele jaren zoiets revo lutionairs als een atoomcentrale ver rijzen moet. Toch heeft Geertruldenberg niet op stelten gestaan, toen ook daar plotseling het bericht over de kern energiecentrale in de kranten stond. Geertruldenberg heeft de tijding, die menige grotere stad wellicht op zijn kop zou hebben gezet, heel rustig op genomen en heel lakoniek langs zich neen laten gaan. ,,De reactie was heel gunstig; ik heb geen onvertogen woord ge hoord", zegt de heer Faure. Toch gaat er een wonder gerucht door Geertruidenberg. Er moet één meisje zijn geweest, dat het voor de rust van het stadje heeft opge nomen. „Als dat ding hier komt, ga ik Den Berg uit", zou ze hebben gedreigd. Zo staat Geertruidenberg dus voor een zware keusde aanwinst van een atoomcentrale of het ver lies van een lieftallige burgeres, die niets van kernenergie weten moet. Made en Drimmelen Het is intussen de vraag, of burge meester Faure de beslissing in dit ont zagwekkende dilemma ooit aan zijn gemeenteraad voorleggen zal. "Ver moedelijk komt de elektriciteitsfa briek, waarvoor nu reeds één Bergse schone op de loop dreigt te gaan, na melijk met in zijn ambtsgebied te staan. „Het stuk grond waar wij aan denken", verzekert ons de direc teur van de Prov. Noordbrabantsc Elektriciteitsmaatschappij, na eerst nauwkeurig een stafkaart te hebben bestudeerd, „ligt wel dicht bij Geer truidenberg, maar in de gemeente Made en Drimmelen". „Het stuk grond waar wij aan denken". Positiever zegt ir. J. H. P.ijkes het voorlopig beslist nog niet. Er zijn plannen tot stichting van een kernenergiecentrale bij Geertruiden berg dat is juist. Die plannen zul len vermoedelijk wel verwezenlijkt worden men geeft dat gaarne toe. Maar de zaak is nog niet rond, want: „de nodige beslissingen, o.a. van be stuur en directie van de P.N.E.M. moeten nog genomen worden". Enfin, rond of niet rond, Made en Drimmelen of Geertruidenberg, die centrale zal er wel komen en de be volking vindt het wel goed. Wellicht is het oude vestingstadje Geertruiden berg, dat in de 12e eeuw al handel dreef en in 1213 stadsrechten kreeg, in zijn roerig verleden reeds te dik wijls geschokt om nog te schrikken van een krantenbericht. Corset van Wallen Met 3000 inwoners kwam Geer truidenberg de laatste wereldoorlog uit. De industrie, omstreeks 1920 na het slechten van de wallen in zuid en oost begonnen, werd krachtig voort gezet. De Donge- en de Amercentrale Zaterdagochtend is de Pakistaanse kruiser ,fiabur" voor een vierdaags onofficieel bezoek aan Nederland in de Parkhaven te Rotterdam afge meerd. De foto geeft een beeld van de Pakistaanse oorlogsbodem in de ha ven van Rotterdam. van de P.N.E.M., de tankfabriek, de scheepswerf, een chemisch bedrijf, een kalkzandsteenfabriek en andere bedrijven bieden thans honderden ge zinnen een bestaan. En nog zijn er grote kansen, want met haar ligging aan diep vaarwater (voor coasters toegankelijk) en een spoorlijn voor vrachtvervoer is de stad gunstig ge legen voor middelzware industrie. Geertruidenberg liep niet leeg, zoals men vroeger had gevreesd, maar boekte een vestigingsover schot, waardoor het aantal inwo ners in 12 jaar van ruim 3000 tot 4400 steeg. Maar samen met de Donge in het oosten, de Provin ciale Weg en het Noordergat in het zuiden, klemmen de tijdens de oorlog kaalgekapte wallen de oude stadskern in een nauw cor set. Binnen die gordel moet zeer veel met name een deel van de oude bebouwing van de unieke Markt worden opgeknapt. Te veel, dan dat het geld daarvoor uitsluitend uit de gemeentekas kan worden geput. Buiten die gordel echter is met de nieuwbouw begon nen. Aan de westzijde, waar het nieuwe Geertruidenberg thans door een groene zoom (met sport velden en plantsoenen langs de wallen) van de oude stad geschei den wordt. Vreemd bloed In dit stadje leeft een bevolking, ais een langgerekte, stomphoekige "'tnf iine;s,x I w vreemdelingen gastvrijheid heeft i Geertruidenberg tn een gordel van verleend. Want altijd was daar het groen tussen een deels mishandelde, Mourning. Op markt- i en andere hoogtijdagen is het een centrum van streekvertier, maar ove rigens heerst er de vrede van Geer truidenberg en spreekt er de stem van het verleden. De toekomst ligt buiten de wallen, waar de kolossale Amercentrale van de P.N.E.M. machtig opdoemt in het verschiet, als een nog wazig voor teken van die andere centrale, waar aan Geertruidenberg een Nederlandse primeur te danken krijgt. bevolking bracht. Ook dat heeft j zijn stempel op de bevolking ge drukt en wellicht is het aan di1 vreemde bloed te wijten, dat een enkeling de rust er eigenlijk te benauwend vindt. Zoals de man, die met een tikje heimwee in zijn stem over vroegere volksfeesten sprak en bijna trots vertelde, dat er 25 jaar geleden nog strijk en zet doden vielen, zodra het kermis in de vesting was. En ach, voor zulk een tijdverdrijf moet zelfs nieuws over een atoomcentrale in derdaad wel een slap surrogaat afgietsel zijn. In de Nederlandse Staatscourant van 22 augustus ls opgenomen een be schikking van de Centrale Dienst voor in- en uitvoer waarby in overleg met het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening met in gang van 1 september 1957 de meU dinsprocedure voor agrarische pro- dukten wordt ingetrokken. Op grond van de tegelijkertijd gepu bliceerde „Ontheffingsbeschikking in- en uitvoer voedselvoorzieningsproduk- ten" van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening kan eveneens met ingang van 1 september 1957 voor de in- en uitvoer van het overgrote deel der agrarische prodult- ten gebruik worden gemaakt van de documentvrije procedure (algemene vergunning C.D.I.U. 1956, document- vrije invoer en algemene vergunning C.D.I.U. 1956 documentvrije uitvoer, Stcrt. 1956, 115). Deze procedure heeft, evenals dit bij de landbouwmeldingsprocedure het geval was, betrekking op het handels verkeer met de bij de Europese Beta- lings Unie aangesloten landen met uit zondering van Turkije en met inbegrip van nagenoeg alle tot. deze landen be horende monetaire gebieden, alsmede de Nederlandse overzeese rijksdelen. Volledige lijsten van de agrarische produkten, die voortaan onder de do cumentvrije procedure kunnen worden ingevoerd en/of uitgevoerd zullen als bijlage van vorenvermelde „onthef fingsbeschikking" worden gepubli ceerd. Uit deze beschikking blijkt, dat aan bepaalde voorwaarden moet worden voldaan wil documentvrije in- of uit voer mogelijk zijn. Indien aan deze voorwaarden niet wordt voldaan, dan wel indien de transactie niet voldoet aan de voorwaarden die door de genoemde algemene vergunnin gen betreffende de documentvrije invoer resp. uitvoer worden gesteld, dient de belanghebbende zich ter verkrijging van een machtiging en/ of vergunning te wenden tot het competente produktschap. Hetzelf de geldt uiteraard indien de in- of uit te voeren goederen niet voorko men op de lijsten die bij de onthef fingsbeschikking behoren. Exportwissels uitgesloten van herdiscontering. Binnen enkele maanden zal de Deut sche Bundesbank exportwissels uit sluiten van de mogelijkheid van her discontering, zo is door een woord voerder van de bank medegedeeld. De centrale bankraad heeft het be sluit hiertoe genomen met het doel de exporthulp voor duitse exporteurs te verminderen en op deze wijze by te dragen tot vermindering van de grote overschotten, die West-Duits- land op zijn betalingsbalans heeft. Westduitse vakverbond wil prijsstijging aanpakken. Het westduitse vakverbond heeft de bondskanselier, dr. K. Adenauer, verzocht maatregelen te nemen tegen een algehele styging der pryzen, die zich volgens het vakverbond eerst na de in september te houden verkiezin gen in haar volle gewicht zal doen gevoelen. De bevoegdheden, die het parle ment aan de regering heeft toege kend, moeten volgens het vakverbond op energieke wijze worden toegepast, waardoor een bijdrage zou kunnen worden geleverd tot het voorkomen van een verdere daling van de koop kracht. Het vakverbond denkt hierbij o.a. aan een aanzienlijke verlaging of een algehele opheffing van douanetarie ven en een liberale behandeling van de invoercontingenten. Volgens het vakverbond bestaat er een soort overeenkomst tussen de mi nisters en de industrie om de voor- tenomen prijsverhogingen niet voor e verkiezingen te doen ingaan. Het vakverbond is van oordeel, dat de in flatie, waardoor het land wordt be dreigd, slechts door de redelijke loon politiek der vakbonden wordt ge remd. Deze loonpolitiek betekent, dat de koopkracht van de Westduitse ar beiders het aanbod van verbruiksgoe- deren niet overtreft. De sterk over dreven winstaanspraken der werkge vers kunnen alleen worden ingewil ligd met de hulp van de grote han- delsbalansoverscnotten, aldus het Westduitse vakverbond. Polygoon krijgt eerste prijs in Venetië. De jury van het eerste internatio nale concours voor filmjournaals, dat te Venetië is gehouden, heeft met algemene stemmen de eerste prijs toegekend aan de inzending van Po lygoon, die werd geprezen om de ac tualiteit van de behandelde kwesties, het belang ervan en de strakke wijze waarop de opnamen zyn gemaakt. Egyptische boer neemt plaats in van de Lesseps. Een momumentaal standbeeld van een „Egyptische fellah met echtgeno te" zal in de plaats komen van dat van Ferdinand de Lesseps. De Egyp- tenaren hadden dit .laatste in decem ber na de ontruiming van Port Said door de Frans-Britse strijdkrachten in de lucht laten vliegen. Op het voetstuk, dat intact was gebleven, zal het nieuwe beeld worden opgericht, aldus meldt de Egyptische pers. President Nasser had in juli 1956 een eerbewijs voor de Egyptische boer voorgesteld. Hij zei toen, dat „tienduizenden boeren" bij het gra ven van het Suezkanaal waren ge storven. De oude Suezkanaalmaat- schappij heeft dit echter tegenge sproken. en ooot Fatale vervreemding Er zijn nog al wat medici, die ro mans schrijven (in hun schaarse vrije tijd) en er ziin nogal wat ro manciers. die schrijven over medici. Vele Tlemersma schiep een korte roman over een doktersfamilie, waar in zich tussen man en vrouw de „fa tale vervreemding" voordoet, waar naar het boekje is genoemd. Nu is vervreemding In een huwelijksleven geenszins het privilege van dokters families, maar zo'n familie biedt toch wel een bijzondere achtergrond voor dit vrij algemene gebeuren. Die ach tergrond heeft Ticmersma goed ge schetst. Het verhaal van Tlemersma is overigens een trieste geschiedenis, die geen gelukkig slot krijgt, 't Ia tenslotte een verhaal als vele anderen en waarom zou men het ongedrukt laten? Zo heeft blijkbaar ook de uit gever Andrics Blitz er over gedacht. Het boekje kost f 4,50 gebonden. Emigratie 1956 Ook vele Zeeuwen vertrokken naar andere landen „Emigratie 1956." Dat la de titel van een gedegen boekwerk uitge geven doorliet Staatsdrukkerij- en IJJtgeverybedrUf over dc werk zaamheden van de organen voor emi gratie. Bijzonder uitvoerig, maar niettemin overzichtelijk en ook in structief is de ontwikkeling van de emigratie uit Nederland In 1956 be schreven. Vrijwel alle onderwerpen en problemen, die met de emigratie te maken hebben, worden Sn dit boek werk aangesneden. Zo wordt de emi gratie naar de verschillende landen uitvoerig behandeld. Een belangwek kend hoofdstuk is „Bestrijding van de emigratiekosten", waarin men een duidelijk overzicht krijgt van de fi nanciële problemen en mogelijkheden, niet alleen voor overtocht enz., maar ook voor bedrijfsvestiging. Verder wordt aandacht oesteedaan een sociologisch onderzoek, tVwijl ook een hoofdstuk is gewijd aan ais Hongaarse vluchtelingen. De vele grafieken en statistieken complete ren dit met tal van foto's geïllustreer de boek, tot een goed naslagwerk. In de vele statistieken komen ook cijfers voor, die betrekking hebben op Zeeland. Zo is er een tabel naar godsdienst en provincie. Hieruit blijkt, dat gedurende 1956 72 rooms- katholieken. 103 Nederlands Her vormden, 51 Gereformeerden. 17 van overige gezindten en 24 mensen zon der godsdienst uit Zeeland emigreer den. In 1956 meldden in Zeeland 37 toekomstige emigranten zich aan voor Auctrallë, 138 voor Canada, 20 voor Nieuw Zeeland, 5 voor Rhodesia, 90 voor de Veren i ede Staten van Amerika, 26 voor Zuid-Afrika en 2 voor andere landen. Een 89-jarige man in Prospect Park (Amerika), die jarenlang in af zondering en onder armoedige omstandigheden had geleefd en vorige week overleed, bleek in het bezit te zyn geweest van naar schatting 20.000 dollar aan aandelen en obligaties, die gevonden werdcr in een grote doos, verborgen onder een berg vuil. Cornelis van Nort. afkomstig uit N ederland, had, volgens de politie, 16 jaar lang op de vloer geslapen. Het huis waarin hy had gewoond, zat zo vol onder het vuil, dat zyn stoffelijk overschot door een gebroken raam naar buiten moest worden gebracht. Onder zyn bezittingen werd een verzegeld testament gevonden, waar van de opening over enige dagen zal plaats hebben op last van de plaat selijke magistraten. Men weet niet wie de erfgenaam is van de onvermoed ryke nalaten schap. Volgens een onbevestigd bericht is zijn „huishoudster", mrs. Celiel Yeomans. benoemd tot testament-executrice, maar zij bleek zo bedroefd te zijn over de dood van Nort, dat zy geen inlichtingen kon geven. Van Nort, die in het onverwarmde en niet bij het elektriciteitsnet aan gesloten woning leefde, leed al maanden aan kanker. SCORPIONS: REUSACHTIGE STRAALJAGERS Vliegbasis Keflavik beschikt over eigen televisienet (Van onze luchtvaartmedewerker.) Tot de belangrijkste vliegbases die de Amerikaanse luchtmacht in liet hoge noorden heeft, behoort ook de Keflavik (spreek uit Kepla- vik) Air Force Base op IJsland, een enorme luchtbasis die onlangs in het middelpunt van de belangstelling heeft gestaan omdat, zoals men weet, de IJslandse regering van mening was dat de Amerikanen het land moesten verlaten. De beslissing is echter anders uitgevallen: de 4000 Amerikanen blijven op IJsland. Ook de Keflavik Air Force Base zal zijn belangrijkste functie in de N.A.V.O. derhalve blijven ver vullen. De 4000 Amerikanen op IJsland zijn, op enige afgelegen radar posten na, allemaal gelegerd op Keflavik. Zy vormen samen de Ice landic Defense Force, die onderdeel is van de N.A.V.O. en onderdelen omvat van luchtmacht, leger en marine. P! la De voornaamste vliegtuigen op Keflavik zijn op het ogenblik de Northrop F-89 Scorpions, reusachtige tweemotorige straaljagers die we hier in West-Europa niet zien, maar die vooral goed blijken te voldoen in zogenaamde „cold weather areas". Scorpions zijn bijvoorbeeld ook ge stationeerd in Alaska en op New Foundland. De Scorpions op IJsland zijn van het type F-89D, dat zich kenmerkt door de grote rode tiptanks aan de vleugeltips, waarvan de ach terkant als brandstoftank is uitge- deel vormt van de N.A.V.O.- luchtmacht. De operatie-officier van het squadron was zo vrien delijk ons het een en ander over de Scorpion te vertellen. „Wist U dat de machine evenveel weegt als een B-17 Flying For tress uit de Tweede Wereldoor log, de grote viermotorige bom menwerper?" zei hij. „En dat alleen al de grote plexi glazen kap over de beide cock pits evenveel kost als een Cadil lac?" Inderdaad, voor een straaljager is de Scorpion een reusachtige machine. De vleugel is zó breed dat men wel erop zou kunnen dansen. De vliegers oefenen op Keflavik ook op de grond. In één van de hangars zagen we na melijk een zogenaamde „flight-simu lator" van de Scorpion, een „vlucht- nabootser" waarmee men op de grond kan oefenen zonder dat het dure brandstof kost. Zelfs radar in tercepties kan men ermee uitvoeren. Ergens op de uitgestrekte vlieg basis staan vier eenzame alarmhan gars. Zij zijn van voren en van ach teren open en kunnen ieder één vlieg tuig bevatten. Door een knop in te drukken Jcünnen de hangars vóór en achter gesloten worden door wanden, die elektrisch omhoog en omlaag tuimelen. Twee van de vier alarm hangars zijn voortdurend in gebruik. Daarin staan twee Scorpions 24 uur per dag alarmklaar. De toestellen zijn getankt, er zitten raketten in de tiptanks, de helmen van de vliegers liggen klaar op de cockpitruiten. Iedere Scorpion wordt bemand door een vlieger en een radaroperateur. De vier mannen in alarmtoestand zitten in een aangrenzende kamer te jrpions op IJsland beho- kaarten of wat te lezen. Hun blauwe ren tot het 57th Fighter Inter- vliegeroveralls hebben ze aan. Zodra ception Squadron, dat een onder- één van de radarposten een onge voerd terwijl in de voorkant niet minder dan 52 air-to-air raketten zijn aangebracht. In totaal is elke Scorpion dus bewapend met niet min der dan 104 van deze raketten. Iu Amerika wordt op het ogenblik een nieuwe versie van de Scorpion ge bouwd, de F-89H, die bewapend is met geleide projectielen van het type Falcon, welke eveneens in de tip tanks worden meegevoerd. De Scorpions op IJsland beho- identificeerd vliegtuig boven IJsland waarneemt, wordt alarm gegeven. Dan trekken de vliegers sneï hun zwemvesten en parachutes aan, ren nen naar hun machines, starten de motoren en racen de startbaan af. Binnen de vijf minuten hangen ze in de lucht! Ons werd verteld, dat er gemiddeld tweemaal per dag op Keflavik alarm gegeven wordt. Maar tot dusverre bleken het altijd „vriendschappelijke" vliegtuigen te zijn Overal op de luchtbasis zagen we televisietoestellen staan. Dat verwon derde ons, omdat er op heel IJsland nog geen televisie is. Toen bleek ech ter, dat de vliegbasis over een eigen televisienet beschikt. Daarop worden nieuws- en weerberichten gegeven en veel films vertoond. Soms ook wordt een showprogramma gegeven, met artiesten die speciaal daarvoor uit Amerika overkomen. Natuurlijk zijn er behalve de Scor pions nog heel wat meer vliegtuigen op Keflavik te zien. De U.S. Navy heeft er een squadron Neptunes ge stationeerd voor onderzeebootbestrij- ding. De militaire transporttoestellen vliegen af en aan en bovendien wordt Keflavik veelvuldig aan gedaan door straaljagers die van Amerika naar Europa worden overgevlogen, zoals Sabres en Canadese CF-100's. Tenslotte is Keflavik ook als civiele luchtha ven belangrijk en ontelbare ver- keersmachines van de grote luchtvaartmaatschappijen strij ken er geregeld neer. De beide IJslandse luchtvaartmaatschap pijen echter maken gebruik van een vliegveld, dat dichter bij de hoofdstad Reykjavik gelegen is. Voor de N.A.V.O. is het gelukkig dat Keflavik Air Force Base op IJs land behouden blijft. Zouden de Ame rikanen deze vliegbasis opgeven, dan zou dit een belangrijke verzwakking betekenen van de N.A.V.O.-kracht in de lucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5