PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russen beweren, dat Amerikanen agressie in Syrië van plan zijn Zomerstorm blies kampeerterreinen leeg BILT REISBUREAU LAAT 150 VAKANTIEGANGERS ACHTER MARINEMENSEN SLIEPEN IN EEN POLITIEBUREAU 200e jaargang - no. 200 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») 13 cent p. regel met een minimum ,-an 1 I-—. ..Brieven of odre» bureau v, d. blad" 25 cent meer. 3lro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nieuwitraat 43. telefoon 20; Tcrncur.cn. Brouwcr:y:traat Zie N BOj t 24. tel. 26 SYRIË ZOU GRENZEN VERSTERKEN Beraad in Instamboel over gevolgen van „communistische coupe Van Russische zijde is tegen de Verenigde Staten de beschuldiging in gebracht, dat Amerika een gewapend optreden tegen Syrië voornemens zou zijn. Het Russische officiële persbureau Tass meldde in berichten uit Washington, dat president Eisenhower spoedbesprekingen zou hebben ge houden met zijn minister Dulles en vertegenwoordigers van de Britse am bassade in de Amerikaanse hoofdstad om te komen tot een offensief in grijpen in Syrië, waar de communistische invloed dagelijks toeneemt. Vol gens Tass zou Ike zijn „leer voor het Midden-Oosten" op dit geval willen toepassen. De voksvertegenwoordiging in de Verenigde Staten heeft de pre sident op zijn verzoek onlangs gemachtigd Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten in te zetten, wanneer dat voor de veiligheid van het Westen noodzakelijk zou zijn. Ook Cairo beschuldigde Washing ton gisteren van plannen voor een aanval. Volgens de Egyptenaren wor den daartoe plannen beraamd in Istamboel. Gisteren is in deze Turkse stad met een „speciale opdracht van zijn president" aangekomen de Ame rikaanse diplomaat, specialist voor zaken betreffende het Midden-Oosten, Loy Henderson. Hij ontmoette daar de Jordaanse vorst Hoessein, diens neef, koning Feisal van Irak en de Turkse president en zijn minister president, die zich daar reeds beraad den over de consequenties van de „communistische staatsgreep in Sy rië". Koning Hoessein is gisteravond voor een privé-bezoek van twee we ken naar Spanje gereisd. Loopgraven Volgens een Libanees blad brengt het Syrische leger veldartillerie en luchtdoelgeschut naar de grens met Libanon. Ook zouden bij de grens loopgraven aangelegd worden. Het blad weet voorts te melden, dat de Syrïërs soortgelijke maatregelen tref fen op de grenzen met Irak, Turkije en Jordanië. De Syrische president Koewatly is zondag uit Cairo in Damascus terug gekeerd. Hij verklaarde dat zijn ge zondheid beter was hij ging „voor medische behandeling" naar Egypte, waar hij verscheidene malen met Nassër" confereerde). Bij zijn aan komst sprak de president een bericht van radio-Moskou tegen, dat hij een conferentie zou hebben met president Nasser en koning Saoed in Ryad (Saoeds hoofdstad). Oudheidkundige vondst door Denen in Irak. Een Deense expeditie heeft in de vlakte van Dokan, In Irak, resten ontdekt van een nederzetting van Hurrieten, die uit de jaren 2000 tot 1500 voor Christus dateren. De voor naamste vondsten zijn een tempel en 131 kleitafeltjes, waarop brieven en een wetboek <reschreven staan. Uit het wetboek blykt, dat de sftfüale omstandigheden, waarin deze Hurrie ten leefden geleken op de oud-testa- mentische. In het oude testament wordt mel ding gemaakt van een stam der Ho- rieten (grotbewoners). Deze stam is voor 2000 jaar voor Christus uit de Koerdische bergen naar Syrië en Palestina gekomen. De beschaving van de Hurrieten had grote invloed in het midden-oosten. Onder de resten van d Hurrlzten nederzettingen zijn nog oudere be- schavingsresten ontdekt, die tot 5000 jaar voor Christus teru^aan. De Deense expeditie, onder leiding van prof. Harald Ingholt, heeft snel moeten werken, aangezien de streek waar de vondsten zijn gedaan deel uitmaakt van een groot bevloeiings- plan en volgend jaar onder water komt te staan. De opgravingen zijn op verzoek van het Iraakse ministerie van oudheden verricht. De vindplaats is Sjimsjara genoemd. Op een onbewaakte ov.erweg bij Ira- puato, 350 km ten westen van Mexico, is een 'autobus door een trein gegrepen. Acht inzittenden van de bus kwamen om het leven, 16 werden gewond. De chauf feur van de autobus is gearresteerd. De Syrische militaire attaché in Rome, Hoesseini, die door zijn rege ring beschuldigd van het smeden van een complot en ontslagen was, heeft de Italiaanse regering om politiek asyl gevraagd. De Russische bladen hebben be richten, dat Russische vrijwilligers in Syrië aanwezig zouden zijn „belache lijk" genoemd. Op doorreis naar Sy rië zijn op het vliegveld van Sofia een 24-tal Russische „deskundigen" waargenomen, die even de benen strekten alvorens naar Damascus door te vliegen. In Damascus is be kend, dat Syrië hulp van de Sowjet- Unie aanvaard voor het uitvoeren van haar tienjarenplan. Koningin en prinses Beatrix naar Markelo. H.M. de Koningin, vergezeld van H.K.H. prinses Beatrix zal op don derdag 29 augustus de herdenkings bijeenkomst ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland (P. J.G.N.) te Markelo bijwonen. Na een bezoek aan de landbouw tentoonstelling „Gouden aren" zul len de koningin en de prinses het spel „Eenheid" bijwonen, dat opge voerd wordt door leden van de P.J. G.N. en verschillende Nederlandse en internationale folkloristische groe pen. Schiermonnikoog: elke 2 jaar medisch onderzoek B. en W. van Schiermonnikoog heb ben bij de gemeenteraad'een voorstel ingediend om - de gehele bevolking periodiek iedere twee jaar te laten onderzoeken op de algemene lichame lijke gezondheid. Het gezondheidspeil op het eiland staat al zeer hoog, zo wordt in de toelichting gezegd, maar wordt door deze maatregel, welke een unicum in de Nederlandse gemeenten, zeer verhoogd. Dit onderzoek komt niet alleen de bevolking ten goede, maar moet ook van zeer groot belang worden geacht voor het vreemdelin genverkeer. GEEN GELD MEER Reizigers in Dusseldorp, ondernemer spoorloos Een reisbureau te Rotterdam, „Holland-Transport", is in staat van faillissement verklaard. Het organi seerde bootreizen langs de Rijn, maar de klachten stapelen zich vooral het laatste jaar op. Zo bleek verschillen de malen de machine-installatie in het ongerede te zijn geraakt, met het gevolg dat er stagnatie ontstond en het voorgespiegelde program niet naar wens kon worden uitgevoerd. Ook waren er klachten over de verzorging aan boord Mogelijk is een en ander oorzaak geweest, dat de zaken niet meer flo reerden en er zelfs afboekingen kwa men. Het ene gat moest met het an dere worden gestopt. Vele vakantiegangers zijn gedu peerd. Zo moeten er op het ogenblik nog bijna 150 passagiers in Dussel dorp verblijven, nier vakantie ge deeltelijk verloren is, omdat het reis bureau niet meer betalen kan. Anderen hebben voor de eerstvol gende reis het geld reeds gestort, maar kunnen dit als verloren be schouwen, zonder er enig vakantie genot voor terug te krijgen. De curator te Rotterdam, mr. Th. Ruys, heeft alle nog voor de boeg zijnde reizen moeten afgelasten, om dat er geen geld is ze te financieren. Voor de terugreis van de in Dussel dorp gestrande reizigers zal in ieder geval worden zorg gedragen. De ondernemer van „Holland- Transport", de 58-jarige P. E. J. K. is ook voor de curator niet te vinden. De recherche stelt naar deze affaire een onderzoek in, maar tot nu toe is nog niet komen vas tte staan dat er onregelmatigheden zouden zijn ge pleegd, die een strafbaar feit ople- Twee jongens verdronken bij zeilen op IJselmeer. Zaterdagmorgen heeft schipper J. Tol uit Volendam in het IJseliheer het omgeslagen jacht „Pandu" ge vonden. Het bleek dat twee Haar lemse jongens, F. Brandsma (19) en D. van de Linden (16), vrijdagmiddag met dit jacht uit Stavoren waren ver trokken met bestemming Am sterdam. Om elf uur is het bootje van het type vergrote B.M. nog ge zien in de buurt van Oosterleek. Men vermoedt dat het 's nachts in een bui is terecht gekomen en omgesla gen. Zeventig mensen verdronken in de Ganges Naar thans bekend wordt zijn don derdag zeventig mensen in de Ganges verdronken, doordat de boot waarop zij zich bevonden op ongeveer 300 km ten zuidwesten van Calcutta tijdens een storm omsloeg. Het vaartuig ver voerde tachtig mensen. De meisjes padvindersbewe- ging in Amerika heeft ieder ee jaar een internationaal uitwis- selingsprogramma, waardoor een aantal meisjes van ver- schillende nationaliteiten in een internationaal huis te New York bijeen komen. Hier ziet ■men een zevental meisjes rond de wereldbol. V.l.n.r.: Sachiko Watanabe uit Japan, Joke Ver- donk uit Nederland, Marrianne van de Riviere uit België, Franca Strazzani uit Italië, leresita Gonzalez uit Mexico, Judie Anderson uit Minnesota n H en Pola Karali uit Griekenland, n liiiiimiinnnmiiimmiuniiiinHiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiil? Doden m het verkeer. Op de rijksweg van Culemborg naar 's Hertogenbosch is zaterdag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een persoon het leven heeft gekost en waarbij vier personen werden ge wond, van wie één ernstig. Een stationcar, bestuurd door de heer J. P. van Amersvoort uit Voort huizen, verliet een file auto's zonder dat de bestuurder opmerkte, dat uit de tegenovergestelde richting een personenauto naderde. De twee auto's botsten op elkaar en werden totaal vernield. Een inzit tende dame van de personenauto, me vrouw Heinsius uit Amsterdam, werd gedood. Haar man J. P. Heinsius, be stuurder van de auto, werd zwaar ge wond. Twee Duitse dames, inzitten den van de personenauto, werden eveneens gewond. Zondagavond te zeven uur is de bromfietser P. G. Huigen uit Culem borg op de onbewaakte overweg tus sen Beesd en Geldermalsen overreden door de trein in de richting* Gelder malsen. De man was onmiddellijk dood. Het treinverkeer op het baanvak DordrechtGeldermalsen was een half uur gestremd. Fransen en Egyptenaren praten in Genève Egyptische en Franse delegaties zijn te Genève gearriveerd. Zij zul len het eerste officiële contact tussen deze twee landen leggen sedert bijna een jaar. De diplomatieke betrekkin gen tussen Egypte en Frankrijk wa ren na de Frans-Britse aanval op Suez verbroken. De onderhandelingen die heden zullen beginnen, zijn be doeld als een eerste stap naar her vatting. STORM HIELD HEN VAN SCHIP Elf bemanningsleden in Het Kanaal gered Een hevige storm laaide gisteren over Het Kanaal en West-Europa. De laatste berichten die ons vannacht bereikten maakten nog geen melding van persoonlijke ongelukken of van zware materiële schade. Eenendertig bemanningsleden van Hr. Ms. fregat „Van Ewijck", onder leiding van de luitenant ter zee der eerste klas L. C. Phaff moesten twee nachten doorbrengen in het politie bureau van het plaatsje St. Helïer op het kanaaleiland Jersey. Het fregat ligt op een mijl voor St. Heiier voor anker. Zaterdag gingen de mannen aan wal. Daarbij sloeg één van motorsloepen om. De elf drenkelingen konden allen worden ge red. Twee van hen, matroos H. Joos- ten en hofmeester P. Bakker, liepen een shock op en worden nog in het ziekenhuis verpleegd. Zij zijn buiten levensgevaar. Door bemiddeling van de Nederlandse vice-consul kregen de drenkelingen nieuwe kleren. De nach ten werden doorgebracht in het poli tiebureau, aangezien het fregat met de storm niet meer te bereiken was. De zee tusen Texel en Den Helder was zo wild, dat de nieuwe veerboot „De Dageraad" met een defecte schroef en (met zeer veel zeezieken aan boord) te Oude Schild moest bin nenlopen en uit de vaart moest worden genomen. Op Texel werden heel wat kampeerders slachtoffer van de storm. Zes trossen In de Rotterdamse haven sloeg de Liberiaan „Maria Theresa" (7134 brt.) van de ankers. Het schip ver nielde de trossen van twee binnen schepen en verspeelde zelf zes trossen en een staalkabel. Vijf sleepboten za gen kans het "schip weer op haar plaats te-brengen. De Duitse viskotter „Almnth" zei- de noordoostelijk van de Doggers- bank in nood te verkeren. Verschei- de dene schepen hebben zich naar aangegeven plaats gespoed Hilversum en Amsterdam hebben gisteren storingen in de elektriciteits voorziening gehad. In Amsterdam bleven daardoor duizenden draadom roep-luisteraars urenlang van hun programma's verstoken. |lllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||| Ij Op het kampeerterrein nabij de s Kreek te Westkapelle stond M zondagmiddag nog eenzaam één witte tent. Het doek bolde onder de kracht van de zomer- storm, die een uitgesproken herfstig karakter droeg. De n vraag was alleen maar: hoe lang nog? (Foto P.Z.C.). Jrpinia' kon Vlissingen ZEELAND HEEFT ZIJN deel ge had van de „vrij diepe depressie" op de Noordzee. Kampeerterreinen zijn leeggeblazen, caravans en woon wagens omgewaaid, strandhuisjes zijn vernield, schepen in moeilijkhe den geraakt. Regen en plaatselijk ook wel hagel striemden, opgezweept door de westerstorm, onze lage lan den. Maar de kampeerders zijn wel het zwaarst door deze met onweer gepaard gaande zomerstorm getrof fen. Fruit is er over het algemeen niet zoveel afgevallen. Op percelen, die niet voorzien zijn van een wind- kerende beplanting vanzelfsprekend iets meer. Maar mede omdat het z.g.n. val-fruit momenteel op de vei lingen een goede prijs opbrengt, be hoeft in deze sector niet gesproken te worden van een catastrofe. Een vijftiental schepen moest vannacht op de rede van Vlissin gen blijven liggen, omdat het Vlissingen niet kon binnenlopen. Hieronder was ook de „Irpinia" van de Italiaanse lijndienst, met aan boord honderd passagiers voor Vlissingen en voorts 165 passagiers, die zich voor Calais hadden ingescheept. Het schip kon Calais ook al door de ruwe zee niet binnenlopen. De veerboten voeren normaal. Vlis- singen-Breskens had zelfs niet één minuut vertraging. Anders was het gesteld met de Belgische plezierboot „Flandria XVI" die in Hansweert zijn reis onderbrak en 's middags terugkeerde naar Antwerpen. Moeilijkheden had ook het 4612 brt. metende Noorse vrachtschip „Hoyanger", op de rede van Vlis singen. Zondag is het van zijn an kers geslagen en heeft deze ver speeld. Zonder dat het schip assis tentie behoefde is het naar Antwer pen teruggevaren. Het Belgische motorjacht „Gudrun" uit Antwerpen kwam zaterdagavond op de Wester- schelde in moeilijkheden. De sleep boot „Joma" heeft het schip de vei lige haven van Hansweert binnenge bracht. CHAOTISCH. Op sommige kampeerterreinen was de toestand zondagmiddag chaotisch. Met name op het terrein te Dishoek heeft de zomerstorm danig huis ge houden. Slagregens hadden het ter rein doorweekt; geen haring, die het in de drassige grond hield. De tenten werden óf kapotgeslagen, óf losge slagen. Maar in beide gevallen be tekende het: evacuatie Vier caravans en één woonwa gen kantelden onder het geweld van de windstoten. Van een an dere woonwagen kwam het dak meters verder terechtTwee meisjes kregen de schrik van hun leven, toen zij zich met caravan en al door de wind voelden wor den opgenomen. Gelukkig werd er niemand gewond. De stemming onder de kampeerders bleef goed. Iedereen hielp plotseling iedereen. De beheerder, de heer P. de Witte, ontruimde zijn schuur,, waarin alle „daklozen" een goed en veilig onderkomen vonden. Andere, tot op het hemd natte kampeerders lieten zich per taxi naar huis of naar het station te Middelburg vervoe ren. Ook op andere kampeerterrei nen viel een ware uittocht waar te nemen. Andere terreinen waren al eerder ontruimd, zoals die te Groot- Valkenisse en te Westkapelle, waar zondagmiddag nog één grote, maar erg eenzame tent stand hield. Tussen Zoutelande en Westkapelle werden ook enige tenten door de wind opgenomen, de eigenaars zoch ten een toevlucht in Zoutelande. Be schut liggende terreinen, zoals die te Zoutelande en Domburg, kwamen er goed vanaf. In Vrouwenpolder zochten velen een toevlucht in schu ren. Op het westerstrand van Zoute lande werd in de nacht van zaterdag dag op zondag een strandhuisje door wind en water stukgeslagen. Vier (Vervolg op Dag 7) Landbouwer door de bliksem gedood. Tijdens een kort onweer is zater dag de 50-jarige landbouwer H. EI- ting te Stuifzand (gemeente Ruinen) toen hij van het melken op weg naar huis was door de bliksem getroffen en op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Geleerden: voortzetting Kernproeven gevaarlijk. De commissie voor kernenergie van het Amerikaanse congres heeft mee gedeeld, dat „het schijnt dat de ge volgen van verdere kernproeven als zij in de mate van de afgelopen vijf jaar worden genomen, in de komen de generaties een gevaar voor de wereldbevolking kunnen vormen". Als de omvang van de proeven wordt vergroot, kan het gevaar groter zijn en zich eerder voordoen, zo wordt gezegd in een samenvatting van de verklaringen, die een vijftigtal ge leerden voor de commissie heeft af gelegd naar aanleiding van een on derzoek naar de radio-actieve neer slag en de gevolgen hiervan voor de mens. Visser bijna door valk gevangen Giulie de Paoli heeft zater- M ji dag, toen hij aan de oever van de Adige (Noord-Italië) stond fj te vissen, een valk gevangen. e§ M Toen hij zijn dobber met een mm boog in de rivier wilde slaan, slokte de valk in een snelle duikvlucht het aas met de vis- haak op. De visser werd door de vogel in het water getrok- s ken, waar hij bijna verdronk, doordat hij in de lijn verward raakte. Na een verwoede strijd wist hij tenslotte echter de roofvogel te doden. m llllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het weer in Europa avond 19 uur. Stockholm, regen. 18 gr. Oslo, regen. 17 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt, 16 gr- Aberdeen, regenbul. 16 gr. Londen, regenbui. 18 gr. Amsterdam, regenbul, 17 gr. Luxemburg, regen, 16 gr. Parijs, onbewolkt. 20 gr- Bordeaux, half bewolkt. 23 gr. Grenoble, onbewolkt, 22 gr. Nice, licht bewolkt, 24 gr. Berlijn, regen. 21 gr. Frankfurt, regen, 21 gr. Münohen, zwaar bewolkt. 21 gr. Zürich, half bewolkt. 21 gr. Genève, half bewolkt. 21 gr. Locarno, regen. 23 gr. Wenen, licht bewolkt. 23 gr. Innsbruck, half bewolkt. 26 gr. Rome, licht bewolkt. 27 gr. Ajaccio, licht bewolkt, 26 gr. Mallorca, onbewolkt. 30 gr. DE VERWACHT. MINDER WIND Buiig en koud weer. Aanvankelijk nog krachtige, geleidelijk verder af nemende wind tussen west en noord west. ZON EN MAAN 27 augustus Zon op 5.45 onder 19.41 Maan op 8.33 onder 20.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1