Meeste eredivisieclubs hebben nieuwe spelers aangekocht EINDSTRIJD OM TITELS IN KORFBALCOMPETITIE BEGINT FLOYD PATTERSON BEHIELD TITEL TEGEN RADEMACHER BATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUW BB COURANT 18 COMPETITIE DRAAIT WEER FORD b\j P.S.V Sterkte van ciubs is moeilijk te bepalen. Het Is weer afgelopen met de zo merse rust van de betaalde voetbal lers in Nederland. Zondag al begin nen ze weer aan een zwaar seizoen: een competitie, die maanden en maan den in beslag zal nemen, bekerwed strijden, en vanzelfsprekend weer vele wedstrijden van vertegenwoordigen de elftallen. Overigens is het niet gemakkelijk de sterkte van de clubs uit de eredivisie vast te stellen. Feijenoord, Fortuna '54, Sportclub Enschede en Ajax zullen heus ook in het nieuwe seizoen weer een belang rijke rol spelen. Maar hoe belangrijk? De krachten zullen opnieuw vastge steld moeten worden, want vrijwel alle eredivisieclubs met uitzonde ring van de debutanten ADO en Blauw Wit hebben nieuwe spelers aange kocht. In ieder geval zullen er voor de ere divisie al weer direct enthousiaste toeschouwers voldoende zijn, want de competitie start met een volledig en interessant programma. Feijenoord DOS, Ajax—MVV en Sportclub En schedePSV zijn zonder meer tou- duels. Vorig jaar is Feijenoord niet vaak op eigen grondgebied versla gen. Deze ploeg heeft zich nu nog versterkt met Rijvers, zodat met onder meer Van der Gijp, Schouten en Moulijn een zeer interessante voorhoede is ontstaan. Ook DOS deed een opzienbarende „aankoop" <t door De Munck over te nemen van Fortuna '54. Voor ditmaal mag men het zeker op een zege voor Feijenoord houden. Vorig jaar verloor DOS in Rotterdam met 51, maar won op eigen veld met 40 Ajax en MVV waren vorig jaar ai Zal Swift 2 zich Weten te handhaven? Nu de vakanties van de Zeeuwse korf halsters en korfballers zo lang zamerhand op het eind gaan lopen worden de competitie van de Z.K.B. weer hervat. Dit betekent, dat het laatste deel der wedstrijden moet worden afgewerkt en dat de strijd om de kampioenstitels zich meer en meer gaat toespitsen. Ook de degra datiekandidaten zullen zich ongetwij feld gaan weren om nog te redden wat te redden valt. Vooral in de der de klas afdelingen waar vermoedelijk de drie slechtst geplaatsten straks zullen degraderen naar 'n nieuw in te stellen vierde klasse, zal de spanning gaan toenemen. Aangezien nog verschillende clubs voor a.s. zaterdag vrijaf verzochten omdat men nog met op volle sterkte kon uitkomen is een vrij beperkt pro gramma uit de bus gekomen. In de eerste klasse komt alleen leider Swift II in het veld tegen Volharding I. Hoewel Swift II hier op papier de sterkste is zal men toch danig op moeten passen om niet verrast te worden. Volharding pleegt vooral te gen Swift goed voor de dag te komen en zal zich ongetwijfeld ook nu tot het uiterste inspannen om enig suc ces te behalen. In klas 2 a moét Vitesse op bezoek bij de lantaarndrager Swift IV en zul len de punten wel mee terug naar Wolfaartsdijk gaan ofschoon echter Vitesse I aanmerkelijk in kracht is achteruit gegaan. Hendracht moet het thuis in Tholen opnemen tegen Zuidwesters I en daar Zuidwesters nog volop mee doet in de strijd om het kampioenschap voorspellen we een flinke Souburgse zege. In klas 2 b zal de Poel, op bezoek bij Togo II, wel zeer goed voor de dag moeten komen om enig sucoes te behalen vooral omdat de Togoreservee vddr de vakantie zo verrassend rilt de hoek zijn gekomen. Voor klas 2 b zijn in het geheel geen wedstrijden vastgesteld. In klas clubs van ongeveer gelijke sterkte. De uitslagen waren toen een 2O-zege voor Ajax in Amsterdam en een 11- gelijk spel in Maastricht. Ook nu weer lijkt het meest waarschijnlijke, dat Ajax op eigen veld een kleine ze ge behaald. Sportclub EnschedePSV brengt niet alleen Lenstra in het veld, maar ook de nieuwe aankoop van de Sportclub, Schaap, en niet te ver geten bij PSV Trevor Ford. Met spe lers als Van der Wint, Odenthal, Van der Wel en Voges bij Enschede en Wiersma, Renssen, Brusselers, Dillen en Fransen bij PSV. wordt dit zonder meer een wedstrijd om van te water tanden. En wie wint? 't Is een gokje, we geven het eerlijk toe, maar we houden het todh op Abe en zijn ploeg. EERSTE KLAP. Met bijzonder veel spanning zal zonder twijfel ook worden uitgezien naar de uitslag van de wedstrijd Elinkwijk—ADO, een ontmoeting tus sen één van de zwakste clubs uit de eredivisie van vorig seizoen en wel licht de sterkste club van de eerste divisie van vorige competitie. Maar hoe doen de „overzeese sterren" Mijn- hals, Kruin en Marbach het in de Utrechtse club? Dat zal vooral voor het vrijwel ongewijzigde elftal van ADO een open vraag zijn. Niettemin lijkt een zege voor ADO zeker moge lijk. En per slot van rekening is ook in het betaalde voetbal de eerste klap een daalder of meer waard. BW, die zich vorig jaar op eigen veld de naam „„reuzendoder" verwierf start dit jaar met een wedstrijd in De Vliert tegen Rapid JC. Vorig jaar kwam BW tot een 31-zege op eigen veld, maar verloor bij Rapid JC me'. 43. Ook nu zal het krachtsverschil niet groot zijn en daarom is een ge lijk spel mogelijk. Voetbalwedstrijd tussen Indonesië en Israël De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Subandrio, heeft donderdag medegedeeld, dat de re gering afwijzend blijft staan tegen over het spelen van de voetbalwed strijd tussen Indonesië en Israël op Indonesisch grondgebied. De regering heeft er echter geen bezwaar tegen, als deze wedstrijd in het kader van de voorronden om het wereldkam pioenschap voetballen, op neutraal gebied wordt gespeeld, zoals voorge steld door de F.I.F.A. Dit besluit van de regering komt overeen met het voorstel van de In donesische voetbalbond, dat enkele maanden geleden bij Israël werd in gediend. „We wachten thans af of Israël dit voorstel aanvaardt of verwerpt", aldus een woordvoerder van de Indo nesische voetbalbond. „De Zeeuwen" houdt weer een trial De motorclub „De Zeeuwen" te Mid delburg houdt vandaag weer een trial op het bekende duinterrein te Vrou wenpolder. Aan deze wedstrijd kan door iedere motorrijder worden deel genomen, want er wordt gereden in twee klassen, namelijk één voor sport- motoren en een voor standaardmoto ren. 3a, waar van strijd om de titel al bijna geen sprake meer is, spelen Vedo I en Stormvogels tegen elkaar. Mogelijk heeft de rust de Westkapel- lers goed gedaan en gaan ze nu een flinke eindsprint beginnen. Vedo zal er echter wel op gebrand zijn om weer eens twee puntjes aan het sal do toe te voegen. In klas 3b krijgt AKC een goede kans om de laatste plaats te verlaten nu het thuis de voorlaatste van de ranglijst, Animo III, moet bestrijden. Veel zal hier echter afhangen van het feit of AKC met een volledig twaalf tal kan uitkomen. In klas 3c worden drie wedstrij den gespeeld. Hekkesluiter Dios krijgt Elto II op visitie, dat zelf ook nog in de gevarenzone ver blijft. Een gelijk spel ligt hier welliijht in het verschiet. Koploper SSS krijgt het moeilijk tegen Olympia II. Toch geloven wij, dat de* Noord-Bevelanders hun fraaie kans op het kampioenschap hard nekkig zullen verdedigen. Kats moet de verre reis naar Scherpe- nisse ondernemen om SVS partij te gaan geven. De winst zal ech ter wel mee terug naar Kats gaan. In klasse 3d zal Blauw Wit II wel het onderspit moeten delven tegen Zeelandia II. Leider Luctor I zal Voto wel niet thuis geven, terwijl Togo III ongetwijfeld in de running wil blijven door in Wemeldinge WKV te kloppen. WKV zal de winst wel niet cadeau geven, zodat een spannende strijd te wachten is. Voor de adspiranten staan de vol gende wedstrijden op het programma: afd. b: Vedoa-Zuidwesters; afd. d: Luctor aTogo b; afd. e: KCS-Elto b. Zeelandia Middelburg In verband met het eveneens op zon dag a.s. te houden lagere elftallen-toer nooi zal de bekerderby tussen de belde hoofdstedelijke voetbalclubs „Zeelan dia" en „Middelburg" om zes uur op de Nadorst wprden gespeeld. (1 is een overwinning voor de thuis club, 2 is een zege voor de bezoekers en 3 is een gelijk spel.) Programma EREDIVISIE. BW—Rapid JC 3 AmsterdamNAC 3 Fortuna '54GVAV 1 FeijenoordDOS I NOAD—Sparta 2 VVV—Blauw Wit1 Elinkwijk—ADO 2 AjaxMVV 1 SC EnschedePSV 1 EERSTE DIVISIE A. VSVDWS 1 EERSTE DIVISIE B. Sehev./Holl. Sp.RCH 3 TWEEDE DIVISIE B. Be QuickVelocitas 1 SCHAAP nu bjj Enschede Maria Meesters verdiende 500 gulden in Kanaalrace. Donderdagmorgen zijn de organisa toren van de internationale kanaal wedstrijd bij elkaar gekomen om de prijzen, die beschikbaar gesteld «va ren voor de deenemers en deel neemsters aan de kanaalrace, te ver delen. De Deense Grete Andersen, die als eerste voet op Engelse bodem zette, heeft 500 pond sterling 5000) ge kregen en de grote wisselbeker. De overige prijzen werden als volgt verdeeld: Brenda Fisher (G.B*~) kreeg 2500 gulden. Zij werd drie mijl voor de Engelse kust in het volg- bootje gehesen na 15 uur en 25 min. in het water te hebben gelegen. De derde prijs 1000) was voor Edna Borenstein (Israël) die eveneens tot o mijl voor de Engelse kust kwam. maar toen voortdurend door het getij werd teruggedreven, zodat zij na 14 uur en 1 min. de strijd opgaf. Ook onze landgenote Maria Mees- sters, die na 13 uur zwemmen uit het water gehaald werd, kreeg een prijs (de vierde): 500. De Brit Ken Wrav, de enige van de heren die de Britse kust bereikte na 16 uur zwemmen ontving eveneens 5000 gulden. De tweede en derde prijs werd verdeeld tussen de dertigjarige Ronald Tarr en de 17- jarige James Granger, beiden uit'En- geland. De twee zwemmers waren nog vier tot vijf mijl van de Engelse kust verwijderd toen zij van de orga nisatoren opdracht kregen de strijd te staken en in de volgboten te gaan. Zij kwamen ieder in het bezit van 1750 gulden. De vierde prijs in de herenafd'eling, 500 gulden, ging naar de Turk Ismen, - die nog steeds in 't water lag en tegen het vallen van' de duisternis in de volsrboot werd ge trokken. Zwendelpraktijken van Japanse communisten. Sinds de belangstelling voor het communisme in Japan is gedaald door de gebeurtenissen in Hongarije en het verhogen van de levensstand aard, "trachten de communisten vol gens de Japanse politie door zwéndel- praktijken aan geld te komen. Zij hadden ondernemingen opgericht, die goederen op krediet kochten, snel verkochten en dan de onderneming bankroet verklaarden. Op die wijze hebben zjj volgens de politie een aantal maatschappijen en banken voor meer dan vijf miljoen gulden opgelicht. De politie is in het gehele land een actie begonnen. Het aantal arresta ties is niet bekendgemaakt. De communistische partij heeft verklaard niets met deze zwendel- praktijken te maken te hebben. Zeeuws kampioenschap handboogschieten. Zondag as. wordt op de banen van de verenmig „Juliana" Kwadendam- me het kampioenschap van Zeeland handboogschieten verschoten. Als kanshebbers worden o.a. getipt C. D. Raas uit Ovezande, C. Pekaar en C. Lindenberg uit Yerseke, L. Geus uit Kwadendamme en M. en H. Steenbak ker uit Baarland. Verder bestaat er 'n zeer goed ver trouwen in de jeugdleden P. de Koejjer en J. van Stee, van de vereniging „St. Sebastiaan" uit Yerseke. Beide jon gens heben een intensieve training achter de rug. Een zeer grote vraag bljjft het hoe de titelhouder van 1956, de heer C. Geus, die momenteel vanwege zijn dienstplicht een veel mindere oefening als andere jaren heeft, zijn titel zal verdedigen. Heet belooft dit jaar erg spannend te worden. Wereldkampioen ging voor vier tellen neer In de zesde ronde van een wed strijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht heeft de titelhouder Floyd Patterson door knock-out ge wonnen van Pete Rademacher in Seatle. Rademacher heeft overeenkomstig de verwachtingen zijn partij tegen de,- geduchte Patterson verloren. Sterk rennersveld in profkoers te Eede. In de Zeeuws-Vlaamse grensplaats Eede wordt op zondag 8 september weer de bekende wielerwedstrijd voor profs gehouden. Evenals vorig "jaar is men er in geslaagd een verrassend sterk veld aan de start te brengen. Zo zijn bij de deelnemers onder meer: Rik van Looy, winnaar van de ronde van Nederland en vierde bii de we reldkampioenschappen, Jef Schils, die in België dit jaar al 33 overwinningen heeft behaald. Fred de Bruyne, win naar van Parijs-Roubaix, vijfde bij de wereldkampioenschappen op de weg, en verder de Nederlandse cracks Wim en Piet van Est, Gerrit Schulte, Gerrit Voorting en Peter Post. Van zelfsprekend zullen ook de Zeeuwse professionals in de koers verschijnen. TWEEDE DIVISIE 1957-'58 Wereldtitel vier maal behaald Arie van Vliet heeft een streep ge zet onder zijn prachtige sportcar- rière. Na 23 jaar lang één van de beste meestal zelfs de beste sprinter van Nederland te zijn ge weest, heeft hij nu op 42-jarige leef tijd afscheid genomen van de wieler sport, althans als actief renner. Geen wonder, dat hij in verband met dit afscheid is gehuldigd in het Olym pisch Stadion in Amsterdam. Samen met hem werd Jan Derksen, wereld kampioen op de sprint, gehuldigd. Van Vliet was eigenlijk nog in de volle kracht, toen hij deze Maar hij is langer op de been ge bleven dan de experts hadden voor speld, heeft vooral in de eerste twee ronden goed gebokst en met grote moed weerstand geboden tot aan de grens van zijn krachten. Hij was in de vijfde en In de zesde ronde her haaldelijk gevloerd voordat een link se hoek een einde maakte aan het gevecht. Weliswaar kwam hij ook na deze mokerslag weer overeind maar scheidsrechter Tommy Loughran zei- de dat hij reeds tot tien geteld had en stuurde hem terug naar zijn hoek. Eerst meende men dat de scheids rechter het gevecht had gestaakt zo dat Patterson door een technische knock-out zou hebben gewonnen. Het was echter een pure knock-out-over- winning die haar beslag kreeg drie seconden voor het einde van de zesde ronde. In de eerste ronde ging de strijd vrijwel gelijk op. De nervositeit van de uitdager vormde een schril con trast met de kalmte van de titelhou der, die er zich vooral toe bepaalde zijn tegenstander te bestuderen. In de tweede ronde viel Rade macher onder de aanmoedigingen van het publiek andermaal aan. Een zware linkse schampte langs de kaak van de kampioen, die antwoordde met een rechtse tegen het gezicht. Even later gleed Patterson uit toen hij een nieuwe aanval trachtte te ontwijken en een rechtse hem trof. En hij ging voor vier tellen neer. Het was de tweede maal in zijn loopbaan, dat de 22-jarige kampioen met het canvas kennis maakte. In 1954 was hij gevloerd door de Fransman Roger Crecy, van wie hij overigens won. Maar in de derde ronde veranderde het beeld van de strijd en begon het verschil in klasse zich te doen gelden. En de vijfde ronde bracht het be gin van het einde. Rademacher ging voor negen tellen neer. Even later zat hij weer voor negen tellen bij de touwen op het canvas. Nog twee keer werd hij gevloerd, maar hij stond tel kens weer op en maakte front. In de zesde ronde moest Rade macher wederom voor negen tellen het canvas opzoeken. Kort voordat de gong luidde maakte een linkse hoek een einde aan het gevecht. Het aantal televis'.evergunningen dat In Groot-Brittarmlë Is uitgereikt heeft In het kwartaal dat in juni van dit jaar Is geëindigd, een spectaculaire toeneming te zien gegeven. Er zijn thans 7.11fl.50B be zitters van televlsietgoestellen, hetgeen 203.235 meer ls dan het totaal op het einde van maart. De cijfers die de BBC pas bekend heeft gemaakt tonen aan. dat er ln het kwartaal april—juni drie miljoen minder radio-luisteraars waren dan in de overeenkomstige periode. week afscheid nam. Want bij de wereldkampioenschappen in het Belgische Rocourt werd hij nog finalist. Dat in die finale de snelle Derksen de titel greep, doet de glans van de prestaties van Van Vliet nauwelijks ver bleken. Daarvoor heeft deze ren ner te grote successen behaald. Vijftien maal ls hij sprintkam pioen van Nederland geweest, eenmaal was hij Olympisch kampioen en viermaal behaalde hij een wereldtitel! Reeds in 1935 begonnen de succes sen voor Van Vliet. In dat jaar werd hij sprintkampioen van Nederland bij de amateurs. Fantastische successen behaalde hij in 1936, het Olympische jaar. Bij de wereldkampioenschappen greep hij de sprinttitel bij de ama teurs, werd sprintkampioen van Ne derland en werd Olympisch kampioen op het nummer 1 kilometer tijdrit. In 1937 reed hij bij de profs en in hetzelfde jaar werd hij sprintkam pioen van Nederland. Een jaar later werd hij reeds wereldkampioen bij de profs, ook weer kampioen van Ne derland en winnaar van de grote prij zen van Antwerpen, Berlijn en Ko penhagen. Van 1939 tot en met 1942 werd hij steeds sprintkampioen van Nederland en ook in 1945, 1946, 1947 en in 1948 behaalde hij deze titel. In dat laatste jaar werd hij nogmaals wereldkampioen. De Nederlandss sprinttitel behaalde hij daarna nog in 1950, 1951 en 1956. Van Vliet kwam in 1953 nogmaals op het toppunt van zijn roem door weer het wereldkam pioenschap te behalen. Na de huldiging in het Olympisch stadion maakten Arie van Vliet en Jan Derksen hun ererondje. Jan Derksen liet zijn zoontje in ae hulde meedelen. ERE DIVISIE 1957/'58 Bij de aanvang van het voet- balseizoen geven wij een over- H zicht van de competitie-inde- ling die 25 augustus weer gaat draaien. s In vergelijking met het vorig j jaar is het sterke overwicht van Brabant en Limburg in M ons topvoetbal iets afgenomen e§ door ae degradatie van Eind- hoven en Willem II, terwijl s f§ Ado en Blauw-Wit de ere-divi- sie tn zijn gepromoveerd, zo- f| H dat het westen 8 van de 18 H ere-divisie-clubs telt. Brabant en Limburg hebben er ee eveneens 8, terwijl het noorden s H en oosten elk met 1 club in de ere-divisie spelen. H Ook in de le divisie zijn van M het totaal van de afdeling A en B maar enkele clubs van ach- ff ter de IJssel. j= De 2e divisie A daarentegen speelt zich echter geheel af s achter de IJssel, terwijl in 2B H de rest van het land met uit- H zondering van Limburg en Zee- H land voorkomen. niiiiiiiiiiuiiitiiiiiinriiiiiiiinuiiiiiiiiuniiiiiiiiimüiiiiiitmtisiiQiiiifnniwi VAKANTIES VOORBIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9