„Lijfwacht voor toeristen" in Italië ontketende offensief XPEDITIE JONKHEER UIT MAARSBERGEN SCHOOT DRIE (REE)BOKKEN NIEUW BRITS JACHTVLIEGTUIG SMELT BIJ MAXIMUM SNELHEID Cecille duikt op H D III; IMHskWIJK 12 PROVINCIALE ZEEUW BB COURANT ZATERDAG 24 AUGUSTUS 193T KAMPEERPOLIT1E AAN RIVIERA Razzia onder souvenirverkopers; hotelhouders op vingers gekeken (Van een speciale correspondent) ROME, begin augustus Zeshonderd man van de toeristenpolitie, een ba- taillon parate politletroepen en achthonderd van die schilderachtige, maar lang niet malse Carabinieri hebben in Rome «.en grootscheepse aanval ge daan op alle mogeiyke gespuis, dat er gewoonte van maakt, toeristen op te lichten. In een bliksemactie werde n voor alle grote en kleinere hotels verdachte personen gecontroleerd, tweehonderd souvenirverkopers werden aan de tand gevoeld over hun prijzen en bovendien werden 940 auto's met buitenlandse nummers aangehouden. Deze slag bracht de politie het nodige op. By de hotels werden acht bekende zakkenrollers, drie illegale wisselaars met vals geld op zak, en een mala-fide taxichauffeur gearresteerd. Vyf van de aangehouden buitenlandse wagens werden in beslag genomen, omdat achter het stuur niet de bezitter zat maar 'n jeugdige Italiaanse autodief. ZU zitten nu op hun veroordeling te wachten in de stadsgevangenis van Rome, die de poëtische naam van „Hmeikoningin" draagt. Zestig rechercheurs, die men ter versterking uit Milaan en Turijn had laten komen, voerden tegelijkertijd een actie uit in verscheidene hotels en restaurants. Zy pakten acht zak kenrollers en twee verdachte perso neelsleden van hotels. Bovendien stel den zij aan de hand van hun eigen re keningen of die van andere gasten 43 maal ongeoorloofde prgsopdrijving vast. T oeristenpolitie De beide chefs van de Italiaanse toeristenpolitie overste Troisi en dr. Morlacci zijn vastbesloten, zich niet meer tot de verdediging alleen te be perken en in het offensief te gaan. want Italië krygt zo langzamerhand onder toeristen wel een heel slechte naam. Twee jaar geleden werden en kele kleine eenheden van de verkeers politie op voorstel van de oude vak man Toisi omgeschoold tot kader van de toeristenpolitie, een toen nieuwe instelling. In het afgelopen jaar lukte hot, deze speciale eenheden, waarin op iedere drie man er twee een vreemde taal moeten spreken, op een totaalsterkte van 1200 man te bren gen. Tegelijkertijd ontstond aan de Ri- vlèra als speciale afdeling de kam- peerpolitle, die niet alleen toeziet op de naleving van de kampeerregle- mentcn maar ook geregeld contro leert, of de nachtwakers in de tenten kampen wel hun plicht doen. Acht tien nachtwakers van kampeerterrei nen werden reeds tot gevoelige straf fen veroordeeld omdat de kampeerpo- litie hen slapend had aangetroffen. Detectives in treinen In de afgelopen winter werd ge werkt aan de opvoering van de effi- ten hotelvakscholen en duizend vol tooiden cursussen in vreemde talen. Er werden negen grote rayons ge vormd, namelijk met als centrum Verona. Venetië, Milaan, RImini, Ge nua, Florence Napels Rome en Pa lermo. Naast de manschappen die de Duitse, Engelse en Franse taal be heersen vindt men in ieder comman do specialisten, die het Nederlands, minstens een der skandinavische ta len en Spaans beheersen. In Rome be schikt de toeristenpolitie zelfs over tolken voor Fins, Grieks, Portugees en Indisch. Bij de laatste grote razzia in Rome moesten overste Troisi en dr. Morlacci nog personeel elders lenen. Maar ln 't komende jaar hoopt men ook over eigen rechercheurs te kun nen béschiltken, die kunnen worden ingezet in de grote D-treinen, in de casino's, de nachtclubs, de grote ho tels en de stranden. Vaste prijzen In de afgelopen twee jaar moest de troep zich nog beperken tot hulp verlening by ongevallen van buiten landers en tot net ophelderen van misdrijven, waarvan vreemdelingen 't slachtoffer waren. Nu echter wordt een aanval ingezet op al die tiendui zenden Italianen, die menen, dat de vreemdeling; een melkkoe is, die men op iedere geoorloofde en onge oorloofde manier kan uitmelken. En de „slag van Rome" zal beslist in vele andere Italiaanse steden by verrassing worden herhaald. Dr. Morlacci is voortdurend op dienstreis om de toestanden ln ande re steden te onderzoeken. Iedere keer komt hy naar Rome terug met een berg voorstellen voor nieuwe acties, Zo neeft hij onderandere controle hun „conférence" wel voldoende licht schijnen op de historische waardig heid? En is hun toelichting wel. het ervoor betaalde geld waard Hy meent ook, dat de uitdrukking als het om een dienstverlening gaat „Dat laat ik aan U over... een Italiaan onwaardig is en vaste prijzen zyn dan ook zrjn stokpaardje. Na een razzia in Sorrento kregen ne gen hotelhouders de opdracht binnen zes uur ln hun 139 kamers tarieven op te hangen. En bovendien kregen zfj nog een geldboete om hun duide lijk te maken, dat zij dit al veel eer der hadden behoren te doen. De taak van Overste Troisie Is meer gericht op de mlsdadigerswereld, die op alle mogelijke, vaak zeer geraffi neerde, manieren hun slachtoffers kiezen onder de toeristen. Niet eerste keer Overigens is het niet de eerste maal, dat op grote schaal tegen al dit soort dieven en oplichters wordt opgetreden. Ook Mussolini vocht te gen de uitbuiting van vreemdelingen en in veler ogen U zijn bewind in dit opzicht althans beslist een zegen voor Italië geweest. BpMM >g HHH gedaan en het heeft jaren geduurd, eer men zich weer met het probleem kon gaan bezighouden. Maar nu de eerste groepen van de toeristenpoli tie „Trafico e Turismo" zijn ingezet; twijfelt niemand in Italië er aan dat deze actie tenslotte zal eindi gen in de nederlaag van al dat ge spuis, dat de reiziger in Italië maant tot voortdurende voorzichtigheid. cientie bij dit speciale corps. Ongeveer I laten uitoefenen op de gidsen by hls- tweehonderd politiemannen bezoch- torische monumenten! Lieten zy in KANTONRECHTER IN LASTIG PARKET Tweemaal met één schot bok en geit tegelijk. (Van onze correspondent). Vissers en jagers vertellen dikwijls „sterke verhalen" over hun succes sen van de jacht. Een nuchter mens neemt deze verhalen met een „kor reltje zout." Kantonrechters en officieren van justitie zyn nuchtere mensen, vooral wanneer zij in functie zyn. Z\j nemen verhalen van verdachte met 'n „kor reltje zout" of zelfs met een zak zout als deze bedoeld zUn, schuldgevallen zo klein mogeiyk voor te doen. De Amersfoortse kantonrechter en officier van justitie stonden tijdens de deze week gehouden zitting voor een moeilyke puzzel. Moesten zij het „jagerslatyn" van een jonkheer uit Maarsbergen met zout behandelen, dan wel net buitengewoon onwaar- schgnlgke verhaal voor waar nemen? De jonkheer vertelde dat hij op één dag twee keer op een reegeit had ge schoten en daarbjj hos is het mo gelijk met één en hetzelfde schot telkens ook een reebok had goraalct, die achter da geit stond. De dag te voren had hij ook een hok geschoten- Toen had hij deze voor een geit aan gezienDeze jager stond voor 't schieten van reebokken (die be schermd znn) terecht en zyn verhaal diende ter verontschuldiging. De officier trok het verhaal in twijfel. Hij eiste voor het neerleggen van de reebok die voor een geit was aangezien 100 boete. Deze magi straat wilde met een grote onwaar schijnlijkheid rekening houden eij het in één schot neerleggen van een ree bok en reegeit daarom gestraft zien met 20 boete. Maar dat dit oo dezelfde dag twee keer gebeurde, nee, dat geloofde de officier niet en daarom eiste hg voor het tweede geval 500 boete subsi diair vijftig dagen hechtenis. Boven dien eiste hy intrekking van de jacht- bevoegdheid voor de tijd van een jaar. De kantonrechter was van oordeel, dat het niet mogelijk is, vast te stel len of het omvaarsehgnlijke verhaal onwaar is. Zijn vonnis was dan ook heel wat milder. Driemaal 100 boe te subsidiair drie maal tien dagen hechtenis en geen verbod tot jagen. Het is zeker niet uitgesloten, dat de jager zijn niet te geloven verhaal nog eens in hoger beroep zal moeten ver tellen Vervoerspersoneelin Lodz klaagde terecht De regeringscommissie, die in de "->o!se stad Lodz bezig is de klachten het gemeentelijke vervoersperso- r"J tegen de leiding van het bedrijf e onderzoeken, heeft deze voor een groot deel gerechtvaardigd bevonden, aldus bericht de Warschause pers. De commissie blijft evenwel van mening dat een staking niet het juiste middel was om de eisen ingewilligd te krij gen. 9 De chauffeurs van de tankauto's waar mee New York van melk wordt voorzien, zijn in staking gegaan, nadat hun loonei waren afgewezen. Verkrijgbaar bij de Horeca-bedrijver en Uw wijnhandeloai TOEKOMST VAN TOESTEL ONZEKER Toestel heeft tweemaal zo snel als geluid gevlogen. De ontwerpers van de Saunders- Roe Sr-53, het nieuwste Britse jacht vliegtuig, hebben donderdag te Lea- vesden in het Engelse graafschap Hertfordshire meegedeeld, dat het toestel, een onderseheppingsjager met pijlvleugels, in één minuut tot 16.000 meter kan stijgen. Het vlieg tuig smelt, indien het met maximum snelheid vliegt. fir"**™» (Door overste G. F. Venema) Mindiptanah was het doel van een van de meest saaie tochten, die ik ooit in mijn leven heb gemaakt. Het motorbootje met de lichter langszij pruttelde moeizaam tegen de stroom van de Koahrivier op. Wat we zagen? Water, groen oerwoud, water, groen oerwoud, water... Toen we op 15 juni, op nog een halve dag varen van Mindip tanah waren, klonk er plotseling geronk boven de rivier. Cecille was weer opgedoken. Tot grote opwinding van het papoea-personeel kwam Jean Cecille met zyn helikopter vlak boven de waterspiegel van de Koah naast ons hangen. Hij beduidde ons dat hij verderop zou trachten zyn wentelwiek op de grond te zetten. De helikopter begon weer harder te loeien en verdween stroomopwaarts. Een jawel, na een kwartiertje varen zagen we Jean in het verschiet, staande op een zandbank, kennelijk met de bedoeling om ons te praaien. I M indiptanah, beking rijke pleis terplaats in ons expeditie schema, is klein en rustig. Vooral rustig. Je kunt er heel oud worden. Tot we allemaal compleet ter plaatse waren verdubbelde onze sterkte van negen man de blanke De papoeastuurman had dit ken- nelgk begrepen, want hij stuurde Voetbalwedstrijd in een nu zeer luchtig kostuum dc sleep recht op de bank af, waar het hele geval met een zucht op strandde. In de modder et debarkeren leek ons geen probleem; we sprongen van de lichter zo op de bank. En veroorzaakten daarmee prompt de grootste hilariteit, want de structuur van de zandbank was iets zachter dan het aanschijn deed vermoeden. We zakten er tot ver over de enkels in. De meer dan ho nende blik van de helikopter-piloot verwaarlozend klommen we met alle aanklevende modder onver saagd aan boord van de wentel wiek. Tien minuten later landde Cecille zijn toestel onder overweldi gende belangstelling van blank en bruin op het sterk hellende voet balveld van Mindiptanah. Zo kwam er toch nog, dank zy de speurzin va Jean, 'n vlot einde aan de vaar tocht. Hetmotorbootje, de lichter met de voorraden arriveerden een halve dag later, onder leiding van de papoeastuurman. bevolking. De missie niet meegere kend, want die vormt een gemeen schap op zichzelf. We Werden niet open armen ontvangen, en heel pre cies verdeeld over de vaste bewo ners. Iedereen, zo scheen de onge schreven wet te luiden, had recht op één of meer logé's, naar redelijkheid en volgens anciënni teit verdeeld door het hoofd van het plaatselijk bestuur, de heer Hansen. Hij scheen zich nogal eenzaam te voelen. Hg had nog niet lang ge leden zyn vrouw al vast naar Ne derland vooruit gestuurd. Vier van de negen logé's meende hg voor zgn rekening te moeten nemen. Een geslaagde gedachte, want het centrum van sociaal verkeer be hoort tenslotte bij de hoogste plaat- seiyke autoriteit te liggen Rust en nog eens rust in Mindiptanah. Open strijd enk overigens niet dat Min- Gastvrijheid Deze moeder draagt een kind op haar rug, twee sakken met knol len, en in haar hand heeft ze een pisangstam. Maar het belet haar niet te glimlachen. Ze voelt zich „rijk De gastvrijheid van de Mindip- tanezen reikte ver. Heel ver. Zo ver zelfs, dat de echtgeno te van het hoofd van de plaatselijke politie dagelgks een speciaal potje kookte voor de enige vegetariër in ons gezelschap, de Indiër Batra Hii was mccanicièn van een van dc twee helikopters. Dat vegetarische potje is onder normale omstandigheden niet zo'n groot probleem, maar in de rimboe een heksentoer. Want hoewel alles in de omge ving groen is, veel eetbaars is er niet by. Hoewel we aanvankelijk steeds weer pogingen deden om Batra van zijn vegetarisme af te helpen, moesten we daar tenslotte van afzien vanwege 's mans star, maar vriendelijk verzet. En per slot van rekening schoot er van de verrukkelijke slaatjes ook nog we! eens wat voor ons over. waar niets te beleven valt. Ooit wel eens een voetbalwed strijd gezien, die gespeeld wordt op een hellend terrein door twee „elftallen" van vijftig papoea's ieder Allemaal byna in Adams kostuum? Zo'n gebeuren is span nender en amusanter dan een in- terlandwedstrgd Holland-België De jongse voetballer van vijf jaar deed net zo hard zijn best als de oudste inheemse van Min diptanah. En een voorzet van een blote papoeavoet met een bal die omdat net niet anders kan) in plaats van met lucht gevuld is met kokosvezel, doet niet onder voor een schot van Abe Lenstra. Voor ons was Mind«ptanah een prettige adempauze. Maar het was nog meer: het eerst bereikte doel voor de doorsteek naar de Ok Sibil- vallei. Zouden daar mogelijkheden zijn om het onmisbare vliegveld te nrojecteren? Dat moest nog bly- ken. En daarom hadden we in Min diptanah ook weer geen rust. We moesten vertier. De grootst moeilijkheden zouden nog komen. Dat wisten we vooruit. Maar waar uit zouden die moeilijkheden be staan We zouden er al'emaa' sportief-weg een week salaris voor over gehad hebben omdat ln Min diptanah reeds te weten. Volgende keer Luchtbrug naar Ok Sibil De Sr-53 is uitgerust met een tur binestraalmotor en een raket. Met de raket kan de snelheid on grote hoog te korte ogenblikken belangrijk wor den vergroot. Het voortstuwingsvermogen van de Sr-53 is voldoende voor een snelheid van 3200 kilometer per uur, maar door de grote hitte die bij hoge snel heden door wrijving optreedt, zal het toestel niet veel sneller dan 2400 ki lometer per uur kunnen vliegen. De hoofdontwerper van de Saun- ders-Roefabriek, Brennan, deelde mee, dat het toestel in mei tweemaal zo snel als het geluid heeft gevlogen. Het zal volgende maand op de lucht- vaartschouw te Farnborough worden getoond. De toekomst van het vliegtuig is echter onzeker. Een order van de Britse regering is ingetrok ken, nadat ae minister van de fensie, Sandys, de nieuwe plan nen voor de Britse defensie had bekendgemaakt. Volgens deze plannen zullen na de superso nische P-l geen bemande jacht vliegtuigen meer voor de Britse luchtmacht worden aangeschaft. Mogelijk wordt geacht, dat de Britse marineluchtvaartdienst en de Wcstduitse luchtmacht de Sr- 53 zullen bestellen. Vrije invoer citrusvruchten in West-Duitsland Citrusvruchten, zoals sinaasappelen en mandarijnen, kunnen in de periode van 1 september tot en met 31 decem ber vrij van rechten in West-Duits- land worden ingevoerd. Een desbe treffende mededeling is in de West- duitse staatscourant gepubliceerd. Vrij van rechten mogen voorts nog worden ingevoerd meloenen, kweepe ren, mostappelen en mostperen. Voor tafeldruiven, appels, peren, abrikozen, perziken, pruimen en kwetsen zal het ad valorem-recht vervallen en zal slechts het specifieke minimumrecht van 4 tot 6 mark per 100 kg. worden geheven. Van deze tariefsverlaging venvacht de Westduitse regering een prijsdalende invloed op de binnenland se markt. en ocfit ,Het naakte risico'. „Het naakte risico" van Phyllis Gordon Demarest is een verhaal, dat als achtergrond de Amerikaanse burgeroorlog heeft. Abby, een jong meisje dat haar jeuo-d heeft doorge bracht on kostscholen, .wordt hevig geboeid door de knappe Daniel Mc Farland, een advocaat, die precies in haar romantische droomwereld past. Hun huwelijk lijdt lat er schip breuk. McFarlands plaats wordt in genomen door Albert Deane Richard son, die zich heel heldhaftig heeft ge dragen tijdens de burgeroorlog en die twee jaar door de zuid cl y ken gevan gen werd gehouden. Het boek wordt gekenmerkt door een vlotte styl en de se'. er heeft zonder er een geschiedenisboek van te maken de sfeer uit de dagen van de burgeroorlog ongeroepen. Men wordt ala het ware op de hoogte gehouden van de strijd zon der, dat er ook maar ergens droge feiten worden genoemd. Het boek werd uitgegeven bij de Zuid-Hollandse Uitgevers Maat- schappg te Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8