c Alda Gabriële: jongste docente op de Atlantische Oceaan Twaalf „bikini's" voor Esther ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 COURANT 11 'özcuwerrpaqina De rij ven handige hedcndaag»o kookboek- je» la uitgebreid met een exemplaar, ge- achreven door Mie Sncldcr, en getiteld „Sneller koken". Een heel praktisch werk je dat over de driehonderd recepten bevat. Geen recepten-verzameling voor haer die niets liever doet dan het proberen van be werkelijke recepten, maar een boekje dat volkomen ls afgesteld op de praktijk van het dagelijkse keukenwerk. Het la bijzon der overzichtelijk samengesteld, zodat on nodig en tijdrovend zoeken en doorbla deren voorkomen wordt. Het ls een Pris ma-boekje van de uitgeverij Het Spec trum te Utrecht. VROUWEN TUSSEN AMERIKA EN EUROPA (dot) „Mensen leren kennen" voornaamste hobby van levendige Italiaanse De gebruinde Romeinse, Alda Gabriëli, was een van de weinigen der negenhonderd eva's aan boord van de „Johan van Oldenbarne- velt", die weinig belangstelling had voor „make-up". „Geen lippenstift", zei deze 25- jarige met een glimlach, die haar enigermate Griekse profiel nog be koorlijker maakte. „De Amerikaan se meisjes maken zich op veel te jonge leeftijd op, ze hebben het in die jaren beslist niet nodig en lij ken daarom veel ouder". Alda leunde over de verschan sing in de baai van Southampton. Ze had gedurende de vaart over de oceaan, van New York, als jongste ADDA GABRIËLI geen make-up lid van de voorlichtingsstaf, haar taak verricht: Amerikaanse stu denten, op weg naar de oude we reld, over Italië verteld. „De Amerikaanse meisjes vra gen steeds, of het waar is, dat er mannen onder je balkon zingen. Ze zyn toch heus wel romantisch!" Dit levendige Italiaanse meisje, dat voor het vertrek van de „Johan van Oldenbarnevelt" vijf dagen in haar eentje door New York heeft ge dwaald, is verbonden aan de culturele afdeling van de British Counsil, on derdeel van de Britse ambassade in de Italiaanse hoofdstad. Zij behan delt vooral de „beurzen" voor Itali aanse studenten, die in Engeland kun nen gaan studeren. Zelf studeerde Alda geschiedenis aan de universiteit in Rome. In Engeland bestudeerde zij de reacties van dat land op de insti tutie van het koningschap in haar va- derland, dat spanning gaf in de pe riode van 1861 tot 1870. ,U hebt er geen idee van, hoe in- essant dat onderwerp is", merkte Alda ernstig op. Maar haar geest is als kwikzilver, want het volgend ogenblik riep ze in zuidelijke vervoe ring uit: „Is n't it romantic?" Dat gold het gouden avondlicht over de verrukkelijke heuvels van het eiland Wight. „O ja, Amerika is interessant. Ze hebben veel dat wij niet hebben. Ze zijn ons in vele opzichten vooruit. Met onze bijna twintig eeuwen oude cultuur behoeven we ons niet supe rieur te voelen; wij, Europeanen zijn alleen anders". Nee, Alda Gabriëli, die onder meer gedoceerd heeft over „Rome, stad van kunst en gratie" zou niet in Amerika willen lev.en. Met warme ontwapenen de spontaniteit zei ze: „Ik houd van mijn moeder, van mijn vader, mijn broer, ik houd van Italië, ik voel me helemaal Europese. Ik zal blij zijn hen en de stad weer te zien". Ja, die Amerikaanse jongens en meisjes, die 1400 op het emigranten schip, waren anders. Alda vond dat minnekozen, zo in het openbaar op de dekken, onbehoorlijk. Nee, zo doet de Italiaanse jeugd het toch niet. En dan die verschrikkelijke Bermuda shorts, tot op de knie. Niet elegant, maar hun avondkleding is smaakvol. „Ik mag ze toch zo graag, deze Amerikaanse jongeren", verklaar de Alda, tussen twee trekken aan haar sigaret door. In haar toon klonk even iets van spijt, dat ze mogelijk te scherp was geweest in haar oordeel. „Ze hebben zo'n groot zelfver trouwen", bekende ze. Dat is waar, al jong zijn ze man nen en vrouwen, doen ze bijna als volwassenen. Heeft Alda Gabriëli, die door haar ongekunsteldheid, haar jeugd en haar volkomen ongedwongen charme, zee rob Pieter de Groote, gezagvoerder en vaderlijke vriend der studenten, kon doen schateren, nog bijzondere hobbies „Mensen leren kennen", antwoord de ze op deze vraag en haar lach was even zonnig als de hemel boven haar ouderlijk huis. We voeren door het Kanaal. De krijtkust van Engeland verloor zich in de lichte nevels. Aan stuur- boord riep een olijkerd, dat de Eiffel- toren te zien was, hetgeen lichtgelo vige Yankees naar die kant deed draven. „Straks weer terug in Rome, terug in Europa", zei Alda en er klonk pure opwinding in haar stem Melk in flessen, of in papier? Dertig percent van de vyf miljard kilogram melk die jaarlijks van de Nederlandse boerenbedrijven komt, wordt als „drinkmelk" afgeleverd. De helft van deze drinkmelk wordt in flessen verkocht. Elders in de wereld, bij voorbeeld in Zweden, de Verenigde Staten en Canada, is de papierverpakking in plaats van de fles in zwang gekomen. De vraag of deze papierverpakking in Nederland van belang kan zijn, is bestudeerd door een werkgroep van de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. De melkfles heeft, naast bekend** voordelen, het nadeel van gewicht, van statiegeld, transport en schoon houden. De melk is bovendien niei beschermd tegen bederfwekkend licht, temperatuurswisseling door ven tilatie en breuk. Papierverpakking wordt éénmaal gebruikt. Een nadeel is de hogere prijs in verhouding tot de glazen fles., die meermalen dienst doet. Afhanke lijk van de omzet kost de papieren hterverpakking ongeveer 2 tot 0 cent meer dan de glasverpakking, ongerekend het voordeel van wegval len van terugtransporteren en reini gen. De Amerikaanse zwem- en filmster Esther Williams, die In Italië vertoeft in verband met haar werk aan de film „Raw wind in Eden", heeft de „Bikini" ontdekt. De eendelige badpakken die tot nu to e haar voorliefde genoten en die 't hoofdkenmerk van de Amerikaanse badmode zyn geworden, heeft zU weggegeven, en inplaats daarvan is zij nu de trotse eigenares van een dozijn bikini's waarvan zy zelf zegt dat er „heus wel enkele gewaagde modellen by zyn"....... Esther Williams is van mening dat een bikini fraaier onderstreept wat een eendelig badpak verhult, dat een vrouw met een goed figuur er haar voordeel mee kan doen, en dat bovendien de bikini in het water en op het strand prettiger zit. Amerikaanse "rouwen in Rome, die vernamen wat Esther Williams over de bikini heeft gezegd, hebben de winkels, waar byna alle Italiaan se vrouwen en meisjes haar badpakken (tweedelig) kopen, bestormd. Verwacht wordt dat de Amerikaanse badmode nu van een- naar tweede lig zal omzwaaien, aangezien Esther Williams die badmode nu eenmaal bepaalt. De rok is in de laatste jaren zo'n belangrijk onderdeel van de vrouwe lijke garderobe geworden, dat men zich de tijd niet meer kan herinneren waarin een rok alleen maar als een sportief en somtijds wel gemakke lijk kledingstuk werd beschouwd. Tegenwoordig zijn er rokken voor de ochtend, de middag en de avond, voor sport en voor correcte kantoor- kleding, voor de wandeling en voor het avondlijke uitgangetje. Ze hebben het voordeel dat ze als basis voor vele kleding-variaties kunnen dienen, en dat men ze bovendien zelf gemakkelijker kan maken dan 'n hele japon. Van dat self maken" is de voldoening uiteraard ééns zo groot, wanneer het ontwerp afkomstig is uit de ideeënvoorraad van een beroemd mode ontwerper! Twee voorbeelden uit de „haute couture" ziet U hierboven afgebeeld: de eerste is een rok van De Givenchy met twee grote diepe steekzakken en een doorlopende knoopsluiting. De rok is uitgevoerd in knalrood linnen en zal vooral in de zomermaanden dubbel praktisch blijken te zijn, omdat hij zich zo gemakkelijk over badpak of shorts laat knopen. De tweede rok is enorm wijd en heeft brede diagonale strepen in glanzend violet en geel. Een violet bovenlijfje erop met een „halter-band" en men heeft een fleurig zonnepakje, waarmee de draagster echter ook des avonds op de dansvloer een uitstekend figuur zal slaan. Het woord „jasschort" valt werkelijk uit de toon voor de andere creatie. Toch is het een jasschort, met nog eens extra een los schortje erover heen. De kleur van dit „werktenue" is effen blauw, de garnering en het losse schortje zijn gemaakt uit blauwe stof met grote witte noppen. Het is bijna jammer om een dergelijk kostuum tijdens de huishoudelijke arbeid te dragen Onderscheiding voor Coco Óabrielle „Coco" Chanel, de rebel van de Parijse mode-ontwerpers, is de enige couturiere die dit jaar de Nieman-Marcus prijs toegekend krijgt voor bijzondere verdiensten in de mode. Deze Amerikaanse onderscheiding wordt eeamaal per jaar toegekend, maar het*is de tweede keer in de vrij lange geschiedenis van deze prijs, dat slechts één couturier tegelijk er voor in aanmerking kan komen. In de oorkonde welke de onder- Chanel „een rebel die een omwente- scheiding vergezelt, wordt gezegd dat ling heeft veroorzaakt in de dames mode is". Chanel is bekend geworden om haar shawl, de geplisseerde rok, ge kleurde handschoenen voor avondtoi letten en het beroemde parfum „Cha nel nr. 5". Een „bekend Nederlander" was deze week incognito in Zeeland: de „Theeproever". Hij proefde en keurde de thee-brouwsels welke Zeeuwse huisvrouwen hem voorzetten, en zijn oordeel was niet altijd onverdeeld gunstig! Op de foto links: mevrouw F. E. de Nieuwe uit Vlissingen tijdens het „thee-examen" dat zij onder het wakend oog van de Thee proever aflegde. Rechts: De Theeproever kiest een slachtoffer" uit de reeks naambordjes op een flatgebouw, ergens in Zeeland „^[Ixeeproever keurt de eeuvsse f/v ee (Van onze redactrice) Diverse Zeeuwse vrouwen voornamelijk huisvrouwen hebben ge durende de afgelopen dagen kunnen kennismaken met een man, die men langzamerhand wel het predicaat „bekend Nederlander" kan verlenen. Se dert anderhalf jaar reist deze man door Nederland en zijn bijzondere inte resse gaat uit naar vrouwen, nauwkeuriger gezegd: naar thee-zettende vrouwen. Deze bijzondere interesse heeft overigens uiterst vreedzame achter gronden. De man in kwestie zijn naam zuilen wij verzwijgen, want hij reist streng incognito is de „Theeproever" van Nederland. Hij nodigt zichzelf bij U op de thee, hij proeft en keurt uw brouwsel (zónder suiker, hoogstens met wat melk) en wanneer dit brouwsel „te licht wordt bevonden", dan krijgt U dit te horen, zónder omwegen Zijn (eventuele) kritiek weet de .Theeproever" overigens in een char mante vorm te gieten. Hij is trou wens helemóal een charmante man. Hij bezit een prettige stem, hij heeft die ondefinieerbare (voor vele al dan niet thee-zettende vrouwen attractie ve) leeftijd waarop ^et eerste grijs aan de slapen verschijnt, en hij ziet er in zijn donker-antracietkleurig kostuum beslist vertrouwenwekkend uit. Zo vertrouwenwekkend, dat edere vrouw hem zonder aarzelen aaar laatste theekruimeltjes zou toe- ertrouwen Dit alles maakt het begrijpelijk, lat de Theeproever overal met spon- aan enthousiasme wordt ontvangen al is er af en toe een huisvrouw lie hem met enige argwaan bekijkt n niet goed durft binnenlaten. En -rgens in Nederland overkwam het le „Theeproever" eens dat men hem ianzag voor de nieuwe dominee die ip huisbezoek kwam. Daarvan was zijn zeer stemmige kledij ongetwij feld de oorzaak. Maar in Zeeland gaat het tot nu toe allemaal vlot met deze actie van het „Theebureau voor Nederland" want dat men niet zó maar, op eigen houtje, „theeproever" is, had U natuurlijk al begrepen. Al proevende verricht de Theeproever in zijn een tje een complete enquête inzake de volksdrank welke de thee in ons land is. En tijdens die enquête merkt hij af en toe dat er in Nederland com- Elete volksstammetjes zijn, voor wie off ie de volksdrank is Bij zo'n ontdekking moeten de Theeproever de rillingen over de rug lopen. Dat gebeurde dan ook wel tijdens het onofficieel thee- bezoek bij mevrouw F. E. de Nieuwe in de Simon de Vlieger laan te Vlissingen. Want me vrouw De Nieuwe is geboren in Indonesië waar men de (vroege) dag met koffie pleegt te begin nen en ze kwam er rond voor uit dat ze zelden thee dronk en zich nooit op de kunst var zetten had toegelegd. Desondanks ging ze aan de slag met thee, theepot en heet water. Het resultaat vermocht de Theeproever niet te imponeren. „Als ik cijfers moest geven: ,,'n zesje", zei hij wee moedig, maar toch schonk hij bij het afscheid als troostprijs een suiker schep aan mevrouw De Nieuwe. Wat haar de opmerking ontlokte, dat haar zetsel dus blijkbaar nog ermee door kon Het thee-uur was reeds voorbij toen de „Theeproever" en uw redac trice het kantoor van de N.V. Stoom tram Walcheren te Middelburg bin nentraden, maar de dames J. L. Wal- hout en A. Ossewaarde die op dit kantoor werkzaam zijn, gingen toch onmiddellijk een vers potje thee zet ten. En zij brachten het er zeer be hoorlijk af, mede gezien het feit dat men op een kantoor nu eenmaal over minder huishoudelijke outillage be schikt dan in een huishouding. Zo was deze thee bijvoorbeeld getrokken op een gaspitje en daar schrok de Theeproever toch wel weer van. Hij ried de dames ernstig aan, om de thee maar op stoom te laten trekken of om een enorme theemuts te kopen. Daarna werden de theezetsters aan genaam verrast door twee geschen ken: een compleet theeservies en een suikerschep, waarvan de verdeling al ipoedig in uitstekende harmonie was geregeld. De „Theeproever" zal in de komen de weken nog enkele omzwervingen door Zeeland maken. Zijn tournee langs Neêrlands theezettende vrou wen is trouwens voorlopig nog niet afgelopen. Maar is die tournee een-1 maal achter de rug, dan zouden w! j j het best kunnen begrijpen als Theeproever voorlopig geen the^ meer zou kunnen zién. Laat staan proeven. J T)an ozcuw c lot OZOtlfV Hoe het U vergaat, weet ik niet. maar elke vakantie tekent voor mij weer een groot vraagteken op de Kalender. Want: Hoe? en: Waar? zyn twee vragen, die elk jaar weer moeilijker te beantwoor den zijn. Niet dat het rcismenu tegenwoor- geen uitgebreide keuze heeft aan temeden. voor alle beurzen en naar alle windstreken. Maar met de beste wil van de wereld zie ik geen kans daaruit iets van mijn gading aan te strepen, want wat men ook voorra dig heeft, één artikel kan men niet meer garanderen: de pure, tevreden stilte. En het helmwee daarnaar kleurt de herinnering nog eens zo rozig. Wat zou ik, om eens iets te noemen, niet geven voor een ongestoorde week in dat volstrekt landelijk en huise lijk hotelletje op een landtong in het Brienzer-Meer, waar men 's avonds leunend over de balustrade vr a het terras. Interlaken als een flonkeren de tiara op het zwarte glas van het meer kan zien spiegelen ia de ver rukte zekerheid, dat men heel die vermoeiende en dure mondaine toe ristendrijfjacht daarginds glim lachend uit de veilige verte kan ga deslaan. Terwijl men, 's morgens in de vroegte opgestaan, na een uit gebreid en ongestoord ontbijt in het huiselHke eetzaaltje, zo maar onge dwongen op eigen initiatief urenlang uit zwerven kan eaan, door het rrll- lig slingerende dal, over bergweiden vo! gentianen en langs watervallen die tot een mist vol regenbogen ver stoven eer zij de voet van de berg bereikten. Een wandelin' met onge dachte ontmoetingen: een kleine jon gen met een ransel vol schoolboeken op de rug. die met de aangeboren be daardheid van generaties bergklim- mers het slingerend pad naar boven insloeg, waar het bruinhouten huis je met de lachende rode geraniums in alle vensters al naar hem stond uit te kijken. Een dorpse begrafenis in de simpelste en saamhorigste een voud: ean kist getorst door zes dra gers, een bonte bloementuil op het deksel, en een zwygende stoet van mannen en vrouwen in hun zondag se streckdracht daarachter. Een on verwacht eenzaam ch&let aar een bocht van het pad, dat grillig opeens tegen de helling opklimt. Een oude vrouw met vriendelijke blauwe ogen in een bruin gelooid gezicht..,. Ziet u,, ik gaf een .lief ding om nog eens zonder enige toeristi sche attractie maar onbekom merd vrij de lieve lange dag door dat onvolprezen dal te wandelen. Maar ik weet zeker dat mijn dierbaar hui selijk hotelletje, waar men logeerde als bij een gastvrij familielid, sinds dien door 't massale toerisme is ont dekt en in beslag genomen. Dat de ranke witte salonboot uit Interlaken er elke morgen, scheepsladingen luidruchtige gasten met draagbare radio's en koffergrammofoons aan de kleine landingssteiger afzet. Dat er 's avonds op het belomm:rd terras niet meer te toeven is door 't schel le lawaai, en overdag de propvolle bussen langs mijn wandelpad dreu nen Ik waag het er inet op, om mij in persoon te gaan vergewissen. Zomin als ik dat kleine kleurige smokke- laarsnest aan het Lago Maggiore, dat landelijk hotel in het hart van Bretagne of die gastvrije schuilplaats voor rust minnende reizigers op Bornholm durf weer te zien. Er zul len wel allerlei smakeloze en dure attracties zijn bü^ebouwd of schrille neonlichten aangebracht of vliegba- ses in de buurt zijn aangelegd. En voor mijn vervallen, maar schilder achtige pastorie in het hart van Thüringen, met zijn muzikale bewo ners die de heerlijkste volksliederen vierstemmig bij de piano zon ren vóór dat gastvrije huis is sinds lang het ijzeren gordijn neergelaten. Geen wandelineen meer over de heuvels door het land waar eens Bonifacius predikte en Maarten Luther, bege leid door het koeren der duiven op de binnenplaats, voor het open ven ster op de Wartburg aan zijn Bijbel vertaling werkte. Wat is dit voor een wereld ge worden, waar men nergens meer eenzaam genieten kan, waar men voortdurend in de berm wordt gejaagd door brullende claxons, waar élk restant schuchtere stilte wordt doodereknetterd. waar men alleen nog maar in kuddever- band langs een uitgestippeld lijntje volgens een onwrikbaar programma mag sjokken, staren, luisteren, eten en slapen Ik zal het voortaan niet langer op het land. maar op het water zoeken. En niet rusten voor ik dat vracht schip van mijn dromen gronden heb, mijnentwege met de minimaal3te accomodatie, maar met de onbekom merdste gastvrijheid, dat mij zonder haast als een varend eiland van rust langs alle kleurige en romantische havens van de Middellandse Zee zal voeren Mocht U zoiets ergens aan een kade gemeerd zien liergen: ik houd mij aanbevolen voor uw waar schuwing en recommandatie. Saskia. (Advertentie) 'TAATSEXAMEN (HBS Gymn.) V kortite en voordchqsie opleiding: RêSA-HILVERSUM (Bekends Schriftelijks Cursus)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7