Voorlopig geen nieuw stadhuis in Vlissingen Zeeuwse Almanak MIDDELBURG IS BEVOORRECHT MET BEHANDELINGSCENTRUM OPENLUCHTSPEL IN THOLEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SATERDAG 24 AUGUSTUS 1057 WONINGBOUW GAAT VOOR Bestedingsbeperking mede oorzaak Hoewel zijn raadslieden van mening zijn dat de bouw van een stad huis in Vlissingen zeer wenselijk is, zal de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid voorshands geen ryksgoedkeuring voor dit pro ject verlenen. Dit staat in een brief van de minister aan het gemeente bestuur van Vlissingen. In een nota handelende over het nieuwe stad huis doen B. en W. hiervan mededeling aan de raact De minister schrijft zelfs geen termijn te kunnen noemen, waarop goedkeuring kan worden verwacht. In hun nota herinneren B. en W. van Vlissingen de raad eraan hoe men op 9 maart jl. reeds een schrij ven van het ministerie ontving waar in afwijzend werd beschikt op een verzoek om goedkeuring van de bouw .van een nieuw raadhuis. In een ant- woord-schrijven werd over de inhoud van deze eerste brief toen teleurstel ling uitgesproken. Wijzend op het feit dat alle bezwaren die aan het huidi ge stadhuis en zijn ligging verbon den zijn nog steeds onverminderd gel den en dat de noodzakelijkheid voor de koninklijke maatschappij „De Schelde" om over het stadhuisterrein te kunnen beschikken nog even drin gend ls, vroeg het gemeentebestuur van Vlissingen alsnog goedkeuring te verlenen. Het schrijven dat nu uit Den Haag ontvangen is, jieeft wel alle hoop om Vrouw te Oostburg kwam in vaart terecht Vrijdagmorgen omstreeks elf uur is de 57-jarige mevrouw M. J. Verberg- Cambier uit Oostburg, waarschijnlijk door uitglijden, vlak bij de waterto ren te Oostburg in de ter plaatse on diepe Tragelvaart terecht gekomen. Enkele omwonenden konden haar al spoedig weer op het droge helpen, waarna de ijlings gewaarschuwde arts G. U. M. de Bruijckere uit Oost burg haar naar het Sint-Antonius- ziekenhuis liet overbrengen. Stoffelijk overschot militair opgegraven Tijdens werkzaamheden in het ruil- verkavellngsgebied te Eede werd bij het afgraven van de Graafjansdijk in de buurt van de Oosthoek, dus praktisch op de rijksgrens met Bel- §ië, het stoffelijk overschot gevon- en van een mens. De gaaf geble ven schoenen duiden er op dat men met een gesneuveld militair te doen had. De door het gemeentebestuur gewaarschuwde gravendienst van het ministerie van oorlog constateerde dat het inderdaad de stoffelijke res ten waren van een Duits militair. Het stoffelijk overschot werd overge bracht naar de grote militaire be graafplaats te iJsselsteijn in Lim burg. Contactavond A.T.C. De afdeling Zeeland van de Auto mobiel Technische Club hield onder voorzitterschap van de heer H. M. W. Makkink een contactavond in Goes. Nadat een technisch forum was samengesteld, werden verschillende technische problemen, aangaande de hedendaagse motoren, behandeld. Er werd besloten meer van deze con tactavonden te organiseren, omdat uit de levendige discussies was geble ken, dat deze zeker hun nut hebben. op korte termijn te kunnen beginnen aan de bouw van een nieuw raadhuis voor Vlissingen een zo urgente zaak de bodem ingeslagen. De mi nister schrijft, dat prioriteit aan de woningbouw is verleend. Daardoor en door de bestedingsbeperking is het niet mogelijk om aan alle aanvragen voor bouw in de overheidssector hoe redelijk op zichzelf ook te voldoen. B. en W. van Vlissingen schrijven de raad, dat het in verband met de huidige financiële toestand uit gesloten moet worden geacht, dat er dit jaar nog een ander bericht uit Den Haag komt. Men neemt zich voor om eventueel volgend jaar opnieuw contact op te nemen met de bevoegde instanties. B. en W. delen tenslotte mee, dat Gedeputeerde Staten hen gemach tigd hebben uitgaven tot een bedrag van 125.000 .te doen, waardoor de voorbereiding 'van de aanbesteding van het nieuwe stadhuis voortgang kan vinden. Het architectenbureau Roosenburg-Verhave-Luyt zet het be- stekklaarmaken van het ontwerp voort. Wanneer de goedkeuring af komt zal onmiddellijk tot aanbeste ding worden overgegaan. Grond in Vlissingen voor industriële ontwikkeling In verband met de mogelijkheden van industriële ontwikkeling hebben B. en W. van Vlissingen de raad een voorstel doen toekomen o\er te gaan tot aankoop van een stuk grond van G. van de Putte te Ens (N.O.-poldcr). Het bedoelde perceel is 5,572 ha groot en gelegen oostelijk van de bui tenhaven. De heer Van de Putte heeft de grond aan de gemeente doen aanbie den tegen een prijs van f 3500.per ha. De totale kosten zouden dus f 19.502 bedragen. B. en W. van Vlis singen achten dit bedrag redelijk. Het perceel is gelegen op het grond gebied van de gemeente Ritthem. Het ligt in het gebied, dat volgens de in voorbereiding zijnde grenswijzi gingsplannen bij Vlissingen zal wor den gevoegd. Zuid-Afrikaanse studenten zagen Schouwen-Duiveland Een vijftiental in Nederland stude rende Zuid-Afrikaners heeft vrijdag middag een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. Óm twee uur arriveerden zij met de provinciale boot te Zierikzee. Het gezelschap werd ontvangen door de heer P. van Beveren, archivaris van de stad Zie rikzee en tevens conservator van het gemeentemuseum. De heer Van Beve ren vergezelde het gezelschap naar de caissons van Ouwerkerk, waar hij een uiteenzetting gaf over de gang van zaken tijdens de sluiting van het dijk- gat en ae plaatsing van de caissons. Na Ouwerkerk werd een bezoek ge bracht aan de Schelphoek bij Seroos- kerke. De deelnemers aan de excursie bezochten tenslotte Haamstede en Renesse. De algemene indruk van het gezelschap, dat onder leiding stond van dr. F. de Waard, was. dat na de ramp op Schouwen-Duiveland hard gewerkt is. VOLGENDE WEEK COLLECTE Bij kankerbestrijdings- collecte bleef het achter Het werk van het behandelingscen trum kankerbestrijding, onderdeel van het Middelburgse Gasthuis, breidt zich gestaag uit. Zo ls er een districts- verpleegster voor de kankerbestrijding aangesteld, die de wijkverpleegsters door geheel Zeeland in hun werk bij zal staan. Behandelde patiënten blij ven onder controle staan van het be handelingscentrum. In Nederland is men thans allerwe- ge bezig met het statistisch vastleg gen van de soorten kanker, die er voorkomen. Daarnaast gaan vanzelf sprekend, als ander onderdeel van do kankerbestrijding, de experimenten op de laboratoria door. Het genezen van de kanker geschiedt hetzij door een operatieve ingreep, hetzij langs de weg van bestraling. Naast de radium- en rontgenbestra- ling staat de behandelende geneeshe ren thans bij de kankerbestrijding een atoomsplitsings (afval) produkt ter beschikking: de isotopen. Belang rijk blijft bovenal, zo vertelde dr. J J. Okker van het behandelingscen trum Middelburg, dat de mensen zich VAN uvin Fag TOT SPOKEN.....? Enige dagen geleden stond in deze rubriek, dat men ondanks de spoken via het spookwegje toch veilig in Sint-Annaland kan komen. Dit zat dan wel waar zijn. Maar toch is het wel merkwaardig te vernemen, dat sinds die paar dagen, dat men deze weg moet gebruiken wegens de riolering in de Bierensstraat er al twee kleine ongevallen zijn gebeurd- Donderdagmiddag namelijk reed de combine van een loondorser m de sloot en even later kwam een militair» lesauto uit Bergen op Zoom in die zelfde sloot terecht. Persoonlijke on gelukken deden zich hierbij niet voor. maar toch is het raadzaam op hel spookwegje wat kalmer aan te doen. Het spookt er toch wel een beetje! TREINEN Het zij ons vergund hier toch nog eens even de loftrompet te steken over de tegenwoordige snelle trein verbinding van Zeeland met de Rand stad Holland". In de afgelopen dagen enlccle malen van deze reisgelegen heid gebruik gemaakt en zeer, zéér tot tevredenheid! VlissingenUtrecht bij voorbeeld in goed twee en een half uur, met eenmaal overstappen. Een eigenlijk in deze snelle tijden al te lang ontbeerde weeldemaar des te meer redenen om het nu extra te waarderen. Bereids hebt' ge met ons kunnen vernemen, dat de N.S. deze dienstregeling ook deze winter zul len handhaven en hup, daar zouden we eigenlijk al weer die loftrompet moeten steken. Maar omdat al dat trompetgeschal wat oorverdovend zou kunnen worden, nu enig dof tromgeroffel: die snelle treinen rijden namelijk niet gedurende de week einden.... En dat nu is uitgesproken onplezie rig. Want naar wij menen te weten gaan er met name tijdens de week einden velen op reis! NIEUW POSTKANTOOR Het nieuwe postkantoor, waar men te Sluis reeds enige jaren aan werkt, nadert thans zijn voltooiing. Het zal dus niet lang meer duren, of het nood- postkantoor verdwijnt. Dit gebouw heeft dienst gedaan van de tijd af, dat Sluis door de krijgsverrichtingen werd verwoest. De brievenbussen en de postzegelautomaten, die tijdelijk( naar de Johan van Dalestraat waren verhuisd, zijn nu weer in het nieuwe gebouw aan de Kapellestraat aange bracht. Sluis heeft weer een .post- centrum", en niet meer zoals vroeger „overal van alles wat". FIETSENRALLY Een buurtvereniging in Hulst heeft een fietsenrally georganiseerd, die zaterdag 31 augustus zal worden ge houden. Deze tocht, waarvoor men ai- leen per koppel kan inschrijven, leidt door de mooiste gedeelten van ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. En wat men met deze rally verdient, wordt afgedragen aan pater P. Geerts s.m.. die momenteel met verlof thuis is uii de missie van de Salomons-eilanden. en die dit geld zal gebruiken voor het werk, dat hij daar verricht. IETS VERLOREN. Een grote Belgische vrachtauto, me: kolen beladen, reed van Aardenburg naar Eede. Vlak bij de grens geraak te de aanhangwagen van het voorstuk los en reed op zijn eigen houtje de sloot in. Er liep niemand in de onmid dellijke nabijheid van de wagen, zo dat er ook niemand gewond werd. De schade moet vrij aanzienlijk zijn. VOORDEEL VOOR STAVENISSE De haven van St.-Maartensdijk is afgesloten, maar in de haven van Sta- venisse, die binnenkort ook ontoegan kelijk voor schepen zal zijn, heerst nog een tamelijk grote drukte. Want de turf, die voor de herverkaveling benodigd is. wordt in schepen naar Stavenisse gevoerd en daar gelost. Een klein voordeel voor Stavenisse. waarvan iedereen het slechts kan be treuren, dat dit vermoedelijk niet zo lang kan duren. reeds in het beginstadium van hun nekte onder behandeling stellen, dat men zich dus tot het behandelingscen trum wendt, zodra de eerste sympto men worden waargenomen. Middelburg neemt met zijn be- handelingscentrum een bevoor rechte plaats in, want er zijn maar enkele steden in NederlahfJ, die een dergelijk centrum binnen hun muren hebben. Een redelijk deel van dé beval king draagt regelmatig zijn steen tje bij voor het Koningin Wilhel- mina Fonds voor de Kankerbe strijding. Het Fonds telt in de Zeeuwse hoofdstad 226 leden en 742 contribuanten, hetgeen mét elkaar 14.9 pet. van de totaal aan tal zielen circa 22.000 uit maakt. Dit vrij gunstige percentage is te danken aan de ledenwerfactie, die dó plaatselijke federatie voor vrouwelij ke vrijwillige hulpverlening het vorig jaar heeft gevoerd. Opmerkelijk i* echter, dat Middelburg met de op brengst van de openbare collecte ver achterblijft bij andere steden. Veria- den jaar was de opbrëngst van deze kankerbestrijdingscollecte f ,1034.;--. een bedrag dat nog door Terneuz'e» (f 1091.werd overtroffen. Vlissin gen stelde de opbrengst van dë Zeeuwse hoofdstad met een bedrag van bijna drieduizend gulden hele. maal in de schaduw. Volgende week wordt er door do gehele provincie weer gecollecteerd en zaterdag zal men dus weten wel ke Zeeuwse gemeente ditmaal de kroon spant. Zuiderzee-onderzoekers en het Zeeuwse Delta-gebied (Slot van oag I) „In bepaald opzicht zal men hier immers met dezelfde problematiek als in de Zuiderzeepolders te maken krijgen," aldus dr. Meertens. „Welis waar ontstaat hier geen nieuw gebied, maar elk jaar zal er het nodige ver anderen. Neem bijvoorbeeld dorpen als Yerseke en Bruinisse, waar het pa troon van de samenleving toch wel sterk zal worden beïnvloed. Het be studeren daarvan is niet alleen weten schappelijk belangrijk, maar ook voor de mensen zelf van bet grootste be lang!" Onlangs dit ter illustratie van de laatste opmerking bereikte de Stichting een opvallende uitnodiging, namelijk van de burgerij van Elburg. Deze mensen stelden er prijs op eens openhartig xpet de vertegenwoordi gers van het Bevolkingsonderzoek van gedachten te wisselen, nu de sa menleving van deze plaats zo sterk verandert als gevolg van de Zuider zeewerken. Er werd een bijeenkomst gehouden onder leiding van de bur gemeester met afgevaardigden van verenigingen, met predikanten, art sen, waardoor een boeiende discussie mogelijk werd, die voor de Stichting aanleiding werd thans bepaalde as pecten nader te onderzoeken, voor namelijk in het belang van de Elbur- gers zelf. „Maar naar mijn mening moeten in Zeeland deze zaken door de Zeeuwen-zelf ter hand worden ge nomen", zegt dr. Meertens, te recht. Er is in dit opzicht reeds allerlei gebeurd, o.a. door de Stich ting Zeeland, door kerkelijke in stanties enz. „Maar wellicht is het mogelijk" zo vervolgt hij, „eens na te gaan in hoeverre wij hier de helpende hand kunnen bieden. Wij hebben immers erva ring met dit werk en voorts de beschikking over vele deskundige medewerkers. Het gaat er ons he lemaal niet om op eigen houtje in Zeeland en het overige delta gebied te gaan werken, maar wel willen wij graag met de Zeeuwse instanties meedoen". Een dergelijke gecoördineerde werk wijze zou ook het voordeel hebben, dat niet: allerlei instanties door elkaar met onderzoekingen bezig zijn. Na de ramp kon men bijvoorbeeld in sommige de len van Zeeland allerlei studenten en 'onderzoekers aantreffen van diverse instellingen en universiteiten, die al lemaal naarstig bezig waren met het onderzoek van de „patiënt op de ope ratietafel". Door inschakeling van de Stichting Bevolkingsonderzoek kan een centra lisatie optreden, waarbij de Zeeuwse provinciale, kerkelijke en maatschap pelijke instanties allerminst ter zijde worden geschoven, maar integendeel in belangrijke mate zelf de verant woording gaan dragen, daarbij bo vendien beschikkend over een groot arsenaal van deskundigen met grote ervaring. Het lijkt een sympathieke ge dachte. Een gedachte, die in Zee land zeker niet zo-maar verworpen mag worden, maar die ernstige overweging verdient. „Nog maals: wy willen, bepaald niet over de hoofden van de Zeeuwen heen iets beginnen", zegt dr. Meertens tot slot met grote stelligheid. Met andere woorden: géén operatieta fel! Maar gesprekspartner! Wielrijdster aangereden door achteropkomende auto Mevr. D.-O. uit Zoute Spui (gem. Axel) werd te Sluiskil, toen zij per fiets over de Oostkade reed, aange reden door een achteropkomende au to. Met schaafwonden en kneuzingen aan gelaat, armen en been werd z\j, na verbonden te zijn door de fabrieks- E.H.B.O. van de Cokesfabriek. naar het ziekenhuis vervoerd. Later kon mevr. D.-O. naar huis terugkeren. De thans tien jaar bestaande toneelvereniging Ons Genoe gen" te Tholen zal volgende week zaterdag het historische spel „In naam van Oranjevan J. Sjoerds opvoeren in het ge meentepark. Dit zal de eerste maal zijn, dat in Tholen een openluchtspel wordt opgevoerd. In het park is een speciale feestverlichting aangelegddie reeds van hedenavond af zal branden. Onder regie van de heer A. J. Deurloo hebben 1,5 medewerkenden weken lang naarstig gestudeerd en gerepe teerd. Toneeladviseur Jan Le- maire Jr. verleende eveneens zijn medewerking. Op de foto: Regisseur Deur- Zoo beziet het werk van de heer A. van Elzakkers, die de décors §1 vervaardigt. lllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rijks h.b.s. te Bergen op Zoom bestaat 75 jaar Op 1 september a.s. zal de Rijks H.B.S. te Bergen op Zoom het 75-ja- rig bestaan vieren. Ter gelegenheid hiervan zal op vrijdag 6 en zaterdag 7 september een reünie gehouden worden. Meer dan 500 leerlingen en oud-leerlingen hebben zich hiervoor aangemeld. Niet alleeiruit Nederland, maar'zelfs uit-België, Engeland. Ita lië, Indonesië, Frankrijk en Zuid-' Amerika komeh zij. Vrijdags is de "begroetingsbijeen- komst; zaterdags de officiële ont vangst in de school met herdenkings bijeenkomst, receptie en aanbieding van een gedenksteen. In de Cort Heij- ligers Kazerne zal een diner worden gegeven en tot slot is er een feest avond met bal na in Thalia. Examens Geslaagd te 's-Gravenhage voor het Voorlopig Diploma Scheepswerktuig- kundige de heren: H. J. Keulemans te Middelburg; J. G. de Nooijer te Vlis singen; C. Bolle te Goes; J. S. Kaihatu te Middelburg; P. L. M. Everaert te Terhole; H. T. J. Vijver (met lof) te Middelburg; P. Roelse (met lof) te Westkapelle; J. W, Oosthoek te Mid delburg; A. Goudzwaard te Goes; A. Hoekman te Urk; M. Titiheru te O.- en W.-Souburg. Allen leerlingen der machinisten- school te Middelburg. Vlissingse raad komt bijeen De raad van de gemeente Vlissin gen komt vrijdag aanstaande 's mid dags om twee uur in. openbare ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester mr. B. Kolff. De dijk van het waterschap Ellewoutsdijk, die tot vorig jaar een zwakke schakel vormde in de keten van Westerscheldedijken, is over een lengte van J,Yu kilo meter verhoogd en verzwaard. Het miljoenenwerk is thans op enkele honderden metera na voltooid, zodat het 3500 ha grote herverkavehngsgebied in de Zak van Zuid-Beveland over enkele maanden wel voorgoed voor overstromingen behoed zal blijven. Vanaf de nieuwe dijk heeft men een prachtig uitzic/it op het dorp Ellewoutsdijk. Op de voorgrond een bulldozer, die grote ladingen zand verplaatst, waarmede de dijk wordt verhoogd pn verzwaard. (Foto P.Z.C.) Weer aanvaring voor de haven van Hansweert Bergers lagen gereed De Rotterdamse bergers Van der Graaf Mulder, die nog met hun materiaal in de vluchthaven van Hansweert lagen, waar ze donderdag het dezer dagen na een aanvaring ge zonken Belgische m.s. „Monique" had den gelicht, konden vrijdagmorgen om zeven uur weer uitvaren voor een nieuw karwei. Het 550 ton grote motorschip „Wil lem Odri" van Dordrecht, kwam leeg uit Terneuzen en wilde de haven in draaien. De schipper had echter niet in de gaten, dat juist het met zand geladen Belgische motorschip „Ma- thilde", bestemd voor Antwerpen, naar buiten kwam. Gevolg was, dat de schepen elkaar raakten, waarbij het anker van de „Mathilde" aan bakboordzijde de „Willem Adri" óver een paar meter lengte openscheurde. Direct maakte de „Willem Adri" wa ter, maar gelukkig was de sleepboot „Zeearend" van Van der Graaf en Mulder met zijn pompinstallatie spoedig ter assistentie aanwezig. Al pompende bracht hij het schip bin nen, waar de drijvende bok van het zelfde bergingsbedrijf het voorschip van de „Willem Adri" In de takels nam, zodat de schade voorlopig her steld kan worden. De „Moniqué" zal vandaag (zater dag) door de sleepboot „Leen" naqir een Belgische werf worden gesleept. Anti-polio-inentingen ook in Vlissingen In oktober van dit jaar zal in Vlis singen een begin worden gemaakt met de immunisatie van kinderen te gen kinderverlamming. Eerst komeh de kinderen geboren in 1955 aan de beurt. In het voorjaar van 1955 zul len andere jaar klassen bij de inen ting betrokken worden. Wanneer de raad een desbetreffend voorstel van het college van burge meester en wethouders aanvaardt zal een bedrag van f 2075.worden uit getrokken voor de bestrijding van de kosten en zal de bijdrage van de ou ders in de kosten vastgesteld wor den op f 0.75 per Injectie (elk kind moet drie inspuitingen ontvangen). Het bestaand apparaat (genieen- te-arts/dienst sociale zaken) zal de vaccinaties uitvoeren. Hoewel de entstof kosteloos door het rijk ter beschikking wordt gesteld, zal een bedrag van f 2075.uitgegeven moe ten worden (aanschaf instrumenta rium f 1500.en voorts honorarium assistent-gemeente-arts, huur lokaal medisch centrum, oproepingen etc.). Het aantal injecties worat geschat op 1932. Wanneer 75 percent van de ouders bereid en in staat geacht wordt de bijdrage te betalen, zou dit een ontvangst van f 1100.beteke nen. VANDAAG. Middelburg Electro: „Piloot Quax ln Afrika", 7 en 9.15 uur. a.l.: Schouw- burg: „Storm over de Nijl". 8 uur, 14 jaar: Molenwater: „Miniatuur Wal cheren". 9—23 uur; Provinciale Bi bliotheek: Tentoonstelling „Zeeuw se geschiedenis door tijdgenoten ver haald", 10—12.30 en 13.30—18 uur. Van Benthem en Jutting: Hokusal. Kunst museum: Expositie Zeeuwse kunste naarskring. 14—17 en 20—22 uur. Molenwater: „Tiroler Alpenbub'n", 20 uur. Zwembad: Zwemwedstrijden Luc- tor. Vlissingen Aihambra: „De Jonge kei zerin", 7 en 9 uur, a.l.; Luxor: ..Scha duwen over de sneeuw 7 en 9 uur. 14 jaar: Bejaardenhuis Tentoonstel ling „Michiel de Ruyter". 13—17.30 uiir en 19—21.30 uur. Goes Grand: „Laurel en Hardy els dansmeesters". 7 'en 9 uur, a.l.; Gro te Kerk: „Tentoonstelling „De boer ln de Nederlandse schilderkunst", 14 17.30 uur. MORGEN. Middelburg Electro: als zaterdag, 3.30 7 en 9.15 uur. Schouwburg: als zater dag, 2.30 en 8 uur. Molenwater: Mi niatuur Walcheren. .9—23 uur. Kunst museum: Expositie Zeeuwse Kunste naarskring, 14—17 uur. Vlissingen Aihambra: als zaterdag, s. 7, 9 uur. Luxor: als zaterdag. 3. 7 en 9 uur. Bejaardenhuis: Tentoonstelling .Michiel de Ruyter", 13—17.30 uur. Goes Grand: als zaterdag, I, 7 en u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2