PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Invoeroverschot van ons land bereikte opnieuw grote omvang BILT Zuiderzee-onderzoekers tonen interesse voor Zeeuwse delta ATOOMBOMMEN ONTPLOFT IN AMERIKA EN RUSLAND VAKVERBONDEN MENEN DAT DE GRENS OVERSCHREDEN IS 200e jaargang - no. 199 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr, p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS I riemaal tarief. f advertenties f 1.—. „Brieven of adrei au v. d. blad" ts cent meer Bureaus; VI I, WaJstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lanne Vorststraat 0i telefoon 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nieuw straat 43. telefoon 20; Terncur.cn, Brouwei:.';t:a. IN DE GEVARENZONE Achteruitgang export-expansie aanleiding tot grote verontrusting Het invoeroverschot van ons land h eeft in het tweede kwartaal van dit jaar opnieuw een grote omvang bereikt. Vergeleken met de overeenkomstige periode van 1956 is het overschot bijna 400 mil joen meer. Over't gehele eerste hal jaar bedraagt het invoerover schot thans reeds 2.328 miljoen of rond 900 miljoen meer dan in 1956 over het eerste halfjaar het geval was, aldus het verslag van het Centrale Orgaan voor de Economische betrekkingen met het buitenland over het tweede kwartaal van 1957. Het invoeroverschot bleef in 't tweede kwartaal van een dusdanige omvang dat daarvan ernstige con- Lawaai Lawaai is in de laatste jaren niet langer het privilege van de gro te steden en van de straaljager vliegvelden. Het maken van lawaai is ook beduidend toegenomen in de kleinere steden en in de dorpen. Hierbij wordt niet gedoeld op het la waai, dat omschreven kan worden als „feestgedruis" of „muziek", want de hinder daarvan is vrij beperkt. Het gaat om het lawaai van het snelver keer en in het bijzonder om dat van bromfietsen en motorrijwielen. In de „Auto" van 22 augustus j.l. is een klacht opgenomen van de heer E. G. Schneyder te Noord- wijk. Hij schrijft onder meer: „Een mijner vrienden heeft kort geleden zijn huis aan de Rijksstraat weg te Wassenaar verkocht. De nooit aflatende herrie heeft hem genoopt elders een woning te kopen. Een re latie te Rotterdam zat onlangs met de zeer warme dagen, die we gehad 'hebben, in zijn kantoor te werken met de dubbele ramen gesloten. Op mijn vraag waarom hij zulks deed, opende hij grimmig het raam en zei: „Daarom!" Hij had gelijk, de infer nale hitte was 'beter te verdragen dan het lawaai op straat. Een oude dame in Den Haag vertelde mij, dat zij ie dere avond met twee slaaptabletten naar bed gaat. Niet omdat zij lijdt aan slapeloosheid, doch om over de „lawaaidrempel" heen te komen om in te slapen. Op het terras van mijn eigen huis te Noordwijk kunnen we 's zo mers niet meer zitten. Er is geen ge sprek meer te voeren, omdat het straatkabaai niet te overschreeuwen valt. Dagelijks hoort men opnieuw mensen de verzuchting slaken: „Was het maar eens één ogenblik rustig". De redactie van „De Auto" heeft bij de klacht van de heer Schneyder een toelichting ge schreven, die algemene bekendheid verdient. Auto's vormen gewoonlijk geen bron van ernstig lawaai. Het gaat om de bromfietsen en motorrij wielen. Ingevolge het wegverkeersre- glement mogen deze voertuigen met hun uitlaat een lawaai maken tot een sterkte van 85 „decibel" en dat kan een uitermate hinderlijk en zenuwen verwoestend geluid zijn. Sedert enige jaren bestudeert de Techpisch Physische dienst in Delft dit lawaai-probleem. Deze dienst is tot de ontdekking gekomen, dat de „decibel"-aanduiding voor het meten van hinderlijk lawaai onvoldoende is. Er moet een nieuwe „maat-een- heid" voor het nieten van het ver keerslawaai worden vastgesteld en pas als men het daarover eens is, kunnen in het wegverkeersreglement bepalingen tegen hinderlijk lawaai worden opgenomen. Het kan nog wel een jaar duren aleer de Delftse dienst met deze la- waai-studie gereed is. Hij zal er dan ongeveer drie jaar aan besteed heb ben. De redactie van „De Auto" zegt niet over voldoende gegevens te beschikken om aan deze dienst een verwijt te kunnen maken over het verstrijken der jaren. Maar ook zonder zo'n verwijt, kan men zich toch wel verwonderen over de bijzondere verfijning, welke men in Nederland steeds weer toepast, wanneer het om eenvoudige maatre gelen gaat. Het is algemeen bekend! dat er geluiddempers mogelijk zijn, die het hinderlijk lawaai van bromfietsen en motorrijwielen tot een aanvaardbaar minimum beperken. Waarom niet voorlopig deze ge luiddempers verplicht gesteld in af wachting van de resultaten der on derzoekingen in Delft? De physici zouden hun onderzoek zonder bezwaar nog jarenlang kun nen rekken, wanneer op dit ogenblik de voorgeschreven geluiddempers maar in de handel waren. De eisen voor een geluiddemper kunnen heel goed omschreven worden zonder dat men vervalt in het toepassen van een ingewikkelde, nieuwe geluidsmaat waarop men in Delft zit te zwoegen! Men ziet een praktische en eenvou dige oplossing, die misschien wat grof is voorbij om het direct in de verfijnde nauwkeurigheid te zoeken. En intussen duurt het helse lawaai op de wegen voort misschien wel to 1960 omdat na de physici ook de wetgever er nog aan te pas moet ko men er die instantie is ook niet van lange adem ontbloot! sequenties te duchten zijn voor de lopende rekening van de beta lingsbalans. Het valt niet aan te nemen, dat het zo sterk vergrote dekkingstekort uit de goederensec» tor zal kunnen worden opgevan gen door een even grote toeneming van de inkomsten uit het diensten verkeer. Dit moet derhalve, aldus het ver slag, tenzij zich in de kapitaalsêc- tor zeer bijzondere omstandigheden zouden voordoen onvermijdelijk tot gevolg hebben, dat de deviezenreser ve vermindert. De achteruitgang van de export expansie en vooral de in het tweede kwartaal absolute achteruitgang van de export, geven aanleiding tot gro te verontrusting. Volgens het verslag hebben drie factoren tot de 'achteruitgang van de export geleid: de sterke zuigkracht van de binnenlandse markt als ge volg van overbesteding, het doorwer ken van het proces van de achter eenvolgende kostenverhogingen in onze conourrentie-positie en de ver traagde inkomstenontwikkeling in 't buitenland, welke zich reeds enige tijd duidelijk in een aantal landen manifesteert. Het is duidelijk, aldus het ver slag, dat de volle aandacht meer dan ooit gericht dient te zijn niet alleen op de handhaving maar ook op de verbetering van de concurrentie-po- sitie. Doordat in drie jaar tqds de ar beidskosten-index in ons land met 13 procent is gestegen tegenover een stijging van de arbeidskosten in geheel Europa van ongeveer vijf procent (in West-Duitsland zelfs maar drie *»rocent> eist de huidige situatie de grootst moge lijke zorg daar de cijfers aanto nen, dat wij met de uitvoer in de gevaren-zone zijn geraakt. In het verslag wordt in verband met de ontwikkeling van onze han delsbalans nog gewezen op de voort durende toeneming van de invoerbe- hoefte aan grondstoffen voor de energievoorziening. Het is volgens 't Centraal Orgaan van het grootste belang, dat voor de aanvullende ener gievoorziening de kernenergie wordt ontwikkeld. Men moet echter niet op korte termijn aanzienlijke deviezen- besparing verwachten bij toepassing van de kernenergie. Lichte straf voor dood van vijftien rekruten De rechtbank van de Westduïtse plaats Kempten heeft vrijdagmiddag sergeant Jülitz tot acht maanden voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van vijf jaar veroordeeld wegens doodslag door nalatigheid op 15 rekruten van het bondsleger, die in juni j.l. bij het doorwaden van de rivier de IHer verdronken zijn. Ser geant Schafler en eerste luitenant werden vrijgesproken. PROEVEN WORDEN VOORTGEZET Explosiesin Siberië van aanzienlijke omvang Terwyl men in Londen druk aan het confereren is over de ontwape ning en het stopzetten van proeven met atoombommen worden zowel in Amerika als in Rusland atoom bommen tot ontploffing gebracht. De Amerikaanse kernproèven in de woestijn van Nevada zijn vrydag voortgezet met de ontploffing van een kernwapen „Doppler" ge naamd. De lichtflits van de ontploffing was op een afstand van 130 km zichtbaar. Het wapen had de halve sterkte van de bom, die in 1945 boven Hirosjima werd uitgeworpen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren bekend gemaakt, dat Rusland in Siberië weer begonnen is met proeven met atoom wapens. De wapens zouden H-bom- men zijn. De explosies zouden van aanzienlijke omvang zijn geweest. De laatst bekend geworden atoomont ploffing in de Sowjet-Unie dateerde van 18 april. Tot nu toe zouden de Sowjets 24 kernproeven hebben ge nomen. Zorin, de Russische afgevaardigde bij de ontwapeningsbesprekingen té Lon den heeft in een interview verklaard, dat het verbod tot het nemen van proeven met atoombommen had kun nen worden genomen als het Westen geen standpunt innam, dat het berei ken van een akkoord volkomen on mogelijk maakte. INDEXCIJFER VASTGESTELD OP 116 Spoedig beraadslaging over economische situatie De kosten van het levensonder houd stijgen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft op 15 juli het indexcijfer van kosten van het levensonderhoud vastgesteld op 116. Dat wil zeggen, dat het cijfer één punt hoger ligt, dan de vak verbonden zonder compenserende maatregelen aanvaardbaar achten. Van de zijde der vakverbonden wordt vernomen, dat zij spoedig zullen beraadslagen over de vraag, •■vat-hen thans .te doen. staat. De lllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 3 Donderdag is te Baalte in de ee Achterhoek een driedaags H oogstfestijn begonnen onder de naam „Stoppelhaene". Alvo- §1 rens de dorswedstrijden begon- nen, werd het graan voorge- H dorst door (v.l.n.r.) de bur ge- meester van Raaltede heer H A. J. Ganzeboom, pastoor J. H. H Oderkerk en dominee J. van p der Molen. vakverbonden zullen daarbij te vens, naar men verwacht, de gehe le economische toestand van ons land bestuderen. In de kringen van de vakverbon den wordt gevreesd dat het index cijfer nog meer zal stijgen. Daarbii wordt gewezen on de huurverho ging en de komende prijsstijgingen als gevolg van het feit. dat de sui kerprijs is verhoogd. Tiidens de onderhandelingen over de gevolgen van de bestedingsbe perking hebben de drie vakverbon den aan de minister-president schriftelijk meegedeeld dat een stij ging van het indexcijfer tot 115 punten nog aanvaardbaar zou zijn. ..Zou het indexcijfer die grens over schrijden dan behoudt de vakbe weging zich het recht voor te een loonsverhoging aan de orde te stel len". Zoals men weet overweegt de regering om de priis van sigaret ten te verhogenook wordt thans overwogen om de luisterbijdrage van 12 op 15 gulden te brengen met ingang van 1 ianuari 1958. Tevens is er tussen het ministerie van verkeer en waterstaat en de centrale directie van de PTT over leg gepleegd tot het verhogen van enige PTT-tarieven. Auto in kanaal gereden: moeder en bind verdronken De 35-jarige mevrouw G. G. Bui gel-Mulder is gisteren te Emmen met haar auto, waarin ook haar 3-jarig zoontje zat, in het Roswinkeler Ka naal gereden. Beiden zijn verdronken. Mevr. Buigel was op weg naar 't land om thee te brengen aan haar man en het personeel. Zij moest voor een haar tegemoet komende wielrijder op de smalle weg uitwijken en kwam daarbij vermoedelijk in de rulle zand- berm terecht en slipte. Bij haar po ging om weer op het wegdek te ko men heeft zij waarschijnlijk teveel naar links uitgehaald, waardoor de wagen over de weg heen het kanaal in schoot. Hoewel haar man en ande ren snel ter plaatse waren slaagden zij er niet in de vrouw en het kind uit de gezonken auto te bevrijden. Vrachtschip Piet Schipper werd vlotgetrokken Het Nederlandse vrachtschip „Piet Schipper", dat woensdagnacht bij Calais strandde, is vrijdag vlotgeko- men met behulp van een Franse sleepboot. Het schip heeft de reis naar Grevelingen voortgezet. Zonder dat het gros van de Ne- derlanders er veel-van merkt, g werkt een Nederlands dijkleger aan de verwezenlijking van de Deltaplanneneen van de stout- se ondernemingen in de histo- rie van de Nederlandse land- aanwinning. In het Haringvliet nadert de grote bouwput voor een enorm ee sluizencomplex in snel tempo de voltooiing. Deze luchtopna- me laat duidelijk de afmetin- gen van het project zien. (Luchtopname A.N.P.). H Voor verslag zie pagina 10. llllilllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllilllilllllllUllKllllllllilllllli KORTE PREDIKATIE Een bekend gezegde luidt: „De wa re vrijheid luistert naar de wetten". Inderdaad, vrijheid die geen reke ning houdt met bepaalde normen of een zekere orde, heeft meer met vrij buiterij of chaos te maken dan met vrijheid. In de Bijbel wordt ook gesproken over de ware vrijheid. „Opdat wij waarlijk vrij zouden zijn, heeft Christus ons vrij gemaaktschrijft Paulus in zijn brief aan de Galaten (5 1). Een prachtig woord van de apostel, waarmee hij wil zeggen, dat het niet de bedoeling van de grote Bevrijder Christus is om mensen, die tot geloof in Hem gekomen zijn, toch weer het leven ondragelijk te maken met allerlei bindingen in joods-wet tische geest. Ik ga niet in op de ach ter grónd waartegen Paulus zijn uit spraak plaatst. Het belangrijkste is, dat hij wijst op het waarlijk-bevrij dende van de binding aan Hem, die ons heeft vrijgemaakt. Gebonden zijn aan Jezus Christus de Heer betekent: vrij zijn van al die machten, die ons telkens weer in hun greep hebben en ons ver van God verwijderd houden. Maar het is daardoor ook: de vrij heid hebben tot de ontplooiing vun het ware mens-zijn, de vrijheid dus tot het dienen van God en de mede mens. De kerkvader Augustinus heeft begrepen wat Paulus bedoelde Hij zegt ergens: „Heb God lief en doe dan wat gij tmil". Wie denkt dat alles geloorloofd is, moet maar goed luisteren naar ,JIéb God lief". Die christenen daarentegen, die wél eens dreigen te stikken in een al te krampachtige levenswijze, moeten niet minder aandacht schenken aan wat er op volgt: „en doe dan wat gij wilt". Denkt U eens ernstig na over de volgende uitspraken van Luther: ,fien christen is in het geloof een vrij heer over alle dingen en nie- mands onderdaan", en ,Een christen is in de liefde een dienstbare knecht van alle dingen en ieders onderdaan". „De ware vrijheid luistert naar de wetten", laat zich leiden door het ge bod van het dienend liefhebben van God, die ons in Christus tot de vrij heid roept en bij die vrijheid wil be waren, èn van de medemens. Schoondijke. P. A. L. Brinkinan. „ZEELAND LIGT op de opera tietafel Dat was destijds dé slagzin na de ramp. Een slogan ijverig gebruikt door vlotte radio lieden en smeuiig-schrijvende jour nalisten, die aldus in vijf woorden de mistroostige situatie van toen kernachtig konden samenvatten. Nu, vier jaar later, is de uitdruk king volkomen versleten, maar des ondanks blyft zy opduiken in aller lei verhalen over Zeeland. En-,dat is vervelend! Want wat veronder stelt „Zeeland-op-de-operaticta- fel"? Een provincie-buiten-westen Een patiënt-op-het-kantje-af met daaromheen ernstig kijkende dok toren die niet veel hoop meer ge ven. Is deze voorstelling reëel Inte gendeel! Er is géén sprake meer van een operatietafel, géén sprake ook van een patiënt. Zeeland is en wil worden beschouwd als een vi taal lid van de Nederlandse ge meenschap, dat een hartig woordje meespreekt >in de discussie over de toekomst van het Deltagebied. A\VVVVVVWvA< Samenwerking met provinciale instanties mogelijk? VNMWWWNWV^^WWWVVV Onlangs ging het gerucht door Zee land, dat de Stichting Bevolkings onderzoek Zuiderzeepolders belang stelling had voor de „deltapatiënt- Zeeland". Betekende dat nog meer hoofdschuddende doktoren in witte jassen? Spoorslags zijn wij naar Am sterdam gereisd om het de Zeeuw dr. P, J. Meertens te vragen, bestuurslid van deze Stichting en residerend in een gebouw, behorend bij het be faamde Trippenhuis, zetel van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. Maar néén. dr. Meertens bleek niets voor het operatietafel-idee te voelen: de Zeeuwen moeten naar zijn mening allerlei overi gens zeer noodzakelijke onder zoekingen zelf ter hand nemen. Maar dat wil niet zeggen, dat zijn Stichting géén belangstelling zou hebben voor het Deltagebied. In tegendeel, er bestaat daarvoor zelfs grote belangstelling en er is reeds informeel contact opgenomen met het provinciaal bestuur ora eens na te- gaan in hoeverre deze interesse gecombineerd kan worden met Zeeuwse activiteiten. Een dergelijke combinatie zou voor Zeeland namelijk grote voordelen bieden. Wat is precies de Stichting Bevol kingsonderzoek Zuiderzeepolders? Een instelling, indertijd opgericht voor wetenschappelijk onderzoek in de drooggelegde polders van de Zuider zee en de randgebieden. Er wordt ge werkt in secties, die allerlei verschijn selen in en problemen van de nieuwe samenleving in deze polders onder de loep nemen. De onderzoekingen bewe gen zich daardoor op een uitgebreid terrein: dat van de sociologie, socio grafie, antropologie, psychologie, taalkunde, geschiedenis, archeologie, bestuurswetenschappen enz. In de loop der jaren zijn reeds vele publi- katies verschenen. Bij dit onderzoek ondervindt de Stichting de grootste medewerking van de bevolking en van de pol derdirectie. „De mensen begrij pen dat zij een belangrijke groep vormen", zei ons dr. Meertens. „Zij weten, dat zij een nieuwe en groeiende samenleving vormen en dat het van het grootste belang is allerlei ontwikkelingen op de voet te volgen". Uiteraard heeft de Stichting in de loop der jaren een grote ondervinding gekregen met dit werk en het ligt voor de hand, dat zij nu in eigen kring heeft overwogen of er wellicht ook een taak voor haar lag in het gebied, waar in de komende jaren de zeegaten worden afgeslo ten. (Vervolg op pag. 2) Twee Duitse badgasten verdronken Vrijdag is aan het Noorderstrand te Scheveningen de 54-jarige Duitse bad fast A. S. uit Iserlohn verdronken, oen hij ongeveer 50 meter van de waterlijn was zag men hem opeens onder water verdwijnen, waarschijn lijk doordat hij onwel werd. Een agent van politie slaagde er in de man uit het water te halen, doch hij bleek reeds te zijn overleden. Bij Bloemendaal is vrijdag de 16- jarige Duitse jongen H. D. uit Ibben- horn, die op een luchtbed in zee dreef, verdronken. DE VERWACHT... WISSELEND BEWOLKT Aanvankelijk in het oosten van het land tijdelijk regen. Daarna opklarin gen afgewisseld met enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 25 augustus Zon op 5.42 onder 19.46 Maan op 5.44 onder 19.17 26 augustus Zon op 5.43 onder 19.43 Maan op 7.09 onder 19.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1