Flip van der Linde: een halve eeuw dienst op het water gevapan i3.iv in g»Ijl Zeeuwse Almanak PREDIKANTEN ZORGDEN VOOR GROTERE WELVAART ZAK VAN ZUID-BEVELAND NU ACHTER „DELTA-DIJK" kb^wetZmclci^! Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG} 23 AUGUSTUS 1957 GOUDEN JUBILEUM BIJ VISSERIJPOLITIE Uiterst deskundig ambtenaar en gewaardeerd mens I'll. A. van der Linde is het officieel. Voor al degenen die geen onbekenden zijn op de Zeeuwse stromen is het Flip, Flip van der Linde, opziener van de visserijpolitie. We hebben hem dezer dagen in Zie- rikz.ee eens opgezocht voor een gesprekje. Zaterdag zal het namelijk een halve eeuw geleden zijn, dat Van der Linde zijn intrede bij de visserijpolitie deed. Vijftig jaren lang heeft hij over de Zeeuwse stro men gezworven. Hij heeft er zich talrijke vrienden gemaakt. Een halve eeuw dienst tussen wind en water, men proeft ze als men met Flip van der Linde spreekt. Ze krjjgen gestalte in zijn rustige woorden, indrukwekkend gestalte. Van der Linde was alles bij elkaar 12 jaar toen hij (dat was op 24 aug. 1907) „kokkie" werd aan boord van de Spinks. Hij werkte hard en bleek daarbij nog over een flinke dosis hu mor te beschikken, die hij steeds heeft behouden en die de basis is voor veel plezierige contacten. Op zijn achttiende jaar werd Flip ma troos derde klasse, zés jaar later feer- ste klasse en op zijn 31ste jaar werd hij schipper. Schipper van de „Ibis", een zeil- vaartuig met hulpmotor. Dat is nu al 31 jaar geleden, maar als men het samen met Flip op haalt, dan krijgt hij weer plezier in die „prachtschuit", waarmee hij zoveel over de Zeeuwse stro men zwalkte. Natuurlijk was het nog weer een mooie vooruitgang toen achterin 1938 het motorschip „De Valk" kwam, al nam dit schip de ro mantiek van de zeilvaart weg. Nu, kort na zijn 63ste verjaar dag, vaart Flip van der Linde nog steeds op „De Valk". Zijn dienst op dit schip is niet zonder onderbreking geweest. Hij voer namelijk kortere tijden ook op „De Sperwer" en „De Raaf". Hard moment Een hard moment voor Van der Linde kwam in 1940 toen hij zijn ge liefde schip „De Valk" in de haven van Zierikzee liet uitbranden en zin ken, opdat het niet in de handen van de Duitsers zou vallen. Helemaal af doende waren de maatregelen niet geweest. De Duitsers gebruikten het vaartuig toch en na de oorlog vond de schipper zijn oud vaartuig in Rot terdam terug. Van der Linde heeft gedurende de gehele oorlog gevaren. Hij voer op huurschepen, op slepers en deed zijn diehst vaak onder de moeilijkste om standigheden, onder de dreiging van f Artvertèntt el Naar binnen gluren Is Iets, wat we bij een glazenwasser (en eigenlijk b(j iedereen) ten strengste moeten afkeuren. Maar in dit speciale geval vergeven we het hem gaarne, want wie kan z'n ogen afhouden van een zo heerljjke (en voedzame!) lekkernij als KAAS uit eigen land? Vraag méteen eveh het kaasréceptenboèkje (25 ets) bij Uw winke lier of schriftelijk (25 ets postzegel besluiten!) aan Het Neder lands fcutvelbureau. Corl van der Lindenstraat 7, Rijswijk (Z.H.). doe meer met KAAS .d Zulv.tbur.au 37 VAN TOT KIJHBUNKER EXIT. Tn Westkapelle gaat men doof de zeedijk vfiri „Germaanse smetten" vrij te maken. Ook deze zomer vallen weer een aantal bunkers aan de slo pers „ten prooi". Daaronder bevindt zich het oorlogsmuseum, waarvan dezer dagen de sloop is begonnen. Men raakt er een museum aan kwijt, maar mén krijgt Cr een schone zee dijk Voor terug. En dat is ook wat waard. FESTIVITEITEN In de wat zonniger staart van deze maand, viert men in Schoondijke weer enig feest. Vorig jaar had men er een oogstfeest, waarover nóg ge sproken wordt, en nu heeft de V.V.V. een festijn in ongeveer dezelfde trant georganiseerd. Op de middag van de laatste augustus is er een tractor- behendigheidswedstrijd, waaraan het kampioenschap van West-Zeeuwsch- Vlaanderen is verbonden. De winnaar zal naast zijn gewone prijs ook een wisselbeker krijgen. Een oriëntatierit voor brommers en een voetbalwed strijd komen hierna. Des avonds con- FLATWONING... Het Vlissings echtpaar. dat eeer fot etjn genoegen een flat bewoonde, kreeg in de vakantieperiode bezoek van een tante en oom van het platte land. Vol trots toonden dc Vlissin- gers hun praktisch ingerichte wo ning, die trouivens ook de bewonde ring wegdroeg van tante en oom. Voor tante teas de indeling nog niet helemaal een open boek, zo kwam tijdens de excursie evenwel rast te staan. Op een balcon gekomen blikte ze namelijk naden kend omhoog en vroeg toen in op perste verbazing,Jfoü zon ik toch wel eens willen wetenhoe Jij zo hoog kan klimmen om die ivas op te han gen, die daar te drogen hangt!" Waarop nichtlief geamuseerd uitleg de. dat er helemaal geen klimpartij aan te pas kwam, want dat daar rtè was vttH de bobértbuterbrowtd hing.... certeert het, we mogen wel zeggen befaamde, Schoondijkse muziekgezel schap „O.K.K." op het Dorpsplein. Het programma is dus iets kleiner van omvang dan dat van het oogst- feest van 1956. In Schoondijke fluis tert men echtfer nu. nog voor het fes tijn van dit jaar, reeds over „Schoon dijke '58". Want dat zou een nog opzienbarender iets worden GEVAARLIJK Een badgast te Vrouwenpolder, turend tot in de horizon, ont waarde vijf personen, die zich, van het aan de overkant liggen de Kamperland uit, op een zand plaat ver in zee bevonden. Hij heeft de politie (van Vrouwen polder) daarvan in kennis ge steld. Die op zijn beurt weer de „reddingsboot" in Veere heeft opgebeld, die onmiddellijk uit voer. Maar er was geen vuiltje aan de lucht: de waaghalzen wa ren weer teruggegaan, waar schijnlijk zonder te weten, hoe veel gevaar er aan hun escapade verbonden was. tJ URWERKRU REN. Met enige verbazing sloegen de in woners van Zuidzande hun toren uurwerk gade. Want woensdagmor gen wees hij kwart over elf aan en dat blééf hetDe verzorger van het instrument repte zich naar de kerkzolder. Hij moest snel handelend optreden, want de motor van de elek trische installatie van de klok had kortsluiting gemaakt en was er- brand. Gelukkig kon de snelle klok kenist het verbandingsproces tijdig een halt toeroepen. beschieting en bombardementen. 1943 verleende hij op moedige wijze assistentie toen het m.s. „Ooster- schelde" in het water waarnaar zij ge noemd was in de grond geboord werd. Korte tijd later ontkwam hij ternau wernood aan een groot gevaar, toen vlak achter zijn scnip een reeks ket- tingbommen in de Zierikzeese haven plompten. En nu vaart Van der Linde dan weer met „De Valk" over de Zeeuw se stromen. Men kent hem en men waardeert hem. Velen zullen nooit de gelegenheid verzuimen even een praatje niet hem te maken. Voor de visserijpolitie is hij een uiterst des kundig en vakbekwaam opziener, die men over een paar jaar node zal missen. Zaterdag wordt het gouden jubi leum gevierd. In „Het Wapen van Zeeland" zal het Van der Linde en zijn echtgenote op die dag stellig niet aan belangstelling ontbreken. Schilder viel van negen meter hoogte uit kraan Donderdagmorgen is de zesentwin tigjarige J. B. uit Rotterdam, in dienst bij de Natiohale Schilder werken tijdens werkzaamheden aan een kraan van de C. N. A. te Sluis kil van een hoogte van negen meter op een verkeersweg gevallen. Nadat de geneeskundige dienst van de C.N. A. eerste hulp had verleend werd het slechtoffer met gebroken enkels, een gebroken pols en een hoofdwonde naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voerd. Wanneer zich geen complica ties voordoen bestaat geen levensge- f Advertentiel Jeugdig en fris als een meisje, wijs als ten vrouw, zó is .Margriet'. Niet Voot niets is .Margriet" reeds jafèttlahg het gróótste blad van Nederland! Uitgebrand schip wordt in Vlissingen gerepareerd De sleepboot „Cycloot" van het bureau Wijsmuller te IJmuiden, dié al acht maanden bakken vervoerd van New Orleans naar Maracaïbo, is met het fluitschip „Contessa" (5512 brt.) op sleeptouw onderweg naar Nederland. De Contessa is een Hondurees schip dat in februari van dit jaar een aanvaring kreeg en uitbrandde. Het schip zal in Vlissingen worden gere- Eareerd. In de tweede helft van oktd- er wordt de Contessa in dé haven van IJmuiden verwacht. Brand in cokestrein was spoedig bedwongen In een wagon van de trein, die cokes vervoerd van de A.C.Z. te Sluiskil naar Frankrijk, brak donderdag brand uit. De brand werd opgemerkt toen de trein juist over de brug op het terrein van de fabriek stilstond. De bedrijfsbrandweer, die onmiddel lijk ter plaatse was, wist onder leiding van ir. Durez de brand spoedig te blussen, zodat de wagon geen noe menswaardige schade opliep. De trein zette de reis met een uur ver traging vóórt. V.V.V.-VOORZITTER: Jubileumviering van Vrouwenpolders V.V.V- Gisteren, donderdagmiddag: en -avond, kreeg de viering van het 25- jarig bestaan van de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenver keer met een receptie in het vereni gingsgebouw en een herdenkingsre de, die de voorzitter A. de Kam 's avonds tijdens een openluehtsa- menkomst nabij het theehuis „Duin oord" uitsprak, een meer officieel ka rakter. Tijdens de receptie, die 's middags werd gehouden, kwamen veel badgasten en vrienden van Vrou wenpolder het bestuur gelukwensen. Een deputatie van de provinciale V. V.V., bestaande uit de heren mr. J. Moolenburgh, voorzitter, mr. Jan de Vries, de vertegenwoordiger van hét provinciaal bestuur, N. Priester, pen ningmeester en G. W. Oskamp, direc teur, bood de jubilerende V.V.V. van Vrouwenpolder een fraaie voorzitters hamer aan. 's Avonds releveerde de heer De Kam de geschiedenis van de thans een kwart-eeuw-oude V.V.V. Zo bracht hij het werk van ds. P. J. de Bruin en ds. Tjebbes in herinnering, die zich bij de oprichting zeer ver dienstelijk. maakten. De predikant zag kans om naast de zorg voor de hem toevertrouwde gemeente ook nog tijd te vinden om ae recreatiemo gelijkheden, die hij hier zag liggen, te bestuderen. Anekdotisch is de historie, die burgemeester De Kam opdiepte over de eerste gast, die de predi kanten naar Vrouwenpolder had den „gelokt". Dit was een heer, zijn naam doet er niet toe een heel lang heer. O/ider leiding van ds. De Bruin werden metingen verricht in een bedstee. „Uitbre ken" luidde de order; de bedstee werd uitgebroken en de eerste huurder sliep de slaap des gerus- ten.... Reeds na korte tijd werd behoefte gevoeld om het werk in georgani seerd verband aan te pakken. Zo werd de V.V.V. geboren en het sprak voor zichzelf, dat ds. De Bruin deel uitmaakte van het bestuur. Gro te moeilijkheden moesten worden overwonnen. De dorpsbewoners moes- teh met hét nieuwe idee vertrouwd worden gemaakt. De accomodatie was zeer primitief. Er tóas geen wa- terleidihg, geen riolering, geen göede slaapgelegenheid enz. enz. Er was eigenlijk hefel weinig. Maar toch kwam men in steeds groter aan tal naar Vrouwenpolder.... Met dc gasten kwamen de verbete ringen. Onder de leiding van wijlen burgemeester Louwerse werd de weg naar het badstrand verhard en wer den andefe voorzieningen getroffen. Dit alles gebeurde in de tijd, dat iedere huurder nóg doof een be stuurslid als een vorst werd rondge leid. De bezetter legde het V.V.V.-werk lam en er braken zeveh magere ja ren aan. Maar in 1947 heeft de V.V.V. de zaken met vernieuwde ijver en- energie aangepakt. De heer De Kam besloot: „Wanneer we zien welke plannen er boven de rivieren worden uitgebroed om onze Zeeuwse kustplaatsen te exploiteren, dan zijn wy geroepen hiertegen stel ling te nemen en zullen we moeten vechten voor het behoud van 't Zeeuw se eigene. Niet dat we ons willen op sluiten of isoleren, maar omdat we op een verantwoorde wyze medewer king willen geven aan de recreatie met behoud van eigen waarden. Ook voor onze vereniging ligt hier een taak. Een wys beleid zal nodig zyn om de juiste weg te vinden naar een gezonde ontwikkeling". Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord, er was mu ziek en zang, enkele héél trouwe dames-badgasten ontvingen bloe men, kortom: er werd weer een heel gezellige avond aan Vrou wenpolders feestweek toegevoegd. Lasser door gas bedwelmd De lasser J. C. uit Sluiskil, die in dienst van de firma Van Goor te Haarlem werkzaamheden verricht op de C.N.A. is bij het lassen door gas bedwelmd. Per ambulance werd net slachtoffer naar het Sint-Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Na onderzoek kon de heer C. weer huis waarts keren. KARWEI PRAKTISCH GEREED Wanneer öVér énkele hiajr len de herfststorhieh weer over het vlakke Zcemvsë land zullen razen en de wind het watfer hoog zal doen opzwepen, kunnen de bewoners van de 2ak van Zuid-Beveland met it gerust hart naar bed gaan! Hun erfvyand, de zee, zal dan niet meer, zoals voorheen drie tot viërmaal is gebeurd; het laatst bij de ramp in 1953 *bezit nemen van hun gave en goed. De zwakke schakel, welke de dyk van liet water schap Ellewoutsdijk in de keten van de Westersciieldedyken vorhUle, Wofdt over een lengte van 4'/2 km verbreed én verhoogd en tharis, enige maan- den voor het naderen van de herfststormen, is het miljoenenwerk op enkele honderden metèrs zeedyk na voltooid. Hierdoor kan hét watëtschap Elle- Wbutsdijk en eigenlijk het gehele 3500 ha grote herverkaveiingsgebied, dat achter deze dijk ligt, met eert gferiist hart de winterstormen afwachten. zwaring en -verhoging nodig heeft, is reeds aapgespoten, zodat het nu met vrachtauto's naar de plaats van be stemming kan worden gevoerd. En er is heel wat zand nodig geweest yoor dit gigantische project: bijna 700.000 kubieke meter was er voor de nieuwe dijk nodig. Het zand werd gebaggerd in de Schelde en met bak ken in totaal werden 1903 ladin gen verscheept naar Everlngc ver- voetd* waar het door persleidingen naar het te verhogen dijkgedeelte werd gespoten. De perszuiger kwam gedurende de perioden van 6 augus tus 1956 tot 18 oktober 1956 en van 2 april 1957 tot 28 juni 1957 in actie, toen was er pas genoeg zand aange voerd dm de versterking van de zee wering te verwezenlijken. Met het verdwijnen van de zuigers en het an dere varende materiaal wefd het aan tal arbeiders van ohgeveer 90 tot bijna de helft gereduceerd. Momenteel heerst er grote bedrij- vie-he'd in en om het haventje vart El lewoutsdijk, waar 'n nieuwe suatie- sluis wordt gebouwd onder directie van het waterschap. De herverkave ling is iiier eveneens bezig met de bouw van een gemaal met leiding, dat straks voor de afwatering van de „Zak" van grote betekenis zal zijn. Voor het werk aan de dijk en de zich donderdagmorgen omstreekssluis zijn thans ongeveer 45 arbei- Sluis wordt gebouwd in haven van Ellewoutsdijk Hard is er van begin juni 1956 aan dit project gewerkt en alles is vol gens plan verlopen. De Bestaande zeewering van 5.50 meter N. A. P. werd gebracht; op een hoogte van 7.50 meter, terwijl de teen van de dijk 25 töt 30 meter werd verbreed. Een interessante bijzonderheid van dit werk is, dat men voor het verkrijgen van een vloeiende kustlijn ter verho ging van de veiligheid, een groot stuk van de dijk over de schorren heeft gelegd* waardoor de totale leng te van de zeewering met ongeveer 350 meter werd verkort en waarbij enkele ha grond „winst" werden ge boekt. De dijkenbouwers van Van Hattum en Blankevoort hebben nu reeds ruim 3km dijk gelegd en de resterënde 600 meter zeéwering zal nog voor half november klaarko men. Het zand, dat men voor de dijkvel- Arbeider getroffen door vallende kruiwagen Een niet alledaags ongeluk heeft acht Uur afgespeeld bij huizenbouw nabij de brahdweerkazernë in de Van Dishoeckstraat te Vlissingen. Uit een lift, die gebruikt werd om beton in kruiwagens naar boven te brengen, stortte namelijk een kruiwagen naar beneden. Opdat ogenblik bevond de heef M. J. uit Koudekerke, die werk zaam is bij deze huizenbouw zich juist beneden de lift. Hij kreeg de kruiwagen, die van een hoogte van acht meter viel en die met inhoud een gewicht van veertig kilo had. boven op zich. De man liep een zware her senschudding op en bloedde hevig uit een hoofdwonde. Dokter Grippeling verleende eerste hulp. De zwaarge wonde arbeider werd opgenomen in het vlakbij gelegen Sint Josephzie- kenhuis. De oorzaak van dit ongeval is waarschijnlijk, dat de kruiwagen niet goed op de lift is vastgezet. „Vrederust" vierde feest De inrichting „Vrederust" bij Ber gen op Zoom vierde donderdag het jaarlijkse terreinfeest. Nadat de vro lijke klanken van de muziekvereni ging „Euphonia" de slapers hadden gewekt werd het feest om negen uur officieel door ds. J. F. van dèn Berg geopend. Gedurende de ochtenduren vermaakte men zich met r""rlei spe len, terwijl de muziek va - -<honia" tot een dansje noodde. N bet mid dagmaal werd het feest ^rtgezet met wedstrijden voor he: ^soneel. Er werden ballonnetjes on elaten en men deed aan sport. De grote attrac tie was een voetbalwedstrijd tussen een elftal bestaande uit doktoren en een elftal van administratief en ander personeel. De wedstrijd eindigde met een 2-2 gelijkspel, waarna thee werd gedronken en allen een grote ronde dans uitvoerden. Na wielerwedstrij den voor de jongeren werd het feest 's avonds met een lampionoptocht be sloten. rolblm GEVAERT 157 ders ingeschakeld, flië de beschlkkirtfc hebben over 5 vrachtauto's, 5 dragli nes en 2 bulldozers. Over ongeveer twee maanden zal de stroom van zand en klei ophouden te vloeien: Ar beiders en materialen zullen andere bedreigde plaatsen opzoeken om zich daar opnieuw volledig in te zetten in de strijd tegen het water, en de Zak van Zuid-Beveland zal voor verdere overstro—'ncen behoed blyven. Dank zij de nieuwe op „Deltahoogte" ge brachte dyk, die voor de zee een praktisch onneembare vesting is ge worden! r Aitver ten tie) Bij donker weer filmen? AGFA ISOPAN ISS smalfilms. VANDAAG. Middelburg Electro: „Piloot Quax ln Afrika", 7 en 9.15 uur, a.l.; Schouw burg: „Storm over de N1J1", 8 aur. 14 j.; Molenwater: „Miniatuur Walchè- ren", 9-23 u.; Provinciale Bibliotheek Tentoonstelling „Zeeuwse geschiede nis door tijdgenoten verhaald", 10— 12.30 en 13J018 uur. Van Benthem én Jiitting: Hokusai. Kunstmuseum: Expositie Zeeuwse Kunstenaarskring, 14—17 en 20—22 uur. Vlissingen Alhambra: „De Jonge kei zerin", 7 eh 9 uuf, a.l.; Luxor: „Scha duwen over de sneeuw", 8 uur, 14 J.; Bejaardenhuis; Tentoonstelling „Ml- ehlel de Ruyter", 10—".30 uur. Goes Grand: „Dansmeesters". 8 uur, a.l.; Grote Kerk: Tentoonstelling „De boer ln de Nederlandse schilder kunst", 14^-lTJO UUf:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2