PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Syrië zeer verklaring verontwaardigd over van pres. Eisenhower Schouwen-Duiveland begroette haar vorstin D£ BILT GEMEENTEHUIZEN MOETEN GEEN RIJKSBUREAUS WORDEN DJAKARTA WIL CONFERENTIE MET BUITENGEWESTEN HOUDEN 200e jaargang - no. 198 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw,; fr. p. p. 7.25 per kw. Lo&e nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie I 4.—. [ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) tl cent p. regel met een minimum ran 1 1.—. ..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Siro no. 159300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2223); Oostbuig. Nleuwur.-at 43, tciefoor. Terncur.cn, Brouwerijstraat 2: '/..enkzec. N '-t ■<-' KOEWATLY NIET AFGETREDEN Londen ontwikkelde inmiddels grote diplomatieke activiteiten De Syrische ambassadeur te Cairo heeft gisteren met klem de berichten tegengesproken als zou president Soekri el Koewatly van Syrië naar Egypte zijn uitgeweken en zou afgetreden zijn. Gisteren zou hij een be spreking hebben met de president van Egypte. Naar aanleiding van de verklaring, die president Eisenhower heeft afgelegd over de ontwikkeling in Syrië verklaarde de Syrische ambassadeur ervan overtuigd te zijn, dat Rusland geen imperialistische voornemens koestert ten opzichte van Syrië. De secretaris-generaal van de Ara-1 De minister verklaarde nadrukke- bisch'e Liga zei gisteren, dat de ont- lijk, dat het enige nieuwe aspect in wikkeling met zorg moet worden ge- de Syrische buitenlandse politiek was, volgd. fie internationale situatie maakt een gespannen tijd door. Alles is mogelijk, zei hij op een vraag, of er een oorlog dreigt. In Syrië heeft men fel gereageerd op de verklaring van president Eisen hower. Men zegt in Syrië dat er geen communistische staatsgreep heeft plaats gehad. Wel wordt toegegeven, dat de gebeurtenissen van de laatste tien dagen een links accent hebben gekregen. Men is verontwaardigd over buiten landse berichten, die beweren, dat Syrië met gretigheid een communis tische koers zou zijn ingeslagen. „Er is wel een groeiende vriend schap tussen Syrië en de Sow jet-Unie ontstaan. Er is ook een groeiende haat tussen Syrië en 't Westen", al dus een Syrische autoriteit. In Londen zijn inmiddels grote di plomatieke activiteiten ontplooit in verband met de ontwikkelingen in Sy rië. Premier Harold MacMillan is van zijn vakantie in Londen terugge keerd. De visie van president Eisen hower op de Syrische gebeurtenissen en de berichten, die worden ontvan gen zijn momenteel onderwerp van een uitgebreide bestudering. Tot nu toe heeft de Engelse rege ring de gebeurtenissen in Syrië niet als een communistische aan gelegenheid willen bestempelen; al realiseert men zich in deze krin gen wel het links-georiënteerd zijn van de hoofdfiguren van de coup. Koning Hoessein van Jordanië is gisteren voor een bezoek van vier da gen aangekomen in Turkije. Volgens wel ingelichte kringen zal hij bespre kingen houden met Iraakse en Turk se leidende personen over de situatie in Syrië. De koning heeft voor zijn vertrek verklaard, dat hij met vakan tie is. Een ernstige waarschuwing, Sy rië niet „over de yand der positie ve neutraliteit" te dringen, heeft de minister van defensie van' Sy rië donderdagavond aan het wes ten gegeven. Sprekende tot Amerikaanse jour nalisten bij zijn terugkeer uit Moskou zeide minister Khaled el Azm, dat zijn land aan de rand van de „positieve neutraliteit" staat zoals deze wordt voorgestaan door de Arabische lan den onder Egyptische leiding. „Dring ons niet over die rand heen; dwing ons niet, die grens te overschrijden", waarschuwde el Azm. Britse zeeheld Lord Mountevans overleden. Lord Mountevans, een Britse zee held, die eens geheel alleen' 1200 mensenlevens redde en met Robert Scott een Zuidpool-expeditie leidde, is dezer dagen op 75-jarige leeftijd te Londen overleden. Lord Mountevans onderscheidde zich tijdens de Eerste Wereldoorlog toen hij het commando voerde over de Britse torpedobootjager „Broke" en tezamen met een andere torpedo bootjager zes Duitse torpedoboot- jagers naar de bodem van de Oceaan joeg. Hij kreeg hiermee de bijnaam „Evans of the Broke". In 1921 liet Lloyd's of London een speciale gouden medaille slaan voor Mountevans voor de redding op zee van 1200 Chinese koelies aan boord van de stoomboot „Hong Moh", die nabij Singapore aan de grond raakte. Hij dook in zee en zwom door de woelige wateren naar het gestrande schip om een kabel vast te maken en redde zodoende de opvarenden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij hoofd van de Londense bur gerverdediging. Moord op Nederlandse onderwijzeres berecht Voor de rechtbank te Fontaine- bleau is de moord op de Nederlandse lerares Catharina van Steyn behan deld. Terecht stond de 28-jarige wis kundeleraar Andreas Goka Comlan uito Togoland, die op 20 februari in de internationale school voor kinde ren ~van Navo-personeel de Neder landse collega doodstak. De rechtbank sprak de mettoere keningsvatbaarheid van de verdachte uit en gelastte de opname in een krankzinnigengesticht voor onbepaal de tijd, Een 21jarig Israëlisch-Arabisch meisje en twee andere jonge Israë liërs van Arabische afkomst zijn in staat van beschuldiging gesteld we gens spionage voor Jordanië en Syrië. dat het land „meer begrip" wenst tussen de Arabische landen en de Sowjet-Unie. „Amerika en andere imperialistische landen hatën ons en willen ons finan cieel en defensief zwak maken, opdat wij gedwongen zijn als bedelaars tot hen te komen... en mee te reizen in hun karavaan". Dood van 15 rekruten: gevangenisstraffen geëist De officier van justitie bij de recht bank te Kempten. die de zaak behan delt tegen drie verdachten van de noodlottige oefening in de rivier de Iller, waarbij vijftien rekruten om 't leven kwamen, heeft tegen de ser geant Julitz 15 maanden gevangenis straf geëist, tegen sergeant Schaff-.er een jaar en tegen luitenant Somer drie maanden. Geëist werd voorts dat de beschul digden de kosten van het proces be talen. uit dertig man bestaande en goed bewapende bende van de Daroel heeft een overval gepleegd op de desa Mantjana. ten zuid-oosten van Bandoeng. Hierbij werden twin tig desa-inwoners gedood, terwijl vijf ernstig gewond werden. BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM: De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft bij de ingebruikneming van een aantal nieuwe gebouwen op de luchtha ven van Rotterdam ernstig gewaarschuwd tegen het tegenwoordige beleid van de centrale overheid ten opzichte van de lagere organen. bureaus, bijkantoren van de centrale overheid en krijgen de gemeenteraden het karakter van wijkraden, verguld op snee, aldus mr. Van Walsum. Autonomie van gemeenten wordt teveel aangetast De beslissing over zaken, die voor de verantwoording van de ge meentebesturen was gelaten, is naar de centrale overheid verlegd. De gemeentelijke zelfstandigheid wordt nog meer aangetast dan al is gebeurd, aldus de burgemeester. Het gevaar bestaat dat men aan een dergelijke ontwikkeling gaat wen nen en dat wat als noodmaatregel is bedoeld als normale toestand wordt gezien. Men moet naar middelen zoeken om van de verantwoordelijkheid van de lagere organen te redden wat er te redden valt, is de mening van de burgemeester van Rotterdam. Gebeurt dat niet, dan ontstaat er een wezenlijk gevaar voor ons demo cratisch bestel. Dan zullen de gemeen tehuizen niets anders zijn dan rijks- Beetgummer won pot van meer dan twee ton. (Van een correspondent) De heer A. Kromhout uit Beetgum beleefde gisteren de dag van z(Jn te ven. Gistermorgen bereikte hein het overweldigende nieuws, dat h|j op zijn eentje de hele pot gewonnen heeft van de reclame-puzzeiwedstrijd „KUk U rijk". Een bedrag Van ruim twee ton. Volgens sommige berichten zelfs f 253.000, ,,Ik kreeg er een kleur van toen ik het gistermorgen op de fabriek hoor de" vertelde de heer Kromhout, die afdelingschef is van dc melkinrichting van de zuivelfabriek te Berlikum. „IK kan het ook nog niet geloven". De heer Kromhout had regelmatig meegedaan aan deze puzzelwedstrijd. Ditmaal had hij 19 verschillende opga ven ingestuurd. „Maar ik had al tegen mijn vrouw gezegd: Dit is de laatste maal dat ik mee doe. Ik heb het hele huis al vol met wasmiddelen. De heer Kromhout is 38 jaar, is ge huwd en heeft vijf kinderen. HjJ woont aan de Hoofdstraat in Beet gum. Wat hij met het geld gaat doen „Ik weet het nog niet", zegt de heer Kromhout. En hij herhaalt nog eens: „Ik durf het nog niet te zeggen". In Nieuwerkerk bezocht de ko ningin donderdagmorgen bij haar werkbezoek aan Schou- wen-Duivelandook enkele wo ningen voor bejaarden, welke door vrijwilligers van een U.N. A.-kamn werden gebouwd. (Foto P.Z.C.) VNNW/AVWVVVVVWMWV1 Kindje van zeven maanden gestikt Donderdag is te Rotterdam een kindje van zeven maanden, door ver stikking om het leven gekomen. De ouders hadden de baby woensdag avond bij de grootouders gelaten en het kind werd te slapen gelegd in een van twee leunstoelen geïmproviseerd bedje. Toen de grootmoeder donder dagochtend vroeg ging kijken lag haar kleinkind nog rustig te slapen. Haar man kwam enige uren daarna tot de ontstellende ontdekking, dat het kind door woelen met het hoofdje in het beddegoed was verward ge raakt en was gestikt. Jongetje van twee jaar werd na vijf uur uit zes meter diepe put gered In Saskatchewan in Amerika is opnieuw *n jongetje, tijdens het spelen in een zes meter diepe put gevallen. Het jongetje, dat nauwelijks twee jaar was, heeft vijf uur in de put gelegen. Het ongeluk gebeurde op een boer derij, waar het kind en zijn moeder op familiebezoek waren. De vermissing van het kind werd spoedig bemerkt en snel kwam men tot de ontdekking, dat het hind in de put lag. Het leefde nog. De redding was zeer moeilijk. Ongeveer honderd mannen, geholpen door twee bulldozers, hebben een schacht moeten graven evenwijdig aan de put. Daarna moesten zij zeer voorzichtig een gang naar de put graven om de jongen te kunnen bereiken. Er werd om het kind in leven te houden steeds zuurstof in het gat gepompt, terwijl een dokter zich steeds paraat hield. Zodra het kind uit zijn benauwde omgeving was verlost, werd het snel overgebracht naar een ziekenhuis. Het bleek, dat hij na zijn verblijf in het slechts dertig centimeter brede gat nog ongedeerd was. MOEILIJKHEDEN IN INDONESIË Het Indonesisch kabinet heeft ingestemd met het voorstel van de Nationale Raad tot het houden van een inter-Indonesische confe rentie als een poging om de strekkingen tussen de centrale regering en de opstandige buitengewesten te normaliseren. Het nieuwe plan van de regering is in de hoofdplaatsen van de buitenge westen met gemengde gevoelens ont vangen. In Padang werd Djakarta als conferentieoord van de hand ge wezen. Er werd tevens aan herinnerd dat er reeds meer van dergelijke con ferenties zijn gehouden. De besluiten die toen werden genomen zijn echter nooit uitgevoerd. De militaire gouverneur van Cele bes -'lichte de conferentie toe als een poging tot het vinden van een oplos sing voor de talloze binnenlandse problemen. President Soekarno als ook de oud vice-president Hatta zullen aan de conferentie deelnemen. Men neemt aan dat de conferentie nog vóór 12 september zal worden gehouden om dat Hatta op die datum naar Peking zal vertrekken. Bericht met gemengde gevoelens ontvangen Deze ronde-tafelconferentie zal te Djakarta worden gehouden in het gebouw, waar twaalf jaar gele den de onafhankelijkheid van Indo nesië werd afgekondigd. Zij zal onder leiding staan van premier Djoeanda Kartawidjaja. Treedt Kadar af? Volgens betrouwbare bronnen heeft de leider van Hongarije, Janos Ka- dar bevel gekregen van het Kremlin om af te treden als eerste minister. Hij zou volgens een hooggeplaatste figuur in de Hongaarse regering, tij dens zijn verblijf in Moskou, op dracht hebben gekregen van Kroesjts jew om zijn premierschap op te ge ven en zich te concentreren op het werk voor de partij, waarvan hij dan eerste secretaris zou blijven. De eer ste plaatsvervangende premier Fe- renc Muennick zou Kadar moeten op volgen als eerste minister. II. M. de Koningin bracht donderdag een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland, waar zij in Bruinisse, Nieuwerkerlr en Haamstede enkele maatschappelijke en sociale instellin gen bezocht. Het hoogtepunt daarbij vormde het bezoek aan het onlangs geopende vakantiekamp voor de Katen- drecht.se jeugd in de duinen te Haamstede, (foto P.Z.C.) (Voor een uitvoerig verslag van dit bezoek verwijzen wi naar pagina drie). Vrachtauto door trein gegrepen en vernield Op de spoorlijn tussen Arnhem en Velp is gisteren een vrachtauto ge grepen door een trein. De chauffeur F. \V. S. trachtte op het laatste mo ment de onbewaakte overweg te pas seren voor een aankomende trein. H\j redde z\jn leven door uit de kablne te springen. H(j liep lichte verwondingen op. De materiële schade is groot. De vrachtauto, die enige meters door de trein werd meegesleurd, is geheel ver nield en de voorkant van de trein is beschadigd. Door de ravage werd het treinverkeer over beide sporen onmo gelijk. De dienst tussen Arnhem en Velp moest worden onderhouden met bussen. Professor Schermerhorn naar Teheran Prof. dr. ir. W. Schermerhorn te Delft heeft een uitnodiging van de Technical Assistance Administration van de Verenigde Naties aanvaard om deel te nemen aan een opleidings cursus in de luchtkartering, die te Teheran wordt gehouden van 10 tot 24 oktober a.s. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 Stockholm, licht bewolkt 19 gr. Oslo, onbewolkt 19 gr. Kopenhagen, half bewolkt 19 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 17 gr. Londen, licht bewolkt 20 gr. Amsterdam, onbewolkt 18 gr. Luxemburg, licht bewolkt 18 gr. Parijs, geheel bewolkt 21 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 26 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 24 gr. Nice, half bewolkt 24 gr. Berlijn, half bewolkt 17 gr. Frankfurt, onbewolkt 19 gr. MUnchen, licht bewolkt 16 gr. Zürlch, onbewolkt 20 gr. Genève, zwaar bewolkt 21 gr. Locarno, licht bewolkt 27 gr. Wenen, onbewolkt 18 gr. Innsbruck, half bewolkt 22 gr. Rome. onbewolkt 28 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 26 gr. Mallorca, onbewolkt 30 gr. VERWACHT... OPKLARINGEN Wisselende bewolking en op de mees te plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige zuidelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 24 augustus Zon op 5.40 onder 19.48 Maan op 4.20 onder 18.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1