PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bezwaren tegen regeringsschema voor financiering deltawerken In 2 jaar geen proef met atoombommen Geul op de grens voor bevloeiing van Zwin ËILI TANKER IN ZICHT VAN DE VEILIGE HAVEN GEZONKEN 200e jaargang - no. 197 Dagblad, uitgave van de ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304) Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwstraat 43, telefoon 20: Tcmcuzen. Brouwerijstraat 2; Ztcrikzr--. Bc: Donderdag 22 aug.1957 ADVERTENTIEPRIJS i5 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max- 8 regels) ïS cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. 3iro no. 258500 P.Z.C.. Middelburg. at 24. tel. REKEST VAN LANDBOUWSCHAP Zelfstandigheid van waterschappen kan in het gedrang komen Het Landbouwschap zal aan de Tweede Kamer een rekest sturen naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op het ontwerp Delta wet. Tegen enkele voorgestelde regelingen worden bezwaren geopperd en tevens zullen enige wensen kenbaar worden gemaakt. Dat is gis teren besloten tijdens de vergadering van het Landbouwschap in Den Haag. Uit de vergadering van het Landbouwschap rees namelijk ver zet tegen het financieringssysteem, dat de regering wil toepassen om de deltawerken te betalen. voorkoming van een nieuwe natio nale ramp, dus ook de buitenwater keringen, behoort door het rijk te worden betaald, ook al is toevallig 'n ander het waterschap voor het beheer verantwoordelijk, aldus de opvatting van de heer Gerbrandy. De vergadering voelde wel iets voor deze redenering. Een moei lijkheid is echter dat als 't riik al le kosten zou dragen de zelfstan digheid van de waterschappen in het gedrang zou komen. Van aan tasting van rechten wilde de ver gadering niets weten. Maar ook met het handhaven van de zelf standigheid, zo meende men, moet een bevredigende oplossing mogelijk zijn. De vergadering besloot tot ver zending van het rekest. Er werd aan toegevoegd, dat het Landbouwschap zich bij de indiening van de bijdra- genwet nader over de verdeling der lasten zal uitspreken. Geen deltaraad Met de passage in het ontwerp-re- kest ..'t Landbouwschap is van me ning dat voor een doeltreffende advi sering aan de regering met betrek king tot de Deltaplannen en de ruim telijke ordening van geheel z.w. Ne derland de instelling van een Delta- raad niet beslist vereist is" was de De regering stelt zich voor de aan de beheerders dat is aan de waterschappen te verstrekken bijdragen te bepalen op een vast percentage van de kapitaalsuitga ven. Zij denkt daarbij aan 60 procent. Een dergelijk percentage zo wordt in het rekest gezegd zou b.v. voor de dijkbeheerders langs de Westerschelde een belasting bete kenen, welke op een bedrag van 15.000 per ha neerkomt. Voor dit gebied is een dergelijke bijdrage dan ook zonder meer onaanvaard baar. De heer H. M. Gerbrandv consta teerde bij de bespreking van dit ont- werp-rekest, dat ten aanzien van de verdeling van de lasten een duidelijk verschil in principe is gemaakt. Het rijk betaalt principieel de afslui- tingswerken en de waterschappen betalen principieel de andere buiten werken, behoudens de bijdrage van het rijk. De kustprovincies, menen, zo zei hij, dat dit verschil bij de wor tel moet worden afgesneden. De uitgaven, die de waterschappen zich zullen moeten getroosten, zijn namelijk het gevolg van de nationale ramp. Alles wat gemaakt wordt ter De eerste De gemeente Harlingen is zover, dat zij pver enkele weken waar schijnlijk niet aan haar finan ciële verplichtingen kan voldoen. Zij heeft geen geld om aan de aannemers, die een aantal woningen bouwen, de vereiste „termijn" te betalen. B. en W. van Harlingen hebben zich tele grafisch tot de minister van volks huisvesting gewend om hulp. Ze kon den zelfs tegen een rente van zeven procent geen lening sluiten. Dit is dan de eerste gemeente in Nederland, die in financiële moeilijkheden geraakt. Men be hoeft geen profeet te zijn om te voor spellen, dat er meer zullen volgen. Een blik over de grens naar België is voldoende om ons te leren, wat ook de Nederlandse gemeenten te wachten staat. In België kunnen we een paar honderd gemeenten ontdek ken, die in de misere zitten en waar men soms geen geld heeft om op tijd salarissen van net gemeenteperso- neel te betalen. De Delgen zijn wat eerder in het krap-geld-stadium gekomen dan de Nederlanders en daarvan zijn de op- timistisch-financierende gemeenten het slachtoffer .geworden. Er is geen enkele reden om te veronderstellen dat in Nederland de vele optimis- tisch-financierende gemeenten, niet straks de rekening van hun optimis me gepresenteerd zouden krijgen. De Amsterdamse beurs, die een zeer gevoelige graadmeter is voor de financiële kracht van bedrijven en instellingen, heeft deze week in zekere zin een veroordeling uitgesproken over het financiële^be- leia van een groep gemeentebesturen. De koersen van een reeks gemeente leningen daalden met niet minder dan 10 Bij die daling spelen weliswaar nog andere factoren mee, dan alleen de soliditeit, maar het feit blijft dat het belegging-zoekend publiek zijn geld liever niet in leningen van gemeente of provincie steekt. De vrees is reeds geuit, dat in het komende jaar honderden Neder landse gemeenten door gebrek aan middelen gedwongen zullen zijn hun woningbouwprogramma's in te krimpen of geheel onuitgevoerd te laten. Een terugval van de Nederlandse jaarproduktie voor 1957 ad 75.000 nieuwe woningen op de harde werke lijkheid van slechts 20.000 nieuwe woningen in 1958 wordt op dit ogen blik niet onmogelijk geacht. Dit is een pijnlijk vooruitzicht en het is geenszins duidelijk hoe de ge meenten uit deze financiële impasse geholpen kunnen worden. RECTIFICATIE. Het hoofdartikel in ons blad van gisteren werd ontsierd door een ernstige zetfout. Er werd in gezegd, dat de aannemersbedrijven thans geen overbezetting aan personeel handhaven, terwijl juist medegedeeld moest worden, dat zij wel een over bezetting handhaven in de hoop, dat nieuwe opdrachten nog tijdig zullen afkomen. vergadering het eens. Men wa* van oordeel, dat de raad voor de water staat deze adviserende taak op zich kan nemen. Voor het overige heeft het Land bouwschap een heffingsverordening pootaardappelen 1957 vastgesteld, die het heffingsbedrag vaststelt op 130 fer ha. In de heffingsverordening 956 was dit bedrag op 90,be paald. De vergadering hechtte haar goed keuring aan het besluit van het da gelijks bestuur van 7 augustus 1957 om aan de minister van landbouw te verzoeken maatregelen te treffen met het doel de prijzen der voeder- granen op een zodanig peil te bren gen, dat de vastgestelde basisprijzen voor deze granen worden gereali seerd. Aan de minister is voorge steld het aan- en verkoopkantoor voor akkerbouwprodukten met name voor gerst en haver, als koper laten optreden tegen prijzen, die zijn afgestemd op de vastgestelde basis prijzen. De minister heeft hierop nog niet geantwoord. Het Landbouwschap verenigde zich met het besluit van de gezond heidsdiensten in Overiisel Gelder land, Noord-Holland, Zeeland en Drente om in bepaalde gedeelten van hun werkgebied over te gaan tot het om het andere jaar tuber- culineren van de veestapel. De ver gadering sprak echter wel uit, dat de grootste voorzichtigheid gebo den blijft. In Zeeland zal men tot deze maatregel overgaan op Schou- wen-Duiveland, Noord-Beveland, Walcheren en West Zeeuwsch- Vlaanderen. Varkensgarantiebeleid Ontstemd was men over de traag heid van de minister van landbouw bij het varkensgarantiebeleid. Voor de produktie-omvang in het jaar 1958 zal de in te voeren regeling, die voor de varkenshouderij een aanwijzing kan inhouden omtrent de meest gewenste omvang van de varkensstapel, al nau welijks meer enig effect hebben. Bovendien dient er nog een beslis sing van de overheid te komen over het varkensgarantiebeleid voor de lo pende periode, die op 1 oktober 1956 reeds is begonnen. De minister heeft laten mededelen, dat een bespreking met hem over deze zaak moet worden uitgesteld tot 4 september a.s. H De Bristol vliegtuigbouwmaat- schappij te Filton bij Bristol heeft de pers laten kennisma- M ken met de Bristol-Ferranti j „Bloodhound", een superso- niscli geleid projectiel, dat bij j de verdediging van Groot Brit- j tannië in de plaats zal komen i van bemande jachtvliegtuigen i en dat veel effectiever wordt j H geacht. Het projectiel wordt M vanaf de grond op luchtdoelen I afgevuurd. M De foto toont de „Blood- hound" gereed om gelanceerd j te worden vanaf een mobiele lanceerinrichting waarop het projectiel zeer gemakkelijk en I snel in de richting van het doel i kan worden gedraaid. De top- snélheid is 2000 mijl per uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Moord te Beugen opgelost Vrouw met de rode mantel" bekent Naar 't A.N.P. verneemt, heeft de eer gisteren te Amsterdam gearresteerde duw met de rode mantel", de 32- jarige R. J., tegenover de Eindhoven- se politie bekend, de vorige week te Beugen begane moord op de 79-jarige weduwe Van Vonderen—Jilissen te hebben gepleegd. De bekentenis van mejuffrouw J. kwam tijdens het eerste verhoor, dat de politie haar na haar overbrenging uit Amsterdam afnam. Gezien de geestelijke gesteldheid van de vrouw, die enige maanden geleden uit een psychiatrische inrichting was ont snapt en sindsdien was „ondergedo ken", was de politie niet geneigd met de bekentenis zonder meer genoegen te nemen. De vrouw heeft echter zo veel bijzonderheden over de moord verteld, die alleen haar bekend kun nen zijn, dat de politie aanneemt, dat haar bekentenis op waarheid berust. Volgens de verdachte heeft zij de moord in een plotselinge woede-aan val gepleegd. Zij was op bezoek bij de oude dame, die de schoonmoeder van haar zuster was en tijdens dit bezoek ontstond een woordenwisseling. Deze liep zo hoog dat de bezoekster een voorwerp pakte en er in wilde drift op los sloeg. De verdachte verblijft thans in op dracht van de officier van justitie in de rijks psychiatrische inrichting Woensel. De Franse troepen in Algerije gaan naar aanleiding van de voortdurende ongeregeldheden f= door met het uitkammen van p de hoofdstad Algiers waarvan sommige districten volledig zijn afgezet. H Deze foto, gemaakt op het H Bressonplein in Algiers, laat zien hoe een rij verdachten, be- waakt door Franse militairen, H staat te wachten om onder- s vraagd te worden. Acht Alge- rijnen werden bij deze gelegen- H heid gearresteerd. BELANGRIJKE CONCESSIE Harlingen kan binnenkort aannemers niet betalen. (Van een correspondent) Het woningbouwprobleem in Har lingen wordt benauwend. Wel is het in aanbouw zijnde aantal woningen bevredigend, maar de gemeente komt in steeds grotere moeilijkheden wat betreft de financiering 'ervan. Het is geen gemakkelijk probleem, zei bur gemeester Nauta in de raadsverga dering van dinsdag. Misschien nog een of twee weken en daarna zal de gemeente de aannemers niet meer kunnen betalen. Het gelukt zelfs niet meer om le ningen te sluiten tegen een rentevoet van 7 procent. Meer nog dan deze hoge rentevoet zal een eventuele on derbreking van de bouw de huurprij zen van de nieuwe woningen niet on aanzienlijk doen stijgen, zodat ge vreesd moet worden, dat deze dan zo hoog worden dat ze praktisch niet meer te betalen zijn. Als laatste red middel hebben B. en W zich thans telegrafisch tot de minister gewend met het verzoek de nodige fondsen voor continuering van de bouw be schikbaar te willen stellen. B. en W. zijn van plan om dit telegram nog door een persoonlijk bezoek te doen Zorin verklaarde reeds: condities onaanvaardbaar Er bestaat een mogelijkheid, dat iLz proefnemingen met atoombom men voor minstens twee jaar wor den stopgezet. De westelijke mo gendheden hebben gisteren op de ontwapeningsconferentie te Lon den aan Rusland daartoe een voor stel gedaan, echter onder drie voor waarden. President Eisenhower heeft gisteren tevens verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn de kernproeven voor een periode van twee jaar te staken, als Rus land de voorwaarden aanvaardt. De voorwaarden, die de westelijke mogendheden hebben gesteld zijn: In het eerste jaar moet vooruit gang worden geboekt bij het ont werpen van controlemaatregelen, die de garantie inhouden dat het verbod van proefnemingen gehand haafd wordt en dat tevens de pro- duktie van splijtbaar materiaal voor doeleinden wordt stopgezet. Het tweede jaar moeten de contro le-maatregelen van kracht worden als ook het verbod van vervaardi ging van atoombommen. Rusland moet tevens de andere belangrijke voorstellen aanvaar den; voorstellen tot de inspectie van uil de lucht en op de grond, vermindering van militaire man kracht en van conventionele wape nen. De Navo-landen zullen het wetsvoor stel ter goedkeuring krijgen voorge- concessie, die het westen totnutoe ge daan heeft bij de onderhandelingen, die nu al vijf maanden duren. Zij komt neer op een belangrijke nederlaag voor de westerse officiële personen, die er steeds voor gewaar schuwd hadden, dat zo'n lange op schorting van proefnemingen een be lemmering zou vormen voor de ver- :us3ische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Zo rin sprak zijn twijfel uit over de aan vaardbaarheid van de voorwaarden. Hij verklaarde, dat hij het voorstel zou bestuderen. Hij wees er op, dat Rusland reeds eerder duidelijk heeft gemaakt, dat het de voorwaarden on aanvaardbaar acht. In Djakarta werden twee journalisten gearresteerd De legerwoordvoerder in Djakarta heeft woensdag medegedeeld, dat twee leden van de redactie van het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta zijn gearresteerd wegens publikatie van berichten over militaire aangelegenheden zonder de daarvoor vereiste officiële toestem ming. Nederlandse duiker in Noorwegen verongelukt. De 38-jarlge Nederlandse, in Oslo wonende duiker Jan Vonk is dinsdag om het leven gekomen toen hy bezig was met lassen aan een duikboot, die op een diepte van twaalf njeter op de zeebodem by Narvik, in het noorden van Noorwegen, ligt. Vonk is direkt na de oorlog naar Noorwegen gekomen, waar hij sinds dien als duiker gewerkt heeft. Hij woonde met zijn vrouw en drie kinde ren te Oslo. Vonk, die zich alleen bij het schip bevond op een diepte van twaalf a vijftien meter en met een snijbrander werkte, is omgekomen tengevolge van een explosie. Vermoedeiyk is deze veroorzaakt door gassen, die uit zyn eigen appa raat zijn gestroomd en door de vlam van de 'snijbrander tot ontploffing zjjn gebracht. Prinses Beatrix zal koloniehuis openen Het ligt in het voornemen van prin ses Beatrix, op zaterdag 21 septem ber het r.-k. koloniehuis „Sint Gode- lieve" te Goirle officieel te openen. volgen om de nodige toelichting te legd. Het voorstel van de westerse kunnen geven. mogendheden betekent de grootste De door explosie en brand geteister de tanker „World Splendour" heeft de race tegen de tyd verloren en is met de veilige haven in zicht ter hoogte van de rots van Gibraltar gezonken. Negen officieren, die op het smeulen de wrak waren gebleven probeerden het schip, dat voortgesleept werd door een sleepboot van de Britse Marine Gibraltar binnen te brengen voordat het- binnenkomende water het schip zou doen kapseizen. De scheuren, die ontstaan waren door de twee explosies waren zo groot, dat de tanker snel water maakte. De sleepboot, op ongeveer twintig mijl van Gibraltar werd verslagen en moest de sleeplijn laten schieten. De negen leden van de bemanning wer den aan boord genomen van de sleep boot. Gisteren stak nog slechts het ach terschip van de tanker boven water. Het was pas de derde reis van het schip. In februari liep het van de hel- MEN GRAAFT WEER OP HET STRAND ONDER C ADZ AND Het lykt een kinderspelletje in het groot, dat de mannen van Jac. Rijks aannemingsbedrijf uit Hein- kenszand op het strand bij Cadzand aan het uitvoeren zijn. Strandver- maak nummer één, het graven van greppels wordt hier inderdaad en gros beoefend en in volle ernst. Twee krachtige Caterpillar bull-do- zers schuiven als met reuzenhan- den massa's zand tegelijk terzijde en trekken zo een sleuf in het zach te strand. Deze sleuf wordt de nieu we bevloeiingsgeul voor het Zwin. Van een geheel nieuwe geul mo gen we eigenlijk niet spreken, want hoewel op de plaats waar het „strandkanaal" wordt gegra ven niets eraan herinnert, is er al eens eerder op dezelfde plek zulk een sleuf geweest. Het werk waar men nu mee bezig is, is dus het graven van een nieuwe geul op de oude plaats. Oeververdediging werd bedreigd Men zal zich nu wellicht afvragen, waar die geul, die er enkele jaren geleden werd gegraven gebleven is. Het is de straffe zuid-wester, die hier zo vaak over het strand waait, die het „kanaaltje" verdreven heeft. De eigenlijke plaats van de geul (de nieuwe wordt daar nu ook weer gelegd) is pal op de Nederlands-Bel gische grens, loodrecht op de duinen. Het oude kanaaltje is evenwel door de wind steeds verder naar het noord oosten gejaagd. Daardoor ligt het nu evenwijdig aan de duinen. Steeds verder voortvretend (en steeds lan ger wordend) betekent het irrigatie watertje voor het Zwin een bedrei ging voor de nieuwe duinen in de Zwinmonding in de eerste plaats en voor de verder noordelijk gelegen dui nen langs de Nederlandse kust even tueel in een later stadium. Afspraak Daarom voert men thans do simplisti sche werkzaamheden uit precies bo venop de grens. Er moet een nieuwe geul komen en de oude moet worden dichtgegooid. Zo bijna kinderlijk eenvoudig als de werkzaamheden aan de geul zijn, zo gecompliceerd is de geschiedenis van het waarom van de geul. In elk geval is het zo, dat België erg veel prijs stelt op een terugkerende overstroming met zeewater van het Zwin, omdat men dit schorrengebied met zijn aparte flora en fauna als na tuurreservaat wenst te behouden. Vroeger hebben de Belgen gevochten tegen de verzanding van 't Zwin die enkele steden van hun welvaart door de scheepvaart beroofde van meer re cente datum is hun gevecht tegen de algehele afsluiting van de Zwin-mon ding door de Nederlanders. Tijdens de gevoerde onderhandelingen heeft Ne derland op zjeh genomen op Neder landse kosten een geul te doen gra ven en te onderhouden, die hoge vloe den in het Zwin brengt. Daarom zijn die mannen van Jac. Rijk met hun machtige zandschuivers nu bezig een ondiepte van 300 meter lang, 5 meter breed en ongeveer een meter diep op de grens aan te leggen. De voorman te Cadzand van het Wa terschap Het Vrije van Sluis kijkt daarbij toe of alles goed gaat. Voor het overige hebben slechts enkele strandgasten zichtbare belangstelling voor het werk. Voorman Piet Vasseur vertelde ons dat men bij het graven van de vorige geul, een jaar of vijf geleden, het ge luk heeft gehad, dat een sterke noord wester direct na het gereedkomen de waterstand hoog deed oplopen. Veel water werd bij vloed in het Zwin ge bracht en de ebstroom schuurde de geul goed uit. Men is op het ogenblik ook bij dood tij aan het graven en hoopt, (lat gier- tij volgende week een goed hoge wa terstand brengt met hetzelfde ge volg als de vorige keer. Voor het ove rige vertelde ons de voorman, dat de geul telkens weer op de loon zal gaan en dat telkens na enige tijd weer maatregelen zullen moeten worden (Vervolg op pagi 2) ling en in juni is het schip opgeleverd. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. De explosie deed zich voor in een lege tank. Enkele lege tanks zou den op zee schoongemaakt zijn. Vier Duitse bergbeklimmers om het leven gekomen Vier Duitse bergbeklimmers zijn op de Bernina-top om het leven geko men. Reddingsploegen hebben woens dag de vier lijken gevonden op de helling van de 4050 meter hoge berg. Hiermee is het aantal Duitse berg- toeristen, die sinds zondag in de Alpen de dood gevonden hebben, tot 8 gestegen. In het totaal zijn deze maand nu reeds 18 personen om het leven gekomen. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, licht bewolkt 21 gr. Oslo. half bewolkt 20 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 19 gr. Aberdeen, half bewolkt 17 gr. Londen licht bewolkt 20 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 18 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 16 gr. Parijs, licht bewolkt 21 gr. Bordeaux, licht bewolkt 27 gr. Grenoble, licht bewolkt 23 gr. Nice, licht bewolkt 25 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 17 gr. Frankfort, licht bewolkt 20 gr. MQnchen, geheel bewolkt 18 gr. Zürich, zwaar bewolkt 21 gr. Genève, zwaar bewolkt 24 gr. Locarno, zwaar bewolkt 24 gr. Wenen, half bewolkt 22 gr. Innsbruck, geheel bewolkt 20 gr. DE VERWACHT... DROOG WEER Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot tijdelijk overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering van tempera tuur. ZON EN MAAN 23 augustus Zon op 5.38 onder 19.50 Maan op 2.59 onder 18.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1