PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote ongerustheid in Nato-landen over communistische coup in Syrië Duitse mark zal niet worden gerevalueerd Zeeuws-Vlaamse vlasindustrie met ondergang bedreigd BI LI ONTPLOFFINGEN EN FELLE BRAND OP NIEUW TANKSCHIP 200e jaargang - no. 196 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELÉURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 aug. 1957 ADVERTENTI IPRIJS cent per tie t *.-■ Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regels) 13 cent p. regel met een minimum ran 1.—. ..Brieven of adres ad" 25 cent meer. P.Z.C.. Middelburg. Giro no. Bureaus: viisslngen, Walstr. 58-50, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwrtraat 43, telefoon 20: Tcrneuzen, Brouwerijstraat 2: ierikr.ce, N. K-<, t 24. teL 26 LEGER UITGERUST MET RUSSISCHE WAPENS Contact opgenomen tussen landen aangesloten bij het Bagdadpact Syrië heeft op het ogenblik geen president. Volgens Libanese kran ten zou president Shoekri el Koewatly, voordat hij zondag naar Cairo vertrok, zijn ontslag als president hebben aangeboden. Ook de waar nemend president vertoeft niet meer in het land. Dr. Nazem el Kodsi heeft zyn toevlucht gezocht in de Libanon. Waarnemers in Beiroet vragen zich af of de heer Koewatli na zijn Egyptische reis nog wel in Damascus zal terugkeren. Het ontslag van Koewatli zou een gevolg zijn van de spanningen tus sen hem en linkse officieren. Dat bereikte zijn hoogtepunt toen Koe watli weigerde tien hoge officieren te ontslaan. De Syrische regering zou op bevel van het leger geen ruchtbaarheid hebban gegeven aan de ontslagaanvrage yan de Syri sche president, omdat men tijdens da huidige politieke toestand geen complicaties wenst te zien. Het kie zen van een nieuwe president zou slechts moeilijkheden geven, zo vreest het leger. Ondertussen concentreren zich de le gereenheden, die voorzien zijn van Russische wapenen, rondom Damas cus en in de richting van de Syrische Libanese grens. Het verluidt, dat bij na dagelijks Russische technici per vliegtuig in Damascus arriveren. Zij moeten het Syrische leger oefenen in het gebruik van Russische wape nen. De Sowjet-Unie zou voor 1960 acht vliegvelden aanleggen. Ook zou de Sowjet-Unie spoedig 120 vliegtuigen aan Syrië leveren. Bovendien zou Rusland voorbereidingen treffen voor het aanleggen van een onderzeeboot basis in dit land. Werkloosheid Er zal iets gedaan moeten worden tegen de werkloosheid in de bouwvakken. Zij is misschien wel de meest wonderlijke werkloosheid, waaraan Nederland ooit gelaboreerd heeft. Terwijl er dringend behoefte is aan woonruimte en aan verbete ring van de wegen, heeft men bij het beperken van de overheidsbestedin gen niet beter weten te doen, dan juist hiet bouwbedrijf in de bezuini- gingsgreep te nemen. Daarmee demonstrerende, dat men van werkelijke bezuiniging op de overheidsuitgaven niet wilde weten. Intussen zit het bouwbedrgf met deze narigheid. Het blad „Bouw- belangen" bracht onlangs enige cijfers over de toenemende werk loosheid in de bouwnijverheid. Zo nam in Nederland het aantal werk loze timmerlieden in de maand juli j.l. toe van nog geen 100 tot ruim vijf honderd. Ook in Zeeland maakt men zich ongerust over de toenemende werk loosheid, zij het, dat in deze provin cie nogal wat bouwvakarbeiders tij delijk emplooi konden vinden bij oogstwerkzaamh eden Tegen het najaar zal de werkloos heid zich echter geducht doen gevoe len en dan zal ook blijken in hoever re bepaalde bouwbedrijven, waar men nu nog geen overbezetting handhaaft 1n de hoop op het afkomen van opdrachten die overbezetting moeten loslaten. In dit verband moet er ernstig op worden aangedrongen, dat de over matige afremming van de bouw activiteit althans ten dele ongedaan wordt gemaakt. Waarom zo vraagt men zich af, kunnen werken van boven 10.000 waarvoor geen rijksfinanciering of bijdrage wordt verlang niet goedge keurd worden? Zij vielen reeds een jaar geleden onder de zogenaamde bouwstop, maar de noodzaak daar van ziet niemand thans meer in! Dan zijn er de werken beneden de 10.000, welke door de betrokken gemeentebesturen worden behandeld- Waarom geeft men, nu er werkloos heid in de bouwvakken heerst, niet wat vlotter de goedkeuring af voor deze kleine werken? Er zal iets gedaan moeten worden om te voorkomen, dat het bouw bedrijf onnodig zwaar getroffen wordt. De gevolgen van de werkloos heid in deze bedrijfstak kunnen na melijk ongemeen ernstig zijn. Hoe zeer ligt het niet voor de hand, dat de bouwondernemers zich zullen af vragen of het nog wel zin heeft grote kosten te maken voor opleiding van personeel, voor het organiseren van aannemerscursussen .etc., wanneer dat slechts weggegooid geld zou blijken te zijn? Ook zal de belangstelling van jon ge mensen voor een opleiding in bouwvakken wel afnemen, wanneer er overal volop werk is en juist in die vakken niet! Dat moet op korte termvin ver hinderd worden, wil men niet jaren lang zuchten onder de gevolgen van bezuinigingsmisgreep anno 1957, In kringen van de Nato-landen vooral in Turkije heerst ovér deze berichten grote ongerustheid. En gelse en Amerikaanse regerings functionarissen, die besprekingen voeren over de toestand in Syrië, hebben contact opgenomen met de regeringen, die zijn aangesloten bij het pact van Bagdad, daar de ze landen het eerst de druk zullen voelen van de Russische voet tus sen deur en drempel in het Mid den-Oosten. De Amerikaanse regering is de me ning toegedaan dat men vanuit Wash ington niets kan uitrichten. De „Ei senhower-doctrine" is namelijk niet. van toepassing op de toestand zoals die zich in Syrië heeft ontwikkeld. Het enige zou een herziening zijn van de politiek der wapenzenaingen en andere leveranties naar de landen in de onmiddellijke nabijheid van Sy rië, Slechts op die wijze kan men de infiltratie tegengaan, zo is het gevoe len in kringen van de Amerikaanse regering. De Syrische minister van voorlich ting, Saleh Akil, heeft verklaard dat Syrië de door de Italiaanse president aangeboden bemiddeling ter oplos sing van de kwesties tussen de Ara bische en de westerse landen wil aanvaarden, indien deze bemiddeling er op gericht is de eensgezindheid in de betrekkingen met het westen te herstellen en mits liet normaliseren van die betrekkingen aan geen enke le voorwaarde is verbonden en de vooruitgang van het Arabische volk in geen enkel opzicht belemmert noch dit volk verhindert zijn hoogste doe len te bereiken. 0 Tot dusver hebben in het huidige va kantieseizoen bijna 1500 Poolse toeristen volgens het Oostenrijkse blad „Die Welt- presse" om politiek asiel in Oostenrijk verzocht. REGERING TE BONN BESLIST: Geen heffing op exporten De Westduitse regering heeft gisteren ontkend, dat de regering in Bonn de mark in opwaartse rich ting zou herzien. Een woordvoerder van de regering verklaarde dat de Westduitse ministerraad gisteren de financiële en economische situa tie van Westduitsland besproken heeft met Kart Bernhard en Wil helm Vocke, de directeuren van de Westduitse federale bank, en beslo ten heeft de mark niet te revalu- Sinds de devaluatie van de franc zijn er talrijke geruchten en berich ten geweest over de op handen zijn de revaluatie van de mark, op het ogenblik de sterkste valuta in Eu ropa. De financiële economische situ atie in Duitsland geeft geen reden tot revaluatie, van de mark, zo ver klaarde de woordvoerder officieel. De wisselkoers voor dollars blijft ge handhaafd op zijn huidig peil. De woordvoerder der regering zei voorts, dat het besluit van de de regering met algemene stem men werd genomen. Op de vraag of andere maatregelen waren be sproken voor het in evenwicht brengen van de Westduitse bui tenlandse betalingsbalans werd meegedeeld, dat hierover gisteren niet werd gesproken. Op de vraag Vorige week is kort na de start, op enkele honderden meters van de start baan van het vliegveld Merauke in Nederlands Nieuw Guinea, de „Mas ter Mariner'-vliegboot PB-312 van de Koninklijke Marine neergestort. De ramp eiste in totaal negen doden; al le slachtoffers maakten deel uit van de Nederlandse Marine. De foto toont de verwrongen resten van de verongelukte machine. of nog andere maatregelen waren te verwachten werd eenzelfde antwoord gegeven. De tot dusver genomen maatrege len houden onder meer In de ver vroegde aflossing van termijnen der Westduitse naoorlogse schulden aanr Engeland, het volledige storten van de Westduitse bijdrage In het kapi taal van de wereldbank en verlagin gen van invoerrechten. Op de vraag of de Westduitse regering een hef fing op exporten overweegt werd on omwonden „neen" geantwoord. In welingelichte kringen te Bonn heerst de mening dat de regerings verklaring in hoofdzaak is afgelegd om te voorkomen dat buitenlandse banken hun geld in Duitsland onder brengen, om zodoende winst te ma ken wanneer de mark revalueert. Men houdt in deze kringen reke ning met de mogelijkheid dat er toch een revaluatie van de mark zal ko men, echter zeker niet voor de ver kiezingen op 15 september. Dinsdag gaven enige dames gekleed in oude Gelderse klederdracht een de monstratie met het oude spinnewiel, na de op de marlet in Ede (Gld.) ge houden schapenmarkt. Militairen in Ossendrecht aangetast door A-griep In het afgelopen weekend is onder de militairen van de legerplaats Os sendrecht A-griep uitgebroken. Za terdag moesten verscheidene militai ren in bed blijven. Maandag en dins dag waren zoveel soldaten door de A-griep aangetast, dat de twee zie kenzalen vol kwamen te liggen en ook de gymnastiekzaal als zodanig moest worden ingericht. Het aantal patiënten wordt tussen de 100 en 150 geschat. Jacht van generaal Franco had aanvaring. Het jacht van generaal Franco, de „Azor", heeft maandagavond in de baai van San Sebastian een motor boot overvaren, waarvan twee opva renden verdronken en twee worden vermist. Het Spaanse staatshoofd, dat maan dag aan boord van zijn jacht had ge vist, was kort voor de aanvaring te San Sebastian aan land gegaan. De opvarenden van de motorboot keerden terug van een tocht naar het eiland Santa Clara. RAMP BIJ GIBRALTAR Gewaagde reddingen door Amerikanen Aan boord van het nieuwe olie tankschip World Splendour heb ben zich gisteren twee ontploffin gen voorgedaan, waarna een hoge steekvlam omhoog steeg. Er brak onmiddellijk een felle brand uit op dit Liberiaanse schip, dat onder de Griekse vlag vaart. De World Splen dour bevond zich op ongeveer 65 km ten oosten van de rots van Gi braltar. Dank zij de gewaagde reddingspogin gen van Amerikaanse vliegtuigen is een ramp met vele slachtoffers voor komen. Een helikopter en twee water vliegtuigen van de Amerikaanse ba sis bij Port-Lyautey in Marokko haalden de bemanning van het bran dende schip. Dertig opvarenden, ve len met brandwonden, werden opge pikt door de Franse tankboot Kobad. RUSSISCHE CONCURRENTIE FUNEST Ook een Britse torpedobootjager, die uit de haven van Gibraltar stoomde om bij het reddingswerk hulp te ver lenen, heeft slachtoffers aan boord. Een woordvoerder van de Britse ad miraliteit heeft meegedeeld, dat op twee na alle opvarenden in veiligheid zijn. De World Splendour, die 25.000 ton meet. was van Engeland op weg naar het Midden-Oosten. Het schip is het eigendom van de Mercury Tanker Company in Liberia. Het schip maak te een van zijn eerste vaarten. Het liep in de winter in Zweden van sta pel en werd in de zomer afgeleverd. Over de oorzaak van de ontploffingen is nog niets bekend. Stilleggen bedrijven overwogen In Westeuropees verband zijn op het ogenblik onderhandelingen gaande over het collectief stopzetten van de vlasproduktïe. Dit zou voor Zeeuwsch-Vlaanderen betekenen, dat een groot aantal bedrijven stilgelegd zou moeten worden en dat aan honderden arbeiders in de vlasindustrie ontslag zou moeten worden verleend. Naar wij vernemen heeft de R. K. Zeeuwsch Vlaamse Vlassersbond reeds overleg ge pleegd met de gewestelijke arbeidsbureaus over de maatregelen, (Ue in dat geval genomen zouden kunnen worden. Iu Eede, Koewacht, IJzendijke en St.-Jansteen zijn diverse bedrijven, die reeds tientallen jaren vaste ar beidskrachten in dienst hebben en men wil al het mogelijke doen om te voorkomen, dat deze mensen brode loos zouden worden. Voor de vlassers zou een stilleggen van de bedrijven vrijwel de ondergang betekenen. De vaak kostbare machineriën zouden dan immers waardeloos worden en in I diverse bedrijven is voor tienduizen den guldens aan materiaal geïnves- j teerd. i De Nederlandse Federatie van Vlas sersverenigingen zal maandag in Rot terdam vergaderen om de huidige si tuatie die een gevolg is van de moor dende Russische concurrentie, te be spreken. Naast een stopzetten der produktie waartoe men eventueel zal adviseren wil men nog trach ten maatregelen te beramen tegen de import van Russisch vlas, dat tegen dumpingsprijzen in West-Europa op de markt wordt gebracht. Hiertoe zijn reeds contacten gelegd met ojn. de Engelse spinindustrie. In „verantwoordelijke kringen" is men zich bewust van de ernst van de maatregelen, in verband met de export en de deviezenpositie van ons land, zo deelt het secretariaat van de Nederlandse Federatie van Vlassersverenigingen mede. Er Naar einde van conflict tandartsen-ziekenfondsen Het ziet er naar uit, dat het con flict tussen de tandartsen en de zie kenfondsen op 1 september van de baan is. Op net ogenblik wordt een college samengesteld, dat arbitrerend tussen de ziekenfondsen en de tand artsen moet optreden. De ziekenfondsen hebben de heren J. J. A. Berger, directeur van het Ge meenschappelijk Administratiekan toor en H. J. Kuiper, directeur van de Sociale Verzekeringsbank, uitge nodigd in het college zitting te ne men. Ook de tandartsen hebben twee per- sonen uitgenodigd. Zij weigeren ech- zijn vijftig a zestig miljoen gulden ter namen te noemen. mpA irpmnfliH s>n - in hnni v<»rii>r- Deze vier leden van het college moeten 'n voorzitter benoemen. Waar schijnlijk de volgende week zal het concept tot compromis tussen de par tijen gereed zijn. Als dat het geval is staat er niets meer in de weg voor de tandartsen om de werkzaamheden voor de fondspatiënten te hervatten. mee gemoeid en in heel Neder land ook de werkgelegenheid van enige duizenden arbeidskrach ten. De vlasindustrie kan echter onmoge lijk voortgaan met het afzetten te gen prijzen, die beneden de produktie- kosten liggen. De prijzen van het Russisch vlas zijn niet gebonden aan produktiekosten, maar gebaseerd op een politiek van koude oorlogvoering, aldus de Vlassersfederatie. In Zeeuwsch-Vlaanderen moesten reeds geruime tijd geleden enkele kleinere bedrijven de strijd tegen de concurrentie opgeven. De eigenaren vonden over het algemeen echter werk in de grotere vlasindustriën. De afgelopen jaren is het met de vlasindustrie overigens voortdurend bergafwaarts gegaan. In het laatste nummer van „De Vlasbode", het of ficieel orgaan van de Ned. Federatie, wordt hier o.m. over gezegd: „De West-Europese vlasnijverheid dreigt ten gronde te gaan; niet aan de zwak te van zijn produkt, maar aan de zwakte van zijn eigen organisatie. De opbouw van de West-Europese nijver heid na de oorlog vond plaats onder constante bedreiging van het Rus sische vlas. Voor de mogelijke geva ren is steeds gewaarschuwd, maar de West-Europese industriën gunden elkaar de gemeenschappelijke voor spoed niet. Zij stelden alles in het werk om ieder voor zich de hele taart te krijgen. Zelfs nationaal was het niet mogelijk om de gewenste eens gezindheid te vinden". Verder schrijft het blad: „Consta terend mag men zeggen, dat de ver sterking van de bedrijfstak naar bui ten niet gepaard is gegaan met een interne versterking, niet het gevolg dat toen eenmaal de Russen terug kwamen met hun sinister dnmpings- spel West-Europa weerloos was; zelfs met ziin verbeterde teelt- en produk- tiemetnode. Want tegen de Russische politiek blijkt het Westen niet bij machte een West-Europese politiek te plaatsen. Zij (de Russen) troffen de Belgen en Isederlanders aan in strijd met de Fransen. De Engelsen hielden zich zorgvuldig afzijdig van iedere samenwerking Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, onbewolkt 21 gr. Oslo, half bewolkt 23 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 21 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 21 gr. Londen, zwaar bewolkt 23 gr. Amsterdam, motregen 19 gr. Luxemburg, geheel bewolkt 15 gr. Parijs, zwaar bewolkt 20 gr. Bordeaux, onbewolkt 25 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 23 gr. Nice, onbewolkt 26 gr. Berlijn, motregen 21 gr. Frankfort, motregen 17 gr. MUnchen, geheel bewolkt 19 gr. Zörich, regen 21 gr. Genèvé, zwaar bewolkt 22 gr. Locarno, licht bewolkt 28 gr. Wenen, onbewolkt 22 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 19 gr. Rome, licht bewolkt 35 gr, AJaccio, onbewolkt 23 gr. Mallorca, licht bewolkt 29 gr. DE VERWACHT.. MEESTE PLAATSEN DROOG Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN 22 augustus Zon op 5.37 onder 19.52 Maan op 1.45 onder 17.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1