Indonesië bevindt zich in ernstige financieel-monetaire toestand klankbord Amerikaanse vrouw als spionne werkzaam geweest voor Rusland IN AMERSFOORT STAAN FLATS LEEG: GEEN GEGADIGDEN VROUW IN RODE JURK ZOU MOORD HEBBEN GEPLEEGD DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 JAARVERSLAG BANK INDONESIA Centrale overheid had te weinig aandacht voor buitengewesten De bank Indonesia heeft verslag uitgebracht over het boekjaar 19561957. De president, de heer Sjafroedin Prawiranegagra zegt dat het duidelijk is, dat het land zich in een ernstige financieel-mone taire toestand bevindt. De export stagneerde, waardoor de moeilyk- heden voortspruitende uit dalende deviezenontvangsten in niet geringe mate werden vergroot. Opmerkelijk is het, dat de export-aanmeldingen een scherpe daling vertonen. De grotere geldcreatie met de daarnaast afnemende deviezeninkomsten resulteerde in een voortdurend dalende gouddekking. Meer dan ooit is het duidelijk, aldus de president, dat zolang in Indonesië geen politieke stabiliteit aanwezig is, er van een economisch beleid gericht op de ontwikkeling van het land en van een daarop af gestemde financieel- en monetair beleid door de betrokken autoritei ten praktisch geen sprake is en kan zyn. De grondoorzaak van het gebrek aan onderling begrip tussen de cen trale regering en regionale autoritei ten is naar de mening van de presi dent van de bank te vinden in het feit, dat de centrale overheid inder daad te weinig aandacht heeft ge schonken aan de wensen en de be hoeften van de gebieden buiten Dja karta, in het bijzonder de gebieden buiten Java. Goudprijs in Frankrijk is weer gestegen. De goudprijs in Frankrijk is gis teren gestegen en het baar goud no teerde 514.000 frank per kg tegen 508.000 frank op vrijdag. Voorts zijn met ingang van gisteren de taxi- tarieven verhoogd met 22 procent als gevolg van de hogere benzineprijzen. De hogere goudprijs weerspiegel de onder meer de verwaching dat de officiële koers voor het pond ster ling en de Nederlandse gulden zou worden herzien en dat de exportpre mie van 20 procent voor de Franse exporteurs niet voldoende zal zijn om de Franse exporteurs in staat te stel len te concurreren. De Franse regering heeft tegen gesproken dat er nog een verdere herziening van de koers van de Franse frank zou zijn te verwachten. De Franse minister van financiën is inmiddels na enige verlofdagen in de Franse hoofdstad teruggekeerd. De volgende fase van zijn campagne tot verbetering van de financiële situatie van Frankrijk zal bestaan uit een prijzenstop en een nieuw niveau van stabiliteit voor lonen en prijzen. Namens de officier van justitie ver zoekt de groepscommandant der rijkspolitie te Boxmeer de opsporing aanhouding en voorgeleiding van een vrouw, genaamd: Hendrika Adriana Jacoba Jansen, geboren te Venray (L.J, 20 juni 1921, roepnaam Riek. Zij wordt gezocht in verband met de roofmoord te Beugen op maandag 12 augusus l.l. Aanwijzingen kunnen bij iedere politie-instantie geschieden. ZOMAAR VERGETEN? Bij de in gang van het douanekantoor op de Jan Smutsluchthaven nabij Johan nesburg vond een douane-ambtenaar een overjas en een aktentas. Bij het doorzoeken van de gevonden voor werpen trof men in een van de zak ken van de jas een diamant van 53 karaat aan ter waarde van vele tien duizenden guldens. In de tas bevon den zich bankbiljetten, die na tel ling een klein fortuin vertegenwoor digden, namelijk ruim 100.000 gul den. Van de eigenaar ontbrak elk spoor GEEN RIJBEWIJS. Vijf mannen,! die op circusolifanten over de George j Washigton Bridge in Fort Lee (New Jersey) reden, moesten afstappen toen een achterdochtige agent ze naar hun rijbewijs vroeg. De mannen moesten met de olifanten aan de hand verder lopen, toen bleek dat geen van de vijf er een rijbewijs op na hield. Deze verwaarlozing is weer een gevolg van de omstandigheid, dat de politieke partijen die het parlement beheersen te veel bezig werden ge houden door onderlinge veten en ver deling van amtben. Hierdoor schoot het parlement en derhalve ook de regering in haar taak tekort. Zij had eenvoudigweg te weinig gelegenheid voldoende aandacht te schenken aan het gehele gebied van Indonesië met zijn vele en velerlei belangen, noden, behoeften en wensen. Het spreekt intussen vanzelf dat voor het herstel van het onderlinge begrip tussen centrale en regionale overheden deze laatste met alle auto nomie die haar toekomt niettemin dienen te beseffen dat het noch van zelfsprekend noch economisch ver antwoord is om begrotingsinkomsten en deviezenopbrengsten tussen haar en de regering eenvoudigweg mathe matisch te verdelen. Er mag niet alleen bereidheid zijn tot het nemen, maar er moet in het bijzonder van de zijde van de „rijke" gebieden bereidheid zijn tot offeren. Na gewezen te hebben op het z.g. extra parlementair noodza kenkabinet gaat het verslag in op vier gebeurtenissen op econo misch gebied, die in het verslag jaar zijn voorgekomen. Voor alles Is nodig herstel van de politieke stabiliteit; de verstoring daarvan heeft het land thans gebracht in een ernstige financieel-economische toestand. Zonder deze politieke stabi liteit kunnen de zuiver economische maatregelen weinig effect sorteren omdat de lekken ten aanzien van de viezenopbrengsten en begrotingsuit gaven aanhouden. Vertrouwen en wederzijds begrip zijn nodig. „De weg is moeilijk, maar niet onbetreed- baar", aldus het verslag. Het Wereldgebeuren Tandarts In het leven van Chcddl B. Jagan (39) heeft zich een nieuwe wen ding voorgedaan, die niet alleen /oor hemzelf maar y Juyana van groot Algemene verkiezingen om veertien zetels in de wetgevende raad heeft hij er immers al niet minder dan ne gen veroverd. Hij heeft daarmee nog niet automatisch de meerderheid be haald in dit bestuurscollege. Zijn land is een kroonkolonie, en de Brltso gouverneur heeft het recht, zelf ma ximaal elf leden te benoemen. Boven dien zijn er nog drie officiële leden die het Britse bestuur vertegenwoor digen. Om werkelijk wetgevende maatregelen te kunnen nemen, heeft Jagun dus do medewerking van do gouverneur nodig, die hem dan op een of andere manier aan een soor tement meerderheid in de wetgeven de vergadering kan helpen. Tandarts Jagan heeft de Engelsen al menigmaal „pijn" gedaan en men mag aannemen, dat zijn nieuwe verkiezingssucces wederom met een soort politieke schok ge paard ging. In 1947 werd Jagan in de wetgevende vergadering gekozen als oprichter en voorzitter van de Progressieve Volkspartij. Mede-op richtster van die partij was zijn vrouw, Janet Jagan-Rosenberg, met wie hij kennis maakte toen hij in de Verenigde Staten studeerde. Zij zelf mocht eveneens op een der ze tels van de wetgevende vergadering plaatsnemen, toen Jagan in 1953 werd herkozen en in totaal achttien zetels veroverde. Maar spoedig daarna begonnen toen de botsingen zich voor te doen. Botsingen tussen enerzijds Jagan, dia in feite premier was en minister van land-, bos- en mijnbouw en ander zijds de gouverneur. Vooral een her vormingsprogramma dat uit Jagans brein ontsproot werd een onderwerp van grote en diepgaande meningsver schillen. De Engelsen stelden over de hele affaire een witboek op, waarin het programma werd aangeduid als een poging, een communistisch stel sel in te voeren in Brits-Guyana. Binnen zes maanden was de pre mier van zijn regeringsfuncties ont heven. Hij oefende daarna weer als vroeger de tandartspraktik uit. En tussen de bedrijven door trachtte hij te bereiken, dat zijn populariteit on der de grotendeels in armoedige om standigheden levende bevolking van Brits-Guyana bleef bestaan en zo mogelijk nog groter werd. Die laat ste mogelijkheid deed zich ongetwij feld voor: de tandarts kon immers het aureool van politiek martelaar schap uitbuiten. De verkiezingen van vorige week hebben het behoud van zijn populariteit bevestigd. Vanzelfsprekend zijn de Engelsen indertijd niet met hun beschuldi gingen aan Jagans adres geko men, zonder dat er reden was om hem ervan te verdenken dat hij re volutionaire ideeën had op econo misch en sociaal gebied. In de tijd, dat hij zijn vrouw leerde kennen, was zij lid van de Bond van Jonge Communisten in de Verenigde Sta ten. Ook dat feit zal wel gewicht hebben gelegd in de Britse schaal. En, al zijn verscheidene waarnemers van mening, dat Jagans linkervleu gel van de Progressieve Volkspartij eigenlijk niet communistisch kan worden genoemd, de ingewikkelde „kabinetscrisis" die nu is ontstaan, zal niet dan met grote moeite over wonnen kunnen worden. Daarvoor zal het nodig zijn, dat Jagan aan gouverneur sir Patrick Renison uit legt, wat nu precies de inhoud is van het type „marxisme", dat hij aan hangt. Voor de Engelsen zal het een moei lijk besluit zijn, hem in zijn rege ringsfuncties te herstellen. Maar een besluit, dat haast onvermijdelijk is, wil men in dit land geen openlijke moeilijkheden met de bevolking krij gen. En ongetwijfeld zal aan Jagan worden gevraagd, om van zijn kant aan het totstandkomen van een con structieve oplossing bij te dragen door water in zijn wijn te doen. voor heel Brits it gewicht is. Bij de HUIZEN TE HUUR Pensioenfonds wil soepeler toepassing van bepalingen. In Amersfoort staan prachtige flats in de meest natuurrijke om geving van de stad leeg, zij zijn en kele weken en in sommige enkele gevallen zelfs al enkele maanden geleden opgeleverd. De Amers- foortse woningzoekenden hebben kennelijk niet al te veel belangstel- ling. Zij worden vermoedelijk afge schrikt door de huren, die aan de ho- MOORDZAAK TE BEUGEN Vermoedelijk verblijft zij in de binnenstad van Amsterdam. Het onderzoek in de roofmoord te Beugen door de officier van justi tie mr. A. W. Baron van Imhoff te 's Hertogenbosch heeft ertoe ge leid, dat deze de opsporing aan houding en voorgeleiding heeft verzocht van de 36-jarige Hendrika (Riek) J. (Jansen), een zuster van een schoondochter van het slacht offer, van wie men vermoedt, dat zij zich in de oude binnenstad van Amsterdam bevindt. Naarmate het onderzoek in deze roofmoord op de 79-jarige we duwe Van Vonderen vorderde, gingen de verdenkingen meer en meer in de richting van Riek J. Uit het feit, dat het slachtoffer met niet minder dan 19 bijl slagen gedood was, meende men te doen te hebben met-iemand, die door het slachtoffer herkend was en die haar daarom voor goed het zwijgen heeft opgelegd. Daarbij meende men uit het zin loos grote aantal slagen met de bijl te kunnen opmaken, dat men hier met een geestezieke te doen had. De thans gezochte Riek J. beantwoord aan beide veronderstellingen. Zij is namelijk in het begin van dit jaar uit een inrichting te Grave ontsnapt. De verdere gegevens, die beschik baar zijn gekomen, leveren het vol gende beeld op: Er is op de middag van de moord bij het slachtoffer een vrouw op bezoek geweest, gekleed in een jurk van een rode kleur, zoals Riek J. er een bezit. De vrouw is daar tegen zes uur, dus kort na het moment van de moord, weggereden. De betreffende Riek J. nu, was op die dag in de streek. Zij was des morgens bij fa milie in Boxmeer geweest, maar was de verdere dag spoorloos, totdat zij des avonds bij familie in de Rips aankwam en daar een verhaal ver telde over haar bezoek aan de wedu we in Beugen, dat achteraf verzon nen blijkt te zijn. Bij familie in Helmond overnachtte zij en liet daar ook de bovenbedoelde jurk achter, die nu door de recherche in beslag is genomen. Dit kledingstuk wordt thans che misch onderzocht op sporen van het misdrijf. De uitslag van dit onder zoek zal wellicht beslissend kunnen zijn voor het vaststellen van het al dan niet schuldig zijn van Riek J. ge kant zijn. Voor drie-kamerwonin gen komt deze op 131,50 en voor vijf-kamerwoningen op 157,per maand. In de huren zijn begrepen de kosten voor centrale verwarming van drie kamers, een ijskast, glasverze kering, collectieve verlichting en schoonhouden van de hallen en een centrale aansluiting voor radio en te levisie, waardoor voor elke flat een t.v.-mast nodig is. In totaal worden in deze omgeving 10 flats, waarvan 5 met 2 en 5 met 3 woonlagen gebouwd. Van de 3 flats die inmiddels in gebruik zijn geno men, staan nog steeds zeven woon ruimten leeg. Voor de vierde flat, die begin volgende maand wordt opgele verd, kunnen nog 6 en voor de vijfde flat, die in oktober gereedkomt kun nen nog drie gegadigden in aanmer king komen. Voor mensen, die van buiten Amersfoort komen kunnen slechts zij een woonruimte huren, die woningruil hebben aan te bieden. Intussen ziet het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw in Den Haag, dat de huizen heeft la ten bouwen, met lede ogen aan, dat flatruimte onverhuurd blijft, hetgeen immers huurderving ten gevolge heeft. Er zijn voldoende gegadigden uit andere plaatsen, maar deze krijgen door de geldende bepalingen geen kans. In verband hiermee heeft het bedrijfspensioenfonds de gemeente Amersfoort in kort geding gedag vaard, teneinde een meer soepele toe passing van de bepalingen te krijgen dan wel deze nietig te laten verkla ren. O Dr. Harry Briggs. een professor in de geschiedenis, heeft het Eriemeer overgezwommen. Hij dook bij de haven van Clinton (Ohio) in het water en zwom de 32 mrjl (ruim 51 km) naar Pelee in de buurt van Leamington in 34 uur en 55 minuten. Briggs, die reeds tweemaal in vorige pogingen had moe ten opgeven, is de eerste die het Erie meer heeft overwonnen. Deze foto toont de ravage, wel ke werd aangericht (oen een Belgische bus in de buurt van de Duitse stad Leipheimaan de achterzijde een zware Duit se vrachtwagen ramde, welke langs de hoofdvieg stond ge parkeerd, de laadbak volkomen van de achteras lichtte en en kele meters omhoog drukte. Zes Belgische passagiers van de bus werden vrijwel op slag gedood en 29 anderen werden gewond, van wie enige ernstig. De bus was met 1(2 Belgische vakantiegangers van de Beier se Alpen op weg naar België. Volgens de politie was de snel heid van het voertuig bij de botsing honderd kilometer per uur. VV*VV\A*V*/VVVVV\*V\f\V**V Dronken cafébezoeker hanteerde revolver. De 33-jarige bankwerker P. -J. van R kwam zondag in een café in Den Haag, waaruit h}j verwijderd was, om dat h(j reeds genoeg had gedronken. De caféhoudster besloot Van R. nog één borreltje te schenken. Toen hij dit ophad vroeg de caféhoudster of de man nu niet meer dan genoeg had ge had. Als antwoord haalde Van R. een grote revolver uit zijn zak, duwde deze tegen de maagstreek van de vrouw en haalde de trekker over. Gelukkig ketste het wapen. De bankwerker richtte het wapen daarna naar de grond en haalde weer de trek ker over, maar ook ditmaal ketste de revolver. Van R. ging toen naar bui ten en loste twee schoten in de lucht. In het café ving daarop een discus sie aan of men de politie van het voor val op de hoogte moest stellen. Na ongeveer twee uur werd besloten dat te doen. Inmiddels was de bankwerker naar een ander café gegaan. Bezoekers van dit café zagen, dat de man een re volver in zyn zak had zitten en waar schuwden de politie, die de man daar op kwam halen. Van R. ging ponder verzet mee. By een huiszoeking trof de politie drie stenguns aan en enige duizenden patronen. UITGEWEKEN NAAR PRAAG Agent van contraspionage werd aan staatspolitie verraden De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteiten heeft, zoals wij gisteren reeds meldden, meegedeeld, dat mevrouw Martha Stern-Dodd, de dochter van een vroegere Amerikaanse am bassadeur een spionne in dienst van de Sow jet-Unie is. De commissie beschikt over beeëdigde verklaringen waaruit dat duidelijk blijkt. Zij heeft Borris Morros, een Amerikaanse agent van de contra-spionnage, verraden aan de staatspolitie in Rusland. Morros kon echter nog net ontsnappen. Martha Dodd en haar echtgenoot Alfred Stern waren leden van een Russisch spionnagenet in Ameri ka. Het echtpaar Stern week enige tijd geleden uit naar Mexico. Op 21 juli is het echtpaar met een K. L.M.-toestel uit Mexico naar Praag vertrokken. Op Schiphol zijn me vrouw en mijnheer Stern in het lijn- toestel voor Praag overgestapt. Beiden namen de vlucht toen de spionnen Myra Soble en Jacob Al- bam zich voor de rechter moesten verantwoorden. Het echtpaar Stem wat ontboden om te getuigen, maar et de uitspraak van zijn naam zul- n zij wel moeite hébben gehad, de den van de Parijse Garde Republi- line, die te Crystal Place bij Londen m praatje maakten met de Britse wereldkampioen op de motor John urtees, maar voor zijn machine had- en ze een heel goed Frans woord: Magnifiaué' en aan hun gezichten on je zi< t, dat ze dat oprecht meen- 'en ook. De Franse gasten die op de notor escorte rijden voor de Franse president en belangrijke bezoekers van Parijswaren in Londen voor de zoeklichten-taptoein het Londense White City Stadion. zij hebben er de voorkeur aangegeven uit Amerika te verdwijnen en zich schuil te houden achter het ijzeren gordijn. Martha Dodd is de dochter van pro fessor William Dodd die in 1940 over leed. Hij was van 1933 tot 1937 am bassadeur in Duitsland. Daarvoor was hij professor in de geschiedenis ge weest van verscheidene universiteiten in Amerika. Volgens een bericht in de New-York Times zal het volgend jaar in de Russische hoofdstad een roman van mevrouw Dodd-Stern verschijnen. Het boek zal de titel hebben van The Searching Light. Het verhaal speelt zich af in een fictieve universiteit, waar de hoogleraren de eed van trouw moeten afleggen aan hun land. Ook haar moeder heeft eens een boek geschreven. Het kwam na de dood van haar man uit en had als titd „Waargenomen uit een ambassade- raam". De opbrengst was gedeeltelijk bestemd voor slachtoffers van de Na zi's. Stakers in Londen zijn weer aan het werk gegaan. In Covent Garden, de Londense groente-, fruit- en bloemenmarkt, en bi de Londense haven, zijn maandag ruim 1600 stakers weer aan het werft j gegaan, na vijf weken onderhandelen j over loonsverhogingen. In Covent Garden verrichten sjou wers, steekwagen-mannen en tellers alle voorkomende werkzaamheden te gen een basisloon van negen pond sterling per week. De reorganisatie heeft een goed re sultaat reeds gister spraken de leveranciers en handelaars In Covent Garden over de snelheid waarmee ge werkt wordt. Oorzaken van stagnaties als er bepaald personeel mankeerde, en nie mand anders hun werk wilde doen zijn nu weggewerkt, en opstoppingen zijn gisteren voor het eerst sinds vele jaren niet meer voorgekomen. CHEDDI B. JAGAN drukke besprekingen Nieuwe UNO-zitting over kwestie-Hongarije Op 10 september zal de algemene vergadering der Verenigde Naties in bijzondere zitting bijeenkomen om de kwestie Hongarije nogmaals te be spreken, naar aanleiding van het Uno-rapport en het Uno-memoran- dum over Hongarije.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5