Van Zeeuwse akkers verdwijnen steeds meer paarden MIDDELBURGSE HOCKEYCLUB OPENT CLUB- EN THEEHUIS van jztvin jffi tot ZETTER BLEEF BEDRIJF 46 EN ECHTGENOTE 60 JAAR TROUW Agenda 2 P K i V i (J I A L E ZEEUWSE COURANT D IKwi,. vjuoiUS 1057 CIJFERS, DIE SPREKEN Kilo-opbrengsten akkerbouw vaak boven landelijk gemiddelde Het moet de echte paardenliefhebbers aan het hart gaan: de opmars van de landbouwtractoren gaat nog steeds vqort en dientengevolge is ook vorig jaar de paardenstapel weer verder ingekrompen. Ook in Zeeland, waar het aantal landhouwpaarden, volgens de cijfers van het C.B.S., in 1950 terugliep met 1156 tot 12.418. Niet alleen doordat de opfok van jonge paarden minder was, maar zelfs voor het grootste deel doordat paarden van drie jaar en ouder niet minder dan 695 werden opgeruimd. Hun plaatsen voor de landbouwmachines werden ingenomen door de trekkers, waarvan er na de landbouwtelling van mei 1955 niet minder dan 17.125 ons land kwamen binnenrollen. Op de bedrijven met eigen trek kracht wordt in het zeekleigebied nog slechts 30 van de land bouwgronden met uitsluitend paar den bewerkt, maar het percentage dat zonder paarden wordt be werkt is nóg minder, namelijk 11 Het merendeel van de boe ren op de zware zeekleigronden blijkt de waarde van het paard nog niet helemaal te hebben weg gecijferd, want 59 van de op pervlakte op de bedrijven met ei gen trekkracht, in dit gebied, wordt zowel met tractoren als paarden behandeld. In de statistiek van de land- en tuinbouw over 1956 heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek voor het eerst een proef genomen met het omrekenen van zowel de dierlijke als de mechanische trekkracht tot trek krachteenheden. Dit had tot resultaat, dat voor Zee land het aantal dierlijke trekkracht eenheden in 1955 in vergelijking tot 1950 was gedaald van 14.078 tot 10.079, terwijl het aantal mechani sche trekkrachteenheden in dezelfde periode steeg van 7520 tot 13.137. Doordat het totaal trekkrachteenhe den was toegenomen van 21.598 tot 23.216, betekende dit ook, dat het to taal trekkrachteenheden per 100 ha landbouwgrond toenam van 16 in 1950 tot 17 in 1955. Landelijk waren deze laatste cijfers resp. 12 en 13. De vèr doorgevoerde mechanisatie van de trekkracht in onze provincie blijkt ook uit het feit, dat voor 1955 de percentages van dierlijke en me chanische trekkracht werden bere kend op resp. 43 en 57, tegen 62 en 38 voor het gehele land. Verder leert de statistiek, dat de oppervlakte cultuurgrond in Zee land, welke per 1 januari 150.133 bedroeg, vorig jaar weer met 162 ha. was ingekrompen, voorname lijk als gevolg van bebouwing, enz. (142 ha) en aanleg sport- en ontspnnningsterreinen (14 ha). In vergelijking met 1950 is de opper vlakte landbouwgrond in Zeeland reeds met 940 ha afgenomen, of wel 0.7 (landelijk 0.4 Van de in 1956 beschikbare 138.151 ha landbouwgrond in Zeeland, werd er 104.566 ha (incl. braakland) inge nomen door akkerbouwgewassen, 25,497 ha gras 9193 ha tuinbouwge- wassen. Hiervan zijn 1105 ha nog dubbel geteld, als gevolg van onder teelt. Terwijl landelijk bezien in 1956 de verbouw van granen- en oliehoudende en vezelgewassen is toegenomen, voornamelijk ten koste van de knol- en wortelgewassen en de groenvoe- ders, deed zich in Zeeland 't feit voor dat in vergelijking tot 1955 het graanareaal hier terugliep met ruim 3000 ha tot 38.255 ha, voornamelijk als gevolg van de mindere tarwe-uit- zaai. De oppervlakte olie- en vezel- houdende gewassen liep ook in deze provincie omhoog (van 11.858 tot 13.788 ha) evenals de knol- en wor telgewassen (van 28.068 ha tot 31.740 ha). Fruit Het landelijk fruitteeltareaal was 460 ha kleiner dan in mei 1955, door dat tegenover een nieuwe aanplant van 700. ha een grotere vermindering stond, als gevolg van het rooien. Het moderne Zeeuwse fruitteeltgebied zag daarentegen zijn oppervlakte pit- en steenvruchten verder uitbreiden van 3948 ha in 1955 tot 4026 ha vorig jaar. Er kwam n.l. een nieuwe aan plant van 163 ha, terwijl slechts 110 ha werd gerooid. De teelt van klein- fruit bleef hier praktisch onveran derd (360 ha). De gladiolenteelt liep in vergelijking tot 1955 iets terug, n.l. van 190 naar 167 ha. De opper vlakte aardbeien breidde uit van 247 tot 293 ha, de zaaiuien van 1180 tot 1617 ha en de vroege aardappelen van 211 tot 286 ha. De veehouderij welke in een akker- bouwprovincie als Zeeland geen voor aanstaande rol speelt, kwam in 1956 niettemin nog op 13.400 bedrijven voor. Er werden bij de mei-telling van vorig jaar 77.906 stuks rundvee geteld, waarvan het merendeel 46.227 jongvee. Verder liepen er toen 23.429 varkens rond en wel 17 per 100 ha landbouwgrond, 12.373 schapen, 379.216 hoenders en 2400 eenden. Opvallend in deze statistiek zijn ook de gegevens over de verhouding tussen de bedrijven mèt en zonder landbouwkundige scholing van het bedrijfshoofd, resp, de medewerkende zonen. Terwijl landelijk het percenta ge landbouwers mèt landbouwkundi ge scholing 47 bedraagt, is dit in Zee land slechts 42. In de tuinbouw ligt de verhouding juist andersom. Van de Zeeuwse tuinbouwers blijkt 61 een landbouwkundige scholing te heb ben, tegenover een landelijk percen tage van 48. Om ten overvloede te bewij zen, dat de Zeeuwse boer op de vette kleigronden zeker wat de produktie betreft, in een bevoorrechte positie verkeert, nog enkele opbrengstcijfers van 1956. Zo kwam men hier aan een kg-opbrengst per ha voor tarwe van 4029 (landelijk 3598 kg), gerst 3980 kg (3695), haver 3816 kg (3161), mengsels van granen 3728 kg (2982), groene erwten 2671 kg (2051), lijn zaad 1027 kg (833), gerepeld vlas 5671 kg (5252), aardappelen 26.975 kg (24.539), suikerbieten 41.979 kg (36.671), voederbieten 70.860 kg (56.641), zaai-uien 36.769 kg (82.776). ZATERDAGMIDDAG 31 AUGUSTUS Bij de ingebruikneming van de nieuwe velden De wens leefde reeds lang, maar nu de eerste elf van de Middelburgse Mi xed Hockey Club in een hogere klas uitkomt, werd het een dringende els: liet bezit van een eigen clublokaal. De wensdroom van de Zeeuwse hoofdste delijke hockeyers ls werkelijkheid ge worden. Tegelijkertijd met de Inge bruikneming van de nieuwe hockey velden, die In het nieuwe complex aan de Sportlaan, de vroeger, thans ver lengde Meidoornlaan) zijn gelegen, zal 31 augustus aanstaande op het nieu we houten clubhuis van de Mixed Hockey Club officieel worden ge opend. BEDREIGING. Nog altijd vormt de myxomatose een bedreiging voor de konijnenfokke rij. Vorige week werd deze ziekte al in het Zwin geconstateerd en nu blijkt, dat ook de konijnen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen gevaar lopen. Van aantas ting van de wildstand is tot nu toe niet veel te bespeuren, maar in Axel werden al enkele kwekers van konij nen gedupeerd, doordat een deel van hun „veestapel" werd aangetast en stierf. Geen wpnder. dat vele konijnen- houders zich hebben gehaast hun die ren to laten inspuiten. TRADITIE In Aardenburg houdt men kennelijk van tradities. Zó worden nog altijd de jongemannen, die ongetrouwd de leef tijd van dertig jaar bereiken opgeno- STR ANDIDYLLE.... De consternatie op dat stukje strand van een der Zeeuwse badplaatsen was niet geringtoen die Belgische schone plotseling ontdekte, dat ze haar auto niet meer in kon. Ze had het portiersleuteltje in een tasje ge stopt, dat tasje achteloos in de auto geworpen en vervolgens het portier met een ferme klap dichtgeslagen. Goede raad was bijzonder duur. Wanneer zo n auto eenmaal afgeslo ten is, dan is hij dat ook goed. Maar gelukkig bevond zich onder de bad gasten zo' n huisvader met twee 'rechterhanden, zo n man die alles zelf doet, i an behangen tot radio's en horloges repareren en alles met suc ces. Deze man speelde het vanzelfspre kend klaar. Hij morrelde wat aan een raampje, viste ergens uit het niets een stuk ijzerdraad, stak dat door het intussen op een kier geopen de venstertje enhup, daar sprong het portier open. De man had niet voor niets ge zwoegd. Want onze Belgische bedacht zich geen ogenblik. Met het spontane enthousiasme onze zuiderburen eigen viel ze de verbouwereerde huisvader om z'n hals en zoende hem dat het een lieve lust was! Sindsdien dwaalt hii dromerig over de stranden, op zoek naar zuidelijke jongedames met mankementen aan auto's men in de „ossewei". Ditmaal was het George Smit, die door een aantal vrienden de sleutel kreeg aangeboden, welke toegang geeft tot de „ossewei" Na het met talent declameren van een gedicht en het aanbieden van een ca deau namens zijn vrienden, dankte de jarige voor de eer opgenomen te mo gen worden in het gilde van de „osse- weiers". Met huisgenoten en vrienden bracht men daarna de avond gezellig door. FILM. Lewedorp wordt vereeuwigd Voor deze historische gebeurtenis gaat de zangvereniging „De Lof- stem" zorgen. Deze vereniging heeft althans het initiatief daartoe genomen. Op 28 augustus gaat het gebeuren. Dan verschijnt. de „klank-film-opname-wagen" in het dorp, waar inmiddels alle vereni gingen zich bij de gereformeerde kerk hebben opgesteld. Om de film compleet te maken, worden ten slotte In zaal Van de Dries ge luidsopnamen gemaakt. EEN MOOIE ZITPLAATS Voor dit bericht blijven we niet tus sen Zwin en Zijpe, maar gaan wat zui delijker. Want in het Belgische dorp Zwevezele zal een modeshow worden gehouden. Een correspondent bericht te: en de drie mannequins zullen de laatste nieuwigheden inzake herfst-, winter- en ze'fs nog zomermo- de tonen. Een spektakel, dat ongeveer drie uur zal duren. Daarbij kan men genieten van een mooie zitplaats, een goeide tas koffie met patisserie of van een elac schuimend bier. D« muziek vereniging zal dit feest te 19 uur in zetten „BEET" De hengelaar A. Waumans uit Koe wacht wilde dezer da«-en zijn geluk eens beproeven on de zogenaamde ..koniïneputten" in zijn gemeente. Op dit viswater beleefde de heer Wau mans de beste vangst van zijn leven Na „beet" tc hebben gekregen moes» de visser lang werste'en om zijn bul' op de kant te krijgen. Maar het war de moeite waardeen karper van 1 pond P.ALINKJ7 De heer A. J. Wisse uit Goes dee< tijdens een hengelconcours in de Oos terschelde bij Kattendijke een goed vangst. Hij ving namelijk een palin- van 1215 gram.. Het dier was ee pols dik. Een. dei-gelijke vangst zeldzaam en gedurende het tienjar' bestaan van de Goese Hengelspo» vereniging nog niet voorgekomen Het riante gebouwtje verrees aan de noordzijde van de nieuwe velden. De heer J. van der Linden maakte de tekening en de heer A. Dingemanse (beiden te Middelburg) voerde het werk uit. Vanuit het clubhuis heeft men een prachtig uitzicht over de bei de nieuwe hockevelden, die een meter lager liggen. Voor het nieuwe gebouw is een van een tegelvloer voor zien terras aangelegd. Bijzonder han dig is, dat men de twee buitenste de len van de voorzijde kan openklappen. Deze delen vormen dan windschermen voor het terras. Het clubhuis bestaat uit een zeven bij acht meter grote ruimte met in de linkerhoek een in baksteen uitgevoerde toonbank, Hier achter is een royale nis uitgespaard, voor de opslag van alcoholvrije, en de bereiding van warme dranken. Voorts is in het gebouw, dat voor de leden van de hockeyclub, hun gasten en introdu cés zowel clubhuis als theehuis zal zijn, een toilet annex doucheruimte opgenomen. Het interieur werd in mo derne, harmoniërende kleuren uitge voerd. Langs twee wanden zijn er vas* te zitbanken. Het bestuur van de Mid-: delburgse Hockey Club zal het ge bouw ook als theorielokaal gebruiken. De voorzitter, de heer D. A. Huysse, beschikt over een instructiebord, waarover de miniatuur-spelers langs magnetische weg worden voortbewogen. Zo zal het mogelijk zijn aan de hand van alle vóórko mende „magnetisch-plastisch" uit gebeelde situaties causerietjes te houden over de theorie en de prak tijk van het mooie, maar in spelre- felopzicht zo bijzonder ingewikkel- e hockey. De ingebruikneming van de nieuwe hockeyvelden betekent eveneens een grote stap vooruit. Het oude veld ls veel te klein. De Koninklijke Neder landse Hockey Bond verleende twin tig jaar dispensatieVoorts is één veld voor een 120 leden tellende club met een damesteam, twee herenteams en drie jeugdelftallen wel een beetje weinig Vermeld zij nog, dat bet clubhuls stromend water heeft, een hetelucht-i oliekachel en een flessengasverlich- ting. Met de bouw werd rond de jaar wisseling begonnen. Het zal niet wor den gebruikt als kleedlokaal De beno digde gelden voor het fraaje gebouw tje werden bijeengebracht door leden, donateurs en begunstigers. Thans ziet het bestuur nog uit naar mogelijkhe den, om het nog ontbrekende bedrag bijeen te krijgen. Ter gelegenheid van ingebruikneming en opening - te 3 uur - zal 'n versterkt Middelburgs elftal eeij wedstrijd spe len tegen de „Boekaniers", een gese lecteerd team. waarin vele internatio nals zijn opgenomen. De Mixed Hockey Club zal deze prominente spel.ers waardig kunnen ontvangen. Want het is een clubhuis, waar de C'nh tpj-echt trots op is. Illllllllllllllllllllllll M „Nette" inbreker in Goes In dc nacht van zaterdag op H zondag werd een Goese familie H in de slaap gestoord, door ge- j H rommel en getimmer aan haar i i| huis. Niet gesteld op nachtelijk I bezoek waarschuwde men de I |j politie, die bij haar komst tot j haar niet geringe verbazing de s indringer nog aantrof.... druk aan het werk om een bescha- I h; digd raamkozijn met behulp j van bijl en spijkers te repare- j r^p. De man had bij het inklim- j 1§ men pech gehad en de venster- j H bank afgetrapt. Hij kon het blijkbaar niet over zijn hart j verkrijgen om de boel vernield j e§ achter te laten en was daarom j M maar direct met het herstel- j werk begonnen. H Daar er in het huis geen goe- j deren werden vermist, zal de j politie tegen de man proces- verbaal opmaken wegens huis- j vredebreuk. Schuur met vlas en auto uitgebrand. Polis enkele dagen verlopen. Op het bedrijf van de heer J. G. te Koewacht brak door onbekende oor zaak brand uit in een schuur, die was gevuld met vlas. De brandweer, die spoedig ter plaatse was moest zich beperken tot het nathouden der be lendende gebouwen. Schuur met inhoud (partij vlas en een vrachtauto) werden een prooi der vlammen. De brandverzekeringspolis was juist enkele dagen verlopen. Belgisch jacht aan de l in Zandkreek grond i De moeilijkheden voor het Belgische zeiljacht „Piet Hein" uit Oostende, dat zoals in het kort gemeld zondag aan lager wal was geraakt en door een sleepboot 't Goese Sas werd bin nengesleept, begonnen in de monding van de Zandkreek. De harde noord westen wind deed het schip dicht on der dc kust belanden, waar het uit eindelijk aan de grond liep. Bij af gaand water kwam het 9 tonnen grote scheepje vrijwel geheel droog te liggen en toen het weer vloed werd bestond er grote kans, dat het jacht tegen de glooiing zou worden gewor pen en breken. Inmiddels was de hulp van de motorsleepboot „Sanny" inge roepen, die het Belgische zeiljacht zondagavond naar het Goese Sas sleepte. De „Piet Hein", waarop zich vier Belgen bevonden, had geen noe menswaardige schade opgelopen. FEEST OP „DE GRIFFIOEN" Middelburgs rusthuis herbergt diamanten echtpaar In het rusthuis „De Griffioen" aan een van de fraaie Middelburgse bui- tensingcls vieren vandaag, dinsdag, mevrouw C. Ouwerkerk-Casteleijn en en de heer J. Ouwerkerk hun 60-jari- ge echtvereniging. De heer en me vrouw Ouwerkerk, die beiden 83 jaar 1 zijn, bezitten nog een goede gezond-1 heid. Mevrouw Ouwerkerk wandelt nog in de tuin van het rusthuis, vaak vergezeld van haar vitale echtgenoot, die trouwens een „boodschappenreis- je" naar het centrum van de Zeeuwse hoofdstad niet vreest.... De heer J. Ouwerkerk De diamanten echtelieden werden in Middelburg geboren, waar zij dus juist drie jaar voor de eeuwwisse ling in het huwelijk traden. Zij zijn hun geboortestad altijd trouw ge bleven. Alleen in de oorlogsjaren, toen de heer Ouwerkerk reeds van zijn pensioen genoot- sedert 1938 hebben zij de Zeeuwse hoofdstad vier jaar moeten verwisselen voor het grote Rotterdam. Maar dat viel onder het begrip „evacuatie...." De heer Ouwerkerk was amper twaalf jaar, toen hij de geheimen van onderkasten en kapitalen ging verkennen bij de drukkerij Altorf- fer in Middelburg: hij werd hand- zetter. Hij was achttien, toen hij Vrouwenpolders kerk in feestlicht De Vereniging voor Vreemdelin genverkeer van Vrouwenpolder be staat 25 jaar en daarom is het deze week feest in het idyllische bad plaatsje. De feestelijkheden werden gisteravond geopend met het ontste ken van een feestverlichting. De ge hele Dorpsstraat baad 's avonds in het kleurige licht van de illuminatie. De fraaie enkele jaren terug gerestau reerde hervormde kerk is maandag avond voor de allereerste keer in de schijnwerpers gezet. Het kerkje een stuk schoonheid in- steen en licht leverde een sprookjesachtige aanblik op. De Middelburgse Mixed Hockey Club opent zaterdagmiddag SI augustus een fraai clubhuis, dat is gelegen aan de twee nieuwe hockeyvelden in het xwe sportveldencomplex aan het einde van de Sportlaan, de vroegere, thans verlengde Meidoornlaan. Minister Struycken naar Schouwen-Duiveland Het reeds eerder aangekondigde bezoek van de minister van binnen landse zaken, mr. A. A. M. Struij- cken, is thans vastgesteld op 27 en 28 augustus. De minister zal uitslui tend Schouwen-Duiveland bezoeken in verband met de plannen tot wij ziging van de gemeentegrenzen al daar. Hij zal met alle gemeentebe sturen van het eiland contact opne men. VANDAAG. Middelburg Electro: „Brokkenpiloten" 7 en 9.15 uur, a.E Provinciale Biblio theek: Tentoonstelling „Zeeuwse ge schiedenis door tijdgenoten verhaald' 10—12-30 en 13.30^18 uur. Van Benthem en Jutting: Hokusai. Kunstmuseum- Expositie Zeeuwse Kunstenaarskring. 1417 en 2022 uur. Molenwater: Mi niatuur Walcheren. 9—23 uur. issingen Alhambra: „De zoon van de wreker". 7 en 9 uur. 14 j. Duxor: „Ter- wille van ons huwelijk", 8 uur, 14 J. Bejaardenhuls: Tentoonstelling: „Mi- chlel de Ruyter", 10—17.30 uur. oes Grand: „Jungle .Tim en de zwar te duivels", 8 uur, 14 j. Grote Kerk „De boer in de Nederlandse schilder kunst", 14—17.30 uur. Mevr. C. OuwerkerkCasteleyn als volwaardige kracht overstap te naar het bedrijf van de heer Kröber, de latere drukkerij Den Boer. Aan dit bedrijf gaf hij ruim 46 jaar zijn krachten. Hier, in de St. Pieterstraat van vóór de brand van 1940, vulde zijn zetsel de pagina's van de Middelburgse Courant, van de burgerlijke stand tot het laatste nieuws Maar de heer Ouwerkerks voor naamste bezigheid bleef het zetten van het „fijnere werk", hij werd smoutzetter en reeg lijnen en letters tot staatwerk en keurige program ma's aaneen. Muziek De diamanten echtgenoot heeft ook de tijd meegemaakt, dat mu ziek met de hand werd gezet. Hij liet de nootjes dansen over de balken en zette zonodig in een groot aantal kruisen en mollen „Nu moet je weten, dat ik hele maal geen muziek kende" zo ver haalt de heer Ouwerkerk, „en toch maakte ik weinig fouten". Men wist het te waarderen en wat mevrouw Ouwerkerk, die in al die ja ren met de werkzaamheden en de po sitie van haar echtgenoot meeleefde, zich nog heel goed herinnert is de dag, waarop haar man voorman werd. En men kan er met- de heer Ouwer kerk van overtuigd zijn, dat hij de letterkasten nog net zo goed kent als de gangen en trappen van het- rust huis „De Griffioen", waar hij niet zijn echtgenote een mooie zitkamer heeft betrokken. Met de machine zou het hem niet lukken, maar hij zou in staat zijn, het zetten van deze rege len over zijn eigen diamanten dag met de hand tot een goed en spoedig einde te brengen Vermiste Noorse zeeman in Terneuzen verdronken In het kanaal te Terneuzen werd maandagmiddag drijvende gevonden het stoffelijk overschot van de sinds vorige week vermiste achttienjarige zeeman A. J. Ingebrigtsen uit Trom- sö, opvarende van het Noorse zee schip Gardhav. Het stoffelijk over schot werd naar de algemene be graafplaats overgebracht. De heer Noest oud-directeur mij. .Zeeland' overleden De bekende oud-Vlissinger, de heer J. Noest, oud-directeur van W. H. Müller en Co. Londen Ltd., is vrijdag in het Sint Antoniusziekenhuis te Utrecht op 68-jarige leeftijd overle den. De heer Noest is ook hoofdverte- fenwoordiger van de Koninklijke toomvaartmaatschappij „Zeeland" in Engeland geweest. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer Noest was nog geen vyftlen jaar, toen hij in Vlissingen te werk werd gesteld op de afdeling expeditie van de stoomvaartmaatschappij „Zee land". Enkele jaren na zijn indienst treding werd hij overgeplaatst naar één van de passagekantoren in Lon den en tot voor enige tijd is hij de be langen van zijn maatschappij in Lon den blqven dienen, overigens niet al leen in Londen, maar tussendoor ook in verschillende kleinere havens als Folkestone, Gravesend, Boston en Southwold. Na de eerste wereldoorlog werd de heer Noest agent van de „Zeeland" in Folkestone en toen de dienst in 1926 verlegd was naar Harwich, volgde zijn aanstelling tot manager van het pas sagekantoor van Wm. H. Müller Co. N.V aan Haymarket te Londen. De directie van de „Zeeland" was toen reeds in handen van de Fa. Müller overgegaan. In 1940 volgde zijn benoe ming tot directeur van Wm. H. Müller en Co (Londen) Ltd. Onder hem kwam toen de afdeling scheepvaart te ressorteren. Gedurende de oorlogsja ren beheerde de heer Noest de Zee land-vloot, voor zover die huiten het toen bezette Nederland was. De heer Noest heeft zich altijd be ijverd voor Vlissingen. Zo heeft hij na de bevrijding alles in het werk gesteld om Vlissingen weer tot een der havens van afvaart voor Zeeland-boten te ma ken. Gedurende enige tijd kon dan ook een dienst Vlissingen-Folkestone on derhouden worden. De heer Noest heeft ook zitting ge had in de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen. De teraardebestelling geschiedt op woensdagmiddag twee uur op de al gemene begraafplaat te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2