MIDDELBURGSE GING EENS BIJ HAAR ZOON OP BEZOEK WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZUID-BEVELAND Agenda KAP PIE ei\ /vet siaMstjelxeim ^25 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 PROViNOiAüB Bi R U W 8 B OOORANT 1 ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN En bleef twee jaar in Australië (Van onze correspondent in --ustralië) Iluim twee jaar is mevrouw A. Schreir uit Middelburg' nu op bezoek by haar zoon in Duhvïch Hill in Au stralië; het viel wat langer uit dan de m welke zij zich oorspronkelijk had gedacht. Maar het is niet alleen de zoon die haar vasthield; ook Australië had „houvast" op haar en het zal haar moeilyk vallen van bei den over enige tijd afscheid te moe ten nemen. Mevrouw Schreir woonde in Middel burg op de Dam; haar zoon was al enige jaren in Australië. „Kom eens op bezoek", zo inviteerde hij en daar had mevrouw Schreir oren naar. Ze ondernam de reis naar het andere ein de der aarde en het bracht haar geen teleurstelling. Natuurlijk, ze was ge lukkig om haar zoon na zoveel jaar weer te zien, doch ook Australië be koorde haar. „Ik heb nog nooit zo'n mooi land gezien", vertrouwde ze ons toe. En ze is toch heus niet zo veel verder dan Sydney geweest, hetgeen overigens al voldoende is om een rui me indruk van het land te krijgen. Want mevrouw Schreir weet tè ver tellen van de blauwe bergen en de baaien; ze was in de regeringsstad Canberra en maakte dank zij een vriendelijke Australische familie autotochten in de wijde omtrek van Dulwich Hill. Wat dit plaatsje be treft; het behoort tot één van de ve le voorstadjes welke Sydney telt. Haar zoon had gezorgd dat er een kleine flat voor haar gereed was. het geen op zichzelf al een prestatie is. Want het huisvestingsprobleem is in het bijzonder in al die voorstadjes heel groot. Zeeuwse erwtensoep Toen ik op visite kwam in de flat, had mevrouw Schreir juist haar kookkunst getoond door de vrienden van haar zoon een pan „Zeeuwse erwtensoep", zoals ze die noemde, voor te zetten. Er was een Australiër ondèr de gasten en voor hem was dat gerecht een openbaring. Bjj een temperatuur van rond de honderd graden is erwtensoep nu niet bepaald een aantrekkelijk ge rechtDoch officieel is het mo menteel in Australië winter, al ontbreekt de sneeuw en het ys, al thans wat Dulwich Hills betreft, waar men altijd van een mild kli maat kan genieten. Mevrouw Schreir weet dat te waarderen: „De warmte kan ik best doorstaan beter dan de kou", zo lachtte ze. Voor haar zoon een vrijgezel verzorgde ze die jaren 't huis houden. Het behoeft dus geen be toog, dat ook zoonlief daarmee in genomen, was! Na twee jaar vond mevrouw Schreir het weer lang ge noeg. Er zijn in Zeeland kinderen, die op haar wachten. „Wanneer dat niet zo was, dan bleef ik be slist in Australië", zo verklaarde ze. Maar die taal Dat de taal haar vervelende ogenblik ken heeft bezorgd, is te begrijpen. Op zestigjarige leeftijd leer je dat niet zo vlot meer. Ondanks dat deed deze me vrouw Schreir alle dagelijkse inkopen, winkelde in Dulwich Hill en zag zelfs kans een praatje te maken met de buren. Ze is dan ook vol lof over de hulp en vriendschap welke ze van de Australiërs heeft ondervonden. „Ik was dikwijls blij als ze eens een praatje met me maakten, want an ders voel je soms jezelf wat eenzaam, zegt ze. Dat Sydney was haar te druk: „Je kunt er niet eens behoorlijk winkelen. Dat kun je in Middelburg beter". Hetgeen evenwel allerminst niet be tekent, dat ze, in Sydney zich niet wist te amuseren. „Ik heb er versteld over gestaan wat ze hier allemaal hebben. Het doet voor de winkels in Holland beslist niet onder. Het meest moderne kun je hier kopen", betoogt Klanken uit de ether DINSDAG 20 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 716 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7,50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gr, 9.00 Voor de vrouw. 9 05 Gram. 9.15 Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Enschede? 9.35 Waterst, 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters, 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12,33 Zang en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Tenor en plano. 14.30 Opvoeding der intuïtie, caus. 14,45 Kinderkoor. 15.00 Land voor de boeg!, klankb. 15.30 Gram- 16.00 Omr. ork. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gr. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel. 18,30 Paris vóus parle. 18.35 La Pille de Madame An- got, opera. 19.40 Hammondorgel. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.00 Indrukken en ont moetingen. carus. 21.25 De muziek, waar van wij houden. 21.55 Journ. 22.05 Dans- muz. 22.35 Holland Festival: Tengr en luit. 23.00 Nws, 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7,45 Morgen gebed en lit. kak 8,00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor do vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gr. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gr. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kat.h. nws. 13.20 Metropole ork. 13.50 Gram. 14.00 Omr. ork. 14.30 Voor de vrouwen van het land. 14.40 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Rijksdelen qjjérzee: Het aanpassingsprobleem in Nleuw-Gulnea, door paler J. M. Wempe O-F.M. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Or- gelconc. 18.55 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Com mentaar op het nws. 1.9.15 Uit het boek der boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 Radio Fllh. ork. en sol. (21.25—21.45 In de pauze: voordi\), 22.45 Avondgebed en li turg. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. mevrouw Schreir. „Wanneer je maar geld genoeg hebt, dan kun je genoeg keus maken, maar ik heb mijn geld aan reizen besteed", lacht ze. Want in een dergelijk reisje gaat wel geld zitten! Over dc regeringsstad Canberra is mevrouw Schreir minder enthousiast. Toch is deze stad „volgens plan" ge bouwd. Doch het ambtelijke stempel is er zwaar op gedrukt en wie van winkelen houdt, lean in Canberra slecht terecht! Mevrouw Schreir maakte in Canberra kennissen en ze beloofde middels correspondentie van uit Holland die contacten te bewaren. „Je kunt nooit eens weten als ik nog- eens terug kom?" merkt ze op, het geen overigens niet zo heel waar schijnlijk is. „Het is al mooi genoeg dat ik op mijn leeftijd zulk een we reldreis heb kunnen maken", zegt ze tevreden. „Het is me hier in alles meegevallen; ik had het me zo heel anders voorgesteld in dit land; min der modern en eigenlijk met meer zwarte bevolking. Die zie je hier he lemaal niet", ondervond ze. Maar nu is de vakantie in het verre land zo langzamerhand teneinde; binnenkort worden de koffers gepakt. In een hoek van de kamer stond een opge zette koala beer, het diertje, dat Australië in de wereld vertegenwoor digt, reeds klaar. „Die neem ik mee naar Middelburg", vertelt mevrouw Schreir. Hen beiden wacht een hele reis! VAN ONZE ADVERTEERDERS Firma Blomaard Zonen te Goes recipieerde De firma Blomaard en Zonen te Goes hield zaterdagmiddag in hotel „Centraal" een druk bezochte recep tie ter gelegenheid van het 25-jan? bestaan. Een kwart eeuw verzorgt dit expeditiebedrijf het vrachtver voer tussen Zeeland en Rotterdam en in die periode heeft de firma zich een vooraanstaande plaats verworven on der de Zeeuwse expediteurs. Vele zakenrelaties, vrienden en be kenden gaven tijdens de receptie van hun belangstelling blijk en de meer dan zestig fraaie bloemstukken ge tuigden van de waardering die men de firma allerwege toedraagt. Zaterdag, precies 25 jaar geleden, begon de heer Blomaard, die thans met drie zoons en vijftien man per soneel werkt, zijn bedrijf met één vrachtauto en éen man personeel. Zes jaar later werd een tweede vracht wagen aangeschaft en het personeel met twee man uitgebreid. Kort voor de oorlog werd het toen nog jonge bedrijf uitgebreid met een derde wa- fen, maar die werd in 1940 gevor- erd. De oorlogsjaren gingen niet on gemerkt aan het de firma Blomaard voorbij, want ook de Duitsers legden beslag op een der vrachtauto's. Na de oorlog was de heer Blomaard even ver als bil de oprichting van het be drijf in 1932; hij had toen de be schikking over een vrachtauto en 'n paard met wagen. Langzamerhand kwam het bedrijf de tegenslagen van de tweede wereldoorlog te boven en groeide het uit tot wat het thans is: een bedrijf met 7 vrachtwagens en 15 man personeel. Des avonds was er voor het perso neel van de firma een gezellige bij eenkomst in „Centraal." NW.- EN ST.-JOOSLAND Gemeentesomenkomst De Hervormde gemeente van Nieuw- en St. Joosland zal op dins dag 24 september aanstaande in het verenigingsgebouw een gemeentesa menkomst houden. In deze samen komst zal een ouderling worden be noemd in verband met de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Boom. De stemgerechtigde leden van de Hervormde gemeente kunnen na men van kandidaten indienen op een aanbeveling, die door tien namen is ondertekend. De aanbevelingen moe ten in de week van 18 tot en met 25 augustus worden ingediend. WESTKAPELLE Filmavond Heden, maandagavond wordt in het hervormd jeugdgebouw te Westka- pelle een filmavond gehouden, geor ganiseerd door de plaatselijke V.v.V.. Men zal onder meer een film over Westkapelle vertonen. Officiële publikaties Burgerlijke Stand OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen: M. den HollanderVan Eenen- naam, d.: A. G. Jakobsen—Pluijmers. d.; R. A. Eggermont—Bogaert, z. Overleden: I. Lampier, 83 j., w. v. P. van Schoffel. NOORD ZEELAND Bevorderingen tuinbouwschool Voor het toelatingsexamen voor de eerste klasse van de lagere tuinbouw school te Haamstede slaagden: W. J. de Glopper, Burgh; C. P. Dalebout, A. Kooman en J. A. van Strien te Renesse; W. C. den Boer, N. D. Braai, J. Jonker Pz., J. Landman, P. C. Manni, M.. A. Verton en J. Zijta te Haamstede. Bevorderd van klasse I naar II: L. J. Baumann, C. Beije, A. Capelle, M. J. van Driel, A. P. Slager, C. van Vessum, Jan v. d. Zande, Joop v. d. Zande en Leen v. d. Zande allen te Haamstede. Bevorderd van klasse II naar Hl: J. M. vah Driel, H. Fondse, C. A. Landman en H. J. C. Wandel te Haamstede, W. O. Hogerhuis en Ca. Aa. Verton te Renesse. Bevorderd van klasse IH naar IV L. Baumann, Gz., J. L. de Munnik en A. v. d. Zande te Haamstede; P. L. Dalebout te Noordwelle. NOORDGOUWE Examens De heer J. Kort A.P.zn. te Noord- gouwe behaalde onlangs zijn midden standsdiploma. BELGISCH JACHT BIJ GOES BINNENGEBRACHT. De motorsleepboot „Sanny" onder de gezagvoerder-eigenaar P. Bouman heeft zondagavond het Belgische jacht „Piet Hein" uit Oostende, dat in de Oosterschelde bij het Sas van Goes aan lager wal was geraakt, bij Goes binnengebracht. VLISSINGEN. HINDERWET. VERGUNNINGEN VERLEEND. B. en W. van Vlissingen. gelet op art. 12 der hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 13 augus tus 1957 de volgende vergunningen, op de daarbij gestelde voorwaarden zijn ver leend en wel aan: Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage tot het oprichten van een benzinepomp- installatie, door het plaatsen van een tank met een inhoud van 6000 liter, als mede een aftappomp, aangedreven door een elektromotor met een vermogen van p,k., op het perceel Korenstraat 11; N.V. garage „De Baljuw" te Vlissingen tot het oprichten van een herstel in rich ting voor motorvoertuigen en verbran dingsmotoren, waarin 6 elektromotoren met een gezamelijk vermogen van 10 p.k. Koudekerkseweg Vlissingen, '17 a-ugustus 1957. B. Burger nam afscheid In „La Belle Vue" te Terneuzen werd zaterdag, wegens diens vertrek naar elders afscheid genomen van de heer B. Burger, die tot voor kort voorzitter was van de Terneuzense Bestuurders Bond en van de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van dc A.B.V.A. Namens het N.V.V. werd de heer Eurger daarbij toegesproken door de districtsbestuurder, de heer C. Hoek uit Goes, die een boekwerk en me vrouw Burger bloemen aanbood, Namens de A.B.V.A en de T.B.B spraken respectievelijk de heren P. J. Huijbrecht en J. Hamelink woor den van grote waardering tot de scheidende functionaris en diens echtgenote en zij boden daarbij enige langspeelplaten en bloemen aan. Na afloop van het officiële gedeel te bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Aan het afscheid nemen ging nog de onthulling van de nieuwe vlag van de T.B.B. door de heer Burger voor af. TERNEUZEN Botsing Op het kruispunt ZandstraatBlok ken te Terneuzen ontstond zaterdag een botsing tussen twee personen auto's, bestuurd respectievelijk door I. C. d. K. uit Aardenburg en P. F. V. uit Zaamslag. Persoonlijke onge lukken deden zich daarbij niet voor, doch de materiële schade was zeer aanzienlijk. SCHOONDIJKE Raad vergadert De raad der gemeente Schoondijke zal woensdagavond a.s. om 7 uur~bij- eenkomen. Tijdens deze bijeenkomst zal de raad een nieuwe gemeente ontvanger benoemen. Voor deze functie zijn aanbevolen de heren G. J, van de Waal en C. J. Musson. B. en W. stellen voor om zes woningwet- Woningen te bouwen en daarvoor de benodigde rijksvoorschotten aan te vragen. Voorts stellen B. en W. voor om de minister van wederopbouw te verzoeken de huren der noodwonin gen niet of met minder dan 25 te verhogen. B. en W. stellen verder voor een nieuw contract met de P.Z. E.M. aan te gaan inzake de straat verlichting. OOSTBURG Gevonden voorwerpen Op het groepsbureau van de rijks politie te Oostburg. Volderstraat 3. zijn inlichtingen te bekomen over de navolgende gevonden voorwerpen: 1 bol kaas, 1 duikbril, 1 portefeuille, 1 zadeldek, 1 geldstuk, 1 windjack, 1 klewang in schede. 1 rode portemon- met een gezameujic vermogen van iu p.k, 1 zonnebril 1 knipmes «toHi zulten worden, in tot percee. -K Koudekerkseweg l. i rii,»ri»ir,inir dervestje, 1957. 1 Belgische rijwielplak KRUININGEN Gemeenteraad huldigde jubilerende secretaris De heer J. Blok, gemeentesecretaris van Kruiningen, vierde zijn 25-jarig jubileum als zodanig. Om deze ge beurtenis luister bij te zetten, was de gemeenteraad in een speciale open bare vergadering bijeengekomen, waarbij ook het secretariepersöneel en het personeel van gemeentewerken tegenwoordig was. Bij afwezigheid van burgemeester Schipper werd de jubilaris met zijn echtgenote en kin deren namens het college van B. en W. hartelijk toegesproken door de lo co-burgemeester, wethouder P. H. A. Polderman. Namens de raad sprak hierna als oudste lid de heer J. Witte, en namens het secretariepersöneel en het personeel van gemeentewerken de heer C. J. de Visser. Sprekers memo reerden de vele bekwaamheden en de grote liefde en toewijding voor zijn werk. die de heer Blok in deze reeks van jaren aan de dag heeft gelegd. Achtereenvolgens boden genoemde sprekers hem een elektrisch scheer- apparaat, een kostbare vulpen en een encyclopedie aan. Van de vereniging van burgemees ters en secretarissen ontving hij een prachtig bloemstuk. Namens deze vereniging en als vriend van de fa milie Blok sprak de heer M. F, Boo- gert, secretaris van Borssele. Zeer verrast door de fraaie geschen ken, dankte de jubilaris voor deze blijken van waardering en voor de prettige samenwerking, die hij zowel van de raad als van het college van B. en W., de burgemeester en het per soneel heeft mogen ondervinden. Ook mevrouw Blok gaf in een keurig speechje uiting aan haar gevoelens van dankbaarheid bij deze mijlpaal in het ambtelijk leven van haar echtge noot. Wandeltochte'n De W.S.V. Kruiningen nam deel aan de wandeltochten, georganiseerd door de vereniging B.A.B. te Gor- kum. Zij behaalde op de afstanden over 25 en 10 km resp. een 2e en 4e prijs. Een mooi succes! WOLFAARTSDUk Raad komt bijeen De raad van de gemeente Wol- phaartsdijk komt op donderdag 22 augustus des namiddags om 2 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de vol gende punten: nieuw straatverlich tingscontract, verzoeken om subsidie en "aansluiting bij Instituut Ziekte- onkostenvoorziening Ambtenaren in Zeeland. Oostburg Ledeltheater: .De laatste jacht", 8 uur. 18 jaar. Groede Gemeentehuis: Tentoonstelling schilderijen van Arnoud Paashuis. Breskens Vismijn: visserijtentoonstel- Voetbaiwedstrijd Op het gemeentelijk sportterrein te Oostburg werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de vertegenwoordi gende elftallen van de winkeliersvere niging „Oostburg" en van dc wieier - sportvereniging „Luctor et Emergo" uit die plaat*. Nadat de winkeliers bij de rust een naar zij dachten vei lige 30 voorsprong hadden bereikt, bleken de wielervrienden hun krach ten bewaard te hebben voor de eind sprint, want de einduitslag werd 3-4. SLUISKIL Sluiskil won van Belgen In verband met dc kermis te Sluis kil werd 'n vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tussen Sluiskil en het Belgische Zwijnaarde. Jam mer was het, dat de wedstrijd onder abnormale weersomstandigheden werd gespeeld, hetgeen tevens de ge flatteerde uitslag verklaart. Voor de rust een gelijk opgaande strijd, waar na met een 11 stand de kleedka mer" werd opgezocht. Hierna 'n sterk dominerend Sluiskil, dat de stand ge leidelijk wist op te voeren tot 82. Na afloop volgde een gezellig samen zijn in het clublokaal. SLUIS Nieuwe wegwijzers Te Sluip bracht men nieuwe weg wijzers aan op het Walplein. In ver band met het drukke verkeer via de Rijksweg: DraaibrugOostburg SchoondijkeBreskens werden ook nieuwe grote blauwe borden aange bracht. WEDVLUCHTEN Postduivenhoudersvcreniging „De Verwachting", Axel. Vlucht op Dour- dan. Uitslag jonge duiven: 1., 9 en 10. J. Elegeert (Koewacht)2. M. But ler; 3. C. van Acker; 4. D. Dleleman; 5. J. Bakker (Zaamslag); 6. P. Dob belaar; 7. A. Blommaert; .8. J. Wie- land. Uitslag oude duiven: 1. en 8. J. van Wiemeersch; 2. F. Michiels; 3. en 7. J. Wleland; 4 J. van Hoorn; 5. J. Sijs: 6. en 9.'P. Dieleman; 10. H. van M Hof (waar geen woonplaats is ver meld, wordt Axel bedoeld). De postduivenhouders-soclëteit Axel. Vlucht op Doornijk (B,). Uit slag oude duiven: 1. J. Giele; 2. E. v. Dorsselaer; 3. A. Baart: 4. E. Mis- seghers; 5. en 8. Ch. Tieleman; 6. H. van 't Hof; 7. M. Dieleman. Uitslag jonge duiven: 1. J. Engels; 2. J. Verstraeten; 3. en 5. B. van Hee- se; 4. M. Dieleman; 6. J. Vasseur; 7. en 8. F. Michiels (allen Axel). De postduivenhoudereverenlging „Recht voor Allen" uit Sluis nam met 49 jolige duiven deel aan de prijsvlucht uit Dour- dan. De hoogste snelheid bedroeg 1979 meter per minuut en de gedetailleerde uitslag luidt: 1, 7 en 10 F. Verheije. 2 et 6 J. van Opdorp. 3 en 4 M. Baart. 5 A Viane- 9 A, Tas. Uitslag wedvlucht „De Snelvliegers' te Oostburg op zondag 11 augustus Van uit Povirdan met 68 jonge duiven. Hoog ste snelheid 1927 meter. I M. Simpelear, 2 gebrs. Risseeuw. 3 Simpelaar Pzn. 4 Joh. Barra. 5 en 10 L. v. d. Weel. 6 C. Bouwens. 8 L. de Kievit. 7 en 9 A. van Hijfte. Uitslag wedvlucht „De Snelvliegers" te Oostburg op zondag 11 augustus vanuit Doürdan met 7 oude duiven Hoogste snélheid 1885 meter. 1 A. Risseeuw. 2 P. van Hee. 3 W. van Unen. Burpérliike Stand TERNEUZEN Bevallen: D. M. Launspach—Lindgreen, z.; M. C. van HeckeTieleman, d.; J. Kaijser—Klaassen, z.: J. C. Henry—De Beer, e N- E Aper—De Bruljn. d.: A N. M. HarmsBockstael, z.; M. P. Min- naert—Van de Velde, z.: H A. van Waes— Veneman, 2.; M. J. C. de SmitVanhljfte, d.; P. Goense—Vermue. z.: A. ,J. van der Linden—Marcus, z.; E. W. DekkerSteen- dijk, d. Ondertrouwd: M. Dubbeldam, 29 j. en M. C. Gazan, 22 j,; J. Hoekman, 22 J. en J. Klaassen, 22 j.; F. G. Loof, 28 j. en M. A. W: van Hoeve, 27 j.; G Pasveer. 25 j. en R. Fokke de Goede. 23 j.: J. de Bokx, 35 j. en J. S. F. Dirkx, 27 j.; H. Machielsen, 26 j. en L. A. Doorns, 20 j. Getrouwd: J. de Vries. 39 j. en J. Bliek, 24 j.; E. A. Wagenaar, 55 j. en F. Aerde, 49 j. Overleden: W. C. Fruijtier, 49 j.; Frantow, 69 j., e. v SoeklmahR. Vis ser, 76 J., e. v. M. S. A. van Oppen; L. de Jonge. 64 j.; J. van Ham, 65 j„ e. v. S. M, de Block; A. J. Lauret, 59 ,1., e. v. M. S. Va-ndenbroucke. HOOG EN LAAG WATER 20 augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierlkzee Wemeldinge 4- nap 8.29 1.30 8.54 9 16 9.32 9.52 1.48 1.64 1.21 21.21 21.43 22.01 22.18 1.55 1.71 1.16 1.34 2.21 2.41 3.08 2.52 3.12 1.53 1.65 15.09 15.36 15.34 15.44 1.53 1.71 1.16 1.34 Schout-bij-Dag Patee de Mijzon en zijn gast Justus Iks genoten van een goede lunch. „Tast toe, mijn waarde!" maande de vlootvoogd jo viaal. „De keukens zijn op kleinere bodems als deze wat beperkt, maar wij m.i- - ken er het beste van, niet waar?" „Geen ongepaste beschei denheid, admiraal!" weer legde de bezoeker. „Dit js een van de meest uitgele zen souffle's die ik ooit heb voorgezel gekregen." De gastheer straalde; een levendig gesprek voigde over het eten en het drin ken, geen onbekend terrein voor de Schout, zoals de re gelmatige lezer zal hebben gemerkt. Na enige tijd echter leidde de slimme zeiler het gesprek handig naar het varen op onder zeeboten. Hij legde aen grote belangstelling aan de dag. „Welnu, mijn waarde heer", tenslotte, „loop met mij mee schip eens tonen!" De ander stemde verheugd in met dit plan en volgde de Schout, die hem trots wees op de vele moderne snufjes waarmee de Forel was uitgerust. ,,En dit is dan de machinekamer", sprak hij ten slotte. „Dieselmotoren, zoals U Ziet. Zo'n twintig duizend pkAch ja, en dan hiernaast nog wat elektromotorenHet ontbreekt ons niet aan ver toen zijn gastheer hem even de rug toekeerde, gleed zijn blik snel, doch deskundig, over het motoren- stelsel. Eensklaps was hem een idee te binnen ge schoten! Personeel in bioscopen krijgt loonsverhoging. Het college van rijkabciulddelaars heeft gunstig beschikt over voorstel len van de sociale commissie voor het Nederlandse bioscoopbedrijf tot ver betering van dc lonen van het bio«- coopperaoneel. Het premie-aandeel van deze werknemer® In het op komst zijnde bedrijfspensioenfonds wordt volledig gecompenseerd. Als gevolg daarvan Is een loonsverhoging afge kondigd van 3%, die vanaf 1 janu ari van kracht is. Bij inwerkingtre ding van het fonds worden de lonen nogmaals verhoogd met een half pro cent. De lonen voor de werksters en leer ling-operateur» zijn extra verhoogd, en wel met ingang van de eerste vol le loonweek na 7 augustus. Grote hoeveelheid groente wordt doorgedraaid Zowel aan de veiling te Den Hoorn (bij Delft) als te Mjnacker draalen de laatste dagen grote hoe veelheden groenten door. In het gun stigste geval kunnen de produkten, welke onverkocht blijven, nog als veevoeder benut worden. De aanvoeren zijn de laatste da gen zeer groot, terwijl de kopers wei nig animo aan de dag leggen. Voor al voor komkommers bestaat weinig belangstelling. Naar schatting wordt er momenteel wel niet meer doorge draaid dan vorig jaar, doch het ver schil is, dat toen de mindere soorten onverkocht bleven, nu is zelfs voor de beste kwaliteit onvoldoende afzet te vinden. Ook van andere produkten draaien goede soorten door. Stijging van kosten voor Verenigde Naties. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties lieeft zijn begroting voor 195B openbaar gemaakt, die een bedrag van 4.800.000 dollars omvat. Dat is 4 miljoen dollar meer dan de begroting voor het lopend dienstjaar. Het geschatte inkomen van de UNO voor 1958 staat op 3.000.000 dollar, zodat er 45.000.000 dollars overblijven die door de 81 ledensta- ten moeten worden bijeengebracht. In het lopend begrotingsjaar was de gevraagde bijdrage 48.200.000 dollars. De stijging van de kosten is, blij kens de toelichting van Hammars- kjöld, te zoeken in drie „buitenge wone evenementen" die in 1958 voor rekening van de UNO komen: een in maart 1958 te beleggen conferen tie over het zeerecht zal 280.000 dol lar kosten, de tweede internationale conferentie over het vreedzaam ge bruik van atoomenergie (10 septem ber 1958 te Genève) zal naar schat ting 1.250.000 dollar kosten en de bouw van een film- en televisiestu dio in het UNO-hoofdkwartler zal 160.000 dollars vragen. Hulp van gangsters voor vakbondbestuurders. De senaatscommissie die de In vloed nagaat van het Amerikaanse gangstetaom In de vakbonden, herft vastgesteld dut Johnny Dio en An thony Corallo, twee figuren die ge noemd zijn in verband mot de aan slag op de journalist Rlesel, via een zekere Sam Goldstein van een vak- bonds-afdeling in New York 20.000 dollars hebben gekregen om de ver kiezing ven James R. Hoffa, een van de hoge figuren in de vakbond zeker te stellen. Sam Goldstein werd uit de gevan genis gehaald om in de zitting van de commissie zijn verklaringen af te leggen. Op geen van de belangrijke vragen kreeg de commissie antwoord van Goldstein, omdat die zich in zul ke ogenblikken verschool achter „het vijfde amendement", een grondwette lijke clausule waarin bepaald wordt dat men in bepaalde gevallen niet hoeft te antwoorden als dat de eigen positie van iemand die verhoord wordt, ernstig zou kunnen schaden. Kosten levensonderhoud in juli gestegen Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van hand- en hoofdarbei dersgezinnen. dat maandelijks door 't Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld, vertoonde van 15 juni tot 15 juli j.l. een stijging met 1 pnt. Het indexcijfer exclusief de A. O. W. steeg van 115 naar 116 en het indexciifer inclusief de A. O. W. van 120 naar 121. Deze stijging deed zich in hoofd zaak voor in de voedingssector, waarvoor het indexcijfer van 124 op liep tot 126. De militaire commandant van Oost- Java. kolonel Sarbïni. heeft onthuld, dat het Indonesische leger binnenkort drie- tot zesduizend Russische jeeps za! krijgen. Marktberichten VEILING TERNEUZEN. a 3-20—12. bloemkool 50—38. groene komkommers 10—13, write idem 8—10. bintjes bonken 18, I 13—17, n 49. eigen heimers I 17—18, andijvie 13—25, etoksnij- bonen 3244. prins, bonen 2559. saxa 2541, pronkbonen 15—18, rode kool 10— 13, eerstelingen I 1516, II 7—8, sav. kool 7—31, witte kool 4, waspeen 11—17, prei 38—45. tomaten A 21—28. B 2530, C 20— 22, uien 16—18, Mank's Codlin H I maat I 62, H I maat 60-70 53, H II 44, keu ken 36—05. fabr. 40—46. kroet 22—32. Zi geunerin T I 75-85 71—80, H I maat OS 'S 72—75. H II 60—61. keuken 54—71. fa- brieks 41—62. kroet 30—31, Clapp's Favou rite st. maat 65-70 81—82. st. maat 60-65 71—75. st. maat 55-60 67—74. H I maat 65 89—82 H I maat 60—65 70—77, H I maat 55-60 66—67, H n 41—58. keuken 56— 63. fabr. 42—65, kroet 2412, Belle de Louvrain grof 122—128, Reine Victoria grof 110—120. I 106—329, II 67, Boerewltte II 91, Czarprulmen II 82. Préeose de Tre- voux keuken 80. fobr. 47—59, kroet 33— 41, druiven 208—214, perziken per stuk 10—14, rabarber 13, VEILING BERGEN OP ZOOM. 17 aug. Stamboon dubbele prinsessen I .01-5.15, ld--m II 4.09. Aanvoer: 8000 kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3