PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Pro-Russische officieren nemen in Syrië teugels stevig in handen Amerikaanse jongeren bezoeken Zeeland VROUW SLOEG TIJDENS RUZIE GROENTEHANDELAAR MET BIJL EERST DUITSERS REPATRIËREN DAN HANDELSVERDRAG SLUITEN 200e jaargang - no. 194 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maam 19 aug. 1957 Bureaus: vilssingen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51. telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telefoon 2475 cb.g.g. 2328); Oo.stburg. Nieuw-.iraat 43, telefoon 20: Tc-rn<-u/..-r), Bn ZUIVERING NA OMWENTELING Invloed van Sowjet-Unie vormt bedreiging voor olievelden De Syrische communistische kolonel Afif el Bizri is zaterdag be vorderd tot generaal en benoemd tot stafchef van het leger. De nieuwe chef is zondag in functie getreden. Tien officieren van hoge rang wer den van hun post ontheven. President Koewatli ondertekende de ont slagen voordat hij naar Cairo vloog voor een algemeen medisch onder zoek. De vervanging van de gematigde stafchef Tewfiq Nizameddin door de zeer linkse Bizri is volgens be richten uit Beiroet de prijs ge weest, die Rusland vroeg voor de levering van wapens ter waarde van honderd miljoen dollars. Het schijnt, dat er wel verzet is ge weest tegen deze overdracht, maar tot dusver zijn er nog geen teke nen, die wijzen op enig effect van dit verzet. Aangenomen wordt dat de pro-Rus sische officieren de teugels zowel in de regering als in het leger stevig in de hand hebben. Burgernolitici, die anti-westers zijn, maar toch ook een té nau we alliantie met Rusland afwijzen, staan naar het schijnt machteloos te genover de doordrijvers van het leger. Koerden staan echter op het punt in onstand te komen tegen de pro- communistische officieren, die de macht in handen hebben genomen. In het noorden van Syrië, dat van oudsher rechts en anti-communis tisch georiënteerd is, zou het ver zet tegen de huidige machtheb bers groeien. Er is echter moeilijk een beeld te krijgen van de sterkte der revolutionaire beweging. Schoonzoon van Churchill dood aangetroffen. De schoonzoon van Sir Winston Churchill, Anthony Beauchamps, echtgenoot van Sarah Churchill, is zondag dood in zijn flat te Londen aangetroffen. De politie neemt aan, dat de doods oorzaak het gebruik van een te grote dosis slaapmiddelen is. Churchills op een na oudste doch ter huwde de, thans 39-jarige, foto graaf Beauchamps in 1949, nadat haar eerste huwelijk, met de acteur Vic Oliver, in 1945 ontbonden was. Sinds geruime tijd woonden Beau champs en Sarah Churchill niet meer samen in de flat aan Hyde Park Gate, waar Beauchamps dood werd aangetroffen. Zeven Brabantse gemeenten bouwen 900 woningen. De president van Syrië is zondag in Cairo aangekomen. Hij heeft twee uur met de Egyptische president Nasser beraadslaagd. Zy zouden volgens het persbureau voor het Midden-Oosten gesproken hebben over vraagstukken die verband houden met een aaneen gesloten Arabische politiek en het be weerde Amerikaanse complot voor het omverwerpen van het huidige be wind in Syrië. De Russische leider Nikita Kroesj- tsjew zou een bezoek voorbereiden aan Egvpte en aan Syrië om druk te zetten achter het nieuwe tegen-offen sief van Rusland tegen de Eisenho wer-doctrine. Kroesjtsjew zou zo gauw mogelijk alle voordeel willen halen uit dc nieu we banden, die met Svrië zijn aange knoopt, dat immers juist een over eenkomst voor „economische hulp" op grote schaal met het Kremlin heeft getekend en overgegaan is tot een zuivering van anti-communistische elementen van het leger en in de rege- rig. Syrië staat naar het schynt op het punt een Russisch satelliet te worden, de eerste in de Arabische wereld en een ernstige bedreiging te vormen voor de onvervangbare olie-buisleidin gen, die van de Perzische Golf naar de Middellandse Zee lopen. De macht over Syrië zou Rusland brengen aan de zuid-grens van Tur kije dat lid van de Navo en van het Balkan-pact en op gevaarlijke wjjze in de directe nabijheid vari do Iraanse en Iraakse olie-velden. Syrië zou tevens door dc ontvangst van enkele duikboten en een torpedo- boot-flottilje van Rusland een kleine vloot-basis aan de Middellandse Zee kust worden. Bourguiia voorziet vorming Noordafrikaanse Statenbond. De president van Tunesië, Habib Boerguiba, heeft zondag te New- York tijdens een interview verklaard dat hij de totstandkoming van een Noordafrikaanse statenbond voorzag, waarvan Tunesië, Marokko, Algerije en Liberia deel zouden uitmaken. Hij meende, dat deze federatie nau we culturele betrekkingen met Frank rijk zou onderhouden, „indien de Fransen tenminste hun neiging tot overheersen laten varen". Boerguiba meende dat een derge lijke statenbond het vormen van een federatie van staten in het Middel- landse-zeegebied zou inluiden. Van laatstgenoemde statenbond zouden ook Italië, Griekenland en Cyprus deel moeten uitmaken. „Er bestaat geen twijfel aan, dat Algerije onafhankelijk zal worden" aldus Boerguiba, „Ik ben er zeker van dat .indien de Franse autoritei-' ten een dergelijke verklaring zouden afleggen, de Algerijnse nationalisten zouden instemmen met onderhande lingen over de fasen, waarin een der gelijke onafhankelijkheid zou moeten worden verwezenlijkt," Drie Duitsers in nood op de Dolomieten. Drie Duitse alpinisten zijn vrydag bij een poging om de 3.342 meter ho ge Marmolada in de Italiaanse Dolo mieten te beklimmen, op de zuidelijke helling blijven steken als gevolg van slecht weer. Twee reddingsploegen zijn zondag tot dicht bij de plaats waar de uitgeputte Duitsers kampe ren, gekomen. Toen konden ook zij niet verder. Op ongeveer 160 meter onder de gestrande Duitsers moesten zij dn een kleine grot een bivak op slaan. Een der redders heeft telefo nisch meegedeeld, dat aanvankelijk een van de Duitsers nog tekenen van leven gaf, doch dat er zondagavond/ toen hét donker werd, niet meer ge antwoord werd op het roepen van de redders. Er is maar weinic hoop, dat de Duitsers nog gered kunnen wor den. DAKGOOT WAS VERSTOPT Man waggelde van trap en zakte m elkaar. In het gebouw van het provin ciaal bestuur van Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch zijn de contracten ondertekend voor de continubouw Brabant H door zeven Brabantse ge meentebesturen, te weten de gemeen ten Bergen op Zoom, Boxtel, Hel- j mond, Oosterhout, Oss, Roosendaal i Tengevolge van de zware regenval en Waalwijk. had het gezin van K. last van over- Het is de bedoeling, dat geduren- stroming omdat de dakgoot verstopt de vijf jaar in continubouw 900 wo- zou zjjn. De huisvrouw stuurde haar De 35-jarige huisvrouw G. K.R. S., in Den Haag, heeft de beneden haar wonende groentehandelaar tij dens een ruzie met de platte kant geslagen, dat deze met een schedel van een bijl zo hard op het hoofd beschadiging in de Ursula-kliniek moest worden opgenomen. nïngen door deze gemeenten geza menlijk zullen worden gebouwd. De gemeenten hebben zich hiertoe ver deeld in een bouwkring-west en een bouwkring-oost. Nieuw Russisch bezoek aan Oost-Duitsland. Premier Grotewohl van Oost- Duitsland heeft in een rede te Dres den een nieuw Russisch bezoek aan Oost-Berlijn aangekondigd, vermoe delijk al over twee weken. Hij zei dat bij die gelegenheid een handels overeenkomst voor de jaren 1958 tot 1960 zal worden gesloten. Tijdens het jongste bezoek van Kroesjtsjew en Mikojan was over economische kwesties niet gesproken. Grotewohl verwacht van de nieu we besprekingen een grotere invoer van steenkool, metalen, olie, hout, wol, katoen, graan en andere levens middelen uit de Sowjet-Unie. Er zal ook over een scheepvaartverdrag worden onderhandeld. Gaillard zal algehele prijsstop afkondigen. De Franse minister van financiën, Gaillard zal dinsdag een algehele prijsstop afkondigen. Reeds is dit plan heftig gekritiseerd door de voorzitter van de financiële commissie der Nationale Vergade ring, Paul Reynaud. Deze verklaarde in een rede in Duinkerken: „Wat Frankrijk nodig heeft, is een valuta. Het heeft 43 jaar lang geen werkelij ke munt gehad". Prijsbevriezing noemde Reynaud „Cosmetica, geen geneesmiddel". Volgens Reynaud moet men zich bevrijden van het denkbeeld, dat inflatie, en niet de po litiek die inflatie noodzakelijk maakt, de grote ramp is, elfjarig zoontje naar het dak om er iets aan te doen. De jongen kon het euvel niet verhelpen. De beneden buurvrouw, de echtgenote van de 36- jarigc groentehandelaar P. Z. zag dit en begon tegen mevrouw K. te schel den. De gezinnen leefden al lange tijd in onmin. Mevrouw K. heeft later met een bijltje een gat in de regenpijp bij het trottoir geslagen, waardoor het over stromen afgelopen was. Daarop ging mevrouw K. boodschappen doen. Toen zij weer thuis was, werd er plotse ling hard gebeld. Het was de groen tehandelaar, die mevrouw K. begon uit te schelden en verklaarde haar te zullen vermoorden. Daarop liep hij met uitgestrekte handen langzaam de trap op naar mevrouw K. Deze greep het bijltje en sloeg met de botte kant toe. De man waggelde de trap af en zakte onderaan in elkaar. Br. Yassin Zakaria met bril) de voormalige tiveede secreta- ris van de Syrische ambassade M in Washington, die Syrisch con- E sul in New York vjos sinds juli van dit jaar, haalt zijn plaats- E bewijs af op het New Yorkse e vliegveld Idlewild, aan het be- gin van zijn reis naar Syrië. Zakaria werd op lJf augustus ff door het Amerikaanse ministe- rie van buitenlandse zaken per- E sona non grata verklaard. Evenals de Syrische ambassa- deur in de V.S., dr. Farid Zei- nedinne, die met verlof reeds in ee I Syrië vertoefde. De stappen te- gen de twee functiönarissen E werden genomen nadat Syrië I drie leden van de Amerikaanse e ambassade daar had uitgewe- zen op beschuldiging van plan- j nen de regering omver te wer- E pen. hui Atoomproef Shasta in Nevada verliep goed. Het herhaaldelijk uitgestelde „schot" van het atoomwapen Shasta is zon dagmorgen op het atoomproefterrein Nevada in de Verenigde Staten afge vuurd. Dit wapen was aangebracht op een hoge stalen toren. De proef is met succes verlopen. Het was de der tiende ontploffing in de huidige se rie. Radio Moskou heeft gisteren ge meld, dat een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht dat voor de kust van de staat New-Yersey in moeilijkheden geraakte een hoeveel heid atoombommen buiten boord heeft moeten gooien. Het Japanse blad „Nihon Keizai" heeft een bericht gepubliceerd, waarin wordt gemeld, dat de in lichtingendienst van de Japanse regering heeft ontdekt, dat in de omgeving van Wladiwostok twee afvuurplaatsen voor raketten en een basis voor bijzondere onder zeeboten zijn gebouwd. Dochter van Amerikaanse ambassadeur was spionne „Martha Dodd Stern (dochter van een voormalig Amerikaanse ambas sadeur in Duitsland), is een Sow jet- Russische spionne", aldus heeft de voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaardigden tot bestrij ding van tegen de Verenigde Staten gerichte bedrijvigheid, Frandis Wal ter, zaterdag verklaard. Walter verklaarde dat dit „onwe- derlegbaar is gebleken" uit verkla ringen van beëdigde getuigen. VON BRENTANO IN BAD-HERSFELD: Besprekingen te Moskou verlopen stormachtig. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano, heeft zondag ~öp een verkiezingsbijeenkomst te Bad Hersfeld in Hessen verklaard, dat de Bondsrepubliek geen handels verdrag met de Sowjet-Unie zal De dood op de weg. De 57-jarige Amsterdammer L. Openneer heeft zaterdagmiddag het leven verloren tengevolge van een aanrijding met een bestelauto. De man reed op de fiets in de Zaan- straat en veranderde op de hoek van de Zaandijkstraat onvoorzichtig van richting. De naderende bestelwagen kon de wielrijder niet ontwijken en reed de man omver. Deze is ernstig gewond overgebracht naar het Wil- helminagasthuis, waar hij later op de dag is overleden. Zaterdagavond is de 21-jarige mi litair J. K. in zijn woonplaats Helie- voetsluis, toen hij met zijn bromfiets plotseling moest uitwijken voor een oude man, over de kop geslagen. Hij is ter plaatse overleden als gevolg van de tuimeling welke hij maakte. De oude man, de 88-jarige H. H. werd tijdens deze remmanoeuvre van de bromfietser aangereden en bleef eveneens op straat liggen. Een arts constateerde een hersenschudding. H. H. is daarna naar zijn huis vervoerd. Moeilijkheden voor Oost duitsers die in West-Berlijn werken De ongeveer 33.000 Oostduitsers die hun werkkring in West-Berlijn hebben, zullen binnenkort waar schijnlijk voor de keus worden ge steld hun werkkring in West-Berlijn op te geven of naar het westen uit te wijken. In Oost-Duitsland zowel als in West-Berlijn wordt, op uiteen lopende wijze, tegen déze mensen sluiten, indien Moskou zijn huidige „negatieve standpunt ten aanzien van de repatriëring van Duitsers, die in de Sowjet-Unie worden vastgehouden" blijft innemen. „Wy willen geen akkoord sluiten ten koste van onze ongelukkige land genoten." Dr. Rolf Lahr, de leider van de Westduitse delegatie welke in Moskou onderhandelingen over de repatriëring van Duitsers, een han delsverdrag en consulaire kwesties voert, is zondag in Hamburg aange komen. Hij is zaterdag voor de tweede maal sedert het begin van de onder handelingen op 22 juli. teruggeroe pen in verband met nieuwe moeilijk heden die naar aanleiding van de re patriëring zijn gerezen. Dr. Lanr verklaarde bij aan komst dat het klimaat der be sprekingen in Moskou „storm achtig'' is. Hij zei. dat hij met dr. Von Brentano overleg zal ple gen en „binnenkort" naar Mos kou zal terugkeren. De Russen hebben verklaard, dat alle Westduitse burgers gerepatri eerd zijn. West-Duitsland houdt staande, dat er nog ongeveer 80.000 Duitsers in de Sowjet-Unie zijn. Tweejarig kind te Beekbergen verdronken. Het bijna twee jaar oude jongetje Alexander de Jong uit Apeldoorn is gistermiddag in een vijver van vier by zes meter, die nauwelijks tachtig centimeter diep is, verdronken. Het kind was met zijn ouders op bezoek in een kampeercentrum te Beekbergen, waar het op een drie- wielertje on het terrein rondfietste. On zeker moment misten de ouders het kind. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het kind in de vijver verdronken was. De afrastering om deze rijver was op één plaats kapot. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond Begrip en waardering voor andere volken. DE AMERICAN FIELD SERVICE, een onafhankelijke organisatie met als enig doel: het bevorderen van be grip en vriendschap tussen de ver schillende naties. Nederlandse jonge ren, zo in de leeftijd die in de States wordt aangeduid als „teenager", gaan, in staat gesteld door een beurs van A.F.S., voor de tijd van een jaar naar de Verenigde Staten en hun Ameri kaanse leeftijdgenoten zwermen uit naar Holland. En dus ook naar Zee land In een Middelburgse woning aan een van de buitensingels waren zij zater dag te gast bij Pim de Pagter, die hun land een jaar geleden eenzelfde be zoek bracht, zoals zij het nu Neder land doen. Karin Isakon (17) uit Ma dison-Wisconsin en Chuck Reed uit Redwood Falls-Minnesota, is met zijn 17 jaren, brede schouders en kortgc- knipte haren al een hele Amerikaan, j Als gewoon lid van een familie er gens in Nederland leren zij de men- I sen en de dingen, die van dit kleine land zijn, begrijpen en waarderen. De vieg vari de A.F.S. stond in Pa- aar in 1914 een groep Amerika- i taalmoeilijkheden nen woonde, die hun auto's beschik- baar stelden om de gewonden van de slagvelden naar de hospitalen te bren gen. Ook in de Tweede Wereldoorlog I deed de A.F.S. haar menslievende i werk. Meer dan een miljoen gewon- I den werden met ambulances van de slagvelden weggehaald. Door de ka- meraadschap met de mannen van an- dere landen, met wie zij onder de ge vaarlijkste omstandigheden hadden samengewerkt, kwamen deze vrijwil- ligers tot het besef, dat men andere 1 volken alleen leert begrijpen en waar deren door in nauw contact met hen te staan. Zo ontstond het internationa le beurzenprogramma, dat de naam .Field Service" behield. Beperkte de uitwisseling in de j periode tussen de Eerste en Twee- de Wereldoorlog zich tot Franse j en Amerikaanse universitaire stu- dgnten, de A.F.S. wilde meer en in 1947 begon men als experiment met de uitwisseling van een groeu middelbare scholieren. Dit werd onmiddellijk een succes. Vier van deze „Field-enthousiasten' waren zaterdag in Middelburg bij elkaar gekomen: Chuck. Karin, Pim de Pagter en tenslote Bob Landheer uit Vlissingen, pas uit Amerika terug, thans gastheer van Chuck. Vier „Field-enthousiasten" dus. Of liever gezegd: vijf. Want er was ook Suzanne uit Amsterdam, bij wie Ka rin dit jaar logeert. En Suzan ver toeft thans met haar familie (en dus met Karin!) in Domburg, zodat haar aanwezigheid bij deze „Field-reünie' mogelijk was. Er was veel belangstelling voo: het groepje. Ook de Middelburg se Minjon-afdeling, de jeugdom- roep van de Avro was gekomen. Want in dit bezoek zagen de ra- dio-jongelui terecht een aardig „bandje". Tonny van Verre was reporter en Leo Zelders techni cus. INTERVIEWS. Bob heeft het reuze naar de zin gehad, vertelt hij aan de radio-jonge- lui. Het leerprogramma van zo'n i Amerikaanse High-school die hij ge- Kopenhagen regen Aberdeen geheel bewolkt Londen zwaar bewolkt Amsterdam licht bewolkt Luxemburg zwaar bewolk' Parijs zwaar bewolkt Bordeaux licht bewolkt Grenoble zwaar bewolkt Vice licht bewolkt 'erlijn half bewolkt ••ankfurt regenbui funchen regen ürich. regenbul Tenève zwaar bewolkt :,oeamo zwaar bewolkt Wenen zwaar bewolkt fnnsbruck regen "ïome onbewolkt \jaccio zwaar bewolkt 13 gr. 19 gr. 19 gr. 19 gr. 15 gr. 20 gr. 21 gr. 20 gr- 24 gr. 21 gr. 19 gr. 19 gr. 18 gr. 18 gr. 21 gr. 23 gr. 21 gr. 28 gr. 26 gr. DE VERWACHT... Breedgeschouderde Chuck: meisjes overal hetzelfde. durende zijn Amerikaanse tijd be zocht in Detroit-Michigan ver schilt wel een beetje van onze mid delbare scholen. Je kunt er je eigen onderwerpen kiezen, vijf of zes per (Vervolg op pag. 6) AANVANKELIJK OPKLARINGEN Aanvankelijk wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid voorko mende buien. Later van het westen uit weer toenemende bewolking met in de namiddag kans op regen. Over wegend matige wind tussen noord- vest en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 20 augustus Zon op 5.33 onder 19.56 Maan op onder 16.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1