PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afrikanen en Aziaten: Nw-Guinea moet op agenda Ver. Naties Auto te water bij Schoorldam: 2 doden Ook in Zeeland neemt het aantal televisietoestellen flink toe BILT GEZIN MET DRIE KINDEREN TE EDE DAG EN NACHT BUITEN 200e jaargang no. 193 Dagblad, ultgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 13 cent p. regel met een minimum ran L—..Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Siro no. 359100 P.Z.C- Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 8546 of 33Ö4); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 68, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwttraat 43. telefoon 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Ziorik7.cc. N. Bogerdatrnat 24._tcKJ6 VERZOEKSCHRIFT NAAR HAMMARSKJÖLD Ondanks belangrijke doorhalingen tekenden Japan en Ghana niet Eenentwintig leden van de AfrikaansAziatische groep in de Ver enigde Naties hebben vrijdag besloten om opneming van de kwestie- Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene vergadering te verzoeken. Het verzoek was ondertekend door Afghanistan, Ceylon, Birma, Egypte, Ethiopië, India, Indonesië, Perzië, Irak, Jordanië, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Pakistan de Philippijnen Saoedi-Arabië, Soe dan, Syrië, Tunesië en Jemen. Japan en China waren vertegenwoordigd op een bijeenkomst van de groep, doch zij tekenden niet. Volgens ingelichte kringen was het oorspronkelijke ontwerp van 'n toelichtend memorandum, dat me de zou worden ingediend, verzacht als gevolg van een discussie in de Verzoening Een commissie! Zeeland krijgt een nieuwe visserijeommissie. En dit nieuwe orgaan zal het gehele spectrum van visserij-mogelijkheden bezien in verband met het Deltaplan, zo is van officiële zijde medegedeeld. Om het eens ambtelijk te zeggen: een provinciale commissie ter bestu dering van de visserijproblemen in het kader van het drie-eilandenplan en het Deltaplan. Op de buitenstaander evenwel maakt de instelling van dit nieuwe comité een wat vreemde indruk. Als of men in Zeeland plotseling met een schok wakker is geworden om dan tot de ontdekking te komen, dat men zo maar bezig is met plannen voor de afsluiting van de zeegaten, waar door de visserij in gevaar komt. En men vraagt dan ook verbaasd: waar om nu pas? Die afsluitingsplannen zijn toch werkelijk niet van vandaag of gisteren? Maar in feite is de situatie nog vreemder. Want wanneer men pagina 81 van de provinciale almanak voor Zeeland opslaat, dan vindt men daar keurig opgesomd de leden van een „provinciale commissie ter bestude ring van de visserijproblemen in het kader van het drie-eilandenplan en het Deltaplan." Er was dus al een commissie Als we ons niet vergissen, heeft zij zelfs reeds menig advies aan het provinciaal bestuur verstrekt. Onder meer is bestudeerd de mogelijkheden van de haven te Colijnsplaat voor de vissers van Veere. Een oude commissie en een nieuwe commissie Hoe dit mysterie te verklaren? Wij geloven, dat de Zeeuwse oester- en mosselwereld hier opheldering kan verschaffen. Het besluit tot oprichting van het nieuwe adviesorgaan werd namelijk deze week genomen tijdens een ver gadering in de Statenzaal, waar ook vertegenwoordigers van de oester- en mosselteelt aanwezig waren. En nu is het een publiek geheim, dat men tot dusver in deze kringen nogal sceptisch gestemd was ten aanzien van de houding, die het provinciaal bestuur innam met betrekking tot Deltaplan en visserij. Zo heeft de commissie van dertien, de instelling waarin oester- en mosselkwekers de Deltaproblematiek bestuderen, tot nu toe een eigen koers gevaren. Zij be sloot destijds een economisch onder zoek te laten instellen door een Am sterdams hoogleraar: dat deed men liever dan gebruik te maken v provinciale diensten! Het ziet er dus nu naar uit, dat men de instelling van de nieuwe com missie moet interpreteren als een „verzoening" tussen alle partijen, die bij de Zeeuwse visserijproblemen zijn betrokken. En deze verzoening houdt dus in, dat in de toekomst ten op zichte van het Deltaplan gezamenlijk wordt opgetrokken. Aldus beschouwd kan men met de instelling van dit nieuwe orgaan slechts vrede hebben. De com missie, die tot dusver aan de visserij zaken heeft gewerkt, zal dus onder dankzegging voor de bewezen dien sten haar taak aan de nieuwe instel ling kunnen overdragen. Daarover zal iedereen zich oprecht verheugen, omdat de Zeeuwse visserij nu toch eindelijk eensgezind blijkt. Hopelijk is het wantrouwen jegens het provin ciaal bestuur en zijn adviserende in stellingen bij de oester- en mossel- kwekers nu geheel verdwenen. De enige basis, waarop kan wor den samengewerkt is immers: ver trouwen! Op één punt willen wij nog wij zen. Het is namelijk opvallend, dat de opdracht aan de com missie zo algemeen is gesteld: „be studering van het gehele spectrum van visserijmogeiijkheden, variërend van het gunstigste tot het ongunstig ste." Daarmee kan men alle kanten op. De commissie kan in het kader van haar opdracht, indien het haar nodig voorkomt, zelfs pleiten voor het openlaten van de Oosterschelde Doch men zal er goed aan doen zich te realiseren, dat moet worden uitgegaan van „Deltafeiten", zaken dus, die wettelijk worden geregeld. Slechts wanneer zij deze feiten kent en erkent kan de commissie het pro vinciaal bestuur een juist advies ver- En een dergelijk advies zal ook in Den Haag ernstig worden genomen! groep. Een belangrijke doorhaling was volgens deze kringen een verwijzing naar Nederlandse „onderdrukkende maatregelen" tegen de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea en naar het beweerde aanvoeren van militai re versterkingen door de Nederlandse regering. Noors schip mag het Suezkanaal niet m Het Noorse vrachtschip „Mars" van 2716 ton, dat vrijdag te Suez is aangekomen, heeft geen vergun ning gekregen het kanaal binnen te varen. De „Mars" is van de Philippijnen op weg naar Haifa (Israël) met 2800 ton stukgoede ren. Aantal doden treinongeval bij Eindhoven gestegen De 61-jarige hoofdconducteur der Nederlandse Spoorwegen, J. Hamstra uit Amsterdam, die bij het spoorweg ongeluk te VVoensel ernstig werd ge wond, is in de afgelopen nacht in het r.-k. Binnenziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen overleden. Tijdens het ongeluk bevond de heer Hamstra zich in de trein uit Am sterdam naar Maastricht. Het aan tal doden als gevolg van het onge luk is nu gestegen tot zes. GEEN ENKELE INSTANTIE GRIJPT IN Geen enkele instantie voelt zich tot ingrijpen geroepen, omdat de mensen weer terug kunnen naar kamp Schuttershof, dat zij vrij willig verlieten. Dat durven ze naar hun zeg gen echter niet, omdat in kamp Schuttershof een mengel moes van gezinnen is gehuisvest. Men treft er normale en a-so ciale gezinnen en ook vindt men er elementen, die het de goed willende bewoners moeilijk po gen te maken. De heer Van de Pol en zijn gezin trokken een paar jaar geleden naar de Limburgse mijnstreek, doch enige maanden geleden keerden zij naar Ede terug, waar evenwel geen wo ning voor hen beschikbaar was. Zij werden toen ondergebracht in kamp Schuttershof, dat uit houten barak ken bestaat. om terug te gaan naar „Schuttershof' Langs de Kerkweg in Ede huist nu al bijna drie weken lang een gezin met drie kleine kinderen, een nest jonge honden, een poesje en al het meubilair, dag en nacht hui ten. Zij vinden slechts enige beschut ting onder een afdakje van een fiet senbergplaats van een in aanbouw zijnd atelier. Het gezin, de familie Van de Pol, verliet zaterdag 27 juli, tezamen met de familie Bos, die inmiddels weer is teruggekeerd, de barakken van kamp Schuttershof te Ede en nam clande stien bezit van een leegstaande, voor afbraak bestemde woning aan de Kerkweg, waaruit het maandag 29 juli weer werd verwijderd. Sindsdien huist de familie Van de Pol met have en kroost praktisch on der de blote hemel. Europa-postzegel Evenals vorig jaar zullen oolc dit jaar op 16 september dooi de landenaangesloten bij de Europese kolen- en staalge meenschap, postzegels worden uitgegeven, die zijn gewijd aan de Europese samenwerking. Ditmaal zullen de postzegels niet allemaal dezelfde voorstel ling dragen, maar komt elk land met een eigen zegel uit. Voor Nederland ontwierp de kunstenaar Dick Elffers uit Amsterdam een postzegel waarop 't hoofdmotief bestaat uit een zespuntige ster. Bij elke punt staat een letter van het woord Europa. De ster, die gebouwd is in de vorm van een schoepenrad, symboliseert de activiteiten van de aangesloten landen terwijl een blad- en vruchtmotief in de rechterbo venhoek de groei van de Euro pese gedachten weergeeft. De zegel zal in tivee waarden worden uitgegeven: 10 en S0 cent. In Frankrijk: 22 Algerijnen door landgenoten gedood Een Noord-Afrikaan heeft een Mo hammedaans landgenoot, die voor een strijd-fonds collecteerde, gisteren doodgeschoten om niet zelf door het nationale bevrydingsfront van het le ven te worden beroofd, al zal de re kening daarmee wel nog niet veref fend zijn. Dit incident, dat in Gardanne bij Marseille gebeurde, was typerend voor de gewelddadige toename van de terroristische moordaanslagen, die sedert maandag in Frankrijk te con stateren valt. Tweeëntwintig mensen zijn gestor ven en 30 werden er deze week KORTE PREDIKATIE in wiens dienst ik sta 1 Kon. 17 Wij staan voor God, aldus Elia. Hij zegt: God, in tcien-s dienst ik sta of volgens andere vertalingen: voor wie ik sta. Wij staan voor God. Dat is niet zo vanzelfsprekend als het lijkt. Wij kunnen ook staan voor de spiegel: „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de schoonste van het land". Wij kunnen zo vervuld zijn van onszelf, zo krampachtig ons best doen om vooruit te komen, dat wij elke dag onszelf toespreken: hoever ben ik vandaag gekomen t Dan lijken wc op die oude konin gin, die steeds iemand zag, die nog knapper tvus en rondging met vergif tigde appels. Wij kunnen ook voor de spiegel staan om anderen te zien, in zo'n op de vensterbank gemonteerd spionne tje, waarin we de hele straat over zien. Waarin we kunnen controleren of alles wel gaat zoals het hoort, of zoals we gewend zijn. Ook zo kun nen we het leven van elkaar vergif tigen. Maar wij staan voor God. Als wij dit beseffen, verdwijnt de krampachtigheid van ons bestaan. Wij gaan lijken op de mensen uit de Bijbel, op Elia. Misschien zijn we een poos alleen, zoals Elia in de woestijn. Maar dan zijn er ook altijd die kruimeltjes, die kleinigheidjes, die God ons geeft, xouardoor we nog net op de been kunnen blijven. Tenslotte zal ons leven nog in een ander opzicht op dat van Elia gaan lijken. Hij bleef niet alleen, maar werd naar het heidense Sarfath ge stuurd om daar voor een arme we duwe te zorgen. Zo zullen ook onze ogen geopend worden voor diegene, die wij tot steun kunnen zijn. Laten wij daarom, als wij voor de spiegel staan, denken aan deze ge schiedenis van Elia, die ook onze ge schiedenis kan zijn, als wij staan voor God, als wij zeggen: God, in wiens dienst ik sta. 's-H.-Abtskerke Th. F. Warfemius H Centraal Zwitserland wordt op g het ogenblik zwaar geteisterd H door bergwaterdat met grote M kracht door de dalen stroomt 1— en aanzienlijke schade aan- r- H richt. De stroom uit het Ma- g Ij deranerdal komt o.a. door het ij =j dorpje Amsteg nabij Göschenen en sloeg een groot stuk van H een woonhuis weg zoals de foto laat zien. iiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF Veteranen in V.S.: Griep wellicht Sowjet-wapen De „Pennsylvania Veterans of Fo reign War", een Amerikaanse vereni ging van oud-strijders, heeft in een brief aan de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, verzocht, dat de wereldgezondheids raad een onderzoek zal instellen naar de oorsprong van de Aziatische griep in de Ver. Staten en andere gebieden van de wereld. De raad zou speciaal aandacht moe ten besteden aan de mogelijkheid dat de ziektekiemen uit communistische China of de Sowjet-Unie afkomstig zijn. De vereniging van oud-strijders vraagt zich namelijk af, of deze kie men niet door de lucht zijn verspreid om de „bevolkingen van de vrije we reld lichamelijk en economisch te verlammen". Eerste vliegkampschip met atoomenergie De Amerikaanse marine heeft aan „Newport Bews Shipbuilding and Drydock Corp." opdracht gegeven het eerste door atoomenergie voortbewo gen vliegkampschip te bouwen. Het I schip wordt 85.000 ton groot. De kos- wond als gevolg van de golf van ter- ten zijn geraamd op 314 miljoen dol- reur, de bloedip-ste, die Frankryk ge- ]ar Er zullen acht atoomreactoren in kend heeft, sedert de rebellie van de i icomen te staan Arabieren in 1954 in Algerije begon. Vier inzittenden werden gered (Van een correspondent) Gistermiddag omstreeks kwart over twee, tijdens een hevige regenbui, is nabij Schoorldam een personenauto met zes inzittenden afkomstig uit Harlingen, vanaf de Westfriese dyk in het Noordhollands Kanaal gereden bij welk ongeval twee van de inzit tenden op jammerlijke wyze om het leven zijn gekomen. Vier van hen konden met moeite worden gered, doch voor de vrouw van de bestuur der, de 37-jarige mevrouw Minnema en haar achtjarig dochtertje mocht hulp niet meer baten. Voor de familie Minnema, die een paar weken in Schoorl had vertoefd, en die juist de terugreis naar Harlingen had aan vaard, betekende dit een zeer tragisch einde van de vakantie. De juiste toedracht van het onge val viel in het begin maar moeilyk vast te stellen. Aangenomen moet echter worden dat de heer Minnema met zijn nog vrij nieuwe Opel Re- kord, rijdende aan de zogenaamde stille zijde van het kanaal, op onge veer een kilometer buiten Schoorl dam. bij het passeren van een land weggetje een ogenblik moet hebben geaarzeld om dit in te slaan, welke VÉR ACHTER BIJ OVERIG NEDERLAND Maar velen wachten nog tot „Goes in de lucht komt" Sinds maart 1956 wordt het aantal geplaatste televisietoestellen in Ne derland nauwgezet geregistreerd en uit de cyfers van de afdeling statistiek der P.T.T. over het laatste jaar blykt, dat het aantal toestellen meer dan vervijfvoudigd is. Voor Zeeland liggen deze cyfers minder hoog, maar ook hier is nog altijd een toeneming met 270 procent te zien over de periode 1 april 1956 tot 1 mei 1957. Op eerstgenoemde datum bedroeg het aantal geregistreerde televisietoestellen in Zeeland 414 en dertien maanden later 1120, In Zeeland had dus op 1 mei jJ. 1 op de 248 inwoners een televisie toestel,, terwijl het landelyke gemiddelde 1 op 78 bedroeg. Op 1 augustus drie maanden later dus had 1 op de 65 Nederlanders reeds de be schikking over een toestel. Zeeland komt nog ver ten achter by overig Nederland, maar ver wacht wordt dat de provincie haar achterstand voor een groot deel zal inlopen na de ingebruikneming van de televisietoren te Goes in novem ber of december van dit jaar. Ve len, die voornemens zijn een televi sietoestel aan te schaffen wachten tot „Goes" in de lucht zal zijn, want dan zjjn de kosten voor mast met antennes belangrijk lager. Het is overigens verbazingwekkend hoe snel het aantal Nederlandse huis gezinnen, dat televisie aanschafte, is gestegen. Op 1 februari 1956 waren er 26.267 toestellen geregistreerd, op 1 april bedroeg het aantal reeds 48.025, eind december 1956 bijna 100.000 toestellen en op 1 augustus j.l. 168.762. Gemiddeld verhuizen er iedere maand ongeveer 10.000 toe stellen van de handelaren naar de particulieren! De cijfers in onze provincie steken daarbij niet bepaald gunstig af. Vier honderd en veertien televisietoestel len op 1 maart 1956, eind december 773 en op 1 mei van dit jaar 1120. Hieruit blijkt, dat zich vooral in de maanden januari tot en met april vele nieuwe kijkers meldden. Z.-Vlaand er en aan top Van de 101 Zeeuwse gemeenten slaat Koewacht het beste figuur. In één jaar tijd is het aantal geplaatst toestellen verzesvoudigd en bedroeg op 1 mei j.l. 37. Met een bevolking van ruim 2500 zielen betekent dit, dat 1 op de 67inwoners van dit Zeeuws- Vlaamse grensdorp 'n televisietoestel hebben. Koewacht is dan ook de enige Zeeuwse gemeente, die het landelijk gemiddelde het dichtst benadert. De (Vervolg op nag. 7) korte aarzeling hem noodlottig is ge worden. De bestuurder van een achter hem rijdende bestelauto, de heer C. F. A. K. uit Hoorn, die achter hem reed, kon de wagen van de heer Minnema niet ontwijken en raakte deze zoda nig, dat door de hevige schok de auto in de berm terechtkwam, daar kan telde en vervolgens in het ter plaatse meer dan drie meter diepe kanaal vieL Een der weinige ooggetuigen was de 60-jari«"e veehouder Venema, die op ongeveer honderd meter afstand op zijn erf stond en het drama voor zijn ogen zag voltrekken. Zo snel als maar mogelijk was spoedde hjj zich naar de plaats van het onge luk en als eerste t: .rikte hij de auto, waarvan een der portieren was geopend. Inmiddels wist hjj door hevig gesticuleren de aan dacht te trekken van de voorbij gangers op de drukke verkeersweg aan de overzijde, van wie verschei- denen geen moment aarzelden in het water te springen en het kanaal over te zwemmen teneinde hulp te bieden. Door handreiking konden de heer Minnema en zijn beide zich in de auto bevindende zoontjes op 't droge wor den gebracht. Inmiddels was de wa gen nog verder omgeslagen, waarby de 20-jarige mejuffrouw Vollema, een schoonzusje van de heer Minne ma, blijkbaar buiten de auto terecht is gekomen, een feit, waaraan zy ver moedelijk haar leven heeft te danken. Ook zij kon nog tijdig worden gered. Haar toestand maakte echter over brenging naar het St. Elisabeth-zie- kenhuis te Alkmaar noodzakelijk. Door het verder kantelen van de wa gen is vermoedelijk het portier weer dichtgeslagen, waardoor men me vrouw Minnema en haar 8-jarig dochtertje, die zich in de auto bevon den, niet tijdig heeft kunnen berei ken. Toen zij tenslotte waren gevon den. konden de doktoren Risselada uit Schoorl en Kolis uit Bergen die spoe dig ter plaatse waren, slechts de dood constateren. DE VERWACHT. MINDER BUHG Hier en daar onklaringen, maar plaatselyk ook enkele buien. Iets war mer dan gisteren. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. ZON EN MAAN 18 augustus Zon op 5.30 onder 20.00 Maan op 23.00 onder 13.59 19 augustus Zon op 5.32 onder 19.58 Maan op 23.44 onder 15.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1