Leiders geheime organisatie in communistisch China gegrepen mmoRD Zorin in Londen: Eerst troepen terugtrekken uit Duitsland GEVLUCHTE GEVANGENEN TE ROTTERDAM GEGREPEN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KANTOREN VOLKSCOMITÉS AANGEVALLEN „Opstandelingen wilden regime uit het zadel stoten" Radio-Peking meldde donderdag dat leiders van een geheime organisatie van opstandelingen, die ten doel had het communistische regiem omver te werpen, waren gearresteerd. In een uitzending in de Chinese taal, opgevangen in Tokio, deelde de communistische zender mede, dat de anti-communistische groep gearres teerd werd in de Laoyoe-bergen, in het grensgebied tussen de districten Krowtsjih en Mei in de noordelijke provincie Sjensi. De leider van de groep zou Tsjan Tsjin-Joe heten. De omroeper deelde mede, dat de gearresteerden zwaar gestraft zullen worden. Bij de arrestaties werden wapens en documenten in beslag genomen. In een kennelijke poging de beteke nis van de „contra-revolutionaire" groep te verkleinen, zeide radio-Pe king, dat Tsjans volgelingen een Geldboeten (totaal 1500) voor Rotterdams mondarts Verbeurdverklaring van instrumentarium De Rotterdamse kantonrechter, mr. R. Rensman, heeft gisteren de mond- arts J. B. A. T. uit Rotterdam, bij verstek veroordeeld tot twee geld boeten van elk f 750 subsidiair twee maal dertig dagen hechtenis en ver beurdverklaring van zeven tandarts stoelen, boorinstallaties en andere in strumenten. T. heeft tweemaal de wet op de tandheelkundige inrichtingen over treden door te werken in een inrich ting, waarvoor reclame werd ge maakt en door geen aangifte te doen bij de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid. De officier van justitie, mr. D. de Jong, had tweemaal f 1000 of twee maal veertig dagen met verbeurdver klaring van het instrumentarium ge- eist. Op 29 augustus a.s. zal de kanton rechter schriftelijk uitspraak doen in de zaken tegen de 76-jarige K. H. V. en de 51-jarige C. V., beiden arts te Rotterdam, aan wie hetzelfde ten laste was gelegd. Tegen K. H. V. werden geëist twee geldboeten, elk van f 1000 of veertig dagen, waarvan f 750 of dertig dagen voorwaardelijk; tegen C. V. twee geldboeten, elk van f 750 of dertig dagen hechtenis. De verdedigers wezen op onjuist heden in de dagvaarding en vroegen respectievelijk vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. Geen financieringsregeling verpleeginrichtingen meer Kostendekkende tarieven worden toegestaan De minister van sociale zaken en volksgezondheid ad interim, mr. A. A. M. Struijcken, heeft aan de Twee de Kamer bericht dat hij na overleg met de ministers van financiën en van economische zaken besloten heeft, geen verdere toepassing te ge ven aan de financieringsregeling ver pleeg- en behandelingsinriclitingen, zoals deze bij gelegenheid van de be handeling van de suppletoire rijks begroting voor 19481949 ter griffie is gedeponeerd. Deze regeling voorzag in de ver bende „plaatselijke opstandelingen en reactionaire personen" vormden. Radio-Peking verklaarde voorts, dat de contra-revolutionaire groep, zonder daartoe volledig voorbereid te zijn, in de nacht van 17 mei twee kantoren van de plaatselijke volks comités had aangevallen en vernield en het plaatselijk hoofd had ver wond. Ook plaatselijke coöperatieve opslagplaatsen waren door de op standelingen aangevallen, aldus ra dio-Peking. Londense havenarbeiders willen weer werken. De Londense havenarbeiders, die uit sympathie met de sjouwers van de groenten- en fruitmarkt te Lon den staakten, hebben donderdag be sloten weer aan het werk te gaan. De sjouwers besloten woensdag het werk op maandag te hervatten. Door de staking van de havenar beiders werden 74 schepen in de ha ven van Londen getroffen. Op een vergadering van 1200 ha venarbeiders werd besloten maandag het werk te hervatten. Men kwam overeen voor maandag weer aan het werk te gaan als de werkgevers zou den beloven de stakers niet te ver zoeken om goederen, bestemd voor de groenten- en fruitmarkt te Covent Garden, van boord te halen. De stakingsleiders zeiden echter dat de werkgevers woensdag een dergelijke belofte niet wilden geven. Bij de staking van de havenarbeiders zijn ongeveer 9000 man betrokken. Vandaag zullen ze opnieuw vergade ren. NA AANRIJDING AUTO ACHTERGELATEN Rechercheur stak hun foto's op zak Nadat dinsdagmiddag een ontvluchte gevangene, die samen met twee ande ren uit de strafinrichting Esserheem te Veenhuizen was weggelopen, te Rotterdam was aangehouden, zjjn de andere twee gistermorgen ook in de Maasstad gegrepen. De radiosurveillancebrigade van de politie had gisternacht op de Kar- melweg een auto zien staan, die een aanrijding had veroorzaakt en ver laten was. Een rechercheur kreeg een seintje, ging op onderzoek uit en bracht de wagen, die uit Den Haag afkomstig moest zijn, naar het bu reau Westersingel. Het vreemde van het geval bracht hem ertoe, opnieuw per politieauto erop uit te trekken en voor alle zekerheid men kon nooit weten stalt hij de foto's van de ontvluchte gevangene uit Esserheem in zijn zak. Op de Goudsesingel gekomen zag hij twee mannen in marsteriipo lopen, die sprekend op de foto's geleken. Maar het tweetal had al lont geroken liep de Van Galenstraat in en ging; daar kwasi huisnummers staan bekij ken. „Handen omhoog" klonk het even later, waarna de rechercheur, zich legitimerend, hen sommeerde mee te paan. De Rotterdammer de 25-jarige H. P. J., voldeed hieraan, maar de ander, de 29-jarige Hage naar J. J. van H., nam de benen. Na het lossen van waarschuwings schoten, die geen effect sorteerden, stapte de rechercheur met de ene arrestant in de wagen en gaf de chauffeur opdracht nog wat rond te rijden, want de vluchteling kon niet ver weg zijn. Inderdaad werd hij op de Boezemsingel gesnapt. Wel vluchtte hij de tuinen in, maar het was toevallig vlak bij een poli tiebureau, waaruit even later op verzoek een heel legertje agenten kwam. In tirailleurslinie zocht men de tuinen af en een kwartier nadat de Rotterdammer was gegrepen, zat ook de Hagenaar weer in de wagen. En daarmee was het avon tuur van het drietal vluchtelingen, dat nauwelijks twee dagen had ge duurd, weer ten einde. strekking van rijksbijdragen, dienen de tot betaling van rente en aflos sing van het onrendabel geachte deel der stichtingskosten. Onder meer omdat de toestand van 's lands financiën noopt tot beper king der uitgaven, behoren ook de door verpleeginrichtingen geleverde diensten zoveel mogelijk zonder rijksbijdrage bekostigd te worden door hen, die daarvan gebruik ma ken. Het in rekening brengen van kostendekkende verpleegtarieven zal hiertoe worden toegestaan. MAAR MATIGJES. De havenmeester van San Francisco dacht, dat de tij den van zeeroverij weer waren te ruggekeerd, toen hij tot zijn grote verbazing een Engels vrachtschip de baai van San Fransisco zag binnen varen met een zwarte zeeroversvlag in top. Hij waarschuwde de politie. Deze hoefde niet in te grijpen. Het bleek, dat de bemanningsleden zonder dat de kapitein het wist een grap wil den uithalen. De kapitein vond het maar heel matigjes. Donderdagochtend is in het zuidelijke deel van de haven van Kopenhagen (Denemar- ken) een Russisch vliegtuig neergestort, nadat het tijdens het landen tegen een fabrielcs- |i schoorsteen was gevlogen. De foto geeft een beeld van een s van de wrakstukken die men uit het water heeft gehaald. f| illllllllllllllUIIIIII lllllllllllllllllllll De 33-jarige M. T. uit Leiden is in een Haags warenhuis betrapt op het stelen van speelgoedautootjes. Bij huisonderzoek bleek hij in het bezit te zijn van mecanodozen en ander constructiemateriaal voor kinderen ter waarde van vijfhonderd gulden. Voordat de grote finale werd verreden, maakten de ringrij- §j ders, 96 in getal en in de ff dracht van Walcheren, een rit door de binnenstad. Vanuit de ff Lange Delft draaien zij hier de ff Markt op, waar duizenden vreemdelingen de indukwek- kende stoet gadesloegen. E llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllll Ziekenfondsen dragen bij aan bloedtransfusie De ziekenfondsraad deelt mee dat de algemene ziekenfondsen voor de verplichte verzekering over 1957 een bijdrage zullen verlenen aan de bloed transfusiediensten van het Nederland se Rode Kruis van in totaal ongeveer 4 ton. De ziekenfondsraad heeft dit goedgekeurd en voorts een dringend beroep op de fondsen gedaan om ook voor de vrijwillige verzekering een bijdrage te verlenen, waarvoor in to taal ruim 118.000 nodig is. Winkelier te Bergen op Zoom werd door schipper in boot genomen Een sigarenwinkelier te Bergen op Zoom was wat al te lichtgelovig. Er kwam een schipper in de winkel, die, toen hij rookartikelen had ge kocht, bleef napraten. De man vertelde dat hij geld nodig had om te passagieren. Of de winkelier geld wilde lenen op onderpand van een duur tapijt? Na enige onderhandeling besloot de winkelier hem honderd entwintig gulden te lenen. De schipper zou dan de volgende dag het tapijt terughalen. Hij liet het tapijt achter, nam het geld mee en ook nog een paar kistjes sigaren, die later zouden worden betaald. De sigarenwinkelier vertrouwde het toch niet helemaal en ging even later op zoek naar het schip. Dat was nergens te vinden. De winkelier zette zijn speurtocht voort en vond eindelijk de schipper, die in een auto wilde instappen. Hij vertelde de schipper, zijn geld toch maar liever terug te hebben, dan kon de schipper zijn tapijt weer krijgen. De schipper antwoordde, dat hij wel wilde meegaan, maar dan moest de winkelier eerst wat benzine halen, want de tank was leeg. De winke lier stapte op zijn fiets om naar een garage te gaan. Nauwelijks zat hij op de fiets of de auto reed in volle vaart weg. Hij had echter het nummer opgeschreven. Na lang speuren kon de politie de schipper in Velzen aanhouden. Het bleek een zekere L. te zijn zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij werd overgebracht naar het politiebureau te Bergen op Zoom. Het Perzisch tapijt, dat de winkelier voor honderdentwintig gulden in onder pand had gekregen was slechts f 45 waard Hoofdprijs Bijstand: huis vol elektrische apparaten. Het Koningin Julianafonds dat se dert zijn oprichting reecis meer dan f 1.600.000 heeft uitgekeerd ten be hoeve van instellingen van alle ge zindten, welke zich bezig houden met maatschappelijk werk zoals bejaar denzorg. zorg voor lichamelijk en geestelijk gebrekkigen, jeugdzorg, ge zinszorg, reclassering enz., zal, ter aanvulling van zijn financiële midde len, op 17 augustus do actie „Bij stand" beginnen. In verband hiermee worden loten van f 1,per stuk verkocht. Ruim f 200.000.aan belastingvrije nrijzen. waaronder vijf woonhuizen, zullen de beloning vormen voor hen die deze „Bnstand"-actie ondersteunen. Een der huizen zal door het bedrijfsleven worden uitgerust met ieder denkbaar elektrisch toestel, van seheerappa- raat af tot televisie toe. De trekking zal voor of op 28 september geschie den. Tijdens de looptijd van de actie zul len in het gehele land 3 miljoen kranten worden verspreid. Aan de ze krant, waarvan de uitgifte door het Nederlandse bedrijfsleven wordt mogelijk gemaakt, is ruim f 25.000.„geheim geld" verbon den in de vorm van waardevolle prijzen. Men behoeft alleen maar op te letten of hierin het ..sreheim" voorkomt dat door de radio zal worden bekendgemaakt. Gerestaureerde pastorie te Nuenen geopend Gistermiddag is de oude, thans ?;erestaureerde pastorie der Neder- andse hervormde kerk te Nuenen, waarin de kunstschilder Vincent van Gogh van december 1883 tot novem ber 1885 zijn atelier had, officieel ge opend en ter beschikking gesteld van ds. Griffioen. Naar aanleiding hier van is in het voormalige koetshuis der pastorie, dat omgebouwd is tot verenigingsgebouw der Nederlands hervormde gemeente, een bijeen komst gehouden, die onder meer werd bijgewoond door dr. J. Hulsker, chef van de afdeling kunsten van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Ir. W. van Gogh heeft met een sleutel de deur der pastorie geopend. Het gezelschap bezichtigde daarna een expositie van werken der te Nuenen wonende kunstenaars. Daarna begin van ontwapening... De Russische afgevaardigde Zorin op de ontwapeningsbesprekingen te Londen heeft gisteren verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een begin van een ontwapeningsovereen komst, zonder dat sommige buiten landse troepen uit Duitsland zouden worden teruggetrokken en zonder dat er een begin gemaakt zou wor den met het opheffen van overzeese bases elders. Hij deed dat in een lange rede, die praktisch een einde maakte aan alle hoop op een overeenstemming. „De Russische delegatie", zei hij, „is van mening, dat in een ontwape ningsovereenkomst, of die nu een kwestie zou zijn van een uitgebreide overeenkomst of van gedeeltelijke maatregelen op dat gebied, geen be slissingen kunnen worden gemist in zake het opheffen van buitenlandse bases op grondgebied van andere landen." Een woordvoerder van de Russische delegatie deelde later aan journalis ten mede, dat op zijn minst een ge deeltelijke opheffing van buitenland se bases en op zijn minst een gedeel telijk terugtrekken van buitenlandse troepen uit Duitsland voorwaarden zijn voor enige ontwapeningsover eenkomst, welke dan ook. De woordvoerder gaf niet nader aan, welke bases Rusland dan met alle geweld allereerst opgeheven zou willen zien. Zorin deelde aan de conferentie mede, dat Rusland het terugtrekken van een-derde van de buitenlandse strijdkrachten uit Europa zou eisen als een „eerste stap". „Om onze soepele houding aan te tonen en om een overeen komst te vergemakkelijken, stellen wij voor, dat de omvang van de daaruit volgende vermin dering van de gewapende strijd krachten, in Duitsland gelegerd en van de gewapende strijd krachten van de vier (grote) mogendheden op het grondge bied van de N.A.V.O. en van de ledenlanden van het Pact van Warschau het onderwerp zullen zijn van een wederzijdse over eenkomst." De westelijke afgevaardigden heb ben de Russische vertegenwoordiger gisteren meegedeeld, dat zij bereid blijven in te stemmen met een ver mindering van de strijdkrachten van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie tot 2.500.000 man en van die van Engeland er Frankrijk tot 750.000 man, zonder hieraan de voor waarde te verbinden voor de oplos sing van internationale problemen. Een dergelijke inkrimping zou deel moeten uitmaken van een gedeelte lijke ontwapeningsovereenkomst. Verdere beperkingen zouden echter afhankelijk moeten zijn van vorde ringen bij de oplossing van interna tionale problemen. j Het Wereldgebeuren Cinerama 1 n de Verenigde Staten zijn dc laat ste tijd nogal wat «pionnen ont maskerd. Onlangs werden me vrouw Soble en Jacob Albam ver oordeeld tot vijfeneenhalf jaar ge vangenisstraf omdat zij als verklik kers voor de Sowjct-Unle hadden ge werkt. Mevrouw Sobles echtgenoot zal zijn vonnis op 18 september aan staande horen. En momenteel wordt de zaak behandeld tegen kolonel Ru- dolf Iwanowitgj Abel van de Rus sische geheime politie. In verband met dit alles is het no dig. dat de 62-jarige Boris Mihai- lowltsj Morros een getuigenis Iaat horen. Morros, wiens naam velen kenden omdat hij behoort tot het Hollywoodse wereldje van filmprodu centen en dirigenten, kon daarom dezer dagen een aantal van zijn ge heimen prijsgeven. En die geheimen waren niet gering. Zonder dat zijn vrouw, zijn zoon, zijn familieleden en zijn vrienden het wisten, was hij twaalf jaar lang druk doende ge weest met Amerikaanse contraspi onage-activiteit. Alle mensen in zijn omgeving meenden, dat de achtenzestig reizen, die hij In die periode naar Europa maakte, alleen maar te maken had den met „showbusiness". In feite was het voornaamste doel. te weten te komen wat Russische spionnen in het schild voerden. Morros was indertijd in St.-Pe- tersburg, waar hij werd gebo ren. een wonderkind. Al op 4- jarige leeftijd bespeelde hij dc cello; hij was pas acht toen hij voor het eerst in het openbaar concerteerde en toen hij twaalf was, kon hij zo wat alle instrumenten aan. Vandaar, dat hij, nog tamelijk jong. dirigent werd van het Keizerlijke Symfonie Orkest en dat tsaar Nicolaas hem op zeker ogenblik benoemde tot organi sator van alle muzikale evenementen ten paleizc. En het was daar, dat hij onder meer Raspoetin leerde ken nen. Na de Russische revolutie emi greerde hij met een negentiental kunstbroeders naar Turkije, vanwaar hij later naar de Verenigde Staten vertrok. Hij liet zich daar naturaliseren en maakte zich verdienstelijk in dc amusementswereld: eerst als dirigent van het orkest in Broadway's Rivoli Theater, later als musical director bij de filmmaatschappij Paramount. Hij heeft in die functie heel wat te maken gekregen met verbeelding en fantasie, maar het waar-gebeurde spionageverhaal, dat hij omdat hij nu tóch in het openbaar zou moeten getuigen aan de pers vertelde, overtrof de stoutste fantasie. De Russen hadden hem voor dit werk aangezocht, nadat hij met hen in contact was getreden achtereenvolgens om (in 1935) zijn moeder in Rusland te bezoeken en om (in 1943) zijn vader, die toen weduwnaar was, naar de Verenigde Staten te halen. Vassili M. Zoebilin, de toenmalige Sowjet-ambassadesecretaris, die zich aan Morros voorstelde als Edward Herbert, vroeg hem in 1945 zo vrien delijk te zijn, om de Russen in het vervolg inlichtingen te verstrekken over strategische materialen en pro jecten. Op dit aanbod ging Morros in, na eerst het Federal Bureau of Investigation, het Amerikaanse fede rale opsporingsbureau te hebben ge waarschuwd. Met die Amerikaanse inlichtingendienst werkte hij in de loop van de twaalf afgelopen jaren nauw samen. Hij vertelde de Russen alleen maar dingen, die eerst door de F.B.I. daarvoor goedgekeurd waren. Maar alles, wat hem uit de Russische koker ter ore kwam, gaf hij door aan de Amerikanen. Soble, de spion die zijn vonnis op 18 september zal ho ren, was eerst Morros' baas, maar later kreeg de musicus zoveel in vloed, dat hijzelf aan Soble bevelen kon geven. Hij reisde zelfs naar Mos kou waar hij urenlang dineerde met een autoriteit van de geheime politie. Totdat verraders in Amerika de Russen lieten weten, dat zij met Morros moesten oppassen. Op 19 januari jongstleden kreeg hij op zijn hotelkamer in München een tele gram, waarvan de inhoud bestond uit slechts één woord: „Cinerama". Dat betekende: „Kom naar huis. Uw le ven is in gevaar". Morros pakte het eerste het beste vliegtuig in westelijke richting. En eindelijk mocht hij deze week zijn lang-ingehouden verhaal doen. Maar ook nu kon hij uiteraard nog niet volledig zijn: op de persconferentie was een man van de FJ3.L om te voorkomen, dat hij teveel zou zeg gen. Immers de rol van Boris Mihai- lowitsj op dit terrein is voorlopig weliswaar uitgespeeld, maar spiona ge en contraspionage zullen door gaan, als een verschijnsel dat er nu eenmaal bij hoort, achter de scher men van het wereldgebeuren. Enkele laatste wijze raadge- vingen van de voorzitter voor- H dat de pijlen van de bogen snorren. Een opname tijdens de Europese kampioenschappen E handboogschieten te Terneuzen E

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5