PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Na machtsvertoon van militairen werd staking te Lodz beëindigd Bij Bruinisse komt schutsluis in dam door de Grevelingen ENGELSEN LIETEN FORT IN DE LUCHT VLIEGEN CHALET TE HOLTEN BRANDDE AF: 38 MENSEN DAKLOOS Vand aag. 200e jaargang - no. 191 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) U cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Siro no. 259300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuw itraat 43, telefoon 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zie kzee, N. Bogci COMMISSIE BESTUDEERT LOONKWESTIES Er heerst in Polens tweede stad vrees voor politie en honger De staking van het trampersoneel van Lodz is ten einde. Even voor zonsopgang, zo meldt United Press, doorbrak gisteren de militie de afschutting rond de twee remises, waarin de stakenden zich ver schanst hadden, en dreef de mannen eruit. De remises werden eerst door de politie bezet gehouden en later door soldaten in veldtenue, die te zien naar hun uitrusting uit een militaire oefening waren ge haald. Om vijf uur liepen de eerste trams weer en om acht uur was, vol gens de directeur, de dienst weer voor 80 proeent hersteld. (Volgens waarnemers zou 40 procent juister zijn, vooral ten aanzien van de diensten in de voorsteden). Des avonds werd de stad levendig als altijd aan de vooravond van een vrije dag. (Vandaag is het immers Maria ten Hemelopneming, een r.-k. feestdag). De veiligheidsmaatregelen wa ren inmiddels tot een minimum te ruggebracht. De militiemannen die in de morgen op alle rijdende trams hadden gestaan, waren verdwenen, de bezetting van de depots was te ruggebracht tot enkele wachten en de vrachtwagens waarmee gedu rende de staking de diensten wa ren onderhouden reden terug naar hun bases. Het besluit van de regering om een speciale commissie in te stellen voor het bestuderen van de lonen heeft zeker invloed ge had op de houding van de sta kers, toen zij met geweld uit de remises verwijderd werden. Reuter meldt, dat volgens oog getuigen Poolse militairen traan gas hebben gebruikt om stakers uit een der grote tramremises te verdrijven. Toen de militairen met de bajonetten op het geweer bij de remise aankwamen, vorm den vrouwelijke conducteurs een kordon om de militairen tegen te houden. De traangasbommen braken echter dit verzet. Tot een handgemeen is het niet geko men. In de middag was het stadsbeeld gewoon, op de bezetting van de de pots door de militairen na. Als er arrestaties hebben plaatsgevonden, dan zijn deze beperkt gebleven tot enkelen die geweld gebruikt hadden tegen de politie. Tot het ontstaan van de staking Leeuwardens winnaar van vossenjacht was ingelicht (Van een correspondent) Vorige week donderdag is te Leeuwarden de vossenjacht van de NCRV gehouden. Winnaar werd de heer H. Scholtanus, die met 16 minu ten en 31 seconden bovendien eerste werd in het algemeen klassement. Er deed zich nu echter een probleem voor, aangezien de heer Scholtanus employé is van de PTT. De PTT had namelijk deze uitzending van de NC RV voorbereid. De winnaar heeft, na dat hij door velen gefeliciteerd was met zijn „sportieve prestatie", toege geven, dat hij op de hoogte is ge weest van de plaats van de centrale post. De verblijfplaats van de vossen kende hij echter niet. Hoe het zij, hij heeft nu de conse quentie aanvaard en zijn prijs, een polshorloge, naar Hilversum terug gestuurd. De NCRV zou voornemens zijn, zijn diskwalificatie bekend te maken. De Leeuwarder eer kan nu nog worden verdedigd door de twee de prijswinnaar, de heer Oppenhui zen, die, zonder bij de PTT te werken, ook binnen de snelste tijd gebleven is. heeft, naar verluidt, ook de houding van de directeur van het stadsver voer, Czeslaw Wawrzynski, meege werkt. Familieleden van enkele sta kers noemden hem een oude stali nist, die altijd het gemakkelijkste en best betaalde werk aan bepaalde ar beiders toeschoof. Er blijft nu echter, na dat bijna volledige herstel van de gewone gang van zaken, iets over dat niet zo snel hersteld zal worden. Sinds vorig jaar oktober heerst er voor het eerst weer vrees in Polens tweede stad, vrees voor de politie, voor de honger, voor de toekomst. Het trampersoneel was bang om bui tenlandse journalisten te woord te staan, iets dat onder de regering van Gomoelka tot dusver niet meer voor kwam. Duizend Algerijnse rebellen gedood De Franse strijdkrachten hebben in de afgelopen tien dagen tijdens ope raties in verschillende delen van Al gerije ongeveer duizend opstandeling gen gedood. De operaties hadden teh doel een groot offensief van de op standelingen voor de komende zitting van de algemene vergadering der VN in de kiem te smoren. Het opperbevel in Algiers heeft bij zonderheden over de massale Franse actie bekendgemaakt. Oorlogsvlieg tuigen maakten ter ondersteuning van de landstrijdkrachten meer dan 2000 vluchten en oorlogsschepen hiel pen sterkten van de opstandelingen langs de kust te bombarderen en pa trouilleerden om de aanvoer van wa pens over zee te voorkomen. Cassatie-beroep van .Zwarte Ruiter' verworpen (Van onze speciale verslaggever.) Woensdagmorgen heeft de advo caat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van J. J. H. uit Mierlo-Hout, bijgenaamd de „Zwarte Ruiter", die in hoger be roep door het gerechtshof te 's-Herto- genbosch wegens verscheidene mis drijven, o.a. een roofoverval met moord op een postkantoorhouder Ravesteyn, is veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering. OPSTAND IN OMAN TEN EINDE Twaalf militairen gedeserteerd Op verzoek van de sultan van Mas- kat hebben Britse troepen woensdag het veroverde fort Tanoef in Centraal Oman in de lucht laten vliegen. Hier voor is geen reden opgegeven. Men meent evenwel te weten, dat Tanoef de zetel was van sjeik Soeleiman bin Himyar, de eerste sjeik van de Beni Rayma-stam die de opstandelingen in Oman steunt. De sultan van Maskat heeft de opstandelingen in 'n redevoe ring in Maskat officieel verklaard, dat de opstand ten einde is. Duncan Sandys, de Britse minister van defensie, heeft in Bahrein op doorreis naar Australië gezegd, dat de operaties in Oman volgens plannen zijn verlopen. Het verheugde hem dat het gezag van de sultan hersteld was en dat de verliezen aan weerskanten tot een minimum beperkt gebleven waren/. Een woordvoerder van het Britse Dinsdag is de 80-jarige Spaan- se cellist Pablo Casals, die on- langs in het huwelijk is getre- i den met zijn Zl-jarige leerlinge MariaMontanez, met zijn bruid op het station Saint-La- zare te Parijs gearriveerd. Het echtpaar zal enige dagen in de Franse hoofdstad verblijven en daarna naar de woonplaats van de heer Casals, Prades in de Franse Pyreneeënvertrekken. Met een stralende glimlach kwam het bruidspaar op het Parijse station aan en in het bagagenet lag natuurlijk een cello. ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag medegedeeld, dat zich incidenten nebben voorgedaan in het kamp van de „Trucial Oman Scouts" in de buurt van Sjarda. Twaalf „scouts" van een afdeling van veertig man, die te Ras el Khaina zijn gelegerd, waren ge deserteerd. Dit was naar het schijnt gebeurd nadat zij in een uit zending van de „Stem der Arabie ren" hadden vernomen, dat een ko lonel van de „Trucial Oman Scouts" en enkele honderden man nen waren gedood bij de verovering van Nizwa. In een verklaring van de sultan van Maskat die woensdag door zijn mi nister van buitenlandse zaken is ge publiceerd, heet het, dat de regering van Maskat en Oman voort zal gaan met haar maatregelen voor het wel zijn van het land in overeenstemming met haar program ter geleidelijke verbetering van de economische toe stand in het binnenland, voorzover haar beperkte financiële middelen zulks toelaten. De sultan dankt de Britse regering voor de waardevolle militaire steun die op zijn verzoek is verleend. Volgens de verklaring heeft de oud ste zoon van Soeleiman bin Himyar zich overgegeven. Met acht passagiers en drie bemanningsleden aan boord schoot het vliegtuig uit Calais, Frankrijk, tijdens de landing op het vliegveld Southend bij Rochford in het Engelse graaf schap Essex van de baan. Zo als de foto laat zien, kwam het vliegtuig vlak bij een elektrici- teitsmast van de nabij gelegen spoorweg tot stilstand. Geen van de inzittenden liep ver wondingen op. Speculaties op devaluatie pond De speculaties op een mogelijke ;'(}y.igïng van de wisselkoers van het pond sterling, die uitgelokt zjjn door de jongste monetaire maatregel van de Franse regering, nemen steeds meer toe. Zij nemen o.a. de vorm aan van verkopen van staatsfondsen, waarbij de vrijkomende middelen worden herbelegd in goudaandelen, en van aankopen op de markt voor non- ferrometalen. De koersen van goud- aandelen zjjn in bepaalde gevallen de laatste dagen met 15 k 20 pet. geste gen. Ook op de metaalmarkt, die ge ruime tijd zeer gedeprimeerd is ge weest, heeft de speculatie geleid tot een stijging der noteringen. In bepaalde financiële kringen te Londen meent men, dat er om twee redenen een devaluatie van het pond sterling moet worden verwacht, ten eerste, omdat, indien de Franse ope ratie slaagt, de concurrentiepositie van Engeland op de internationale markten zal worden verzwakt en ten tweede omdat de terughoudendheid van West-Duitsland ten aanzien van de mogelijkheid van een revaluatie van de mark doet vermoeden, dat zelfs indien op een later tijdstip tot een dergelijke maatregel zou worden besloten in het kader van een alge mene aanpassing van de Europese valuta, deze revaluatie niet van zo danige omvang zal zijn, dat hierdoor de posittie van het pond sterling wordt verbeterd. SCHOORSTEENVEGER MAAKTE FOUT Schade geschat op 100.000 Gistermiddag is chalet „De Olden- hove" op de Holterberg te Holten, dat toebehoort aan de dames Ph. J. van Vliet en J. H. N. Reijgenga en dienst doet als contractpension voor gerepatrieerden uit Indonesië, geheel door brand verwoest. De brand is ontstaan doordat een schoorsteenveger, die de rookkanalen van het huis van roet gezuiverd had, een krant in de loodrechte schoor steen in de brand stak om de trek te proberen. Een brandend stuk pa pier kwam op het rieten dak terecht, dat onmiddellijk vlam vatte. Het grote houten landhuis brandde direct als een fakkel, zodat de Hol- tense brandweerlieden, die spoedig hulp ontvingen van de brandweien van Rijssen en Markelo, weinig te gen het vuur konden uitrichten. Zij moesten zich bij de blussing voor een belangrijk deel bepalen tot het nat houden van de omringende denne- bossen. Siamese tweeling met succes gescheiden. Mevrouw Orfea Gherardi, 42 jaar, uit Camaiore in Italië, heeft het le ven geschonken aan een Siamese tweeling. De twee jongens, die aan de borst verbonden waren door een navelstreng, zijn onmiddellijk en met succes operatief gescheiden en maken het goed. VOLGENDE PUNT VAN DELTAPROGRAMMA Er zal hier ook een werkhaven worden aangelegd DE DELTADIENST-ZUID is thans bezig met het voorbereiden van de plannen voor de Grevelingendam. Deze dam wordt van Duiveland (Bruinisse) naar Overflakkee (Oude Tonge) gelegd en is het volgende punt van uitvoering op het Deltaprogramma. Deze uitvoering dient namelijk zodanig te geschieden, dat de dam ongeveer gelijk gereed is met de afsluitdijk in het Haringvliet, waaraan men inmiddels, zoals bekend, reeds is begonnen. In deze Grevelingendam zal een schutsluis worden gemaakt, die voornamelijk van belang zal zijn voor het door laten van schepen met materialen enz., bestemd voor de afsluitingsvverken in het Brouwershavense Gat. Deze sluis zal komen aan de Duivelandse kant van de dam, dat wil dus zeggen in de onmiddellijke nabijheid van Bruinisse. Dat betekent, dat binnen niet al te lange tijd Bruinisse het schouwspel kan worden van allerlei waterstaatsbedrijvigheid, want uiter aard is met het bouwen van deze sluis geruime tijd gemoeid. Het ligt in de bedoeling om zodra de minister de plannen van de Delta dienst-zuid heeft goedgekeurd met de eerste werkzaamheden te beginnen, zodat mag worden verwacht dat dan een aanvang zal worden gemaakt met de bouwput voor de sluis. Ove rigens zal deze schutsluis van kleiner formaat zijn dan die, waarvoor thans een bouwpunt wordt gemaakt bij Kats. Dat ligt ook voor de hand, want de sluis bij Noord-Beveland is nodig voor de niet onbelangrijke bin nenscheepvaart naar en van het ka naal door Walcheren. Niettemin zal de nieuwe sluis in de Grevelingen dam toch nog een aanzienlijk ver keer te verwerken krijgen als men eenmaal met de afsluitingswerken in het Brouwerhavense Gat begint; sleepbotén, bokken, enz. Evenals bij Veere is gebeurd zal bij Bruinisse tevoren een werk haven worden aangelegd. Deze werkhaven komt in de Grevelin gen, dus aan de westkant van de nieuwe dam naar Overflak kee. De aanleg van deze dam gelijk tijdig met die in het Haringvliet is o.m. nodig, omdat daarvan een be tekenende verlaging wordt verwacht van de stormvloedstanden in het Vol kerak, Krammer en Zijpe. Nauw verband met deze plannen houdt ook de beveiliging van een zwakke plaats in de waterkering van het waterschap Bruinisse. De zwak ke plaats bij uitstek in deze water kering is namelijk de haven van deze gemeente, die reeds lang ontsierd wordt door een kistdam. Rijkswater staat heeft hiervoor thans plannen in voorbereiding, die er in feite op neer komen dat de bestaande haven ge heel wordt gewijzigd en vernieuwd.. Het gebouw is bijna tot de grond loe afgebrand. Er waren thans acht gerepatri eerde gezinnen, in totaal 38 per sonen, in de chalet gehuisvest. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hun bezittingen zijn voor het grootste deel ver loren gegaan. Van de inboedel der benedenverdieping kon een deel worden gered. De schade wordt op tenminste f 100.000 geschat. De dakloos ge wonden gezinnen zullen tijdelijk worden ondergebracht in hotel „In de Swarte Ruyter" op de Holterberg. wordt op de fusilladeplaats te Goirle een krans gelegd ter herdenking van de 5 gijzelaars uit St. Michiels-Gestel, die M in de nacht van 14 op 15 aug. M 1942 zonder enig voorafgaand eê proces door de Duitsers van §j het leven werden beroofd.. Hun namen waren Robert Baelde, H Christoffel Bennekers, Otto H graaf van Limburg Stirum, j§ Willem Ruvs en Alexander ba- ron Schimmelpenninck van der 1 Oye. H is het tien jaar geleden, M dat India en Pakistan zelfstan- Ëf dig werden verklaard. H ......wordt prinses Anne van Engeland en de bekende Ame- H rikaanse roman- en toneel- schrijfster Edna Ferber, wier meeste romans in het Neder- lands werden vertaald, te New York, 70 jaar. Illlllll!l!llli;!!lll!lllll!ll!l!IJIÜII^ Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur. Stockholm, half bewolkt 19 gr. Oslo, zwaar bewolkt 18 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 20 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 13 gr. Londen, regenbui 19 gr. Amsterdafn, regen 22 gr. Luxemburg, regen 22 gr. Parijs, regen 19 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 22 gr. Grenoble, licht bewolkt 23 gr. Nice, half bewolkt 30 gr. Berlijn, regen 19 gr. Frankfort, licht bewolkt 23 gr. München, half bewolkt 17 gr. Zürich, onbewolkt 20 gr. Genève, onbewolkt 23 gr. Locarno, onbewolkt 22 gr. Ajacclo, licht bewolkt 29 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 17 gr. Wenen, regenbui 26 gr. Mallorca, half bewolkt 29 gr. Rome, zwaar bewolkt 35 gr. VERWACHT... VERSPREIDE OPKLARINGEN. Verspreide opklaringen, maar later hier of daar ook enkele buien. In het noorden van het land vrij krach- tinge, overigens overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 16 augustus Zon op 5.27 onder 20.05 Maan op 21.54 onder 11.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1