Corti: „Noordwand van Eiger wil ik nooit meer zien" mimokv Achtduizend stakende trammensen in Lodz bezetten twee remises BANDIETEN BEROOFDEN IN MILAAN BEWAAKTE BANKAUTO WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA 29 JAAR. John Dudek, die in Wilmington in Amerika woont, was erg verbaasd toen een vrouw aanbel de en hem een portefeuille overhan digde, waarin vijftig dollar zat. De vrouw zei hem, dat zij de portefeuil le in 1929 had gevonden. „Het leek alsof God ons die had toegezonden. Maar we konden er niet toe besluiten het geld te gebruiken, daar wij goe de christenen zijn. Na er veel over te hebben gedacht, hebben we beslo ten het geld terug te brengen..." HIJ HAD GELD. In Fuquay-Va- rina trachtte een man een auto te verkopen aan een bandiet, die zojuist bij een bank twaalfduizend dollar had gestolen. Op de vraag van de politie, waarom hij dat had gedaan, antwoordde de handelaar: „Ik wilde hem een auto verkopen, daar ik wist dat hij geld had". In Den Haag werd dinsdagochtend dit reusachtige hord in een vracht wagen van de A.N.W.B. geladen. Voor een Zeeuw zal het geen raad sel zijn waar dit bord geplaatst wordt: op de rijksweg even buiten Breskens. Behalve dit bord zullen er in West-Zeeuwsch-Vlaanderen nog vier nieuwe richtingborden geplaatst worden. Daarmee is dan een belang rijke verkeersverandering in dit ge bied aangebracht. In verband met de slechte toestand van de provinciale weg van Breskens naar Sluis zal de A.N.W.B. voortaan het verkeer tus sen deze beide plaatsen over de rijks weg no. 58 leiden, via Schoondijke en Oostburg. Hoewel de rijksweg over bijna de gehele lengte van fiets paden is voorzien, zullen de wielrij ders tussen Sluis en Breskens naar de oude route worden verwezen, aan gezien deze aanzienlijk korter is. Op deze wijze wordt dan bovendien een scheiding tussen snelverkeer en lang zaam verkeer verkregen. Sneeuwstorm was funest Claudio Corti, een 29-jarige chauf feur uit Lecco (Como), de enige over levende van het Eigerdrama, heeft in het ziekenhuis te Interlaken aan Uni ted Press zijn relaas verteld over de hachelijke beklimming van de „Nord- wand". „Zo lang ik mij kan herinne ren, heb ik van de bergen gehouden", zo zei hy ondermeer. „Maar nou heb ik er voorlopig genoeg van, en voor al de Nordwand van de Eiger wil ik mijn leven lang niet meer zien." Hij vertelde dat Stefano Longhi en hy in maart van dit jaar hadden be sloten, de tocht samen in augustus te maken. De onderneming was zater dag de derde begonnen, 's Zondags hadden zij de twee Duitsers Günther Nothdurft en Franz Meier ontmoet, die 's ochtends met de beklimming waren hegonnen. „We kenden ze absoluut niet en we konden alleen met gebarentaal con verseren daar zij geen Italiaans ken den en wij geen Duits. Ze gaven ons echter te verstaan, dat ze in grote moeilijkheden waren, daar ze hun rugzakken kwijt waren en geen uit rusting over hadden om de tocht al- Leen verder te maken." De Italianen hadden genoeg voor vier en daarom sloot het viertal zich bij elkaar aan. Corti leidde de groep, die door een touw onderling was verbonden. De twee Duitsers liepen in het midden, Longhi was de achterste man. Zon dagmiddag woedde er een sneeuw storm en het was daarna dat de moei lijkheden begonnen. Men vorderde daarna per dag niet meer dan 150 mde mannen werden kletsnat ge spat door water dat vlak bij hen neer- plensde. „Onze werkelijke noodlotsdag was vrydag, toen mijn vriend Longhi uit gleed en een stuk omlaagviel. Dat was 's morgens om half zes. Ik wilde Longhi in veiligheid brengen, maar het was onmogeliyk, daar hij onge veer veertig meter lager terechtge komen was en de twee Duitsers veel te moe waren dan dat ze enige hulp konden bieden Ik liet al ons voedsel, medicamenten en het grootste deel van onze kampeeruitrusting aan een touw naar beneden zakken en maak te zijn touwen stevig aan de rotswand vast zodat hij niet van de steenrand kon vallen, naar hy een plaats ge vonden had. Hy had genoeg eten voor drie of vier dagen en ik verwachtte dat ik diezelfde avond de top zou be reiken en hulp kon halen. Met de Duitsers zette ik de tocht voort. Ongeveer 150 meter verderop werd ik door een vallende steen aan het hoofd getroffen. Ik moest ter plaatse achterblijven: de Duitsers klommen verder om zo snel mogelijk hulp te halen. Ik heb ze sedertdien niet meer gezien en vrees, dat ze ver ongelukt zijn. Ik was opeens alleen op de wereld, niet in staat de smalle steenrand boven de afgrond te ver laten, zonder eten en zonder iets van mijn metgezellen te zien of te horen. De enige bemoediging kwam van de zoekvliegtuigen, die tegen die tijd rondcirkelden, iedere keer als er een naderde wuifde ik als een bezetene. Het was duidelijk dat er hulp op komst was. Zondag eindelijk werd ik' gered. Men heeft me gevraagd, waar om we de derde of vierde dag niet zijn teruggekeerd. Ik kan slechts zeggen, dat Longhi en ik ons sterk genoeg voelden om de top te berei ken. We hadden er altyd op gerekend dat we zes of zeven dagen ervoor no dig zouden hebben". GESPANNEN TOESTAND IN POLEN Het Wereldgebeuren BEZIT TWINTIG MILJOEN LIRE Politie heeft nog geen spoor kunnen vinden Vier met machinepistolen gewa pende gangsters hebben gisteren bij een bijkantoor van de Banco di Roma een bankauto overvallen. Zij ontsnapten met naar schatting 20 miljoen lire (120.000 gulden). Toen de politie arriveerde, waren de bandieten met het geld verdwenen. Depressie nadert met regen (Van onze weerkundige medewerker) Zeeland is er de laatste da- M gen, vooral wat de regenval betreft, lang niet het slechtste afgekomen. In twee en een hal- ve dag viel er, in de omgeving van Alkmaar, evenals in het noord-westen van Friesland, als gevolg van zware buien, ruim 100 mm regen. Gisteren kwamen er flinke opklaringen voor en steeg de temperatuur weer tot ruim twintig graden Celsius. De vooruitzichten zijn echter minder gunstig. Een nieuwe oceaandepressie, die een vrij grote activiteit aan de dag legt, heeft inmiddels de Britse eilanden bereikt en komt (nog langzaam) in de richting van ons land. Deze de pressie zal de bewolking weer doen toenemen en brengt mo gelijk nog voor de avond op nieuw enige regen. De wind springt naar zuidelijke richting en wordt geleidelijk weer wat sterker. Het augustusweer blijft hierdoor in een onbesten dig stadium verkeren. Veel regen valt er ook in Zwitserland en in Zuid-Frank rijk. In Loterno kwam de laat ste dagen, ruim 150 mm regen neer. In Italië en de Balkan duurt de hitte voort met temperaturen, die variëren tussen 38 en 42 s graden Celsius. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Voor zij in hun auto stapten vuurden de bandieten nog een sal vo uit een machinepistool, maar niemand werd gewond. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken dat twee van de vier mannen ongeveer een uur nabij de bank hadden staan wachten op een geschikt moment voor de overval. Bankemployé's vertelden dat de gehele affaire op topsnelheid werd afgewikkeld. De bandieten wachtten tot een bankauto voor het bijkantoor arri veerde om een stalen kist af te leve ren, waarin ongeveer 20 miljoen lire zat. De rovers, die zwarte maskers droegen, liepen op de auto toe, toen functionarissen van de bank de kist overnamen van de chauffeur en van een bankemployé, die was meegeko men. De bankmensen waren volkomen verrast en zelfs een particuliere be waker die de bankauto geëscorteerd had, was gedwongen zijn handen op te steken. Voor zij in hun eigen auto spron gen, vuurden de bandieten een salvo in de lucht, om de ooggetuigen af te schrikken. Een vrouw die beangst wegrende, kreeg een schot nagezon den en viel flauw toen een revolver kogel langs haar oren floot. De chauffeur van de bankauto probeerde de auto te volgen, maar zijn wagen was te langzaam. Ra dio-auto's van de politie, die de omgeving afspeurden, vonden geen spoord van de bende. Deelnemers Jamboree vandaag naar huis Het Nederlandse contingent padvin ders dat in Engeland heeft deelgeno men aan de jubileum-jamboree, is dinsdagavond bij Sutton in twee spe ciale treinen de thuisreis begonnen. De 930 verkenners zouden zich te Harwich inschepen en naar verwach ting vandaag omstreeks het middag uur weer Nederlandse bodem betre den. Drie extra-treinen zullen de jon gens van Hoek van Holland naar Am sterdam, Eindhoven en Amersfoort brengen vanwaar ze naar hun on derscheidene haardsteden zullen te rugkeren. Blunders Dit vraag- en antwoordspel werd genoteerd In een gewichtige Amerikaanse commissieverga dering. De senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen was bij een onder voorzitterschap van sena tor James William Fulbright. De on dervraagde was Maxwell Henry Gluck, een groot Amerikaans zaken man, die door president Eisenhower was benoemd tot ambassadeur in Ceylon. Senator Fulbright: „Weet U wie dc eerste minister van Ceylon ls?" De heer Gluck: „Zijn naam is een beetje ongewoon. Hij wil me op het ogenblik niet te binnen schieten". Fulbright: „En hoe heet de pre mier van India?" Gluck: „Ik weet wel wie het is, maar ik kan zijn naam niet uitspre ken". Deze laatste „misser" was voor de aanstaande ambassadeur welhaast vernietigend. Dc voornaam van de Indiase premier, Jawaharlal, is in derdaad wat moeilijk misschien. Maar vrijwel niemand heeft er last mee, de achternaam Nchroe te noe men. Het was duidelijk, dat de heer Gluck zich tot dusver weinig of he lemaal niet had geïnteresseerd voor Azië, waar hij straks een Ameri kaans politiek visitekaartje zal zijn. Maxwell Henry Gluck heeft een succesvolle zakencarrière ach ter de rug. In 1929 opende hij een simpele winkel In damesmode- artikelen te Olean, New York. Te genwoordig is hij de trotse bezitter van niet minder dan 150 van derge lijke zaken in plaatsen, verspreid over de Verenigde Staten. Hij is zo handig tewerk gegaan (kleine winst marges, grote omzetten) en tegelijk zo fortuinlijk geweest, dat het hem mogelijk was, een renstal er op na te houden en voorts Italiaanse re- naissance-kunstprodukten en moder ne Franse schilderijen te kopen. Bo vendien deed hij veel aan weldadig heid. Men zegt, dat hij voorts 10.000 dollar beschikbaar stelde voor de Re publikeinse verkiezingscampagne van 1952 en 2030.000 dollar voor die van 1956. Toch vond hij in dit alles niet dc bevrediging, die hij zocht. Van daar de conclusie, dat het mis schien niet onverstandig zou zijn, een baan in de politiek te zoeken. In vloedrijke bemiddelaars waren gauw gevonden, en die zouden eventueel kunnen wijzen op Glucks belangrijke bijdragen tot de Republikeinse ver kiezingsresultaten. Gluck herinnerde zich, hoe vooral in 't verleden, maar ook tegenwoordig, sprake kon en kan zijn van „politieke" benoemingen op belangrijke regerings- en diplomatie ke posten. In 1924 hadden 33 van de 51 ambassadeurs hun benoeming te danken aan hun verdienstelijkheid voor de partij waartoe zij behoorden. Het percentage nam af, maar in 1957 waren het er toch altijd nog 27 op de 81. Dezer dagen heeft men presi dent Eisenhower op diens persconfe rentie over dit geval aan de tand ge voeld. Verontwaardigd zei de presi dent, dat hij niets wist van de po litieke bijdragen van de heer Gluck en dat hij zo'n omstandigheid „nooit" in aanmerking zou nemen bij een be noeming. Wat Glucks onwetendheid betreft, zei de president onder meer: „Wij wisten dat hij nooit in Ceylon was geweest en dat hij niet door en door ermee op de hoogte was, maar ongetwijfeld kan hij Ieren, als hij het soort man is, waartoe we menen dat hij behoort. Mevrouw Gluck heeft intussen duidelijk gemaakt, dat haar man naarstig zit te vorsen op allerlei door haar genoemde boeken, brochu res en pamfletten, om in Azië thuis te raken. De kwestïe-GIuck heeft in Ameri ka aanleiding gegeven tot uit voerige beschouwingen over de ambassadeursbenoemingen, en over de nasleep, die een dergelijk geval kan hebben voor de betrekkingen tussen Amerika en het betrokken land, in dit geval Ceylon. Wat die benoemingen van ambassadeurs be treft, wint de opvatting veld, dat meer en meer uit het korps van be roepsdiplomaten moet worden ge put. ook voor de belangrijke posten in Londen en Parijs, die zo duur zijn, wat de representatie betreft, dat de regering tot dusver daarvoor vaak rijkaards uitkoos, die op hun baan geld konden toeleggen. En wat de betrekkingen met Cey lon betreft: die behoeven door Glucks blunders niet helemaal bedorven te zijn. Met zijn studiezin en zijn in nemende optreden zal hij zijn uiter ste best doen te bewijzen, dat een succesvol zakenman zelfs na zulke tegenvallers ook in de politiek kan slagen. SEN ATOR FULBRIGHT v...lastige vragen..-. Beschuldiging tegen mannen van militie: traangas gebruikt Honderden vrouwen van Lodz, de tweede Poolse stad, die een be volking heeft van 674.000 zielen, zijn gisteravond door de linies van militie en politie gedrongen om hete soep, koffie en ander voedsel te brengen naar vijfduizend stakers, die zich gistermorgen verschanst hadden in de hoofd-tramremise. De arbeiders van het trambedrijf waren in staking gegaan om hun looneisen te ondersteunen. Ook in zeven industriële centra rondom Lodz zou het trampersoneel staken. De stakers spraken gisteren de beschuldiging uit, dat tegen sommi gen van hen traangas was gebruikt door de militie en dat bij een hotsing vijf vrouwen waren gewond. De plaatselijke autoriteiten hebben militaire en partiouliere voertuigen gevorderd. De plaatselijke militie is gemobiliseerd. De stakers weigerden aanvankelijk, een delegatie te sturen voor een bespreking met de plaats vervangende minister voor de open bare diensten, Stanislaw Sroka. Zij vreesden dat zo'n delegatie gear resteerd zou worden, zoals vorig jaar met het stakingscomité van Poznan is gebeurd. De stakers van de Dam- brokski-remise zeiden, dat hun dele gatie uit vijftig mensen zou bestaan. Blijkbaar menen zij, dat zulk een groot aantal arrestatie uitsluit. Toch is Sroka erin geslaagd, op een of andere wyze besprekingen met de stakers te beginnen. Hij heeft ge zegd, dat door de huidige economi sche moeilykheden in Polen de rege ring slechts een zeer beperkte loons verhoging aan het trampersoneel kan toestaan. Met burger- en legervrachtwagens werden gisteren de tramdiensten on derhouden. Naast de vrachtauto chauffeurs zaten officieren. Met 750 trucks werden 200.000 arbeiders naar hun wei-k gebracht. Eerder op de dag leek het er nog op, dat de stakers met geweld uit hun verschansing gedreven zouden kunnen worden, maar gisteravond waren waarnemers van oordeel, dat de stemming onder de stakers zodanig was, dat geweld zou leiden tot een herhaling van de opstand in Poznan, die vorig jaar 53 men sen het leven kostte. Verkoop van sterke drank is ver boden in Lodz. „Een paar dronken mensen kunnen de toestand werkelijk ernstig maken", verklaarden de auto riteiten. Naar verluidt hebben de stakers niet alleen de voornaamste tramremi se van Lodz, maar ook een andere in Bocianowice bezet. Woordvoerders van de stakers zeiden, vastbesloten te zyn de staking voort te zetten tot dat aan de eisen is voldaan. Behalve Wijziging uiterste koersen voor de Franse franc. Minder deviezen voor Franse toeristen De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam deelt mede, dat met in gang van gisteren de volgende uiter ste koersen zijn vastgesteld, waarte gen Franse franks mogen worden verhandeld: voor devlezenbanken 89.7977 91.1548, 107.76 109.389, voor derden 89.75 91.20 (107.70 109.45). Te Frankfort is bekendgemaakt, dat ook West-Duitsland zijn wissel koers voor de Franse frank heeft aangepast aan de maatregelen van de Franse regering. De Duitse cen trale bank heeft de officiële koers voor de Franse frank gewijzigd van 1.1901 dm in 0.9915 dm per 100 frank. Op de officiële wisselmarkt te Brussel was de middenkoers van de Franse frank maandag 11.93 Belgi sche frank voor 100 Franse frank. Van officiële zijde te Parijs is maandag medegedeeld, dat de Franse toeristen voortaan minder deviezen zullen ontvangen. Het bedrag, dat in buitenlands geld mag worden omgewisseld, blijft namelijk gehandhaafd op 35.000 frank per jaar. Daar voor de de viezen 20 pet. meer moet worden betaald, betekent dit, dat de Fran se toeristen voortaan minder de viezen in het buitenland te beste den zullén hebben. H In de Rue de la Consolation ij H troost te Schaerbeek bij Brussel is zeer waarschijn- n lijk door de vele onweersstort- buien, die de grond onder het wegdek hebben weggespoeld een vuilnisauto door het asfalt s gezakt De bestuurder moet wel gedacht hebben, dat hij door de grond ging Overigens werd hij niet gewond. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïii Wetsontwerp samenstelling burgerlijke gerechten Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot nieuwe rege ling van de samenstelling der bur gerlijke gerechten en van de bezoldi ging van de rechterlijke ambtenaren. In het wetsontwerp zijn voorstel len verwerkt om de maximale bezet ting van de gerechtshoven te 's-Gra- venhage, Amsterdam en Arnhem, van de arrondissementsrechtbanken en van een aantal kantongerechten uit te breiden. Als samenstelling van de Hoge Raad wordt voorgesteld: 1 president, ten hoogste 2 vice-presidenten, ten hoogste 17 raadsheren, 1 procureur- generaal, ten hoogste 4 advocaten- generaal, 1 griffier. Voor de gerechtshoven te 's-Gra- venhage en Amsterdam1 president, ten hoogste 8 vice-presidenten, ten hoogste 20 raadsheren, 1 procureur- generaal, ten hoogste 3 advocaten- generaal en 1 griffier. Voor de arrondissementsrechtban ken te Roermond, Zutfen, Zwolle, Al melo, Dordrecht, Middelburg, Alk maar en Assen: 1 president, ten hoogste 2 vice-presidenten, ten hoog ste 7 rechters, 1 officier van justitie, hoofd van het arrondissementspar ket. ten hoogste 1 andere officier van justitie en 1 griffier. Kantpngerechten worden gerang schikt in drie klassen. Tot de tweede klasse behoort het kantongerecht Middelburg. Tot de derde klasse behoren de kantongerechten te Zierikzee, Ter- neuzen en Oostburg. De samenstelling van de kanton gerechten wordt als volgt voorge steld: voor kantongerechten der tweede en derde klasse: 1 kanton rechter en 1 griffier. Vier personen zijn omgekomen bij een instorting in de Bandoengse ki- ninefabriek. Vijftien mensen werden ernstig gewond. meer loon eisen zy een extra maand loon per jaar zoals vroeger de ge woonte was en een herziening van het toonstelsel, dat zij onrechtvaardig achten. Overlevende vliegramp Nieuw-Guinea overleden. Eén der twee overlevenden van de vliegramp met het Nederlandse ma rinetoestel bij Merauke, is gisteren overleden. Het was de sergeant-vlieg- tuigmaker A. Moens uit Katwyk aan Zee, die in Vlissingen werd geboren. Het aantal slachtoffers van deze ramp is thans gestegen tot 9. Nog slechts één inzittende van het verongelukte vliegtuig is thans nog in leven: de lichtgewonde politieman 2de klasse Valerius Ikako. Gisteren zijn uitvaartdiensten gehou den voor de acht Nedez-landers die bij het vliegongeluk op Nieuw-Guinea om het leven zijn gekomen. De acht lichamen zijn maandag per vliegtuig naar Merauke overgebracht. Inmiddels is door de autoriteiten, die een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk instellen, verklaard dat nog niets positiefs bekend is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3