4 Onvoorwaardelijke straffen voor rijden-onder-invloed MAGGI Zeeuwse Almanak G0ESENAREN IN BEROEP TEGEN BESLUIT VAN RAAD Poulefsoep KONINGIN KOMT NAAR SCHOUWEN-DUIVELAND DIRECTEUR BENOEMD VAN DE STOOMTRAM WALCHEREN TWEEDAAGSE EXCURSIE VAN FRUITTELERS DOOR ZEELAND il Chefarine „4' Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1957 POLITIERECHTER MIDDELBURG Verdediger uitte kritiek op verbalisanten DE POLITIE Is uiterst waakzaam, waar het er om gaat dronken weggebruikers uit het straatgewoel te weren. De justitie treedt streng op tegen deze misdadige vorm van weggebruik: dinsdagmorgen heeft de politierechter te Middelburg, mr. J. A. E. Kink, in twee van de acht „rijden-onder-invloed"-zaken een onvoorwaardelijke gevangenisstraf ge vonnist. Andere dronken chauffeurs werd de rijbevoegdheid voor langere of kortere tijd ontzegd met een fikse voorwaardelijke gevangenisstraf als stok achter de deur. Zoals gezegd, de politie is uiterst waakzaam en als twee wachtmees ters van de rijkspolitie een kat achtige sprong moeten maken om zich bij de nadering van een slinge rend vehikel het vege lijf te redden heeft des bestuurders laatste rij- uurtje voorlopig wel geslagen Dit navrante geschiedenisje speel de zich op 25 april van dit jaar af in de contreien rond Oostburg. toen de landbouwer I. R. van een kermis huiswaarts keerde. R. reed dus door en toonde zich bepaald onvriendelijk, toen de beide politiemensen hem luttele ogenblik ken later te spreken vroegen. De details kunnen achterwege blij ven; belangrijk is, dat de bloedproef een promillage van 2,45 aanwees, hetgeen mr. Rink dinsdagmorgen de opmerking „een ontstellende hoeveel heid" deed maken. In zijn requisitoir schilderde de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, verdachte af als een „habitueel drin ker sinds jaar en dag", die de dag na deze schokkende rit werd gever baliseerd wegens openbare dronken schap Zo kwam de officier, die R. een gevaar op de weg noemde, tot een els van tien dagen gevange nisstraf en een ontzegging voor de tijd van één jaar. Nadat mr. G. Tichelman uit Terneuzen, R.'s raadsman, had gewezen op de conclusies in het reclasserings- rapport, vonniste de politierech ter één week gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Vijf dagen zal de radiomonteur J. F. B. uit Goes in alle stilte kunnen nadenken over zijn rit op de motor, die hij 30 mei in zijn woonplaats maakte. De alcohol speelde hem tij dens de rit zodanig parten, dat hij op een kruispunt van de Wilhelmina- straat tegen de grond sloeg. Het vonnis, waarin ook een onvoorwaar delijke ontzegging voor de tijd van drie maanden is opgenomen, was conform de eis. Tegen de Vlissinger J. P. K., die op 21 juli in de Wilhelminastraat van zijn woonplaats dronken ach ter het stuur zat, eiste de of ficier twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, onder toe- zichtstelling van het Zeeuws consul tatiebureau voor alcoholisten, drie maanden rijbevoegdheidsontzegging en een boete van f 50 subs. 10 dagen. In het vonnis werd de ontzegging voorwaardelijk: één jaar niet achter het stuur, als het binnen de proeftijd van drie jaar weer gebeurt. Eerlijk De chauffeur A. G. uit Schooiidijke wond er geen doekjes om: „Ik ben het, die fout was", zei hij. Omdat het de eerste keer was, vroeg de officier twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, een onvoorwaardelijke twee maanden durende ontzegging en een boete van f 75 subs. 15 dagen. De politierechter beloonde G.'s eer lijke houding door in het vonnis, dat verder conform was, ook de ontzeg ging voorwaardelijk op te leggen. De vrachtrijder P. D. uit de Zeeuw se hoofdstad wilde op 24 mei zijn wagen alleen maar binnen zetten, maar onder invloed is ook deze klei ne manoeuvre niet meer verant woord. Hij werd veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf en zes maan den niet achter het stuur, alles voor waardelijk, onder toezichtstelling van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisten en een boete van f 100 subs. 30 dagen. De eis was vrijwel gelijkluidend, alleen de boete was hierin op f 150 gesteld. Te Waterlandkerkje was de handelaar A. F. M. B. uit IJzen- dijke tegen de lamp gelopen. B. VAN &2tvin £jj TOT DE KOUS OP HET VISSERSHOOFD. Do inwoners van Axel, die er hun zinnen op hadden gezet, het volgende seizoen in de „ijsbaan" in die plaats te gaan hengelen, krijgen werkelijk de kous op hun kop. Onlangs heeft men namelijk 900 kilogram vis in dat water, dat ongeveer 1 l'/z meter diep is, uitgezet, met de bedoeling de visstand er op dusdanig peil te brengen, dat de nengelliefhebbers in Axel hun slng konden slaan, volgend jaar. Maar in de laatste dagen is er een streep door die rekening geko men. Want alle vissen zijn gestorven, men denkt doordat het water lichte lijk verontreinigd was. De gemeente heeft de vissen laten halen en hen een eerlijk graf doen toekomen. Het is jammer, dat de mooie combinatie van ijsbaan 's winters en lustoord voor-vissers In de zomer, hier dus geen doorgang heeft kunnen vinden. VOETBAL I. Aanstaande zondag zullen vele in woners van Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren naar Axel trekken. Want al heeft de hengelsport er een gevoelige klap gekregen, de voetbalsport floreert er GEEN EGOiST Onlangs werd in dit hoekje ver teld over een heer, die in een nieuw hotel in het noorden van Zeeland, zijn handen ging wassen, ergens een kraan opendraaide en plotseling in de regen stond. Hij had per ongeluk de kraan van de douche genomen Welnu, deze zelfde heer zat dezer dagen op de boot naar Zierikzee in een gezelschap van zakelijke lieden, die zoals bij hen gebruikelijk filosofeerden over de moeilijkheden, die men zo langs de weg tegenkomt. En tijdens dit gesprek verhief onze man zijn stem en schetste in sobere bewoordingen, hoe hij onlangs in de krant had gelezen, dat er iemand per ongeluk een douche had openge draaid. „Zo'n krant spot er maar mee", zei onze man bitter, maar zo'n on verwacht stortbad is ontzettend. Ik weet ervan mee te pratenIk heb het pas ook gehad De omstanders deden meelevend.. Er werd gemompeld van „vervelend" tjonge, tjonge", „is dat even raak", „tja, die krant doet maar wat", kort om men hoorde een koor van mens lievende uitdrukkingen. ,JiIaar één troost heb ik", zei onze man. ,,lk dacHt eerst, dat ik een suf ferd was, die bij het opendraaien niet goed had uitgekeken. Maar door die kranten-almanak weet ik uou be ter; het overkomt anderen ook wel eens Onze man was in elk geval géén egoist: hij dacht niet in de eerste plaats aan zichzelf.... steeds. In de eerste ronde om de T.V.B.-beker speelt voetbalvereni ging „Axel" zondag een wedstrijd te- 'en „Terneuzen" En dat zegt voor de jeeuwsch-Vlamingen genoeg! Want ,Axel" en „Terneuzen" zijn twee oude rivalen, zoals we dat ook kun nen zeggen van „Vlissingen" en „Mid delburg En omdat eerstgenoemde verenigingen thans beide weer in de 3e klas uitkomen, zal de voetbalspan ning zondag in Axel niet van de lucht zijn. FEESTELIJKE RAADS VERGADERING. Dit is de tijd van raadsvergade ringen. Heftig worden de proble men van deze tijd besproken. Ook de raad van de gemeente Kroi- ningen komt donderdag a.s. in vergadering bijeen, zoals dat heet. Maar de Bevelanders zullen hel vermoedelijk wel kalmpjes aan doen, want in deze vergadering vieren zij een jubileum. En wel dat van de gemeente-secretaris, de heer J. Blok, die dan 25 jaar in dienst van de gemeente Kruinin- gen zijn beste beentje heeft voor gezet. Zegt het voort, heer Blok, op naar de vijftig. VOETBAL n. Muziek, middenstand en ambtena ren! Ogenschijnlijk toch wel heel uit eenlopende begrippen en beroepen. Maar donderdag zullen te Brouwers haven alle v/orden verenigd in een spannend gevecht om de bal. Want dan speelt een elftal, gevormd uit ambte naren een voetbalwedstrijd tegen de „middenstanders-elf" uit Brouwers haven. Ook de muziekvereniging speelt mee, al is het dan niet met de bal. Zij zal haar schone tonen over het groene veld laten klinken, terwijl, daarvoor en daarna, de ambtenaren de middenstanders te lijf zullen gaan. KLOK In elke stad of dorp staat welhaast een toren. En elke toren heeft een klok, die als liet gemak de mens placht te dienen. De mens raakt echter wel zo aan die klok ge wend. dat hy er nauwelijks mper bul ten kan. Dat bleek in het lieflijke dorpje Sint-Annaland. waar men be zig is de toren te restaureren. En toen men de dakruiter van nieuwe leitjes wilde voorzien, moesten de in woners de klok enige dagen node mis sen. Een zucht van verlichting ging door St.-Annaland toen zaterdag de klok zijn „werkzaamheden" hervatte. benutte zowel het linker ais het rechtergedeelte van de rijbaan en liet op klaarlichte dag zijn achterlichten branden. Mr. Schenkenberg van Mierop eiste één week gevangenisstraf cn zes maanden ontzegging rij bevoegdheid. Het kwam de verdediger, mr. G. Tichelman, voor, dat B.'s vreemde ge dragingen in het verkeer het gevolg waren van oververmoeidheid, teweeg gebracht door een uitgebreid diner na enige cognacjes. Het liep voor B. vrij goed af met een voorwaardelijke, veertiendaagse gevangenisstraf met drie jaar proef tijd. de helft van de geëiste ontzeg ging en een boete van f 150 subs. 30 i dagen. Op 20 april trok de metselaar C. L. B. op het Vlissingse Bellamypark in zijn woonplaats, de aandacht door met de handrem van zijn bromfiets achter de mantelzak van een aldaar wandelende dame te blijven haken en aldus een kleine vernieling teweeg te brengen. De schade is achteraf ver- foed, maar ook een bromfiets be- oort men niet te beklimmen na een borreluurtje: één week voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar en een boete van f30 subs. 6 dagen (conform). Vrijspraak Tenslotte een vrijspraak. In de zaak tegen de vlasmakelaar P. J. B. uit Goens, oefende de ver dediger, mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, kritiek uit op de verbalisanten. De makelaar zou op 18 juni met zijn auto over de Westwal te Goes hebben gereden „onder in vloed". De politie zag B.'s vreemde gang en volgde hem naar de Westwal, waar hij de auto had geparkeerd. B. kwam echt niet ver met zijn wa gen Nadat de officier vijf dagen ge vangenisstraf en drie maanden ont zegging had geëist, maakte mr. Adriaanse de opmerking, dat de po litie B. in de Wijngaardstraat zag „waggelen". Men wist dus al, zo ver volgde pleiter, dat het niet in orde was. Toen wachtte de politie af. „De politie had kunnen voorkomen, dat B. achter het stuur ging zitten, maar was blijkbaar belust om deze man erbij te hebben." „Het Is niet gebleken, dat de po litie de gelegenheid had, het wegrij den tc voorkomen", repliceerde de of ficier. „Ik heb heus de indruk, dat men dit had kunnen voorkomen", kwam pleiter terug. De politierechter concludeerde vrij spraak, met de motivering, dat de door B. afgelegde rij-afstand te kort was voor een veroordeling. Raadsbesluit zou ten onrechte genomen zijn Elf omwonenden van de Ravelijn de Groene Jaeer en tien garagehou ders uit Goes z\jn in beroep gegaan by Gedeputeerde Staten van Zeeland tegen het besluit van de gemeente raad van Goes tot het aangaan van een geldlening van f 750.000,van een niet nader genoemde geldschieter. De ondertekenaars menen, dat het besluit ten onrechte is genomen, om dat zoals in Goes een publiek ge heim is de beoogde lening, welke bedoeld is te worden aangegaan met een grote benzine- en olieverkoop maatschappij, is gekoppeld aan de door die maatschappij als voorwaarde voor die lening verlangde toestPm- Middenstandsexamens Voor het middenstandsdiploma slaagden L. de Block (Zuiddorpe), T. de Bock, F. de Moor en M. de Wilde (allen Clinge) en A. van Damme en D. de Guchteneire (beiden Koe wacht). ming om een benzine- en olievulsta- tion op te richten te Goes op door de gemeente ter beschikking te stellen grond, aldus het request. De onder getekenden-garagehouders zijn ver der van oordeel, dat de door B. en W. besloten verhuring aan de gemeente kas minder inkomsten zal geven dan die, welké by verhuring van dezelfde grond aan een andere maatschappij met wie niet een overeenkomst van geldlening zou worden aange gaan zou kunnen worden bedon gen. Het verkrijgen van inkomsten door verhuring was dan ook stellig niet de opzet van B. en W., toen zij tot de gewraakt/e verhuring besloten, want terwille van de geldlening zijn grote concessies gedaan aan de geld schieter, zo vervolgt het request. Voorts wordt de rtist en de stemmige sfeer aan het aantrekkelijke Rave lijn de Groene Jager opgeofferd en wordt de verkeersveiligheid zeker niet gediend. Reauestanten verzoeken Gedeputeerde Staten tenslotte het raadsbesluit niet goed te keuren. EEN LEKKERE SOEP \VOOR WEINIG GELD Een licht gebonden soep met een fijne pouletsmaak. Bevat tevens een weinig vermicelli. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijns KONINGINNESOEP OSSESTA ARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP RIJST-JULIENNE GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP OP 22 AUGUSTUS A.S. H.M. de Koningin is voornemens op donderdag 22 aug. een werkbezoek te brengen aan enkele gemeenten op Schouwen-Duiveland. Achtereenvolgens zal de Koningin een bezoek brengen aan Bruinisse, Nieuwerkerk, Haamste de en Zierikzee. De vorstin zal zich met name op de hoogte stellen van de sociale problematiek in deze gemeenten. VVWV\*\V**\*VAVVVVV\*NAAAAVWA>VWS/VWVVVVVWV De heer J.P.L. Van Manen De heer J. benoemd is tot directeur van de Stoomtram Walcheren. In de dinsdagmiddag gehouden aandeelhoudersvergadering van de N.V. Stoomtram Walcheren te Mid delburg is tot directeur benoemd de heer J. P. L. van Manen, thans plaatsvervangend directeur van de N.V. NACO, een streekvervoersbe- dryf in Noord-Holland. De heer Van Manen, die benoemd werd per 15 september a.s. zal zyn werkzaamhe den op Walcheren op 1 september aanvangen. De heer Van Manen werd op 11 fe bruari 1915 in Amsterdam geboren. Uadat hy in Zeist de lagere school lad afgelopen, bezocht hij de h.b.s. in Utrecht, waar hij het diploma B be haalde. Vervolgens studeerde hij en kele jaren aan de Economische Ho geschool In Rotterdam. In 1942 slaag de hij voor het kandidaatsexamen van Manen, die economie, waarna hij in dienst trad bij de Nederlandse Buurtvervoers- maatschappij in Zeist. Daar werkte hij o a, enkele jaren onder de leiding ZESTIG N.F.O LEDEN BIJEEN Ook Deltaproblemen aan de orde Ongeveer zestig leden van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie, die alle provincies vertegenwoordigen, brengen momenteel een tweedaags bezoek aan Zeeland. Speciaal was Zeeland voor deze excursie gekozen, omdat er thans nog heel wat fruit aan de bomen hangt. Overigens heb ben de leden zich niet alleen op de hoogte gesteld van de fruitteelt in onze provincie, maar tevens werden zij geconfronteerd met de problemen van dit gebied. Het gezelschap vertrok dinsdag morgen van Bergen op Zoom naar Tholen, waar een bezoek werd ge bracht aan het bedrijf „Rozenberg" fAdvertent!" y£ Vraag naar een PRISMA fSfiI te Tholen. Op dit acht ha grote be drijf kregen de leden een indruk hoe het fruit op de lichte zeeklei gedijt. Nadat de koffiemaaltijd in „De Korenbeurs" te Goes was gebruikt, verplaatste het gezelschap zich in de middaguren naar Noord-Beveland. Een korte rondrit over het eiland, werd in Colijnsplaat gevolgd door een praatje van de heer C. P. Zuyd- weg over Noord-Beveland. In Kort- gene werden de leden van de N.F.O. in de gelegenhefd gesteld een 10 ha groot fruitteeltbedrijf te bezoeken, dat een onderdeel vormt van een on geveer 83 ha groot landbouwbedrijf. In „De Korenbeurs" te Goes werd des avonds een bijeenkomst gehou den, welke onder voorzitterschap stond van de landelijk voorzitter van de N.F.O., de heer C. Boudewijn. De rijkstuinbouwconsulent in Goes, ir. J. J. Hennik, sprak daarbij over de fruitteelt in de Westhoek van Schou wen-Duiveland en de heer Blom, technisch ambtenaar van de rijks waterstaat gaf een deskundige be schouwing over de werkzaamheden voor het Deltaplan. Vandaag brengt het gezelschap een bezoek aan Schouwen-Duiveland om de werkzaamheden van de herverka veling te bezichtigen. Ook staat er een rondrit over het gehele eiland op het programma. van de tegenwoordige directeur van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de heer J. W. Hupkes. Op 1 februari 1948 werd de heer Van Manen hij was inmiddels opgeklommen tot chef-exploitatie bij de N.B.M. benoemd tot plaatsver vangend directeur van de NACO. De heer Van Manen, wiens groot vader jarenlang predikant was in Zierikzee, kent Zeeland van zijn va kanties. „In mijn jongensjaren heb ik vele vakanties in de Westhoek van Schouwen-Duiveland doorgebracht en de laatste jaren logeer ik nogal eens bij mijn familie in Goes," aldus de nieuwbenoemde directeur. De heer Van Manen is voorts een verdienste lijk sportman, die als hockeyer regel matig uitkomt voor de overgangs- klasclub „De Stichtse" in Bilthoven. Ook is hij geen onbekende op de ten nisvelden. „Als mijn werk het enigs zins toelaat", aldus de heer Van Ma nen, „zal ik ook in Middelburg actief aan de hockeysport meedoen". De nieuwbenoemde directeur van de Stoomtram Walcheren is gehuwd en vader van drie kinderen. Op 12 september zal afscheid wor den genomen van de huidige direc teur, de heer C. Bruins, in con bijeen komst van de Raad van Commissa rissen. Nieuwe vondsten in Aardenburg Te Aardenburg zijn tijdens opgra vingen weer enkele belangrijke vondsten gedaan. Men heeft nu onder de reeds aangetroffen romeinse woon laag een oudere woonlaag aangetrof fen waarin een bewerkte vuursteen werd gevonden. Ir. J. H. Trimpe Burger van de Rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek te Amersfoort acht het waarschijnlijk, dat deze woonlaag en vuursteen uit het neolithicum, de laatste periode van het stenen tijd perk, ongeveer 2000 jaar voor Chris tus dateren. De bewerkte vuursteen is voor verder onderzoek opgezonden naar het laboratorium tc Amers foort. In de romeinse woonlaag zijn voorts twee complete romeinse va zen uit het begin van de tweede eeuw na Christus gevonden. Een van de vazen vertoont een radermotief en de andere een visgraat motief. Ook deze vazen werden voor verdere determi natie naar Amersfoort gezonden. Vakexamens bouwbedrijf De Stichting Vakopleiding Bouw bedrijven nam dezer dagen de exa mens af van de door haar georgani seerde vakopleidingen. Hierbij slaag den voor het diploma timmeren C. Roose en J. Moorthamer. Het diplo ma metselen werd behaald door L. de Putter en J. van Espen. Alle ge slaagden zijn te Axel woonachtig. Technisch overleg over kanaal Gent-Teraeuzen By de onderhandelingen over kwes ties betreffende liet kanaal Gent Terneuzen zal, naar de N.R.C. be richt, een vooraanstaand deskundige op waterstaatsgebied optreden als leider van de Nederlandse delegatie in verband waarmee de gedachten uitgaan naar ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van de rijkswaterstaat. Als Belgisch delegatieleider zal fungeren de heer F. van Langenho- ven, laatstelijk hoofd van Belgies per manente vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Nu het alleen gaat om kwesties van technische, ten dele ook financiële aa/d, bestond er voor ons ministerie van buitenlandse za ken geen aanleiding, eveneens een di plomaat aan het hoofd van de dele gatie te plaatsen. Het is overigens zeer goed denkbaar, dat de heer Van Langenhoven het overleg in feite eveneens aan technici zal overlaten zolang er geen kwesties van diplo matieke aard ter sprake komen. Advertentie! beroemde geneesmiddelen in 1 tablet zorgen, dat II weer met plezier Uw werk doet 1 VANDAAG. Middelburg Electro: „De redder van fort Shallan", 7 en 9.15 uur. 14 jr. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9— 23 uur. Provinciale Bibliotheek; Ten toonstelling „Zeeuwse geschiedenis door tijdgenoten verhaald", 10—12.20 uur en 13.3018 uur. Van Benthem en Jutting: Hokusai. Kunstmuseum: Ex- postie Zeeuwse Kunstenaarskring, 14 —17 en 20—22 uur. Grote Markt: Ca rillonconcert door Plet Broerse, 20— 21 uur. Vlissingen Alhambra: „Het kind van een ander", 7 en 9 uur, 18 J. Luxor: „De zwarte ridder", 8 uur, 14 Jr. Be jaardenhuls: Tentoonstelling „Michlel de Ruyter", 10—17.30 uur. Goes Grand: „De terugkeer van Jes se James", 8 uur, 14 jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2