PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zorin reageert met „njet" op westelijk ontwa peningsplan Driemannen ontsnapt uit Veenhuizen Koppelbazen verwierven zich sterke monopolie-positie 200e jaargang - no. 190 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 13 cent p. regel met een minimum «■an L—..Brieven of adres bureau v. d. blad" 13 cent meer. Olro no. 338300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwitraat 43. telefoon 20: Terneuzen. Brouwcrmtiar.', -j Ik/cc-N. ivignlel 24 STASSEN BESCHULDIGD Tegen koppeling aan gewichtige politieke vraagstukken Het westelijke compromis-ontwapeningsvoorstel tot inkrimping van de militaire mansterkte is dinsdag door de Russische afgevaardigde Valerian Zorin verworpen met het meest onherroepelijke njet dat hij in de nu vier maanden durende ontwapeningsbesprekingen heeft laten horen. Het njet ging vergezeld van een scherpe aanval op de Ameri kaan Stassen die beschuldigd werd de publieke opinie met zijn opti misme bedrogen te hebben. Van Dulles' opzienbarende voorstel tot wederzijdse inspectie repte Zorin niet. De manier waarop het westelijk voorstel werd afgewezen sloeg de bodem in aan alle hoop op overeen komst. Stassen was bijzonder on der de indruk van de aanval op zijn persoon. Onmiddellijk na de zitting trokken de westelijke delegaties, Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk en Canada, zich terug voor een onderlinge bijeenkomst. Stassen gaf te verstaan, dat hij donderdag Zorin zal antwoorden. Men neemt aan, dat hij ondertussen direct con tact zal opnemen met John Foster Dulles. Zorin kritiseerde het westelijke besluit, een inkrimping van de strijd machten die verder gaat dan 2.500.000 man elk voor de Ver. Sta ten en de Sowj et-Unie en 750.000 man elk voor Engeland en Frankrijk, gepaard te doen gaan met de oplos sing van „belangrijke politieke vraagstukken", in het bijzonder het H Beperking et moderne verkeer heeft in de laatste weken wederom vele slachtoffers geëist. Vliegtuigen neergestort, treinen kwamen met elkaar in botsing, auto's verongeluk ten, bromfietsers, wielrijders en voet gangers vonden de dood. Al deze ernstige ongelukken zijn diep aangrijpend. Soms wanneer er vele doden tegelijk zijn gevallen hijst men de vlaggen halfstoks of de radio neemt een minuut stilte in acht, maar voor de verkeersdoden „van alle dag" gebeurt dat niet. We kunnen bezwaarlijk met ons Nederlands gemiddelde van drie ver keersdoden per dag een dagelijkse dodenherdenking houden. Dan zou zo'n herdenking de diepe zin verlie zenzij zou een sleur worden. En toch zit het afschuwelijk scheef niet die dodenlijst van het Nederland se verkeer. Die lijst moet verminde ren en niets mag nagelaten worden om de verkeersveiligheid te bevorde ren, ook al zou dit extra-uitgaven eisen. Nu wordt er inderdaad gewerkt aan het verbeteren van de ver keersveiligheid. Men probeert de menselijke fouten tot een minimum terug te brengen en men stelt hoge eisen aan de materialen, welke voor het verkeer worden gebruikt. Verkeersregelingen te land en in de lucht worden geperfectioneerd en velerlei voorschriften worden door de overheid uitgevaardigd om de veilig heid te vergroten. Daarom treft het des te dieper, dat men van overheidswege reeds bij het eerste waaien van een „be zuinigingsbriesje" overging tot bezui niging op maatregelen voor de ver keersveiligheid. De A.N.W.B. heeft thans officieel de beklemmende resultaten van de door de Bond bij de gemeentebestu ren en waterschappen ingestelde en quête naar de gevolgen van de beste dingsbeperking op verkeersgebied ter kennis van de minister van verkeer en waterstaat "gebracht, bij wie de verantwoordelijkheid berust voor de veiligheid van het verkeer. Uit de bedoelde enquête, waarvoor de A.N.W.B. van ruim 500 aange schreven instanties opgaven heeft ontvangen, blijkt dat ruim 400 wegen objecten voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld of naar de volgende jaren zijn verschoven. Daaronder zijn tal van volstrekt noodzakelijk te achten wegverbeteringen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat vele gevaarlijke si tuaties, die vaak voor zeer geringe bedragen afdoende te verbeteren zou den zijn geweest, nu voor onbepaal de tijd zullen blijven voortbestaan. In verband met de nog aangekon digde verdere maatregelen tot beper king van de bestedingen bij de lagere bestuursorganen, aarzelt de A.N.W.B. dan ook niet de thans ontstane toe stand onhoudbaar te noemen. De A.NW.B. spreekt van een „on houdbare" toestand. Wellicht is het woord „ontoelaatbaar" juis ter, want wegverbetering vormt een onderdeel van de grote strijd tegen de verkeersonveiligheid en die strijd gaat uiteindelijk om het behouden van mensenlevens. Indien door het uitstellen van de wegverbeteringen, waarover de A.N. W.B. thans schrijft ook maar één dode zou vallen, dan zou dat op zich zelf reeds een bittere aanklacht zijn. Een aanklacht tegen een lichtvaar dige wijze van bestedingsbeperking'! Duitse vraagstuk. Hij vroeg om een „ondubbelzinnig antwoord op de vraag of de westelijke mogendheden definitief kunnen toezeggen aan een besnoeiing van de strijdkrachten van de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten tot onder 2.500.000 man geen voorwaarden te zullen verbinden. Volgens Zorin is de oplossing van de Duitse kwestie op Adenauers voorwaarden door het westen ge opperd om hiermee een belemme ring op te werpen voor een beper king der strijdkrachten beneden het fenoemde peil. De „wraakzoeken- e machten in West-Duitsland" zouden hierdoor in feite het recht van veto krijgen bij de regeling van het gehele ontwapeningspro bleem en zelfs van de eerste ont wapeningsmaatregelen. Zorin trok de verklaring in twijfel van de Amerikaanse afgevaardigde Stassen, dat de afgevaardigden niet beseffen hoe dicht zij bij overeenstem ming zyn. Stassen had dit vorige week gezegd. Drie mensen gered uit zinkende auto Toen de vertegenwoordiger A. J. de Geest van de Oostzeedijk te Rot terdam maandagmiddag niet zyn auto van de Molenlaan ko mende links de Grindweg opdraai de, zag hy een auto in de 'Splinterse- vaart dryveii. Hy bedacht zich geen ogenblik, ontdeed zich van enige kle dingstukken en dook het water in. Het gelukte hem, een portier van de auto open te krijgen en de drie in zittenden, de 54-jarige leraar J. Hui- zer van de Larixlaan, diens echtge note en hun negenjarig dochtertje, op het droge te brengen. Even tevoren was de auto bij het nemen van dezelfde bocht te water geraakt. De 8-jarige A. C. van Id- singa uit de Cliostraat, die zat te vis sen, had een klap van de in het water duikende auto gekregen en moest met verwondingen aan de rug naar het ziekenhuis Bergweg worden over gebracht. Vijf vermiste Alpinisten terug in Chamonix Drie Poolse en twee Zwitserse al pinisten die in het massief van de Mont Blanc vermist werden, zyn te recht. De drie Polen, die zondag door eer sneeuwstorm waren overvallen toen zij probeerden de „groene piek" via de gevaarlijke noordelijke helling te beklimmen, kwamen dinsdag in Cha monix aan. De twee Zwitsers waren vermist bij een beklimming van de Aiguille du Dru. Zij arriveerden dinsdag veilig bij liet eindpunt van de kabelbaan in Montenvers. Er worden nu in dit gebied nog drie bergbeklimmers, een Pool en twee Joego-Slaven, vermist. Zij zijn zes da gen geleden voor het laatst gezien. Uit Chamonix waren dinsdag acht Polen onder leiding van twee Franse gidsen vertrokken om naar hun ver miste kameraden te zoeken, maar zij moesten door het slechte weer terug keren. Kroesjtsjew valt Adenauer aan De Russische communistische lei der Kroesjtsjew heeft dinsdag op een grote bijeenkomst op het Marx-En- gelsplein in Oost-Berlyn, waar zich een 150.000 mensen verzameld had den, een redevoering gehouden, waar in hij felle kritiek leverde op bonds kanselier Adenauer van West-Duits land. Die bereidt volgens hem de Westduitsers psychologisch op een nieuwe oorlog voor, door de terug keer van duizenden Duitsers uit de Sowjet-Unie te eisen, terwijl hij weet dat deze mensen gesneuveld zyn, „zo als myn zoon en de zoon van Mikojau, wiens lijken nooit gevonden zijn en die wij niet opeisen omdat wy weten dat zij dood zijn". Dr. Adenauer verklaarde dinsdag voor de Westduitse radio onder meer: „De heer Kroesjtsjew heeft zich op de meest plompe wijze met de West duitse binnenlandse aangelegenheden ingelaten", „en dit alles vindt plaats, terwijl tezelfdertijd op voorstel van het Kremlin Westduits^Sowjet-Russi- sche besprekingen worden gevoerd", aldus de bondskanselier. Weduwe vermoord en beroofd De 79-jarige weduwe A. van Von- deren-Jillesen is maandag in haar woning te Beugen nabij Boxmeer vermoord. Haar kleinzoon trof haar dood in de keuken aan met zware wonden in voor- en achterhoofd. In de woning waren alle kasten en laden openge trokken of geforceerd. De politie neemt aan dat roofmoord het motief is voor deze misdaad. Omtrent de da der of daders tast de poitie nog in het duister. Uit het onderzoek bleek, dat twee portemonnees verdwenen waren en dat een trommeltje met geld, dat de oude vrouw in een omslagdoek had gewikkeld en verstopt, nergens te vinden was. Het is niet bekend, hoe veel geld zich hierin bevond. Het is de buurtbewoners, die van het doen en laten van de vrouw op de hoogte zijn, opgevallen, dat een vrouw van vermoedelijk middelbare leeftijd, gekleed in een rode mantel, 's middags de vrouw heeft bezocht en dat zij samen gewandeld hebben. Ook hebben zij een oude dames fiets met een vreemdsoortig stuur, tegen de gevel zien staan. De opinie is, dat de dader of daders goed op de hoogte moeten zijn geweest van de toestand omdat juist in de uren, dat de vrouw alleen is, het misdrijf is ge- M Te Hirosjima in Japan werd de H jaarlijkse herdenking van de H atoombomaanval nu twaalf jaar geleden gehouden. Een §1 menigte van ongeveer 20.000 mensen zoas tijdens de plech- M tigheid bijeen in het „Peace Memorial Park". Op de achter- grond ziet men de voormalige Hirosjima's industriële promo- tiehal nu bekend onder de H naam „Atoomkoepel". iliiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiif Nederlandse straaljager in Duitsland verongelukt. Een straaljager van het type R.F. 84 F („Thunderflash") van het 306 fotoverkenningssquadron van de ko ninklijke luchtmacht Is gistermiddag in Duitsland verongelukt. Het toestel steeg op van de vliegbasis Lahrbruch waar het squadron is gelegerd, en stortte door nog onbekende oorzaak neer. Het kwam neer ten zuidwesten van Lahrbruch, in de buurt van de Nederlandse grens er hoogte van Nij megen. De bestuurder kwam om het leven. De vlieger was de tweede-lui tenant A. H. Löhker, 27 jaar, uit Rotterdam. Hy was sinds een half jaar getrouwd. Hij heeft nog wel getracht zich te redden met zijn parachute, maar daar hij op geringe hoogte moest springen had de parachute niet voldoende ge legenheid meer zijn val af te remmen, hoewel de parachute zich normaal opende. Bij Bizerta is maandag een Frans militair toestel neergestort. Elf personen zijn hierdoor om het le ven gekomen. Ook een Spaans mi litair vliegtuig stortte neer. Dat gebeurde maandag bij de Canari- sche eilanden. Zes inzittenden ver dronken. Eén gegrepen na vlucht met auto In de nacht van maandag op dins dag zijn drie gedetineerden ontsnapt uit het gebouw van de strafgestich- ten Ksserheem te Veenhuizen. Zij ver toefden in de nachtverblijven en heb ben in het duister kans gezien uit te breken. Vermoedelijk heeft een der ontsnapte gedetineerden, die overdag in een smederij werkte, gereedschap meegenomen, waarmede hij kans ge zien heeft enige sloten te forceren. De ontsnapten zijn H. P. J., 26 jaar oud, wonende te Rotterdam, J. J. H. van H., 29 jaar oud, wonende te Den Haag en de 28-jarige S. C. V., wonen de te Rotterdam. S. C. V. werd gis termiddag te Rotterdam door de re cherche aangehouden. Men vermoedt dat de ontsnapten tijdens hun vlucht een kleine per sonenauto (registratienummer PD 0782) uit een garage hebben ge stolen. Deze garage bevindt zich op ongeveer 400 meter van de straf- gestichten te Veenhuizen. Toen de eigenaar van de auto gistermiddag zijn voertuig wilde halen, kwam hij tot de ontdekking dat de garage was opengebroken en de auto was verdwenen. IN OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN |||||lllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll!lillllllll!llllllllllli| De politieke commissie van de f§ Arabische Liga heeft te Cairo M H in Egypte een vergadering ge- houden over de situatie in het sultanaat Oman. De foto geeft jj§ een beeld van de vergadering, H die werd gepresideerd door de secretaris-generaal van de liga, Abdel Khalek Hassoun (3e van rechts). „Aannemers van werken", noemen ze zich, „koppelbazen", is hun min of meer officiële aanduiding, „krooibazen", heten ze in de volksmond. Een jaar of negen geleden waren zij de pienteren in enkele groepjes arbeiders in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, die hun ploeggenoten wisten te winnen voor de voordelen van het als groep aannemen van bepaalde werkzaamheden boven het aangaan van een vast dienstverband. Thans behoren zij tot de notabelen van het gebiedsdeel en zijn zij, niet alleen naar het uiterlijk, belangrijke lieden geworden. Zij beheersen namelijk goeddeels de arbeidsmarkt voor wat betreft de haven van Terneuzen, de fabrieken te Sluiskil en de landbouw in de wijde omtrek van Axel en Terneuzen. Zij hebben zich een lucratieve monopoliepositie verworven, hebben de arbeidsbemiddeling volkomen overvleugeld en creëren in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen een arbeidsklimaat, dat hun arbeiders, althans fi nancieel, grote voordelen biedt, maar dat door anderen (sommige boeren, organisaties en lichamen op het gebied van de landbouw, cargadoors, enz) als ongezond wordt beschouwd. De vorming van de huidige krooien begon ongeveer negen jaar geleden, tijdens de hoogconjunctuur in de pootaardappelteelt. Sindsdien zijn de bazen door de betreffende instanties, zoals de sociale verzekeringsbank, erkend als werkgevers. Zij hebben een flink aantal arbeiders (in de oogsttijd ook arbeidsters), waarvan de kern wordt gevormd door een aantal ware mannetjesputters, om zich verzameld. Zij voldoen voor deze arbeiders aan alle eisen die aan een werkgever gesteld kunnen worden: premies en belastingen worden met de regelmaat van de klok betaald. Slechts toen enige tijd geleden er één failliet ging werden vorderingen tot een bedrag van enkele tienduizen den guldens van de Raad van Ar beid en de belastingen oninbaar. De arbeid van de koppelbazen bestaat erin werken aan te ne men en hun mensen te dirigeren. Heeft de boer een karwei te doen, moet er iets van het land? De aannemer van werken noemt een prijs en stuurt zijn mensen, die het werk in de kortst moge lijke tijd klaren. En wanneer het dan zaterdags in Axel of op woensdag in Terneuzen markt is geweest, trekt de boer zijn por tefeuille, betaalt de overeenge komen som en is van alles af. Naast de gesteldheid onder de ar beiders, die zoveel liever in een groep weiken dan ergens alleen midden in het land te staan, is de wens van de boer snel „van alles af" te zijn één van de belangrijkste oorzaken van de grote vlucht die het krooiensysteem genomen heeft. De meeste boeren hebben een hekel aan de rompslomp van een werkgevers-administratie. De koppelbaas helpt hen daarvan af. En de boer mag dan misschien aan het eind van het jaar constateren, dat de voor hem verrichte arbeid een schep geld gekost heeft, het vol gend jaar doet hij het toch opnieuw, enerzijds om het gemak, anderzijds, omdat in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen niet veel keus meer is De koppelbazen beperken hun activiteiten niet slechts tot de landbouw, zoals in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en op Zuid-Beveland wel gebeurt. Hun arbeiders lossen en iaden in de haven van Terneuzen, zij lossen en laden voor de fabrieken te Sluiskil, zij werken desnoods in de bouwnijverheid, zij verrich ten zelfs grondwerk voor de P. T.T. en voor de P.ZJC.M. (Vervolg op pag, 7) De gestolen personenauto is nog niet gevonden, ook twee der voort vluchtige gedetineerden zijn nog niet aangehouden. Naar wij vernemen heeft de direc teur-generaal van het gevangeniswe zen. mr. E. A. M. Lamers naar aan leiding van deze ontsnapping gisteren een bezoek aan het strafgesticht ge bracht. De strafgestichtcn by Veenhuizen zyn zogenaamde „open strafgestich- ten", waar gedetineerden het laatste deel van hun straf doorbrengen. Met een ontsnapping brengen zijee n voor waardelijke invryheidsstclling in ge vaar. Omtrent de arrestatie van de Rot terdammer S. C. V. wordt nader ge meld, dat de Rotterdamse politie om streeks vijf uur gistermiddag de hand op hem wist te leggen in de omge ving van zijn woning aan de Atjeh- straat (Katendrecht). V. zou volgens de Rotterdamse recherche een be kend inbreker zijn. Hij is thans opge sloten op het hoofdbureau van poli tie aan het Haagse Veer te Rotter dam. Snoorwsgverkeer op lijn Eindhoven-Best hervat Gisteren om 5.46 kon het spoor wegverkeer op de lijn Eindhoven Best over enkelspoor, zij het met ver traging worden hervat. Om 10.10 uur kwam ook het tweede spoor vrij, waarover thans met een snelheid van 30 km wordt gereden. Het weer in Europa Volgens de rapporten m 7 uur: Stockholm, half bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, half bewolkt Aberdeen, geheel bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, half bewolkt Luxemburg, zwaar be wolk' Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, geheel bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, geheel bewolkt München. regenbul Zurich, regen Genève. geheel bewolkt Locarno, onweer Wenen half bewolkt Innsbruck zwaar bewolkt Rome. hal? bewolkt. Ajaccio. half bewolkt 21 gr. 20 gr. 20 gr. 15 gr. 19 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 23 gr. 18 gr. 26 gr. 25 gr. 23 gr. 20 gr. 19 gr. 18 gr. 23 gr. 27 gr. *4 gr. '8 gr. •s gr. VERWACHT... ZUIDELIJKE WEND Half tot zwaar bewolkt met hier of daar een enkele bui. Vannacht plaatselijke mist. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 15 augustus Zon op 5.25 onder 20.07 Maan op 21.29 onder 10.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1