Succes voor communisten op Java wordt aan Soekarno verweten Loterijschandaal in directeur verrijkt Frankrijk zichzelf DE VIJF RIETVINKEN PAARDENVLIEGSTRAALJAGER ONDER DE INSECTEN DIERENINTELUGENT1ETEST CHIMPANSEES DE GENIEËN Op haar bestemming MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT „NATIONALE RAAD ONGEBOREN KIND" Verhoudingen tussen politieke partijen worden gewijzigd De communistische successen by de regionale verkiezingen in midden en oost-Java zullen naar aangenomen wordt leiden tot ingrypende verande ringen in de onderlinge verhoudingen tussen de politieke partyen. De com munistische partij is tlians de groot ste in dit gebied. De Nationalistische Party, (PNI), die na de verkiezingen in 1953 de steun van de communisten aanvaardde, heeft thans een anti communistische campagne ingezet. De secretaris-generaal van de PNI, Manoeabo, heeft gisteren verklaard, dat de nationalisten elke uitnodiging van de zijde der Islamitische partyen tot het totstandbrengen van een ge meenschappelijke samenwerking zul len aanvaarden. Een hernieuwde sa- merking tussen de P.N.I. de Islami tische Masjoemi en Nahdatoel Oela- ma worden waarschijnlijk geacht. Het parlementslid Mamardi van de Masjoemi heeft Soekarno verweten, dat hij door zijn plannen voor een ge leide democratie de communistische successen in Midden en Oost-Java heeft bevorderd. Hij waarschuwde ervoor, dat door de communistische successen op Ja va de controversen tussen de centrale regering en de rebellerende buitenge westen, die uitgesproken anti-com munistisch zijn, zullen worden ver scherpt. De scherpste kritiek op Soekarno kwam vrijdag echter van de kant van Isa Anshary, lid van de parlements- fractie van de Masjoemi, Hij zeide: Dit Is een afbeelding van een nieuwe postzegel, welke door de afdeling pos terijen van de Verenigde Naties op de komende Dag der Verenigde Na ties, oktober a.s. in omloop zal worden gebracht. De zegel is bedoeld als eerbewijs aan de Veiligheidsraad. Hij toont het embleem van de V.N., dat licht werpt op de aardbol. „Soekarno is moe, hij heeft rust no dig". Verder zeide Isa Anshary, dat de vorming van het huidige nood-kabi net, dat de veel bekritiseerde nieuwe in- en uitvoerregelingen heeft uitge vaardigd, het lyden van het volk heeft verhoogd. Soekarno's nationale raad noemde Anshary een „ongebo ren kind". De Indonesische regering heeft be sloten de voorstellen, welke haar wer den overgebracht door speciale re geringsmissie, welke deze week van besprekingen met militaire en burger lijke autoriteiten in Noord-Celebes in Djaarta terugkeerde, tot onderwerp te maken van een „rondetafel-confe rentie" tussen de centrale regering en de verschillende provincies. ENGELSE ONDERZOEKINGEN TOONDEN AAN: Luipaard sneller dan menige auto In Engeland hebben onderzoekin gen aangetoond, dat de prestaties van dieren, zowel wat snelheid als wat uithoudingsvermogen betreft, die der mensen volkomen in de schaduw stellen. Zelfs een sprinter van we reldklasse bereikt op de sintelbaan slechts een snelheid van ongeveer 35 km per uur terwijl een luipaard binnen twee seconden een snelheid van 72 lun per uur bereikt. Bij Olym pische Spelen in het dierenrijk zou de mens het nakijken hebben. Het varken en het schaap met hun 18 resp. 24 km per uur zouden geen concurrentie betekenen. Maar reeds een slang, de Zwarte Mamba bijvoorbeeld, zou de beste atleten met zijn 32 km per uur een harde dobber geven. Een zware olifant zou hen ondanks vele tonnen eigen ge wicht, die hij mee heeft te slepen, voorbijionen, want hij haalt de 40 km en zowel de rhinoceros ook geen kleintje als de giraffe halen deze snelheid. Nog verrassender is mis schien, dat de op het oog zo logge Grizzleybeer een snelheid kan halen van 48 km per uur als hij het op een lopen zet. Van de windhond en de „Whip pet" een kruising van terrier en windhond zou men mis schien snelheden tussen 56 en 64 km verwachten, beslist niet van zebra en hyena, die echter inder daad nog sneller zijn. De grootste snelheid, die een haas kan berei ken ligt in de buurt van de 72 km per uur. Bij een wedstrijd tussen een vos, een kangoeroe, een hert en een renpaard van klasse zou niet zomaar tevoren de winnaar zijn aan te wijzen, daar van alle vier de snelheid ongeveer gelijk is: tussen de 70 en 75 km per uur. Zoals het de koning der dieren betaamt, de leeuw, hij is een der snelsten op de korte afstand: evenals de gazelle haalt hy de 80 km per uur. Zou men bij Olympische Spelen ook medailles uitreiken, dan ging 't brons ongetwyfeld naar de Vorkan- tilope, het zilver naar de Indische „Blackbuck"-antilope (resp. 96 en 105 km per uur) en het goud naar de Indische luipaard of Cheetah, die gecontroleerd met de stopwatch de 112,6 km per uur haalde. Zyn re cord lag echter tegen de 130 km, ter- wyl in autotaai zvn acceleratie vermogen verbluffend is: hij heeft slechts twee seconden nodig om de 72 km per uur te bereiken. Bij het zwemmen zou ook al blij ken, dat de mens eigenlijk niet veel waard is. Terwijl een góede zwem mer niet boven de 6,4 km per uur uitkomt, glijdt de forel met acht ki lometer door het water en de zalm haalt het dubbele. De werkelijk snelle waterbewoners zijn echter de dolfijnen, die snelheden maken van 40 km per uur. Bij het vèrspringen heeft een mens voor een sprong van zes meter een flinke aanloop nodig. De vos daar entegen springt uit stilstand vijf en een halve meter op zijn gemak. De slechts 12,5 centimeter grote woes- tijnrat springt tussen de vier en de vijf meter hetgeen dit voor de eerzuchtigen komt op een sprong van 65 meter van een mens. Allang geen slootje meer! Trots is de mens erop, dat hij de geluidsmuur heeft doorbroken. NIEUWS ii een i\0TED0P De Amerikaanse luchtmacht over weegt ln haar auto's veiligheids gordel» aan te brengen, omdat z# in auto-onge lukken bijna evenveel personeel ver liest als door vliegtuigongevallen. Vorig Jaar kwamen ruim zevenhonderd leden van de luchtmacht tengevolge van vlieg tuigongelukken om het leven, terwijl er Een Amerikaanse ingenieur van Rus sische afkomst, Eugene Gluhareff, heeft een draagbare helikopter geconstrueerd, die 35 kg. weegt en propaan als brand stof gebruikt. Gluhareff werkt nog aan een toestel, dat slechts 25 kg. zal we gen. Dit zal een persoon met een snelheid van tachtig km per uur kunnen ver voeren. In New York ls een levensverze keringmaatschappij voor honden op gericht. Eigenaars van rashonden kunnen tegen een jaarlijkse premie hun dieren verzekeren. De uitkering ingeval van overlijden van de hond bedraagt 5.000 dollar. Een Indiaanse vrouw in Pine Rid ge in de Amerikaanse staat Zuld- Dakota heeft «HP#*» voor de zeven de maal het leven geschonken aan een tweeling. Zij heeft thans achttien kinderen. Op Groenland zijn de eerste slachtof fers van het internationale geofysische jaar gevallen. Het zijn de Brit Michael Holland en de Deen Carsten Vllsboe, die op een onderzoekingstocht in het westen van Groenland door een storm overvallen en om het leven gekomen zijn. Van de gewone paardenvlieg echter weet men, dat hij met een snelheid van 1.316 km per uur door de lucht suist, terwijl de bontgekeleurde libelle „slechts" de 56 kilometer haalt. Talrijke vogels bereiken snelheden, waar- on een sportvlieger trots zou zijn. Zo vliegt de albatros 160, de goudadelaar 193 en de gier evenals de wilde eend 350 ki lometer per uur, terwijl men in een vliegtuig de snelheid van een zwaluw heeft gecontroleerd: 352 km per uur. Maar ook de toch be slist niet elegante pelikaan haalt nog altiid de 40 km per uur en de zwaan en de kraai halen het dub bele. Het grootste uithoudings vermogen heeft de duif, die vier uur lang een snelheid van onge veer 90 km ->er uur kan volhou den. De mens kan dus, als hy zo de prestaties van de andere levende we zens op de aarde de revue laat pas seren, biy zyn, dat er ook nog een schildpad is. Want die legt in tien uur1,6 kilometer af! Sinds de veertiger ja ren, toen de Amerika nen in het beroemde mensapen-proefstation „Orange-Park" met ïn- telligentieproeven be- fonnen, weten wij. dat e chimpansee het ge nie onder de dieren is. Met een flinke voor sprong voert hij voor alle andere viervoeters de intelligentierang lijst aan. Maar tot dusver was 't niet duidelijk, wie na de chimpansee de eerste filaatsen zouden mogen nnemen. Britse geleer den hebben thans na jarenlange onderzoekin gen en duizenden proe ven hierin een betrek kelijke klaarheid we ten te scheppen. Naar zij vaststellen komt de tweede plaats aan de Zuid-Amerikaanse ca- pucyneraap (zie foto) toe die van alle dieren de hoogst ontwikkelde gave van geluid-voort- brenging heeft. Na de capucijneraap komt de gorilla en op de vierde plaats enkele apensoor ten gezamenlijk bavia nen, orang oetans en gibbons). Nummer vijf van de intelligentielijst is de hond, gevolgd door de kat als nummer zes. De zevende is wegens zijn gave om te leren (de JAdische werkoli- fanten leren zelfs 32 werkcommando's uit elkaar houden) de oli fant; als achtste fun geert de wasbeer. Tot onze verrassing vinden we op de negende plaats het varken, dat voor in telligenter dan 't paard (nummer tien) gehou den wordt, en dus ook de vos (nummer elf) overtreft, van wie de Engelse schrijven, dat deze niet aan zijn slim me reputatie beant woordt. Si. Om kwart voor twaalf telefoneerde meneer Riet vink met het politiebureau. En hij trof het, want agent Teupelink had dienst. „Zeg Teupelink", zei me neer Rietvink, ,we maken ons erg ongerust over Huub. Hij had ons beloofd om tien uur thuis te zullen zijn, en nu is het al bijna middernacht, en hij is er nog niet". De agent kuchte eerst eens voor hij ant woordde. „Dan hebt U een ongehoorzaam zoontje, me neer", zei hij toen, ,,ik zou 'm maar eens flink de les lezen als-le straks thuiskomt". „Ja maar" zei meneer Rietvink, enigeszlns uit het veld geslagen, „kunt U geen onderzoek laten instellen de kwestie is datte „Meneer Rietvink", zei de agent op een toon die geen tegenspraak dulde. „als dat zoontje van U er om één uur nog niet is, belt U dan nog maar eens". Vader Rietvink kreeg niet eens de gelegenheid nog iets in het midden te brengen. Treupeling had de verbinding al verbroken. Mevrouw Rietvink zag haar man vra gend aan. „Envroeg zij vol spanning. Franse regering kwam voor 9 miljoen „op de koffie" (Van een speciale correspondent) Het is de Franse overheid niet gelukt een loteryscbandaal, waarby de regering voor 9 miljoen gulden op de koffie is gekomen, onder de roos te houden. De Franse regering was zo geraffineerd opgelicht, dat de betrokken autoriteiten van vervolging van de schuldige aanvankelijk afzagen, opdat de zaak geen ruchtbaarheid zou krygen. Maar de Franse pers kreeg de lucht van het schandaal, en sedertdien is tegen „Monsieur M." een vervolging ingesteld. Wie is monsieur M. Iiy is een handig zakenman, die kort na de Tweede Wereldoorlog de Franse regering voorstelde de exploitatie van de wekeiykse nationale lotery over te nemen. De regering ging op het voorstel in, en mon sieur M. toog aan het werk. Niet voor niets, want de 54 trekkingen per jaar brachten hem een bruto commissieloon op van 540 duizend gulden per jaar. Daar moest nog wel iets af aan kosten, maar er bleef voor de zakenman altijd nog genoeg over om hem tot een zeer luxuens leven in staat te stellen. Hy placht by alle paardenrennen in Europa aanwezig te zijn; als hij roulette speelde, was zijn inzet nooit minder dan tienduizend gulden. Dodelijk verschrikt zochten de amb tenaren van het ministerie van finan ciën naar een uitweg. Er zat niet an ders op dan de zakenverhouding met monsieur M. te bestendigen teneinde hem in staat te stellen het deficit ge- Een dergelijke hoge levensstand aard werd monsieur M. zelfs te erg. Kortgeleden bleek by 'n controlen dat de Franse regering een vordering had van 9 miljoen, en meneer M. had vrij wel geen cent meer in kas.... lei del ijk aan ln te lopen, Op deze ma nier werd in het begin van dit jaar deze schokkende aangelegenheid ge ruisloos geregeld. Monsieur M. bleef op vry'e voeten. Dezer dagen is hij als nog gearresteerd, omdat het schan daal openlijk was geworden. Nu ook het aanzien van de nationale loterij in het geding was gebracht, wilde de Franse regering zien niet langer com promitteren. Temeer daar de loterij de Franse regering het geld verschaft voor de uitvoering van tal van grote werken. Dank U wel.... Talloos zijn de voorbeelden van Franse onderdanen, die proberen de directie van de nationale loterij om te kopen. Het is voorgekomen, dat een rentenier de directie schriftelijk ver zocht hem discreet mee te delen, welk nummer bij de komende trekking met de grote prijs zou gaan strijken. De directie wees het verzoek uiteraard af. Wie beschrijft echter de verbazing van de directie toen na de bewuste trekking er een bedankbrief van de rentenier binnenkwam. Hy schreef: „Vanzelfsprekend heb ik er lang over gedaan alvo rens ik er achter kwam waar in uw brief de tip voor de hoofdprijs verborgen zat. Ik hen er achter ge komen, en nu het grote bedrag mijn deel is geworden, wil ik myn erkentelijkheid betuigen". Wat was er gebeurd? De rentenier had de grote prijs gewonnen op een lot met een nummer, dat de loterij- directie in haar schrijven had ge noemd, namelijk het nummer, van het wetsartikel, op grond waarvan het de loterijdireetie ten strengste verboden wordt enigerlei inlichting over de trekking te verstrekken.^. Feuilleton Ann haalde diep adem. „Ut kan me niet begrijpen, dat jullie het hier niet prettig vinden," hield ze vol. Joe stond op en sloeg zijn boek met een klap dicht. „Ik stel voor, dat we gaan slapen, 't Is een drukke dag ge weest. Je moet niet vergeten Ann, dat je zusters met allebei haar benen in de werkelijkheid staan, terwijl jij in een droomwereld leeft." „Dat doe ik niet," zei Ann, even eens opstaande en zorgvuldig haar naaiwerk opvouwend. Ze hoopte, dat niemand haar verdrietige stemming zou opmerken, maar vergiste zien daarin. „Hij heeft gelijk, Ann, je doet het wèl!" riep Suzy en Joan knikte in stemmend. Toen ze even later in de keuken hun kruiken vulden vroeg Ann Joan wat ze bedoeld had.' ,>Ik geloof niet dat ik in een dro menland bleef." ..Kindlief," zei Joan, haar vriende lijk toelachend, „het is heus niet zo'n slecht land om in te leven." »>Ja, maar," hernam Ann blozend, door Clare Brelon Suiitli „Joe stelde het voor alsof ik. „Alsof jij... „Wel," antwoordde Ann ietwat uit dagend, „alsof ik feitelijk niet echt leefde." Joan liet voorzichtig de stoom uit de kruik ontsnappen. „Nu, dat doe je toch ook niet?" „Watblief kreet Ann verontwaar digd. „Ik geloof van wel en begrijp niet, hoe jij kunt beweren..." „Hoor eens, Ann," zei Joan, gearmd met haar naar boven gaande. „Suzy weet wat ze wil. Ze heeft het leven, dat haar bevalt. Ik ben van plan, dok ter te worden en Sandy te trouwen en mijn gehele streven is daarop ge richt. Jij daarentegen, droomt nog van de dag, waarop de ridder zonder vrees of blaam tot voor je deur komt rijden en je jonkvrouwelijke hart veroveren." Er klonk iets bitters in Joans stem, dat Ann nogal van streek bracht. „Je maakt, dat ik me be'achelijk ga voelen," zei ze, haar zuster peizend aanziende. Er kwam een andere trek op Joans gezicht. „Zo bedoel ik 't niet; ik ge loof integendeel, dat het nogal prettig moet zijn, te voelen als jij, Ann. Te ge loven in de overwinning van recht op onrecht, in een gelukkige afloop en in het goed in de mensen." ,Ik geloof, dat de meeste mensen góed zijn." „Hm," hernam Joan met ondeu gend flikkerende ogen „ik hoop, dat je nog lang in die gelukkige veronder stelling zult volharden, Ann. Wij be doelen eenvoudig, dat je romantisch bent aangelegd." „Ik denk, dat jij het bent," verze kerde Ann snel. Joan, eensklaps ernstig, schudde het hoofd. „O, neen, dat ben ik niet. Ik ben realiste. Ik weet, dat Sandy en ik een huwelijk kunnen doen slagen en ik zal ons de kans om het te beproeven niet laten ontnemen. Dat is niet be paald romantisch, zou ik zeggen." „Volgens my wel," hield Ann kop pig vol. De morgen daarna zag een alge mene uittocht en het huis leek Ann merkwaardig verlaten toe. Ze schaamde zich wat over haar stem ming, want ze moest dankbaar zijn voor de beterschap van haar vader. Toch scheen het leven louter werk, zonder enige afleiding. Intussen knap te dokter Derwent bij de dag op en schold hij zelfs Joe, die hij een harte loze dwingeland noemde, af en toe driftig uit. Toen Ann, laat op een middag thee zat te drinken, kwam Ned druipnat thuis. Hij had op school de repetitie van een door de kinderen op te voeren toneelstukje bijgewoond. „Waar is Nat?" waren zijn eerste woorden. ;,In de zitkamer, bij Phyl," ant woordde Ann. Maar het hondje was niet in de zit kamer. Evenmin in de hal, de wacht kamer of waar Ned ook zocht. Hij kwam het heel benauwd Ann vertellen. Plotseling herinnerde ze zich vol schrik, dat, terwijl ze boven was, de knecht van de groenteboer het bestelde op de keukentafel had neergelegd. Misschien had hij even de deur opengelaten en helemaal niet op het kleine witte hondje gelet. Ze gaf Ned wat thee en ging het toen Joe vertellen. „Het dier zal wel op de binnenplaats zijn," zei deze geruststellend; „je weet dat hij dol is op vuilnisbakken." Ex- werd aan de voordeur gebeld, 't Bleek dat iemand zich in het adres had vergist, maar toen Ann terugkwam, was Ned verdwenen, evenals zijn re genjas, zyn hoge laarzen en kleine zuidwester. Buiten was het koud en nat, „Ned!" riep ze tevergeefs. Toen liep ze naar de achterdeur. Ook daar niets dan het trieste geluid van regen en nog eens regen. Eensklaps hoorde ze Joe binnenko men en snelde op hem toe. Hij schudde zich als een natte poedel. „Heb je het dier gevonden?" „Geen spoor." „O, Joe en nu Is Ned er vandoor," Waarom heb je hem in vredes naam laten gaan?" „Dat heb ik niet, hg is me ont snapt." „Je had op hem moeten letten," zei Joe heel onredelijk. „Nu, dan ga ik maar weer." Meteen sloeg hg de deur boos achter zich dicht. Ann stond het schreien, nader dan het lachen. Ze ging op zoek naar me vrouw Macy. „Ja, ik kan je vader gerust alleen laten en beneden op de kinderen let ten," zei deze, Ann dacht aan de rivier. Als de jon gen daar in die stemming langs liep, over het zeker glibberige jaagpad! Ze moest er zich niet in verdiepen „O, als hem iets overkomt!" „Dat zal niet." verzekerde mevrouw Macy. „Hij is bang in donker, en zal dus wel op de grote weg blijven." „Had ik maar beter opgelet..." „Onzin, Ann," hernam mevrouw Macy. haar voor het eerst een kus gevend. Je doet alles wat naar de mens gesproken mogelijk is." Ann stond weldra buiten, zich af vragend. in welke richting ze moest zoeken. Ze hoopte maar, dat ze Joe niet tegen het lg'f zou lopen, want hij zou haar zeker een standje maken. Toen herinnerde ze zich het kleine, dichtbij gelegen plantsoen. Alle kinde ren gingen er graag heen en zowel Ned'als de hond kenden de weg. De hekken van het plantsoen waren f esloten en ondanks al haar kyken, luiten en roepen gaf alleen de stilte antwoord. Ze ging bedrukt naar huis en probeerde maar niet te denken aan wat ze doen zou als er wat met de kleine jongen was gebeurd. Wat zou haar vader wel zeggen? Joe was in de hal. wanhopig maar buitengewoon vriendelijk. „Je bént een ezel," zei hij goedig bestraffend. „We moeten de politie maar opbel len. Joe". Juist op dit ogenblik ging de tele foon. Ann nam het toestel van de haak en hoorde een lage, heel pretti ge vrouwenstem vragen: „Spreek ik met het huis van dokter Derwent? Mist U soms een kleine jongen en een erg nat jong hondje?" „O, ja!" Ann begon van louter vreugde te schreien, zodat Joe de te lefoon overnam. Terwijl ze haar tra nenvloed probeerde te stelpen lusster- de ze naar de aanwijzingen die hij gaf. Toen hij het toestel weer op de haak had gelegd, nam hij Ann bij de armen en danste met haar de hal door. „Schrei maar niet, lieve dame!" Hij hielp haar uit haar regenjas en lachte toen ze haar natte haren uit schudde. „Wat zie je er uit! Precies een half verdronken kat", plaagde hij goed moedig. Toen antwoordde hij op haar vragen: „Ze is dokter en kwam pre cies op tjjd een huis uit om Ned en het hondje te zien. Ned droeg het diertje en schreide erg, want hij was verdwaald. Toen ze hem vroeg waar hij woonde, kon hij het haar niet ver tellen". „Hij weet het natuurlijk toc-h wél", zei Ann verwonderd. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5