„Bunkerende" zeeverkenners met Flandria-boot terug naar België e3.fVi in ZEEUWSE MODERNE KUNST IN MUSEUM TE MIDDELBURG DE BREE VERVERSTE 29 Z0UTELANDES BADGASTEN VERVERSCHINGSTENT JDEBREE 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 Boot is verloren DE ZON stond op zijn hoogst en de zomerstorm, die hen vrijdagavond had verrast, was nog steeds niet geluwd, toen de vijf Brus selse zeeverkenners zich in de bunker achter de dijk tussen Vlissingen en Rit- them de slaap uit de ogen wreven. Na hun angstige avontuur zoals gemeld liep de kleine zeilsloep van het vijftal vrijdagavond op de dijk waren zij tien uur in diepe slaap verzon ken geweest. De Westerschelde had haar prooi weer teruggegeven een totaal ontredderde sloop zonder bodem Waarmee tevens het opti misme van de zeeverken ners van de Brusselse Prins Albertgroep om de reis naar Veere voort te zetten de bodem was ingeslagen. In de loop van zaterdag middag hebben de zeever kenners, waarvan de oudste negentien en de jongste twaalf jaar is, hun geredde bezittingen overgebracht naar het woonhuis van de heer Goulooze, de postcom- mandant van de rijkspoli tie in Ritthem, Hier hebben zij van zater dag op zondag geslapen, minstens zo goed als in de bunker. Zondagmiddag zijn de vijf zeeverkenners door burgemeester P. Daniëlse van Ritthem naar Breskens gebracht. Van hier ging het met een „Flandria"-boot naar Antwerpen, waar een auto gereed stond om het vijftal naar Brussel te brengen. Zaterdagmiddag had de 14- jarige Jaques Dobbelaere telefonisch zijn ouders van het gebeuren op de hoogte gesteld; de vader van "de 13-jarige Guy Rychzaert bracht tegelijkertijd een bezoek aan Ritthem. Hij was niet op de hoogte van de schipbreuk. In Bres kens, waar hij naar de klei ne sloep uitkeek, had men hem naar Ritthem 'verwe zen. Eerst toen hij het vijf tal behouden aantrof, hoor de hij het relaas. In het wrak van de kleine boot, de „Albatros" viel za terdag nog een sloep te on- Zo lag de boot er zaterdag morgen bij. zijn volle lengte op het bazalt van de dijkvoet. De Brusselse zee verkenners sjorren huii zeil sloep hier nog ivat hogerop. Hetgeen niet veel meer heeft mogen baten: in de nacht van zaterdag op zon dag hebben vloed en bran ding de sloep, die zaterdag morgen al „bodemloos" ivas, tot een ivrak gemaakt. Foto P.Z.C.). derkennen. Zondag hebben vloed en branding hun ver nielende werking voltooid. De boot is verloren. Zeilen, roeispanen en andere ma terialen zijn bij de Ritthem- se postcommandant achter gebleven en worden later opgehaald. Verhoging uitkeringen van Ziekenhuisverpleging In de op zaterdag 17 augustus a.s. te houdeu algemene vergadering van de Vereniging voor Ziekenhuisverple ging op Zuid- en Noord-Be velancl komt aan de orde een voorstel van het bestuur om gezien de gunstige, resul taten over 1956, over te gaan tot een belangrijke verhogiug van de uitke ringen, zonder dat daarvoor de con tributies worden verhoogd. Toorgesteld wordt om. met ingang 1 januari 1957, behalve voor neu- ^psychose, neurologie en rheuma VT" het aantal uitkeringsdagen in de A en B verzekering te verhogen van 100 tot 150 per jaar; de vergoeding voor bijkomende kosten in de A verzeke ring te brengen van f 70 op f 100 en in de B verzekering van f 115 op f 150; de uitkeringen in C verzekering te brengen van f 110 op f 125, van f 220 op f 250 enz; de uitkeringen in de poli klinische verzekering met 50% te ver hogen en dus te brengen van f 100 op f 159 enz.; aan de verzekerden, die tevens bij het ziekenfonds verze kerd zijn, het gedeelte van de ver voerkosten naar en uit ziekenhui zen buiten Zeeland, dat door het zie kenfonds niet wordt vergoed, uit te keien. F VAN TOT tS.ljpC GEZONKEN EN GEBROKEN. Tijdens het binnenvaren van de ha venmond bij Hansweert is het 630 ton metende Belgische motorschip Monike zondagmorgen in aanvaring gekomen met het 854 ton metende Belgische motorschip Magiana. Even voorbij de stuurhut werd de Monike geramd en begon onmiddellijk te zinken. Op eigen kracht wist het schip nog de vluchthaven binnen te lopen, waar het zonk en in tweeën brak. De zeven op varenden bereikten behouden de kant. De Monike,was geladen met hoog- o.venslakken op weg van Sint Lam bert naar Langebrugge. De Magiana liep lichte schade op aan de boeg. Het schip heeft Hansweert tot ligplaats gekozen, in afwachting van een nader onderzoek. De scheepvaart ondervond geen stagnatie. KORDATE COMMANDANT. De commandant van de brand weer te Krabbendijke de heer A. Kok heeft, geholpen door toege schoten buren, een keukenbrand FAMILIEVERHOUDING... Eeti dominee uit het West Zeeuwsch- Vlaamse land heeft dezer dagen in Den Haag ten alleszins opmerkelijk huwelijk voltrokken. Hij reisde na- melijJc naar de residentie om aldaar ztjn vader in de echt te verbinden met.... een zuster van zijn echtgeno- te! Dat was „nieuws" voor een aantal kranten en zo verscheen in enkele dagbladen een foto van de plechtig heid, die ook voor de predikant niet alledaagse consequenties inhield. Want, als wij de familieverhou ding. nu goed doorschouwen, is de papa van de dominee sinds zijn hu- ioeltjk tegelijkertijd diens zwager. En als ge de zaak op de keper be schouwd, dan zou. de dominee „ma nia" moeten zeggen tegen zijn schoonzuster. Die dan op haar beurt haar zwager weer als zoon mag adopteren. Om tegelijkertijd schoon moeder te worden van haar eigen zuster, die dan op haar beurt...,. Enfin, wie weet die wint! %veten te blussen, door snel een slang aan de kraan te bevestigen en aldus water te geven. De keu kenbrand ontstond zaterdagmor gen omstreeks twaalf uur bij de familie Haverhoek in de Wilhel- mïnastraat te Krabbendyke. De schade aan inboedel en gebruiks voorwerpen w-as vrij aanzienlijk, maar door dit snelle en doortas tende optreden werd ongetwij feld het „erger voorkomen". De brand is vermoedelijk onstaan door kortsluiting in een elektrisch komfoor. SCHUIVENDE AUTO. Omdat de pont, die vaart tussen Zij- pe en Anna Jacobapolder zaterdag morgen danig schommelde en stamp te, kreeg een vrachtauto het op zijn wielen en begon zijwaarts te schui ven, waardoor twee bestelwagens en een personen-auto in de knel kwa men. De chauffeurs" konden slechts met moeite uit hun wagens komen. De auto's werden aan de zijkant zwaar beschadigd. De rijkspolitie maakte proces-ver baal op. FANCY-PAIR. De Axelse harmonie „Concor dia" zal op 19, 20 en 21 september in samenwerking met de muziek vereniging „TremoleThalia" een fancy-fair organiseren ter verster king van de instrumentenfondsen der beide verenigingen. Behalve enkele concerten zullen toneel voorstellingen en bonie-avonden verzorgd worden. De organisatie van de uitgebreide feestelijkheden is opgedragen aan een comité, dat druk doende is de nodige voorbe reidingen te treffen. STRANDFEEST. In Vrouwenpolder tenslotte, heeft een commissie van badgasten vrijdag onder auspiciën van de plaatselijke V.V.V. een strandfeest georganiseerd. D.e jeugd beleefde veel plezier. Koekhappen, blokjes rapen, spij kers slaan en eieren lopen zijn van die klassieke strandfeest-geneugten, die hun charme niet verliezen. De oude ren geraakten er zelfs zodanig door in vervoering, dat een stoelendans mèt ouderen de dag besloot. Winkels in Sluis open tot tien uur 's avonds „Buitenlanders zijn er aan gewend" Vrijdagavond kwam <le raad van de gemeente Sluis in vergadering bijeen. Een verordening Ingevolge de winkel sluitingswet werd door de raad aange nomen, gelijkluidend aan die welke voor het afgelopen jaar gold. Dat wil zeggen dat de winkels doorlopend openblijven van acht uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. De Kamer van Koophandel had ge adviseerd in de maanden november tot en met februari op zondagen de win kels open te doen zijn van twaalf tot acht uur en op werkdagen van acht tot acht uur. De raad week van dit ad vies af met de volgende overwegin gen: bij gehouden enquête bleek 96 pet van de middenstand voor de continu ering van de bestaande toestand. Vo rig jaar kon Sluis de konipklijke goed keuring verkrijgen, dus dat zal dit jaar wel weer gèen moeilijkheden op leveren. In de winter is er ook veel vreemdelingenverkeer in Sluis: de bui tenlanders zijn gewend aan de be staande uren van openstelling en ver andering van de tijden achtte men be slist funest voor het toerisme. Het voorstel van B. en W. om alle gemeentewoningen in huur te verho gen met 25 pet, maar die van de on derwijzers met een minder percentage, was onderwerp van uitvoerige bespre kingen. De heer S. van Hal (a.r.) stel de voor de noodwoningen niet te ver hogen met 25 maar met 15 P?t. gezien het feit. dat vele van deze huizen wor den bewoond door mensen, die moeten leven van hun A.O.W.-uitkering. Dit voorstel werd aangenomen met vier tegen drie stemmen. Een tweede voor stel van de heer Van Hal. om ook de onderwijzerswoninsren met 25 pet te verhogen, verwierf algemene stem men. Invoer industrie-aopelen voorlopig toegestaan Wegens de geringe fruitoogst in ons land, is de invoer van appelen voor verwerkingsdoeleinden uit daarvoor in aanmerking komende landen, tot nader order toegestaan, aldus hebben de Nöderlandse autoriteiten besloten. Verder zal West-Duitsland met on middellijke ingang de invoer van in- dustriefruit uit ons land toestaan. Oostenrijk verlengt invoer uien en andere produkten De Oostenrijkse autoriteiten heb ben de invoertermijn voor uien ver lengd tot 15 augustus. Voor de pro dukten sla, komkommers, spercieb.o- nen, tomaten en sluitkool kj de in voertermijn verlengd tot 20 augustus. Sluitkool en stoofsla mogen onbe perkt in Oostenrijk worden Ingevoerd en de overige produkten in beperkte mate. Wel is bepaald dat het contin gent tómgten uit de O.E.E.C.-landen voor genoemde termijn met 1.000 ton verhoogd zal worden. Trein van elf uur kon de drukte niet aan Reizigers in Vlissingen moesten een uur wachten De Nederlandse Spoorwegen heb ben het zaterdag, en dan met name in de morgenuren, zeer druk gehad met vakantiegangers en andere reizigers. Op de lijn Amsterdam-Vlissingen was het veel drukker dan normaal. Op de stations in Roosendaal en Bergen op Zoom kreeg men de reizi gers ternauwernood in de treinstellen en dit had tot gevolg, dat de trein, die om 11.07 in Vlissingen moest arrive ren, eerst om 11.29 in Middelburg aan kwam. Om de dienst weer op normaal peil terug te brengen, werden de reizi gers in de hoofdstad verzocht om uit te stappen en de volgende trein naar Vlissingen te nemen. De pas aange komen trein vertrok onmiddellijk weer uit Middelburg naar Amsterdam zodat hiermee maar enkele minuten verloren gingen, daar deze trein nor maal om 11.24 uit Vlissingen ver trekt. Voor de reizigers naar Vlissin gen was dit natuurlijk een onvoorzien oponthoud, terwijl ook die vanuit Vlis singen hun trein pas een uur later konden nemen. Gelukkig was de trein van 12 uur op tijd in Middelburg, zodat de onfor tuinlijke reizigers, voor zover zij nog niet van de bus gebruik hadden ge maakt, hun onderbroken reis konden voortzetten. Concentratie polders op Zuid-Beveland Het voorstel van Ged. Staten van Zeeland over de concentratie van polders en waterschappen op Zuid- Beveland, is, in tegenstelling tot het geen wij zaterdag meldden, nog niet toegezonden aan de Provinciale Sta ten. De voorstellen liggen thans nog ter inzage op de provinciale griffie te Middelburg en op de secretarie van de gemeenten op Zuid-Beveland. TOT 8 SEPTEMBER A.S. Wethouder Schorer opende expositie Een kunstwerk stelt niet iets vóór het is iets, evenals een bloem of een glas wijn. „Waarom kunst niet zien, zoals men naar een bloem kijkt, naar een vogel luistert of een glas \yijn proeft", heeft Picasso eens ge zegd. Met deze en nog een aantal andere stellingen Nan grote kunste naars heeft de stichting „De Zeeuw se Kunstenaarskring" haar catalo gus voorzien ter gelegenheid van de expositie, die een aantal leden van de Z.K.K. in de zalen van het Kunst museum te Middelburg houdt. Zij wil hiermee enige rozen strooien op het, naar men zegt, zo moeilijk begaan bare pad tqt de moderne kunst. Deze expositie is zaterdag ge opend door wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Schorer van Middelburg. Het gemeentebestuur stelt het op prijs, aldus de heer Schorer, dat de Zeeuw se kunstenaars blijk geven van hun activiteiten. De wethouder wees er op, dat iedere organisatie in dit ver band nog haar „groeistuipen" moet meemaken. Hij voegde daarbij zijn beste wensen voor het welslagen van de expositie. Vooraf had de voorzitter van dé Z.K.K.de heer H. Pieters, de geno digden welkom geheten, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de waarnemend burgemeester van Mid delburg, dé heer J. W. Kögeler, en de directeur van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, mr. J. F. Hornstra. Om dat hierover wel eens verwarring ontstaat, stond de heer Pieters in het kort stil bij het volkomen zelf- DIT SEIZOEN VOOR HET LAATST Bescheiden begin met juk en manden TOEN meer en meer badgasten het idyllische Zoutelande met zijn prachtige zuiderstrand ontdekten, vond Jau de Bree een nieuwe broodwiuuing en levenstaak. Hij begon maar eenvoudig, met een juk met twee grote manden. Als hij 's morgens zijn éénmanszaak in beweging zette, waren die manden boordevol met frisse dranken in flesverpakking. Maar kort na het middaguur werd het drukker tussen de hoofden. En hoe drukker het werd en hoe beter men de vriendelijke „Jan", die de dracht van Walcheren al tijd is trouw gebleven, ging ken nen, des te eerder waren die man den leeg. De heer De Bree had zich binnen een jaar genoeg be kendheid verworven om het juk en de manden thuis te laten. Hij opende zijn eerste strandtent op Zoutelandes zuiderstrand. En nu, na 29 jaar, treft men De Brees „Ververschingstent" nog op datzelfde strand, waar het steeds drukker werd. Maar Echtpaar De Bree... glaasje over de onderdeur... „Twee appelsap alstublieft". En terwijl De Bree's echtgeno- i te helpt, vertelt Jan verder. „Het was een prettige tijd, de badgasten stelden m'n Zeeuwse kostuum op prijs „Drie chocoladekoeken". ,,'t Gebeurt wel, dat ik 's mor gens om vijf uur al op 't strand was en dan soms om negen uur 's avonds nog bezig was". „Geeft U mij twee zoute drop penklinkt dan een kinder stemmetje. Men ervaart zo, dat het oeuvre j van De Brees verversingstent on- eindig varieert. De prijzen klinken nog een i beetje vooroorlogs. Dertig cent j is De Bree genoeg voor een goede kop Zeeuwse koffie. Een afscheid is zelden zonder i weemoed en het zal De Bree niet meevallen, ziin tent per half september voorgoed te sluiten. Maar het wordt De Bree met zijn 67 jaar te druk. Hij trekt zich i :erug in zijn huis aan de Timmer- nu vinden zowel de heer als mevrouw De Bree het welletjes. Ze houden er mee op. Voor hen betekent 1957 het laatste sei zoen aan het strand. „Jan" de Bree, zoals iedereen hem kent en noemt, heeft het een prachtige tijd gevonden. Twee- maal heeft hij zijn zaak, de strand H tent, moeten uitbreiden. Twee M jaar geleden nog, liet hij een meu- we bouwen. Langzaam bouwde hij een „areaal" strandhuisjes op, thans heeft hij er zestien in ex- ploitatie. •Ian richtte intussen zijn zaak naar de wensen van de badgasten. Hij ging er strandstoelen, badca- bines en toiletten bij verhuren. 's Maandags vroeg er één oni kof- s fie en dinsdag was het drauken- repertoire van De Bree's verver- singstent uitgebreid met liet m bruine vocht, een artikel, dat het wonderwel deed. H En als men nu een praatje met p.e Bree cn zijn vrouw maakt, kan men de verscheidenheid van wensen van de badgasten belulste- ren. „Ja, ik herinner me nog goed. dat ik met bolussen en eierkoeken yentte" Fragment van De Bree's degelijke uithangbord. Geen brallende leu zen of verblindend neon, maar het simpele „Ververschingstent", in zivart op wit. manstraat. Hij heeft daar nog een hectare bouwgrond, die hij zelf veer gaat bewerken. En dat is :och zijn „oude stiel", die „slechts" 29 jaar werd onderbroken De Bree stamt van Koudekerke, waar hij eerst bij zijn vader, op de hofstede „Korenvliet" het land ging bebouwen. In Zoutelande kreeg hij zijn eerste echte baas, i de landbouwer S. van Sluijs. Dat was op Boudewijnskerke, in 1903. Dertien jaar later, bij zijn huwe- j lijk, kreeg hij zelf enig bouwland. En daar gaat hij nu weer naar te- j rug. Maar De Brees mooiste tijd ligt j op het strand. En nog wel in 1957. j Want hij heeft nog nooit zo'n gro- j te omzet gehad als dit jaar. Zou- j telande telt, dat is de Brees schat- j ting, zo'n 3500 gasten, waarvan j er meer dan duizend kamperen. Dat is voor De Bree en zijn vrouw een mooi besluit! standige karakter van dc Zeeuwse Kunstenaarskring. Deze expositie telt 61 werken van Zeeuwse kunstenaars, namelijk van Wim Vaarzon Morel uit Veere, An- dries Minderhout uit Middelburg, Piet Rijken uit Middelburg, Louis Heymans uit Middelburg, mej. R. M. Wichers Wierdsma uit Domburg, Jac. Prince uit Middelburg, J. C. J. van Schagen uit Domburg en Ray mond Kimpe uit Middelburg. De tentoonstelling is geopend tot zondag 8 september a.s., iedere werkdag van 2 tot 5 en van 8 tot 10 uur, elke donderdag bovendien van 10—12 uur en des zondags al leen van 25 uur. lllllllllllUüllllllllllllllUllUUUlUlilllUIIIIIIIUlllllllUliUIUlll Hoge prijzen gunstig voor Zeeuwse pruimenkwekers Op de Zeeuwse fruitveilingen is het thans volop pruinicntijd. Dc afgelo pen week was een \an de drukste aanvoer weken van dit seizoen, en ook in de komende week zal het aan bod nog ruim zijn. Daarna zal de aanvoer echter reeds gaan minderen. Landelijk is er dit jaar een zeer gerin ge oogst. In verschillende fruiteentra wordt zelf$ van een mislukking ge sproken. De Zeeuwse kwekers zijn er iets be ter van afgekomen. Hier is de oogst toch nog wel rüim een derde van een normale oogst. Hierdoor waren er in de afgelopen week in Kapelle-Biezelinge nog dag- aanvoeren van ruim 30.000 kilo prui- men. Door veel zon gedurende de laat ste weken is de kwaliteit zeer go,ed en de smaak eveneens voortreffelijk. Er is grote vraag is naar deze vruchten. Doordat landelijk het aanbod gering is, zijn de prijzen hoog opgelopen. Voor beste kwaliteit wordt thans ge regeld f 1,25 tot f 1.50 per kg behaald. De mindere kwaliteiten noteren nog tot f 1 per kg. Voor de Zeeuwse kwekers bete kent dit. dat de mindere oogst een even grote of misschien nog grote re financiële uitkomst zal geven dan in normale jaren. Vele kwekers in andere fruiteentra wel ke geen vruchten hebben, profite ren echter niet van deze goede prijzen. Zeeuw in België tot één jaar veroordeeld De boetstraffelijke rechtbank te B.riigge heeft de Nederlander L. H. uit Biervliet veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 2000 frank boete. H. had zich in België voor politie agent uitgegeven en zich schuldig ge maakt aan diefstal onder bedreiging. Paarden sloegen op hol na aanrijding Twaalfjarige jongen kon rennende dieren stoppen Op de Nieuwlandseweg tussen Nieuw en Slnt-Joosland sloegen twee paar den, die voor een boerenwagen waren gespannen op hol, toen de wagen door een vrachtauto, bestuurd door A. A. L. uit Grijpskerke tegen de achterzijde van de wagen opreed. De paarden schrokken en sloegen op hol. De heer W. J. werd door de schok van de bok geslingerd. Na een razendsnelle rit wist de zoon van de heer J. met veel moeite met de voet de leidsels te be machtigen. Pas bij de begraafplaats kon hij de paarden tot stilstand bren gen. De heer J. bleek door de val een spier aan de knie te hebben gescheurd. De vrachtauto-chauffeur kwam met de schrik vrjj. Drie verkeersongevallen, dame werd ernstig gewond. De gemeentepolitie te Zierikzee kreeg vrijdag een drietal aanrijdingen te verwerken, waarvan de eerste om streeks 12 uur ontstond op het kruis punt PoststraatManhuisstraat. Twee personenauto's, respectievelijk bestuurd door A. S. uit Dreischor en C. B te Zierikzee kwamen daar met geringe snelheid in botsing. Beide auto's liepen materiële schade op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Mevrouw M. E. B. uit Noordgou- we reed met haar fiets op de Blokweg te Zierikzee in de richting Noordgou- we. Zij wilde haar regenjas aantrek ken en begaf zich daartoe naar links juist op het moment, dat de motorrij der J. S. uit Dreischor haar wilde pas seren. Een aanrijding kon niet worden voorkomen. Mevrouw B. kreeg een ernstige wonde aan het achterhoofd. De motorrijder werd niet gewond. Wel werd zijn voertuig beschadigd, evenals het rijwiel van mevrouw B. Eerste hulp werd verleend door dokter C. Spaan. Omstreeks zeven uur vrijdag avond wilde de 12-jarige zoon C. van de heer Van de K. te Zierikzee van de Schuitvaartgracht de Hoge Molen straat indraaien. Op dat moment na derde uit de Nobelstraat een motor be stuurd door de heer G. H. uit Zierik zee. Bij de aanrijding, die volgde werd niemand gewond. Auto en bromfiets botsten Op het kruispunt Nieuwe Vlissing- seweg-Trompstraat te Middelburg gebeurde zondagmorgen om half elf een ongeluk doordat een Zweedse automobilist en een bromfietser uit Souburg elkaar te laat zagen. De Zweedse auto kwam- uit de richting Middelburg en draaide de Tromp straat in. Op hetzelfde moment na derde mej. A. uit Souburg op haar bromfiets vanuit Vlissingen. Een bot sing volgde, waarbij mej. A. enkele niet-ernstige verwondingen opliep, terwijl ook haar bromfiets bescha digd werd. De auto mankeerde niets en kon, nadat proces-verbaal was op gemaakt, zijn weg vervolgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2