PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT Franse regering kondigt indirecte devaluatie van de franc af Negenenzeventig mensen in Canada bij vliegramp omgekomen Ringrijden op Walcheren trok vaak koninklijke belangstelling MOEDIGE REDDER HAALDE ITALIAAN VAN EIGER 200e jaargang - no. 188 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 96 cent per week; 7,00 p. kw.; fr. p. p. J 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. regel») 13 cent p. regel met een minimum can 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Cïlro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telefoon 2475 (b.g.g. 2228)Oostburg. Nlcuwitraat 43. telefoon 20, Terne-uren- Brouwerijstraat 2: ZH.-rik7.rc. N Ko::crv-l-ït OP ZOEK NAAR NIEUWE BASIS VOOR ECONOMIE Francs voor toeristen twintig procent onder officiële koers Het Franse regeringsplan tot herstel van 's lands economie, versterking van de franc en beperking van de invoer is zondag in, werking getreden. Het verscheen zondagochtend in de staatscourant. Dit plan heeft betrek king op Frankryk zelf, Algerye en de bezittingen overzee. Het bevat ta melijk uniforme maatregelen, ter vervanging van een ingewikkeld sys teem van uitvoersubsidies en invoerheffingen. Doch de werkelijke strek king ervan is een devaluatie van het Franse betaalmiddel in het inter nationale verkeer. Blijkbaar hoopt de Franse minister van financiën Gaillard hiermee een werkelijke, totale devaluatie overbodig te maken. Alle invoeren uit het buitenland worden belast met een invoerrecht van 20 procent met uitzondering van de grondstoffen die onmisbaar zijn voor de Franse industrie, een uitzon dering die dus geldt voor twee vijfden van de Franse invoer. Daarentegen krijgen de Franse in dustrieën een uniforme uitvoertoe- slag van 20 procent. Toeristen kunnen francs kopen te gen een speciale koers, die 20 procent onder de officiële koers ligt. Maar Franse toeristen die naar het buiten land willen, moeten hun deviezen 20 procent duurder dan de officiële Gouden Mozartmedaille voor ir. P. F. S. Otten In het Salzburger Mozarteum heeft zaterdagmiddag Hofrat Hantsch, president van de interna tionale Stichting Mozarteum, aan ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het presidium van de raad van bestuur van de N.V. Philips' gloeilampen fabriek te Eindhoven, de gouden Mo zartmedaille uitgereikt. Deze me daille werd geslagen om diegenen te huldigen, die zich in het jaar van de 200ste herdenking van Mozarts geboortedag bijzonder onderscheiden hebben voor de verbreiding van Mo zarts werk over de wereld. Hofrat Hantsch vergeleek de vie ringen van 1856, waaraan Mozarts zoon Karl nog kon deelnemen, met die van 1956. Toen was het een klei ne kring, tot wie de muziek door drong en die in het feest een aan deel had. Thans kan door middel van de fonografische reproduktie de gehele wereld hij Mozarts werk be trokken worden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ M Ondanks het stormachtige weer en menige onverwachte H regenbui trokken er ook zon- H dag nog vele vakantiegangers 1 op uit. Regen noch wind kon- den althans deze toeristen weerhouden het nat glimmende dek van de provinciale boot in Breskens onder de voeten te we- men voor een tochtje naar Vlis- singen. Op de achtergrond de i M „Flandria" uit Antwerpen, die f tengevolge van het vrij ruwe i weer niet in Vlissingen kon binnenlopen en toen Breskens i H maar als aanloophaven koos. 1 Foto P.Z.C.). koers kopen. In dit verband zij ver meld, dat de minister nu reeds heeft gesignaleerd dat buitenlanders die Frankrijk bezoeken de gewoonte heb ben francs op de zwartte markt te kopen. Dit hoopt men door de nieuwe bepaling tegen te gaan. Tweede boogbrug in IJ-oeververbinding Als onderdeel van de vaste IJ- oeververbinding lopend vanaf de Zeeburgerdijk in Amsterdam Oost naar Schellingwoude aan de noord kant van het IJ is zondagmiddag een tweede boogbrug, nl. die over het Amsterdam-Rijnkanaal, geplaatst. Het 480 ton wegende stalen gevaarte, dat 89 m lang is, werd om vijf uur onder toezicht van rijkswaterstaat door zes grote drijvende bokken van de twee pontons gelicht en op de steunpunten van de brugpijlers neergelaten. Hoewel thans dus over het water van het Amsterdam-Rijnkanaal en over het IJ (viaducten, boogbrug en bascule'brug) de verbindingen gereed zijn zal het nog enige tijd duren voor de gehele nieuwe vaste IJ-oeverver binding vanaf Amsterdam Oost naar Schellingwoude geopend kan worden, en wel omdat de toevoerwegen nog niet gereed zijn. Prinses Beatrix bezocht expositie „Het Atoom" Prinses Beatrix heeft zaterdag, ver gezeld van haar particulier secreta resse mej. mr. M. Meurs, een bezoek gebracht aan de internationale ten toonstelling „Het Atoom". De prinses werd bij aankomst begroet door de secretaris van de stichting „Het Atoom" mr. A. A. Land, Tijdens de rondwandeling gaf dr. E. D. Kunst, lid van de technische afdeling, een toelichting. Lugubere vondst te Zandvoort Zondagmiddag omstreeks vier uur ontdekten enige jongens, die naby de z.g. modderkommen van de riolering, gelegen aan de rechterzijde van de Noorderduinweg te Zandvoort, aar het spelen waren, een deel van eei in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk. De politie werd van deze lugubere vondst op de hoogte gesteld en onder leiding van hoofdin specteur H. P. Huysman werd een onderzoek ingesteld. Het gevondene bleek een romp zonder hoofd, armen en benen te zyn. Door de gemeente geneesheer kon niet met zekerheid worden vastge steld of deze romp van een mens of een dier is, doch indien deze romp van een mens geweest is zou dit naar schatting een jongen of meisje van ongeveer 14 jaar moeten zyn. De stoffelijke resten zijn naar het lijkenhuisje van de algemene be- fraafplaats overgebracht in afwach- ing van een nader onderzoek, dat ir de loop van vandaag door de gerech telijk deskundige, dokter J. P. L. Hulst uit Leiden, zal worden inge steld. Daarna zal in de nabijheid van de vindplaats naar eventuele andere lichaamsdelen worden gezocht, indien zou blijken dat het een romp van een mens geweest zou zijn. In het nieuwe bouwplan-Valckeslot te Goes is een begin gemaakt met de bouw van zestig middenstandswo ningen. Foto P.Z.C.). Kritiek op Nederlandse toeristen in België Het „Brugsch Handelsblad" besprak dezer dagen de toegenomen toeristi sche bedrijvigheid in het stadje Dam me, dicht bij Brugge. Het blad merkt op dat onder de ve le bezoekers de Nederlanders wel de minst interessante zijn voor de café- en restauratiehouders. De Nederlan ders drijven het, volgens deze krant, zelfs zo ver, dat ze één cola vragen met drie glazen, natuurlijk voor drie personen voegt het blad daaraan toe. Moeste inzittenden waren militairen Een Canadees vliegtuig van het type DC-4 met 79 mensen aan boord is 29 kilometer ten zuidwesten van de stad Quebec neergestort. Niet één van de inzittende heeft deze ramp overleeft. Het vliegtuig werd aanvankelijk tussen Quebec en Montreal vermist. Later werd het wrak van het toestel vanuit de lucht waargenomen. Het verongelukte vliegtuig is een J toestel van de Maritimes Central Airways. Deze maatschappij heeft I drie DC-4-toestellen, die hoofdzake- lijk immigranten uit Europa naar Canada brengen. Op het internationale vliegveld Malton te Toronto is medegedeeld, dat twee toestellen van de Maritimes Central Airways met immigranten uit Londen zondag zouden arriveren. Zij waren echter beide laat. De DC-4 brandde nog ongeveer vier uur nadat het was neergestort. De Canadese luchtmacht heeft officieel bekendgemaakt, dat het neergestorte toestel in de lucht ontploft is. Het merendeel van de inzittenden waren waar schijnlijk Canadese militairen die met hun gezinnen uit IJs land terugkeerden. Later in de nacht heeft de direc teur van de Maritime Central Air ways, de maatschappij die de vlucht uitvoerde, verklaard dat al le passagiers en alle leden van de bemannning bij de ramp met de DC-4 om het leven zijn gekomen. ,Diemerdijk' had botsing in buurt van Antwerpen Op de Schelde voor Antwerpen zijn zaterdag kort na middernacht de Nederlandse vracht-paketboot „Diemerdijk" van de HollandAme rika Lijn, 11.000 ton, die van San Francisco kwam, en de Britse kust vaarder „Lanrick", welke de haven verliet, met elkaar in botsing ge komen. De „Lanrick", die op weg was naar Grangemouth, liep ernstige schade op en keerde in de dokken terug. De „Diemerdijk" die een vijftigtal pas sagiers aan boord had, liep aan de grond maar kon twee uur later door sleepboten vlotgebracht en aan zijn ligplaats gemeerd worden. Het schip liep geen noemenswaardige schade op en er werden geen persoonlijke ongevallen gemeld. GRIMMIG DRAMA DUURT VOORT Bergen eisten weer mensenlevens Het drama op de Eiger, een top in de Alpen nabij de Zwitserse plaats Grindelwald, heeft nog maar weinig van zijn grimmigheid verloren. Van de vier bergbeklimmers, die daar al een week in nood verkeerden, is er één, de Italiaan Claudio Corti, naar iets veiliger oorden vervoerd. Een tweede Italiaan, Stefano Longhi, hangt echter nog gewond aan twee touwen tussen hemel en aarde. De twee Duitsers Günther Nothdurft en Franz Meier zijn spoorloos. Corti werd van de dreigende, vrijwel loodrechte „Nordwall" Kans op liquidatie van tandartsenconflict Van de zijde der Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde deelt men ons het volgende mede: „De algemene vergadering der Ne derlandse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde heeft te Utrecht het beleid van het hoofdbe stuur ten aanzien van het conflict met de ziekenfondsen goedgekeurd. Dit betekent, dat aan de leden van de maatschappij het advies gegeven zal worden de medewerking aan de ziekenfondsen te hervatten, zodra de kwestie van het inroepen van een bindend advies inzake de honorering van de tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden definitief is geregeld. Tussen de maatschappij en de ziekenfondsorganisaties is over eenstemming bereikt over de nodige maatregelen in verband met de liquidatie van het con flict. Over een aantal tandheel kundige desiderata zullen par tijen na schriftelijke voorberei ding op korte termijn bespre kingen openen. De minister van sociale zaken en volksgezond heid is van het besluit van de algemene vergadering op de hoogte gebracht." VELE KOSTBARE PRIJZEN SINDS 1786 Ridderspelen waren het begin Een groot aantal burgers en burgere ssen van Middelburg omringden op de 23e april 1767 het was toen Sint Jorisdag het Schuttershof aan de Balans, waar veertien aanzienlijke heren hun plechtig ridderfeest vierden. De veertien ruiters waren in twee partijen verdeeld: zeven heren met groene lansen en zeven heren met rode lansen. Luid aangemoedigd door de menigte stoven zij op hun rossen op een poort af, waarin zij door een ring moesten steken. Een twintigtal jaren later (in 1786) werd in Domburg de eerste dorpsringrijdery in Zeeland gehouden en naar uit de nieuwe Zeeuwse volksalmanak van 1857 is op te maken, is de Walcherse ringrijderij, zoals die momenteel nog geschiedt, afkomstig van de wedlo pen of renspelen te paard (ridderspelen). Vanaf de dag, dat de ringryderij te paard in Domburg gehouden werd tot vandaag toe, heeft dit folkloristisch festijn zich immer in een grote be langstelling van het koninklijk huis mogen verheugen. Vele kostbare prij zen mochten de winnaars der wed- ctrijden ontvangen uit handen van Oranje's vorsten en vorstinnen. In Domburg was prins Willem V aan wezig met zijn gemalin en de „vorste lijke spruiten" (aldus de almanak van 1857) om twee gouden medailles aan de zegevierenden te overhandi gen. In 1823 kwam koning Willem I op de 14e juni naar de ringrijderij op Vrouwenpolder kijken en overhandig de aan de winnaar Jacob Wisse, een zilveren tabaksdoos. Op 25 mei 1862 toonde Wisse dezelfde tabaksdoor aan koning Willem III, die toen op bezoek was. Tijdens een inspectie van de zeedijk woonde Willem I op 1 juli 1837 de ringrjjdery in Westkanelle bn. Op 24 augustus 1841 werd* te Westkapelle eveneens een ringrijderij gehouden, die opgeluisterd werd met het bezoek van koning Willem II. In die tijd was de wedstrijd in West kapelle kennelijk zeer belangrijk, want op 7 juni 1856 bracht koning Willem III er een bezoek, vergezeld van Z.K.H. prins Ferdinand Maximi- liaan van Oostenrijk. Daarvoor ech ter op 11 juli 1851 had de ko ning een bezoek gebracht aan de ringrijderij in Goes, die toen samen viel met de achtste algemene verga dering van de maatschapDjj tot be vordering van de landbouw en vee teelt. De koning schonk een paar gouden hemdsknopen, dat gewonnen werd door Jac. Schipper uit Wolfaartsdjjk. Op 12 juni 1852 bezocht de koning algemene vergadering (Vervolg op pag. 7) 'red Hellpart, een schouwspel zo heldhaftig dat Grindelwald er nog jaren over zal spreken. Men had de onverschrokken Hellpart van de top van de berg met een kabel omlaag gelaten tot de plaats, waar Corti lag. Met Corti op de rug liet Hellpart zich toen langs de loodrechte bergwand omhoog halen, centimeter voor centimeter, met verscheidene rustpauzes. Om trent het lot van de vermiste Duitsers tast men in het duister. Hellpart meent, dat hij hun stem men heeft gehoord toen hij Corti redde. De bergen hebben in het afgelopen weekeinde twee slachtoffers geëist: twee jonge Parijse alpinisten kwamen door een lawine op de gletsjer Nan- tillon bij Chamonix om het leven; drie Zwitsers (broers) hebben bij een beklimming van de Blümlisalp in de Berner Alpen een dodelijke val ge maakt. In de streek van Zermatt is een Duitser voor de ogen van zijn dochter van de Fletschhorn omlaag gestort en omgekomen. al- Eduard van Beinum.isch terug in Nederland erste had De dirigent van het Conce:had. bouworkest, dr. Eduard van Beinede en zijn echtgenote zijn zaterc en avond per auto uit Salzburg in uy- derland teruggekeerd en hebièn voorlopig hun intrek genomen in hoi vakantiehuis te Garderen op de Ve luwe. De heer Van Beinum, die nog 14 dagen vakantie heeft, zal op aan raden van zijn medicus nu wat rus tig aan doen. Op advies van zijn arts te Salzburg moest de dirigent er vrijdagavond j.l. van afzien in het Festspielhaus het Berlijns fil harmonisch orkest te dirigeren. Het weer in Europa Stockholm: zwaar bewolkt 23 gr. Oslo: half bewolkt 20 gr. Kopenhagen: licht bewolkt 22 gr. Aberdeen: motregen 16 gr. Londen: motregen 21 gr. Amsterdam: onweer 21 gr. Luxemburg: zwaar bewolkt 19 gr. Parijs: licht bewolkt 22 gr. Bordeaux: zwaar bewolkt 22 gr. Grenoble: zwaar bewolkt 26 gr. Nice: licht bewolkt 26 gr. Berlijn: half bewolkt 28 gr. Frankfort: zwaar bewolki 24 gr. MÜnchen: zwaar bewolkt 26 gr. Zürich: regen 25 gr. Genève: onweer 24 gr. Locarno: zwaar bewolkt 26 gr. Wenen: licht bewolkt 28 gr. Innsbruck: half bewolkt 29 gr. Rome: licht bewolkt 25 gr. AJacclo: zwaar bewolkt 36 gr. Mallorca: zwaar bewolkt 31 gr. DE VERWACHT... LATER AFNEMENDE WIND. Enkele buien afgewisseld door op klaringen. Krachtige, aanvankelijk nog harde zuidwestelijke wind draaiend naar west of noordwest. De zelfde of iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 5.22 onder 20.11 Maan op 20.46 onder 8.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1